Nereus goed voor vier kampioenschappen Van horen en zien gesproken EXAMENS WIE ADVERTEERT- EEN MOORD! SCHEEPVAARTBERICHTEN Dames-dubbelvier van De Vliet schittertop de Bosbaan Delfts Studenten- weerbaarheid Overdracht van nieuwe tenue s MAANDAG 30 JUNI 1958 PAGINA 6 Rentmeester snel in Ronde van Limburg Schermtoernooi Nina Kleyweg was in halve finales gewipt Commissie ziet toe op zeilerstraining Ruiter successen van de Volharding Coursen Duindigt T V-rapport TV-rapport II Spaans S.O.S. T.V. in impasse Service de la nuit Nieuw materieel voor de Kon. N.Z.H.R.M. wm A door AGATHA CHRISTIE Buitengewone acade mische zitting in Nijmegen T.g.v. eeuwfeest te Lour des Informatiekoersen gouden munten (Van onze roeimedewerker) De Amsterdamse studentenroeivereni ging Nereus heeft op de nationale kam pioenschappen op de Bosbaan kans gezien om met niet minder dan 4 kam pioenschappen naar huis te gaan. Geen van deze races bleek spannend: de overwinning was telkenmale zo over tuigend, dat er inderdaa 1 ware kampioe nen triomfeerden. Was de strijd bij de heren dus weinig hard, bij de dames maakten de ploegen het elkaar veel moeilijker. De Vliet moest in de vier met stuurvrouw het onderspit deiven tegen De Laak en de acht van De Hunze bleek niet van zulk een allure te zijn, dat de uitzending naar Foznan gemoti veerd zou zijn. Ongetwijfeld kan de Kon. Dordrechtse Roei- en Zeilvereniging wederom trots zijn op haar afvaardiging naar de kam pioenschappen. Zowel Marian Ludérus als de skiffeur Redelé hebben wederom op overtuigende wijze het kampioens kleinood mee naar huis mogen nemén. Marian, die reeds zaterdag in de strijd met de dubbeltwee als sparring partner een tijd van 3 min. 58,8 sec. voor zich liet afdrukken, kwam zondag nog beter naai voren en moest vrijwel geheel een race tegen het horloge roeien, aangezien de skiffeuses van De Hoop en Wetterwille geen ware tegenstandsters voor haar bleken. De tijd van de kampioene was 3 min. 56,1 sec. Redelé had weinig moei te met de wel steeds beter roeiende Bakker van De Maas. Redelé liet een De Zeeuw Rentmeester is winnaar ge worden van de Ronde van Limburg (ama teurs). Hij legde de 195 km lange rit van Maas tricht naar Beek af in 5 uur 56 min. 20 sec. De beslissende ontsnapping werd na 147 km ondernomen door Rentmeester, Paulissen (Belg), Teunisse en Lotz. Zij verkregen enkele honderden meters voorsprong. Hoewel de overigen fel rea geerden, werden de koplopers niét meer ingehaald. In de eindspront klopte Rent meester de Belg Paulissen, Teunisse (Utrecht) werd dei-de en Lotz (Stein) vier de. Allen in 5.56.20 sec. De verdere uitslag luidde: 5. Marinus (Amsterdam) 5.56.42; 6. Knoops (Koningsbosch) 5.57.05; 7. A. van Egmond (Den Haag) 5.58.50; 9. Hugens (Hoens- 1 broek) z. t.; 10. Harings (Sibben) 6.00.20. In afwachting van de finish van de Ronde van Limburg werd te Beek een wieler ronde voor profs over 125 km gehouden. De uitslag hiervan was: 1. Van Wetten (Noordwijkerhout) 2.48.18; 2. A. Voorting (Haarlem) z. t.; 3. De Roo (Schore) z. t.; 4. Maas (Pindorp) z. t.; 5. Vracken (Eisden) z. t.; 6. Bruggenkamp (Goes) z. t. Te Oostende zijn internationale wed strijden gehouden, waaraan door Neder landse schermsters en schermers is deel genomen. De Nederlandse kampioene Nina Kleyweg bereikte de halve finales er werd eliminatoire directe toege past en werd daar met 76 uitge schakeld door de Duitse mej. Schmidt, die in de eindstrijd de Belgische mej. Appart met 72 versloeg. In het degen'- toernooi werd de Amsterdammer Mandl in de kwart finales verslagen door de Belg Masuet. De cijfers waren 87. Dit toernooi eindigde in een zege voor de Fransman Dorde. In de finale won hij met 87 van zijn landgenoot Lefranc. Het bestuur van de K.V.N.W.V. heeft de volgende heren bereid gevonden zit ting te nemen in de Olympische voor bereidingscommissie: A. E. Dudok van Heel Jr. (voorz.), A. J. H. Dokkum did), J. B. Hillen (plv. lid), J. R. van den Berg (vertegenwoordiger draken- klasse), S. G. Rodenhuis Jr. (vertegenw. Flying Dutchmanklasse), C. Th. Gulcher (plv. vertegenwoordiger Flying Dutch manklasse, K. Warburg (vertegenw. finnklasse) en L. R. Koopmans (plv vertegenw. finnklasse. Secretaris is mr. J. van Vollenhoven. De Olympische voorbereidingscommissie zal de voor bereiding en training der zeilers voor de Olympische zeilwedstrijden 1960 stimuleren en leiden. Burgemeester dr. G. N. M. Kortmann van Breda heeft de door hem beschik baar gestelde beker voor het kringkam pioenschap van de landelijke rijvereni- gingen NCB kring Breda mogen over