Succes voor troepen van Djakarta Belangrijkste fase van de revolutie in Indonesië nu ten einde T ragische vergissing Reactie van het Westen op de executies brengt Gomulka in opspraak Strijdig met loterij wet Vikings landen in New York Russische „invasie op de Shetland-eilanden Vruchteloze achtervolging van vluchtende Est Me' Kritieke toestand in Libanon V.S. en Engeland gereed om op versoek van de V.N. te interveniëren ■- Spoedig bijeenkomst over verdeling inkomsten buitengewesten Hongaarse vluchtelingen demonstreren in Wenen Uitspraak Haagse echtbank r eumen, VOLDOENDE WAARNEMERS? Het weer- Vliegtuigongeluk in de V.S. eist vijftien doden V.N..CQmmissie maakt nieuw rapport KNVB-voetbalpool Inheemse troepen in Aden deserteren De handschoen met „greep" Wachtend op atoomkracht? STUURMALS, COHEN Trein door asbreuk op de St.-Gothard ontspoord ee MORRIS ibeforeyot/tft/g/ Mn Themans ELEGANTE TASSEN ÉN BY0UX Koel VRIJDAG 27 JUNI 1958 e 82sfe JAARGANG No. 29945 De woordvoerder van het Indonesische leger in Djakarta, luitenant-kolonel Rudi Pirngadie, heeft gistermiddag be kendgemaakt, dat de stad Menado op Noord-Celebes door regeringstroepen is bezet. Om 11 uur plaatselijke tijd werd Kapuragi, ten noorden van Menado bezet, en om 15.00 uur gistermiddag werd de stad zelf door de gecombineerde Indonesische strijdkrachten ingenomen. Pirngadie deelde mee, dat thans een offensief is ingezet tegen T omohon en Tondano, twee steden die nog in handen van de opstande lingen zijn, maar verdere bijzonderheden over het verloop van de strijd om Menado hadden hem nog niet bereikt. A.F.P. meldt, dat er gisteren, vóór de regeringstroepen Menado binnentrokken, hevige gevechten zijn geleverd. Met de val van Menado, zo seint de correspondent van het A.N.P. in Djakarta, heeft de belangrijkste fase van de revolutie in Indonesië haar einde gevonden. De opstande lingen zullen nu weldra of de wapenen moeten neerleggen, of een guerilla-oorlog beginnen. Het terrein op Noord- Gelebes is echter voor de guerilla-taktiek niet zo gunstig als dat in Noord-Sumatra, waar de opstandelingen dank baar profiteren van vele natuurlijke terreinhindernissen. 1 IGGGGGGGGGGGG Het weer in Europa GOUDEN ARMBANDEN Andere trein rijdt op ontspoorde wagen in FALCON REGENJASSEN Bij iedere jas een passende tas Aan zee BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk: Breestraal 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. LJmuiden: leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severlrt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pei millimeter, hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. MENADO BEZET 1011111 11111111111111111111 De val van Menado bezegelt het einde van een tragische vergissing. De mannen, die vier maanden geleden °P Midden-Sumatra de revolutionaire Indonesische republiek uitriepen deden dat niet van harte. Veront waardiging over Soekarno's vrijage diet het communisme, verzet tegen ae frauduleuze bestemmingen, die Uja- I karta gaf aan de verdiensten van de duitengewesten, en onbehagen over de I terreur die de duistere supporters van de'president op Java uitoefenden, dracht hen in Padang samen tot niet fileer dan een geladen oppositie. Maar de hooghartige weigering van Soekarno en zijn omgeving om zelfs hi aar aan de redelijkste eisen te vol doen, bracht Sjafruddin Prawirane- Patcl c.s. ertoe om uiteindelijk hun bevlucht te nemen tot een regelrechte iostand. Niets kon het spontane ka- rakter van hun daad beter onder strepen dan de lange reeks vergis- S'ngen, waarop hun onderneming al v sPOGdi0 Strandde. De bruikbaar- I van hun eigen troepen hadden zij schromelijk overschat en die van generaal Nasutions strijdkrachten I onderschat. Hun beeld van de mede- Werking, die zij van de andere buiten gewesten en van bepaalde politieke kopstukken zouden ontvangen, was Veel te rooskleurig. Zij vergisten zich ln de sympathie, of misschien moet W-en zeggen in de apathie van de bevolking en bovenal in de buiten- undse politieke situatie. Zozeer waren Jij overtuigd van de legitimiteit van aun eisen, dat zij rekenden op de on verholen steun van het westen. Want hun grootste vergissing was het tijdstip, dat zij zich voor hun revolutie hadden laten opdringen. In februari deed het communistische blok nog volop mee in de strijd om de gunst van de Aziatische neutralen. De Verenigde Staten bevonden zich onmiskenbaar in het defensief. 