WIM Koning van de weg in Versailles VAN EST VEROVERT EN HOUDT GELE TRUI zich in aanval Neluxonderscheidt en ook in de verdediging Darrigade in sprint geklopt DE TOUR IN CIJFERS m'ti lm Cujé breekt het record van Slijkhuis op 5000 meter Franse atletes zijn opgewassen tegen Nederlandse ploeg f48.- Haus loopt op 800 meter veel te hard van stapel Blessures van beste sprintsters oorzaak van puntenverdeling MAANDAG 30 JUNI 1958 PAGINA 7 Op de brede avenue aan de voet gelukkigsten in de karavaan. De van het slot van Versailles, waar oogst van de „Nelux" mag er dan eens Lodewijk XIV, de zonne- ook zijn. Allereerst dus de triomf koning, in zijn karos langs zijn van Gerrit Voorting en het ver onderdanen reed, heeft nu de overen van het dagklassement der samengestroomde menigte geju- ploegen. Daarna de gele trui voor beid voor Wim van Est. De Bra- Wim van Est en tegelijkertijd het bander reed er als de „koning van opklimmen naar de eerste plaats de weg" van dit ogenblik, de man die het erekleed van de Tour de France draagt: de gele trui. van het algemeen ploegenklasse' ment. De Belgen zijn thans de leiders van het ploegenklasse- Zaterdag heeft Wim van Est voor ment, maar Wim van Est heeft de derde keer in zijn rijke wieier- historie het gouden kleed van het zijn gele trui nog steeds. Charly Gaul verkeert, dat laat zich be- Grote Avontuur veroverd. Hij was grijpen, in de beste stemming die één van de zeven strijders, die men zich kan denken. Hij beperkt tegen een felle wind in een voor sprong van zes minuten hadden opgebouwd op het peloton. De vol gende dag brak hij met een tradi- zich, uiteraard, tot het meewan- delen in het peloton, vlak bij zijn rivalen Anquetil, Bobet, Bran- kart en Nencini. Hij wacht tot de tie. Voor de eerste keer hield de bergen. Maar, nu in zijn ploeg de oudste der Nederlanders de gele trui langer dan één dag om zijn drager van de leiderstrui thuis hoort, heeft de gedachte, dat hij schouders. En, slaagde de Neder- die straks, als het grote gevecht lands-Luxemburgse formatie er begint, wel eens kon overnemen niet in op de vierde dag van hel Avontuur van Goddet alle posi- hem al verleid tot de uitroep „Had ik in 1955 maar zo'n ploeg ties, die in de vorige etappes wa- gehad, Bobet zou de Tour nooit ren bereikt, te behouden, de man- voor de derde keer hebben ge nen met de oranje truien behoren wonnen." momenteel met de Belgen tot de 30JUNI-5eET. 232KM De Tour en de radio jfcC V1 li I T Robbenzwemsters winnen op lange afstand 1JULI-6eET 223KM. Cherbourg;--"--: WTU- S7 BRIEUC Q ravitoillering] J' Al negen zwemsters beneden limiettijd Ook de heren oefenen voor Boedapest Zwemrecords aan de lopende band Atie Voorbij onttroond Grote prijs van Parijs naar Jan Derksen Advertentie Vreugde heerst dus in het Neder lands-Luxemburgse kamp. De triomf had echter nog groter kunnen zijn. Jem- pie Schmitz, een van de vier Luxem burgers is zondag namelijk dicht bfj een etappe-zege geweest. Hij en Gerrit Voorting bevonden zich in de kopgroep van tweeëntwintig man, die op de eind streep in Versailles afstormden. Drie honderd meter voor de finish kwam de listig manoeuvrerende Luxemburger plotseling in een prachtige positie. Maar juist toen hij wilde