Interessant bouwplan voor Nederlanders in Australië Staat verliest proces tegen de BUMA im 9 SAROMA Radio en TV M.I.J.A.R.C.. In de textkldoolhof 1 HOE BEHANDELT MEN DE VELE I NIEUWE KUNSTSTOFFEN? 1 SPELEND voor Gods aangezicht Vierduizend nieuwe huizen in acht jaar tijd De heffingen op koffiemelk en room SAROMA met AARDBEIEN Bijzonder helder boekje over godsdienstige opvoeding I Dank zij buitenlands geld Arrest Hoge Raad Inzake auteursrechten bij draadomroep L.T.B. moet nieuwe voorzitter kiezen Kinderen helpen de missie Verrukkelijk ...en in één minuut klam! SAROMA Geen bonte treinen meer Tips voor vanavond en voor z ondag Mr. H. Middelweerd Kreukels voorkomen Als U zelf naait GETRACHT OUDE DAME LANDGOED AFHANDIG TE MAKEN Filmfestival Berlijn geopend Eén mislukking Geen grotere walvis- vangst in 1959 ZATERDAG 28 JUNI 1958 PAGINA 10 Minister Vondeling vraagt nadere voorstellen Iets heel bijzonders: PUDDING ZONDER KOKEN v-r^i Anderhalf jaar geëist tegen adviseur - maar toen werd ze wijzer S er een an?st bij- (Van onze Haagse redactie) Met behulp onder meer van een Ame rikaans-Australische lening van rond zes miljoen dollar, zuilen in de komen de zes tot acht jaar in Australië vier duizend woningen worden gebouwd ten behoeve van Nederlandse emigran ten. Bijzonder de grotere gezinnen zul len hierdoor aan passende huisvesting kunnen worden geholpen. In de eerste periode van het bouwprogramma zullen circa dertienhonderd huizen worden gebouwd. De Nederlandse emigratie autoriteiten hopen met de verwezenlij king van het programma de woning nood in Australië, die in het bijzonder in de staten Nieuw-Zuid Wales en Vic toria heerst, te lenigen. Alleenstaanden en jonggehuwden onder de emigranten komen in de regel zonder veel moeilijk heden aan een passende woning, maar de grote gezinnen hebben van de wo ningnood zeer te lijden. Al in begin 1956 bleek dat de woning nood in Australië een ernstige rem be gon te vormen op de ontwikkeling van de emigratie naar dit land. Men zou het probleem redelijk opgelost achten wanneer vierduizend huizen ten behoe ve van Nederlandse emigranten in Aus tralië zouden kunnen worden gebouwd. De mogelijkheid werd onder ogen ge zien een dergelijk bouwprogramma, door middel van door Nederlandse en Australische particulieren beschikbaar festeld geld, uit te voeren. Eind 1956 leek, dat binnenlands particulier ka pitaal vanwege de kapitaalmoeilijkhe den in Nederland niet beschikbaar kon worden gesteld. Besprekingen werden gevoerd met Amerika en een enkel an der land. Het resultaat is, na bespre kingen die eerst nu werden afgesloten, dat een lening van drie miljoen dollar kan worden verkregen uit het „Develop Doan Fund" van de Amerikaanse rege ring. Met uit deze lening verkregen geld kunnen Nederlandse emigranten woningbouwverenigingen oprichten. Het uit de Amerikaanse lening ver kregen geld zal worden aangevuld met middelen uit particuliere Austra lische bronnen. Verwacht wordt dat deze geldgevers ongeveer op geljjke voet als de Amerikaanse regering aan de lening zullen deelnemen. De aan de woningbouwverenigingen deelnemen de emigrant zal om een aanbetaling worden gevraagd, die kan bestaan uit een stuk grond voor het te bouwen huis. Wanneer men deze aanbetaling In geld zou omrekenen, komt men op een bedrag van rond vijfhonderd Australische ponden. Dit bedrag kan eventueel over een lange termijn wor den uitgestreken. De .afbetalingster mijn voor de met geld uit de leningen gebouwde huizen, zal gemiddeld onge veer vijfentwintig jaar bedragen. De huizen zijn dan volledig eigendom van de emigranten. De deelname aan de bouwverenigin gen staat open zowel voor hen, die al In Austrlië zijn, als voor de emigran ten, die nog naar Australië zullen ver- Het bureau voor muziekauteursrecht (BUMA) te Amsterdam heeft destijds het P.T.T.