handigen aan De Volharding uit Zun- dert, welke vereniging niet alleen de titel bij de achttallen in de wacht sleep te, maar tevens beslag legde op het kringkampioenschap. Dit concours-hippi- que, georganiseerd op Wolfslaer door de verenigingen Juliana uit Bavel en Vi vace uit Nieuw-Ginneken was kwalita tief een der beste die men in dit verband sinds lang aanschouwd had. Rijdt met Belijd met Teteringen werd reserve kampioen. Kringkampioen springen werd J. Meeuwissen uit Bavel, reserve kampioen C. van Dun uit Rijen. Kring kampioen individuele dresuur wederom J. Meeuwissen uit Bavel en reserve kampioen hier J. Franken uit Zundert. De uitslagen van de op Duindigt gehou den rennen: Van Brienen's Memoriaal: 1. Jolly Petern (ex Faux Alik) (H. J. V.d. Kraats) 1.04.6; 2. Sir Carston; 3. Golden Arrow. Tot. winn. f 1.10, pl. 1.30 1.70, gek. 2.70, cov. 2.50. Grote prijs van Den Haag: 1. Full Measure (F. Delbrassinne) 2.41.1; 2. Comet; 3. Mira- mare. Tot. winn. f 8.-, pl. 3.50 2.50 5.20. gek. 4.40, cov. 3.70. Draverijen. Nederland-prijs: 1. Walter Hol- landia (W. H. Geersen) 3.36.8 1.26.-; 2. Wei- beline Wip; 3. Victix V. Tot. winn. f 1.80, pl. 1.30 1.80 2.10, gekop. 4.30, cov. 6.20. Parijs-prijs: 1. Spreeuw S (A. S. Tesse- laar) 2.57.8 1.24.7 2. Vainquer: 3. Vincent Hollantlia. Tot. winn. f 19.50, pl. 2.80 1.50. 1.40. gek. 20.50, cov. 3.50. Stockholm-prijs: 1. Vrijdag (A S. Tesse- laar) 3.43.5 1.26.-; 2. Umberto; 3. Sjakie Scott. Tot. winn. f4.-, pl. 1.70 1.50 6.20, gek 6.50, cov. 5.-. Grote prijs der lage landen: 1. Icare IV (H. Levesque) 3.30.1 1.19.6; 2. Jamin; 3. Quin- tus Harvester. Tot. winn. f 13.90, pl. 2.80 1.90, gek. 3.60, cov. 7.90. Cagnes sur Mer-prijs: 1. Tabor (A. R. Not- telman) 3.37.- 1.23.5: 2. Tarantella; 3. Ty phoon. Tot. winn. fl.60, pl. 1.10 1.30 1.50, gek. 2.50, cov. 3.20. Milaan-prijs: 1. Theo Messidor (W. H. Geersen) 2.52.6 1.22.2; 2. Rose Marie; 3. Fan Fan. Tot. winn. fl.10. pl. 1.10 2.80 1.60, gek 9.-. cov. 10.50. Sterrebeek-prijs: 1. Double Six M. J. A. Schoonderwoerd) 2.57.7 1.22.3; 2. Sir Parisien O: 3. Rosa Hollandia. Tot. winn. f 4.-, pl. 1.40 1.80 1.30, gek. 24.60. cov. 5.60. Tot. omzet: f 266.123.50. nieuwe Boosbaanrecordtijd voor zich afdrukken: 7 min. 08,7 sec. (Dordtse Redelé); 2. P. J. Bakker (De Maas) 7 min. 13,4 sec.; 3. C. Rentmeester (Wil lem III) 7 min. 27 sec. De dames vier met stuurvrouw van De Vliet kreeg ditmaal zware aanvallen te verduren van De Dordtse en De Laak. Het ongelijke roeien, waar de ploeg zich op de vorige wedstrijden niet om heeft bekommerd, bleek thans een bestraffing. De Laak zowel als De Dordtse, beide goed te paard zittend, gaven op de bui tenboeien De Vliet de genadeslag: het werd een onderdeel van een seconde- finish: 1. De Laak 3 min. 43,1 sec.; 2. De Vliet 3 min. 43,3 sec.; 3. De Dordtse 3 min. 43,9 sec. De damesdubbelvier van De Vliet was een ploeg op zichzelf. Zowel Willem III als Nautilus hebben nog lang niet het niveau bereikt, waarop deze ploeg staat. De uitzending naar Poznan is dan ook volkomen gemotiveerd. 1. De Vliet 3 min. 32,4 sec.; 2. Willem III 3 min. 46,8 sec.; 3. Nautilus 3 min. 48,5 sec. Nereus' studenten hadden in de vier met stuurman, ondanks een bij de start opgelopen achterstand, weinig moete met hun rivalen. De spurt die zij tegen de 1000 meter lijn aan ten toon spreiden, was voldoende om alle ploegen naar de achterhoede te verwijzen, de tijd was dan ook uitstekend. 1. Nereus 6 min. 45,9 sec.; 2. Njord II 6 min. 53,7 sec.; 3. Argo 6 min. 58,4 sec.; 4. Njord I 7 min. 02,3 sec. Een mooi succes hoekten de dames Bloemkolk en ie Comte van Willem III, die nadat zij voor het eerst op de „Ko ninklijke" als jong gestart waren, zater dag het jonge nummer wonnen vóór Het Spaame en De Hoop en zondag met de kans om in het oude nummer te starten, deze kans zonder meer met beide „rie men" aanpakten: De Hoop was niet in staat hier iets aan te doen. 1. Willem III 3 min. 55,5 sec.; 2. De Hoop 3 min. 59 sec. De heren Snepvangers en Ysselstein, boeg en slag van de vier met stuurman van Nereus, die in de voormiddag het kampioenschap behaalden, kwamen in de twee zonder stuurman ook briljant voor de dag. In het begin van de race lagen Het Spaarne en Aegir voor, doch na een paar honderd meter roeien was Nereus goed op dreef om de winnende positie te grijpen en met ruime voorsprong het eerste over de finishlijn te glijden. 1. Nereus 7 min. 15,1 sec.; 2. Aegir 7 min. 22,6 sec.; 3. Het Spaarne 7 min. 30,5 sec. In de twee met stuurman kwam een uitstekende ploeg van Poseidon aan de start, die tot 1500 meter zeker een lengte had vooorgelegen. Helaas bleek de eind spurt niet van bijzondere allure te zijn, want Argo kon hieruit wel de nodige kracht halen. 