7aar sinds kort is daar verandering '1 gekomen. Moskou en Peking laten zich ineens blijkens de moord op Irnre Nagy c.s. niets meer gelegen liQgen aan de opinie van de neutrale Wiogendheden en de stelling is te ver dedigen, dat de banden met Joego slavië worden doorgesneden, omdat Communistisch China beslag legt op alle overtollige prestaties van de Sovjet-Unie. Moskou kan er op het ogenblik geen eters meer bij hebben. Daarom kan Amerika nu de Indone sische president weer onder zijn neus Wrijven, dat hij geen betrouwbare anti-communisten in zijn regering beeft opgenomen, en daarom kan biinister Dulles nu weer verklaren, jjp* de binnenlandse toestand in Indo- hem niet aanstaat. De val van „nflo betekent het einde van een reuotutie_ dig vier maanden te vroeg is uitgeb'r roken. In kringen van de Poolse communistische partij en de regering is men v°lgens een correspondent van Keuter ontzet over de „ophef" die in het pesten gemaakt is van de Poolse afkeuring van de terechtstelling van agy. Bijzonder pijnlijk voor Polen waren de in het westen wijd en zijd v-rspreïde berichten, die de indruk gaven, dat Polen openlijk in opstand Z°U zijn tegen Moskou naar aanleiding van Nagy s terechtstelling. „Deze ^'esteiijke perscampagne heeft ons zeer veel kwaad gedaan", zo is gisteren je Warschau van regeringszijde gezegd. Zij had ook „onnodige zekerheid" ''ij het Poolse volk gewekt, dat naar buitenlandse radiouitzendingen, „die liet gestoord worden", kan luisteren. Tien dagen geleden zijn de Indone sische regeringstroepen in Noord-Cele bes op vijf punten aan tand gegaan. De hoofdmacht kwam terecht bij Kema, on geveer 35 km van Menado. Deze troepen maakten spoedig contact met de reeds eerder gelande eenheden, waardoor een deel van de opstandelingen van Menado werd afgesneden. Volgens U.P.I. heeft het Indonesische leger tijdens de laatste fase van de strijd een absoluut stil zwijgen in acht genomen. De zender van de opstandelingen was evenwel woens dagavond nog gewoon in de lucht. Nieuwsberichten werden afgewisseld met dansmuziek. De woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, Ga- nis Harsono, heeft gisteravond terstond commentaar geleverd op de val van Me nado. „Dit betekent het einde van de onberaden, dwaze en onnodige opstand van Sjafruddin en Sumual, die zij in fe bruari zijn begonnen", zei hij. Harsono vervolgde: „Zoals de Indonesische regering bij de aanvang van het Padangse avontuur reeds uiteenzette, was de uitroeping van de zogenaamde revolutionaire Indonesi sche republiek voorbestemd voor een mislukking. En wel om de eenvoudige reden, dat degenen, die de opstand be gonnen, in het geheel niet de gulle steun hebben verkregen van de zijde van de bevolking, zulks in weerwil van de wan hopige pogingen van de opstandelingen om de rebellie op te schroeven tot een zuivere anti-communistische strijd en om daarvoor de aandacht en de belang stelling te verkrijgen van sommige bui tenlandse mogendheden." De woordvoerder verklaarde verder dat, nu aan de opstand een einde is gekomen, de Indonesische regering onmiddellijk een aanvang hoopt te kunnen maken met de verwerkelij king van al de plannen, waartoe is besloten op de nationale conferentie voor het economische herstel van het land, die in november 1957 onder voorzitterschap van dr. Moh. Hatta is gehouden. (Vervolg op pagina 3) i (Van onze Haagse redactie) De Haagse rechtbank heeft vanmorgen de heer L. Bruut, secretaris-penning meester van de KNVB, veroordeeld tot acht geldboeten van elk 5.