uithalen voor de beslissende sprint weigerde zijn ver snelling. Schmitz was nog niet over de eindstreep of hij pakte zijn fiets beet en smeet die woest tegen de grond. Hij had geen ogen voor het drama, dat zich op datzelfde moment bij de Franse nationalen afspeelde. In dat groepje ging namelijk de snelste sprinter van waar schijnlijk heel de karavaan, Darrigade, als een. bezetene, te keer. Geen van zijn ploegmaats was aanwezig geweest om voor hem de sprint aan te trekken en zo kon het gebeuren, dat niet Darri gade, maar een volslagen onbekende, Saqnyfc^i50km Livarot ^4 Brogli e139k^^retej.l[flnHrA -Septuil 39kriv#^\ Q VERSAILLES Ravitaillering de Bretonse regionaal Gainche met de overwinning ging strijken. Die neder laag van Darrigade kostte de Fransen ook de eerste plaats in het ploegen- klassement van de dag. De aanval van Van Est Maar, laat ons eerst terugkeren naar de etappe van zaterdag, de rit dus, waarin Wim van Est zijn gele trui veroverde dank zij een vlucht van 140 kilometer van de zeven man sterke kopgroep. Aan die beslissende ontsnapping gingen eerst nog wat in leidende schermutselingen vooraf. Het geloei en gefluit van de sche pen in de haven van Duinkerken, be doeld als afscheidsgroet voor het rei zende tourcircus, was namelijk nau welijks verstomd of de eerste aanval op de kinderhoofdjes van de oude ka- persstad werd al gelanceerd. Aange voerd door de Italiaan Fallarini sprongen de regionaal Lavigne en de Belg Foré uit het peloton weg. On middellijk pakten De Jongh, Schmitz en nog vier anderen het wiel van de vluchtelingen. De drieste poging liep echter op niets uit. Drie kilometer verder was de formatie weer gesloten en ook in de solo van de Italiaan Fer lenghi was spoedig de laatste noot geblazen. Het heeft er daarna een half uur naar uitgezien, dat de rit even saai en met even weinig strijd zou verlo pen als het grootste deel van de etappe van vrijdag. Maar het liep anders. Na 34 km, een kilometer of vijf voor Ca lais, demarreerde de Italiaan Favero. Stablinski ging met hem mee en Wim van Est, die voor in het peloton reed en ineens een kans zag, volgde de Fransman. Nu ging het erom wie nog meer zou volgen. Het waren de Parij- Derde etappe Algemeen klassement De uitslag van de etappe van Duinkerken naar Eu-le Tréport, luidt 1. Bauvin (Fr.) 4.44.13 (met boni ficatie 4.43.13); 2. Foré (Belg.) z.t. (met bonificatie 4.43.43)3. Favero (It. z.t.); 4. Wim van Est (Nelux) z.t.; 5. Annaert (Parijs N.-O.) z.t. 6. 6. Lamy (Parijs N.-O.) z.t.; 7. gta- blinsky (Fr.) z.t.; 8. Moreno (Sp.) 4.49.20; 9. Bottechia (It.) z.t.; 10. De Jongh (Nelux) z.t-; 11- Anglade (Mid den-Zuid) z.t.; 12. Darrigade (Fr.) 4.50.18; 13. Graczyk (Midden-Zuid) z.t.: 14. Barone (Pariis N.-O.) z.t.: 15. ex aequo het peloton met o.a.