groet Duizenden brengen laatste aan mgr. Hanssen Overbrenging naar Roermond van stoffelijk overschot werd indrukwekkende plechtigheid Amerika houdt vast aan Geneefse conferentie E:"T Menado gevallen ROEREND AFSCHEID VAN LIMBURGS BISSCHOP KING NG HG KING NG NG NTTOord aan MOSKOU Rijk koopt 13 beelden Afscheid van Montgomery Het matigst.... Bisschop benoemd voor O.-Duitsland Roemeens deskundige Ook kardinaal Frings bij begrafenis van mgr. Hanssen aangewezen 5nSt'tUUt V°°r De verkiezingen in Suriname Sonsbeek Het kapseizen van de militaire boot Pensioenfonds voor de confectie-industrie NEDERLANDER IN OOSTENRIJK VERDRONKEN VRIJDAG 27 JUNI 1958 PAGINA 3 De overbrenging van het stoffelijk overschot van de bis schop van Roermond, mgr. dr. A. Hanssen, van Nijmegen naar Roermond is donderdag in al haar soberheid een in drukwekkende plechtigheid geworden. De gehele route van af de chapelle ardente van het Sint Radboud Ziekenhuis van de r.-k. Universiteit te Nijmegen tot aan het bisschoppelijk paleis te Roermond was gemarkeerd door een onafgebroken erehaag van luid biddende mensen. In geboorteplaats ru1 Overwinning voor vroegere oppositiepartijen Ontroerende tocht door Roermond Houding van Amerika Barlian overgeplaatst Geniet ook op reis van het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. De natuurzuivere :0c woeste yoeve Vier man verdronken Minister Staf antwoordt op vragen Spoorwegarbeiders vrij gesproken Waarom latijn? Roeibootje sloeg om op de Schwarzsee Advertentie Duizenden Noordlimburgers kwamen vol eerbied en dankbaarheid Hun ge liefde bisschop (zelf een geboren en ge togen Noordlimburger) de laatste eer bewijzen. In alle steden en dorpen langs dq route was praktisch de gehe le bevolking rond de kerk samengeko men. Met de pastoor en de burgemees ter aan het hoofd wachtten zy de komst van de stoet af. De devoot toekijkende gelovigen baden luidop en overal beier den de kerkklokken. Voor de werken de bevolking van -Noord-I.imburg was dit het teken om hun arbeid geruime tijd te onderbreken. Fabrieksarbeiders, personeelsleden van kantoren en op het land werkend eboeren schaarden zich pij de reeds langs de weg staande pa rochianen. Bij het passeren van het stoffelijk overschot knielde menigeen eerbiedig neer. velen het hoofd gebo gen en met tranen in hun ogen. Dit beeld boden alle steden en dor pen die de stoet "aandeed. In Nijmegen stonden de liefdezusters van de H. Ca- rolus Borromeus, werkzaam in het Sint Radboud Ziekenhuis en in het Sanato rium Dekkerswald, aan de ingang van de chapelle ardente opgesteld. Onder haar bevonden zich zuster Wilhelm van ■Uekkerswald, een nicht van de overle dene, die vrijwel elke nacht aan het ziek bed van de bisschop heeft gewaakt als mede zuster Elise, de hoofdverpleeg ster van mgr. Hanssen. Deze zusters en vrijwel alle leden van het verplegend personeel brachten mgr. Hanssen een laatste groet, toen de lijkstoet zich rond drie uur in beweging zette. Motorordon nansen van de rijkspolitie reden voor de lijkauto uit. Erachter volgde een vier tal auto's, waarin de beide vicarissen- generaal van de overleden bisschop mgr. prof. ar. F. Feron en mgr. drs. F*, van Odijk alsmede de naaste fa mi- lieleden van mgr. Hanssen, een broer, een zus, twee zwagers, een schoonzus en deken A. Loonen van Venray, een neef van de overledene, hadden plaats genomen. Namens de Sint Radboud Stichting maakte prof. dr. J. Prick de over brenging van het stoffelijk overschot van mgr. Hanssen mee. Aan de grens tussen Gelderland en Limburg werd even halt gehouden. Het knapenkoor van Mook zong er het juichende In Paradisum en