Middeleeuwse kunst in de Noordelijke Nederlanden Overrompelende schoonheid Bestuur Nederlandse Opera neemt ontslag Investeringsstop gemeenten tot eind 1958 verlengd Marine op. Goud-Visser blijft erbij JUBILEUMTENTOONSTELLING GEOPEND IN HET RIJKSMUSEUM Geertgen tot St.-Jans en Jeroen Bosch hoogtepunten Boerderij werd verkocht maar niet ontruimd Moeilijkheden rond balletsubsidie „Volgens mij zal de heer De de Antillen moeten verlate? Maatregel ivordt indien mogelijk eerder ingetrokken latuur Ti. Gezin na acht jaar op straat gezet 40 bouwvakkers in Rijswijk ontslagen Wim Kans motto Tractor omgeslagen en in sloot geraakt Bestuurder verdronken Naar liquidatie van ber gin gsvereni ging Minister Van der Meer voor zijn vertreJj Wijziging van het statuut had eerder dienen te geschiedenl Altijd gaaf huidje In een plechtige zitting te Amsterdam is heden het 150-jarig bestaan Van het rijksmuseum gevierd. H. M. de Koningin en een illuster gevolg hoogwaardigheidsbekleders en magistraten hebben daarna een rondgang gemaakt over de grote jubileumtentoonstelling: Middeleeuwse kunst der noordelijke Nederlanden. De tentoonstelling, die men moet zien als een geschenk van het Nederlandse volk ter gelegenheid van dit feest, geeft een beeld van een eeuwenlang miskende, zelfs verguisde kunst en uit de Verste hoeken in de wereld, tot uit Rusland, Canada en Mexico toe, heeft men stukken geleend om een enigszins complete samenstelling te vormen Van de schoonheid uit de veertiende, vijftiende en begin zestiende eeuw. Nog nooit heeft men een zo gaaf en zo overtuigend beeld gegeven van de glorie der middeleeuwse kunst in de noordelijke Nederlanden dan op deze expositie, die bijna 400 stukken bevat. Beeldenstorm en Spaanse Furie hebben in enkele jaren tijds grondig en bijna totaal datgene verwoest, wat beroemde schildersscholen, beeldensnijders en miniaturisten hadden bij- eengebracht. Verwaarlozing en onverschilligheid hebben iri de volgende eeuwen de weinig overgebleven werken ondermijnd en ten gronde gebracht. Slechts met de grootste moeite is het dan ook kunnen gelukken weer een reconstructie te maken van de grootheid der Nederlandse kunst en het feit dat deze taak thans door de directie van het rijksmuseum is vol bracht, kan men een culturele daad van een zeer grote betekenis noemen. Met stijgende bewondering loopt men rond door de geheel nieuw gearran geerde zalen van de oostelijke binnenplaatsoverrompelend schoon zijn dikwijls de kleinoden die het nageslacht verhalen van intimiteit, beleving en vakmanschap in de tijden van weleer. Oud-H.B.S.-directeur na ongeval overleden Prins Bernhard bij NATO-taptoe POEDER -ZALF-OLIE-ZEEP Renate Leonhardt Prinses Irene uit Lausanne ZATERDAG 28 JUNI 1958 PAGINA 7 Wie over de Hollandse schilderkunst spreekt, bedoelt doorgaans de zeven tiende eeuw. Onze schilders uit die tijd ".ijn wereldberoemd. Spreekt men over te schuderkunst van de veertiende en Vijftiende eeuw, ten onrechte betiteld ais ,,de primitieven", dan zal men da delijk de kunst der Vlamingen lanceren, een school gedragen door namen als Van Eyck, v. d. Weyden en Memlinck. Dat ook de noordelijke Nederlanden een kunst gekend hebben met een zeer typisch eigen karakter is minder be kend. De vorsing van kunsthistorici is dan ook tamelijk recent en de studies van Frielander, Vogelsang, Byvanck, Hoogewerff, Popham en Panofsky da teren pas van de laatste vijftig jaar. De grote tentoonstelling in het rijksmu seum zal dan ook de vaklieden veel mo gelijkheden bieden voor verdere verge lijkende studie. De tentoonstelling leert ook dat de kunst in onze streken gedra gen werd door schilders die in expressi viteit en vakmanschap zeker niet onder deden voor hun Vlaamse broeders. Kunstenaars als Geertgen tot St.