Minister wil preventief toezicht op verenigingen handhaven Beraad over de positie van de kerkgenootschappen NIVea De BROMFIETS moet schoongemaakt worden De Italiaan Pietrangeli verrast Chileen Ayala Vraas Antwoord J WIE ADVERTEERT- I EEN MOORD! spray m spra) Speciale zitting van de Y.N. Motorassentandwielenkettingen en kabels vitale onderdelen W imbledontoernooi Grote belangstelling voor de en PUZZELS IN NIEUWE B.W. \W=- Studenten tennissen om, kampioenschap Zomercompetitie K.N.Z.B. Nederlandse regering zit er wel achterheen veteranen Drobny en Patty Münchens Cabaret gedupeerd Geen voorstellingen in Scheveningen Zeldzame meeuw op Vlieland Weidumer zaak in hoger beroep M. P. v. d. Weijden (KVP) vijf en twintig jaar Tweede-Kamerlid Frankrijk gaat 's werelds grootste zonne-oven bouwen VRIJDAG 27 JUNI 1953 PAGINA 9 m mm Mooi bruin borden zonder inwrijven Hongaarse kwestie Ketting en tandwielen Het spannen Eigen zaak beginnen Adres Koningin Désirée Schade Haantje en corso Geen audiëntie NIEUWE VOORRAAD SP0RTC0STUUMS en -COLBERTS MAN ABOUT TOWN, costuums f 145.-en f149.-. door AGATHA CHRISTIE Naar Lourdes Tegen bejaarde verdachte bevestiging van vonnis: 12 jaar geëist Vertegenwoordiger ook van een stand (Van on-e parlementaire redacteur) „Hoewel wij ons bewust zijn, dat wij trerk verrichten voor de volgende eeuw, hioeten wij er toch rekening mede hou den, dat de vernieuwing van het B.W. pok op het geldende recht van grote invloed zal zijn," aldus de minister van justitie, prot. mr. I. Samkalden, in zijn Verdediging van het ontwerp voor het tweede hoek van het B.W. in de Twee de Kamer. De commissaris voor het nieuwe B.W., prof. mr. ,1. Drion, merk te op, dat men hij dit tweede boek Zelfs niet meer kan spreken van een boom die wordt bijgesnoeid. Het snoei- hies is er wel, maar niet de boom: het Omvat een geheel nieuwe materie. In het bestaande B.W. zijn geen algemene bepalingen omtrent rechtspersonen te vinden. Zij ontbreken, met uitzondering Van enige vaagheden over „zedelijke lichamen", ook met betrekking tot de Verenigingen. In het nieuwe worden de tegels betreffende de rechtspersonen, die over tal van wetten verspreid z^n, Overzichtelijk bijeen gebracht, "rot. Drion was zich bewust van de onvol komenheden van de wetenschappelijke arbeid bij deze codificatie- „hm zullen Ook in het nieuwe B-tV. nog voldoende duisterheden zijn, m»ar dat is geen re den het niet af te leveren." Minister Samkalden sprak er zijn te leurstelling °ver ult' dat de Kamer na de Uitvoerig" behandeling van de ..z.g. ,,vraagPunten" 'n 7953 met prof. Meiiers toch nog t.a.v. principiële kwesties als het preventief toezicht op de verenigin gen een nieuw standpunt inneemt, al wilde hij de Kamer niet het recht daar toe ontzeggen. Hij bestreed de opvat- eng van mr. van Rijckevorsel, dat dit Preventief toezicht gemist zou kunnen voorden, wanneer men de verenigingen 2ou erkennen bij eenvoudige notariële ac- b°pst^Je duizenden verenigingen die thans --"nicien dan naar de notaris moeten gaan om alsnog zo'n stuk te bemachtigen. Hjj noemde dit „eenvoud op papier". De gelijkheid van behande ling met België noemde hjj relatief, omdat het recht in beide landen op dit Punt sterk verschilt. Dat de wetenschap zich met haar gezag achter het stand- Punt van mr. van Rijckevorsel zou stel len, trok hij in twijfel. Alleen prof. Meijers heeft dat wel eens gezegd, maar «i de thans geschapen situatie met be trekking tot de rechtspersonen geldt dit jhet meer. In dat licht moeten ook ver klaringen van andere deskundigen wor den bezien. Hét belangrijkste vond de minister echter, dat de staatsbemoeiing, waar mr. van Rijckevorsel zo tegen is, wel degelijk zin heeft. Het toezicht vooraf beoogt te bevorderen, dat de vereni gingen aanstonds op het goede spoor worden gezet. De rechter kan achter- Advertentie 7f Die elegante spuitbus is zo handig Eén druk op de knop en... pssst, de huid is beschermd door een o-zo-dun laagje weldadige olie. Nu kunt U zelf Uw rug doen. Ideaal, ook voor de kinderen - ze houden niet van inwrijven. Nivea spray, reuze zuinig! normale bus f 3.30 grote bus 8.30 Noordwijk worden de nationale ten niskampioenschappen