1. Argo 7 min. 57,2 sec.; 2. Poseidon 7 min. 59,1 sec.; 3. De Hoop 7 min. 59,1 sec. De voorzitter van de Nederlandse Roeibond, drs. C. E. v. d. Ploeg, maakte na afloop bekend, dat aan de volgende ploegen en personen een uitnodiging zal worden gericht om deel te nemen aan de Europese roeikampioenschappen in Poznan. Dames: mej. M. Ludérus, skif, Kon. Dordtse Roei- en Zeilver. en Dubbel vier, L.V.S.R. „De Vliet". Heren: A. C. Redelé, skif, Kon. Dordtse Roei- en Zeilver.; vier met stuurman, A.S.R.V. „Nereus" en acht A.S.R.V. „Nereus". Zaterdag en zondag zijn op de Bosbaan te Amsterdam de nationale roeikam pioenschappen en nat. roeiwedstrijden gehoude De vier met stuurman van Nereus werd kampioen vatNederland. Het tweede omvangrijke en kostbare rapport „Televisie in Nederland 1958", een onder zoek naar de opinies en kijk gewoonten door de Ned. Stich ting voor Statistiek in opdracht van Graetz, is waardevoller dan het eerste, hoewel het min der opvallende resultaten be vat. Het is immers zo dat een tweede rapport vergelijkbare cijfers brengt, daarnaast koos men nu een langere en betere periode van onderzoek en maakt men onderscheid tussen „oude" en „nieuwe" kijkers. Het on derzoek geschiedde aan de hand van een zeer uitvoerige, tot in details uitgew kte vragenlijst. Deze werd voorgelegd aan 1250 gezinnen uit de bij de P.T.T. geregistreerde bezitters van TV-toestellen. De steekproef werd op toevallige wijze geno men. Dat 1957 een stormachtig TV-jaar geweest is blijkt wel uit het feit dat het aantal toe stellen per 1000 gezinnen toe nam van 39 tot 76. In april 1958 had bijna 10 pet. van de gezin nen een toestel. In de drie noordelijke provincies en Zee land, die tot voor kort van TV uit Nederland verstoken waren, was de toename het grootst. Verder in de gezinnen van ge pensioneerden en rustenden. In een jaar steeg het aantal toe stellen per duizend van deze gezinnen van 10 tot 43. Het grootste aantal toestellen staat bij gezinnen die niet bij een kerkgenootschap zijn aangeslo ten, daarna volgen de katholie ken en tenslotte de protestan ten. De gemiddelde gezinsgroot- journaal, maar ook variétépro- zinnen zich een toestel aan schafte. Verreweg de meeste toestellen staan in het westen van het land n.l. meer dan 70 pet., waarvan alleen in de vier grote steden 42 pet. Maatschap pelijk gezien was de stijging van het aantal toestellen het grootst bij de arbeiders. Bij de zelfstandigen, die de grootste groep blijven vormen, nam de toename af, wat ook bij de maandloners geschiedde. De kijkfrequentie per gezin bedraagt in een kwart van het aantal gezinnen waar een toe stel voorkomt 91 pet of meer, wat dus wil zeggen dat een vierde van de gezinnen prak tisch altijd kijkt. Gemiddeld bedraagt de kijkfrequentie ech ter 70 pet. Hoe langer men een toestel heeft des te minder kijkt men: men blijkt dus van zelf te gaan selecteren. Merk waardig is dat in de grote ste den meer gekeken wordt dan in de provincie. Men zou het omgekeerde verwachten omdat in die steden immers veel meer vertier is. Gezinnen met alleen maar lager onderwijs kjjken meer dan gezinnen waarvan het gezinshoofd gestudeerd heeft. Ook kijken arbeiders veel meer dan anderen, zelfs twee maal zoveel als zelfstandigen. De meeste gezinnen luisteren, wanneer er een TV-uitzending is, nooit naar de radio. Dertig procent luistert wel naar de ra dio en maakt dus blijkbaar een keuze tussen de programma's van radio en TV. Het meest wordt er gekeken naar het te is wat gedaald, als gevolg van het feit dat een relatief groot aantal tweepersoons-ge- gramma's en wedstrijden en sportuitzendingen zijn zeer po pulair. Wat het kijken naar bui tenlandse programma's betreft, het aantal personen waarvoor dit mogelijk is nam weer toe. doch het percentage af. 26 pet. van de TV-ontvangers kunnen nu Duitse programma's zien. Er blijkt echter alleen op de maandagavonden relatief veel gekeken te worden. Merkwaar dig is dat men nogal positief antwoordde op vragen over commerciële televisie. Het aan tal personen dat ervoor is nam sterk toe. Indien er reclame in de avonduitzendingen zou wor den ingevoerd dan heeft meer dan de helft voorkeur voor „in de pauze". Toen mgr. Hanssen ziek werd, bevond de vicaris-generaal mgr. Odijk zich op vakantie in Span je. Men vermoedde dat hij zich in Toledo bevond, maar waar? Men belde de Wereldomroep en vroeg om raad. De Spaanse afdeling