THE TIN STAR, goede Western in Cinema Palace Randweg om Haarlem morgen open Voorrangsweg maximum snelheid van 70 km ei.lSTBfTli BSS Zestigjarig „Wilhelmina opent met een concert Santnoortse muziekweek Burgemeester Kwint van Veisen blaast op de jachthoorn E-we^en, slagaders van het Europese verkeer „Eén Europa een wegennet mg Dr. A. Kat te midden van zijn zangertjes films In Haarlem Stoottroepen in de aanval J. Oostrom ridder Oranje Nassau In De Ark Opening expositie Jan Pool Geslaagde jacht op inbreker Grote leder diefstal Ter herinneri Dr. L. van Dis benoemd Lido s£fll SUCCES 20 ct. Afsluitdijk de 84ste E-weg Gearresteerd op de grens Haarlem-V eisen In Beverwijk IJshockey club „Den Haag" tegen Nederlandse IJshockeybond Nieuw postkantoor in Heemstede MAANDAG 30 JUNI 1958 PAGINA 3 1111IISÉ Films: Diversen Geldbakjes van sigarettenautomaten leeggehaald Cricket-uitslagen in de H.C.B. tot inspecteur v.h.m.o. Congres Kleermakers patroons Eerste concoursdag Kort geding voor Haarlemse rechtbank Uitslagen Bedrijfs voetbal Beurs van Amsterdam - CINEMA-PALACE: The tin star, 14 j., 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do.-avond: De man die te veel wist, 14 j. 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Lichtzinnige meisjes, volw.; 2.30, 7. 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LIDO: Stoottroepen in de aanval, volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Spook te koop, a. 1.; 2, 7, 9.15 u. MINERVA: Ma. en- di.: Bonjour Tris- tesse, str. volw.; 8.15 uur. REMBRANDT: Loving you, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Michael Strogoff, a. 1.; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Nachten zonder liefde, 18 j.; 2.15, 7, 9.15 uur. Maandag ^0 juni Concertgebouw, 20 uur: Leerlingenuitvoe ring, Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Raadhuis, Hillegom, 20 uur: Openbare ver gadering van de raad der gemeente Hille gom. Raadhuis, Halfweg, 19.30 uur: Openbare vergadering van de raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Dinsdag 1 juli Concertgebouw, 19.30 uur: Leerlingenuit voering van het Haarlems Muziekinstituut. Grote Kerk, Haarlem, 20 uur: Orgelbespe ling door Piet Kee, m.m.v. het Haarlems Bachensemble. Programma. Tweede ge deelte van de grote Orgelmis van J. S. Bach. Griffie, Dreef, Haarlem, 11.30 uur: Eerste gewone zitting der Provinciale Staten van Noord-Holland. Raadhuis, Noord wij kerhout, 19 uur: Openbare vergadering van de raad der ge meente Noordwij kerhout. Burgerlijke Stand Haarlem BEVALLEN van een zoon: J. Bran denburg-van Trigt; A. van Egmond-Zij- develd. BEVALLEN van een ZOON: M. L. Kabel-van Leeuwen, E. Kool-Schake laar, H. A. Mom-Oosterkamp, M. S. Rommelse-van Dam. BEVALLEN van een dochter: C. M. S. Café-Lode; C. J. van Staveren-Prins; C. A. E. van Beek- de Boer. ONDERTROUWD: M. Elenbaas en M. Stevense, A. Bongers en G. van Bentem. ONDERTROUWD: A. J. P. de Kruijff en A. H. Dubbe; G. P. Voskuilen-A. Vis ser. GETROUWD: H. L. N. Aronson en T. van Egmond, J. A. Volkers en H. P. Boeree. W. Th. de Vries en I. H. van Dansik. GETROUWD: C. van Dansik en A. A. van Heys: J. Schippers en W. J. Ver- meeren; F. Bartlema en H. Kaan. OVERLEDEN: A. J. Verweij, 66 j. Wilhelminastraat; J. F. M. Bonarius, 7 3- Mr.v. Heemskerkstraat; T. Mobach, 72 de Clerqstraat; C. van der Hel, 61 .i- Paiamedesstraat. OVERLEDEN: J. Th. Schrama, 86 j„ Kamperlaan, S. Piso, 84 j., Hazepaters- laan, W. N. Nieman, 56 j., Gasthuisvest, T. Hits-Luitjes, 79 j., Orionweg, N. Schroder-Smit, 94 j., Crayenesterlaan, K. Sandifort-van Tatenhove, 79 j., Kam perlaan, M. A. van Wieringen-Vreene- goor, 73 j., Preangerstraat. In de nacht van zaterdag op zondag zjjn de geldbakjes van zes in Haarlem hangende sigarettenautomaten openge broken en leeggehaald. Twee werden er geforceerd in de Spaarnwouderstraat, vier aan het Zuider Builen Spaarne. De Sigaretten had men laten zitten. De ei genaar van de automaten bevestigd aan de pui van de winkel aan het Zuider