vele parochianen van Mook baden samen met hun pastoor voor de zielerust van de bisschop. De gemeentepolitie van Nijmegen, die tot aan de provinciegrens voor een extra ere-escorte had gezorgd, vei- liet hier de stoet. Deken W. Janssen van Gennep begeleidde de stoet tot aan de grenzen van zijn dekenaat, waar andere geestelijke en wereld lijke autoriteiten de begeleiding over namen. Ontroerend was het ogenblik waarop de stoet Oostrum, de geboorteplaats van de bisschop, bereikte. De route voerde langs het geboortehuis van mgr Hanssen alsmede langs de kerk van O.L. Vrouw Behoudenis der Kranken, waar monseigneur gedoopt is. Pastoor E Asselbergs wachtte er met vele in woners van Oostrum de stoet op. Bij- ?'»i(lf.r treffend was ook de aankomst ^roekhuizen Vorst, het dorp waar - Hanssen vanaf z.jn zevende jaar heeft*"? zij" priesterwijding gewoond ouderiijk\ng*aaP I>aSSee(iee bisschop In het broei y nn monseigneur woont. By de kerk van Broekhuizen Vorst vond een kort «P^WWaats. Pastoor V. Spau- wen en burgemeest w Linders wa ren er afwezig de £nfare speelde treurmuziek en vertegenwoordigers van alle plaatselijke verenigingen ston den er met omfloerste vaandels aange treden. Vijftien bisschoppen uit binnen- en bui tenland zullen zaterdag in Roermond de plechtige begrafenis bijwonen van mgr. Hanssen. Tot hen behoort Z. Em. Josef kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen. Vail cle zijde van de Nederland se regering zullen o.a. aanwezig zijn de vice minister-president mr. Struycken en de staatssecretaris van marine vice- admiraal H. C. W. Moorman. Tijdens de Requiemmis zal geen lijk rede worden uitgesproken. In plaats daarvan zal de laatste boodschap van de bisschop van Roermond aan zjjn gelovi gen, die hij als geestelijk testament heeft achtergelaten, worden voorgele- Mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, de woensdagmorgen te Nijmegen overleden bisschop van Roermond, opgebaard in zijn werkkamer in het bisschoppelijk paleis te Roermond. In de steden Venray en Venlo was de belangstelling buitengewoon groot. By de Sint Petrus Bandenkerk te Venray sloeg een zus van de overledene Mère Antoinette O.S.U., verblijvend in Huize Jerusalem van de Zusters Ursulinen al daar, het voorbijtrekken van de stoet gade. Duizenden Venlonaren, met aan he": hoofd deken M. P- J. Strijkers en burgemeester dr. L. de Gou, deden dit op het grote verkeersplein bij de nieu- Advertentie -pkH qtw In het Amerikaanse antwoord op de Russische nota van woensdag over de voorgestelde deskundigenhesprekingen te Genève wordt gezegd, dat de Ameri kaanse regering van oordeel is, dat het doel van deze besprekingen onveran derd is. In het antwoord, dat gisteroch tend door de Amerikaanse ambassadeur Thompson, aan de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, werd overhandigd, wordt gewezen op de brief wisseling tussen de Amerikaanse en de Russische regering over het doel van de conferentie. Wat de Verenigde Staten betreft, gaat de conferentie door op de wijze, die is overeengekomen, aldus de nota. President Eisenhower heeft de Ameri kaanse gedelegeerden naar de conferen tie van experts te Genève gisteren bij hun vertrek uit Amerika nog een riem onder het hart gestoken met een bood schap waarin hij hun verzekert, dat Amerika zal blijven vechten voor ge controleerde ontwapening, welke moei lijkheden Rusland ook in de weg zal leg gen. „Ge vertrekt onder onzekere om standigheden maar het Amerikaanse volk en ik blijven hopen dat de deur voor toenadering nog open staat", aldus de president. Het Russische persagentschap Tass heeft gisteravond van zijn