Haarlem is over rijk aan winkels in antiek en curiositeiten Tussen echte antiquairs en uitdragers ligt een rijk geschakeerde middenmoot I C Volgende week weer Zieken- triduum in Bloemendaal DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL NUMMER GEWIJD AAN STREEKPLAN VOOR ZUID-KENNEMERLAND Kritische opmerkingen over bestuurlijke procedure en verkeersoplossingen Nieuwe stad in wording r J ONDERLINGE NATIONALE VERZEKERING TEGEN ZIEKENHUISKOSTEN Maandblad voor Stedebouw en Volkshuisvesting Overschakeling van ééngezins- op flatwoningen WAAROM JUIST IN HAARLEM? Schijn en namaak GROEN Co. (O.N.V.Z.) Voorkeur van 1 Amerikanen voor sentimentele 1 ouderwetsheden uit het pluchen tijdperk Jan de Mink 25 jaar stalhouder van fietsen op de Krocht V erkeersaspecten W oningbouw 2 ZATERDAG 28 JUNI 1958 PAGINA 3 Eenvoudigweg ouderwets Uitdragers en specialisten CENTRALE VERWARMING POW-R-MAT1C Oliebranders msum RADIO MOORS V* Haarlem staat bekend als een stad, waar verhou dingsgewijs de meeste winkels en winkeltjes te vinden zijn in antiek, curiosa, bric-a-brac en an dere voorwerpen van oude of bijzondere herkomst. Om te beginnen zijn er in Haarlem enige gerenommeerde antiquairs. Zij vormen een gilde op zich, wel te onder scheiden van dat der curiositeitenhandelaars en uit dragers. Het zijn echte vaklieden met zoveel kundig heid en goede smaak, dat men veilig op hun kompas kan varen. Wat zij voor Empire ver kopen is geen Biedermeier, wat zij Biedermeier noemen is geen „Wil lem III-stijl", en hun oud-Hollandse kasten komen niet van een namaak- atelier. Evengroot is het aantal van hen die zich aan de an dere pool bevinden: de echte uitdragers, de „rom melaars". Daartussen ligt de grote middenmoot, een hele scala van winkels en „handelshuizen" waar men een bonte mengeling bijeen vindt van sentimentele ouderwetsheden, curiositeiten, echt en quasi-antiek. De politie scheert echter allen ambtshalve over één kam, althans voor zover zij van particulieren kopen. Zonder onderscheid heten zij „opkopers", omdat zij verplicht zijn een „opkopersregister" bij te houden. In de branche „antiek en curiosa" staan aldus bij de po litie 104 zaken geregistreerd, vrijwel allemaal gedreven in de Haarlemse binnenstad. Waarom er juist in Haar- lem zo veel „handelshuizen" zijn van de zojuist aan geduide soort schijnt moeilijk te verklaren. De koop lieden weten het zelf althans niet goed. „Er komen hier altijd veel vreemdelingen. Dat zijn meestal onze beste klantén" verklaren degenen, die in de buurt van de Groote Kerk, de oude winkelstraten of de in de folders geprezen schilderachtige buurtjes gevestigd zijn. Die winkels zijn duidelijk op de vreemdelingen- cliëntèle gericht. In de etalage kan men zien, hoe veel talig de koopman is en wiens taal hij spreekt „Just come in and have a look. Tritt ein, bring Glück herein. Entrée libre" staat op de etalage ruit van een „echte" antiquair aan de Oude Groenmarkt achter de Groote Kerk te lezen. Doorgaans zijn er meer „curiosa" dan antiquiteiten te koop - dat geven de handelaars zelf ook wel toe. „Echte antiquiteiten zijn tenslotte voor de meeste mensen niet te betalen, en naar wat we verkopen is nu eenmaal veel vraag". Wie in zo'n winkel een oude tegel koopt (de vraagprijs variëert van f 1,50 tot een rijksdaalder) kan er meestal wel zeker van zijn, dat hij iets „ouds" verworven heeft - zij het, dat het niet bepaald zeldzaam is. Tegels zijn er bij honderdduizen den in omloop, zo hoorden wij. Afbraak van oude hui zen bijvoorbeeld levert meestal tegels op. De waarde variëert naargelang de ouderdom of voorstelling. Het is een min of meer publiek ge heim, dat er in bepaalde