Buiten Spaarne mist 59 een van de winkeliers aan de Spaarnwouderstraat 31. Hoeveel uit de andere automaat in de Spaarnwouderstraat is meegenomen is nog niet bekend. Met 6 runs en 5 wickets toonde Food en Wit C zich in de HCB zaterdag de meer dere van Rood en Wit D. Het laatste elftal ging eerst batten en scoorde 90 runs, waarvan G. Westra 15, B. Chabot 17, H. van Son 31 en P. Vogelaar 10, C. van Bu- chem 122, F. Kramer 231, A. Schmutzi- ger 514. Rood en Wit C passeerde dit to taal voor het verlies van 5 wickets en sloot kort hierop voor 96 runs haar in nings. P. G. Elias 10. C. van Buchem 20. C. Vogelzang 48 n.o., P. Chalot 1—5, J. Vo gelaar 339, H. van Son 126. Bij de wedstrijd BMHC 2 tegen Haarlem 4 in Bloemendaal scoorde Haarlem 37 runs, Boendermaker 12. Brongersma 511, Ph. Schouw 421, J. Kramer 10, BMHC maakte er hierna 59, Ph. Schouw 23, J. Kramer 12, D. van Damme 315, Van Wijk 4—24, Meyer 28. Omdat nog voldoende tijd over was, werd besloten tot een tweede innings, waarin Haarlem in een hoog tempo 60 runs scoorde voor het ver lies van 6 wickets. E. Slagter 28, L. van de Mey 10 n.o., Brongersma en Schouw bowlden beide 2—29. In de resterende tijd mocht het de Haarlemmers niet gelukken BMHC uit te krijgen. Op 35/7 werden de stumps getrokken. Van Wijk 19. Meyer 3—6, Westram 1—2. Slagter 2—8. De wed strijd eindigde derhalve in een overwin ning van BMHC op de eerste innings met 22 runs. Hoe dr. A. Kat, de vrjjdag overleden directeur van de koorschool der kathe drale basiliek te Haarlem, al zijn krach ten heeft gegeven om zowel met zijn grote als met zijn kleine zangers de bloei van de kerkmuziek te bevorderen, hebben wij in ons „In Memoriam" van zaterdag uitvoerig geschetst. Vanmor gen ontvingen wij bovenstaande foto, die enkele weken geleden van dr. Kat en een groep van zijn zangertjes werd ge maakt, en die een beeld geeft van de sfeer in de Haarlemse Koorschool. Vanavond zullen de grote en kleine zangers om half acht het stoffelijk over schot van hun directeur aan de hoofdin gang van de kathedrale basiliek afha len en de kerk in begeleiden. Daarna worden de Metten gezongen. Morgenoch tend zijn de Lauden om tien uur, waar bij plebaan mgr. H. W. Agterof agens is, geassisteerd door pastoor W. C. Wes terhoven uit IJmuiden en door pastoor K. J. H. Lautensehütz uit Amsterdam. Pastoor A. J. M. Kat uit Koog-Zaandijk draagt de Requiemmis op, waaronder pastoor Westerhoven de lijkrede uit spreekt. Na de H. Mis trekt de rouwstoet alvorens naar het kerkhof in Overveen te gaan, langs de koorschool aan het Wilhelminapark. De beaarding zal door pastoor Kat worden verricht. Het ligt in de bedoeling van mgr. J. P. Huibers de uitvaartdienst bij te wonen. Dr. L. M. van Dis, rector van het Coornhertlyceum te Haarlem, is be noemd tot rijksinspecteur bij het voor bereidend hoger en middelbaar onder wijs. De benoeming is geschied in ver band met een reorganisatie van de in spectie bij het v.h.m.o. Volgens de nieu we indeling zullen de zeven bestaande regionale inspecties worden terugge bracht tot zes, waarbinnen twee of drie inspecteurs werkzaam zullen zijn, die het toezicht van rijkswege zullen hou den op alle scholen voor v.h.m.o. De heer Van Dis is sedert 1947 rec tor van het Coornhertlyceum te Haar lem. Voordien was hij geboren 21 mei 1904 te Zaamslag (Zeeuws-Vlaanderen), leraar Nederlands aan het gemeentelijk lyceum te Dordrecht en van 1930 tot 1947 aan het Lorentzlyceum te Haar lem. In de aanvang van zijn rectoraat was hij tevens docent in de didactiek van het Nederlands aan de gemeente lijke universiteit van Amsterdam en de rijksuniversiteit te Utrecht. Aan de school voor taal en letterkunde te 's-Gravenhage doceerde hij Nederlands. Door een misverstand zijn in onze courant van zaterdag twee filmbe sprekingen niet geplaatst. Wij drukken ze hierbu alsnog af. De romantiek van het leven in The Far West leeft in de filmwereld onver minderd voort. Voor het grootste deel is dat ongetwijfeld een gevolg van de vele