-. De recht bank heeft het vonnis van het kanton gerecht in Den Haag, waarbij de heer Brunt werd veroordeeld tot XI.- boete, vernietigd. Opnieuw recht doende, heeft de rechtbank de heer Brunt schuldig verklaard aan overtreding van de lote rij wet. Deze overtreding, aldus het vonnis, bestond in het feitelijk de leiding gehad hebben bij het aanleggen en het houden van de KNVB-voetbalpool op de data, 8, 15, 22 en 29 september 1957. Zowel voor het aanleggen als voor het houden 'an elk van de vier pools werd de heer Brunt in hoger beroep nu dus tot 5.- boete veroordeeld, d.i. in totaal dus acht boetes van 5.-. Het moet waarschijnlijk worden geacht, dat de KNVB tegen dit vonnis in cassatie zal gaan bij de Hoge Raad der Nederlanden. Het Vikingschip, dat drie weken geleden uit Noorwegen is vertrokken, is in de haven van New York aangekomen. Een ware regen van confetti en serpentines daalde gistermiddag als begroeting van duizenden juichende New Yorkers op zeven Viking s-uit-de- twïntigste-eeuw neer. die aan het eind van een unieke reis over de Atlan tische Oceaan in triomf over Broadway reden. De zeven genoten een onthaalzegt Reuter, zoals slechts weinigen in New York hebben gekend. De ondernemende Noren hebben onder kapitein Thorvald Lihauf ae reis van Bergen gemaakt op een houten Vikingschip, dat een getrouwe copie is van een vaartuig zoals de grote Vikingleider Leiff Ericsson duizend jaar qeleden gebruikte. Drie weken lang hebben de mannen storm en oiitij ov de oceaan getrotseerd en hun schip was danig gehavend, toen het gisteren de Amerikaanse kust bereikte. Het miste het roerde tuigage en de n^t9helelfvoniUUr was eigenlijk het antwoord op een uitdaging van tilmsneler Kirk Douglas, die de zeewaardigheid van het schip dat voor de film De Vikings" was gebouwd m twijfel had. getrokken. In de weddenschap ging het erom aan te tonen dat het schip de oceaan over kan steken. Voor elke dag dat men eerder in Amerika zou aankomen dan zaterdag 28 juni zou de Noorse vereniging voor oorlogsinvaliden 1000 dollar krijgen, dollar. Mét de inzet van 5000 krijgt de Noorse organisatie dus 7000 Likocpang oTattlo Lcmocar» O TONDANO mENAD anonwan MOHONft Scmoy Kombi Tombat~öc Motaling Menad BORNEO CELEBES MAT RA jakarta JAVA Een hooggeplaatste partijfunctionaris 2ei, dat de westelijke reactie de Poolse communistische partij zelfs zou kunnen hoodzaken, haar standpunt t.a.v. de te rechtstelling van Nagy openlijk bekend te maken. Volgens Reuters correspondent waren de Polen en ln het bijzonder de Poolse Partijleider Gomulka bijzonder geschokt door het nieuws van Nagy's terecht stelling. In de St.-Stephans-kathedraal in We nen is gistermiddag een requiemmis ge celebreerd voor de terechtgestelde Hon gaarse politici Nagy en Maleter. Ruim *000 Hongaarse vluchtelingen waren aanwezig. De kathedraal was onder sterke politiebescherming gesteld. .Na de plechtigheid kwam het tot bot- s'hgen tussen de vluchtelingen en de Politie. Groepen vluchtelingen poogden een demonstratie tegen de Hongaarse le gatie op touw te zetten en de politie jvas er snel bij om het plein voor de kathedraal te ontruimen. Kleine groep jes demonstranten wisten toch nog tol de legatie door te dringen, doch ook daar trad de politie snel op. Onge veer dertig betogers werden gearres teerd omdat zij de bevelen der politie niet opvolgden. De speciale commissie tler V N voor Hongarije heeft gisteren eenparig beslo ten een officieel rapp"'t te stellen over het proces tegen en de terechtstel ling van Imre Nagy c" f'jdcre leiders van de Hongaarse opstand m 1956. Het rapport zou een aa"vdlling zijn van het 100.000 woorden tellende docu ment van de commissie, waarinde R.us_ sische interventie ter onde™™kkmg van de opstand wordt veroordeeld. De waarnemend voorzitter v an de commissie, dr. Walker, heeft medege- deeld, dat het nieuwe rapport „in be trekkelijk korte tijd" gereed zal zqn. De bevelhebber van de strijdkrachten van de staat Lahedj in het protecto