kant laten weten, dat de Roemeense geleerde Hu- lubei is aangewezen om deel te nemen aan de atoomconferentie van Geneve. Roemenië en de Sovjet-Unie hebben de Roemeense academie van wetenschap- In Suriname zijn gisteren statenver kiezingen gehouden. V olgens de voorlo pige uitslagen zal "e vermoedelijke sa menstelling van de Surinaamse staten als volgt zijn: Nationale Party Surina me, 9 zetels; Progressieve Surinaamse Volkspartij (kath.). I zetels; Moslim- blok, 1 zetel; K.T.PI- (Indonesiërs) zetels; Verenigde Hindostaanse Partij, 3 zetels en de Nickeriaanse onafhanke lijke partij 2 zetels. De tussentijdse verkiezingen in Su riname waren nodig geworden, toen tij dens de behandeling van de Surinaamse begroting in de Staten op 21 april j.l. bleek, dat de meerderheid van de po litieke partijen, waarop het Surinaamse kabinet steunde, in een minderheid was verkeerd. De bovengenoemde uitslag betekent een overwinning van de partijen die in Suriname tot nu toe in de oppositie wa ren (Nationale partij Suriname; de Ver enigde Hindostaanse Partij; de Progres sieve Surinaamse Volksparty en het Moslimblok). we Maasbrug. Alle straatlantaarns wa ren er van rouwlinten voorzien. Via Te- gelen, Reuver en Swalmen bereikte de stoet rond kwart voor acht de bis schopsstad Roermond. Op het Wilhelminaplein haalden dui zenden Roermondenaren het stoffelijk overschot van hun bisschop af. Onder hot luiden van de klokken van alle ker ken van Roermond trok de stoet, voor afgegaan door honderden zusters, broe ders, seminaristen en priesters, door de nauwe straten van de binnenstad. Buiten de geestelijke autoriteiten van de stad met plebaan-deken A. Terstap pen aan het hoofd, begeleidden ook ve ie wereldlijke autoriteiten het stoffelijk overschot van mgr. Hanssen vanaf het Wilhelminaplein naar het bisschoppelijk paleis. Achter de lijkauto liepen o.a. de minister van O. K. en W. mr. J. Cals, de staatssecretaris van O. K. en W. mr. R. Höppener, beiden afkomstig uit Roermond, burgemeester dr. R. Geul- jans en vele leden van de rechterlijke, militaire en politionele macht. Zij allen waren rond half negen getuigen van het meest indrukwekkende moment van heel deze meer dan vijf uur durende plechtigheid: de aankomst van de over leden bisschop bij zqn paleis. Zichtbaar ontroerd verscheen de bejaarde emeri tus-bisschop van Roermond mgr. dr. G. Lemmens aan de hoofdingang van het paleis. Geheel in zichzelf gekeerd volgde hij het stoffelijk overschot van zyn zo vroeg gestorven opvolger. Pas gewyde seminaristen, de enige priesters yan het diocees Roermond, die mgr. Hanssen tijdens zijn nog maar kortstondig pontificaat heeft gewijd droegen de lijkkist vanuit de auto naai de tot chapelle ardente ingerichte werk kamer van de bisschop. In de met zwarte en paarse rouw behangen ka mer werd het stoffelijk overschot ten- slotte te midden van vele kaarsen, pal men en bloemstukken opgebaard. Als eerste bezocht mgr. Lemmens de cha pelle ardente. Op verzoek van de eme ritus bisschop van Roermond werd aan het vol ornaat, waarin mgr. Hanssen ligt opgebaard, nog de bisschopsstaf toegevoegd. Naast de baar zijn opge steld de kelk, zijn pontificale mijter, het wapen en zyn koninklijke onderschei ding (Ridder Nederlandse Leeuw). De bisschop lag gekleed met paarse toog, paarse schoenen, witte albe, paars ka zuifel. witte mijter en paarse hand schoenen. Bovendien behoren tot het or naat de bisschopsring en het borst kruis. Na mgr. Lemmens brachten ten slotte ook de andere aanwezige auto riteiten de minister en de staatsse cretaris van O. K. en W„ de leden van het kathedrale kapittel, de pro fessoren