Russen toch op de conferentie van Genève Gromyko overhandigt een nieuwe Russische nota Een vriendelijk tuinfeest op 's Prinsen verjaardag Gêweldige vlammenzee in Utrechts houtbedrijf Kinderen verdronken Beveiliging van Nederlands Nieuw-Guinea RUSSISCHE BALLERINA STEELT IN BRUSSEL IN EEN WARENHUIS Na een verhoor van negen uur op vrije voeten gesteld KARL ARNOLD OVERLEDEN Plezierig en puntig programma van het Amsterdams Studentencabaret Brandweer en B.Bleveren verwoede strijd tegen het brullende vuur LOCOMOTIEF OVER BEIDE BENEN Olga in voetspoor van Nina „Provocatie van de Belgen Het weer- SOVJET-DELEGATIE GEARRIVEERD Weer Amerikaanse kernontploffing Vijf reddingsgordels uit zee opgevist In de vroege morgen Ontslag van rechts vervolging inzake Caritas-voetbalpool Kans op regen groter we MORRIS beforei/orr6t/tf/ Moskou heeft het Westen nieuwe hoop gegeven dat de Sovjet-Unie toch op de conferentie van deskundigen, welke morgen te Genève begint ter bestudering van de vraag of ontdekking van kernproeven altijd mogelijk is, zal zijn ver tegenwoordigd. Prof. Evgeny Eydorov is gisteren namelijk met zes leden van de Russische delegatie uit Moskou in Zwitserland aangekomen. Op alle vragen die hem bij aan komst op het vliegveld van Zürich door journalisten werden gesteld, antwoordde hij volgens Reuter alleen maar: „Wij zullen zien". De rest van de Sovjet-delegatie, die in totaal uit achttien man zal bestaan, wordt vandaag in Genève ver wacht. Deze leden moesten gisteren in Praag achterblijven, omdat in het toestel naar Zürich geen plaats meer voor hen was. Dodelijk arbeidsongeval Van Nederlands schip de „Zaan" uit Rotterdam Vanochtend is omstreeks kwart voor vijf brand uitgebroken op het grote loods- en opslagterrein van de Utrechtse houthandel Jongeneel aan de Oudenoord. De Utrechtse brandweer rukte onmiddellijk met groot materiaal uit en bestreed de laaiende vuurmassa met een vijftiental stralen. Het blussingswerk werd door de geweldige hitte sterk gehinderd. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat binnen een half uur zeker vijf loodsen met een oppervlakte van vijftig bij vijftien meter als fakkels brandden. Ook stapels hout die buiten waren opgeslagen, vatten vlam. Ook in hoger beroep rWEKASTRAND/BADKLEDING I Vrij warm Aan zee Het weer in Europa MAANDAG 30 JUNI 1958 82ste JAARGANG No. 29947 IIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllilll De vroegere minister-president van de Westduitse deelstaat Noordrijn- Westfalen Karl Arnold is gisteravond in zijn woning te Düsseldorf onverwacht na een hartaanval overleden. Aldus be richt D.P.A. Arnold werd op 21 maart 1909 te Herrlishoefen bij Biberach geboren. Voor de oorlog was hij actief lid en la ter functionaris van de christelij ke arbeidersbeweging in Düsseldorf. In 1944 werd h;j, bij de razzia's in Duits land na de aanslag op Hitier, gearres teerd. Na de oorlog richtte hij met eni ge vrienden in Düsseldorf de christe- lijk-democratische unie, de C.D.U op. Ook had hij na de oorlog actief aandeel in de heroprichting van de vakvereni gingen. °P 29 januari 1946 werd Arnold ge kozen tot burgemeester van Düsseldorf. Tevens werd lijj dat jaar plaatsvervan gend ministerpresident van Noordrijn- Westfalen. Op 17 juni 1947 werd Arnold tot premier van Noordrijn-Westfalen ge kozen in. 1949 werd hij, voor de duur van een .laar, de eerste voorzitter van de Westduitse bondsraad. Hij was vice- voorzitter van de .Westduitse christelijk- democratische unie en werd door velen beschouwd als een mogelijke opvolger van Adenauer. Hij was voorts een lei dende kandidaat voor de verkiezingen, die de volgende week in Noordrijn-West falen zullen worden gehouden. Arnold hoopte na de verkiezingen het premier schap te herwinnen, dat hij jn februari 1956 verloor toen een coalitie van so ciaaldemocraten en vrije democraten