zaken schpn- of zelfs namaakantiek verkocht wordt. Een gerenommeerde antiquajr doet zo Iets niet. Hij is niet afhankelijk van de vraag van „het" publiek, maar rekent op de kenners, zijn vaste relaties. Maar zoals gezegd bestaat er tussen de an tiquair bij uitstek en de onmiskenbare uitdrager een grote verscheidenheid van „opkopers", die het grote publiek aan „aardige spulletjes" helpt. Dat antiek daar niet altijd echt-óud hoeft te zijn wordt ook toegegven. „Maar we vragen er nooit te veel voor. Als het aardig nagemaakt is en bovendien niet te duur, steekt er geen kwaad in. Ieder zijn bo terham". Er steekt inderdaad geen kwaad in, wanneer de handelaar maar niet zijn klant wijsmaakt, dat de imi tatie echt is. Kenners weten wel, waar ze authentieke oude meubels moeten kopen, en waar naast toevallige echt heid ook goedkope namaak te krijgen is. Overigens kost een namaak-antiek gla zen-kabinet als het goed is al gauw ve le honderden guldens. Het is dan niet van echt te onderscheiden, zoals het heet. Kenners „voelen" en „ruiken" echter wat er aan de hand is, omdat een echt kabinet door de eeuwen heen duizenden malen in de was gezet en op gewreven een andere patine heeft dan een nieuwbaksel. Er bestaan werkplaat sen, waar „klassieke" meubelen in iede re gewenste stijl en grootte worden ge maakt. Vrijwel alle koperwerk in „curiosity shops" is nieuw; niet gesmeed maar ge goten, soms gepatineerd met salpeter- zuur. Er is veel vraag naar. Sommigen verzamelen kleine snuisterijen van ko perwerk: kolenbakjes, snotneusjes, bla- kertjes enz., anderen willen ook koperen kronen, bloempotten kolenkitten. Een rage van de laatste tijd is het gebroken-wit maken van meubels, die doorgaans niet ouder zijn dan de fin-du- siècle. Het houtwerk wordt dan in een „antieke" kleur wit geschilderd, de or namenten worden verguld, voor de stof- feling wordt een soort damast ge bruikt. En de „Franse salon" is ge reed. In de antiek- en curiosa-zaken uit het midden-genre ziet men veel schijn-an- tiek, dat weliswaar niets met verval sing te maken heeft, maar dat eenvou digweg ouderwets is in plaats ,*n antiek. Daartoe horen gebruiks voorwerpen, die een vijftig jaar gele- nog gewoon in de winkels ver- ar waren, zoals emmers en tei- buiten groen en van binnen nok „beschilderd, maar daartoe ho- nluchen t6iiSpgedirkte- knusheden uit het P Hf": rk, welke zeer in trek blijken, vooral bij de Amerikanen. nachtkastjes ins>?" mahoniehouten t uit u/Mnnekop-tafeltjes en stoelen uit het Willem III-tiidDerk gaan naar de!»i<™^ ter ver zadiging van de snobs en de genümen- telen. Toch hebben wij terieurs gezien, samengestel| aifuu. sluitend dubieus antiek, die volkomen aanvaardbaar en daarbij bijzond zellig waren. Schikking, gev0el voor maat en afwezigheid van_ valse preten. tie bleken dan de geheimen van de inrichters te zijn meestal jonKBe. huwden die warme ouderwetsheid ver. kozen boven koele moderniteit. En wat de export naar Amerika betreft, het moet diep worden betreurd, dat af gezien van het dubieuze antiek, ook veel waardevol vaderlands cultureel erfgoed naar de meest biedenden over zee gaat. _Wie voor een paar kwartjes een „cu rieus" prulletje kopen wil, kan in Haar lem het best gaan zoeken tussen bet oud-roest op de maandagmarkt. Hij koopt dan wel het minst-gangbare, want ook de oudroestkoopman heeft feeling (anders kon hij wel inpakken) Van de Zolderopruimingen, die hij opkoopt, zal bp datgene, wat hem waardevol toe schijnt trachten te verkopen aan specia- De sfeer van een Haarlemse antiek-winkel in de kern getroffen: aanprijzend en liefkozend staat de schilderachtige koopman als een magiër temidden van de