-bedrijf gedaagd voor de rechtbank te 's-Gravenhage, vorderen de voor recht te verklaren dat -de P.T.T. als exploitant van de draadom roep, niet gerechtigd is tot openbaar making door middel van deze draad omroep van tot het BUMA-repertoire behorende muziekwerken en teksten, zonder verkregen toestemming. Het ging om de volgende vraag: is de activiteit van P.T.T. met betrek king tot de omroepdïstributie te be schouwen als een eigen openbaarma king naast en onderscheidenlijk van de eigenlijke radiouitzendingen (dit is het standpunt van BUMA) of heeft men hier te maken met slechts éen openbaarmaking? (het standpunt van P.T.T.). Heeft men te maken met twee open- baarmakingen dan moet, ongeacht de vergunning, welke de Nederlandse Ra dio-Unie of omroepverenigingen reeds tegen betaling van een overeengeko- men vergoeding van BUMA hebben verkregen, ook de P.T.T.,. voor zover zij van het BUMA-repertoire gebruik maakt, daarvoor toestemming hebben. De rechtbank heeft de vordering van bDeastaagtd' der Nederlanden en de P.T.T. kwamen vervolgens m cassatie. De Hoge Raad heeft thans arrest gewezen en overwogen, dat de zich met haar draadomroep richt tot een andere kring van het publiek dan de radio-omroep. De draadomroep biedt dus een eigen mogelijkheid tot exploitatie van een kunstwerk t.o.v. het publiek. Deze eigen vorm van openbaar maken valt onder het - grip openbaar maken van artikel i. der auteurswet, en is derhalve bij uit sluiting voorbehouden aan de rev1 T i hebbende op het auteursrecht van nel betreffende werk. Hieruit volgt zegt de Hoge Raad dat de staat voor de verspreiding door middel van de draadomroep van tot het BUMA- repertoire behorende werken de toe stemming van de BUMA behoeft. De Hoge Raad heeft op bovenstaan de gronden het cassatieberoep ver- worpen. Maandag 7 juli wordt in Haarlem de 39ste algemene jaarvergadering gehou- ren van de Katholieke Land- en. Tuin- bouwbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Tijdens de vergadering, in het Gemeentelijk Concertgebouw, wordt een algemeen voorzitter geko zen. De heer G. W. Kampschoer, die de ze functie tot dusver vervulde, heeft zich niet meer herkiesbear gesteld. Kan didaat voor zijn opvolging worden ge- steld de heren A. C. Kemmeren te Slootdorp, E. M. J. Kolfschoten te Roe- lofarendsveen, N. H. van Leeuweni te Den Hoorn (Schipluiden) en P. C. van Dijn te Langeraar. trekken. De Australische regering stelt zich garant voor de afbetaling van da lening door de emigranten. Er zul len door de belanghebbenden verzeke ringen op het leven worden afgesloten, zodat bij overlijden van de kostwinner van het gezin het eigendom van het huis voor het gezin toch een zekerheid is. Met de door de verzekering uit te betalen uitkering kan de nog uitstaande Australische Ministerie van Immigra- schuld worden voldaan. De rente, die tie emigranten maximaal zullen moeten betalen, bedraagt vijf procent. Het huisvestingsprogramma is ont worpen m nauw overleg met het tie. De Nederlandse regering heeft veel vertrouwen in de betekenis van Austra lië als emigratieland, nu en in de toe komst. In oktober zal de honderddui zendste naoorlogse Nederlandse emi grant in Australië aankomen. Er gaan dit jaar negenduizend Nederlanders naar dit land. Maar er zou plaats zijn voor dertien tot vijftienduizend emi granten, wanneer deze de Engelse taal enigermate zouden beheersen. De werk gelegenheidssituatie in Australië is vol gens de emigratie-autoriteiten op het ogenblik vrijwel de gunstigste ter we reld. De vooruitzichten zijn goed. Dr. ir. A. Vondeling kan