FILMJOURNAAL Spaarndam viert feest ffiotdfók Heemsteedse Kunstkring had uitstekend jaar Hoe een dorp in 50 jaar veranderde t •rss.r/.'A'tfc ■feil» - m Louis Pièrlöt Reprises Nachten zonder liefde Loving you Lichtzinnige meisjes Osceola, opperhoofd der Seminoles Jongen uit trein gevallen Programma voor het nieuwe seizoen Moskou betuigt Bonn leedwezen „STAD EN LANDSCHAP" OVER HILLEGOM Vocalistenconcert door leerlingen van Coby Riemersma Artsen verliezen kort geding SLEUTEL WEG M. José Carré Miss Holland 1958 in Turkije LATERDAG 28 JUNI 1958 f AGINA 2 Films: Studio Diversen Apotheken en dokters diensten De Zilk Lisse Hillegom Rembrandt Frans Hals Roxy weer of geen weer melk weer 01 yetsn Die lekkere melk is morgén, maar ook overmorgen nog goed Op een verkeersheuvel Twee zuiltjes omver gereden K.A.B.-Haarlem boekt 76 nieuwe leden OVER VEEN Zwaar gewond santpoqrj Dokter A. de Groot overleden VUURWERK IN VELSEREND Buurtvereniging wil zandbak aanleggen Sint Vincentiusvereniging Haarlem Buitenlands vlootbezoek aan Amsterdam 4mm F *3 WttèAmË W ater polocompetitie D.W.R. en Haarlem lijden zware nederlagen HVGB behaalt over tuigende zege De verandering volt Tegen hun schorsing door de Maatschappij voor Geneeskunst J. F. M. Bonarius t „DE SLEUTELSPECIALIST" Luxor geeft deze week een reprise van René Clairs opmerkelijke film „Spook te koop", een uiterst geestige rolprent over een Schots kasteel dat naar Ame rika is overgebracht en deszelfs spook. De film is voor alle leeftijden geschikt. Minerva draait tot en met morgenavond eveneens voor alle leeftijden „April love" met de sympathieke zanger Pat Boone. Maandag en dinsdag wordt in deze bioscoop „Bonjour Tristesse" ge geven, de film naar de roman van Frangoise Sagan. Voor volwassenen. CINEMA-PALACE: The tin star. 14 j. 2 4.15, 7, 9.15 uur. Do.-avond: De man die teveel wist. 14 1 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Lichtzinnige meisjes, volw 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LIDO: Stoottroepen in de aanval volw 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Spook te koop, a. 1.; 2, 7 915 u Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: T.m. zo.: April Love, a .1. Za. 2.30, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9 15 'u Ma. en di.Bonjour Tristesse, str. volw 8.15 uur. REMBRANDT: Loving you, a. 1 2 415 7, 9.15 uur. ROXY: T.m. zo.: Osceola, opperhoofd der Seminoles, 18 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: Michael Strogoff, a. 1.: 2 30 7, 9.15 uur. STUDIO: Nachten zonder liefde, 18 J.: 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 4.45, 7, 9.15 uur. Zaterdag 28 juni Vleeshal en Studio-theater, 16.45 uur: Pro jectie T V-uitzending van de wedstrijd om de derde plaats in het wereldkam pioenschap voetbal tussen Duitsland en Frankrijk. Treslong, Hillegom, 20.30 uur: Midzomer- nachtsfeest van de R.-K. Instuif in de bis dommen Haarlem en Rotterdam. Tot en met zondag 29 juni Openluchttheater, BloemendaalOxford Playhouse Company met „A Midsummer Night's Dream" van William Shakespeare. Tijden: za. en zo. 14.30 en 20.15 uur. Zondag 29 Juni Concertgebouw, 15 uur: Concert voor de Bond van Bejaarden. Phoenixstraat, hoek Parklaan, 14.30 uur: Parochiële Contactmiddag, gepresenteerd door de kabouters en gidsen als „Notburga- compóte". Vleeshal en Studio-theater, 14.45 uur: Pro jectie van de T V-uitzending van de finale in het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal tussen Zweden en Brazilië. Maandag 30 juni Concertgebouw, 20 uur: Leerlingenuitvoe ring, Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Raadhuis, Hillegom, 20 uur: Openbare ver gadering van de raad der gemeente Hille gom. Dinsdag 1 Juli Concertgebouw, 19.30 uur: Leerlingenuit voering van het Haarlems Muziekinstituut. Grote Kerk, Haarlem, 20 uur: Orgelbespe ling door Piet Kee, m.m.v. het Haarlems Bachensemble. Programma. Tweede ge deelte van de grote Orgelmis van J. S. Bach. Griffie, Dreef, Haarlem, 11.30 uur: Eerste gewone zitting der Provinciale Staten van Noord-Holland. Raadhuis, Noordwijkerhout, 19 uur: Openbare vergadering van de raad der ge meente Noordwijkerhout. Haarlem Apotheken: Apotheek J. Krtjnen, Ekster