van de studenten Behouden. De resultaten waren: Heren et1kelspel, kwart finale: Kloezen versl. Veilde 6-4, 6-1; Frederikse versl. Kalff ®"2, 7-5; Vrins versl .Slootweg 7-5, 9-7; Doer versl. Reus 8-6, 3-6, 6-3. Halve finales: Kloezen versl. Boer ®"°i 6-4. Heren dubbelspel, kwart fina- Kloezen en Frederikse versl. den lex en Bakker Schut 6-1, 9-7; Duson en van der Linden versl. Van Rossem en Molenaar 6-8, 6-3, 6-2; Reus en Kalff versl. Deknatel en Lunsingh Scheurleer 6-2; Krull en De Brey versl. van der ok en Wilde 6-3, 6-3. Dames enkelspel, kwart finales: mej. ^homan versl. mej. Sark 6-0, 7-5. Mej. Deutman versl. Mej. Goossens 6-3, 6-2.: ®lej. van Herwaarde versl. mej. IJssel de Schepper 6-3,6-2; mej. de Greve versl. •hej. Kuipers 6-1, 6-1. af wel ingrjjpen, maar dan is het kwaad meestal geschied. Ook voerde de minister cijfermateriaal aan om te bewijzen, dat het preventieve toezicht in de afgelopen jaren niet beiemme rend heeft gewerkt op de ontplooiing van het verenigingsleven in Neder land. H\j concludeerde met prof. van der Grinten, dat het heilzaam heeft gewerkt. Hjj zei, dat van de duizenden verenigingen waarvan de statuten in de laatste vijf jaar zÜn onderzocht, slechts dertien niet zijn goedgekeurd, omdat zij in strijd waren met het al gemeen belang. Hjj deed de toezegging, dat de beslis sing over de verklaring van geen be zwaar niet zal worden onttrokken aan de mogelijkheid van beroep op de Kroon. Dat zal in het komende wets ontwerp op de administratieve recht spraak nader worden geregeld. Een tweede punt, waarop de Kamer nader inging, was de vraag hoe de kerkgenootschappen in deze wet moeten worden behandeld. Van de zijde van de A.R. en C.H. waren bezwaren gemaakt tegen toepassing van enkele wetsartike len op deze rechtspersonen met een ge heel eigen karakter. Ook een amendement van de heer Roolvink (K.V.P.) heeft de strekking dat te voorkomen. Dit amendement ging niet zover, dat het ook de moge lijkheid van ontbinding uit wilde slui ten- Minister Samkalden stond met de K.V.P. op het standpunt, dat de staat door ontbinding nioet kunnen optreden tegen verenigingen, die gecamoufleerd als kerkgenootschap met een verkeerd doel worden opgericht. Is er geen recht van ontbinding, dan zou het mogelijk zijn b.v. een club op te richten, die de veelwijverij ongestoord kan beoefenen, of zelfs maar prediken. Hij kon niet in zien dat het ontbindingsrecht in strijd met de grondwettelijke vrijheid van godsdienst zou zijn, die immers ook uit drukkelijk zijn grenzen vindt in het strafrecht. Advertentie SO AMSTERDAM Levert De uitslagen van de waterpolowed- strjjden gespeeld voor de zomercompe titie van de K.N.Z.B. luiden: le klasse dames: 't Gooi-Neptunus (Amersfoort) 7-5; le klasse b heren: U.Z.S.C.-H.P.C. 5-0; le klasse c heren. Sleutelstad- Merwede 2-4; le klasse a heren: D.W.R.-D.Z.V. 2-9. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Luns heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de speciale commissie voor Hongarjje van de Ver enigde Naties nog niet tot een aanbe veling is kunnen komen in verband mei een openlijk afkeuren van de moord op de Hongaarse verzetsleiders. Er wordt daarover nog in de commissie beraad slaagd. De Nederlandse permanente vertegenwoordiging bij de V.N. heeft instructies gekregen van de regering om op basis van een te verwachten rapport dezer commissie zich zo spoe dig mogelijk te beraden over stappen die kunnen leiden tot een morele ver oordeling van degenen die voor deze moord verantwoordelijk zijn. Er wordt met andere mogendheden overleg gepleegd om het daarheen te leiden, dat een speciale zitting van de Algemene Vergadering wordt gehou den, gewijd aan de Hongaarse kwestie. Ook staat de regering positief tegen over een suggestie van de heer Goed- hart (die daarover vragen heeft ge- steld) om te komen tot een niet langer 11 erkennen van de geloofsbrieven van vertegenwoordigers van mogendheden die hiervoor verantwoordelijk moeten worden gesteld. De minister was dankbaar dat hij door het beantwoorden van vragen in de gelegenheid werd gesteld om van het afgrijzen van de Nederlandse regering te kunnen getuigen voor de ze moord, die, zoals