Bloedvergieten Hongariie zal Het RIJKSMUSEUM in blij anje ii ven voortduren Weduwe van terechtgestelde minister Rajk staat in het geheim terecht i BS Ex-opstandelingen worden „als broeders" behandeld VERJAARDAG VAN DE PRINS Kloppende Tsjech in de bagageruimte van auto kost diplomaat zijn post Diplomatieke verwikkelingen tussen Londen en Praag Dr. A. I. M. Kat overleden Verkorting van arbeidstijd 'MORRIS"^ BEKENDMAKING VAN DE INT. JURISTENCOMMISSIE m u mm9 Zuiveringen in Oost-Europa Regeringstroepen trachten nu Sumual en Samba te arresteren Zesjarige jongen verdronken Russische militaire druk? Het weer- Zonnig en iets warmer msm ■91 Sss? Kernexplosies op het atol Eniwetok Gomuika onder SLACHTOFFER VAN VALSTRIK? Directeur van de Koorschool KLEUTER valt van zeven en een halve meter hoogte ZATERDAG 28 JUN! 1958 82sfe JAARGANG No. 29946 De Internationale Juristencommissie heeft in Den Haag bekendgemaakt, dat volgens inlichtingen, die haar hebben bereikt, mevrouw Julia Rajk thans onder beschuldiging van verraad in het geheim te Boedapest terecht staat. Zij is de weduwe van de terechtgestelde Hongaarse minister van binnen- en buitenlandse zaken Laszlo Rajk. Zij heeft onder het bewind van Matyas Rakosi vijf jaar lang gevangen gezeten. Het werd haar niet toegestaan haar echtgenoot vóór zijn terechtstelling te spreken, maar wel werd zij overgebracht naar een cel, waarin zij de geluiden, die het ophangen van haar man begeleidden, kon horen. In juni 1956 werd Julia Rajk „met stormachtig applaus" wel kom geheten in de Petöfi-kring, waar de leden aandrongen op eerherstel van haar man. Dat eerherstel heeft plaats gehad en zij heeft aan de macabere plechtigheden bij die gelegenheid deelgenomen, maar verder heeft zij zich volgens de Internationale Juristencommissie niet met politiek ingelaten. Na tie val van Menatïo ISItif Begrafenis ii Sociaal commentaar Toestand van de kleine zorgwekkend SUEDE JASJES IN KLEUREN Vrij warm Aan zee Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertentie» 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umulden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrlgter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per millimeter- hoogte Omroepers té cents per m m hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cent» per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur avond» tel 21544 ®mm n het afgelopen voorjaar was het 150 jaar geleden, dat koning Lodewijk het „Groot Koninklijk Museum" stichtte, dat sinds 1815 het „Rijks- *- museum" heet. Deze verjaardag wordt vandaag in het gebouw dat Cwypers voor dit museum ontworpen heeft, gevierd, met een herdenkings bijeenkomst, waarbij H. M. de Koningin persoonlijk aanwezig wilde zijn. Daarmede werd tevens de grote jubileumtentoonstelling: Middeleeuwse kunst der noordelijke Nederlanden" geopend. Een overzicht van deze expo sitie vindt men op pagina 7. (Foto K.L.M. Aerocarto) Er was haar een schadeloosstelling an 200.000 forint toegekend. Toen de Russische troepen in november 1056 Boedapest binnentrokken en de Hon gaarse opstand onderdrukten, vluchtte mevrouw Rajk met Imre Nagy in de Joegoslavische ambassade. Zjj heeft de ambassade verlaten met een vrijgeleide Van de Hongaarse regering-Kadar. Samen met haar staan nu, volgens de mededelingen van de Internationa le Juristencommissie, Gabor Tancos en Sandor Haraszti terecht. Zij waren beiden lid van de Petöfi-kring en in de acte van beschuldiging tegen Imre Nagy, zoals die door het Hongaarse ministerie van justitie is gepubliceerd, wordt Tancos ervan beschuldigd, dat hji de kring heeft gemaakt tot een ontmoetingspunt voor vijandige ele menten en tot een forum voor aan vallen tegen de partij en de staat. t>e Internationale Juristencommissie verder bekend, dat op 22 mei zes, studenten door een