Haarlem als cultureel centrum minder belangrijk dan men vaak veronderstelt Interessant rapport opgesteld door vier studenten Inbraak met geweldpleging in IJmuiden Aöemda Haarlem T ey lemiil joenei 1 blijven onbereikbaar Heemstede niet ontslagen Gehuwde ambtenares wordt in Nieuwbouw Prov. Waterstaat kost 3V2 miljoen Tiert maanden geëist tegen Amsterdammer met „alibi 1,5 MILJOEN VOOR DIDI Forestier heeft gebroken pols Bela Kovacs in arrest erfenisaffaire Dodelijk arbeids ongeval Geen melk meer op openbare lagere scholen CULTURELE RAAD NOORD-HOLLAND Weer een uitspraak in PAGINA 2 HONIG Beroepsmanifestaties Geprefabriceerd gebouw aan Zijlweg in Haarlem Verkiezing Ged. Staten van Noord-Holland Amateurverenigingen Amusement Haarlemse rechtbank Weg Zijlweg-Heussens- straat pas over drie jaar gereed Oostelijke randweg kan eind 1962 klaar zijn Westelijke randweg Wegwijzersysteem aan nieuwe route aangepast Vanavond geen Mid- summernightsdream Volksontwikkeling en sport in Haarlem Films: De R E N A U L T-fabrieken GARAGE DEN HOUT Burgerlijke Stand Haarlem Diversen Muziek I entoonstellingen Schoolmelk PUDDING zonder koken smaken 33 ct. J. F. M. Bonarius f Bod van Atletico Tour de France Abe Lenstra blijft bij Enschede Voor 26 diefstallen 2V2 jaar gevangenis Amsterdamse bende voor rechtbank Beurs van Amsterdam Beurs van New York Gemeenteraad Heemstede Requiemmis voor mgr. Hanssen via de K.R.O. LAATSTE NIEUWS PUDDING. In opdracht van de Culturele Raad voor Noord-Holland heeft een vier tal studenten een rapport samenge steld over „Haarlem als cultureel en amusementscentrum". Uit dat rapport blijkt wel, dat de positie van Haarlem als centrumgemeente op cultureel en amusementsgebied lang niet zo sterk is als men wel eens wil doen geloven. De meeste bewoners van buitenge meenten die Haarlem komen bezoeken, komen om te winkelen en knopen daar aan dan vaak een bezoek aan een café, lunchroom of bioscoop vast. Opmerke lijk is ook de conclusie, dat in de bui tengemeenten de tendens toeneemt om culturele zaken en amusement steeds meer in de eigen gemeente te zoeken. Vooral de jongeren zoeken veel minder culturele zaken en amusement in Haar lem dan de ouderen, terwijl ook de be langstelling van de vrouwen voor Haar lem in dit opzicht minder is dan bjj mannen. In het rapport van 1956 van prof. dr. H. D. de Vries Reilingh „Een onder zoek naar de regionale en culturele si tuatie in de provincie Noord-Holland", wordt de suggestie gedaan om de cul turele functie der regionale centra eens nader te bestuderen. Vandaar dat de Culturele Raad voor Noord-Holland op 22 maart 1956 opdracht gaf om de cul turele zuigkracht van Haarlem nader te bestuderen. Daarbij hebben de on derzoekers onder Haarlem verstaan: groot-Haarlem, ofwel het gebied van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal met uitzondering van Spaarndam en Vogelenzang, alsmede van het Bloe- mendaalse deel van Santpoort. Men heeft dit gebied als één geheel beschouwd, omdat het in feite één woonagglomeratie is, die ongeveer 207.000 bewoners telt. Onder de omgeving die onderhevig zou kunnen zijn aan de culturele zuig kracht van groot-Haarlem, heeft men begrepen het gebied dat omgrensd wordt door Lisse, Halfweg, het Noordzeekanaal en Zandvoort. Dit ge bied telt ongeveer 250.000 inwoners. Het culturele leven heeft men bij het samenstellen van dit rapport gezien los van de vorming in school- of ge zinsverband. Men heeft zijn gegevens voornamelijk bij elkaar gekregen door het ondervragen van personen, die op enigerlei wijze bij het onder werp betrokken zijn of geïnteresseerd zjjn. Mejuffrouw A. A. H. Beekhuis heeft de individuele culturele activiteiten on derzocht, voor zover die in of via Haar lem beoefend worden door bewoners van buitengemeenten. Daarbij is haar gebleken, dat de buitengemeenten steeds meer eigen mogelijkheden bie den en dat vooral de jongeren zich min der op Haarlem oriënteren. Het bezoek aan Haarlem neemt af, naarmate de afstand tot de stad groter wordt. Am sterdam blijkt in dit opzicht voor Haar lem als cultureel centrum geen serieu ze concurrent. Terwijl het aantal be zoekers aan Haarlemse culturele instel lingen blijkt te zijn toegenomen in de laatste jaren, is het aantal buitenleden van Haarlemse culturele verenigingen doorgaans afgenomen. Over de beroepsmatig verzorgde uit voeringen van culturele aard schrijft mejuffrouw M. den Haan. Zij is tot de conclusie gekomen, dat de Haarlemse schouwburg de meeste bezoekers trekt uit de buitengemeenten en dat de Volks universiteit in Haarlem de minste bui tenleden trekt. Vanaf tien kilometer buiten Haarlem, worden de aantallen deelnemers aan het Haarlemse culture le leven snel kleiner. Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude en Haarlemmer meer blijken bijna helemaal geen Voor de stichting van een nieuw ge bouw voor de Provinciale Waterstaat van Noord-Holland in Haarlem vragen Gedeputeerde Staten een krediet van 3.500.000,-. In 1951 werd al tot de nieuwbouw besloten, die noodzakelijk geacht werd wegens het ruimtegebrek in de tegenwoordige behuizing van de Provinciale Waterstaat, terwijl in 1956 besloten werd, dat het gebouw niet in de tuin van het provinciehuis zou ko men, maar op een van de gemeente Haarlem te kopen terrein op de hoek van de Zijlweg en de nieuwe „weste lijke randweg". Wanneer de financiering van de bouw met vaste middelen verzekerd is, kan worden aangenomen, dat het vereiste bouwvolume verleend zal worden al- dus menen G.S. Zij stellen voor een lening voor het genoemde bedrag te vra gen bij de Bank voor Nederlandse Ge meenten, waarbij rekening zal worden gehouden met een rentegamma, dat ho ger is dan de thans gangbare 4.75 pro cent voor vaste leningen met een gemid delde looptijd van meer dan vijftien JaDe architect van de nieuwbouw, prof. ir H. T. Zwiers, raamt de bouwkos ten op drie miljoen gulden. De kosten van het terrein bedragen een halt mil joen. Vier jaar geleden werd het gebouw ontworpen met twee verdiepingen en een derde verdieping over de helft van het grondvlak. Het werk van de Pro vinciale Waterstaat is thans echter der mate gegroeid, dat er een extra-verdie ping nodig is. G. S. willen rekening hou den met de mogelijkheid, dat de nieuw bouw in prefabricage kan worden uit gevoerd, m willen de mogelijkheid van aanbesteding in die vorm open houden. Tijdens de dinsdag 1 juli ten provin ciehuize te Haarlem te houden eerste gewone zitting van Provinciale Staten van Noord-Holland zullen de zes leden van Gedeputeerde Staten gekozen wor den wegens periodieke aftreding van alle leden van het thans functioneren de College. Voorts zal een buitengewoon statenlid gekozen worden, voor de geval len waarin de stemmen staken en een beslissing volstrekt wordt gevorderd; de aanbeveling ter nenoeming van vier leden van de Raad var. Toezicht op de Provinciale Bedrijven zal worden ge daan. belangstelling te hebben voor het cultu rele leven in Haarlem. Ook hier blijkt de belangstelling bij de jongeren weer het geringst. Het aantal buiten-abonne menten van het Noordhollandsch Phil- harmonisch Orkest blijkt de laatste ja ren zowel een absolute, zowel een re latieve teruggang te vertonen. Ten aanzien van de beroepsmatige culture- Ie manifestaties blijkt vooral voor de financieel beter gestelden in de buiten gemeenten Haarlem minder in trek dan Amsterdam, waar de keuzemogelijk heid groter is. Het blijken overigens vooral de notabelen in de buitenge meenten te zijn, die naar Haarlem ko men om beroepsmatige culturele mani festaties bij te wonen. Interessant is het hoofdstuk „Cultu rele Amateurverenigingen", dat behan deld wordt door de heer C. Bovenberg. Hij is tot de slotsom gekomen, dat be trekkelijk slechts weinig bewoners van buitengemeenten lid zijn van een cultu rele amateurvereniging in Haarlem. Het grootst is het aantal nog bij de amateur-zangverenigingen (78), daar deze doorgaans minder aan „eigen pu bliek" gebonden zijn. Over het alge meen waren het iets meer mannen dan vrouwen uit buitengemeenten, die in Haarlem lid werden van een amateur vereniging. Opmerkelijk is, dat van het totaal van 107, er nog 12 uit Amsterdam afkomstig bleken. Van de 210 bestuursleden van Haar lemse amateurverenigingen, waren er slechts 7 van buiten Haarlem afkom stig, onder wie drie oud-Haarlemmers. Ook hier weer: weinig jongeren van buiten, alsmede weinig notabelen. Als reden wordt doorgaans opgegeven, dat men vrienden of familie in Haarlem heeft wonen; dat de Haarlemse ama teurverenigingen gewoonlijk op een ho ger peil staan dan die in de buitenge meenten; dat men zijn werkkring in Haarlem heeft en dus minder aan de eigen gemeente gebonden is; en dat de outillage in Haarlem over het alge meen beter is. Het vierde en laatste deel van het rapport handelt over het amusement in Haarlem, individueel en in verenigings verband. De heer J. M. van der Wei den komt in dit deel tot de slotsom, dat vooral jongeren