-Jans, de meester der Virgo inter Virgines, Jan Mostaerd en Hiëronyrnus Bosch worden óp_ deze tentoonstelling met .zul ke overtuigende werken getoond, dat men onbetwist van toppunten in de pic turale historie kan spreken. Er zijn tal van werken die men met een schok ervaart. Na eeuwen wordt hog steeds die vonk van ontroering los geslagen en dat is tekenend voor de grootheid van de makers. Ik weet niet wat mij meer getroffen heeft: dat prach tige kleine paneeltje van Geertgen tot St.-Jans, uit de National Galery te Lon den, de Kerstnacht voorstellend, waar in het allereerste clair obscur uit de „„s.f.hied«",s getoond wordt. Bij lamp licht is het wellicht geschilderd, het bleke gelaat van de H. Maagd, het hul- i peloos witte kindje, de aandoenlijke groep engelen, dat alles is tot wonder baarlijke contemplatie gekomen waar- Vrijdag is een landbouwer, die reeds jaren de boerderij Vicariushof bij Kessel (L.) be woonde, met zijn vrouw en negen zoons en de gehele boerderij-inventaris op straat ge zet, omdat de landbouwer weigerachtig was gebleven de boerderij, welke jaren geleden reeds door verkoop in andere handen over ging, te verlaten. Ongeveer acht jaar geleden kocht een andere landbouwer, die eveneens in Kessei een boerderij bewoont, de boerderij Vica riushof. De bewoner van deze boerderij mocht er na de verkoop nog zes jaar blij ven wonen om naar een andere boerderij uit te Zien. Twee jaar geleden was deze tijd reeds verstreken. Na een procedure kreeg hij opnieuw twee jaar gelegenheid naar een geschikt boerenbedrijf te zoeken. Hem werden intussen enige bedrijven aan geboden, die evenwel niet naar de zin waren Van de landbouwer, die rustig in zijn boer derij bleef. Deze laatste twee jaar waren met Pasen van dit jaar verstreken doch ook nu bleef de boer weigerachtig de boerderij te ont ruimen, niettegenstaande de koper, van wie een zoon binnenkort zal trouwen, er steeds op aandrong de boerderij te ontrui men. Met behulp van de politie is het bedrijf vrijdag ontruimd en is de landbouwer met zijn hele hebben en houden op straat gezet. Het vee is een weide ingedreven en de boer heeft met zijn gezin intrek genomen in een andere woning in Kessel. De uitzetting verliep overigens zonder dat zich inciden ten voordeden. Dr. W. E. Noordman, oud-directeur van de H.B.S. A te Nijmegen, werd donderdagmiddag, toen hij per fiets de St.-Annastraat te Nijmegen wilde over steken. door een bestelauto uit Venlo gegrepen. Hij werd overgebracht naar het St.-Canisiusziekenhuis te Nijmegen, waar hij gisteren aan de gevolgen van de aanrijding is overleden. Dr. Noordman werd in 1891 te Heiloo geboren. Prins Bernhard heeft vrijdagavond, Vergezeld van de ministers Luns en Staf, de gala-avond van de Nato-taptoe in Arnhem bijgewoond. Na afloop werd het gezelschap door het provinciebe stuur van Gelderland iri het provincie huis ontvangen. bij alle uiterlijke ijdelheid wegvalt. Of de prachtige Johannes de Doper in zijn ultra-marijne mantel, zpn peinzende uitdrukking, (hij bidt met zijn voeten, zei iemand mij) en het glorieus land schap rondom. Of de allerwonderlijkste graflegging der Meester van de Virgo inter Virgines uit Liverpool met de lijk bleke figuren. Het is alsof alle aanwe zigen met de dood in het eigen lijf ge confronteerd worden door de aanblik van de gestorven Christus. De macabe re rotsen op de achtergrond verhogen nog de spanning in dit schier angstaan jagend tafereel. Is