van de Wereldomroep laste in de op Spanje gerichte uitzending een S.O.S. i Dit be richt werd gehoord door de gouverneur van Toledo, die on middellijk een uitgebreid onder zoek liet instellen om mgr. Odijk te vinden. Deze was na enige uren al op de terugweg. De televisie bevindt zich in Nederland weer eens in een impasse. Zo heeft de regering nog steeds geen beslissing ge nomen over uitbreiding van de zendtijd. Het wordt de omroep daardoor wel bijzonder moeilijk gemaakt, men kan geen con tracten sluiten, men weet hele maal niet waar men aan toe is. Men ging uit van de veron derstelling dat vanaf januari iedere avond zou worden uitge zonden, maar er is geen enke le zekerheid. Studio III komt binnenkort klaar, maar met elke avond een uitzending heeft men daar nog niet genoeg aan. Men heeft daarom een uitge breid contract gesloten met het Singermuseum in Laren, waar vandaan in het voorjaar van 1959 zeker dertig uitzendingen zullen worden gegeven. De zaal is er geschikt voor en er is een directe verbinding met Bussum mogelijk. Ook de andere omroep- en televisiekwesties blijven als maar liggen. Zag het er aan vankelijk naar uit dat nog dit jaar een Kamerdebat over ra dio en televisie zou worden ge houden, men moet dat thans zeer gaan betwijfelen. Een van de oorzaken daarvan is de reeds eerder door ons gesignaleerde koerswijziging van de omroep verenigingen inzake reclame voor de televisie. Was men er aanvankelijk falikant tegen, la ter voelde men toch wel wat voor pauzereclame. Zoals wij reeds eerder meldden zou men reclame voor en na het jour naal willen toelaten. Men gaat zelfs zover dat men deze recla me-uitzendingen door erkende bureaux zou willen laten ver zorgen, echter onder toezicht uiteraard van de N.T.S. Door al deze veranderingen is de Staatssecretaris niet in staat nog meer tijd aan deze tak van zijn taak te wijden. Bovendien is de regeringscommissaris voor het radiowezen, prof. Beel, Staatsraad geworden. Er moet dus eerst een nieuwe commis saris komen en dan kan men van voren af opnieuw beginnen. Hoe lang het zal duren voor de Staatssecretaris met deze zaken voor de Kamer komt is in de verste verte niet te zeggen. Maar dat we nog dit jaar een Radiowet, reclame in de tele visie en meer zendtijd hebben, daar geloven we niets van. In het nachtelijke ethercon cert heeft zich sinds korte tijd een nieuwe stem gevoegd. Na France I is nu ook Europa I, de commerciële zender in Saar land, met nachtelijke uitzendin gen begonnen. France I draait de hele lieve nacht op verzoek plaatjes en maakt praatjes met degenen die ze aanvragen. Eu ropa I heeft er iets anders op gevonden. Men heeft een „Ser vice de la nuit" ingesteld, een dienst ten behoeve van de ve le nachtelijke chauffeurs, die een groot deel van het audito rium uitmaken. Er gebeurt in de nacht op de lange eenzame wegen van het grote Frankrijk zo wel het een en ander. Er zijn aanrijdingen, men krijgt panne, men wordt beroofd. Nu belt men rustig de „Service de la nuit" en heel Frankrijk is opeens op de hoogte. Het suc ces schijnt enorm te zijn. Een zame gestrande trucks worden in een minimum van tijd opge haald, gestolen wagens opge spoord, verdwaalde chauffeurs thuis gebracht. Guy Montassut, de leider van het programma „Service de la nuit", zoekt met Zijn assistent naar de plaats waar een truck gestrand is. Dank zij de medewerking van ver scheidene industrieën en reünisten heefi het korps Delfts Studenten Weerbaar heid de beschikking gekregen over tachtig nieuwe, ceremoniële tenues. De officiële overdracht daarvan zal ge schieden op woensdag 2 juli op de markt, 's middags te 17.00 uur. Aan de plechtigheid zullen mede werken de korpsen van de Koninklijke Utrechtse Studentenvereniging tot vrij willige oefening in de wapenhandel, de Leidse studentenvereniging tot vrijwil lige oefening in de wapenhandel „Pro Patria", de Koninklijke Studenten Schietvereniging, de Koninklijke Mili taire Academie, het kadetten-tamboers- korps „Prins Bernhard", het trompet- terskorps der cavalerie en het fanfare korps der Limburgse Jagers. Aan de overdracht gaat een inspectie van de troepen door de garnizoenscom mandant vooraf. Daarna zal de Delftse Studenten Weerbaarheid de Markt op marcheren en zich opstellen tegenover het stadhuis, waarna jhr. ir. R. E. La- man Trip namens industrieën en reü nisten, het ceremoniele tenue zal over dragen. Omstreeks kwart over zes volgt een défilé voor de autoriteiten gevolgd door een mars door de stad. Het trompetterkorps der cavalerie en het fanfarekorps der Limburgse Jagers