verwikkelingen en sensaties die men in een film kan brengen. Veelal echter blijven de produkten, behande lende de strijd van het recht tegen het onrecht, beneden het niveau, van waaraf een film op matig wordt ge schat. „The Tin Star", deze week in Cinema Palace, stijgt evenwel aan zienlijk boven deze middelmaat uit. Anthony Mann komt als regisseur van de film uiteraard niet tot die hoogte, welke Alfred Zinneman bereikte met zijn film „High Noon", maar in vele gevallen weet hij deze vrij dicht te be naderen. Evenais Zinneman heeft hij zijn werk niet doorwrocht met sensa ties; deze bljjven vrijwel geheel beperkt tot de laatste meters celluloid. Maar hij heeft uit het verhaal een spannen de en goede film weten te maken. Het verhaal gaat over een jongeman, die na een moord op zijn aanstaande schoonvader, een sheriff, de politie macht in handen krijgt. Met een voor een jongeman begrijpelijke trots en met een groot enthousiasme gaat hij aan het werk. Hp kent echter nog niet de fijne trekjes van het vak en ware het niet dat een wat oudere man een gewezen sheriff hem bijstaat, hij zou reeds spoedig het leven hebben verloren. Met diens hulp echter slaagt hij erin de misdaad uit de stad te helpen. Eerst gaat het om twee mis dadigers, die postkoetsen plegen te over vallen. De halve stad loopt leeg om deze mannen ter verantwoording voor hun daden te roepen. Door een jongetje, het zoontje van een weduwe, komt even wel alleen Borg, de ex-sheriff op het goede spoor. De jonge politieman volgt Borg en arresteert de boeven na een spannende speurtocht. Dan ontmoet hii nieuwe tegenstand. De broer van een door Borg neergeschoten misdadiger, die met misnoegen ziet, dat hijzelf niet tot handhaver der wet Is benoemd, pro beert zich te wreken. De door de hele film wat onnozel lijkende sheriff, heeft inmiddels zoveel van zijn oudere colle ga geleerd, dat hij met deze laatste tegenstander op de juiste wijze weet af te rekenen. Tot de laatste minuut houdt Mann er de spanning in. Hij tekent onder tussen fraai de hebbelijkheden en de onhebbelijkheden van de jonge sheriff en van de oudere, ervaren Borg. Zo- «Hs het een western bet&airit kornt er een happy ending, waarbij de liefde aan belangrijke plaats inneemt; reeds In het begin wordt dat duidelijk, maar met als in vele films van zijn soort is dat laatste in ,The Tin Star" een hinderlijk „bijvoegsel". Voor veertien jarigen en ouderen. Liefhebbers van goede oorlogsfilms met keiharde gevechten en een vleugje amour komen volop aan hun trekken in de film „Stoottroepen in de aanval", gewijd aan de „Rangers", de Ameri kaanse stoottroepers, die zich de laat ste wereldoorlog zo onderscheiden heb ben in Noord-Afrika en Italië. Als do cumentaire heeft de film stellig ver diensten. Men ziet de „Rangers" bij hun training in Schotland en daarna in de harde strijd. Sommigen krijgen ken nis, aan een Britse edelvrouwe bijvoor beeld, die uit nobele overwegingen haar land dient als bus-conductrice, of aan zwartharige en warmogige Italiaanse schonen. Het aantal slachtoffers bij de „Rangers" gesneuvelden gewonden en vermisten loopt tenslotte derma te op, dat het korps ophoudt te bestaan als zelfstandig onderdeel, maar het heeft niettemin het Duitse tegenoffensief een halt toegeroepen. In „Lido" voor vol wassenen. Advertentie Het iets kleinere formaat waarborgt ook «"f,, voor deze prijs het excellente Elisabeth Bas aroma. overheerlijk tot de laatste trek Wanneer het weer vandaag de werk zaamheden aan de Julianalaan niet on gunstig heeft beïnvloed, zal morgen de Westelijke Randweg om Haarlem voor het verkeer open staan. Vandaag heeft men namelijk de laatse hand gelegd aan de verbetering van de Julianalaan tus sen de Zijhveg en het Adriaan Stoop plein: het aanbrengen van een asfalt- laag. Door middel van de bewegwijze ring, aangebracht door de A.N.W.B. zal het verkeer tussen Den Haag en Vel- sen worden geleid van de Wagenweg, via de Westelijke Randweg, de Zijlweg, de Julianalaan, het Adriaan Stoonplein, de