zich naar het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening meedeelt niet verenigen met een door het bestuur van het Produktschap voor Zuivel voor gestelde verlaging van de prijsverho gende heffing op koffiemelk tot het peü van de heffing op room. Een dergelij ke maatregel zou de uitgaven van het landbouwegalisatiefonds aanzienlijk verhogen. Naar het oordeel van het bestuur van het Produktschap worden bij de be staande heffingen de prijsverhoudingen tussen koffiemelk en room belangrijk gestoord, waardoor verschuivingen op treden in de afzet. Teneinde de prijs verhoudingen van vóór het instellen van de heffingen weer zoveel mogelijk te be naderen, lijkt het de minister wel mo gelijk de heffing op koffiemelk enigs zins te verlagen en die op room zodanig te verhogen, dat de uitgaven van het landbouwegalisatiefonds uiteindelijk niet zullen stijgen. Dr. Vondeling heeft het produktschap voor zuivel verzocht hem in die zin na dere voorstellen te doen. Op de jaarvergadering van het pause lijk missiegenootschap der, kinderen, de H. Kindsheid, welke dezer dagen te Parijs is gehouden, waren naast depu taties van de V. S. en Canada acht Eu ropese landen vertegenwoordigd. Uit de giften en contributies van de kinderen gedurende het jaar 1957 kon een bedrag van 13.575.000 beschikbaar worden gesteld ten bate van de opvoe ding en verzorging van de kinderen in de onderontwikkelde gebieden. Hier van werd een bedrag van 1.375.500 be stemd voor in moeilijkheden verkeren de missies in Afrika. In ons land brachten de kinderen vo rig jaar 406.767,52 voor de hulp aan kinderen in missiegebieden bijeen. In 1955 kon het missiegenootschap hul verlenen aan 43.000 kinderen in weeshui zen, aan 658.000 in kraaminrichtin gen en kinderbewaarplaatsen en aan 3.786.000 kinderen op scholen. Het aantal behandelingen in de poliklinieken liep tegen de 19 miljoen. Advertentie Heerljjke pudding en verse aardbeien.... dat wordt smüllen. En zo'n tractatie bereidt u nu zo gemakkelijk: met SAROMAzonder koken! Eén minuut kloppen in koude melk en... klaar is die mmm-zo-lekkere, romige pudding. Zorg dat h altijd SAROMA in huis hebt. ledereen is er dol op en één pakje is voldoende om vier tot zes personen te verwennen. Een Van Nelle product KOKBÊ VANILLE Na de bonte trein is ook Hoteldora- dio verdwenen, om niet meer terug te keren. Eens in de maand komt er nu, naar wij vernemen, op de roemruchte dinsdagavond van de A.V.R.O. een uit zending genaamd „Gastenavond". Het is een programma van vijf kwartier dat enerzijds een uitgesproken radio show lijkt te zijn, maar dat anderzijds duidelijk de sporen van TV-invloed ver raadt. Als hoogtepunten van de uitzen ding zijn kennelijk bedoeld de gesprek ken met bekende toneel- en andere figu ren. Na een praatje spelen deze men sen een scène uit een bekend stuk of een solo. Zo worden tijdens de eerste uitzending op 4 oktober resp. Ko van Dijk, Guus Ooster en Lilly Bouwmees ter ondervraagd en aan het woord gela ten terwijl men na een gesprek met Sem Nijveen hem enige solo's laat spe len. Na de verschrikkelijke teksten van het vorig jaar, wil men dus kennelijk meer kansen aan meer culturele zijden van het leven geven. Het programma wordt ingeleid door Rudv Carrell waardoor althans één fris woord op deze dinsdagavond te horen zal zijn. Verder blijven ondanks alle cul tuur de kleutergeluiden van Alexander Pola en Peter Piekos. En ook zijn er weer „Interviews" van Cees de Lange te verwachten. Hij zal op de eerste avond bijv. met Sem Nijveen, de jazz- violist, en met Lilly Bouwmeester, de actrice, praten. De leiding berust niet meer bij Karei Prior alleen. Er is nu een drieman schap met Flip v. d. Schalie en Jan