pralende veelheid koper, porcelein, curiosa en ouderwetsheden. In de opkopersbranche is een onmis kenbare specialisatie. Er zijn tweede handswinkels in radio-onderdelen, ge reedschappen en grammofoonplaten, in boeken en prenten, in kantoormeubilair én in curiosa. Echte uitdragers, waar van alles te koop is, zijn er in Haar lem nog maar weinig. Dat zal wel een teken des tijds zijn. De uitdragers Kla gen, dat er voor hun geen droog brood meer te verdienen valt. De meesten ne men los werk aan, bijvoorbeeld bij de bietencampagne in Halfweg, op conser- venfabrieken of ander seizoenwerk. Win kels in net-gedragen kleding floreren niet, omdat ze niet tegen nieuwe kle ren op kunnen concurreren. Toch kan het misschien voor sommigen aantrek- Advertentie ^LOEMENDAAL - TELEF. 54855 q .w°eusdag 2 en donderdag mio'hobuÏL,It f Bloemendaalse Drie- vuldigheidskerk, de prima primaria van het Wereld-Ziekenapostolaat, weer het jaarlijkse Eucharistisch Ziekentriduum gehouden. De voorbereidingen zijn thans zo goed als voltooid. Tientallen vrijwil ligers verpleegsters, E.H.B.O.-ers, automobilisten en anderen werken weer mee aan de zieken-verkwikkende driedaagse. Pater Nolascus Poelman Ord. Carm. zal ditmaal de predikaties houden tijdens de H. Mis en het Lof met persoonlijke sacraments-zegen 's mid dags. Het andere hoofdmoment van ie dere dag vormt de handoplegging, om twaalf uur 's middags. Deken W N Zijlstra van Haarlem ?.al dinsdag celebrant zijn van de plech- "Se hoogmis waarmede het triduum geopend wordt op de feestdag van het Kostbaar Bloed des Heren. Pater Koel- weiï *al Preken over Maria Visitatie wordt £st de volgende dag gevierd wordt. Celebrant bij de handoplegging en aanbidding is pater A. Louwe OFM, Eê?W Parochie van het Aller- nark te h/» ,van Jesus in het Klever- p Ïa. rlaarlem. Pastoor C. L. ten VfwUKrn>e Lieve Vrouw Onbe. vlekt Ontvangen te Overveen is agens U tiidfr, f met sacraments processie, tijdens hetwelk gepreekt wordt over „Onze ontmoeting met God" Advertentie VOORSTRAAT 63—65 - UTRECHT TELEFOON 18941 (K 30) Opgericht in 1933 door de Nationale Federatie „HET WIT-GELE KRUIS" De O.N.V.Z., een der oudste en grootste instellingen op haar gebied in Nederland, biedt gelegenheid tot verzekering tegen de kosten van zieken- huisverpleging, specialistische behandeling en sanatoriumverpleging. Zij is een veilige verzekering: zij sluit geen contracten, die opgezegd kunnen worden wegens ziekte of ouderdom; eenmaal verzekerd, blijft verzekerd, dus: veilig verzekerd; een gezinsverzekering: gezinnen genieten belangrijke reducties op de premies voor de kinderen; pasgeboren kinderen, ook met een aangeboren afwijking, hebben onmiddellijk recht op uitkering Prospectus met uitvoerige inlichtingen verkrijgbaar aan bovenstaand adres. Mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, zal woensdag de plechtige hoogmis opdragen, waaronder gepreekt wordt over „Ons spreken met God". Pastoor A. A. Trouwborst, van de Lidwina-kerk in Haarlem-noord, ce lebreert de handoplegging en aanbid ding. Tijdens het plechtig Lof met sa- craments-processie, waarbij pastoor A. E. J. Goossens uit Santpoort agens is, wordt gepreekt over Sacramenteel Le ven. Donderdags wordt de plechtige hoogmis opgedragen door mgr. C. G. van Trigt, officiaal van het Haarlemse aiocees en voorzitter van het Wereld- zuekenapostolaat. Pater Poelman preekt onder de mis over „Ons Apostolaat". Wo P* Wolf, bestuurslid van het vvereid-Ziekenapostolaat celebreert de en aanbidding. Bfl het noo smitfngslof met feestelijke pro- van VoT Deum zal pastoor A. P. t i^7o ^ren' van de Parochie van Onze S?nt R^r°U™ 'Aan Zeven Smarten en Tiiljpn« h t