straat 10. tel. 51959; Apotheek Begemann Sneltjes, Kruisweg, tel. 10043; Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539. Doktersdienst: Men belle nummer 11990. Tandartsen: D. van der Heyde, Jan Gij- zenkade 248. Haarlem, tel. 52416. Wijkverpleging: Men belle nummer 13863 (Wit-Gele Kruis). Ziekenvervoer: G.G.D., tel. 14141; Mar griet, Turfmarkt 10 rd.. tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: Heemsteedse Apotheek. Bin nenweg 98, Heemstede, tel. 38197. Doktersdienst: C. Kroon, Burg. Den Tex- laan 12, tel. 26073. Tandartsen: zie onder Haarlem Wijkverpleging: Zie onder Haarlem. Bloemendaal Apotheken: Bloemendaalse Apotheek Bloemendaalseweg 85. Bloemendaal, tel. 57903; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42. Santpoort-Dorp, tel. 02560-8284. Doktersdienst: J. H. M. Egberts, Zulder Stationswega 12, tel. 57458. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Zie onder Haarlem (Wtt- Gele Kruis). Heemstede Apotheken: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: J. J. van Luin, Bronstee- weg 76. tel. 34445; R. J. P. Muller. Raad huisplein 6, tel. 36550. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Overveen Apotheken: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: D. K. Heeringa, Militairen- weg 18, tel. 56409. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Zie onder Bloemendaal. Voorhout Doktersdienst: H. Walenkamp, Warmond, tel. 01711-220. Bennebroek Doktersdienst: F. de Graaf, Rijksstraat- weg 53, tel. 02502-300. Wijkverpleging: Zuster W. Stuiver, Eiken- laan 1, tel. 02502-618. Santpoort Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. K 2560-8320. Apotheken look nachtdienst)Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 2560-8284. en Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalseweg 85. Bloemendaal, tel. K 2500-22181. Doktersdienst: Dokter Wösten, Noordwij- kerhout, tel. 02533-285. Doktersdienst: N. Bet, Nassaupark 43, Lisse. tel. 3996. Doktersdienst: G. P. D. Ie Cocq d'Ar- mandville, Sixlaan 7. tel. 5613. Apotheken: G. Bal, Hoofdstraat, Hille gom. Noordwijk Doktersdienst: De Beer, Wanveld 1, tel. 27M- Apotheken: Apotheek Van Zee, Hoofd straat 59, tel. 3068 (alleen van 1.3018 u.): daarbuiten: Duinrand Apotheek, Nrd.-Zee- weg 1, tel. 2487. Wijkverpleging: Zr. Warmenhoven, Kerk- hofpad 10 (Wit-Gele Kruis). Haarlemmermeer HOOFDDORPV1jFHUlZEN Doktersdienst: Bult, tel. 02540-6320. NIEUW-VENNEP—ABBENES Doktersdienst: v. Nugteren, tel. 02546-220. BADHOEVEDORP—SLOTEN Doktersdienst: Den Ouden, tel. 2968-2368. De nietszeggende titel „Nachten zon der liefde" dekt een niet onaardige ge schiedenis van een meisje, dat, opge voed wordend bij haar grootmoeder, haar eerste liefde beleeft. Zij raakt ver liefd op een kamerhuurder, maar de jongeman, die van het meisje gechar meerd is, besluit met bekwame spoed weg te gaan. Zij spreken af, dat, wan neer hun liefde stand houdt, zij elkaar na een jaar op dezelfde plaats en op dezelfde tijd zullen treffen. Het wordt voor het meisje een jaar van beproe ving en zü vreest met grote vreze, dat de geliefde nimmer zal terugkeren. Zij ontmoet intussen een andere jongeman, voor wie zij grote vriendschap koes tert, omdat hij haar tot grote steun is. De liefde van hem kan zij aanvankelijk met beantwoorden, maar tenslotte schijnt het die kant op te gaan, totdat op het juiste moment nummer een te rugkeert. Het gegeven wordt in de film soms wat al te breed uitgesponnen, maar de regisseur heeft kans gezien het geheel in een bijna sprookjesachtige sfeer te hullen. Het verhaal glijdt licht en met een zekere charme langs de toeschou wer heen en weet dikwijls te ontroe ren. In „Studio" voor 18 jaar en ouder. De belangstelling voor Elvis Presley schijnt groot genoeg te zijn, dat er een nieuwe film van en met hem gemaakt kon worden. Onvermijdelijk moest dit weer uitdraaien op een sentimenteel verhaaltje. Aanvankelijk als onbegrepen weesjongen, later als onbegrepen be roemdheid gaat hij al rock'n rollend de film door. Gelukkig blijkt bij toch nog echte vrienden te hebben, die hem ver tellen wat een hartelijke en goedertie ren jongen zij hem vinden. Dat het er eigenlijk alleen maar om gaat Elvis