in het weekeinde Haarlem opzoeken, vanwege de biosco pen, de café's en de dansscholen. Deze jongeren komen vooral uit het zuide lijk IJmondgebied en het minst uit de Haarlemmermeer. Bij slecht weer ko men veel toeristen uit Zandvoort in Haarlem naar een café of naar de bio scoop. In vele buitengemeenten zjjn eigen vermaaksmogeljjkheden gesticht, hetgeen zjjn nadelige invloed op het Haarlemse amusementsleven niet blijkt te missen, evenals trouwens het geva rieerde vermaak dat Amsterdam biedt. Van de leden der arousementsvereni- gingen in Haarlem, komt ongeveer 7 pet van buiten, vooral uit Amsterdam, Santpoort en Zandvoort. Het betreft hier vooral financieel beter gesitueer den. Ook hier bljjken het vooral de ouderen te zjjn en dan nog vooral de mannen, die lid zjjn van een Haarlem se amusementsvereniging. Ook hier geldt weer, dat de Haarlemse vereni gingen doorgaans op een hoger peil staan dan die in de buitengemeenten; of dat er in de eigen gemeente geen amusementsvereniging van zijn keuze is; of dat men door zjjn werk of door ver huizing uit Haarlem nog relaties heeft met de stad aan het Spaarne. Overigens blijkt de laatste jaren het aantal bui tenleden van de Haarlemse amuse mentsverenigingen merkbaar afgeno men te zijn. Ten aanzien van het amu sementsverenigingsleven bljjkt Amster dam voor Haarlem geen serieuze con current te zjjn. Advertentie Tien maanden gevangenisstraf met aftrek van ongeveer twee en een halve maand voorarrest werden donderdag middag voor de Haarlemse rechtbank geëist tegen een 29-jarige timmerman uit Amsterdam, die er van verdacht wordt één van de daders te zijn van een inbraak met geweldpleging in de nacht van 18 op 19 maart in het kan toor van eer. bouwmaterialenhandel te IJmuiden. De timmerman bleef hard nekkig ontkennen, iets daarmee te ma ken te hebben. Vier getuigen a déchar ge bevestigden zijn alibi: hij zou de nacht gewoon in bed doorgebracht, en tot na twaalven nog visite gehad heb ben. Daarentegen achtte de officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, het be- wjjs geleverd, dat de verdachte één der indringers was. Van de ander ont breekt nog ieder spoor. Er werd bij de inbraak niets ver mist. Voordat de daders iets van hun gading vonden, werden zij verrast door de bedrijfsleider van de bouwmateri alenhandel. die in de garage zijn auto wilde parkeren. De mannen hielden zich in het toilet schuil. Toen de be drijfsleider aanstalten maakte de po litie op te bellen werd hij echter aan gevallen en na een hevige vechtpartij overmeesterd. De indringers kozen het hazenpad. Uit honderden foto's wees de bedrijfsleider later bij de politie één cler mannen aan, die de verdachte tim merman bleek te zijn. Een gerenom meerde zware jongen, met negen lang durige strafvonnissen, die een tijd in een inrichting voor geesteszieken ver pleegd was en voorwaardelijk ter be schikking van de regering gesteld is. De politiespeurhond Arno rook bij een sorteerproef de lucht van de verdachte ook aan een sleutelbos, die de indrin gers hadden achtergelaten bij hun overhaaste aftocht. Bovendien werden op de plaats, waar de indringers aan- getroffen werden, de sporen gevonden van de aardappelen met sperciebonen die de timmerman de vorige dag ge geten had. De officier van justitie achtte het bewijs geleverd, dat de timmerman één der daders was. Aan de verklaring over het alibi, afgelegd door de huis genote van de timmerman, door haar 5 moeder, de huisgenoot daarvan en een buurvrouw hechtte hij weinig waarde. De huisgenoot van de moeder vertelde ook, dat hij als zware jongen bekend staat en altijd samenwerkt met de timmerman. Wanneer die werkelijk een kraak gezet had, zou de ander daar wel iets van geweten hebben. Ten tijde van de inbraak in IJmuiden had deze getuige een door de politie als „echt" geconstateerde baard, en daarom kan hij niet de andere dader zijn, die vol gens de bedrijfsleider geen baard had. Op zijn beurt wilde de verdediger mr. G. H. Veenhoven jr. geen waarde hechten aan de bewijzen van de offi cier. „Een speurhond is geen bewijs- hond. Hij kan zijn bevindingen hier niet toelichten", aldus de raadsman, die er ook op wees, dat de bedrijfsleider zich bij de vechtpartij verweerd had met een stoel en daarmee volgens zijn zeggen rake klappen had uitgedeeld. Ook had hij de indringers met stenen gegooid. De timmerman werd na zijn arrestatie door een dokter onderzocht. Er werd toen geen spoor gevonden van letsel, dat door het