Korte verspronckweg, de Brcderode- straat, de Kleverparkweg en de Delft laan. De westelijke randweg wordt aange wezen als voorrangsweg van de Zijlweg tot de Wagenweg. De splitsing Zijlweg- Westelijke Randweg wordt een kruising van gelijkwaardige wegen, zodat de nor male voorrangsregels van kracht blij ven. De Wagenweg blijft een voorrangs weg, waardoor het verkeer op de Wa- komende van de randweg. De maximum snelheid is, hoewel de weg is gelegen „Wanneer ik deze onderscheiding uit Uw handen ontvang, mijnheer van Oers, dan is dat slechts omdat ik al die .jaren heb mogen samenwerken met de leden en omdat mijn vrouw mij steeds een trouwe steun is geweest". Met de ze woorden dankte vanochtend de scheidende voorzitter van de Bond van Kleermakerspatroons in Nederland, de heer J. H. Oostrom, tijdens het bonds- eongres in Café-Restaurant Brinkman» in Haarlem voor de onderscheidingste kenen van ridder in de Orde van Oran je Nassau, die hem even tevoren wa ren overhandigd door de waarnemend directeur-generaal voor de Middenstand, rar. M. H. S. van Oers. Spontaan zong het congres een „Lang zal hij leven" en vervolgens het volkslied. Tijdens de middagvergadering beslo ten de leden van de bond eenstemmig om de scheidende bondsvoorzitter, die deze functie sinds 1940 bekleed heeft, het erevoorzitterschap aan te bieden. De scheidende peninningmeester de heer C. Doeleman, werd tot erelid van de bond benoemd. De plechtige Opening van het congres werd bijgewoond door de gemeentesecretaris van Haarlem mr. H. E. Phaff, die de burgemeester ver tegenwoordigde, en door de dames der congressisten, die de verdere congres dagen op excursie zullen gaan. •In zijn laatste openingsrede tot het congres, verklaarde de heer J. H. van Oostrom, dat 1957 bepaald geen gunstig jaar is geweest voor het maatkleerma- kersbedrijf in ons land. De werkloos heid en verdere gevolgen van de be stedingsbeperking, alsmede het prijs- stabiliteitsbeginsel deden zich veelal gevoelig gelden. Dit voorjaar is de bond verheven tot P.B.O.-orgaan en de scheidende voor zitter riep de leden dan ook op aan de uitbouw hiervan alle medewerking te verlenen. Door verhindering van de heer G. L. Tichelman die in De Ark de tentoon stelling van schilderijen door Jan Pool zou openen, werd zijn tekst door de eigenaar van de kunstzaal, de heer De Boer, uitgesproken. De heer Tichelman had daarin enige gedachten geformuleerd over het wezen van de kunst en de elementen waaruit zij kan ontstaan en bracht deze in ver band met het werk van de exposant die h;j typeerde als krachtig van vormge ving en gedurfd van toets een eigen weg bewandelend. Iedere kunstenaar spreekt zijn eigen taal en een eerlijk mens moet pogen daarvoor begrip te hebben. Aan de openbaring van het wezen der schoonheid werkt ook de tentoonstelling van deze jonge moderne op bescheiden schaal mee. Schoonheid maakt het be staan van de mens harmonieus. De kunst zij hem een gestadige begeleid ster op de weg naar de schoonheid. Na het beëindigen van de toespr ik bezichtigden de belangstellenden de ten toonstelling in de bebouwde kom van Haar lem, bepaald op 70 kilometer. Zij is al leen open voor motorrijtuigen, mits snel ler dan 20 kilometer per uur. Voetgan gers, die tot nog toe een wandeling kon den maken over de nieuwe weg, wor den evenmin toegelaten, zowel op de rijbaan als in de berm. De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, heeft zaterdagavond in het burg. Rijkenspark te Santpoort op wel zeer originele wijze de concert- week, die het fanfarekorps „Wilhelmi na" ter viering van zijn 60-jarig bestaan heeft georganiseerd, geopend. Als om de bewering van de voorzitter der ju bilerende vereniging, de heer G. Wie- dijk, die even te voren had verkondigd dat op een trompetje spelen niet zo een voudig is als het lijkt, te staven haalde de burgemeester uit zijn zak een kleine jachthoorn. Ik heb zo zei de burgemees ter al heel wat linten moeten doorknippen en eerste stenen moeten leggeen. Er over