- An- quetil, Bergaud, Bobet, Groussard, Mahé, Pipelin, Privat, Walkowiak (allen Fr.), de Italianen Baffi, Bre- nioli, Cataiano, Dall'Agata. Fallarmi, Ferlenghi, Nascimbene, Nencini, Pa- dovan, Pintarelli, de Belgen Adri- aenssens, Brankart en Cerami en van de Nelux: Damen, Kersten, Lahaye, Piet v. Est, Voorting, Van den Borgh, Bolzan, Ernzer, Gaul en Schmitz. al len in dezelfde tijd als Darrigade. Algemeen ploegenklassement 1. Nelux (Wim van Est, Voorting en De Jongh) 43.44.21; 2. België 43.44.29; 3. Frankrijk 43.45.33; 4. Italië 43.46,30; 5. Midden Zuid 43.52.26; 6. ex aequo Zwitsers-Duitse ploeg en Parijs N.O. in 43.55.13; 8. West-Zuid west 43.55.29; 9. Internationale ploeg 43.56.28; 10. Spanje 43.57.39. Vierde etappe De uitslag van de etappe van Eu- le-Tréport naar Versailles over 205 km luidt; 1. Gainche (West Zuidwest) 5 uur 4 min. 4 sec. (met bon. 5.03.04); 2. Darrigade (Fr.) z.t. (met bonifica tie 5.03.34); 3. Gaczylc (Midden Zd) z.t.; 4. ex aequo Planckart (B Mor- van (West Z.W.); Schmitz (Nelux), David (Parijs N.O.); Voorting (Ne lux), Groussard (Fr.), Adriaenssens (B.), Barone (Parijs N.O.), Mahé (Fr.), Vlayen (B.). Hoevenaers (B.)p Thomin (West Z.W.), Quentin (Pa rijs N.O.), Malléjac (West Z.W.), Baffi en Dall'Agata (beiden It.), Delberghe (Parijs N.O.), Picot (West Z.W.), allen in dezelfde tijd als de winnaar. 24. v. d. Borgh (Nelux) 5.05 53; 25ste ex aequo o.a. Bobet (Fr.), Stablinski (Fr.), Nencini (Ita.), Anquetil (Fr.), Wim van Eest, Piet van Est, Bolzan, Emzer, Gaul, Damen, De Jongh, Ker sten en Lahaye, alien in dezelfde tijd als v. d. Borgh. 1. Wim van Est (Nelux) 19.37.16; 2. Bauvin (Fr.) 19.37.56; 3. Foré (B.) 19.38.10; 4. Hoevenaers (B.) 19.39.06; 5. Favero (It.) 19.39.11; 6. Darrigade (Fr.) 19.39.46; 7. Voorting (Nelux) 19.40.27 op 3 min. 11 sec.; 8. Baffi (It19.40.41; 9. Graczyk (Midden Z.) 19.40.51 10. Pianckaert (B.) 19.41.19; 11 ex aequo Mahé (Fr.), Adriaens sens (Belg.) en Morvan (West ZW) allen 19.41.27; 14. Vlayen (Belg.) 19.41.42- 15. Gamche (West Zuidw.) 19 42 07' 16. ex aequo Bottechia (It.)', De Jong (Nelux) beiden 19.42.38; 18. Delberghe (Parijs N.O.) 19.42.51; 19. ex aequo Debussmann (Zwits./Dld) en Rohrbach (Midden Zuid) beiden 19-43.05; 36. Van den Borgh (Nelux) 10.44.56; 37. ex aequo o.a. Anquetil (Fr.), Ernzer (Nelux), Bobet (Fr.) en Gaul (Nelux) allen in 19.45.01; 61. Piet van Est (Nelux) 19.45.03; 63 ex aequo een groep met o.a. Bolzan en Lahaye (Nelux) ellen in 19.45.16; 83. ex aequo Damen en Kersten (Nelux) beiden in 19.46.13- 91. Schmitz (Nel.) 19.50.50. Puntenklassement 1- AMidden Zuid) 25 pnt.; 2. Baffi (It.) 30 p.; 3. Darrigade (Fr.) 44 p.; 4. Hoevenaers (Belg.) 49 p.; 5. Voorting (Nelux) 59 p.; g. Wim van Est (Nelux) 64 p.; 7. Pianckaert (B.) 74 p.; 8. Bauvin (Fr.) 76 p.- 9. Foré (Belg.) 82 p.; 10. Gainche (West Zw) 83 p. Ploegenklassement 1 West Zuidwest 15.11.12; 2. Frank rijk 15.1.42; 3. ex aequo Parijs N. O. en Belgiö 15.12.12; 5. Italië 15.12.55 6 Nelux (Schmitz, Voorting en Van den Borgh) 15.14.01; 7. Midden Zuid 15.16.00; 8. ex aequo intern, ploeg. Spanje en Zwits./Dld alle in 15.17.54 Algemeen ploegenklassement 1. België (Foré, Hoevenaers en Pianckaert) 58.58.35; 2. Frankrijk 58.59.09; 3. Nelux (W van Est, Voor ting en De Jongh) 59.00.21; 4. Italië 59.02.30; 5. West Zuidwest 59.06.41; 6. Midden Zuid 59.08.26; 7. Parijs N. O. 59.09.05; 8. Zwits./Dld. 59.13.07; 9. In tern. ploeg 59.14.10; 10. Spanje 59.15.18. Morgen is de reportage van de finish van de zesde etappe tussen 15.30 en 17.00 uur. De herhaling is om 19.15 uur, waarna om 20.20 uur de nabe schouwing volgt. De uitzendingen zijn over Hilversum II (298 m). zenaars Annaert