Koopman. Naar verluidt zouden er al vijftien programma's zijn „samenge steld". Intussen gaat Karei Prior zich o.m. met Rens van Dorth op de TV werpen. Prior zou daarbij zelfs als beeldregisseur gaan optreden. Gelukkig is de zomer pas begonnen, zodat het nog wel even duurt voor wij dit alles te horen en te zien zullen krijgen. De K.R.O. opent de avond met een opname van het Holland Festival. De grote Belgische violist Arthur Gru- miaux speelt met het Concertgebouwor kest o.l.v. Hans Rosbaud het Concert van Joh. Brahms (402 m - 19.15 uur). Het Derde Programma geeft een volle dige uitzending van Strawinsky's veel besproken opera The Rakes Progress (464 m - vanaf 17.30 uur). Uitzendingen over de Wimbledonkampioenschappen zijn er voor de Home-service (330 m - 15.30 uur) en het Light Progr. (1500 m - 22 uur). Een reportage van de wed strijd Frankrijk-Duitsland is te beluis teren via de W.D.R. (309 m - 17 uur). De V.A.R.A. geeft een reportage van de tweede helft (298 m - 18 uur), de N.T.S. zendt de wedstrijd volledig uit. Het programma van de N.C.R.V.-TV in de avond is weer volgens het vertrouw de zaterdagavondschema van deze om roep. M.l.J.A.R.C., dat wil zeggen Mouvement International de la Jeunesse Agricole et Rurale Calholique, een internationale organisatie van de katholieke boerenjeugd. Mr. H. A. C. Mid- delweerd is er voorzitter van en hij vertelt hoe onlangs tot ieders verrassing na nog geen 4 jaar de pauselijke goedkeu ring op de statuten is afgeko men. Misschien komt dat, zegt hij, omdat wij de eerste inter nationale katholieke organisatie op plattelandsterrein zijn. Moge lijk ligt 't ook een beetje aan de krachtige start die we in 1954 gemaakt hebben. We begonnen direct met een uitwisseling s- (uctie om de plattelandsjeugd van de verschillende landen kennis te laten maken met el- kaars problemen en activiteiten. Verder zijn we druk bezig met het op gang brengen van de plattelandsjeugdactie in minder ontwikkelde gebieden zoals Frans West-Afrika, Senegal, Togo, de Ivoorkust, de Congo, noem maar op. Dat gaat zo. De Fransen sturen mensen naar bijv. Frans West-Afrika om daar te beginnen met het jeugdwerk, hpt ovrichten vein een land- bouwschool, een proefbedrijf of iets dergelijks. Tegelijkertijd komen inwo ners van dat land naar Frankrijk om kennis te maken met het jeugdwerk dat daar verricht wordt. Later gaan ze dan naar hun land terug om liet op aana gebrachte werk daar over te nemen. De Belgen specialiseren zich vooral op de Congo. In Nederland gaat men zich vooral richten op Engels smekend Afrika Daar blijkt onder de boerenjeugd al grote belangstelling voor te bestaan, want er kwamen al aanvragen binnen om er als vnjwil- h3ermMijMieden?aJanatuurlijk. We hebben bijvoorbeeld wat vervelende mvarinaen opgedaan met de mensen, die uit minder ontwikkelde gebieden naar Europa kwamen. Het communisme schijnt meer vat op hen te hebben dnnwii vermoedden en zo is het al een paar keer voorgekomen, dat deze communistisch besmette jeugdleiders uit Europa vertrokken, maar niet tpruaainaen naar de streek waardoor zij uitgestuurd waren Maar de goede ervaringen overwegen toch sterk. Onlangs was ik m zuid-Duitsland wan de boerenjeugd een inzameling hield voor het kopen van een auto voor een jeugdleider uit Dakar. De heer Middelweerd 37 jaar oud - is behalve voorzitter en een van de initiatiefnemers van de M.l.J.A.R.C. sinds 1948 secretaris van de KN J B T.B. Hij is zelf boerenzoon en droomde in de oorlogstijd, al koeien melkend op de ouderlijke boerderij in Cothen, van een functie in het aararisch organisatieleven. Die heeft-ie dan gekregen en nog een paar dingen meer. Zoals voorzitter van het Katholiek Lectuurcentrum, bestuurs