werd gevormd. Op de nieuwbouw van een fabrieks complex van de N.V. Organon te Oss is vrijdagmiddag de 55-jarige opperman H. Schram uit de Schadewijkstraat al daar in een liftput gevallen. Toen zijn mede-arbeiders hem vonden, waren de levensgeesten reeds geweken. Bovendien heeft de Russische minis ter van buitenlandse zaken, Gromyko, zaterdag een korte nota aan de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou over handigd, waarin weliswaar de beschul diging wordt geuit, dat de Amerikanen trachten onder een duidelijke verklaring van het doel van de conferentie uit te komen, doch ook wordt toegegeven dat de regeringen, en niet de deskun digen in Genève een besluit over het staken van kernproeven moeten ne men. Vooral dit vlotte Russische ant woord op de Amerikaanse nota heeft de hoop doen toenemen, dat de confe rentie met de Russen z,al doorgaan on danks de dreigementen van het Krem lin, die enkele dagen geleden het te gendeel deden vermoeden. In de Russische nota wordt ver klaard, dat de Amerikaanse regering ..nog steeds niet heeft geantwoord op de vraag of de besprekingen, die atoomdeskundigen de komende week in Genève zullen beginnen, zullen lei den tot een algemene slakin&-<-va*i' de proefnemingen met kernwapens.'' De Sovjet-regering hoopt dat de Ame rikaanse regering een ondubbelzinni ge verklaring over het doel van de beraadslagingen zal afleggen, aldus de nota. De Britse deskundigen die aan de con ferentie zullen deelnemen, Sir William Penney en Sir John Cockcroft, zijn gisteren in Genève aangekomen. Zij heb ben dezelfde dag nog overleg gepleegd met de Amerikaanse geleerde dr. Ja mes Fisk, die tevoren had gesproken met de Franse prof. Yves Rocard. Het wachten is nog op de Canadese dr. Omand Solandt, die vandaag wordt ver wacht. Als de deskundigen uit de Oosteurope- se landen onverhoopt niet zouden ko men opdagen, zullen de Westelijke ge leerden toch hun besprekingen begin nen. Zij zullen een onderzoek instellen naar de mogelijkheden en de benodig de instrumenten voor het ontdekken van atoomproeven en de vraag hoe de ze middelen kunnen worden gebruikt in een doelmatig inspectiestelsel. Men weet nog niet hoe lang de conferentie, die geheim zal zijn, duurt. De mogelijk heid bestaat evenwel, dat er na een maand een interimrapport wordt uitge bracht. De Amerikanen hebben zaterdag vol gens Reuter en A.F.P. in de Eniwetok- atol opnieuw een kernwapen tot ontplof fing gebracht, de tiende in de huidige reeks proeven m het gebied van de Stille Oceaan. Vrijdag waren nog twee proefnemingen bekendgemaakt. Volgens waarnemingen in Japan is de laatste atoombom de krachtigste die ooit tot ontploffing is gebracht. Zij moet een kracht hebben gehad van 30 me gaton. Een uur lang hebben 24 weer stations in Japan trillingen van 0,7 tot millibaar geregistreerd. In juli 1956 2fjn trillingen van 0,6 millibaar gemeten, nadat op Bikini een H-bom van 20 me gaton tot ontploffing was gebracht. Ter gelegenheid van ziji verjaardag heeft Prins Bernhard gisteren in het park -an Soestdijk een tuinfeest ge geven. KLM Aerocarto maakte er deze fraaie luchtfoto van, die men eigenlijk in kleuren zou moeten zien. Het Russische schip „Afichael Kali nin" heeft zondag in het westelijk ge deelte van de Oostzee in de buurt van het eiland F'ehinarn vijf reddingsgor dels met de woorden „S.S. Zaan-Rot- terdam" opgevist. Het schip heeft voorts een voetbal opgepikt, die, naar men gelooft, ook afkomstig is van de „Zaan". Aan alle schepen in de Oostzee is ver zocht scherp naar het Nederland se schip uit te zien. Het is niet be kend of het in de Oostzee is verloren gegaan. De Duitse scheepvaartdienst meent, dat de reddingsgordels en de voetbal wellicht overboord zijn gespoeld. (U.P.) Terwijl de zomer zich van zijn betere zijde toonde, hebben enkele honderden gasten en genodigd- u zaterdagmiddag