minister Luns zei, op spectaculaire wijze heeft ge toond welke afgrond er gaapt tussen het in Rusland vigerende systeem en dat wat ons dierbaar is. ,,De ver moorde leiders kunnen nu dood zijn, door deze schanddaden zijn zij poli tiek weer springlevend geworden". Frankrijk en de Sovjet-Unie hebben gisteren een luchtvaartovereenkomst ge tekend, die voorziet in de instelling van rechtstreekse diensten tussen Parijs en Moskou. Tweemaal per week onderhou den Superstartoestellen van de Air France de dienst en tweemaal doen Rus sische Tupolev 104-toestellen dat. LUIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllIlllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllililllilllllllllllllllllllllIIIItllllllllllllllllU.1 Donderdag is op Wimbledon de naam van de Italiaanse tenniscrack Nicola Pietrangeli herhaalde malen door toe schouwers en deelnemers genoemd. Hier was alle reden voor. De Davis- eupspeler had immers de geplaatste Chileen, Ayala, in de derde ronde van het heren enkelspel „gewipt". Met 6-4 6-4 6-3 werd Ayala aan de kant gezet en deze overwinning betekende tevens een revanche op de nederlaag, die Pie trangeli bij de Franse kampioenschap pen tegen de Chileen had geleden, „ik weet niet wat mij bezielde", zei de kleine Ayala een beetje spijtig. „Het was beslist geen kwestie van zenuwen omdat ik op het centre court speelde, Pietrangeli was mij op alle onderdelen de baas en ik slaagde er niet in zijn effectvolle service te doorbreken". „„?°w bd d.e dames werd een geplaatste speelster uitgeschakeld. De Amerikaanse Janet Hopps ging tegen de 22-jaiige Australische Norma Marsh ten onder e insiders waren stomverbaasd over ooioatt uaa,t. No§ slechts enkele weken Althéa n-v? Janet Hopps tweemaal van A,,\traliS.hfon ?ewonnen. Het kleine ten voile tee n^SJe komt de zege echter ook belangrijk JiYas ster*er en hetgeen ook Deiangrijk is voor een dereeliik toernooi: zij beschikt over een foede wedstrijdmentaliteit. Zowel in 1 feiste als in de weede ronde had de kléine Norma met 3-5 achter gestaan. Desal niettemin vond zij de kracht om te winnen. Het aantal geplaatste Ameri kaanse speelsters is van 4 tot 2 woensdag struikelde Dorothy Knode - teruggebracht. Alle hoop van de Ame- rikanen is thans gevestigd op Althéa Gibson en de „glamor girl" Ka rol Fageros. Dat het, naarmate men in het toer nooi verder komt, er niet gemakke lijker op wordt, ondervond de titel- boudster Althéa in de partij tegen £°lande Ramirez. Zij won nu met met torse cijfers. Het werd 9-7 6-2 voor de Amerikaanse w?rTaerdaS bezochten 24.314 toeschou wers de wedstrijden, het grootste aan- tal, n« toe. De meesten van hen zochten een plaats de tribunes van de bijbanen, waar de ex-kampioen Pr°£nyni?t Amerikaan Budge Patty beiden met behorende tot de „seededs zou «/^mhiedn^t ljna was Drobny in zijn 15e haHe^?oi niet uitgekomen Zondag nog had hij last van een ver- stuikte enkel. „Hoe het er nu mee was", vJ°eg J}em- Glimlachend antwoordde de Egyptenaar, die zojuist met 6-4 8-6 6-4 de Pooi Licis had ver slagen, „ik verzorg mijn enkel goed voor de komende dagen, wanneer ik deze werkelijk nodig heb om me snel te verplaatsen. De 34-jarige Budge Patty heeft ruim twee uur nodig gehad om zijn gerou. tineerde landgenoot Bob Perry te ver slaan. De overwinning behaalde hij dank zij zijn listig spel. De als nummer zeven geplaatste deel nemer Sven Davidson bereikte de laatste 16 door een zege op de grote Venezue- laan Ivo Pimental. Het spel van de Zweed was d'itmaal rijk aan variatie. Binnen 20 min. veroverde hij de eerste set. Het zag er naar uit, dat deze partij niet lang zou duren, doch in de tweede set zakte zijn spelpeil. Met 6-3 was deze set voor Pimental. De Zweed hervond zijn vorm echter in de derde set. En toen duurde het duel niet meer lang. Met 6-1 6-4 versloeg hij zijn tegen stander. Voor de eerste maal is communistisch China te Wimbledon vertegenwoordigd. Het is de 28-jarige kantoorbediende Fu-Chi Mei, die door dit land werd afgevaardigd. Deze speler heeft het er niet slecht afgebracht. In de eerste ronde versloeg hij de Oostenrijkse inter national Hainka. In de tweede ronde ontmoette hij echter de