verweer van de be drijfsleider ontstaan zou kunnen zijn. Het verzoek tot onmiddellijke invrij heidstelling wees de rechtbank na een kortstondige raadkamer af. Uitspraak 10 juli. Gedeputeerde Staten van Noord holland tonen zich zeer teleurgesteld over de gang van zaken bij de finan cieringsonderhandelingen voor de weg Zijlweg-Heussenstraat van de weste lijke randweg" om Haarlem. De aan vankelijke streefdatum voor de inge bruikstelling van dat weggedeelte was I januari 1960, maar verwacht wordt, dat de weg pas op zijn vroegst een jaar later^ gereed zal komen. De provincie is bij de uitvoering voor een belangrijk deel afhankelijk van de Spoorwegen, die twee viaducten moeten aanleggen, bij de Zijlweg en bij de Kleverlaan. De Rijkswaterstaat verwacht, dat de rijks weg ten oosten van Haarlem („oostelijke randweg") met voor eind 1962 gereed zal zijn. Tot dusver werd vrij algemeen verwacht, dat de realisering van de oostelijke randweg nog wel een jaar of tien op zich zou laten wachten. De kosten van de weg Zijlweg-Heus senstraat worden zeer globaal geraamd op ƒ7.600.000. De rijksbijdrage zal maxi maal 2.600.000.- bedragen, indien de oostelijke randweg niet voor eind 1962 gereed komt. Aan de uitkering van de rijksbijdrage zyn namelijk een aantal voorwaarden verbonden, die verband houden met de tijdstippen, waarop de wegen of weggedeelten gereed zijn. Zo wordt het subsidie met twee procent verminderd voor iedere maand, dat de openstelling van de weg Zijlweg-Heus senstraat later valt dan de streefdatum 1 januari 1960. De nieuwe westelijke randweg om Haarlem, waarlangs het doorgaand mo torisch verkeer buiten het centrum van Haarlem om wordt geleid, zal naar alle waarschijnlijkheid begin volgende week geopend worden, aldus de A.N.W.B. De A.N.W.B. heeft daarom zijn weg wijzersysteem in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal aan deze nieuwe route aangepast. In totaal moest de bond hier voor acht nieuwe wegwijzers, 26 rich tingsborden en 19 voorrichtingsborden plaatsen, terwijl een groot aantal weg wijzers en borden gewijzigd diende te worden. De nieuwe weg is gereed vanaf Rijks weg 8 (de Wagenweg) tot de Zijlweg en zal later worden doorgetrokken tot de Delftlaan. De A.N.W.B. heeft van de gelegen heid gebruik gemaakt om tegelijkertijd, in overleg met de gemeente Heemstede, enige veranderingen in het wegwijzer systeem aan te brengen. De wegwijzers en richtingsborden op de samenkomst van de Zandvoortselaan en de Leidse- vaartweg zijn nu aangepast aan de nieu we verkeersomstandigheden. De weergoden zijn de Oxford Payl- house Company niet gunstig gezind. Na dat de directie van het Bloemendaals openluchttheater gisteravond al had moeten besluiten om in verband met de voortdurende regenval de voorstel ling van gisteravond af te lasten, heeft zij vandaag eenzelfde besluit moe ten nemen. Na een uitvoerig telefoonge- sprelc met "De Bilt is men tot de con- clusie gekomen, dat het niet verant woord zou zijn de voorstelling van A Midsummernightsdream vanavond te laten doorgaan. B. en W. van Haarlem hebben op ver zoek van de vereniging van Nederland se gemeenten medegewerkt aan een en quête op het gebied van de volksont wikkeling en de sport. Het bureau cul turele zaken van de afd. onderwijs ter gemeentesecretarie heeft in verband daarmede een rapport samengesteld, waarin een opsomming wordt gegeven over alle directe en indirecte gemeen telijke activiteiten op het gebied van de volksontwikkeling en sport. De vereniging van Nederlandse ge meenten heeft om deze gegevens ver zocht namens het Education Committee van de International Union of Local Authorities, de internationale vereni ging van plaatselijke besturen. De op zet van dit comité is een algemeen overzicht te verkrijgen van de activi teiten van enige gemeenten in verschil lende landen op het terrein van volks ontwikkeling en sport. Het rapport heeft voornamelijk betrekking op de opvoe ding van personen van 20 jaar of ouder. Advertentie zijn de meest geautomatiseerde ter wereld. Vandaar de zeer lage prijzen der per sonen-, bestel- en vrachtautomobielen. Kwaliteit? 1 6 maanden garantie, inclusief arbeids loon op alle RENAULT-produkten I BEVALLEN van een zoon: H. M. Schenkel-Aarsen; A. H. J. van der Ham-Blanket; T. M. A. Moison-Jans- sen. BEVALLEN van een dochter: E. Pas- ma-Hensel; J. P. B. Belle-van Laar; N. Bakker-Bijvoet; B. M. Coule-Rjjbroek; P. L. van Dijk-Valk; C. L. Rewjjk-de Kujjer. ONDERTROUWD: G. P. Schumm en M. J. Arnoldus; C. Roos en A. C. Goed hart. GETROUWD: H. J. G. Janssen en C. van Oostende; J. A. Overes en J. H. Bolhaar; A, C. D'hont en J. T.