zullen 's avonds van tien uur af op de Markt een taptoe uitvoeren. Dank zjj een belangrijke nalatenschap is de Kon. Nrd. Zuid.Holl. Redding mij in staat gesteld opdracht te geven voor de bouw van een zelfrichtende mo- torredingboot van het type Prins Hendrik. Aan deze boot zal, ingevolge de wens van de erflaatster, de naam Carlot worden gegeven. De Carlot zal in juli 1959 in dienst worden gesteld. Zjj zal de motorredding boot Brandaris van station West-Ter schelling vervangen. Deze gaat dan naar Scheveningen en de thans te Sche- veningen gestationeerde reddingboot, de Dorus Rijkers blijft als reserve redding boot voor de met grote motorredding boten uitgeruste reddingstations be schikbaar. Dank zij de belangrijke schenking van het comité Landbouw redt mee, dat bij dragen van agrarisch Nederland heeft ingezameld voor een nieuwe redding boot, kon opdracht worden gegeven voor de bouw van een teakhouten mo- torstrandreddingboot. Aan deze boot, die in het voorjaar van 1959 in de plaats komt van een der voor vervanging in aanmerking komende stalen motorred dingboten, zal de naam dr. ir. S. L. Louwes worden gegeven. Voorts is het ontwerp voor een mo- torreddingvlet voor station Vlieland, ter vervanging van de motorstrand- reddingboot Rosilee, in voorbereiding. Verwacht wordt, dat deze vlet in de komende herfst op stapel zal worden gezet. AMSTERDAM, 28 juni. „Fons Vitae" H.B.S.-A: W. C. M. van der Breggen, A. A. M. Derksen, J. C. M. Feiten, M. A. Fio- let, F. H. M. Francken, A. W. M. Gompel, M. E. M. Grothoff, A. M. Helmerhorst, J. C. M. de Hoog, Th. M. Horstmanshof, M. W. de Jong, A. M. van der Kort, V. M. H. Lambers, E. A. M. Lambers, A. J. A. Oomen, P. D. M. Otjes, J. H. M. Souron, R. M. Spiegel, I. de Vries, J. Ch. Walter, M. M. B. Wesseling Lefering. Afgewezen één. AMSTERDAM. Montessori-lyceum M.M.S. Trix Ambags, Georgette Apol, Yvonne Apol, Marthe de Boer, Ery Dekker, Engelien Feith, Nelleke Geesink, Fransje van Goud oever, Weia van der Linden, Marjan van Merkesteyn, Hansje Oorthuys, Han Schreu- der, Hanneke Smit Sibinga, Renée Stotijn, Bart je Bennink Bolt, Andrée Groen, Nanny Heins, Suzan Hoenderdaal, Sylvien Komter, Bea Maatjes, Emmy Raap, Romee Rutgers van der Loeff, Liesbeth Schreuders, Yvon ne Theunisse, Els Wessels, Marijke Wories. Afgewezen één kandidate. AMSTERDAM, 28 juni. Doet. pol. en soc. wet. P. Th. M. v. d. Mey (Amsterdam). Kand. opvoedkunde R. F. Lobbrecht (Am sterdam). Doet. wijsbegeerte mevr. S. J. G. Premselade Boer (Amsterdam). Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde aan de r.-k. universiteit te Nijmegen >p proefschrift getiteld: De relatie tussen inilt en gonade, de heer A. G. J. van Son deren te Amsterdam. ROTTERDAM, 28 juni. Bev. tot accountant r-e heren A. v. Krimpen, Beiroet (Lib.), G. ■j Bramer, Oegstgeest; G. J. Baoijers, Den Haag; S. van Duin, Rotterdam. DELFT, 28 juni. Nat.k. ing.: H. J. van den Ser, 's-Gravenhage; F. R. Bogtstra, Delft; J Boon, Bovenkarspel; A. van den Bosch, Rotterdam; D. W. de Bruijne, 's-Graven hage; F. Cappendijk, Breda; E. R. Dolfin, Delfzijl; J. H. van Dongen, 's-Gravenhage; vV. F. Druyvestein, Delft; H. G. Freie, Amsterdam; P. D. W. Geerling, Rotterdam; B. Gouswaard, Assen; J. C. M. Hartmann, Rotterdam; J. Kooijman, IJsselmuiden; W. J. Lichtveld, 's-Gravenhage; C. H. van Mill, Gorinchem; H. Nienhuis, Eindhoven; J. Oos terkamp, Oldemarkt; L. F. Palsma, Leeuwar den; F. J. Perquin, 's-Gravenhage; C. L. A. Pols, Rotterdam; B. J. Rechter, Heem stede; R. A. Röell, 's-Gravenhage; J. W. van Schaik, Utrecht; F. Schurer, Lux- woude (Fr.); F. Slijkoord, Bussum; R. Stolk, Bloemendaal; W. Strijland, Uithoorn; Tjia Hwie Khan, Delft; A. M. Trommelen, Kaatsheuvel; G. Veenstra, Eindhoven; J. W. Veerman, Eindhoven; K. A. Warschauer, 's-Gravenhage; J. A. Wesselingh, Soest; H. R. Wessels, 's-Hertogenbosch; A. Weij- land, Haarlem; H. G. Weijland, Arnhem; W. J. Wiesehahn, Amsterdam; E. G. F. van Winkel, 's-Gravenhage; W. van Wit- zenburg, Goes. Ingenieursexamen scheik. ing.: J. D. van Alphen, Rotterdam; H. A. Behagel, Wasse naar; R. Beukers, 's-Gravenhage; P. L. Blanken, 's-Gravenhage; C. J. Breukink, O verveen; K. Cleerdin, 's-Hertogenbosch; J. Doelman, Delft; B. J. Hoek, Schiedam; J. L. A. Jansen, Rotterdam; mej. A. G. Jo hannes, Rotterdam; H. S. Jongenburger, 33 Juffrouw Blacklock had kennelijk schik om het ge val. „U behoeft heus niet zo discreet te doen. U be doelt eigenlijk of ik soms de maitresse ben geweest van Randall Goedler? Neen, dat ben ik niet. Ik ge loof ook niet, dat Randall enige