geroutineerde Australiër Neale Fraser. Met 6-1 6-1 6-1 werd de man uit Peking uitge schakeld. Hij was niet tegen de kei harde service en de krachtige volleys van de linkshandige Australiër opge wassen en bovendien moest Mei nog wennen aan de grasbaan. In China wordt immers op kleibanen gespeeld. De coach van de Chinezen, Ma-Chi Wei, die de wedstrijden bijwoont, zei „we moeten nog veel leren, maar we willen de top bereiken". Het ontvangen van een droeve tijding is de reden geweest, dat Fredy Marin- kelle en mevrouw Roos niet in de eerste ronde van het dames dubbelspel zijn uitgekomen. Fredy Marinkelle moest zo spoedig mogelijk naar huis terug keren, aangezien haar moeder zeer ernstig ziek ■is. De belangrijkste uitslagen: dames enkelspel, tweede ronde: Thelma Long (Austr.) versl. mej. White (G.-B.) 6-3 C 2; Pat Ward (G.- versl. mevr. Lister (G.-B.) 6-3 7-5; mej. Marsh (Austr.) versl. mej. Hopps (V.S.) 7-5 9-7. Derde ronde: Mary Hawton (Austr.) versl. mevr. Weiss (Sp.) 6-4 8-1; Zusy Kormoczy (Hong.) versl. mevr. Segal (Z.-Afr.) 6-2 6-3; Christine Mercelis 'Belg.) versl. mevr. Warwick (G.-B 6-0 6-2; Althéa Gibson (V.S.) versl. Yolande Ramirez (Mex.) 9-7 6-2. Heren enkelspel, tweede ronde: Jorgen ITlrich (Den.) versl. Howe (Austr.) .6-2 4-6 7-5 8-6; Mulloy (V.S.) versl. Hurry (Z.-Afr.) 6-2 6-4 5-3; Fraser (Austr.) versl. Mei (China) 6-1 6-1 6-1; Drobnv (Egypte) versl. Licis (Polen) 6-4 8-6 6 4; Patty (V.S.) versl. Perry (V.S.) 8.4 C-3 3-6 4-6 6-4. Derde ronde: Darmon (Fr.) versl. Candy (Austr.) w.o.; Krishnan (India) versl. Molinari (Fr.) 8-6 6-1 6-0; Nielsen versl. Panajotovic (Joeg.) 6-1 v, Schmidt (Zweden) versl. Bri- .(Belë-) 3-6 6-3 7-5 4-6 7-5; Ander- 6-0 6-2 eT1 y6rSl" Barrett <G-B.) 3-6 Vragen voor deze rubriek moeten voorden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de Linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor bepaalde vragen niet voor beantwoording in merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens i* dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het one niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. Het goed onderhouden van een bromfiets voorkomt vele onaangenaamheden w ong en oud „bromt", dat is een eis des tijds geworden. Maar velen vergeten dat elke machine onderhoud vraagt. De motor van een brommer is maar klein, de minste hapering kan de oorzaak worden van dienstweigering. Het is en blijft oppassen, dat het mo tortje 100% bedrijfszeker loopt. De bougie moet geregeld, liefst maan delijks, worden schoongemaakt met een beetje benzine (denk om het brandgevaar!). Droogwrijven en zonodig kool- en vuilresten met een smal staalborsteltje wegbor- stelen. Goed afvegen alvorens de bougie in te schroeven. Denk erom de electrode niet te verbuigen! Is de electrode te ver ingebrand, zodat geen goede vonk meer ontstaat, dan kan er beter een nieuwe bougie ingedraaid worden. De motor zal aan de buiten zijde spoedig vervuilen. Hebt u er wel eens op gelet hoe vuil de koel- ribben van de cylinder kunnen worden? U begrijpt zeker wel, dat deze koelribben er niet voor de aardig heid op aangebracht zijn; ze doen wel degelijk dienst. Juist door het aanbrengen van koelribben heeft men een grotere oppervlakte verkregen, die nauwgezet bere kend is voor de afkoeling van de cylinders. Wanneer nu die tus senruimten vol vuil zitten, ver kleint dit de nuttige oppervlakte en kan de motor niet voldoende warmte meer kwijt, met alle ge- volgen van dien. Deze buitenwand moet dus grondig schoon gehouden worden. Met een kwast benzine en daarna met een schone doek bereikt men al spoedig het gewenste resultaat. De koeling blijft daardoor gewaarborgd. Verder zijn er de z.g. transmis sieonderdelen, die de loop mogelijk maken. Bij kettingoverbrenging moeten de assen, de tandwielen en de kettingen in goede staat worden gehouden. Alle vuil werkt remmend en verkort de levensduur van het draaiend mechanisme en zeer zeker de bedrijfsveiligheid. Indien de fransmissieketting door een oliebad loopt, moet de olie op tijd ververst worden, anders verliest zij de smerende werking. Loopt de ketting niet door een oliebad, dan dienen we haar er op gezette tijden af