te laten zingen en heupwiegen is wel dui delijk. Voor alle leeftijden in Rem brandt. Een aantal schone Italiaanse jonge- dochters komt onder de bekoring van een jonge Adonis Bob, die beter met zijn fluwelen mond dan met zijn slappe handen weg weet. Hij speelt de char meur, liegt er lustig op los en raakt in zijn eigen netten verstrikt. Tenslotte zal hij dan trouwen, maar wie zegt, dat hij niet spoedig opnieuw zal beginnen met zijn grootspraak en avances? Het filmpje is niet slecht gemaakt. Maar het verhaal is erg bedacht. De moraal ligt er aan het slot wel wat dik op. Stuiversromantiek met een flauw smaak je voor personen, die geacht mogen worden volwassenen te zijn. In Frans Hals. Degenen, die gesteld zijn op opwin dende histories uit Amerika, waar blan ke slavendrijvers de Indiaanse stam men terroriseren, kunnen tot en met morgenavond hun hart ophalen in Ro xy, want daar draait de film Osceola, opperhoofd der Seminoles". De film, die voor achttienjarigen geschikt is, be handelt de roof van de vrouw van Os ceola, en laat voorts zien hoe dit onge makkelijk heer zich wreekt. Vanaf maandag wordt in Roxy de be kende film „Michaël Strogoff" gedraaid, het verhaal van Jules Verne over de koerier van de Tsaar, met Curd Jiir- gens in de titelrol. Voor alle leeftijden. Advertentie Alle verschil tussen rang en stand in Spaarndam voorzover men althans van een verschil in de ware zin des woords kan spreken in deze kleine en gezellige gemeenschap is weer ver dwenen. Het is feest in Spaarndam en iedereen doet mee, want het hoort zo. Daarvoor woont men in Spaarndam; niemand mag achterblijven, want iedereen hoort erbij: Het feest moet door de gehele bevolking meegevierd worden. Het is een ongeschreven wet, die door iedereen wordt nageleefd. De feestvreugde in het dorp aan het Spaarne hoewel deel uitmakend van Haarlem een eigen gemeenschap is vrijdag begonnen. Om vier uur luidde de bel van de zweefmolen voor de eer ste maal; terzelfdertijd klonk een stem dat de bezoeker van de kermis voor een kwartje „prachtige prijzen kan win nen"; de patates frites-kraam ging open, kortom de feestelijkheden hadden een aanvang genomen. Het waren voornamelijk kinderen met hun moeders, hun tantes en oudere zus jes; de oudere inwoners kwamen later, 's avonds, want niemand wilde het volksfeest missen. En Spaarndam vier de feest, op de gebruikelijke wijze, zo als alleen Spaarndammers dat kunnen; er heerste weer de aan het dorp eigen sfeer, een stemming die het voor ve len van buiten het dorp zo aantrekke- li)k maakt zich onder de feestvierenden te mengen. Zij hebben zich echter zon der uitzondering te houden aan de „grondwet van het feestvieren". Uit spattingen zjjn ten strengste verboden; men mag de boel niet op stelten zetten. Zonder pardon en zonder aanzien des persoons wordt men „aan de dijk" ge zet, wanneer men de wet overtreedt. Is de niet-Spaamdammer echter bereid zich aan de regelen te houden, dan is hij van harte welkom, „,ant," zegt de Spaarndammer, „hoe meer zielen hoe meer vreugd." Is een kermis voor een volksfeest on misbaar in Spaarndam staat deze in de Westkolk een ringrijderij hoort er ook bij, vooral in een dorp omgeven door weilanden. Om half acht trok een stoet van dertien ruiters-op-het-losse- paard naar de kampplaats. Tien ritten werden verreden om de deelnemers te testen. Daarna volgde het eigenlijke „prijssteken". Opmerkelijk is dat niet de Spaarndammers in de (geld) prijzen vielen maar inwoners van Santpoort. Hoe het ook zij, het werd een geslaagd evenement. Adri Lemmers behaalde de eerste prijs (vijftig gulden), Adri van Veen de tweede (vijfentwintig gulden) en Frans Schoorl de derde (vijftien gul den). Theo Lemmers legde beslag op Advertentie is na een buitenlands verblijf te Biarritz, C6te d'Azur en Sport d'Hiver, Suisse, teruggekeerd. M. losé Carré toont U gaarne (zonder enige verplichting) zijn simpele gedistingeerde coiffures zeven en een halve gulden, zijnde de vierde prijs. Na de orijsuitreiking draai de op de Westkolk de kermis op volle toeren; er werd volop gefeest tot laat in de avond. Vanmiddag om twee uur startten bromfietsers voor een rally; een plaat selijke firma stelde prachtige prijzen