peizend, op welke wijze ik deze con certenreeks zou openen, viel mijn oog op deze kleine jachthoorn, aan de wand bij de schouw. De daad bij het woord voegend, bracht de burgemeester ver volgens de jachthoorn aan de lippen, blies er een paar tonen op, waarmee festiviteiten van „Wilhelmina" ten doop waren gehouden. De voorzitter, de heer G. Wiedijk. kon naast de burgemeester o.a. ook welkom heten wethouder C. P. J. Maas en de beschermvrouwe der vereniging, mevr. M. J. J. Fokker-Kessler, Hjj bracht dank aan het gemeentebestuur voor het beschikbaar stellen van het mooie Burg. Rjjkenspark en voor alle materiële De staat Europa bestaat nog niet maar ons werelddeel is toch op weg om één Europa te worden. Verschillende Euro pese landengroeperingen zijn reeds ont staan of zullen nog ontstaan. Daar een staat zich niet verder uitstrekt dan zijn verkeersmiddelen reiken en een land zonder wegen niet kan bestaan, is een van -de eerste vereisten voor de „staat Europa" de beschikking te hebben v ver een waarlijk internationaal wegennet. Het mag niet voorkomen dat een uit stekende autoweg in het ene land plot seling een ander, minder, karakter heeft in het andere land. De ECE, een organisatie van de Ver enigde Naties, heeft het project van de E-wegen ingesteld dat Europa één we gennet voor net Internationale verkeer zal moeten geven. Zo groot is het be lang van goede aaneensluitende wegen dat ook de landen achter het ijzeren gordijn aan het project van de E-wegen meewerken. De Europa-wegen (E-we gen) bestaan, ot moeten bestaan, uit grote autowegen die, waar zij als E-we gen zijn aangewezen, moeten voldoen aan de door de ECE gestelde eisen. Deze eisen omvatten o.a. een bei talde p'meti g, bochtbreedte en -verhoging, toestand wegoppervlak, verlichting en parkeerruimte. De E-wegen moe ten voorts een minimum aan kruisin gen en gevaarlijke punten bezitten, zo veel mogelijk steden vermijden en er moeten voldoende garages, eerste hulp posten en telefooncellen bij zijn. Op deze manier zijn, of worden, de E-wegen de snelste en veiligste wegen die Europa kent. Zo kan men b.v. in Lissabon de E-4 nemen en praktisch aan één stuk zonder veel hinderpalen tot boven de poolcirkel rijden over een autoweg die ook inderdaad een autoweg De E-wegen zjjn gekozen volgens de overeenkomst van Genève en onze kaart geeft een overzicht van div. be langrijke E-wegen. Totaal zijn er 83 E-wegen aangewezen, of voor een klein deel ontworpen, van dit aantal zijn er 22 hoofdverbindingen en 61 tussenverbindingen. Men hoopt over max. 20 jaar ook het laatste stukje ontbrekende E-weg gereed te hebben jn dan zal de weg geopend zijn naar een waarlijk Europees Iange-afstands- verkeer. Éen zeer groot deel van de E-wegen bestaat reeds daar men ge bruik kon maken van de bestaande grote autowegen, die in sommige ge vallen alleen wat verbeteringen be hoefden om tot E-weg te kunnen wor den verklaard. Elk land draagt zjjn eigen deel bij aan de E-wegen. Totaal vraagt het pro ject een bedrag van vele miljarden in geld, deze grote bedragen gevoegd bij andere moe.lijkheden op economisch gebied zijn er de oorzaak van dat alle gestelde doelen voor de E-wegen nog niet zijn ber.. ct, er zjjn nog gapingen in het plan „één Europa, één wegen net". Sinds september 1950 werkt men echter aan de uitbouw van de E-wegen en een paar maanden geleden is ook Duitsland, een van de belangrijkste schakels in het Europese verkeersnet, tot de overeenkomst van de E-weg: n toegetreden. Hoe belangrijk dit is blijkt wc uit het feit dat van de totaal 83 E- wegen er liefst 19 door Duitsland lopen. Ook in N Ierland zijn de aanduidin gen E-weg langs diverse rijkswegen reeds een bekend verschijnsel gewor den Zo loopt de E-8 van Hoek van Hol land via Utrecht naar Duitsland en door Polen naar de Russische grens. De E-35 voert van Amsterdam over Groningen naar Hamburg waar men dan weer via de E-4 aansluiting heeft op Scandinavië. In 1964 zal men in de ze route Scandinavië een paar uur dich ter bij W.