te halen en schoon te maken Dat schoonmaken doen we in een bak met petroleum, door de ketting er een tijd in te laten liggen, waar na zij gedroogd wordt om vervolgens te worden ontdaan van alle aan gekoekte vuil. Na dit petroleumbad moet de ketting gedroogd worden en daarna gaat ze in een oliebadje. Ook hierin moet ze enige tijd blijven liggen, opdat de olie ge legenheid heeft goed tussen de schakels te dringen. Na dit bad de overtollige olie afvegen en dan de ketting weer op de tandwielen leg gen, nadat deze kettingwielen eerst goed schoongemaakt zijn, anders heeft de schoonmaak van de ket ting geen zin. Het afnemen van een ketting is een eenvoudig werkje, meestal kan men volstaan met een eenvoudig kettingboutje los te schroeven. Er dient voorts voor gezorgd te wor den, dat de ketting voldoende ge spannen is. Kakking kan plaats hebben door gebruik niet alleen, maar ook door verschuiving van het achterwiel. De methode van spanning meestal gelijk aan die van het spannen van een rijwielketting, dus dat behoeft voor niemand be zwaren op te leveren. De kabels voor bediening van de gashandle dienen op gezette tijden nagekeken en zonodig bijgesteld te worden. Dit kan nog wel eens moei lijkheden opleveren, zodat het aan beveling verdient bij twijfelgevallen de vakman deze even na te laten kijken. Kabels zijn van staaldraad gemaakt en dus onderhevig aan roestvorming, dus kans op afbre ken. Let er dan ook op en laat de draad vervangen door een nieuwe als dat nodig mocht zijn. Een paar druppels olie op de gevoelige plaatsen, dat zijn die plaatsen waar de draden bevestigd zijn aan handles e.d., kunnen al veel narig heid voorkomen. N.T.: Ik ben in loondienst en wil voor mezelf beginnen met een re paratiebedrijf meubelen enz., zo mogelijk aan huis. Tot wie moet ik mij wenden en heb ik vergunnin gen nodig? Antwoord: Hoogstwaarschijnlijk hebt u twee vergunningen nodig, n.l. een voor het meubelreparatiebedrijf en een voor het stofferen. Aan de hand van de door u gegeven korte uiteenzetting kunnen wij dit echter niet met zekerheid zeg gen, zodat wij u aanraden u te wenden tol de Kamer van Koophandel te Haar lem. P.M.: Hoe luidt het adres van Pat Boone? Hoeveel bedraagt het porto om hem te schrijven? Antwoord: Het adres luidt: P. Boone, Leonia (New Jersey, Amerika). De por tokosten bedragen (luchtposttarief) 0,50 voor een brief van maximaal 5 gram, tot 10 gram 0,70, 15 gram 0,90 en 20 gram 1. J.C.D.: Kunt u mij inlichtingen ge ven over koningin Désirée Clary, de koningin van Zweden, die met koning Karei gehuwd was? Antwoord: De juiste naam is Eugénie Bernardine Désirée Clary, 17 juli 1798 gehuwd met Jean Baptiste Jules Ber- nadotte, later maarschalk van Frank- J riik, verheven tot prins van Pontecorvo en tenslotte door Karei XIII van Zwe den uitverkoren tot zijn opvolger (als Karei XIV). Zjj werd geboren in 1777 t: Marseille, als dochter van een laken handelaar. Zij heeft weinig in Zweden vertoefd, omdat het klimaat en de ont vangst aan het hof haar onaangenaam waren. Zij stierf, 83 jaar oud, 17 decem ber 1860 in het Moreaus paleis te Pa rijs, haar na haar huwelijk geschonken door haar jeugdliefde Napoleon. Dit pa leis werd na haar dood afgebroken om ruimte te bieden voor de tegenwoordi- ge Boulevard Hausmann. A.J.S.: Vrager wil weten wat hij kan doen tegen de huiseigenares, die in gebreke is om het lekkende balcon van zijn bovenburen te her stellen. Door de lekkage is bij hem een schade veroorzaakt van 50 aan zijn overgordijnen, terwijl hij voorts de kosten van nieuw behang reeds op zich heeft genomen. Antwoord: De rechtsbetrekkingen zijn uit uw gegevens niet al te duidelijk naar voren gekomen. Doch dit terzijde gelaten: u kunt uw actie richten tegen de verhuurder of tegen de derde, die een onrechtmatige daad jegens u pleegt. Wij adviseren u ter zake contact op te nemen met een (kantongerechts) deur waarder, die eventueel voor u (tegen geringe kosten) als gemachtigde in het proces voor de kantonrechter zou kun nen optreden. Al enige tijd geleden bereikte ons de wonderlijke vraag hoe hoog het haantje is op de Grote Kerk (de oude Sint Bavo) te Haarlem. Een andere lezer vroeg of het Bloemen