beschikbaar. De Westkolk blijft echter het centrum van de vermakelijkheden. Om het feest te voltooien werden naast de „grote" evenementen volksspelen gehouden. Donderdag laat zijn de twee zuiltjes die stonden op de verkeersheuvel op de Leidsevaart nabij de Maxwell straat omver gereden. De eerste —de zuidelijke sneuvelde, toen een auto, waarvan de bestuurder na de aanrij ding is doorgereden, tegen de zuil reed. De andere ging twee uur later „neer", om kwart voor een. De bestuurder van een bestelauto, een 43-jarige aannemer, reed in de richting Heemstede, passeer de een vrachtauto, bleef op de as van de rijbaan rijden en botste tegen de zuil. Bij onderzoek bleek, dat de aannemer rook naar het gebruik val alcohol hou dende drank. Hij verklaarde drie bor rels en drie flesjes bier te hebben ge dronken. Zij rijbewijs is ingevorderd. De zwaar beschadigde auto is in beslag ge nomen. Getuigen van de eerste aanrij ding worden verzocht zich te melden bij een nabijgelegen politiepost. De ledenwerfactie van de propagan- dacommissie van de K.A.B. Haarlem is donderdag met een feestavond in ge bouw Sint Bavo aan de Smedestraat in Haarlem besloten. De voorzitter van de commissie de heer P. M. van Steyn zei in zijn openingswoord, dat de acties van de propagandisten zes en zeventig nieu we leden heeft opgebracht. Over dat re sultaat was natuurlijk ook de voorzitter van de Haarlemse afdeling van de K.A.B.de heer A. Angenent, zeer te vreden. Hij bracht dank aan de propa gandisten cn hun dames, die tot het sla gen van de actie zo veel hebben bij gedragen. Het orkest zonder naam on der leiding van de heer Han Prinsen en de conferencier de heer Van der Veld zorgden voor de vrolijke noten. Donderdagavond is een achtjarig Schots jongetje op het baanvak Apel- doorn-Amersfoort uit de Skandinavië- express gevallen. Hij werd zwaar ge wond en wordt thans in het St.-Elisa- bethziekenhuis te Amersfoort verpleegd. De jongen was vergezeld van zijn moe der, die in Duitsland een ziek familie lid had bezocht, op reis naar de boot Hoek van Holland-Engeland. Hij moet, toen zijn moeder hem even uit het oog verloor, uit de trein zijn gevallen. In alle stilte is, geheel overeen komstig zijn wens, vrijdagmiddag te Driehuis-Westerveld het stoffelijk over schot van dokter A. de Groot naar zijn laatste rustplaats gebracht._ Op 82-jan- ge leeftijd is hij in het begin van deze week in een ziekenhuis in Assen overle den. Dokter A. de Groot is voor Sant poort een begrip geworden. Niet min der dan 53 jaar heeft hij hier zijn prak tijk uitgeoefend en zeer groot was de belangstelling, toen hij enige jaren ge leden zijn praktijk neerlegde. De overle dene was ereburger van de gemeente Velsen en o.a. ere-voorzitter van het fanfarecorps „Wilhelmina" uit Sant poort. De viering van het 60-jarig be staan van dit korps heeft hij niet meer mogen beleven. Getrouw aan de traditie wordt ook dit jaar weer een vuurwerk afgestoken op de terreinen van het natuurbad „Veiser end" in Santpoort. Dit zal plaats vinden op zaterdag 5 juli 's avonds omstreeks 10 uur. Het is het „eerste grote seizoen vuurwerk", waaruit afgeleid mag wor den, dat bij een gunstiger voortzetting van de zomer dan deze zich tot nu toe heeft gepresenteerd, in de komende maanden nogmaals een vuurwerk in Velserend gegeven zal worden. Advertentie Wagenweg 29, Haarlem, Tel. 20518 Institute de Beauté Haute Coiffure De Buurtvereniging Overveen deelt haar leden mede, dat zij in de gelegen heid zal worden gesteld een kleine speel plaats met zandbak aan te leggen op het terrein naast huize „Djember" aan de Bloemendaalseweg bij de Juliana- laan. Voor vele ouders zou een zand bak een geruststelling betekenen in ver band met de onveiligheid van het ver keer. Winkelende moeders zouden er bij voorbeeld hun kinderen tijdelijk naar kunnen verwijzen. De toegang tot het speelterrein is gedacht aan de Ernst Casimirlaan. Aan de Bloemendaalse weg is een hekafsluiting ontworpen. Voor de aanleg is ongeveer 600 nodig 375 voor materiaal, 225 voor ar beidsloon). Het bestuur wekt daarom al len op een bijdrage te verlenen in geld of door het beschikbaar stellen van ma teriaal of handkracht. WEES VRIENDELIJK EN GOED VOOR UW PLANTEN! GEEF ZE GROEI MET NIEUW- ANDERS - BETER Zondag 6 juli houdt de Haarlemse Sint Vincentiusvereniging haar jaar vergadering, waarbij tevens het 125-ja- rig bestaan der algemene vereniging zal worden herdacht. Voorafgaand aan de vergadering is er om half acht een H. Mis in de St.