het om Jan Mos taerd (paneel eveneens uit Liverpool) met zijn schohe conterfeitsel van een edelman, sec, waardig, zonder enige overdaad neergepenseeld, een achter grond die wemelt van levendige figu ren? Is het Lucas van Leyden met zijn drieluik uit de Lakenhal, dat hier veel mooier totzijn recht komt? Wat een merkwaardig schilderij. Men weet niet eens of het mooi is, maar het is won derlijk in opzet en uitwerking, het te kent de kanteling van de tijd, welk een worsteling met uiterlijke vormgeving, conventie en hevige expressiviteit. plaats, wiens uitzonderlijke vorm, hu mor, satyre en surrealistische geestes- verwarring ons nog altijd tot verbijste ring brengt. Dertien werken van hem zijn op de tentoontelling te zien en daaronder bevindt zich het beroemde drieluik met de verzoeking van de H. AntQnius uit het Museu Nacional te Lissabon. Urenlang kan men in gespan nen aandacht het schilderij bezien. Een volkomen bizarre geest komt hier tot ons, in zo'n hevige concentratie dat al le reprodukties waarmee ik al sinds ja ren mij een voorstelling van het werk trachtte te vormen, bij het zien en be leven ervan tot niets gereduceerd wor den. En dan is dit stuk misschien nog niet eens 'het belangrijkst. Mogelijk wint de edele bezonken en toch zo jeug dig frisse Johannes op Patmos uit Ber lijn het nog wat intensiteit aangaat. Hoogtepunten van deze tentoonstel ling... zij zouden met vele noties zijn aan te vullen. De miniaturen: mogelijk de bron van deze kunst, die eigenlijk plotseling ontstaan is en waarvan wij wat de herkomst aangaat nog geen weg weten: prachtig de rood-bruine Christo- phorus uit het Gelders Getijdenboek voor het bisdom Utrecht. De beelden: waarbij de beeldhouwer van de groep Joachim en Anna maar vooral Adriaen van Wezel uit Utrecht zo'n bijzonder meesterschap aan de dag gelegd heb ben. De beeldhouwkunst uit de middel eeuwen heeft zich voornamelijk in hout uitgedrukt. Hout is een vergankelijk materiaal. Weinig is er van over, wat ons rest doet ons met heimwee pein zen over de rijkdom van weleer. Prach tige exemplaren zijn desalniettemin ge bleven, voor een goed deel afgeloogd en dus ontdaan van de oude patine. Maar ook steen moet hier veel ver werkt zijn. Hiervan resteert bijna niets. Een enkele kop, een enkel fragment, de rest werd vermalen. De emigranten uit de Hollandse school, die in Vlaanderen, Bourgondië en het Spaanse hof werk vonden, zijn niet vertegenwoordigd. Wij missen Dierk Bouts en Claus Slüter om de „1- lervoornaamsten te noemen. Het feit dat de musea in Spanje niet hebben willen uitlenen is er deels schuld aan, dat met name het vroege in Haarlem vervaardigde werk van Bouts niet getoond kon worden. Slüter is niet in het geheel opgenomen omdat zijn artis tieke vormgeving voornamelijk in Brus sel en Dyon tot ontplooiing kwam. Het is wel jammer deze grote kunstenaars te missen, hun ernst, hun zwaarmoedi ge eenzaamheid in zuidelijker streken, stempelt hen in karakter maar ook in vorm tot typische vertegenwoordigers der Hollandse kunst van de middeleeu wen. Hiermee zij summier deze schone en waardige .jubileumexpositie aangekon digd. Wij hopen er uitvoerig op terug te komen. Er is een zeer omvangrijke catalogus uitgekomen, een boekwerk van bijna 400 pagina's. De grootste catalogus die het rijksmuseum ooit heeft uitgegeven, een waardevolle bij drage tot een te zeer en te lang mis kend tijdperk in onze kunstgeschiede, nis. Met man en macht heeft men ge werkt om dit boek tijdig gereed te heb ben. Dr. R. v. Lutterveld en K. Boon hebben het leeuwenaandeel hiervan ge had. Tenslotte is het nodig te