van het groot-seminarie, ve le familieleden van mgr. Hanssen en alle zusters van het bisschoppelijk pa leis een bezoek aan de chapelle ar dente. Om negen uur werd de cha pelle ardente vc r de Roermondse be volking opengesteld. Tot lang na elf uur donderdagavond defileerden hon derden Roermondenaren langs hun overleden bisschop. Ook vandaag be nutten vele katholieke 1 uit Limburg de hun geboden gelegenheid om een laatste groet te brengen aan mgr. Hanssen. de bisschop waarvan het diocees Roermond zoveel verwachtte. (Vervolg van pagina 1) Harsono achtte het een belangrijk feit, dat tot de voornaamste punten 111 het beleidsprogramma van het kabinet- Djuanda behoort de vorming van een nationaal planbureau, welks taak zal zijn de uitvoering van het economische herstel van Indonesië. Ganis Harsono eindigde met te zeg gen dat de regering gelooft en hoopt, dat al deze ernstige pogingen de nodige sympathie en begrip zullen verkregen, zowel binnenslands als in het buiten land. Er is althans één buitenlandse mo gendheid, die haar sympathie en begrip wat minder gul wil schenken dan het zich aanvankehjk liet aanzien. Gisteren is een verklaring gepubliceerd, die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, onlangs voor de commissie voor de toewijzingen uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft afgelegd. Hij zei, dat de Verenigde Staten geen verdere economische of militaire hulp aan Indonesië overwegen totdat de situ atie in Indonesië is opgehelderd. ,,De situatie", aldus de Amerikaanse minis ter, „is ietwat duister. Wij kunnen de toekomst niet met volstrekt vertrouwen tegemoet zien, speciaal wat de binnen landse ontwikkeling betreft. Afgezien wellicht van enige technische hulp en een programma voor binnenlandse vei ligheid hebben wij voor Indonesië geen enkel plan". Waarnemers vragen zich af, of deze uitlating van Dulles verband houdt met het feit, dat de Sultan van Djokja niet is opgenomen in het gewyzigde Indone sische kabinet. Polen zal Indonesië 24 zeeschepen met een gezamenlyke tonnage van 62.000 ton leveren, zo heet het in een com muniqué van het Poolse ministerie van buitenlandse handel dat gisteren is ge publiceerd. De levering van deze sche pen is vervat in een te Warschau gete kende handelsovereenkomst, die geldt van 1959 tot 1962. De Koninklijke/Shell heeft gisteren op Oost-Borneo de oliewinning, welke sedert 13 april j.l. in verband met de oorlogshandelingen in Oost-Indonesië was gestaakt, hervat, zo heeft volgens Antara de Indonesische minister van industrie, Kiriwan, meegedeeld. Binnen twee of drie maanden zal we derom een byeenkomst worden gehou den tussen regeringsautoriteiten en ver tegenwoordigers van de buitengewesten, aldus deelde premier Djuanda Karti- widjaja gisteren te Djakarta mede. Het hoofdpunt van het overleg zal zyn het verkrygen van een redelyke verdeling van de inkomsten, die de regering uit de buitengewesten ontvangt, met name tussen hetgeen de buitengewesten van de daar verkregen inkomsten mogen behou den en wat zy aan de centrale regering moeten afslaan. Luitenant-kolonel Barlian, voorheen commandant van Zuid-Sumatra en no toir weifelaar tussen Djakarta en Pa- dang, is overgeplaatst naar het leger hoofdkwartier in Djakarta, zo hebben Indonesische persbureaus gemeld. Over ste Barlian was al eerder met verlol gezonden. Volgens gisteren te Djakarta ontvan gen berichten zyn de opstandelingen in Noord-Sumatra nog zeer actief. Grote branden hebben aanzienlijke schade aangericht op ondernemingen aldaar. In Simelungun is de rystpellerij yan het regentschap in de as gelegd. Hier bij bedroeg de