lid van de Nederlandse Jeugdgemeenschap en de Katholieke Jeugdraad, curator van het Jeugdinstituut van de UNESCO, provinciaal secretaris van de KVP in Utrecht en nog een lange rist van andere functies, die wij v besparen, maar die de heer Middelweerd onbegrijpelijke hopen werk moeten bezorgen. Ik kom af en toe nog wel eens thuis, zegt hij lachend, en thuis is dan nog steeds Cothen in het Utrechtse, waar een vrouw en drie zonen de tijd, naar onze mening, voornamelijk wachtend op hun vader moeten doorbrengen. De sport en de verjaardag van prins Bernhard beheersen het programma van de Nederlandse omroep. De A.V.R.O. geeft een volledig verslag van de wedstrijd Brazilië-Zweden (298 m - 14.50 uur). In het nationale avondpro gramma is een uitzending van Bert Garthoff opgenomen waarin deze met een groot aantal personen spreekt over de prins, waaVdoor wij een indruk kun nen krijgen van zijn werkzaamheden en dagindeling. Ook de N.T.S. wijdt een uit zending aan de verjaardag van de prins der Nederlanden, waarin een beeld gegeven wordt van zijn werk zaamheden als regent van het Prins Bernhardfonds (14.30 uur). Direct daar na is er een volledig verslag van de finale van de wereldkampioenschappen voetbal (let wel: 14.45!). Een belangrijke uitzending is te be luisteren via het Derde Progr. Hier speelt de Shakespeare Memorial Thea tre Company het werk King John, een zeer weinig opgevoerd koningsdrama van de meester (464 m - 14.30 uur). Voor het Franse Brussel wordt opgevoerd de opera „Dialogues des Carmelites" op tekst van George Bemanos met mu ziek van Francis Poulenc (484 m - 20 uur). De Südwestfunk draait de prach tige grammofoonopname van Das Lied van der Erde van Gustav Mahler ge speeld door het Concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Beinum met Ernst Hafliger tenor en Nan Merriman mez zo-sopraan, als solisten (363 m - 20 uur). IliHfltHHIHHHHtmitlHHItUIIIHHmiltlHHHIKIHHtUIHHtttUliilllllHIIIIIIIIillllltltllllllltllllllllllHIIIIIIIllllHIIIHIIllllllllIIIIIIIIIIIIIIIHlMllllllllillllllllllllllllllllllllllllllHIIIIHtHimiHItllHIII s X (Van een medewerkster) De tegenwoordige huisvrouw staat wel eens voor zeer moeilijke problemen. Wij hebben hier speciaal het oog op de behandeling van de verschillende soorten textiel of wat daarvoor doorgaat. Onze grootmoeders wisten niet beter of er was linnen, katoen en wol. De tegenwoordige huisvrouw heeft te kampen met veel meer soorten stoffen, zoals nylon, orlon, dacron, rhovyl, saran, tri-acetate, no-iron, cotton, enz. Al deze stoffen hebben hun „eigenaardigheden d.w.z. zij vragen een afzonder lijke behandeling. Daar komt nog bij, dat er nu ook zeer veel soorten wasmiddelen zijn, waardoor het pro bleem nog moeilijker wordt. Wij zullen trachten onze lezeressen van dienst te zijn met enige wenken, waar mede zij hun voordeel kunnen doen. De behandeling van de „oude" stoffen mag bekend worden veronder steld, daarom zullen wij hier speciaal onze aandacht schenken aan de moderne synthetische stoffen. Deze synthetische stoffen, ook katoen met een no-iron finish, hebben grote voordelen, die ons het onderhoud heel wat gemakkelijker maken. Ze kreuken niet als ze op de juiste wijze behandeld worden en behoeven bijna nimmer gestreken te worden, bovendien zijn ze spoedig droog. Al deze weefsels mogen nooit gewassen worden in te warm water. Stijve nylon (perkament nylon en paper- crisp), waarvan de petticoats gemaakt worden, mogen alleen maar gewassen worden in een koud sop. Als de weefsels wit zijn, ligt de warmtegrens op 60° C. Voor gekleurde stoffen mag het water slechts lauw of koud zijn. Wring nooit en gebruik geen ruim sop. Alle synthetische stoffen hebben een vrij laag smelt