Hongaarse rechtbank jn het geheim ter dood zijn verooraee]d omdat zij ten tijde van de opstand het revolutionaire blad ,,Elunk zouden hebben verspreid. De Internationale Juristencommissie verwijst naar een verklaring, die de Hortgaarse .Procureur-generaal, Geza Szenasi, ioiige week vrijdag heeft af gelegd en volgens welke er na de te rechtstelling van lmre Nagy, Pal Male- ter en hun medestanders geen grote processen meer in voorbereiding zijn. De commissie heeit de Hongaarse rege ring verzocht om nieuwe bijzonderhe den over de door naar gesignaleerde processen. Ook de voorzitter van het verbond van Hongaarse ex-pohtieKe gevangenen dr. Fabian, heeft in New lork melding gemaakt van talrijke geheime proces sen, die de laatste tijd in JHongarije 2yn gevoerd en waar herhaaldelijk ae dood straf is uitgesproken. Leden van revolutionaire arbeidersra den, cadetten, artsen en advocaten staan op het ogenblik aan een ware ver volging bloot, aldus dr. Fabian in een brief aan de waarnemende voorzitter van de speciale commissie voor Hon garije van de Verenigde Naties. Hr. Fabian betoogt, dat als de Verenigde Naties niet onmiddellijk ingrijpen „he* bloedvergieten in Hongarije zal voort duren". Een woordvoerder van de Hongaarse regering heeft gisteren tegenover wes telijke journalisten verklaard, dat Hon garije de Verenigde Naties geen enkele inlichting zal verschaffen over de exe cutie van oud-premier Nagy en ook geen enkele beslissing van de V. N. zal aanvaarden, omdat de executie een zui ver binnenlandse aangelegenheid is. TJit een medhdeling van radio-Boeka- fest blijkt, dat er vorige week een zui vering heeft plaats geiiad van het cen trale. comité van de Roemeense com munistische partij. De vroegere onder minister van defensie, Constantin Don- cea en de gewezen Roemeense ambas sadeur in Peking, Jabotic Cotoveanoe, zijn wegens „schending van partij- en staatsdiscipline" uit het centraal comi té en uit de party gezet. Een soortge lijke maatregel is genomen tegen twee plaatsvervangende leden van het cen trale comité, Ileana Receanoe en Wa- sile Coesacof. .United Press verneemt van deskun dige zijde in Wenen, dat er de laatste tijd niet alleen Roemenië, maar ook m Bulgarije en Tsjechoslowakije groot scheepse zuiveringen zijn uitgevoerd, die waarschijnlijk ten doel hebben mo gelijke haarden van verzet tegen de po litiek van het Kremlin te isoleren. Volgens een mededeling van radio-Djakarta van gisteren was Menado geheel door de bevolking verlaten toen de regeringstroepen donderdag de stad binnentrokken. De mensen kwamen in kleine aantallen terug, toen vliegtuigen van het Indonesische leger boven het platteland buiten de maakterfen C'°°r van strooibiljetten de val van Menado bekend De gouverneur van Celebes, Andi Pawirang, heeft het leger zijn dank e nigd voor de bezetting van Menado, aldus de radio, die ook mededeelde, c a overste Rukminto, de commandant van de troepen die Menado bezetten, tee v oorgesteld, dat de voormalige opstandelingen, die zich hebben overgegeven, zullen worden behandeld „als broeders". Volgens het radiobericht worden de gevangengenomen opstandelingen goed behandeld, zij staan niet onder militai re bewaking. Met de zorg"voor hen ztin de ouderen onder de gevangengeno men opstandelingen belast. De regeringstroepen, aldus het be richt verder, „zijn niet op Celebes ge land als vijanden, doch alleen om dege nen te kunnen arresteren, die zich heb ben schuldig gemaakt aan benadeling van het l&nd, zoals Sumual, Somba en hun vrienden". Volgens mededelingen van radio- Makaisar zijn de regeringstroepen die Menado hebben bezet, van daar uit begonnen aan een achtervolging de opstandelingen. Zij hebben Vler plaatsen buiten Menado bezet. DeJradio gaf een korte beschrijving van de toestand te Menado enkele mi- nuten na de val De