-Franciscuskapel. Vrijdagavond hield de Heemsteedse Kunstkring in de foyer van het Miner- va-theater een algemene ledenvergade ring die vrij goed was bezocht. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter mr. dr. H. Kahrel er aan, dat in het afgelopen seizoen de belangstelling van het kunstminnend publiek steeds voor uit is gegaan, hetgeen o.m. bleek uit het feit dat de mijlpaal 1000 leden bereikt is geworden. Slechts is het te betreuren, dat door overlijden, vertrek e.d. dit getal niet behouden kon blijven. Daartegen noemde hij het verheugend, dat het aantal opzeggingen van het lid maatschap slechts 54 bedroeg, waaruit dus wel geconcludeerd mag worden, dat de leden over het algemeen tevre den zijn over het gevoerde beleid. In verband daarmede bracht hij dank aan de secretaris-penningmeester, de heer Henri Spaan die buitengewoon goed werk heeft verricht en, naar de voor zitter meende te mogen vaststellen, over de vereniging waakt als een va der over zijn kinderen. J}®t jaarverslag van de heer Spaan bleek, dat de belangstelling voor de verschillende kunstavonden in het afgelopen seizoen sterk is gegroeid, het geen zich o.m. uitte in het aantal geno men abonnementen, waarbii de voor keur uitging naar toneel. Het aantal leden bedroeg per 31 mei 924 en de kas wees een batig saldo aan van 1 012 63 De aftredende bestuursleden, de' heren H. Spaan en dr. H. Schmidt Degener werden bij acclamatie herkozen en ver volgens werd het programma voor het nieuwe seizoen zonder veel op- of aan merkingen vastgesteld. Na de officiële sluiting gaf het lid van de vereniging mei. C. H. Koekoek die vorig jaar een reis naar Israël heeft gemaakt en daar bij een aantal zeer goede kleurenfoto s vervaardigde van dit oude land en de zeer snelle ontwikkeling welke het door maakt dank zij de energie van de meu- we bewoners, een uiteenzetting van de levensomstandigheden welke met grote aandacht werd gevolgd en waarbij de prachtige kleurendia's het uitstekend deden. De Sovjet-regering heeft de Westduit- se regering in een nota aan ambassa deur Kroll haar leedwezen betuigd over de incidenten voor de Westduitse am bassade te Moskou en zich bereid ver klaard de schade te vergoeden, aldus bericht D.P.A. Zoals bekend werd er enkele dagen geleden voor het West duitse ambassadegebouw een demon stratie gehouden, waarbij alle ruiten werden ingegooid eA de muren en het interieur met inkt bevuild. Deze beto ging, die volgens de Russen spontaan was, vormde een protest tegen een de monstratie van in hoofdzaak Hongaar se vluchtelingen voor de Sovjet-ambas sade te Bonn. Van 30 juni tot 5 juli a.s. zal het Amerikaanse moederschip voor jagers „Yosemite" (9.450 ton) een niet-offi- cieel bezoek brengen aan Amsterdam. Het schip staat onder bevel van ka pitein ter zeer S. B. D. Merrill. De be manning bestaat uit 29 officieren en 817 manschappen. rm my .v - - - DWR en Haarlem hebben in de wed strijden die gespeeld werden voor de zo- merwaterpolocompetitie van de KNZB het onderspit moeten delven. Haarlem bond voor de tweede klasse heren de strijd aan tegen Neptunus uit Zaan dam. Nadat een treffer van Doets was afgekeurd opende Bouwma de doelpun- tenserie voor Neptunus. Uit een vrije worp genomen door Bouwma werkte Doets de bal in het Haarlem-doel om kort daarna de voorsprong op 30 te brengen. Na 'de hervatting ging Doets door. Tweemaal schoot hij raak. Een goal van Bouwma en een van Teesing brachten de eindstand op 70. De eerste klasse heren wedstrijd DWR 1-DZV 1 was niet minder rijk aan doelpunten. Met Kollerie in de verdedi ging trachtte DWR het hoofd boven wa ter te houden, maar de Haan wist tot 3- maal toe te scoren. DWR wijzigde de opstelling en Kollerie ging naar voren. Van de Zwan had tweemaal gedoelpunt eer Kollerie met een tegendoelpunt kon antwoorden. Met de stand 15 werd de tweede helft ingezet. De DWR-midvoor kreeg wat meer bewaking en het doel