punt, zodat bezitsters van een regelbaar strijkijzer het gemakkelijker hebben dan de niet-bezitsters van een dergelijk ijzer; de eerste kunnen nl deze stoffen zo nodig strijken met een bout, die afgesteld staat in de laagste warmtestand. Slechts een zeer lauwe bout kan ongelukken voorkomen. Stoffen gemaakt van kreukherstellende katoen, linnen, viscose of acetaat-rayon mogen nooit gebleekt worden met chloor, terwijl het wassen van deze stoffen nooit mag plaats hebben in warm sop. Strijken mag men evenmin doen met een te warm ijzer. Dit geldt even eens voor kunstzijde met een katoenfinish, die tot de goedkoopste soorten behoort, maar er ondanks dat toch zeer aantrekkelijk uitziet. È'.'-feïf Vele dames bezitten thans no-iron bloeses; vele heren dragen overhemden van een stof, die niet gestreken behoeft te worden. Men denke er hierbij om, dat zulk een kledingstuk na het wassen in het hierboven ge noemde sop kletsnat op een plastic hangertje moet uit lekken. Dus niet uitknijpen. Deze kledingstukken dient u daarbij zoveel mogelijk dicht te knopen, kragen, manchetten enz. zoveel mo gelijk in de vorm te rekken. U zult zien, dat er na het drogen vrijwel geen kreukeltjes meer te zien zijn. Mochten er bij het aantrekken nog wel enige kleine oneffenheden te zien zijn, dan kunnen deze bij het dragen na ongeveer 10 minuten verdwijnen door de lichaamswarmte. Na enige tijd dragen is zo'n kleding stuk niet meer te onderscheiden van een gestreken kledingstuk. Dat vele dames bij het dragen van nylon ondergoed, gemaakt van polyamiden en bewerkt met onversponnen garens, last hadden van afsluiten van de huid, zal thans wel bekend zijn. Nu men deze stoffen bewerkt met ver sponnen garens zal dit bezwaar wel zijn opgeheven. is, s Wil men zelf nylon kledingstukken naaien, dan ge- bruike men hiervoor nylon of terylene garen en even- nillllllllllllllllllllllllIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlIllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllIIIIIKIIHI'IIH'll'HT De charme van dit zomerjurkje is, dat het kreukioos i Model van de Franse couture-confectie. tuele tussenvoering van spunnylon, dat is nylon van versponnen draad. Wie meer keuze wenst kan kiezen uit andere belangrijke stoffen, b.v dacron (Amerikaans), of terlenka (Nederlands), terylene (Engels), diolen (Duits) of tergal (Frans). Deze zijn gemaakt van polyes- ters als grondstof. Men kan ze krijgen in versponnen en onversponnen bewerking, het is een mengsel van b.v. 55% terlenka en 45% wol en bijzonder geschikt voor bovenkleding. Deze stof is kleurecht en blijvend plooi- houdend, zelfs als ze gewassen is. Voor de vervaardiging van plooi- en plissérokken wordt ze veel gebruikt. Iets minder sterk is de orlon of wel acrilan (Ameri kaans), nymcrylon (Nederlands), draion (Duits). Het heeft echter een goede lichtbestendigheid. Wit blijft wit en wordt niet geel, zodat het vooral gebruikt wordt in gebreide truitjes, vestjes, ondergoed en vitrage. Knip met een hete schaar, dan krijgt u versmolten randen, die niet rafelen. De naden mogen niet in de kettingrichting (evenwijdig aan de zelfkant) maar moe ten onder een hoek daarmee worden verwerkt. Knoops gaten dient u te voorzien van ander materiaal. Zorg voor zo min mogelijk spanning in de draad en gebruik een dunne naald. Rafelen kunt u voorkomen met Engelse naden en dubbele zomen. Plissé wordt in nylon ge smolten, dus dit kunt u piet zelf doen. (Van onze correspondent) In een bijna vijf uur durende zitting heeft de rechtbank te Assen zich vrij dagmiddag beraden over de vraag of de 37-jarige verdachte uit Njjensleek al dan niet getracht had de 69-jarige mej. C. S. W. Scheltema haar landgoed Hoe- kendaal te