-Europa hebben gehaald want dan is de „vogelvlucht-route" gereed die de reistijd Kopenhagen-Hamburg be langrijk verkort. Voor onze afsluitdijk h eft Nederland in Genève het verzoek ingediend om de weg Groningen-afsluit- dijk-Amsterdam ook tot E-weg te ver klaren, een deel van het internationale verkeer maast n.J. een drnk gebruik van deze verbinding. In de nacht van vrijdag op zaterdag is een poging om in te breken in het hotel-restaurant Velserend te Santpoort de 28-jarige E. H. E. uit Haarlem nood lottig geworden. De eigenaar van Vel serend, die in verband met de seizoen- drukte in een van de gebouwtjes op het terrein sliep, hoorde 's nachts gemorrel aan de deur. Op zijn vraag Wie is daar?'' kreeg hij geen antwoord. Dit bevreemd de hem en hij ging eens kijken, juist op tijd om een man van het terrein te zien weglopen. De eigenaar belde de politie, trok wat kleren aan en ging In zijn auto op zoek. Hij zocht de Bergweg af, maar vond niemand. Toen ging hij terug naar de politiepost in Santpoort. Maar ook daar had men de man nog niet te pak ken. De eigenaar hield vol en ging de an dere kant opzoeken. Op de Hagelinger- weg zag hij een man, die haastig op een fiets zonder licht reed. Weer ging hij terug naar de politiepost in Sant poort, waar twee agenten werden opge haald. Dit trio kwam nog juist op tijd om op de grens tussen Velsen en Haar lem de verdachte wielrijder aan te hou den De man zei aanvankelijk van nipts te weten. In zijn tas werden echter tal van inbrekerswerktuigen gevonden. Toen men nog wat verder ging zoeken, rolde uit zijn broekzak een hoeveelheid zilvergeld. Intussen had de politie meldingen ge kregen van inbraken in spoorwegsta tions. In Santpoort-Noord was een ruit uit een raam gehaald, nadat eerst alle stopverf verwijderd was. Hier werd een bedragje van drie gulden vermist. In Driehuis-Zuid had de inbreker zich minder tijd gegund. Daar had hij een groot ruit ingeslagen, een kast vernield en ongeveer tachtig gulden buit ge maakt. Ontkennen hielp nu niet meer. Gebleken is, dat de man, na in Velser end ontdekt te zijn, eerst nog zijn slag heeft geslagen in Driehuis-Zuid. Dit op onthoud is hem noodlottig geworden, dank zij de speurzin en vasthoudendheid van de eigenaar van Velserend. De politie heeft de man, die in Haar lem in een woonark woonde, nader aan de tand gevoeld. Het resultaat was, dat hij nog een tiental andere inbraken be kende, o.a. gepleegd in Bloemendaal, Egmond, Heilo en Apeldoorn. In de nacht van vrijdag op zater dag is te Beverwijk ingebroken in het lederen kledingmagazijn van de firma V. aan de Breestraat. De cassa werd gelicht en voor 7.000 aan lederen jas sen buitgemaakt. en morele steun. Ook de Santpoorters kregen woorden van dank voor hun me dewerking bij de organisatie van dit festival. De burgemeester stelde er la ter een gelukwens aan de oudste van Velsens verenigingen tegenover en wees er op, doe de gemeente alles wil doen om cultureel werk, dat ook een vorm van nuttige vrijetijdsbesteding is, steun te verlenen. Na de herdenking van de overleden ere-voorzitter sloegen de tamboers, staande voor de muzieknis, een paar marsen. Daarop volgden 16 maten trom slag. Het jubileum-concert was begon nen. Onze muziekrecensent tekent hier bij het volgende aan. De „Spermintma-rs" van Turine. waar mede dirigent Jan Groot het program ma van het openingsconcert zaterdag avond liet aanvangen, dateert reeds van 1898. Ongeveer anderhalf jaar na de op richting van „Wilhelmina" speelde het thans jubilerende korps onderleiding van de toenmalige dirigent H. W. Hof meester in de zaal van „Velserend" de ze mars voor het eerst. De mars heeft tot op heden nog niets ingeboet aan frisheid. Jan Groot liet nem zaterdag avond in dezelfde frisse sfeer tot klinken brengen. Wat de rest van het program ma betrof, hierin had de componist Ge rard Boedijn met een drietal werken een groot aandeel. Toch wil ik niet gaarne beweren dat al deze werken van Gerard Boedijn blijk geven van een in- spiritatieve