en Lamy, de ploegge noot van Stablinski, Bauvin en de steeds actieve Belg Foré. Voor Wim van Est wel ongeveer het beste gezeL schap, dat hij zich wensen kon. Hij toch was in dit zevental de man, die het best in de algemene rangschikking geklasseerd stond met een achterstand van 2 min. 21 sec. op de gele-truidra- ger Hoevenaers. Het was niet moeilijk op de golven de en bochtige wegen achter de dui nenrij van het Nauw van Calais een oen voorsprong te nemen. Het pelo- - .r Als geschenk een prachtig, schokvrij JUNGHANS horloge met datum en hoger De haren zijn gekamd, de gele trui is uitgereikt, nu kan de „cérémonie pro- tocolaire" volgen. i to «- - f% De vlucht, waarin Wim van Est de basis legde voor het veroveren van de gele trui. Voorop gaat Bauvin, de winnaar van de derde etappe. Voorlaatste tweede van rechts Wim van Est. ton vond het trouwens niet nodig een ernstige poging te ondernemen, de heren tot de orde te roepen. Deze prille vlucht zou immers zijn einde vanzelf wel vinden, zoals dat met alle vroegtijdige pogingen al het geval was geweest? Maar de zeven aan kop hadden serieuze plannen. Zij gingen door. Na 37 kilometer was de voor sprong al 1 minuut en na de doortocht van Calais, waar Annaert een fikse premie in de wacht sleepte, werd het bijna twee minuten. Toen 47 km wa ren afgelegd wezen de horloges uit, dat de kopgroep een voorsprong van 2 min. 15 sec. had. Dat betekende, dat Wim van Est op dat moment „virtueel" drager was van de gele trui. Het was vanzelfspre kend, dat Van Est daar vooraan alles deed om de voorsprong te ver groten. Foré deed geen meter kop, maar het was voor de Belg onbegon nen werk om de zes anderen ten be hoeve van zijn landgenoot Hoeve naers a£ te stoppen en hij bleef dus meedraaien, terwijl Favero, Stablins ki, Bauvin en Van Est om beurten trokken. Demarrage van De Jongh Na 53 km kwam de eerste reactie uit de achterhoede. Anglade van Midden Zuid was uit het peloton weggekomen en hij trok de Spanjaard Moreno met zich mee. Tien kilometer verder kwam de demarrage an De Jongh, die op zijn beurt Walkowiak, de Italiaan Bot techia en de Spanjaard Otano op sleep touw nam. Deze vier haalden Anglacie en Moreno in toen Boulogne werd be reikt (74 km). Het beeld van de strijd is daarna niet meer veranderd. Het verschil tussen beide groepen aan kop en het peloton groeide gestadig en een poging van de Belgen de groep- De Jongh te bereiken, mislukte. De Jongh probeerde zelfs alleen weg te komen om met een sprong naar de ze ven kopmannen de Nederlandse positie in het algemeen klassement te verster ken. Hij reed enige tijd alleen voor de andere vijf uit, maar het enige resul taat was, dat Walkowiak en Otano zich op het peloton moesten laten terug vallen. Het zevental handhaafde zich. Bij de sprint op het leemachtige baan tje van de badplaats Eu-le Treport was het duidelijk, dat wie het eerste deze rulle baan zou opdraaien, de win naar werd. Het was Bauvin, die de Franse nationale ploeg daarmee de eerste plaats in het ploegenklassement bracht. Maar Wim van Est had de gele trui. In de verdediging Zondag werd Van Est's erekleed be kwaam verdedigd, ondanks felle aan vallen van de Belgische en Franse eauipes. De Brabander arriveerde