raat Aden en een aantal van zijn sol daten zijn gedeserteerd met medene ming van vrachtauto's, wapens, muni tie en een aanzienlijk bedrag aan geld, aldus is gisteren volgens Reuter offi cieel te Aden bekendgemaakt. Lahed.i krjjgt jaarlijks een som uit de Britse schatkist voor zijn leger, dat verantwoordelijk is voor dé binnenland se veiligheid van de staat. Advertentie CROCHET (garen bovenhand) in nappa en pigskin, dé handschoen aan het stuur. (19.75/28.50). BROEIT NIET, VERMOEIT NIET Talrijke soorten in PECCARY (29.50) NAPPA (16.90) MOCHETTO (22.50) Div. kleuren Bij kunt u handig terecht Grote Houtstraat 82 Telef. 13440 Een enorme Engelse vliegboot van het type Princessis te Calshot in het Engelse graafschap Hampshire in een „plastic-capsule" opgelegd. Op de achter grond onder de vleugel door zien we nog juist de „Queen Elizabeth", welke Southampton heeft verlaten op weg naar zee. Drie Princess-vliegboten zijn opgelegd toen de bouw in 1954 moest worden gestaakt omdat geen geschikte motoren te verkrijgen waren. Deskundigen van de Amerikaanse marine overwegen op het ogenblik de mogelijkheid de vliegboten te gebruiken voor proeven met atoom-aandrijving voor vliegtuigen. De Britse regering zal een volledig onderzoek instellen naar de achtervol ging van een Estlandse vluchtende zee man door ongeveer 30 Russen op de Shetland-eilanden, aldus bericht U.P.I. Zonodig zullen de Britse autoriteiten in Moskou protesteren tegen de „invasie" op de Shetland-eilanden. De vluchteling, de 32-jarige Erich Teayn, heeft nog niet om asyl ge vraagd. De minister van binnenlandse zaken. Butler, zou reeds hebben beslo ten Teayn asyl te verlenen, indien de ze er om vraagt en gegronde redenen heeft voor zijn verzoek. Teayn vertoeft op het ogenblik te Leith in Schotland. Hij zal er blijven totdat een onderzoek in de zaak is voltooid. Hij slaagde er gisteravond in met een gestolen motorboot te ontsnappen van een Russisch vissersvaartuig. Hij ging aan land. achtervolgd door ongeveer 30 Russen die zijn spoor echter bijster werden en zich daarna gedwongen voel den de achtervolging op te geven. De politieke commissaris op de vissers vloot verzocht later om uitlevering van de vluchteling aan de autoriteiten van Lerwick. Deze weigerden zulks te doen. De politieke commissaris heeft zich daarna gewend tot de Sovjet-ambassade in Londen. Tsjeehoslowakjje De socialistische politicus Bohumil Lausman is blijkens een bericht in „Videnske Svobodne Lis- ty" aan een bloedziekte overleden. Lausman slaagde er op Oudejaarsdag 1948 in uit Tsjechoslowakije naar West- Duitsland te vluchten. In december j.l. bleek, dat hij zich opnieuw in Tsjeeho slowakqe bevond. Voor radio-Praag ver telde hij zelf, dat hij vrijwillig was te ruggekeerd, maar algemeen werd aan genomen, dat hij is ontvoerd. max. neersl. Station Weer temp. afgel. gisteren 24 uur Stockholm zwaar bew. 21 0 Oslo zwaar bew. 19 0.1 •rager. onbewolkt 18 0 Londen regen 18 26 Amsterdam regen 19 2 Brussel regen 20 6 Luxemburg regen 16 15 Parijs licht bew. 19 14 Nice onbewolkt 20 19 Berlijn zwaar bew. 23 0 Frankfurt regen 18 74 Zürich regen 20 5 Genêve regenbui 15 30 Locarno regen 14 24 Wenen zwaar bew. 26 1 Innsbruck regen 22 0.2 Home regen 29 0.2 Nog meer dan in de voorgaande dagen is de toestand in Libanon kritiek. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, is van zijn besprekingen in het Midden-Oosten te New York teruggekeerd en hij sprak bij zijn aankomst op het vliegveld de hoop uit, dat door de aan wezigheid van de waarnemers der V.N. de situatie zal verbeteren. Ham marskjöld zei, dat de waarnemers hun werkzaamheden „op bevredigende wijze" zijn begonnen. Maar de president van Libanon, Camille Sjamoen, toonde zich in een interview met een Amerikaanse omroepmaatschappij heel wat minder optimistisch. In de komende 72 uur moet blijken, of de infiltranten uit de Verenigde Arabische Republiek zich iets gelegen zullen laten liggen aan de waarnemers van de V.N. Hij