werd danig onder druk gezet. Van de Zwan en Tom de Haan brachten de stand op 91. Kollerie scoorde 9—2. Met succes heeft HVGB vrijdagavond in Amsterdam voor de eerste klasse he ren van de zomerwaterpolocompetitie de strijd aangebonden tegen Dolfijn. Al spoedig na het begin mocht een der gasten vanaf de kant toezien hoe Dekker HVGB de leiding bezorgde. Hogeland zorgde ervoor dat met 20 werd ge pauzeerd. Na de hervatting werden de HVGB-midvoor en de Dolfijn-midachter het water uitgezonden. Voor HVGB was dit een verzwakking in de aanval. Dol fijn verkleinde toen de achterstand. Er haperde toen nog wel eens iets in de Dolfijn-verdediging, een situatie waar van HVGB profijt trok. Heems en Hoge land maakten er 51 van. Waterpolo-uitslagenCompetitie Ko ninklijke Nederlandse Zwembond: da mes derde klasse; VZV 1-DWR 1. 01. Competitie kring Haarlem KNZB. He ren eerste klasse: Hillegom 2-NVA 1, 1—9 Afdeling AM II VZVb-HVGB 1—4. De laatste weken zijn enkele rap porten verschenen over de Bollenstreek als geheel en de bollendorpen afzonderlijk. Deze rap porten van sociaal-economische en stedebouwkundige aard hebben brede belangstelling getrokken. In het jaarverslag van het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland, een der instellingen die aan de samen stelling van de rapporten hebben medegewerkt troffen wij een bijdrage aan die meer in het bijzonder han delt over de stedebouwkundige ont wikkeling van Hillegom gedurende de laatste halve eeuw. De schrijver van deze bijdrage, F. J. Zandvoort, trekt daarin aan de hand van enkele foto's een parallel tussen het Hille gom van rond de eeuwwisseling en het dorp van nu. Het daarin ge schetste verloop van de toenemende veranderingen in het dorpsbeeld toont een zodanige „visuele verar ming" van het dorpsschoon dat hat als een waarschuwing voor de toe komst gelden mag. Degene die eens twee foto's bekijkt van de hoofdstraat in het oudste der bollendorpen, Hillegom, de ene ge maakt rond de eeuwwisseling en de andere in het. huidige tijdsgewricht,, zal kunnen ontdekken hoezeer het dorps beeld de laatste halve eeuw is veran derdenjftiet altijd in gunstige zin. Ook wie ne voorkeur geeft aan het haastige leven van nu boven de gemoe delijke maar misschien ook wat lande rige sfeer van toen zal moeten toe geven dat het straatbeeld er enorm op achteruit gegaan is. Daarbij is het ech ter wel frappant op te merken, dat, hoezeer ook de levende en dode stof fering van de straat is veranderd, de gevels zo weinig wijziging hebben on dergaan. Het interieur van de straat is totaal veranderd. Vijftig jaar geleden bestond het verkeer voornamelijk uit voetgan gers, wat karren met paarden en „Bello", de stoomtram. Zij deelden het gebied tussen de huizen broederlijk. Door de spaarzaamheid van het andere verkeer was de straat in zijn volle breedte het domein van de voetganger. Trottoirs waren niet nodig, een bakste nen verharding lag van gevel tot gevel en daardoor voelde men zich in één ruimte, die men nog in alle richtingen kon doorkruisen. Hooggesnoeide linden vormden een dak over de straat en bracht de natuur binnen de stenen wan den. Door hun regelmatige plaatsing vormden ze de straat met de romme lige huizenrijen om tot een eenheid en ze skandeerden de wandeling. De ge- velwanden werden daardoor tot een bij zaak, die in het spel van ruimten ove rigens niet konden worden gemist. „Bello" werd ge-electrificeerd en voor de bovenleidingen moesten de groene oladergewelven de stamkolom- men vallen. Het autoverkeer was in middels ook toegenomen en er kwam een duidelijke scheiding tussen ver keersweg en trottoir. De auto kon daar door weliswaar wat sneller rijden, maar de weg bleef te smal voor auto's en fietsers in beide richtingen. De wan delaar had wel ruimte gekregen voor de voeten maar niet voor het oog, want hij miste het gevoel dat hij vroeger had van de in alle richtingen te doorkruisen ruimte; hij had geen vlak meer om op te lopen maar een lijn. Hij bevond zich als het ware in een ongemeubileerde corridor. En zo gebeurde het dat niemand eigenlijk helemaal tevreden was met deze straat, de schaal was te klein voor de auto en te groot voor de wan delaar. Het verkeer zal in