vermel den dat Dick Elffers de prachtige inrich ting van de tentoonstelling en het nieuw arrangement in de oostelijke binnen plaats heeft verzorgd. MARIUS VAN BEEK Vrijdagavond is in het dorpshuis te Neck-Wijde Wormer een vergadering gehouden van de ver. ..Renate Leonhardt". Er werd door de aandeelhouders een nieuw bestuur gekozen met als voorzitter Piet Schelvis, die elke poging om de lading te bergen, zal financieren. V.l.n.r. de heren Piet Schelvis, F. v. d. Sijde, J. Stam en Piet Visser. Naar verluidt zou het bestuur van de Nederlandse Opera in verband met de problemen, die de laatste maanden zijn gerezen rond het Operaballet en de oplossing, welke onder leiding van wet houder mr. A. de Roos van Amsterdam daarvoor gezocht is, gisteren zijn ont slag bij het gemeentebestuur hebben in gediend. Ten raadhuize volstond men vanmorgen met de mededeling, dat men van het bestuur een „zeer belang rijk" schrijven had ontvangen. Zoals bekend is reeds geruime tijd een strijd gaande in de boezem van de Nederlandse Opera over de positie van het Operaballet. Naar de mening van het bestuur van de Ned. Opera kan dit ballet aanzienlijk worden verkleind, waardoor meer geldmiddelen vrij zou den komen voor de vocalisten. Het aanvankelijke ontslag van de dansers in verband met het uitblijven van nieu we contracten en het verdwijnen van de leidster mej. Adret wezen erop, dat deze zaak moeilijk tot een voor beide partijen aanvaardbare oplossing kon Advertentie worden gebracht. Naar het schijnt heeft het ingrijpen van een aantal vrienden van het ballet voorkomen, dal deze week de dansers bij de voorstelling van „Un Ballo in Maschera" in het Holland Festival in staking fcouden zijn gegaan, omdat zij nog steeds hun con tracten voor het nieuwe seizoen niet hadden ontvangen. Deze week heeft de Amsterdamse ge meenteraad een voordracht over de sub sidiëring voor het nieuwe seizoen ont vangen en daaruit is gebleken, dat het gemeentebestuur toch een ballet van 30 personen wil handhaven. Dit is blijkbaar voor het bestuur aanleiding geworden om in zijn geheel ontslag in te dienen. (Van onze Haagse redactie) Een bouwwerk van drie! onderd wo ningen in het uitbreidingsplan Steen voorde in Rijswijk, welk werk wordt uitgevoerd door de firma Groenendijk en zoon, ligt stil wegens het ontslag van omstreeks veertig bouwvakarbeiders. De arbeiders hadden maandag gestaakt om dat zij het niet eens waren met de nieu we CAO in het bouwbedrijf. Ook don derdagmorgen legden zij het werk neer. Zij vroegen hun werkgever wat hij deze4 week zou uitbetalen. Met het ge noemde bedrag gingen zij niet akkoord en zij bleven volharden in hun staking. Vrijdagavond hebben de stakers een te legram ontvangen, dat hun ontslag be vatte. Men verwacht dat twintig tot der tig man bij nader inzien het werk zullen hervatten. De werkgever houdt de toe stand scherp in het oog. D~ goedwillen de arbeiders die zouden terug komen, zullen worden aangenomen. Wim Kan heeft dezer dagen een „motto bij een 25-jarig huwelijksfeest" gelanceerd. „Huwelijken en bloemen behoren tot de mooiste elementen van de schepping, maar de meeste mensen weten er niet mee om te gaan," aldus de cabaretier, en hij had enige reden om die uitspraak juist nu te doen: vandaag, 28 juni, vieren Corry Vonk en Wim Kan hun zilve ren bruiloft, ergens in Europa. Onlangs hebben ze er bij Jules thuis een zusje bij- gekregen. En dat roept dan in zo'n jon ïsbrein wel allerlei problematiek op, die overigens met bijzon dere bekwaamheid weer de wereld uit wordt gehol pen. Jules wilde dus weten „Wanneer is dat zusje geboren?" En toen