en premier Sami el Solh zijn teleurgesteld over het feit, dat Je secretaris-generaal van de volkeren organisatie voorlopig niet heeft willen ingaan op hun voorstel een strijd macht van de Verenigde Naties naar Libanon te sturen, die sterk genoeg is om alle grenzen van het land doeltreffend te bewaken. Advertentie 3UWEUERS - Houtplein 15 HORIOGERS Gistermorgen is op de Gothard in Zwitserland een trein ontspoord, als ge volg van een asbreuk. Beid° sporen wer den verspei-d. Later reed op de ont spoorde wagens een trein uit tegenge stelde richting in. Het treinverkeer op de Gothard zal naar verwachting gedurende anderhal-' ve dag zijn gestremd. De treinen worden via Domodossola geleid. Bij het ongeluk zijn geen doden te betreuren. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 Advertentie GR. HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 20415 Uw Speciaalzaak voor Reisartikelen Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind, ruimend naar noordelijke rich tingen. Koel weer. Zon: 4.22—21.04. Maan: 18.04—2.16 Morgen meer opklaringen en slechts op enkele plaatsen nog een bui. Tot matig afnemende wind tussen west en noord. Koel, in de middag 15 a 16 gr. C. Zeewater 14 gr. C. Vooruitzichten: De depressie die vanmiddag voor de Noord hollandse kust lag, trekt weg en wordt gevolgd door opklaringen en koele lucht uit noordelijke richting. Radio Cairo heeft bekendgemaakt, dat twee grote groepen rebellen oprukken naar de Libanese havenstad Tripoli en dat zij tot dusver geen tegenstand heb ben ontmoet. De zender citeerde de op standelingenleider Rasjid Karami, die gezegd heeft, dat de opstandelingen ze ker zijn van de eindoverwinning. De opstandelingenleider in Beiroet, Saeb Salem, heeft aangekondigd, dat de rebellen een verenigd opperbevel in het leven willen roepen. Hy verklaarde, dat de strijdkrachten van de oppositie het ontslag van pre sident Sjamoen direct na de presidents verkiezingen van de komende maan niet als compromis-oplossing zullen aan vaarden, maar een onmiddellijk aftre den van hem eisen. De uitslag van de verkiezingen onder het bewind van Sja moen zou voor de rebellen geen enkele waarde hebben, aldus Salem. In Amerikaanse regeringskringen houdt men rekening'met de mogelijk heid, dat de opstandelingen in Liba non op korte termijn tot een grote aan val zullen overgaan. Een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei te hopen, dat „de Verenigde Naties erin zullen slagen de onafhankelijkheid van Li banon te handhaven". Hij weigerde antwoord te geven op de vraag, wat er zal gebeuren, als de Verenigde Na ties falen. Wel merkte hjj uitdrukkelijk op, dat het zenden van een internationale strijd macht geen agressie is. Zoals bekend is de Sovjet-Unie een tegenovergestelde mening toegedaan. In diplomatieke krin gen in Washington en Londen, zo meldt UPI, gelooft men, dat Engeland en Ame rika zich gereed houden om op verzoek van de Verenigde Naties tot militaire interventie over te gaan. De Amerikaan se Zevende Vloot die in de Middel landse Zee patrouilleert is ongeveer vijftig procent boven zijn normale sterk te. De vloot omvat drie vliegdeksche pen. Er zijn 3500 mariniers aan boord van landingsvaartuigen. Engeland heeft op Cyprus 6000 man parachutisten sa mengetrokken. Een van de vier tankvliegtuigen van het type KC-133, dat vanochtend van de militaire basis Westover in de Verenig de Staten was vertrokken om te po gen het snelheidsrecord voor straalvlieg tuigen op het traject New York-Londen en terug te verbeteren, is kort na de start neergestort. Aldus melden A.F.P. en Reuter. Alle vijftien inzittenden zeven bemanningsleden, zes verslag gevers en twee leden van de nationale luchtvaartvereniging zijn omgeko men. Twee van de vier vliegtuigen wa ren al eerder opgestegen. Het vertrek van het vierde toestel is afgelast. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men geheel in het duister.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1