d-Schoten agens zijn. ïon üc wordt de Pauselijke Ze- fonze Molder". W°rdt 6r geprGekt over Tijdens de verschillende plechtigheden wordt gezongen door het Bloemendaals parochieel kerkkoor Sint Benedictus en het dameskoor Sint Caecilia, onder lei ding van Kees Bornewasser, aan het orgel begeleid door Aat Broersen en door Joan Krouwels, alsmede door het koor Ipsi canamus gloriam, van de Sint Lidwina-kerk onder leiding van de heer P. Q. Wolff met als organist Jan Nib- bering. Enkele tientallen automobilisten zor gen weer geheel belangeloos voor het vervoer van de zieken, die voor een deel ook met Haarlemse G.G.D.-wa- gens of door het Rode Kruis vervoerd worden. De omvangrijke organisatie van het ziekentransport is weer de speciale zorg van de heer W. J. Wilms Floet, van de voorbereidingscommis sie, waarvan ook deel uitmaken me vrouw C. van Kranendonck Duffels- Tomey en mejuffrouw M. Beune. Ver pleegsters van het Provinciaal Zieken huis en van de Marlastichting offeren wederom enkele vakantiedagen op om zich aan de verpleging van de tri- duïsten te wijden waaraan ook weer den van r.-k. E.H.B.O.-verenigingen meewerken. Minder spectaculair wel licht, maar even verdienstelijk is het „stille werk achter de schermen van talrijke dames uit de parochie bij de voorbereiding van het triduum. ^^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii^ ^iiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Dinsdag 1 juli staat de heer Jan de Mink 25 jaar op de fietsen en auto's te passen op de hoek van de Krocht en de Lange Margarethastraat. Waarschijnlijk weten maar weinigen van zijn klanten, dat de vitale man die altijd op hun fiets past Jan de Mink heet en officieel de man is van de „Hemafietsenstalling". Door de week komen de winkelende dames en de kantoormensen hem hun fiets toevertrouwen. Ze genieten van 's mans hulpvaardigheid en vrien delijke galanterie. Ze vertrouwen hem en hij is langzamerhand een centrum geworden van allerhande mensen die in de binnenstad moeten zijn. Voor hen heeft hij volgende week vrijdag een si gaartje of een bonbon in petto. Vrijdag pas, want van maandag tot en met don derdag blijft hij thuis om zijn zilveren jubileum te vieren. Samen met zijn vrouw zal hij die da gen doorbrengen in de Tugelastraat 78, samen ook met zijn goudvissen en zijn tortelduiven. En misschien zal hij die dagen het schilderspenseel weer ter hand nemen, want hij houdt van pastel leren. Vandaar, dat hjj het schoolhoofd op de hoek van de Lange Margaretha straat dankbaar is voor de verschillen de buitenlandse tijdschriften met de mooie plaatjes, die hij graag copieert. En met de plaatjes zelf maakt hij de schoolkinderen weer gelukkig: filmster ren en verder allerhande albumplaat jes, waar de kinderen de hele dag om komen zeuren. Toen Jan de Mink op veertienjarige leeftijd met een prima getuigschrift de lagere school verliet, kwam hij als leerling bij Figee. Later moest hjj in dienst en werkte vervol gens in verschillende fabrieken. In 1933 kon hjj bij Figee terugkomen, maar kort daarop deed de crisis zich gelden en kwam hij zonder werk te lopen. Dat jaar kreeg de Hema vergunning om een fietsenstalling te gaan houden en Jan de Mink kreeg de concessie. Hij is er goed mee, want in de week zijn het de huisvrouwen en de kantoormensen, en 's zondags de kerkgangers die hem klandizie bezorgen. Hij is er hun dank baar voor en hoopt nog lang zijn dien sten te kunnen aanbieden. Woensdag heeft de Haarlem se gemeenteraad weer een van die voorstellen behan deld, die ons gewone burgers het voorhoofd even doen fronsen. U hebt natuurlijk gelezen, dat de twee fraaie kamers, die Haarlems Bloei op het