tijdens een ongedwc.g°n en geanimeerd tuinfeest in de geurig groene en van bloemen rijkgetinte dreven rond het pa leis Soestdijk de 47ste verjaardag van prins Bernhard gevierd. Weliswaar was het een besloten feest. Er waren aparte uitnodigingen verzonden. Doch het ge zelschap was zeer gemêleerd; de gasten kwamen uit verschillende kringen. De relaties van de prins, van de koninklijke familie in het algemeen, zijn immers uitgebreid en hebben zich vaak ook los gemaakt van oude tradities. Zo converseerden in de paleistuin K.L.M-vliegers met functionarissen uit regeringskringen en toasten sportvrien den van de prins met hooggeleerde he ren. Lakeien, die in kleurrijke unifor men en met hun hoofse manieren in onze tijd van efficiency-etikette de sfeer Op de Zeedijk en aan de Hoogenoord waar het opslagterrein aan grenst, wer den in allerijl woningen en bedrijfspan den ontruimd. In mei van het vorig jaar woedde bij de firma Jongeneel ook een zware brand. De schade bedroeg toen een en een kwart miljoen gulden. Tientallen leden van de Utrechtse brandweer, de vrijwillige brandweer van Zuilen, de bedrijfsbrandweer van de firma Jongeneel en de bescher ming burgerbevolking vochten ver woed tegen de geweldige vuurzee Door de grote hitte begon ook de ar chiefruimte te branden, die grenst aan een garage en enige dicht op elkaar staande huizen aan de Zeedijk. Verdere uitbreiding van de brand leeft men kunnen voorkomen. Op ie loods van de zagerij na zijn alle loodsen opgegeven. De aan grenzende grote meelfabriek van de „Korenschoof" moest constant nat ge houden worden. Het blussingswerk stond onder leiding van de comman dant der Utrechtse brandweer de heer Vlameling. De burgemeester, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, was op het terrein •an de brand aanwezig. In de Otterstraat aan de Hooge noord en op de Zeedijk zijn tal van ruiten door de hitte gesprongen. Ver scheidene percelen hebben schroei- en waterschade opgelopen. Het blus singswerk zou nog de gehele dag in beslag nemen. Van het grote complex zijn gespaard gebleven de kantoren, de schaverij-za- gerij, enkele autoboxen en de ga rage. van het klassieke sprookje bewaren, be wogen zich met zwier mitsgaders met feestelijke dranken temidden van de ge nodigden, die zich, wat de jarige betrof, niet in gala hadden behoeven te steken en zulks dan ook niet gedaan hadden. Het overwegend licht en donkergrijs van de costuums van de heren en de frisfleurige tinten van de japonnen en deux-pièces der dames kleurden in een boeiende harmonie samen met de zo merse weelde van de paleiselijke con treien, maar gaven vooral een vriende lijk en huiselijk-intiem cachet aan dat jaarfeest in de tuin. Koningin en prins en de vier prin sessen wachtten niet ver van de ingang van de tuin de gasten en genodigden op. Kort nadien zorgde op een geïm proviseerd podium en tegen het decor van wuivende beuken het Amsterdams Studentencabaret met een fijngekozen en puntig program van een praatje en een liedje voor intermezzi, waarmee de gasten en niet op de laatste plaats de prins, die het gezelschap zelf had uitgenodigd, bijzonder ingenomen waren. Aan het feest ontbrak uiteraard het militair accent niet. Het tamboerkorps van de Koninklijke Militaire Akademie toonde op het gazon voor het paleis enige fraaie staaltjes van exercitie kunst. De luchtmacht bracht de prins gelukwensen op haar eigen manier. Houtduiven vlogen angstig uit het ge boomte op en de vele vogels in het stru weel rond het witte paleis staakten hun lied, toen eskaders straaljagers met razend geweld door de zomerluchten gierden, en slechts een paar honderd meter hoog over het paleis vlogen. De prins glimlachte er bij; hij kent zijn pappenheimers. Tot zes uur in de namiddag duurde het tuinfeest. Toen namen de gasten en genodigden afscheid van de koninklijke familie, en deze trok