geest. Grote onderdelen zijn compositorisch routinewerk en dikwijls zelfs vrij inventieloos. Anderzijds zijn er toch ook wel weer episoden die boeien door bekwaam vakmanschap, bijvoor beeld daar waar Boedijn opvallend goed contrapunctisch werk levert. „Wilhel mina" heeft Boedijn's geesteskinderen alle recht doen wedervaren. Het klank gehalte van „Wilhelmina" is over het algemeen zuiver, alleen in de pianis simo's vertoont het een zekere wankel heid. De dynamiek is goed verzorgd en voor de algemeen muzikale weer gaven stond dirigent Jan Groot borg. Twee solisten uit het jubilerende corps lieten zich horen. Ernst Munsterman als trombonist in een werk van Hart- mann, terwijl Gerard Wijnbergen een saxophoon-soio van Bergson ten gehore bracht. De werken op zich wil ik laten voor wat ze zijn. De executanten ver dienen echter een compliment voor hun technisch kunnen, dat terecht bewon dering afdwong. Zo werd dit openingsconcert mede door het fraaie weer een bijzonder gelukkig begin van de muziekfeestweek in Sant poort. J. L. Zondag was het de eerste concours dag. 's Morgens was de wind kil onder het laaghangend wolkendek, maar 's middags straalde de zon over de Hoofdstraat, waar de mars- en tam- Voor de president van de Haarlemse rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, diende maandag morgen een kort geding, aanhangig ge maakt door de ijshockeyclub „Den Haag" tegen de Ned. IJihoekevbond. De ijshockey club „Den Haag" vraagt de rechter het royement uit de lande lijke ijshockeybond op korte termijn nie- tig te verklaren in verband met de moeilijkheden, die de eisende club onder vindt bij zijn plannen deze zomer deel te nemen aan het ijshockeytoernooi in Cortina d'Ampezzo. Met ingang van 1 december 1957 is de ijshockeyclub „Den Haag" geroyeerd ais lid van de Ned. IJshockevbond, als gevolg van het eigenmachtig contact op nemen met buitenlandse hockeyclubs door de Haagse vereniging. De' Ned. IJshockybond is aangesloten bij de Li- gue Internationale de hockey sur glacé die kort voor het royement nog uit-' drukke!iik bepaald bad, dat internatio nale wedstrijden voorafgaande toestem ming behoeven van de besturen der landelijke bonden. Mr. H. W. Vliegen stelde namens de verwerende partij, de Ned. IJshockevbond, dat de eiser zieh op eigen houtje gewend had tot Duit se en Belgische clubs .oor het contact tussen jeugdige ijshockeygroepen. Hij verwierp het argument van de eiser, dat het hier „onderlinge" wedstrijden zou betreffen, omdat er buitenlanders bij betrokken waren. In geen enkele tak van sport, aldus mr. Vliegen, wenden de clubs zich zonder voorafgaand contact met hun landelijke bondsvoorzitters tot buitenlandse verenigingen of bonden. Mr. L. W. Dekker stelde namens de eiser, dat er in Nederland slechts een kunstijsbaan is. de HOKIJ van de ijs hockeyclub „Den Haag". De andere clubs, die er in ons land waren, hebben vrijwel niets te doen, omdat er de laat ste jaren weinig gelegenheid is ijshockey onder natuurlijke omstandigheden in ons land te spelen. De Haagse club moest wel contact over de grens zoe ken. „Voorheen was de landelijke bond Den Haag. en Den Haag de bond", al dus mr. Dekker. Hij stelde ook, dat vorig jaar de landelijke bondsvoorzit ter, mr. J. C. Bierenbroodspot. aan een der bestuursleden van „Den Haag" het contact opnemen en organiseren van jeugdwedstrijden gedelegeerd zou heb ben! Dit laatste werd door de verweren de partij echter betwist. De president van de rechtbank zal 3 juli om tien uur uitspraak doen. boerwedstrjjd werd gehouden, en over het burg. Rijkenspark, waar de korp sen de een na de ander plaats namen in de muzieknis om aan de jury, ge vormd door de heren Jos de Klerk, Haarlem, Joh. F. Pala, Rotterdam, en Karei Veenendaal, Hilversum, hun pres taties te offreren. Jammergenoeg kwam tegen de avond de kille damp uit zee weer opzetten, hoewel men daarvan in de beslotenheid van het park geen grote hinder ondervond. Vooral 's middags was er flinke belangstelling voor de