Warnsveld afhandig te ma ken. Mej. Scheltema voelde zich door een grote vordering van haar tuinman, die zjj niet kon voldoen, bedreigd met inbe slagname van haar landgoed. Zij riep de hulp in van een advocatenkantoor te Steenwijk, dat haar verdachte als ad viseur zond. Om inbelasgname mogelijk te maken stelde deze haar voor, haar landgoed aan hem te verkopen; later zou zjj het dan weer terug kunnen ko pen. Toen verdachte de affaire met de tuinman geschikt had, gedroeg hij zich echter als heer en meester over de Hoekendaal. Hij verkocht zelfs een ge deelte. Toen de eigenaresse dit met grote schrik bemerkte en zich tot hem wendde, bleek haar dat zij haar hand tekening onder een koopcontract had gezet. Indertijd had ze dat document ondergeschikt belangVerdachte bleef er echter bij, dat mej. Scheltema wel degelijk in verkoop had toegestemd. De officier was van oordeel, dat ver dachte, handig gebruik makende van de angst van de oude dame voor inbeslag name, haar tot deze ondertekening ge bracht had en eiste een gevangenis straf van anderhalf jaar. Verdachte's raadsvrouwe betwistte het standpunt van de officier. Zij legde een bandopname van een telefoongesprek tussen verdachte en mej. Scheltema op tafel, waaruit duidelijk zijn goede trouw moest blijken. Zij vroeg daarom vrijspraak. De burgemeester van West-Berljjn, dr. Brandt, heeft vrijdagavond het acht ste internationale filmfestival van Ber lijn geopend. Zevenëndertig landen nemen aan het festival deel, met 26 films en 48 documentaires. Na een toespraak van de burgemees ter werd de première gegeven van de Zwitserse film „Fear of violence", een aanklacht tegen oorlog. r De ontwapenende foto van Rees Diepen op de omslag van het boekje; voor Gods aangezicht". Nu het kleine, maar kostelijke boekje van mevr. dr. N. Snijders-Oomen „Spe lend voor Gods aangezicht" zijn vierde druk beleeft, mag men zeggen dat de opzet van de schrijfster geslaagd is. In haar inleiding had zij immers gesteld, dat dit werkje over de gods dienstige opvoeding van het kind in de eerste zeven jaar vooral bedoeld is voor ouders. Welnu, met vier druk ken is dat doel bereikt. Het boekje heeft ook buiten de kring der vakge noten bekendheid gekregen en Pax' uitgeversmij. in Den Haag mag zich gelukkig prijzen, dat zij de katholieke gemeenschap heeft verrijkt met een geschrift waaraan zo grote behoefte bestond. Die behoette is zonneklaar. Ze spreekt uit iedere pagina die mevrouw Snijders- Oomen heeft geschreven, want alleen wie zich van de noodzaak heeft over tuigd, kan zo klemmend pleiten voor een godsdienstige opvoeding, vrij van angsten en overdrijving. Het meest op vallende in dit pleidooi is zijn rust en zjjn eenvoud. Om met het laatste te beginnen: me vrouw dr. Snijders-Oomen is voor zover wij weten de eerste in Neder land die een opvoedkundig en gods dienstig onderwerp bespreekt zonder één vreemd woord te gebruiken. Haar taal is klaar. Haar zinnen zijn kort, harmonisch en zuiver en een stoet van deskundige recensenten heeft desniette min al vele malen verklaard, dat de Spelend wetenschappelijke betekenis daardoor niet in het gedrang js gekomen Als iedere promovendus zo leerde schrijven, zou de wetenschap bepaald genieteljj- ker worden. •DeJnnï VvvJ1C*- bet0°X is het tweede w'nstpm t. Wie niet geheel en al on- kundig is van wat er in onze katho- £ht«%n£2?Wg.noK aan verkeerd ge- Lan he^n,^,Iensti^eid voortwoekert, een sfeer »dat dit werkie Past in wanbeerHn njd te^en misvattingen, vaU W- onwetendheid. In de toon \ri„„Ü aa echter niets te bespeuren, bedil, Sh'iders-Oomen dwingt noch iv, nil 3 vertelt. Zjj vertelt vooral de moeaers van haar taak en het plezier taak te mogen vervullen. Onder- russen