- Koers; T. F. Fens en E. G. Kuvener; F. W. Gaasbeek en J. de Graaff; H. B. Luijken en J. A. M. de Graaf; G. M. Biesbrouck en L. A. Hagedorn. OVERLEDEN: A. Banning, 77 j., Mo- lukkenstraat; P. W. Klooster, 43 j., Ted van Berkhoutstraat; W. C. Kamer, 55 j., Kamperlaan; R. van Beest, 2 weken, Korte Spaarne; A. de Raadt-Zwart, 85 j. .Hazepaterslaan. CINEMA-PALACE: The tin star, 14 j„ 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do.-avond: De man die teveel wist, 14 j.. 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Lichtzinnige meisjes, volw.: 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LIDO: Stoottroepen in de aanval, volw.: 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXORSpook te koop, a. 1.; 2, 7, 9.15 u. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: T.m. zo.: April Love, a .1. Vr. 8.15 uur. Za. 2.30, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Ma. en di.: Bonjour Tristesse, str. volw.; 8.15 uur. REMBRANDT: Loving you, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXYT.m. zo.: Osceola, opperhoofd der Seminoles, 18 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: Michael Strogoff, a. 1.; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Nachten zonder liefde, 18 j.; 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 4.45, 7, 9.15 uur. Night's Dream" van William Shakespeare. Tijden: vr. 20.15 uur; za. en zo. 14.30 en 20.15 uur. Woensdag 2 juli Minerva-theater, Heemstede, 20.15 uur: Vrolijk zomeravondamusement met mede werking onder anderen van Willy Walden en Piet Muyselaar. Donderdag 3 juli Minerva-theater, Heemstede, 20.15 uur: Vrolijk zomeravondamusement, m.m.v. on der anderen van Willy Walden en Piet Muyselaar. Vrijdag 27 juni Concertgebouw, 19.30 uur: Muziekuitvoe ring door leerlingen van Coby Riemersma. Zondag 29 juni Concertgebouw, 15 uur: Concert voor de Bond van Bejaarden. Maandag 30 juni Concertgebouw, 20 uur: Leerlingenuitvoe ring, Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Dinsdag 1 juli Concertgebouw, 19.30 uur: Leerlingenuit voering van het Haarlems Muziekinstituut. Grote Kerk, Haarlem. 20 uur: Orgelbespe ling door Piet Kee, m.m.v. het Haarlems Bachensemble. Programma. Tweede ge deelte van de grote Orgelmis van J. S. Bach. Donderdag 3 juli Concertgebouw, 20.15 uur: Zomerconeert door het Noordhollands Philharmonisch Or kest o.l.v. Marinus Adam. Programma: Wer ken van Brahms, Grieg en Dvorak. Soliste: Janine van Mever. Grote Kerk, 15 uur: Orgelbespeling door A. de Klerk. Tot en met zondag 29 juni Openluchttheater, BloemendaalOxford Playhouse Company met „A Midsummer Vrijdag 27 juni Raadhuis, Sassenheim, 21 uur: Openbare vergadering van de raad der gemeente Sassenheim. Zaterdag 28 juni Vleeshal en Studio-theater, 16.45 uur: Pro jectie TV-uitzending van de wedstrijd om de derde plaats in het wereldkam pioenschap voetbal tussen Duitsland en Frankrijk. Treslong, Hillegom, 20.30 uur: Midzomer- nachtsleest van de R.-K. Instuif in de bis dommen Haarlem en Rotterdam. Zondag 29 juni Phoenixstraat, hoek Parklaan, 14.30 uur: Parochiële Contactmiddag, gepresenteerd door de kabouters en gidsen als „Notburga- compöte". Vleeshal en Studio-theater, 14.45 uur: Pro jectie van de TV-uitzending van de finale in het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal tussen Zweden en Brazilië. Maandag 30 Juni Raadhuis, Hillegom, 20 uur: Openbare ver gadering van de raad der gemeente Hille gom. Dinsdag 1 juli Griffie, Dreef, Haarlem, 11.30 uur: Eerste gewone zitting der Provinciale Staten van Noord-Holland. Raadhuis, Noordwijkerhout, 19 uur: Openbare vergadering van de raad der ge meente Noordwijkerhout. Woensdag 2 juli Griffie, Dreef, Haarlem, 10.30 uur: Eer ste gewone zitting der Provinciale Staten van Noord-Holland. Donderdag 3 juli Gemeentehuis, Hoofddorp, 14.30 uur: Openbare vergadering van de raad der ge meente Haarlemmermeer. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij- Doordat een motie van de fractie voorzitter van de VVD r..:t tien tegen acht stemmen gistermiddag tijdens de raadsvergadering werd angenomen zullen in Heemstede gehuwde ambtena ressen (of werkvrouwen) met vaste aanstelling niet ontslagen kunnen wor den. Daarmee werd een meerderheids- voorstel van B. en W. om de bepalin gen in het ambtenarenreglement be treffende de gehuwde vrouw niet te schrappen getorpedeerd. Over deze kwestie is tijdens de gisteren gehouden vergadering niet lang gediscussieerd, omdat de verschillende standpunten reeds lang bekend waren. Al meerdere keren immers is in de HeemsteMse ge meenteraad deze kwestie aan de orde geweest en telkens vond de gehuwde ambtenares in de VVD en de PvdA haar vurigste pleitbezorgsters. Dat was ook gistermiddag weer het geval. De heer ZEELENBERG (VVD) achtte het meerderheidsstandpunt van het college onjuist. Man en vrouw die nen in gezamenlijk overleg uit te ma ken of de vrouw na haar huwelijk blijft werken, zo betoogde hij'. De over heid dient daar buiten te blijven. Deze zienswijze werd door mevrouw VAN DER MEULEN-HOUWER (PvdA) har telijk onderschreven, evenals door de fractievoorzitter van de KVP, de heer VERHOEVEN, die dat deed, nadat zijn fractiegenoot de heer ZEGWAART ge wezen had op de practische bezwaren, die het in dienst houden van gehuwde ambtenaressen met zich kan meebren gen. Een argument, dat ook wethouder VAN WIJK (PC) ten antwoord op de opmerkingen hanteerde. Hij prees de beperking, die de raad zich had opge legd. Als men een bepaalde vrijheid inroept voor de werknemer, dan ook voor de werkgever, die verantwoorde lijk is voor een goede gang van zaken en eist, dat zijn belangen en diensten goed worden behartigd en verricht. Bij langdurige afwezigheid van de ge huwde ambtenares moet het werk door haar collega's worden overgenomen en dat vond de wethouder niet juist. Die ambtenaren worden dan belast met extra wei'k. Met de stemmen van alle leden van de VVD en de PvdA en van de heren Verhoeven en VAN BRUG GEN (PC) werd de motie van de heer Zeelenberg aangenomen. Een poging van mevrouw Van der Meulen-Houwer en enkele andere raadsleden om het voorstel om op de lagere openbare scholen geen melk meer uit te reiken van de agenda af te voeren leed schipbreuk. Haar voor stel werd met elf tegen zeven stemmen verworpen en het voorstel van B. en W. met omgekeerde cijfers aangenomen. Mevrouw Van der Meulen citeerde een groot aantal uitspraken van deskundi gen, allen voorstanders van schoolmelk- voorziening. Onder de geciteerden be vond zich zelfs paus Pius XII, naast de Heemsteedse schoolarts, mevrouw Advertentie verheid. Geopend van 10—17 uur; zon en feestdagen van 1316 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp in februari 1953. Dagelijks geopend van 9—12.30 uur en van 13.30—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend op werkdagen van 10—17 uur; op zon en feestdagen van 1317 uur. Grote Kerk. Te bezichtigen van 9—17 uur op werkdagen. Stadhuis Grote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 917 uur; za. 912 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e tot en met. 19e eeuw. Fossielen, historische natuurkundi ge instrumenten, mineralen. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 1117 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend do. van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Zo. van 1417 uur. Llnnaeushot, Bennebroek: Geopend tot en met september, van 8 uur v.m tot een hall uur na zonsondergang. Verlichting van historische gebouwen en vlagverlichting op het Stationsplein te Haarlem. Huis Van Looy: Tentoonstelling van mo derne kunstwerken uit gemeentelijk be zit. Geopend op werkdagen van 1012.30 uur, en van 13.30—17 uur; zo. van 14—17 uur (t.m. 20 juli). Gebouw De Waag: Tentoonstelling van werken van de Vlissingse schilder Bram Phil. Geop. dag. van 1017 uur; zo. van 14—17 uur. (T.m. 6 juli). Kunstzaal „In 't Goede Uur", KI. Hout straat 1: Expositie van tekeningen en aquarellen van Kees Verwey. Geop. qag van 10—19 uur. (T.m. 30 juni). Kunstzaal „Ten Bruggen-Cate", Reitzstraat Haarlem. Expositie van surrealistische schilderijen van Henk van Es. Geop. dag van 11—17 uur; zo. van 14—17 uur; ma gesloten. (T.m. 6 juli). Kunstzaal „De Ark", Nw. Heiligland: Ex positie van zeldzame krijtlitho's uit vroe ger bezit van Koning Leopold I van België Geop. dag. v. 10—23 uur, behalve wo - en za.