ogenblik bezet houdt in het stadhuisper 1 juli ontruimd moeten worden. De kamers zijn hard nodig voor de een of twee wet houders, die Haarlem er vermoede lijk in september bijkrijgt. Blijft de uitbreidingsschade van het college tot één wethouder beperkt, dan kan de overtollige kamer gebruikt wor den voor vergaderingen van raads commissies. Nu is het natuurlijk onmogelijk om in een vrijgekomen kamer zo maar een wethouder neer te zetten of er een commissie te la ten vergaderen. Daar moet iets aan gedaan worden, want de vorige be woners kunnen nog zo netjes ge weest zijn, zij laten altijd wel een paar smetten achter. Ook Haar lems Bloei. Dus kwam het ambtelijk appa raat in werking, omdat het zon der dat de raad een beslissing genomen heeft overtuigd was van de noodzaak, dat vier mannen in Haarlem, die de wet houden, er teveel werk aan hebben om te zor gen voor degenen, die zich aan de wet moeten houden. Het apparaat is gaan meten en passen, centime ter voor centimeter, het is gaan tellen en rekenen en ongetwij feld op zijn tellen passend is het tot de conclusie geko men, dat er ongeveer zeventien duizend gulden nodig is om de twee kamers op orde te brengen. Voor de inrichting alleen al zal veertien duizend gulden nodig zijn. Alles bij elkaar een kapitaal be drag, dat de gewone man, die ik ben, met de ogen doet knipperen. Maar bij nadere informatie bleek mij, dat de duurte toch vooral school in de aankleding. Je kunt een wethouder geen gewone stoelen geven. Zijn zetel moet enige waar digheid van de zittende verraden. In de democratie is het er namelijk niet meer bij, dat de zittende aan zijn zetel waardigheid geeft. Vroe ger kon een regent op een stoel gaan zitten, waar de veren uithin gen, hij behield allure en een vor stelijke voornaamheid. Die tijd is voorbij, nu u en ik wethouder kun nen worden, terwijl wij ons leven slijten op neo-gotieke of old-finish meubeltjes, met niet al te duur pluche bekleed. U ziet het, de meu bels maken de man. Maar ik vrees, dat heel die inrichting echt man nenwerk zal worden. Is er nu wei aan gedacht, dat mevrouw Schelte- ma wethouder kan worden? Je kunt een vrouw toch niet in een mannenkamer aan het werk zetten. Zij heeft, gezien ook haar partij en haar politiek succes, recht op een salon. Er kan nog van alles aan gedaan worden, maar mocht de raad, wanneer het zover is, beslui ten geen extra-gelden te voteren voor de aanschaf van een salon ameublement er zijn per slot van zaken grenzen dan kunnen u en ik er ons mee troosten, dat er onder de wethouders toch een regent is, die zelfs aan een mannenzetel vrou welijke luister geeft. Het heeft u zeker getroffen, toen u las, dat het echtpaar Vorst man niet het geloof en de we tenschap, maar wel de vereniging met de gelijkluidende naam heeft vaarwel gezegd. Dat bericht heeft de leden natuurlijk overrompeld en zij zullen er aan moeten wennen, dat in het vervolg geen enkele voordracht meer geopend zal wor den door de vertrouwde voorzitter, die spits en heel fijntjes de inleider aan het auditorium voorstelt. Zij zullen er nog meer aan moeten wennen, dat heel hun lidmaat schap niet meer geregeld en gediri geerd wordt door een secreta resse, die met een bepaald vorste lijke allure de grote familie van G. en W. bemoederde, die haar pappenheimers door en door ken de en bij wie iedereen zich het kind voelde, niet zozeer van de rekening als wel van de plaats-elijke voog dij, waar men zijn plaatsen voor de schouwburg kon aanvragen. Het zal vreemd voor mij zijn dit echtpaar niet meer in functie te zien, omringd door hoogeerwaarde zeereerwaarde, weleerwaarde, eer waarde en gewone heren (en da mes). Maar het is