stad scheen aan vankelijk rustig en verlaten, er wa ren geen gebouwen vernield. Allengs verscheen de bevolking weer op straat en spoedig reden er weer vele fietsers rond. De radio der opstandelingen, die tot vlak voor de val van de stad in werking was, staakte donderdag, haar uitzendingen. De frequentie van dit sta tion wordt tnans gebruikt door een nieuw regeringsstation, dat zich aan- kondigt als ..ftaaio Republiek Indone- Radio-Djakarta meldt nog, dat de op standelingen vrouwen m dienst hadden genomen in verdedigingscorps, voor het verrichten van arbeid in gaarkeukens, in ,eP voor het Rode Kruis. In Noord-Celebes hebben zich 118 opstandelingen aan de rege ringstroepen overgegeven. Vrijdagmiddag omstreeks half vijf is de 6-jarige G. M. Gerritsen spelender wijs in het water van de Admiralen- gracht te Amsterdam terecht gekomen. De jongen werd levenloos uit het wa ter opgehaald. Op het atol Eniwetok in de Stille Oceaan hebben de Amerikanen giste ren binnen het uur twee kernontploffin gen bewerkstelligd. Bijzonderheden zijn volgens Reuter niet bekendgemaakt. „The New York Times" weet uit Londen te melden dat Amerikaanse en Britse diplo maten er bang voor zijn dat de Sovjet-Unie op het punt staat de regering-Gomulka onder militaire druk te zetten, aldus meldt Reuter. Deze vrees is ontstaan door berich ten dat er Russische troepenbewegingen gaande zijn in en om Polen. Russische troe pen in Oost-Duitsland zouden naar de Oder trekken en ook zouden Russische troepen via Wit-Rusland op weg zijn naar Oost- Polen, aldus „The New York Times". Het blad zegt dan dat deze troepenbewe gingen een normaal karakter kunnen heb ben en in verband kunnen staan met voor genomen zomer-manoeuvres van het Rus sische leger. Maar in Londen worden deze bewegingen ook in verband gebracht met de terugkeer van Moskou tot een krachtige politiek tegenover de communistische satellietlanden in Oost-Europa, aldus „The New York Times". Op het. diplomatieke vlak zijn er moeilijkheden gerezen tussen Groot- Brittannië en Tsjechoslowakije. Dit melden Reuter, A.F.P. en TJ.P.I. De eerste secretaris van de Tsjechoslowaakse ambassade in Londen, Popp, heeft gistermiddag bekend gemaakt, dat op 4 april j.l. de tweede secre taris van de Britse ambassade in Praag, Bedford, tot persona non grata is verklaard en uit het land is gezet. Uiteraard wekt het enige verbazing, dat zulks pas nu wordt bekend gemaakt. Het ligt voor de hand verband te zoeken tussen deze vertraagde bekendmaking en het feit, dat dinsdag j.l. de Tsjechoslowaakse militaire attaché in Groot-Brittannië, kolonel Old- rich Pribyl, als persona non grata het land heeft moeten verlaten, omdat zijn naam was genoemd in verband met een proces te Worthing tegen een Britse ingenieur, die voor de prijs van 500 pond geheime inlichtingen aan de attaché zou hebben doorgegeven. Prins Bernhard viert morgen zijn 47ste verjaardag. Ter gelegenheid van dit feit publiceren wij deze foto welke de fotograaf N. Drakulic onlangs maakte. Maar daarmee is de kous niet af. De eerste secretaris van de Tsjechoslowaak se ambassade in Londen heeft er prijs op gesteld een nadere verklaring te ge ven voor het feit, dat de uitwijzing van Bedford pas nu aan het licht is ge bracht. De reden, waarom Bedford tot perso na non grata is verklaard, was, dat hij een Tsjechoslowaakse burger, Machalek tot spionage zou hebben aangezet en ge tracht zou hebben hem uit het land te smokkelen. De eerste secretaris van de Britse ambassade in Praag, Scott, had volgens de Tsjechoslowaakse bekend making verzocht aan het geval geen ruchtbaarheid te verlenen. Met het oog op de betrekkelijk goede betrekkingen tussen de beide landen wil ligde de regering in Praag dat verzoek in. Maar sindsdien is aan het licht ge komen, dat Machalek in een spionage- zaak betrokken was