corso in de Bollenstreek ooit op Ko ninginnedag had plaatsgevonden. Ook op wonderlijke vragen plegen wij te antwoorden. Het haantje laten we zeggende haan op de Grote Kerk is 66 cm. hoog, gemeten van de buik tot het hoogste punt van de staart (hij heeft IIIIIIIIIIMIillllllllllllllllllllllllIIllllillllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllll Het cabaret „Die Kleinen Fische" uit München moet zijn optreden in Neder land het hoopt voorlopig beperken tot de opvoering van zijn revue „Ohne Blatt vor dem Mund" in het Nieuwe DelaMartheater te Amsterdam van 1 tot 14 juli a.s. De brand in het Kurhaus heeft het ensemble ernstig gedupeerd. Het zou op 15 juli het seizoen in Scheveningen openen. Pogingen om elders in deze badplaats of in Den Haag geschikte theaterruimte te vinden zijn vruchteloos gebleven. Op het eiland Vlieland hebben orni thologen dezer dagen een z.g. rossmeeuw gesignaleerd. Men neemt aan dat dit de eerste maal is dat deze vogel in Neder land wordt waargenomen. In Europa is de rossmeeuw tot dusver nog slechts enkele malen gezien. Deze meeuwen soort is genoemd naar de poolreiziger Ross. De vogel is ongeveer zo groot als een duif en heeft een zwarte ring om de hals. Hij komt voor in het noorden van oost-Siberië. Het op Vlieland ge signaleerde exemplaar is helemaal niet schuw. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal dinsdag 1 juli geen audiëntie verlenen. Advertentie U heeft er, na de eerste grote toeloop, lang op gewacht, maar nu, nog vóór de zomer zijn ze er weer. die makkelijke lichtgewicht Terlenka zomërcostuums in prach tige. exclusieve dessins. 31 Ik denk, dat juffrouw Blacklock dat wel niet goed zal vinden. Dan gooit ze jou er uit! Ik zal eens goed op letten en luisterenen dan juffrouw Blacklock roe pen- Maar ik heb me toen vergist, dat weet ik nu. Het was helemaal geen liefdesgeschiedenis, maar 'n roof- en moordpartij, die zjj samen hebben beraamd. Maar u zal natuurlijk denken, dat ik dat allemaal uit m'n duim zuig. Slechte Mitzi, zult u zeggen, daarvoor ga jij de gevangenis in! Craddock wist er werkeRjk geen weg mee. Het kon best een verzinsel zijn. Doch mogelijk was het dat ook niet Voorzichtig stelde hij Mitzi dus de vraag: „Is u er wel zeker van, dat zij met Rudi Scherz en niet met iemand anders heeft gepraat?" „Natuurlijk ben ik daar zeker van. Hij ging juist de deur uit en ik zie hem nog de achtertuin inlopen naar het prieel. En dadelijk daarna ga ik kijken of er nog mooie jonge groene brandnetels staan. „Zouden er," zo dacht de inspecteur bij zichzelf, „in oktober nog jonge groene brandnetels te vinden zijn?" „Heb ie nog iets meer kunnen afluisteren?" vroeg hij. Mitzi keek boos. „Die juffrouw Bunner, die met die puntneus, die riep toen „Mitzi Mitzi!" Dus toen moest ik wel naar binnen. O, dat mens bemoeit zich overal mee. Om gek van te worden. Ze komt mij ver tellen hoe ik koken moet! Stelt u voor. Alles smaakt naar water, wat zij klaarmaakt." „Waarom heb je me dat niet allemaal verteld, toen ik een paar dagen geleden hier was?" informeerde Craddock op barse toon. „Omdat ik er toen niet aan gedacht hebPas later zei ik bij mezelfdat hebben ze samen op touw gezethij met haar!" „Was u er wel positief zeker van, dat het mevrouw Haymes is geweest?" „O ja, volmaakt zeker! Vast en zeker. Zij is een dievegge, die mevrouw. En ze is goede maatjes met dieven. Wat zij met haar tuinwerk verdient is immers niet voldoende voor zo'n fijne dame. Zij moet juf frouw Blacklock, die zo goed voor haar is, nog beste len ook! O, ze is slecht, heel slecht, die vrouw." „Maar gesteld eens," begon de inspecteur, terwijl hij haar scherp gadesloeg, „dat iemand anders zou zeggen, dat u met Rudi Scherz hebt staan praten.'' Dit idee maakte helemaal niet de indruk, die hij had verwacht Mitzi snoof hoorbaar en gooide alleen maar het hoofd in de nek. „Als er eentje zegt dat ik met hem heb staan pra ten, dan zijn dat leugens, leugens, leugens," riep zij op verachtelijke toon. „Leugens vertellen is gemak kelijk genoeg, maar hier in Engeland moet je bewij zen, dat ze waarheid zijn. Dat heeft juffrouw Black lock mij gezegd en daarin heeft ze gelijk, is het