gevoelens van teder heid te mijnen opzichte heeft gekoesterd en van mijn kant is dat evenmin het geval geweest. Hij hield echt van Belle, zijn vrouw, en dat heeft hij tot zijn dood toe gedaan. Het was werkelijk een gevoel van dank baarheid, dat nem er toe heeft gebracht dit testa ment te maken. U moet weten, inspecteur, dat hij in het begin van zijn carrière dicht bij een bankroet is geweest. Het ging toen nog maar om een paar dui zend pond contant geld. Hij wilde een grote slag slaan en het was een verbazend opwindend geval; uiterst riskant, zoals al zijn ondernemingen trou wens: en hi) kwam juist dat bedrag te kort om over het dode punt heen te komen. Toen ben ik hem in de nood te hulp gekomen. Ik had zelf een heel klein beetje. Ik stelde onbeperkt vertrouwen in Randall Ik maakte alles te gelde wat ik had en dat heb ik hem gegeven. Hij is er toen goed doorheen gekomen. Een week later was hij binnen." „Sindsdien beschouwde hij me min of meer als een jongere vennoot. Wat was dat een opwindende tijd! Zij zuchtte eens. ,.Ik heb er intens in mede geleefd. Toen stierf mijn vader en mijn enige zus ter bleef hulpeloos ziek achter. Ik moest mijn be trekking er aan geven om voor haar te kunnen zorgen. Randall is een paar jaren daarna overle den. Ik had behoorlijk fortuin gemaakt in zijn dienst en er helemaal niet op gerekend, dat hij mij iets zou nalaten. Maar ik was diep getroffen en er ook heel erg trots op, dat als Belle vóór mij kwam te over lijden en zij was niet sterk van gezondheid, zo dat iedereen dacht dat ze niet oud zou worden dat ik dan in haar plaats zou erven. Ik denk eigen lijk, dat de brave man niemand wist aan wie hij het anders zou kunnen nalaten. Belle is een schat en zij was er oprecht blij om. Zij woont in Schotland. Ik heb haar in geen jaren ontmoetwij schrijven elkaar alleen met Kerstmis. Ik ben vlak vóór de oorlog met mijn zuster naar een sanatorium in Zwitserland gegaan, waar zjj aan de tering is ge storven. ZÖ zweeg enige ogenblikken en vervolgde toen: koord ^aS en "oed iaar 'n Engeland terugge- „U zei daarnet, dat u binnenkort misschien nog eens rijk zou worden. Verwacht u dat spoedig?" „Ik hoorde van de pleegzuster, die Belle Goedler verzorgt, dat Belle snel achteruit gaat. Het is mis schien een kwestie van enkele weken Zij voegde er bedroefd aan toe: „Dat geld be tekent voor mij nu niet zoveel meer. Ik heb ge noeg om te leven en ik stel, zoals u weet, geen hoge eisen. Vroeger zou ik met plezier nog wat zijn gaan speculerenmaar tegenwoordigOch, ik ben er nu le oud voor. Maar toch zult u begrij pen, inspecteur, dat wanneer Patrick en Julia mij om mijn geld hadden willen vermoorden, zij wel gek zouden zijn geweest, wanneer ze nog niet een tijdje hadden gewacht." „Zeker, juffrouw Blacklock. „Maar wat gebeurt er wanneer u vóór mevrouw Goedler komt te over lüden.wie krijgt dan dat geld?" „Wilt u wel geloven, dat ik daaraan geen ogen blik heb gedacht? Pip en Emma, denk ik Craddock fixeerde haar en juffrouw Blacklock glimlachte. „Hikt u dat zo gek? Ik geloof, dat als ik vóór Belle kom te overlijdendat het geld dan naar de wettige nakomelingen of hoe heten ze van Randalls enige zuster Sonia gaat. Randall was met een man getrouwd, die hij voor een op lichter hield of nog erger."- „Was dat werkelijk een oplichter?" Rector en senai.' van de r.-k. univer siteit te Nijmegen hebben voor 12 juli een in het concertgebouw „De Vereni ging" te houden buitengewone acade mische zitting belegd, ter gelegenheid van de eeuwherdenking van de verschij ningen van de Moeder Gods te Lourdes. De bijeenkomst wordt geopend door de rector magnificus, prof. dr. W. K. M. Grossouw. Voorts spreken prof. dr. E. C. F. A. Schillebeeckx O.P. en prof. dr. H. M. M. Fortmann. Het slotwoord wordt gesproken door mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht. „O, vast en zeker! Maar hij had voor vrouwen iets buitengewoon charmants. Hij was een Griek of een Roemeen, daar wil ik af wezenhoe heette hij ook weerStamfordis, Dmitri Stamfordis!" „Had Randall Goedler haar onterfd, toen zij die man trouwde?" „Och, Sonia had een behoorlijk inkomen van zich zelf. Randall had al heel wat op haar vastgezet en op een manier, dat haar man er niet over kon be schikken. Maar ik geloof, dat toen zijn juridische raadgevers er op aandrongen iemand aan te wijzen voor geval ik vóór Belle kwam te overlijden, dat hij toen, zij het met tegenzin, haar nakomelingen heeft aangewezen, omdat hij er nu eenmaal geen man voor was om zijn geld aan instellingen van liefdadigheid na te