een troost, dat een bestuur is aangetreden, b(l)ijvoe- tig en actief, dat de honneurs voor ons zal waarnemen. Laten wij gelo vig en wetenschap pelijk blijven. Het was zo gezellig en goed rooms. kelijk zijn te weten, dat er tweede hands jurken voor 2 kwartjes te koop zijn, overhemden voor dezelfde prijs en al „ingelopen" schoenen, keurig ver zoold, voor een paar gulden. Het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw heeft een uitgave van zijn maandblad voor Volkshuisvesting en Stedebouw ge heel gewijd aan het streekplan voor zuid-Kennemerland. De redactie van het blad wijst er in haar voorwoord op, dat zuid-Kennemerland door zijn ligging, door de brede duingordel met oude, gevarieerde begroeiing, een aantrekkelijk woongebied is met een snelle bevolkingsaanwas. Industrie en havenbedrijf in de streek zelf of in haar onmiddellijke nabijheid, hebben aan die groei nieuwe impulsen gegeven, hetgeen tot een felle botsing van be langen heeft geleid. Het duingebied, de oude buitenplaatsen, werden steeds meer aangevreten. De uitstulpende nederzettingen groeien uit en groeien naar elkaar toe, waardoor het gevaar ontstaat van een wanstaltige, veel koppige agglomeratie. Gemeentelijke stedebouwkundige zorg, geruggesteund en geleid door een ervaren provinciaal centrum van ruimtelijke ordening heeft gelukkig de ergste uitwassen kunnen keren. De totstandkoming van het streekplan zuid-Kennemerland noemt de redactie van het maandblad dan ook een gewichtig moment, omdat van provinciewege de ontwikkeling van de gehele streek is overzien en in een wettelijk vastgesteld plan is aan gegeven. Mevrouw dr. L. M. Mispelblom Beyer-Van den Berg van Eysinga heeft onder de titel „Het zegepraelent Kennemerland" een historisch overzicht van deze streek gegeven. Ir. P. K. van Meurs en drs. G. J. van den Berg geven een beschrijving van en een toelichting op het streekplan. De burgemeester van Haarlemmer meer, mr. G. C. van der Willigen, levert een belangwekkende, critische bijdrage, een beschouwing uit bestuurlijk oog punt. Mr. Van der Willigen juicht al leen al vanwege de openbaarheid en de daardoor verkregen grotere rechts zekerheid, een behandeling door Pro vinciale Staten toe. Daarom acht hij het onbevredigend, dat Provinciale Staten zich in één dag door de hele materie heen hebben moeten werken, waardoor deze openbare behandeling in feite niet geheel tot haar recht is gekomen. De bezwaarden hebben bij déze openbare behandeling geen stem in het kapittel en zij behoeven dus niet overtuigd te worden. Een andere situatie acht mr. Van der Willigen ook moeilijk denk baar, temeer daar alle bezwaarden ruimschoots de gelegenheid hebben ge kregen om bij de voorbereiding van het ontwerp hun bezwaren kenbaar te maken, waarbij aan alle bezwaren meer dan voldoende aandacht is besteed. Tijdens de behandeling door Provin ciale Staten is de nadruk gelegd op een van de belangrijkste aspecten: het we gen vraagstuk. Met name kreeg de strijd van de gemeente Bloemendaal tegen de voorgestelde oost-westverbin ding alle aandacht. De strijd eindigde echter niet in een overwinning voor het plan-De Ranitz, dat door Bloemen daal verdedigd werd. Voor de buiten staander moest daardoor wel de indruk gevestigd worden, dat het streekplan slechts daarom handelde. Over de verkeersaspecten van het streekplan schrijft ir. J. A. Kuiper, dat het verkeer reeds jarenlang het zor genkind van zuid-Kennemerland is. Gewezen wordt op het geprojecteerde tracé van de grote noord-zuidverbin- dingsweg beoosten Haarlem, waarbij enerzijds het agrarisch gebied zoveel mogelijk van doorsnijdingen verschoond diende te blijven, maar waarbij ander