wedstrijden. De concertwedstrijd werd geopend door de fanfare Crescendo uit Sloterdjjk, die begon met het Wilhelmina ter gele genheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard. Crescendo behaalde in de eerste afdeling fanfare een tweede prijs met 282 pnt. In de eerste afde ling harmonie kreeg de arbeidershar monie Excelsior uit Lekkerkerk even eens een tweede prijs met 272 pnt. ter wijl het tamboercorps van deze vereni ging in de tweede afdeling uitkwam en daar een tweede prijs behaalde met 192 pnt. In de afdeling uitmuntendheid fanfa re behaalde Beemsters Fanfare een dik ke eerste prijs met 312 pnt. Ook Hel ders Fanfare haalde hier een eerste prijs met 288 pnt. Deze vereniging keerde met in totaal drie eerste prijzen huiswaarts, omdat bij de marswedstrijd 98 pnt. in de eerste afdeling fanfare en bjj de tam boerwedstrijd in de tweede afdeling 201 pnt. werden behaald. Moest Kunst na Arbeid uit Zuid- Scharwouw in de ere-afdeling fanfa re met 279 pnt. en een tweede prijs genoegen nemen, lof van de jury werd toegekend aan OKK uit Oost woud, dat in deze afdeling het hoog ste aantal punten van de dag, 327, en daarmee een eerste prijs met lof haalde. In de superieure afdeling fanfare no teerde Harmonie uit Assendelft 288 pnt. en daarmee een eerste prijs terwijl in de superieure afdeling harmonie Ver kades Harmonie uit Zaandam tot 252 pnt en een tweede prijs kwam. De ko ninklijke Edamse Fanfare haalde bij de tamboerwedstrijd in de tweede afdeling een eerste prijs met 204 pnt. en het zelfde deed Amicitia uit Landsmeer met 195 pnt. in de eerste afdeling. Met het slaan van de eerste paal is zaterdag een officieel begin gemaakt met de bouw van het nieuwe postkan toor aan de Binnenweg te Heemstede, waarvan de plannen enkele jaren gele den ai ontworpen werden door de Am sterdamse architect Dick Greiner. Ver wacht wordt, dat het gebouw binnen het jaar gereed zal zijn. De plannen voor een nieuw postkan toor in Heemstede dateren al van voor 1940. De oorlog verhinderde echter dat atn deze plannen uitvoering werd ge geven. Ook de jaren direct na de bevrij ding boden de P.T.T. geen gelegenheid om de plannen te doen uitvoeren. Eerst in 1954 werd de draad weer opgevat, toen de P.T.T. aan de Amsterdamse ar chitect Dick Greiner opdracht gaf een nieuw plan te ontwerpen. De na dat jaar gevolgde financiële moeilijkheden deden de P.T.T. opnieuw besluiten de voorgestelde bouw uit te stellen. Al die jaren moest het Heemsteedsepubliek zich bedienen van een houten noodge bouw aan de Binnenweg. Het gebouw van de heer Greiner wordt gesticht op een terrein waar tot 1954 een villa heeft gestaan, die tij dens de oorlogsjaren als distribu tiekantoor en daarna als belastingkan toor was ingericht. Aan Wernik's Betonmaatschappij uit Leiden is de bouw gegund voor 601.000. De uitslagen van de in de afgelopen week voor de Bedrijfsvoetbalcompetitie ge speelde wedstrijden luiden: Afd. B: SVOW 2—GOBY 2—2: Wilbert— Tramvogels 3—2; VES—Heeremansv. L. 2—5. Afd. C: HilcoGIH 1—9. Afd. A DDS I 5 10 SVOW I 4 VVV I 4 6 O VN 6 Nebima I 5 6 OCS 6 Afd. B Wilbert 6 10 Goby 6 DDS 2 6 8 Tramv. 6 Heeremans 4 R SVOW 2 6 VES 6 5 Afd. C HSM 6 11 VW 2 6 CIH 6 11 Hilco 6 Vriebo 6 6 HAC 6 Nebima 2 6 5 (Niet officiële koersen Vorig opening Slot 30/6 3% Ned 1953 943i 3% Ned 1953 94^ 3Va Ned 1956 90& 931/4 31/4 Ned 1948 88% 3% Ned 1950 87H 3V4 Ned 1954 89H 3% Ned 1955 1 3-3% Ned 1947 90& 9034 3 Ned 62-64 bel fac 94% 94% Inschr Grtbk 1946 3% 90^ B.N.G Won.bouw 6 110 Ned Handel Mij ceri 166% A.K.U. 184% 185 Van Berkel's Patent 190% Calvé-Delft cert. 300 Van Gelder 178 Kon. Hoogovens cert 300 Unilever cert. 354% 352 Ned. Kabel 254 Philips 291% 291% Kon Petroleum 168.40 168 „Amsterdam" Rubber 68% 69 Holl. Amerika Lijn 1391/4 139 Kon. Ned Stoomb. M 140% 139% Ned. Scheepv. Unie 124 124% K.L.M 102.60 H.V.A. 106% 98%ea Dell Mil cert. 112.90 113 A'dam 2% '56 I A'dam '56 II 85% 101 A dam in 101 Rentespaarbr. 110%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3