niet? Ik praat niet met dieven en moordenaars! Maar hoe kan ik koken en bakken, als u hier maar in de keu ken zit te praten? Ga de keuken uit, alstublieft! Ik moet een hele lastige saus klaarmaken." Craddock ging heen. Hij was niet zo zeker meer van zijn vermoedens omtrent Mitzi. Ze had haar ver haal over Phillipa Haymes met overtuigende kracht verteld. Mitzi mocht dan liegen als de beste, maar hier leek wel een grond van waarheid aanwezig te zijn voor hetgeen ze hem verteld had. Hij besloot Phillipa hierover te ondervragen. De eerste keer had zij zo'n rustige, beschaafde indruk op hem gemaakt. Hjj had tegenover haar niet de minste verdenking ge koesterd. Toen hjj de gang door kwam probeerde hij, in ver strooidheid, de verkeerde deur open te doen. Juf frouw Bunner, die juist de trap afkwam, zei. „Niet deze, maar de volgende deur aan uw linker hand. Wat lastig, hè, al die deuren." „Er zijn er inderdaad heel wat," stemde Craddock toe, de lange, smalle gang eens doorkijkende. Juf frouw Bunner was zo gedienstig om ze allemaal aan te duiden. „Wat u daar ziet is de deur naar de gar derobe, dan krijgt u de klerenkast en daarna de eet kamerdat is aan de ene kant. Aan de andere kant heeft u die blinde deur, die niet open kan, vervolgens de eigenlijke deur naar de zitkamer, de deur naar het bloemenkamertje en dan de zijdeur naar buiten. Heel ingewikkeld. Vooral omdat er twee zo vlak naast elkaar zijn. Ik neem ook nog vaak de verkeer de bij vergissing. Vroeger stond er een gangtafeltje voor, maar dat hebben we een eindje verschoven." Craddock zag een horizontale streep op de panelen van de deur, waar hij nog de sporen van de tafelrand meende te bespeuren. Er rees een vaag vermoeden in hem op en daarom informeerde hij: „Wanneer is die gangtafel verschoven, lang geleden'"' Wie Dora Bunner iets vroeg, hoefde dit heus niet nader te motiveren. Zjj was veel te bin als zü wat f „Wacht eens, wel, dat is nog niet eens zo heel lang geleden. Een dag of tien of een paar weken, denk ik." „Waarom moest ze toen weg?" „Dat weet ik niet meer. Het stond geloof ik in ver band met de bloemen. Ik geloof, dat Phillipa met een grote vaas bezig was. Zij schikt ze werkelijk bij zonder artistiek...... allemaal herfstkleuren en de takken waren zó hoog dat je haren er aan bleven hangen als je er langs liep. Daarom zei Phillipa: „La ten we het tafeltje wat verschuiven, dan hebben we daar geen last van en komen ook de kleuren nog mooier tot haar recht tegen de witte muur." Maar we moesten er wel de gravure van Wellington bij Wa terloo voor verhangen. Die hangt nu oixler de trap." „Is het dus geen echte blinde deur? wilde Crad dock weten. „O, die deur kan wel open, als u dat bedoelt! Het was vroeger de deur van de kleine voorkamer, die nu niet meer als toegang wordt gebruikt. Toen de twee kamers bij elkaar zijn getrokken hadden we aan één genoeg en werd deze afgesloten." „Afgesloten? Dichtgespijkerd? Of alleen maar op slot gedraaid?" „Op slot gedaan en op de knip. denk ik!" Craddock zag bovenaan een knip en probeerde die even. Deze schoof heel gemakkelijk op zijveel te gemakkelijk eigenlijkWanneer is die deur voor het laatst open geweest?" vroeg hij aan juffrouw Bunner. „O, jaren en jaren geleden, geloof ik. Zolang ik hier ben is ze tenminste nooit open geweest." (Wordt vervolgd) geen poten). De maximale lengte is 90 cm. Wat het Bloemencorso betreft: in 1955 is dat inderdaad op Koninginne dag gehouden. A.J.B. vraagt tot wie hij zich kan richten om nadere inlichtingen te vernemen over de reis van een zie ke naar Lourdes. Richt u zich tot de administrateur der Vereniging tot samenstelling van Neder landse bedevaarten: Fr. A. Vissers, Op- hoviuslaan 116, Den Bosch, Tel. K 4100- 5982. Voor het gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren in appel terecht gestaan een 74-jarige verdachte uit Weidum voor een poging tot moord op de 61- jarige S. die, evenals verdachte, ver bleef in het Weidumer rusthuis. Verdachte had gedurende de maan den juni en juli van het vorig jaar tot vijf maal toe rodent op het twaalfuur tje van de heer S. gesmeerd met het onvermijdelijk gevolg, dat deze ziek werd. De rechtbank had