zijn vader, naar waarheid antwoordde: „Vannacht om kwart over vier", riep het manneke geest driftig uit: „Die boft; wat heeft die een lange verjaardag". Op de Tiendweg te Nieuwpoort is vrijdagavond een tractor, die bestuurd werd door de 18-jarige G. van Garde ren uit Arkel omgeslagen en in de naast de weg gelegen sloot geraakt. De bestuurder is daarbij verdronken. H. K. H. Prinses Irene is gisteravond te Soestdijk teruggekeerd uit Lausanne. Zij heeft haar studies daar beëindigd. In een gisteravond in het dorpshuis te Wijde Wormer gehouden buitengewo ne ledenvergaderingen van de coöpera tieve bergingsvereniging Renate Leon hardt is in principe besloten tot liquidatie der vereniging over te gaan. Een de finitief besluit kan echter pas worden genomen op een volgende vergadering die binnen een maand moet worden ge houden. De heer P. Schelvis uit Heemstede, die de vergadering leidde, maakte be kend, dat een financieringscommissie is gevormd, welke op zo kort mogelijke termijn zekerheid wil verschaffen over het vermeende goud in het wrak. Hier toe is contact opgenomen met bergings maatschappijen. Wel stelde de neer Schelvis als voorwaarde, dat hij dan carte blanche moet hebben. Hij wil name lijk niet zijn geld aan dit gokje wa gen. als de 3300 aandeelhouders stuk voor stuk het werk kunnen stagne ren. Als enige oplossing zag hij de liquidatie, waarbij hij zich echter persoonlijk garant stelde voor de vol ledige rechten van de aandeelhou ders. Deze rechten en die van de financieringscommissie zullen nu notarieel worden vastgelegd en in een volgende vergadering worden behan deld. Tijdens deze vergadering werd de heer P. Visser uit Wijde Wormer als bestuurslid herkozen. Verder werden in het bestuur gekozen de heren A. Stam uit Amsterdam, A. Kuyk uit Amster dam, P. Schelvis uit Heemstede en F. v.d. Sijde uit Den Haag. De zogenaam de oppositiegroep van de heer v. Kuijl c.s. nam niet aan de stemming deel. Wel waren de leden van de oppositie groep aanwezig. In eerste instantie had namelijk de heer Visser aan de „re bellen" de toegang tot de vergadering geweigerd, maar naderhand was hij daarop teruggekomen. De vergadering waaraan ongeveer dertig personen deel namen, had een rustig verloop. Tsjeehoslowakije Een commissie uit het parlement heeft een voorstel voor bereid, dat de mogelijkheid moet nen Tsjechen een ouderdomspensioen te weigeren, als zij geen „positieve voelens tegenover de volksdemocratie aan de dag leggen. Op een veiling bij Christie's in Londen heeft een onbekende vrijdag 21.000 guinea's betaald voor een portret van William Henry, geschilderd door Thomas Gainsborough. Het doek, dat in 1797 op een veiling zes guinea's op leverde, werd verkocht door de graaf van Waldegrave. Gisteravond laat is de minister van justitie van de Nederlandse Antillen, mr. S. W. van der Meer, met een K.L.M.-toestel via New York naar Cu- ragao vertrokken na een verblijf van enkele weken in Nederland. De Antilliaanse minister van justitie deelde op Schiphol mede, dat hij in Nederland verscheidene vraagstukken, zjjn departement betreffende, had be sproken. Middenpaneel van het beroemde drieluik van Je roen Bosch: de verzoeking van de H. Antonius. (Eigen bericht) De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen mede gedeeld, dat het aanvankelijk tot 1 ju li a.s. geldende voorschrift dat de ge meenten geen investeringen mogen ter hand nemen zonder dat voor de finan ciering daarvan een vaste lening be schikbaar is, voorlopig is verlengd tot het eind van dit jaar. In zq'n circulaire constateert de mi nister dat mede dank zij de