schade 1,8 miljoen rupiah en te Tandjung Pura gingen twee ta bakspakhuizen in de vlammen op, waar bij aan de tabaksonderneming „Tjinta- radja" een schade werd toegebracht van 400.000 rupiah. Op de onderneming Mariëndal brandde een lege tabaksgoe- dang af. Naar „Antara" uit Medan meldt, is bij de brand aan de haven van Belawan vorige week voor een waarde van 50 miljoen rupiah aan daar opgeslagen pro- dukten verloren gegaan, waaronder 527.000 ton rubber, toebehorende aan de Amerikaanse „Sumatra Rubber Plan tations". Een ander bericht uit Medan maakt melding van een vuuroverval door een groep opstandelingen op een trein tussen Rantau Prapat en Kisaran. De machi nist werd licht gewond. ONDER VOORTDURENDE CONTROLE VAN HET LABORATORIUM Dr v. HAMEL ROOS AMSTERDAM De rijkscommissie voor de aankoop van kunstwerken neeft dertien beeld houwwerken aangekocht van Nederland se beeldhouwers, die op de internatio nale tentoonstelling van beeldhouwwer ken in Park Sonsbeek te Arnhem ex poseren. Deze aankoop maakt ongeveer een vijfde deel uit van het daar aan wezige werk van Nederlanders. Advertentie Anno 1771 w f Ujai EtcluSief, Wildrestaurant De pleisterplaats «aar Napoleon reeds gast watf V a d hooldweg Arnhem Apfildoom BEEKBERGEN 6766 580 Donderdagmiddag heeft veldmaarschalk Montgomery in gezelschap van minister ir. C. Staf een afscheidsbezoek gebracht aan H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard op paleis Soestdijk. (Van onze Haagse redactie) Het kapseizen van een militaire aan- valsboot in de Oude Rijn werd niet ver oorzaakt door overbelasting van de boot. Wel was er in de boot ruimtege brek (er hadden 21 militairen in plaats genomen) waardoor de stabiliteit on voldoende was. Toen bovendien nog een aantal inzittenden de boot lieten schommelen, schepte het vaartuig wa ter en sloeg om. 4 militairen kwamen daarbij om het leven. Minister Staf noemt het in zijn ant woord aan het Tweede Kamerlid Rit meester begrypelyk, dat de militairen na afloop van hun dagtaak zo snel mo gelijk in het kampement terug wilden zyn, zodat teveel mensen in de boot piaats namen. Hy zegt dat hiertegen te weinig is opgetreden. Inmiddels is be paald dat van deze aanvaisboten met meer dan 15 personen tegelyk en dan in knielende houding gebruik mo gen maken. De minister erkent, dat een deel van de manschappen in het Genieon derdeel, dat de taak van het vroege re Korps Pioniers heeft overgenomen, niet kunnen zwemmen. Wel behoren alle dienstplichtigen zwemles te krij gen maar volgens ir. Staf is het, me de door het gebrek aan zwembaden en instructeurs, niet mogelyk de ver waarlozing van dit deel van de licha- melyke opvoeding geheel op te van gen. De minister wijst er ook op, dat een groot deel van de dienstplichtigen, wier burgerberoep op of nabij het wa ter is gelegen, niet kunnen zwemmen. Over de financiële vergoedingsrege ling voor de begrafeniskosten zegt ir. Staf tenslotte, dat deze in de praktijk voldoende is gebleken om de kosten te dekken. Vandaag is te Amsterdam ten over staan van notaris mr. A. J. Dragt de oprichtingsacte verleden van de Stich ting Algemeen Pensioenfonds voor de Confectie Industrie. Verwacht wordt dat de voor alle werknemers in deze indus trie geldende pensioenregeling per 1 juli a.s. in werking zal treden. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft gisteren de spoorwegarbeiders, een uit Liempde en een uit Boxtel, die 12 juni terecht hebben gestaan in ver band met een spoorwegongeluk, dat 8 augustus 1957 te Helmond is gebeurd, conform de eis van de officier van justi tie vrygesproken. Hun was ten laste ge legd, dat zij door het tegelyk losdraaien van te veel schroeven de baan meer zouden hebben verzwakt dan toelaat baar was. By het ongeluk werden vier personen ernstig gewond. Het Tweede Kamerlid de heer Vrolyk heeft aan de ministers van binnenland se zaken, bezitsvorming en publiekrech- lelyke bedryfsorganisatie, van justitie en van oorlog de volgende schriftelyke vraag gesteld: Kunnen de ministers mededelen, waar om bij het ontwerpen van het opschrift voor de by koninklyk besluit van 14 juni 1958 ingestelde „vrywilligersmedaille" de voorkeur is gegeven aan een Latynse tekst boven een voor n ieder aan- stonds verstaanbare Nederlandse tekst? Ongeveer gelijktijdig met de opening van een congres in Leiden over de zorg voor alcoholisten heeft het Cen traal Gedistilleerdbureau een studie gepubliceerd waaruit blijkt, dat wij van 22 westelijke landen de matigste drinkers zijn. Misschien berust deze gelijktijdigheid op een onversneden toeval. Misschien is dat ook wel niet zo, maar wat hindert dat. Schiedam is even vrij als Leiden en matige mensen zijn hun vrijheid wel waard. Nu kan men over dat begrip matig heid heerlijk twisten. Uit de statis tiek van het Gedistilleerdbureau valt bijvoorbeeld te lezen, dat wij per hoofd veel minder alcoholica gebrui ken dan Italië. Maar wijn in Italië is natuurlijk iets heel anders dan recht op en neer in Nederland. Het alcohol nuttigend hoofd van Herman daar ga je! is niet te vergelijken met het kinderkopje van Marcêlino. Bo vendien maakt het ook nog wel enig verschil uit of men als regel matig drinkt of dat men de aan Nederlandse hoofden statistisch toegemeten hoe veelheid van 4,71 liter op één lollige avond voor een kwart gedeelte door het bijbehorende keelgat laat spoelen om daarna met reusachtig veel jaldal- dee nog laaange niet naar huis toe te gaan. Kortom, de statistiek heeft zo haar feilen. Maar maken wij ons geen zorgen over een matige statistiek. Laten wij ons liever koesteren in het prettige bewustzijn van een statis tische matigheid. En laten wij een nieuw superlatief toevoegen aan de lange reeks. We zijn het matigst, we leven het langst, we worden het vaakst geboren, we zijn het vriendelijkst, we spreken dé meeste talen, we eten het vetst, we roken het meest en zijn daarbij nog het platst en het natst. En zouden we dan ook niet het ijdelst mogen wezen? De neer Cornells Jan van Bovene uit Nymegen is door verdrinking om het le ven gekomen. De heer van Bovene ver bleef met zyn echtgenote in Kitzbuehel in Oostenrijk. Het echtpaar maakte een roeitochtje op de Schwarzsee. Het boot je sloeg plotseling om. Hoewel het slechts enkele meters van de wal lag, kon de heer van Bovene, die de zwem kunst niet meester was, zich niet red den. Z. H. de Paus heeft mgr. dr. Otto Spülbeck, tot heden apostolisch admi nistrator van het bisdom Meissen, be- uoemd tot bisschop van dit diocees. Zyn voorganger mgr. Wienken, had in augustus 1957 afstand gedaan. Dit meldt het KNP. Mgr. Spülbeck is als modern filosoof zeer bekend; hy schreef o.a. een boek „Christus en het wereldbeeld der mo derne natuurwetenschappen", waarin hij de resultaten van zyn studies in wis kunde, natuurkunde, wysbegeerte en theologie verwerkte. Het bisdom Meissen is het enige Duit se bisdom, dat geheel in de Sovjet-zo ne gelegen is; het telt meer dan 700.000 katholieken. ld" fcC i\e m ldt :nd het da nin •ies 'er- ;er- :egt ta ris- .rse be lies rag eid dit zotf :/an het is ssa- de (tijd ïn- oe- üijn ey- eze ilve de Ten ,<ook niet Olt- nor- iden nor- het ling 27/6 53 É91 S88.50 683,i ,39ta (40 €23 1.06 i/a Il4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3