zich terug in het paleis om de verjaardag van de prins verder in huiselijke kring te vieren. Zondagmiddag tegen half vier is de vijfjarige Johanna Oortwijn, wonende Kerkstraat 34 te Groningen, in het Helperdiep gevallen en verdronken. Het meisje was samen met twee vrien dinnetjes naar het z.g. Balkengat gelo pen, waar ze in een weiland bloemen hadden geplukt. Toen de kinderen weer naar huis gingen moesten ze over een brede balk over het Helperdiep. Johan na kwam te vallen over een spijker en schoot het water in. Een van de vriendinnetjes sloeg alarm, maar toen later de vader zijn dochtertje na enig dreggen uit het water haalde waren de levensgeesten reeds geweken. In het Weissenmeer bij Klagenfurt (Oostenrijk) is zaterdag het zes-jarig zoontje Wybren van de heer Boersma uit Rotterdam verdronken. Het kind is tewater geraakt toen het probeerde wa terlelies te plukken. De heer Boersma, die werkzaam is bij de posterijen te Rotterdam, kampeerde met zijn gezin bij het meer. Zaterdagavond is de zevenjarige A. Verbeek bjj het spelen in de haven van Vlieland geraakt en verdronken. Zijn vriendje waarmee hij speelde ging toen het ongeval gebeurde, eerst naar huis om zijn vader te halen in plaats van bij de haven, waar een groot aantal sche pen ligt, alarm te slaan. Toen hulp kwam was het te laat. Zaterdagmiddag is in Rotterdam de zesjarige J. M. Dedert verdronken. Het meisje is vermoedelijk bjj het spelen van een steiger gevallen en in de Per soonshaven terechtgekomen. Later werd zij opgehaald, maar toen bleek zjj reeds te zijn overleden. Zaterdagmiddag is op het stations emplacement te Goes de locomotiefbe stuurder J. Huyge onder zijn rangeer- Ipcomotief terechtgekomen. De locomo tief reed hem over beide onderbenen. In zorgwekkende toestand is de man naar het ziekenhuis te Goes overgebracht, waar het ene onderbeen moest worden geamputeerd. Men hoopt het andere been nog te kunnen behouden. Van officiële zijde wordt medegedeeld: „De regering heeft besloten enige maatregelen te treffen voor de aanpas sing van de beveiliging van Nederlands- Nieuw Guinea aan de nieuwe verhou dingen en technische ontwikkeling. Een beperkt aantal manschappen van de koninklijke landmacht zal naar Ne derlands Nieuw Guinea worden uitge zonden." Evenals de Heerlense kantonrechter is ook de rechtbank van Maastricht van oordeel, dat de Nationale Vereniging Caritas, gevestigd te Heerlen, de ver eiste wettelijke beslotenheid bezit, wes halve zij de directeur van deze vereni ging inzake liet aanleggen en houden van een loterij (voetbalpool) hedenmor gen ontsloeg van alle rechtsvervolging. De rechtbank van Maastricht beves tigde hiermee het vonnis van de kanton, rechter van Heerlen en ging mee met de eis van de officier van justitie, die veertien dagen geleden in hoger beroep bevestiging van het vonnis van de kan tonrechter had gevraagd. De ten laste gelegde feiten (het aanleggen en houden van een loterij) zijn wettig en overtuigend bewezen, maar naar het oordeel van de Maas trichtse rechtbank niet strafbaar om dat bij de Caritas-voetbalpool geen sprake is van openstelling in de zin der wet. De vereniging kan geacht worden een besloten kring te zijn. Zuiver op formele gronden werd te gen het vonnis van de kantonrechter hoger bei-oep aangetekend, omdat zoals de officier van justitie onlangs verklaar de de minister van justitie nu eenmaal een uitspraak van de Hoge Raad in deze verlangt. In verband hiermee is het waarschijnlijk, dat de officier van jus titie tegen het vonnis van de Maastricht se rechtbank in cassatie zal gaan. In de Engelse atoomcentrale te Cal- der-Hall is zaterdagavond een turbine, die waarschijnlijk overbelast was, uit elkaar gesprongen, aldus bericht Reu ter. Slechts het gebouw, waarin zich de turbine bevond, werd zwaar bescnadigd. De eigenlijke kernreactor die zich in een naburig