-middag. (T.m. 28 juni), v.a. 29 juni expositie van schilderijen van J. Pool. Galerie Espace: ZomertentoonsteUing Geop. op werkd. v. 11-17 uur (tot eind augustus). W. D. Boskamp-Hooy. Zij vond het be ter, wanneer het agendapunt werd aangehouden, opdat ook de ouders en leerkrachten hun mening zouden kun nen meedelen. Zij vreesde, dat van de voorgestelde beslissing ook de openbare kleuterscholen het slachtoffer zullen worden, omdat een aparte voorziening voor die scholen te duur is. De heer Zegwaart zei, dat hij een gevoel van teleurstelling bij kennis name van het voorstel niet had kunnen onderdrukken. Hij liet zich dan ook in Pfijzende bewoordingen uit over het uitgebreide betoog van mevrouw Van der Meulen. Er zijn nog vele gezinnen, ^af£van de kinderen te weinig (dure) hif u tk"igen- Tegelijkertijd betreurde besluit van de besturen van de „i fla *e scllolen, die de schoolmelk Geen van rn?lgeJti-id hebben afgeschaft. pcMer daarorw rs der leerlingen heeft hoeven wis?Pf!ereageerd- De beer Ver" hoeven wist te vertellen Hat He leer- krachten em Wre 'hekel hebben aan het uitreiken Van meik od school. Bovendien is het vaak Ten heil geklieder. De heer Van Brug||£ ten slotte zei, dat het verstrekken vaT melk niet tot de taak van de schooi behoort Met deze uitspraak verdedigde de voor zitter het voorstel. Als de ouders hun kinderen melk willen laten drinken dan moeten zij er zelf voor zorgen Verder geeft de uitreiking maar on. nodig veel hinder op school- hoof den van alle scholen in Heemstede - den dan ook bij het gemeentebestuur aangedrongen op afschaffing. De overige voorstellen van de uitge breide agenda werden zonder veel dis cussie aangenomen. Tot hoofd van de Dreefschool werd benoemd de heer W. Dijksma uit Drachten. Acht leden stem den op de heer J. G. A. J. Oldenhave, onderwijzer aan de Dreefschool, wiens kandidatuur gesteund werd door brie ven aan het college van B. en W. van de gezamenlijke leerkrachten van de school en de oudercommissie. De raad ging verder akkoord met de voorgeno men bouw van dertig maandhuurwo- ningen ten westen van de Glipperdreef voor ruim zes ton. Op een vraag van de heer Van Bruggen deelde de wethouder van Openbare Werken, de heer VAN LENT (KVP), mede ,dat hij de direc teur van openbare werken opdracht heeft gegeven zo snel mogelijk de gevaarlijke situatie bij het nieuwe station Heemstede-Aerdenhout onge daan te hiaken. De heer Van Wijk beloofde, dat hij een onderzoek zal laten instellen naar de fikse bedra gen, die het electriciteitsbedrijf in re kening brengt bij het repareren van huisinstallaties. Voor een stop moet na acht uur 's avonds een bedrag van f 12.worden neergeteld en anders slechts f 1.50. Op 70-jarige leeftijd is in Bloemen daal overleden de heer J. F. M. Bona- is, die zich jarenlang zeer verdien stelijk gemaakt heeft voor de parochie van de Allerheiligste Drieëenheid. De overledene, een der eerste parochianen. was voorzitter van het parochieel arm bestuur. De laatste tijd was hij ziekelijk. Volgens de Zweedse krant Aftonbla- det zal zich rond de Braziliaanse voet- balcraek Didi misschien de grootste transfer van alle tijden afspelen. Vol gens dit blad is de Spaanse club Atleti co uit Madrid bereid voor een contract van drie jaar 400.000 dollar neer te tel len. Didi zou daarvan ruim een kwart krijgen, ongeveer 450.000 gulden. De zaak draait er nog om of Atletico bovendien bereid is de opvoeding van Didi's doch tertje van drie jaar, Rebecca, op een meisjesschool in Zwitserland te bekos tigen. „Dan zou ik niet aarzelen," heeft Didi volgens Aftonbladet gezegd. Toïfr ®l°eg der Franse nationalen in de Jean p France heeft één man verloren- het eindkistier' het vorig jaar derde in gestart voorS%ment' is vanmorgen niet gisteren bij tweede etappe. Hij was veerde in Gentcjte0[en Bevallen en arri- röntgenonderzoek ,„efïn dikke pols. H dat de pols gebroke^ nu uitgewezen. Forestier heeft dit jaar geen gelukkig seizoen. Twee 5,ieden moest hij vlak voor de fjf de Ronde van Spanje verstek lateT1 ga»'0: wegens een ernstige blessure, ook bij een valpartij opgelopen. Abe Lenstra zal ook het komend" seizoen voor Sportclub Enschede uiVfy men._ Gisteravond heeft de Fries, JL, drie jaar geleden naar Enschede W een nieuw contract getekend. Het ëe deze keer voor een jaar. Zoals beK? verzocht Abe Lenstra deze week n bestuur van zijn vereniging hem °P jn transferlijst te plaatsen. Dit was of meer een formele stap van ver. om zijn onderhandelingspositie sterken. Het te Wenen in het Hongaars ver schijnende blad „Magyar hirado" zegt van betrouwbare zijde vernomen te hebben, dat de voormalige secretaris generaal van de party van Hongaarse kleingrondbezitters Bela Kovacs is be- arresteerd. De TeyleTTniljo@tien zullen niet wor- den uitgekeerd aan een groep vermeende erfgenamen van de m 7778 te Haarlem overleden zijdekoopman Pieter Teyler van der