samenwer king tussen de gemeente- en provincie- ale besturen, de Bank voor Nederlandse Gemeenten en de regering je bereikt He meediUSVer l" de^finlLilrtog van' de meest urgente werken kon worden voorzien. Bovendien kon de bank van tija tot tijd daarnaast tot belangrijke bedragen geldleningen aan de gemeen ten aanbieden voor de vaste financiering van reeds voltooide of onderhanden ka- pitaalswerken. Dit neemt niet weg, dat het volume van de op de kapitaalsmarkt beschikbare middelen nog niet is opge wassen tegen de potentiële kapitaals- vraag van de gemeenten. Deze wordt bepaald door het grote volume der reeds onderhanden werken en nieuw te beginnen werken tezamen met de be hoefte aan consolidatie van de nog steeds abnormaal hoge vlottende schuld. Vandaar dat de investeringsbe perking moest worden verlengd. De ministers van Binnenlandse Za ken en Financiën blijven de situatie nauwkeurig volgen, opdat indien de om standigheden zich in de loop van het tweede halfjaar 1958 belangrijk zouden wijzigen, de maatregelen eerder kunnen worden ingetrokken dan wel aan de ge wijzigde omstandigheden kunnen worden aangepast. De procedure voor het verkrijgen van kapitaal wordt echter eoigsz1 "er n- voudigd. volgens de bestaande - lire kunnen geldleningen voor one r doeleinden via de colleges van Ged ten worden aangevraagd door tussen komst van de minister van O.K. en W. en leningen voor andere doeleinden (met inbegrip van aankoop en bouwrijp maken van grond) eveneens via de col leges van Ged. Staten door bemidde ling van de minister van Binnenlandse Zaken. De regering acht het thans aan vaardbaar dat leningen voor projecten, welke geen grotere uitgave vergen dan f 50.000, voortaan door de gemeenten rechtstreeks bij de Bank voor Neder landse Gemeenten worden aangevraagd Dit geldt ook voor onderwijsuitgaven piet uitzondering van die welke betrek king hebben op scholenbouw. Het is echter nodig dat Ged. Staten zich met de voorgenomen kapitaalsuitgave kun nen verenigen. De minister ontken^ derland stappen heefl verband met de kan", aldus mr. Val heer De Wit slechts genhouden met gewei machtigheid. Voor ii| dat de heer De WT moeten verlaten." Gevraagd of de het] naar Den Haag zal volmachtigd ministe:! Antilliaanse minister! z.i. de heer Lampe Nederland terugkor eventuele herzienin ninkrjjksstatuut zei Meer o.m. het volg| De Nederlandsel baas te zijn in band dient artike^ ment van de gouvl wjjzigd te worderJ te vervallen. Nat.il tillen eerst een lijd de wijzigingen var! stellen. Daarna ze name worden gei blik is over gehouden metj ben ik van het statuoj geschied: Door middel van een klein, aan honderd jaar oud, koperei. Popnetje zal maandagmiddag vif in Den Helder voor de vierde successie het startsein worden ven voor de eerste étappe val „Tour de Lasalle". Zeven ploegeT staande uit leden van de Kon Ml een van leden van de Köu. J macht en een van de rijkswerf nen dan aan deze „tour", die i| avonden zal worden verreden. In 1955 kwamen enige mariner van de artillerieschool op het ii" miniatuur Tour de France te seren en dat speciaal voor led de gewapende macht. Aan deq werd de naam „Tour de La: geven. Dit klonk een beetje^ het was de naam vai| school in de tijd van Nil dels is dit alles uitgegrol rise imitatie van de France. Het geheel 'ing van een tourdireS scheidsrechters, jury's volgauto's en er is ee Het moest echter een echte amateurs. Dieg dat geen leden van aangesloten verenig meerijden. Ook sen worden voetclips, veil eveneens taboe voorzien van de berijder voor hele rit een bep3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7