laten." „En waren er kinderen uit haar huwelijk?" „Ja, dat zijn Pip en Emma." Zij lachte eens. „Ik weet. dat het bespottelijk klinkt. Het enige wat ik zeker weet, is, dat Sonia na haar huwelijk een maal aan Belle heeft geschreven, met verzoek aan Randall te zeggen, dat ze volmaakt gelukkig was en een tweeling had, die zij Pip en Emma had ge noemd. Voorzover ik weet heeft zij daarna nooit meer geschreven. Maar dat zou Belle u beter kunnen vertellen." Juffrouw Blacklock had zich bij deze historie nog al vermaakt. Maar de inspecteur allerminst. Hij keek zeer ernstig. „Het komt hierop neer," zeide hij, „indien u op die bewuste avond was vermoord, zouden er vermoedelijk twee mensen zijn geweest, die een groot fortuin hadden geërfd. U vergist zich dus, juffrouw Blacklock, wanneer u zegt, dat er niemand is, die enig motief zou hebben om u dood te wezen. Er zijn er op zijn minst twee, die er vi taal belang bij hebben. Hoe oud zouden die broer en zuster nu ongeveer zijn?" Juffrouw Blacklock fronste het voorhoofd. „Laat eens kijken1922het is niet gemakkelijk je dat te herinnerenik denk zo ongeveer 25 of 26." Haar gezicht stond ontnuchterd. „Maar heus, u denkt toch niet (Wordt vervolgd 's-Gravenhage; J. Kooger, Vlissingen; T. Kuipers, Sneek; Lim Hoei Koen, Amster dam; F. C. M. Mattern, 's-Gravenhage; F. E. J. C. Paardekoper, 's-Graven hage; H. W. Schwarz, 's-Gravenhage; J. Verest, Geldrop; J. J. Verhoog, Monster; R. A. Visser, Schiedam: E. J. Vies, Am sterdam; J. Voskamp, 's-Gravenhage; G. van Weert, Rotterdam; N. Wiedenhof, 's-Gravenhage; mej. C. E. Wiemans, 's-Gra venhage. ROOSENDAAL, St. Gertrudislyceum. Afd. HBS B: Catrien Bolijn, Roosendaal; Fietje Dekker, Breda; Hanny van Den deren, Breda; Els de Nijs, Roosendaal; Ans Slaghekke, Amsterdam; Bea van Wezel, Wouw; Janneke 'van Woerkom, Wouw. Afgewezen geen. Naar aanleiding van de onlangs door de Nederlandsche Bank gegeven toe stemming tot vrije handel in gouden munten verstrekt H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven N.V. de volgende informatiekoersen: Gouden tientjes f 29f 32, gouden ponden f 34f 38, gouden 20 dollar stukken f 140f 155, gouden Franse 20 frs. (Napoleons) f 29f 33, gouden Zwitserse 20 frs. (Vreneli) f 28f 31 en gouden Belgische 20 frs. f 28—f 31. Van 5 juli tot 15 september wordt in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" te Leiden een tentoonstelling gehouden van werken van A. H. Bakker-Korff. Abbedijk 28 te R'dam. Aldabi 29 v. R'dam n. B. Aires. Caltex Rotterdam 29 v. R'dam n. Ras Tanura. Clavella 30 te Stanlow. Hos 29 te R'dam. Korenia 29 te R'dam. Luna 28 v. R'dam ri. Lissab. Maureen 28 v. R'dam n. Houston. Noordam 29 te R'dam. Overijsel 28 v. R'dam n. Sydney. Pieter S 30 te R'dam. Prins Willem V 29 te R'dam. Statendam 29 v. Oslo n. Gothenburg. Straat Torres 29 v. Cochin n. Colombo. Tamo 28 v. R'dam n. Rio de Janeiro via St.-Vinc. KV. Texel 28 v. R'dam n. Antw. Waterman 28 v. R'dam n. Sydney. Zonnewijk 28 te R'dam. Zuiderkerk 28 v. R'dam n. Hamburg. Alhena p. 29 Finisterre n. Antwerpen. Alphard 30 te Montevideo. Alwaki 29 ten anker Calcutta. Amerskerk 28 v. Aden n. Suez. Bali 30 te Chalna. Bawean 29 te Alexandrië. Boschkerk 29 v. Genua n. Port Said. Caltex Pernis 29 v. Pt. Said n. Antwerpen. Caltex Utrecht 29 v. Bor deaux n. Bahrein. Camerounkust 30 te Freetown. Celebes 28 te Savona. Cistula 29 v. Singapore n. Poro. Crania 29 v. Curagao n. R'dam. Dinteldijk 30 te San Fran cisco. Esso Amsterdam 30 te Santos. Friesland (SSM) 29 dw. Finisterre n. Setubal. Gabonkust 29 te Accra. Graveland 29 v. Santos n. Rio Grande do Sul. Houtman 28 v. Beira n. Mombassa. Jagersfontein p. 29 Dover n. Antwerpen. Jason 28 v. Puerto Ordaz n. R'dam. Java 29 v. Penang n. Belawan. Kermia 28 v. Gotenburg n. - R'dam. Khasiella 29 rede Calcutta. Laurenskerk p. 29 Gibraltar n. Hamburg. Lekkerkerk 28 v. Bandar Shapur n. Basrah. Leopoldskerk 29 dw. Malta n. R'dam. Lieve Vrouwekerk 29 v. Genua n. Port Said. Limburg 28 v. Aden n. Port Said. Maasdam 28 v. Havre n. Southampton. Mississippilloyd 30 te Belawan. Molenkerk 30 te Mozambi que. MONTFERLAND 30 te Las Palmas. MUSILLOYD p. 29 Gibraltar n. R'dam, ORANJE-NASSAU 30 te Kingston. OUWERKERK 30 te Singa pore. POELAU LAUT 30 te Sura- baja. POLYPHEMUS 29 v. Charle ston n. Cristobal. SIBAJAK 28 v. Sydney n. Melbourne. SLAMAT 29 v. Penang n. Tandju Gn Mani. SLOTERDIJK 29 te Antw. SOESTDIJK 29 v. Antw. n. New York. STAD AMSTERDAM p. 29 Gibraltar n. IJmuiden. STAD UTRECHT 2 juli te Hampton Roads verw. STATUE of LIBERTY p. 29 Algiers n. Mena al Ahmadi. STEENWIJK p. 29 Portland- hill n. A'dam. STRAAT LOMBOK 29 V. Mauritius n. East Lon don. TARAKAN 28 v. Tandjung Priok n. Singapore. TEIRESIAS 30 te Tawau. TOMORI 30 n.m. te Rot terdam verw. TRAJANUS 29 te Ciudad Trujillo. WALTON JONES 28 v. Mena al Ahmadi n. Phi ladelphia. WELTEVREDEN 29 te Antwerpen. WOLTER3UM p. 29 Scillies n. Le Havre. WONOSOBO 28 v. Singapore OLDEKERK 28 v. Marseille zaXnkf^?"