en dat heeft Tsje choslowakije van zijn aanvankelijk be sluit doen terugkomen. Plet Britse ministerie van buitenland se zaken heeft nu gisteravond een ver klaring uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat Bedford het slachtoffer is ge worden van een valstrik van de Tsje choslowaakse autoriteiten. Zonder medeweten van zijn superi euren had Bedford getracht Macha lek in de bagageruimte van zijn auto naar West-Duitsland te brengen. Toen de auto aan de grens werd aangehou den, was Machalek gaan kloppen. Na uit zijn schuilplaats te zijn gekomen, toonde Machalek zich niet in het minst bevreesd voor de Tsjechoslo waakse grenswachten. Volgens de Britse regering kan het kloppen van Machalek aan de grens alleen worden verklaard door aan te nemen, dat hier sprake is geweest van een door gestoken kaart. Volgens Popps bekendmaking even wel was de auto ongeveer een half uur aan de grens opgehouden. Machalek had geen lucht meer kunnen krijgen en was daarom gaan kloppen. Hij had, al dus Popp, de grenswachten meegedeeld Bedford ongeveer 20.000 gulden te heb ben beloofd indien hij hem over de grens smokkelde. Het ministerie van buitenlandse zaken te Londen daaren tegen deelde mee, dat Bedford zegt, dat hij Machalek niet terwille van een be loning heeft beloofd hem over de grens te brengen. Popp deelde mee, dat Machalek nog niet is berecht. Naar te Londen verluidde, heeft Bed ford ontslag genomen uit de buitenland se dienst. iiiiiiHMiiiiiiiiiimiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiimimiiiii In de leeftyd van 54 jaar is gister middag in de Mariastichting te Haar lem overleden dr. A. I. M. Kat, direc teur van de Koorschool der kathedrale basiliek te Haarlem. Zoals reeds be richt liep dr. Kat enige tijd geleden een kou op, die hem dwong het bed te houden. Zyn huisarts achtte opne ming in de Mariastichting noodzakelijk. Vermoedelijk tengevolge van een bloe ding bij de hersenen verergerde de toe stand in de loop der volgende dagen. Dr. Kat werd 4 januari 1904 te Am sterdam geboren en 25 mei 1929 pries ter gewijd. Na zjjn wjjding ging hij naar Rome om kerkmuziek te studeren, van waar hij in 1932 als doctor in de gewij de muziek terugkeerde. Per 31 decem ber 1932 werd hij benoemd tot kapelaan te Wassenaar en 12 augustus 1933 volg de zijn benoeming tot kapelaan aan het Amsterdamse Begijnhof. Op 21 augustus 1937 werd hij belast met de leiding van het kathedrale koor te Haarlem. In de bisschopsstad sticht te dr. Kat de eerste Nederlandse koor school sedert de reformatie, waarvan hij in 1951 directeur werd. Dr. Kat was voorts censor van kerkelijke liederen, had zitting in het hoofdbestuur van de Nederlandse St.-Gregoriusvereniging en was voorzitter van de diocesane St.- Gregoriusvereniging in het bisdom Haarlem. In 1955 werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het stoffelijk overschot van dr. A. I. M. Kat pr., in leven directeur van de koor- schooi der kathedrale basiliek van Sint Bavo te Haarlem, zal dinsdagmorgen 1 juli ter aarde worden besteld op het kerkhof van de kerk van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Overveen, na afloop van de Requiemmis die om half elf in de kathe draal zal worden opgedragen. Maandagavond zal het stoffelijk overschot van de rouwkamer van de Mariastichting. alwaar het opgebaard is, door de gehele koorschool worden overgebracht naar de kathedraal, waarna de Metten worden ge zongen. Dinsdagmorgen worden om acht uur en om half negen twee stille Heilige Missen gelezen. Om tien uur worden de Lauden gezongen. (Zie ook pag. 11) (Van een medewerker) Op het zo juist beëindigde congres van het Internationaal Christelijk Vakverbond in Vevey, Zwitserland, gehouden, werd zoals we vorige week reeds meldden, het vraagstuk van de verkorte arbeidsduur uitputtend bestu