de toekomst moeten worden aangepast aan de straatof andersom. Het eerste is voor een deel al gebeurd, de straat staat slechts open voor rijdend verkeer uit één richting. Of deze maatregel op den duur voldoende zal zijn, vooral wan neer Hillegom nog aanzienlijk groeit, moet worden afgewacht. Gelukkig grenzen er aan het centrum gebieden van slechte bouwkwaliteit. Misschien is het mogelijk deze te saneren en het probleem zo op te lossen, dat de auto zich vrijwillig uit de hoofdstraat terug trekt, doordat er ook in het oosten van het dorp een echte autoverbinding tot stand komt met ruime parkeermogelijk- heden waardoor de hoofdstraat weer zijn voetgangersschaal zou kunnen krij gen. Merkwaardig is overigens nog dat voor vijftig jaar in deze straat, behalve de warrelige kruinen van de linden, er alleen horizontale en vertikale elemen ten waren en dat er nu een wirwar van schuine vlaggestokken en bolle zonne schermen is te zien. Vroeger zullen er in deze straat lange vlaggen verti kaal naar beneden hebben gehangen aan stokken die uit de ramen waren gestoken, waardoor het straatbeeld bij alle feestelijkheid toch rustig bleef. Wat de mensheid er ook toe heeft kunnen bewegen om vlaggen schuin uit te ste- ken moge in het midden worden gela ten maar het is typisch in overeenstem ming met het onrustige karakter van de overige straatstoffering. Bij de vergelijkingen van het oude met het nieuwe slaat de balans ten ongunste van het nieuwe door. Zoals in Hillegom is het ook in de andere bol- lengemeenten. De laatste hebben het echter heel wat gemakkelijker gehad omdat Hillegom de spits heeft afgebe ten. Men staat steeds versteld van de enorme investeringen die er zowel op het land als in de dorpen hebben plaats gehad en de daarmee gepaard gaande niet minder grote visuele verarming. Als de mensen met hun hedendaagse inzichten in 1850 hadden geleefd dan zou het anders zijn gegaan. Er zou veel ruimte zijn gereserveerd in de onmid dellijke omgeving van de hoofdstraat en de wildwallen zouden niet zjjn volge bouwd. Wij moeten het voorgeslacht daar maar niet te kwaad om aankijken- die waren nog maar beginnelingen in het spel en konden de zaak niet over zien. Thans staan meer middelen ter beschikking hoewel ook wij daarmee vermoedelijk nog aan een begin staan Een belangrijk hulpmiddel van deze tijd is het sociaal-economisch rapport, een analyse van de spelsituatie ener „zo juist afgebroken partij". Het geeft ons een inzicht van de mogelijkheden van het verdere spel maaris geen re cept. De hoofdstraat in Hillegom: links in 1908, rechts in 1958. J- het cursusjaar plaatsvinden in Haarlem, is er bijzon" dere mate de Jï Soar ioni-f D,t be treft het concert door jonge vocalisten, die leerling z,|" yi ne ,zan8:paedagoge Coby Riemersma. Zijn leerlingenavon- den in het algemeen moeiiyke^aven voor he* optreden van leerlingen van Coby Riemersma .r ïviciucrMiia n°g zwaardere op- van stelt hem voor een gave. teLcaoa4tatedren,CdabteSinn^ m,et h6t feit Coby Riemersma leer'ln§e" van zeer veel goeds r ulTzonc?erlng luist de mV;?-, .Presteren. Dit is nu één dan ho>? u e'd- Memoreer ik er verblioht a? j rechtvaardigheidshalve den Daar ianderen ook te vermel- ik mii h onbegonnen werk is, moet schoiiwi„ E. en tot een algemene be- hopft V 2o nog niet bekend, dan j. net concert van vrijdagavond in „„eervolle tuinzaal van het concert- teoouw wel duidelijk bewezen dat Co- oy Riemersma haar leerlingen een ui- termate degelijke zangtechniek weet bij re brengen. Het materiaal wat haar ten dienste staat is weliswaar dikwijls van benijdenswaardige kwaliteit maar dit neemt niet weg dat het toch maar ge vormd moet worden. Verder is het niet alleen de zangtech niek die opvallend goed is doch ook het muzikale uitbeeldingsvermogen van de liederen en aria's is uitstekend. En dit alles in het lied-, oratorium- en opera repertoire. Ook het programma zelf bood veel afwisseling, in tegenstelling met vele andere programma's op leer lingenavonden. Ik mag bijvoorbeeld nrt nalaten het beeldig uitgevoerde terzet van Mozart „das Bandl" te noemen. Wat de namen der optredenden betreft, hieronder scholen vocalisten die in de oratorium en operawereld reeds de eer ste