in het grote peloton in Versailles gelijktq- die met zijn voornaamste concurrenten en negen andere leden van de Nelux- eouipe. Gerrit Voorting en Schmitz wa ren de uitzonderingen. Zij behoorden tot een kopgroep van 22 renners, die een voordrong van bijna twee minuten op bouwden en waarvan de Franse regio naal Gainche verrassend de sprint won voor Darrigade. Het succes van Wim van Est werd dus voortgezet. Die vier de etappe is een grillige rit geworden. Een rit met talloze uitvalspogingen, waarin fel werd gestreden om enkele honderden meters winst, maar die, tot de beslissende aanval na 142 km werd ingezet, toch geen allure van betekenis had. Bij de eerste uitlooppogingen wa ren vooral de Franse nationalen, de Belgen en de Bretonnen betrokken. Zo werd de eerste ser'.euze aanval in geleid door Privat, Walkowiak en de Belg Gilbert Desmet. Maar de Neder lands-Luxemburgse formatie was attent gebleven en pareerde door Wirn van Est, Gerrit Voorting en Van den Borgh naar voren te sturen. Toen was de aar digheid er af en werd de rust hersteld. Enkele kilometers verder waagde Pri vat opnieuw een kans, ditmaal met de regionalen Dacquay en Morvan. Het ging hard, maar nog niet hard genoeg voor Adriaenssens, Nascimbene, Mahé, Dotto en Dupré, die een achtervolging inzetten. Voor alle zekerheid echter waren ook Gerrit Vqorting en Damen meegesprongen. Dat was nu juist iets wat de kopgroep niet wenste. Toen later ook Darrigade, Van den Borgh, Armand Desmet, Thomin en de dappe re Ier Elliott aansluiting kregen, werd de poging weer gestaakt. Zo bleef het voortdurend: felle demarrages om en kele seconden, die zonder effect ble ven. Gerrit Voorting trok nog tweemaal naar voren om een aanval af te rem men en ook Van den Borgh, Piet van Est en Lahaye moesten nog een keer fel op de pedalen duwen. Massale vlucht Tenslotte, na 142 km, volgde de be slissende demarrage. Pianckaert sprong weg met Adriaenssenr en zij kregen goede steun van Darrigade, Grousard en de regionalen Morvan en David, terwijl voorts Schmitz en Voorting de belangen van de Nederlands-Luxemburgse ploeg verdedigden. Nauwelijks had deze groep een redelijke voorsprong of Ferlenghi, Thomin, Vlayen, Barone Mahé, Hoeve naers, Quentin en Gainche gingen ook op avontuur. Voor het peloton de schok te boven was gekomen, waren ook Graczyk, die zijn posititie in het pun tenklassement wilde verbeteren, Mal léjac, Picot, Delberghe en de Italia nen Baffi en Dall'Agata weg. Na 163 kilometer hadden alle vluchtelin gen zich tenslotte verenigd. Hun voor sprong op het peloton was toen 1 min en 40 sec. en deze voorsprong bleef vrijwel ongewijzigd ondanks de tegen werking van Schmitz en Voorting, die geen meter kop deden en de felle reac tie van de hoofdmacht. In die kopgroep kwam tenslotte als verrassende ontkno ping van het avontuur de nederlaag van Darrigade tegen de regionaal Gainche. Zaterdag zijn in de Gouwe bij Waddinx- veen enkele 3 km zwemwedstrijden gehou den. De resultaten waren: 3 km vrije slag dames: 1. Astrid Sander son (Robben) 44 min. 8.9 sec.; 2. Henny van der Velden (Robben) 44 min. 50.5 sec.; 3. Mary Landeweerd (Robben) 48 min. 4.2 sec. 3 km schoolslag dames: 1. Rita Kroon (Robben) 54 min. 8.7 sec.; 