deerd. Terwijl we dit schrijven zijn de discussies nog volop aan de gang. Maar reeds is duidelijk uit de verf gekomen, dat speciaal wij in Nederland ons niet moeten voorstellen, dat de verkorte ar beidsweek binnen zeer korte tijd hier verwerkelijkt zal worden. Natuurlijk wordt ook van Nederland se werknemerszijde volledig erkend, dat de voortschrijding van de technische ontwikkeling en de overige verbeterin gen in de arbeidsmethoden ten goede dienen te komen aan alle mensen, dus ook aan de arbeiders. Dit is trouwens zo'n algemeen erkende waarheid, dat we hier geen woord verder over behoe ven te zeggen. Maar van geheel andere orde is de vraag op welke wijze en in welke vorm die voordelen zullen wor den toegekend. Verkorting van de arbeidstijd kan er één van zijn, maar zjj is zeker geen ge biedende eis. Zeker niet wanneer we, zoals we vorige week reeds schreven, ook trachten te bereiken dat de arbeid zelf, welke immers natuurnoodzakelijk is, reeds een element vormt ter bevor dering van de ont- plooiing der men selijke persoon lijkheid. En daar bij geldt natuurlijk onverkort dat er voldoende vrije tijd moet overblijven niet alleen voor het herstel van krachten, maar vooral ook om de mens de kans te bie den aan het totale leven als een echte persoonlijkheid deel te nemen. Alvorens evenwel tot arbeidstijdver korting over te gaan dient men zich de vraag te stellen of er geen andere so ciale wenselijkheden zijn, welke bij stij ging van de produktieve kracht, met voorrang dienen" te worden verwezen lijkt. Vanzelfsprekend heeft elk land daarbij zijn eigen lijst met voorkeurs- punten. We leven nu eenmaal in een West-Europa dat nog slechts aan het allereerste begin staat van een poging tot sociale harmonisatie. Er zjjn nog altijd sterke loonverschil- len in de onderscheiden landen. Onder scheidenlijk stelt men verschillende eisen aan het woonniveau; de sociale wetten zjjn nog lang niet overal gelijk. We kun- (Vervolg op pagina 8) Het anderhalf jarige jongetje Seppel Maria Korn is donderdagmiddag van een hoogte van zeven en een halve meter uit het raam van de woning van zijn grootouders in de Jozef Israëlstraat te Dordrecht op straat gevallen. Het kind werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog, overwegend zonnig en vrij warm weer. Weinig wind. Zondag: Zon: 4.22—21.04. Maan: 19.08—3.01. Maandag: Zon: 4.23—21.04. Maan: 20.03—3.55. Verwachting voor het weekeinde: zonnig en iets warmer. Warmere lucht lag al enkele dagen boven oost- en midden-Europa. Zelfs tot in Lapland kwamen vrijdagmiddag temperaturen van 24 a 25 gr. C. voor. De kleine depressie, die gisteren koele lucht naar ons land bracht en van Zeeland naar Engeland trok, is er oorzaak van ge weest dat de warmere lucht in de af gelopen nacht van Duitsland naar onze omgeving uitstroomde. Tevens heeft zich een klein hogedrukgebied van Frankrijk naar onze omgeving uitge breid. Dit alles heeft een gunstige invloed op het zomerweer tijdens het week einde. Wij mogen vrijwel overal droog weer verwachten. De temperatuur zal belangrijk aangenamer zijn dan wij deze week gewoon waren. Weekend met goed tot mooi strand weer. Vrijwel overal droog en hogere temperaturen. Overdag 1821 gr. C. Zwakke wind, morgen tussen zuid en oost. Vooruitzichten; hogere tempera tuur, maar nog niet geheel stabiel. max neersi Station Weer temp. afge1 gisteren 24 ui Stockholm regen 24 1 Oslo zwaar bew. 25 0 licht bew. 23 0 Londen geheel bew. 13 3 Amsterdam licht bew. 17 1 Brussel geheel bew. 17 0 Luxemburg licht bew. 14 0.3 Parijs half bew. 18 1 Nice onbewolkt 25 0 Berlijn motregen 19 10 Frankfurt regen 15 9 München regen 15 36 Zürich zwaar bew. 12 5 Genéve zwaar bew. 13 6 Locarno licht bew. 18 8 Wenen regen 21 4 Innsbruck regen 15 13 Rome onbewolkt 23 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1