zeer succesrijpe stappen naar gro tere bekendheid hebben gezet. Nog maals het was wederom een prima con cert, waarop iedere toehoorder heeft kunnen genieten van uitstekend ge schoolde solozang. Voor het nieuwe seizoen is het volgen de programma vastgesteld; vrijdag 26 september; openingsconcert door het Noordhollands Filharmonisch Orkest met als soliste de Franse violiste Jani- ne Andrade; woensdag 12 november: Georgette Hagedoorn en Pierre Ver- donck met een geheel nieuw program ma; maandag 15 december; Amster dams Kamermuziekgezelschap, be staande uit Hubert Barwahser - fluit. Piet Heuwekemeijer - viool, Koen v. d. Molen - altviool, Johan de Nobel - vio loncel en Phia Bergout - harp; woens dag 18 februari 1959: Kameropera, uit te voeren door Annette de la Bye, Hans Wilbrink, Arjan Blanken en Jan de Man aan de piano. Uitgevoerd zullen worden: „Aldegund en Veenerick" van Henri C. v. Praag en „Bastien en Bas- tienne" van W. A. Mozart. Maandag 2 maart 1959; Rotterdams Toneel; woensdag 1 april: Toneelgroep „Theater". De toneelstukken worden nader bekend gemaakt. Behalve deze opvoeringen in de grote zaal vinden nog een aantal bijeenkomsten plaats welke uitsluitend voor de leden zijn en geheel gratis kunnen worden bezocht. Op 17 ok tober komt prof. ir. H. T. Zwiers spre ken over architectuur; 9 januari 1959 optreden van de jonge Nederlandse pianiste Janine van Me ver; 20 maart: Anne Bijlsma, violoncel en George van Renesse, piano en op 4 april 1959 voor dracht van een der bekendste Neder landse schrijvers. Daarnaast krijgen de leden voor diverse concerten en uit voeringen redactie en staan ook weer enige bezoeken aan de Ned. Opera te Amsterdam op het programma zodat er weer heel wat mooie avonden in het vooruitzicht zijn gesteld. Advertentie waar zij hedenavond te Istanboel mededingt naar de titel van Miss Europa 1958. Voor deze unieke gelegenheid kwam zij speciaal vanuit Rotterdam en ver trouwde zij de creatie van haar kapsel en haarkleur toe aan Louis Pièrlöt om mede hierdoor verzekerd te zijn van een zo groot mogelijk succes. Haute Coiffure ZIJLSTRAAT 88 Telefoon 10083 De president van de Amsterdamse rechtbank neeft uitspraak gedaan in een kort getting en de vordering afgewezen, d,e ia Ams'erdamse artsen hadden |nSdÜe xstefi:en de Koninklijke Neder- se Maatschappij tot bevordering van de geneeskunst. Deze drie artsen - dr. H. J. N. Dek- f: Driessen en N. Koolsbergen die de redactie vormen van „De vrije artsentribune". hadden de president ge- vraagd de Maatschappij te verbieden voorhands uitvoering te geven aan het besluit tot hun schorsing voor een jaar Uit de maatschappij, opdat de al dan niet rechtmatigheid van dit besluit la ter in civiele orocedure kon worden uit gemaakt. De Amsterdamse afdelingsraad van de Maatschappij had dat besluit geno men wegens „ondermijning van het ver trouwen in de geneeskundige stand door het uiten van onware en beledigende beschuldigingen" in een artikel in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 23 januari 1957. De raad van beroep der maatschappij heeft dit besluit later be krachtigd. De president weigerde de gevraagde voorziening, omdat hem „geenszins is ge bleken dat de betrokken instanties van de Maatschappij bij de behandeling van deze zaak onvoldoende zorgvuldigheid hebben betracht". De president zegt voorts ook in het oordeel van deze in stanties over de gedraging van de art sen, in het toegepaste tuchtmiddel tot uitdrukking gebracht, geen reden te kun nen vinden voor de slotsom, dat de ei sende artsen daaraan niet te goeder trouw zouden kunnen worden gehouden. Hierbij iaat de president het oordeel ge- heel voor rekening van de betrokken in stanties. De eisers werden veroordeeld tot be taling van de kosten van «het geding. Op 70-jarige leeftijd is in Bloemen daal overleden de heer J. F. M. Bona rius, die zich jarenlang zeer verdien stelijk gemaakt heeft voor de parochie van de Allerheiligste Drieëenheid. De overledene, een der eerste parochianen, was voorzitter van het parochieel arm bestuur. De laatste tijd was hij ziekelijk. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL, 11493

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2