zijds de weg losgemaakt moest worden van de stedelijke bebouwingen. Het pleit is tenslotte ten voordele van het laatste standpunt beslist, hetgeen voor Haarlem de mogelijkheid biedt van een verdere oriëntering van het recreatief misdeelde Haarlem-noord op het water van het Spaarne en de Mooie Nel, als- mede op de daarlangs gelegen oevers. Helaas, zo merkt ir. Kuiper op, heeft men met dit duidelijk tracé van de oostelijke omleggingsweg niet een even duidelijke zuidelijke entree tot Haar lem weten te verhinden. De thans aan gegeven oplossing is zeker niet de waar dige toegangsdeur, waar Groot-Haar lem eindelijk recht op heeft en die bij andere steden als een conditio sine qua non wordt beschouwd. Ir. Kuiper is van oordeel, dat men op dit punt te voor zichtig is geweest. In welke mening hij versterkt wordt door het feit, dat men de Heemsteedse Dreef als toegangsweg tot Haarlem heeft aangeduid, die daar voor thans reeds ongeschikt is. Na een ogenblik gesproken te heb ben over de westelijke randweg, ver meldt ir. Kuiper de doortrekking van de Schipholweg door Haarlem en ten noorden van Aerdenhout naar Zand- voort. De betrokken gemeenten wil len deze weg als een plaatselijke weg opvatten, waarbij de taak van het tracé benoorden Aerdenhout dan door de Zandvoortselaan zou kunnen worden vervuld. Het grotere door gaande verkeer zou dan bezuiden Aerdenhout een ander tracé moeten krijgen. Deze denkbeelden hebben tenslotte geen ingang kunnen vinden: het streekplan bepaalt zich uitslui tend tot de traverse door Haarlem. Advertentie I~~ij Van ouds bekend. Tel. 14609 LfVvjJ Officieel Philips-reparateur *005!' Kruisstraat 38 - Haarlem Schrijvend over de woningbouw in zuid-Kennemerland, signaleert hij de na-oorlogse overschakeling van éénge zinswoningen op flatwoningen. Vergelijking van de cijfers omtrent woningwet- en premiewoningen in de verschillende gemeenten, geeft een glo baal overzicht van het woonkarakter dezer gemeenten. Vooral in de eerste helft van de beschouwde periode heeft de woningbouw in de door de oorlog zwaar getroffen gemeenten Velsen en Zandvoort de voorkeur gehad boven die in andere plaatsen. Duidelijk komt dat tot uiting in de cijfers van het ge middeld aantal goedgekeurde wonin gen in dezelfde periode per 1000 inwo ners op 1 januari 1957: Haarlem 40,5; Heemstede 48,7; Bennebroek 64,8; Bloe mendaal 38,9; Velsen 123,8 en Zand voort 140,2. Het gemiddelde voor zuid- Kennemerland bedroeg 63,2. ,vB°eiend 15 ook de beschouwing, die ir. r. Ottevangers, hoofdingenieur-di recteur van de provinciale directie Noord-Holland van het ministerie van volkshuisvesting en Bouwnijverheid gaf. In het maandblad voor stede- bouwkunde en volkshuisvesting is een reeks bijdragen opgeno men over Zuid-Kennemerland. Van ruim woongebied heeft deze streek zich ontwikkeld tot snel volgroeiende woonagglomeratie. Het prachtige natuurschoon, dat in dit gebied zo ruimschoots aan wezig was, wordt steeds meer aangevreten door de woning bouw. Het streekplan zuid- Kennemerland is bedoeld om deze funeste ontwikkeling in goede banen te leiden. Boven staande foto geeft een overzicht van het bouwland van Schalk wijk, waar binnen afzienbare tijd een nieuw stadsdeel zal ver rijzen. 40.000 personen zullen er een onderkomen vinden. Ook hier groeit de stad verder. Druk zijn de werklieden bezig met de opspuitingswerkzaamheden, die het weiland van twee maanden geleden thans het aanzien ge ven van een groot meer. De kin deren uit de zuidelijke helft van de Amsterdamse buurt profite ren van de gelegenheid om in zwembroekjes te ravotten in het uitgestrekte modderbad. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3