slaagt zij erin allerlei zaken aan de orde te stellen waarvan zij weet, «at zij in de praktijk vaak averechts benaderd worden. Zij waarschuwt even bescheiden als duidelijk tegen het stel len van te hoge verwachtingen. Zij pleit voor een opvoeding, waarbij niet het goede uit angst en het kwade uit verzet wordt gedaan. Zij wijst op het gevaar van een te vroeg opdwingen van onver teerbare religieuze weetjes, breekt een lans voor eerlijkheid en waarachtigheid, voor vrijheid, zelfstandigheid en inner lijkheid, en ziet bovendien kans in nau welijks 80 pagina's nog zoveel praktijk voorbeelden aan te halen, dat dit. boekje o.i. de moeders wel moet aanspreken. Juist vanwege die aanspreekbaarheid mogen wij ons misschien tot slot toch een tweetal opmerkingen veroorloven. Mevrouw Snijders heeft en naar nu blijkt terecht de hoop gekoesterd dat haar werkje vele moeders in handen Advertentie Moeder en moedert moedor ge bruikten al MAÏZENA DVRTEA, dus bestelde 't jonge vrouwtje t ook. Maar zij verzuimde to doen, wat die ervaren moedert deden en nög doen toezien Omt me ook MAÏZENA DVRYBA kragen. De naam op 't pak, daarop moet V letten, om zeker te zijn dat go in derdaad MAÏZENA DVRYBA koopt, die vermaarde MAÏZENA voor 't binden van groenten, toe pen en sausen. zou komen. Met hen spreekt zij over alle aspecten van de kleuteropvoeding met een warmte en een overtuiging, die bepaald opwekkend zijn. Zij KChildert daarbij een beeld dat ideaal is. Haar moederfiguur is zo w(js, zo rustig en zo vertrouwvol in Gods handen, dat wij toch vrezen dat sommige moeders terwijl ziJ door dit boekje bevrijd raken nergens klinkt m dit werkje het tumult van het grote gezin. ,'ta-F keuken, waar de was °P Seen kind dat een emmer cidtnS t,-en Seen moeder, die het plot- njet meer aan kan en dan de waarvan zij later zo gru- r,; sPÜ't heeft. JJle moeder, mevrouw Snijders- tornen, had bij u toch ergens moeten 'ezen, dat God voorziet waar zulke moe ders falen. Misschien kunt u er bij een herdruk aan denken. U ontloopt dan het gevaar, dat u ontmoedigt die u wilt belpen. De tweede opmerking geldt de vader. Zelfs in uw ideaalbeeld wordt hij nauwelijks genoemd. Moet de godsdien stige opvoeding van een kleuter zo ge heel en al een zaak zjjn van de moeder alleen? Heeft Schiller nog steeds gelijk? „Der Mann muss hinaus." Overigens me vrouw, ons respect. U hebt vele jonge ouders een dienst bewezen. ALB. W. De vijfdaagse conferentie van de in ternationale walvisvangstcommissie, welke commissie gebaseerd is op een conventie van zeventien landen, is in Den Haag geëindigd met het besluit aan de regeringen aan te bevelen, dat in het seizoen 1959 evenveel „eenheden" als in 1958 gevangen mogen worden, na melijk 14.500 walviseenheden. De Nederlandse afvaardiging had 15.000 eenheden voorgesteld, het plafond dat in de conventie der zeventien lan den is vastgelegd, doch dit voorstel kon geen eenstemmigheid verkrijgen. Het Nederlandse voorstel was gebaseerd op biologische inzichten betreffende de walvisstand. Besloten is voorts aan te bevelen geen verandering te brengen in de gestaffel de data van het vangstseizoen, dat in januari zal beginnen. De ter conferentie aanwezige veer tien landen, steunden het plan om aan boord der vangstschepen neutrale waar nemers te plaatsen naast de nationale inspecteurs. De drie mede-belanghebben de landen, Mexico, Panama en Brazilië hebben ook in dit opzicht niets van zich laten horen, zomin als zij ter con ferentie aanwezig waren, zodat de in ternationale commissie op dit punt nog geen aanbeveling kan doen. Besloten is de volgende conferen tie op 22 juni 1959 te Londen te hou den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 10