Hulst, wiens nalatenschap thans beheerd wordt door de directeuren van de Teyler stichting te Haarlem. Aldus heeft het gerechtshof te Amsterdam vanmorgen in zijn arrest bepaald, toen ket evenals de rechtbank te Haarlem had gedaan in hoger beroep de eis tot uitkering afwees, die de Amster damse fabrikant L. C. Wegerif namens deze groep van erfgenamen had gedaan. Deze erfgenamen noemen zich verwant aan een nicht van de zijdekoopman. Catharina Olthoff aan wie Pieter Ta:ufn van der Hulst een legaat zou heoo De 17 iarige A. B„ werkzaam in de houtfabHek De Valk te Westzaan, die bezig was met werkzaamheden, Werd plotseling getroffen door een losschie tend stuk hout uit een zaagmachine. Het stuk drong diep m het hoofd. Op weg naar het gemeenteziekenhuis te zaandam is het slachtoffer aan de bekomen ver wondingen overleden. te Amsterdam heeft van g n de 23-jarige timmerman J. v.d. ?en van de twee hoofddaders van n oende van vjjf man, die in de perio- ue november 1957 tot eind februari van blt jaar 26 diefstallen uit geparkeerde auto's in Amsterdam hadden gepleegd, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf biet aftrek. Tevens was in deze straf verdisconteerd een bedreiging met zwaar lichamelijk letsel van een hoofdagent, die gepoogd had de door v.d. B. be stuurde auto te doen stoppen. Er was 2y2 jaar met aftrek tegen hem geëist. De 39-jarige J. IJ. werd één jaar en 9 maanden met aftrek opgelegd. Tegen hem was twee jaar met .ftrek geëist. Overeenkomstig de eis werd de 29-jarige slijper A. v.d. V. tot één jaar met af trek veroordeeld. Alleen v.d. B. was bü alle 26 diefstal len betrokken geweest. Hij was de enige met een blanco strafregister. De twee de hoofddader, de 30-jarige J. v.d. V. werd reeds 14 dagen geleden overeen komstig de eis tot een jaar en 9 maan den met aftrek veroordeeld. De zaak te gen de 5e verdachte werd toen terug verwezen naar de rechter-commissaris. nagelaten van ƒ100.000 aan """s<«ues van de provincie Friesland. Dit bedra| zou in de loop der jaren zUn aangegroeio tot vele miljoenen. De heer Wegeriihad geëist, dat dit legaat aan bemTegen w! Tkkmg zod worden gesteld. Tegen de afwijzing van ziin eis door de rechtbank was hij bij het Hof In hoger beroep gekomen. Het is mogelijk, dat mj van dit arrest in cassa tie zal gaa" blJ de Hoge Raad. Over de Teyiermiljoenen zijn in de loop der tijd reeds vele processen gevoerd. arrest Werd zeer uitvoerig in- |fg °P de kwestie van de herroe- testamcT leëaat door Teyler in zijn ler rii Ket Hof stelde vast, dat Tey- r eigenhandig heeft gedaan, deze cntsgeldig is, de vermaking derhalve vervallen, zodat de vordering van de neer Wegerif wordt afgewezen. Ten overvloede overwwoog het Hof, dat ook al zou de intrekking van het legaat niet door Teyler zijn gedaan, Catharina Olt hoff zich niet gehouden aan de voor- Waarden, die aan dit legaat verbonden waren. De heer Wegerif werd veroor deeld tot betaling der kosten van het proces van 1500 gulden. (Niet officiële koersea) Vorig opening Slot 27/6 3% Ned. 1953 943A 3Ned. 1953 94 3V2 Ned. 1956 31/4 Ned. 1948 93 H 881/4 93% 3% Ned. 1950 87% 3% Ned. 1954 89% 891-4 3V4 Ned. 1955 I 3-3% Ned. 1947 90H 90% 3 Ned. 62-64 bel. fac. 94% 90A 94H Inschr. Grtbk 1946 3% B.N.G. Won.bouw 6 109% Ned. Handel Mij cert. 165% A.K.U. 184% 184% Van Berkel's Patent 190% Calvé-Delft cert. 295V2 Van Gelder 176 Kon. Hoogovens cert. 300 Unilever cert. 350% 3 53% Ned. Kabel 255 Philips 288% 291 Kon Petroleum 168.40 168.50 „Amsterdam" Rubber 68% 68% Holl. Amerika Lijn 139% 139% Kon. Ned. Stoomb. Mij. 139% 140 Ned. Scheepv. Unie 123% 123 K.L.M. 102.10 H.V.A. 107 106% Deli Mij. cert. 111.05 114 25/6 26/6 Anaconda Copper 45V2 45% Bethlehem Steel 40% 41% Chrysler Corp. 47 48 General Electric 58% 59% General Motors 38% 39% Kennecott Copper 87% 89 K.L.M. 271/4 271/2 Montgomery Ward 37 37% Radio Corp. 33% 34% Republic Steel 46% 46% Royal Dutch 44% 44% Shell Union Oil 74% 75% 45% Southern Pacific 44% Southern Railway 403/s 41% Tidewater 22 22% U.S. Steel 64 64% Stemming 1 vast De KRO zal zaterdagochtend de pon tificale Requiemmis uitzenden, die mgr. dr. B. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, in de kathedraal van Roer mond voor de zielerust van mgr. J. M. J. A. Hanssen, celebreert. De uitzending begint om 10.50 uur met een reportage van de begrafenisstoet van het bisschoppelijk paleis naar de kathedraal. Om 11 uur begint de H. Mis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2