de verdachte hiervoor twaalf jaar met aftrek opge legd, van welke straf gistermiddag door de procureur-generaal bevestiging werd gevraagd. Ter zitting hield verdachte vol, dat hij genoeg van het leven had en daarom van plan was de hand aan zichzelf te slaan. Om te zien of het middel erge pijn zou veroorzaken, had hij volgens zijn zeggen als enige oplossing gevon den de heer S. als proefkonijn te ge bruiken. De procureur-generaal vond het verhaal van verdachte niet erg ge loofwaardig. schetste de misdaad als gemeen, laf en geraffineerd en meen de de maatschappij een dienst te be wijzen door verdachte voor de rest van zijn lever in de gevangenis te la ten verdwijnen. De raadsman vroeg het hof bij het bepalen van de straf, beneden de vier jaar te blijven. De procureur-generaal wilde echter van geen vergoelijking weten. Arrest over dertien dagen. (Van onze parlementaire redactie) Een van de oudere Kamerleden, de 58-jarige agrarische afgevaardigde voor de K.V.P., de heer M. P. van der Weijden, herdenkt vandaag de dag waar op hij voor vijfentwintig jaar lid van de Tweede Kamer werd. De heer van der Weijden behoort tot de politici, die in de volksvertegenwoordiging niet alleen een partij maar ook een stand verte genwoordigen. Met een typisch gevoel voor humor toont hij bij ieder debat het nuchtere inziet van al het zwoegen van Den Haag om problemen op te lossen en ze daar bij wel eens ingewikkelder te maken dan ze al zijn. Inmiddels duiden zijn vele bemoeiingen met het maatschappelijk leven op een veelzijdige belangstelling. Hij is niet alleen een verdienstelijk Ka merlid, maar ook een zeer actief en bemind burgemeester van de Zuid hollandse land- en tuinbouwgemeenten Nieuwkoop, heeft als lid van Gedeputeer de Staten vele jaren grote verdiensten gehad, onder meer in de tijd waarin de werkloosheid met werkverschaffing moest worden bestreden. Hij is nog al tijd voorzitter van de boerenvakbond van de L.T.B. in de bisdommen Haar lem en Rotterdam, bestuurslid van de L.T.B. en heeft enige functies bij het agrarisch bankwezen. Spreekwoordelijk zijn de vele grap jes die hij ook als spreker op poli tieke vergaderingen voor zijn partij ten beste geeft. Een van zijn meest verdienstelijke initiatieven in de par tijpolitiek was destijds het organise ren van spreekuren, waar de bevol king haar wensen kenbaar kon ma ken. Voor het land, voor de provincie, voor zijn gemeente en voor zijn partij heeft de heer van der Weijden nog steeds grote verdiensten. Prof. Louis Trombe, directeur van het bij Mont Louis in de (Pyreneeën) ge vestigde laboratorium voor zonenergie, heeft tijdens een aldaar gehouden inter nationale conferentie van geleerden ver klaard dat Frankrijk binnenkort 's we relds grootste zonne-oven zal houwen, aldus meldt Reuter. Hij verklaarde dat binnen twee maanden zal worden begon nen met de bouw van een nieuw toestel dat 1.000 kilowatt energie zal leveren met behulp van een spiegel van 54 me ter in diameter. De oven, die te Odeil- le wordt gebouwd, zal de mogelijkheid bieden tot verdere metallurgische en chemische experimenten die momen teel slechts in het zonenergielaborato- rium te Mont Louis worden uitgevoerd. De conferentie, die handelt over de mogelijkheid om zonenergie aan te wen den voor koeling, luchtverversing en het opwekken van elektriciteit, wordt bijge woond door geleerden uit Frankrijk, West-Duitsland, de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Japan, Engeland en Joego slavië. Prof. Trombe deelde mede dat Frankrijk reeds over installaties be schikte, waardoor de energie uit indus triële zonneovens kan worden aange wend voor verwarming tot hoge tempe raturen. Deze installaties worden ge bruikt voor het smelten van metaal on der omstandigheden waarbij chemische onzuiverheden worden vermeden. In de Sahara worden momenteel installaties gebouwd voor verwarming tot lagere temperaturen, waarbij stoom zal wor den geproduceerd voor verwarming van groentekassen. Prof. Trombe zeide nog, dat momenteel experimenten in gang waren om elektrische energie te pro duceren door middel van het gebruik van silicum-staven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9