gebouw bevindt werd niet beschadigd. Er is geen gevaar voor radio-actieve straling. De kernreactor zal echter pas na reparatie van de tur bine weer in bedrijf kunnen worden ge nomen. De Russische atlete Ponomarotva, die, sedert zij een aantal hoedjes uit een Londens warenhuis meenam „Hoedjes-Nina" wordt genoemd, heeft een navolgster. Haar landgenote de ballerina Olga Lepesjinskaja van het Boi- shoitheater te Moskou is vrijdag een Brussels warenhuis uitgewandeld met een zak vol niet betaalde artikelen, aldus melden U.P.I. en Reuter. De Bel gische politie zal geen vervolging instellen tegen de Russische danseres. Een controleur van het warenhuis, die een wenk van een klant had gekre gen, betrapte Olga erop, dat zij het warenhuis verliet met twee jaar hand schoenen, een paraplu, een paar man chetknopen en een rolletje leukoplast, waarvoor zij niet had betaald. De 42- jarige ballerina moest toen naar het hoofdbureau van politie, waar zij eerst door de politie en later door de gerech telijke politie van het paleis van justi tie werd verhoord. Volgens United Press International zou het verhoor negen uur hebben geduurd, hetgeen tot gevolg had, dat de danseres de middag-repetities miste en ook het eerste gedeelte van de voorstelling van iet beroemde Bol- sjoi-theater dat vrijdagavond in Brussel werd gegeven, niet kon bijwonen. De Brusselse politie liet Olga vrij, nadat dc Russische ambassadeur, Victor Awi- lof, naar het paleis van justitie was ontboden. Olga danste gistermiddag weer in het Opera-huis „De la mon- naie" in de „Pas de deux" van „Don Quichote" en in „La nuit de Walpur- gis" van Gounod. De directeur van het Bolshoi-theater verklaarde gisteren, dat de hele kwes tie een misverstand was. In Rusland is het de gewoonte dat men uit een winkel goederen mee naar buiten neemt om ze bjj daglicht te kunnen zien. Dat had Olga Lepesjinskaja ook willen doen met de handschoenen en de paraplu die zjj in haar tas had gestoken zonder te betalen, aldus de directeur. Leden van het ballet verklaarden echter dat Clga het slachtoffer moet zijn gewor den van een „provocatie". Er moet een samenzwering van Belgen zijn ge weest, zo menen zij, die de artikelen die men in het Brusselse warenhuis in haar tas vond, daarin hebben ge stopt. De leider van het Bolshoi-orkest zei, dat Olga „een echt dame en boven dien vrij rijk, nooit zulk een dwaze diefstal zou plegen". Een oceaandepressie welke zich thans bij de Golf van Biscaye bevindt, zal zich over Frankrijk gaan uitbreiden. Een en ander zal tot gevolg hebben dat de regenkansen in onze omgeving komen de dagen geleidelijk weer groter wor den. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot dinsdagavond (op gemaakt te 11.15 uur): Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Vrij warm, overwegend zwakke wind. Zon 4.23—21.03. Maan 20.494.56. Ook morgen nog mooi strandweer met zonnige perioden. In de morgenuren plaatselijk mistvelden. Temperatuur in de middag 2023 gr. C. Zwakke oostelijke wind. Vooruitzichten: zomers strandweer, waarbij de kans op een regen- of onweersbui later groter wordt. max n eerst. Station Weer temp. afgel. gisteren 24 uur Helsinki onbewolkt 25 0 stucKnoim onbewolkt 19 2 Oslo geheel bew. 20 13 geheel bew. 24 3 Londen half bew. 23 0 Amsterdam mist 20 0.1 Brussel onbewolkt 20 0 Luxemburg onbewolkt 19 0 Parus zwaar bew. 21 0 Nice half bew. 21 0 Berlijn motregen 23 7 Frankfurt mist 20 0 München onbewolkt 20 0 Zürich onbewolkt 22 0 Geneve zwaar bew. 23 0 Locarno half bew. 25 0 Wenen regen 21 0.3 Innsbruck zwaar bew. 25 0 Rome onbewolkt 27 0 BUREAU SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171. tel- <790 Bijkantoor en Red. Dmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pei millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, t 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1