^; 11. Rarn»ln„= ^ERK 20 t n. Barcelona. OMMENKERK 30 te Yokoha ma. te Port Said. ZAANLAND 30 te Santos. ZEELAND Suez. (KRL) 30 te ORANJEFONTEIN 28 van ZUIDERKRUIS 28 v. New Southampton n. Las aPl- York n. R'dam. DINSDAG HILVERSUM I. 402 m. A.V.R.O.; 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. V.P.R.O.: 7.50 Dagopening. A.V.R.O.: ENGELAND, B.B.C. Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Gevar. muz. 15.00 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Dansmuz. 15.45 Politie-ork. 16^30 V. de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 10.00 Gram. 10.50 V. de kleuters. 11.00 V. de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb. rubr. Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 16.45 Ge- var. muz. 19.30 Nws. en groeten v. militairen. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en lichte muz. 21.00 Gevar. muz. Landbouwkundig weeroverz. 12,30 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.45 Dans- Land- en tuinb.meded. 12.33 Dans- muz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23 55. muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of 24.00 Nws. gram. 13.20 Promenade-ork. 13 55 Beursber. 14.00 Hoorsp. 15.00 Piano recital. 15.50 Gram. 17.20 Caus. 17.30 Dansmuz. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gevar. progr. 19.45 Film- praatje. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.50 Caus. 21.05 Lichte muz. 21.50 Journ. 22.05 Sopr. en piano. 22.35 Orgelconc. N.D.R./W.D.R. 309 m. 12.00 Volksmuz. 13.15 Amus.muz. 17.20 Pianorecatil. 17.45 Amus.muz. 19.30 Amus.muz. 21.15 Gram. 23.25 Moderne muz. 0.10-1.00 Dansmuz. FRANKRIJK 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Gram. 14.10 Ka- mermuz. 14.28 Gram. 14.40 Sol., koor 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New' en 2rk' 17 00 Kamermuz. 17.25 Gram. York. 23.16 New York calling! 23.21 24.00 Gram. 20.05 Kamermuz. 23.13 23.43 Clavecimbelrecital. BRUSSEL. 324 en 484 m 324 m: Symf.conc. HILVERSUM II. 298 m. K.R.O.: kal. 8.00 Nws ri* no rz lUinD.Kron. 1Z kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.55 Zonne- J51 3a a r f e e s t en ziekentriduum. 10.15 Gram. 10.35 Gram. 11.00 V. de vrouw, n.50 Clavecimbelrecital. 12.00 40 Pianospel. 13.15 Gram. 14.00, 15.00, 15.20 en 15 40 idem. 16.02 Gram. 16.30 Omr.ork. 17.10 Gram. 18.00 V. de jeugd. 18.30 V. de 1 WdVCUIUUCliCCUdl. J.6.VU -„IJ OA aa tt VV Middagklok-Noodklok. 12.03 Dansmuz. ®21.d' 20'00 V. de vrouw. 21.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. 12.55 Zonne- l%}5 Vocaal kwartet wijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. m' 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte 12.00 Zigeunerork. 12.35 Hammond- muz- 14.30 Voor de plattelands- orgelspel. 13.15 Gram. 14.00 Lichte vrouwen. 14.40 Gram. 15.10 Gram. muz. 14.30 Gram. 14.45 Ork.conc. 15.30 (Tussen 15.30 en 17.30 Rep. Tour de Gram. 16.05 Jazzmuz. 16.30 Gram. nws 47 35 Gram. 20.00 Ork. conc. DUITSE TV-PROGR. 17.00 V. d. kind. 17 30-18.00 V. de France). 15.30 Gram. 16.00 V de zie ken. 16.55 Caus. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee. 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.45 Caus. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Tour de France. 19.30 Lichte muz. jeugd. 19.00-19.30 Hier und heute. 19.50 Gram. 20.20 Nabeschouwing 20.00 Journ. 20.15 Ork.conc. 20.55 Tour de France. 20.30 Act. 20.45 Die TV-film. Entführung aus dem Serail, opera. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S. N.T.S. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Film over het sterven naar vrede door veiligheid. 21.15-22.45 Speelfilm. ENGELAND, B.B.C. Home Service. 330 m. 12.00 Schots ork. 13.40 Gram. 19.00 Gram. 21.45 Koor en sol. FRANS-BELG. TV-PROGR. 17.30 Wereldtentoonstelling. 19.00 Visa pour l'avenir. 19.30 Le temps et les oeuvres. 20.00 Nws. 20.30 Gevar. progr. 21.15 Film. Daarna: Wereld tentoonstelling. Daarna: Wereldnws. VLAAMS-BELG. TV-PROGR. 16.00-17.30 Kongolees Milit. Sport- feest te Brussel. 19.30 Nws. 20.00 Do cumentaire film. 20.30 IJsrevue. 22.00 Nws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 6