2. mej. Dogtrop (DWR) 57 min. 13.5 sec.; 3. mej. Heems kerk (De Zijl) 58 min. 24.5 sec. 3 km vrije slag (heren): 1. Hermsen (Robben) 41 min. 48 sec.; 2. Prins (DJK) 42 min. 15.2 sec.; 3. Dreyer (HPC) 42 min. 50.7 sec. De Zeeuw Hein Cujé heeft zaterdag dat de Middelburger de eindstreep pas- in een fantastisch gelopen race het Ne-1 seerde Delnoye en Roovers met onge- derlands record op de 5000 meter, dat met een tijd van 14 min. 14 sec. se dert 23 augustus 1946 (Oslo) op naam stond van Wim Slijkhuis, verbeterd. Hij kwam tot 14 min. 13,8 sec. hetgeen 0,2 sec. sneller is. Cujé liep zijn record op de nieuwe sintelbaan aan de Na dorst te Middelburg. De baan werd na afloop van de race opgemeten en bleek iets langer te zijn. Het is vrijwel zeker dat Cujé zich ondanks de kwalificatie-eis op de 5000 m. van 14 min. 12 sec. van een plaats in de Nederlandse ploeg, die van 19 tot en met 24 augustus naar Stockholm zal worden afgevaardigd, heeft verzekerd. De slanke, soepel lopende E.M.M.-er heeft een zeer tactische race gelopen. Bij de start lag hij in derde positie met voor hem de Trekvogel Sjoerd Kos ter en Delnoye van Kimbria. Na twee ronden toen Koster het hoge tempo niet meer kon volhouden is het een strijd ge weest tussen Cuié en Delnoye. die tot 800 meter voor de finish steeds aan de leiding hadden gewisseld. Roovers bleef in derde positie en de in de achterhoe de lopende Kunen had zich opgewerkt naar de vierde plaats. Toen gebeurde dat, wat niemand had verwacht. Cujé liep weg of zijn concurrenten niet be stonden en in die laatste twee ronden draaide hjj zo hard. dat op het moment De Nederlandse damesathletiekploeg, worden. Mejuffrouw Goullieux, die deze gehandicapt door blessures van Hannie Bloemhof, Ine Spijk en Joke Claus heeft zondag op de sintelbaan te Werve in Rijswijk tegen Frankrijk een benauwde puntenverdeling (53—53) behaald. De Franse dames zegevierden niet minder dan zesmaal, waarbij zelfs een dubbele zege op de 800 meter. Onze landgenoten stelden daar vier overwinningen tegen over, waarvan twee nunjmers, het speerwerpen en het discuswerpen voor afstand reeds in 2 min. 10.5 sec. had gelopen (Frans record) nam na 300 meter de leiding over van Marie Pois- sonnier, een debutante die nog wat schools loopt, en was tevens zo tactisch haar landgenote Laurent met zich mee te trekken. Het werd 2 min. 14.7 sec. voor mejuffrouw Goullieux en 2 min. 15.9 sec. voor Laurent. Derde werd het Nederlandse meisje Greet Kraan in ....2.16.6 sec., hetgeen een nieuw Ne- de Nederlandse ploeg het meeste succes derlands record zou hebben betekend opleverden, namelijk een eerste en een tweede plaats. Het is dus geen revanche geworden voor de Franse dames die verleden jaar te Lille, in het stadion Félix Gri- monprez met 60 tegen 46 punten een nederlaag moesten incasseren, maar het is ook geen overwinning geworden voor onze vertegenwoordigsters, een overwinning overigens, die mèt Hannie Bloemhof, Ine Spijk en Joke Claus toch maar heel klein zou zijn geweest. De blessures van de topsprintsters hebben echter enige lichtpunten met zich medegebracht. Ten eerste de 20- jarige studente aan de academie van lichamelijke opvoeding in Den Haag, Nannie Haase, een ontdekking van Bram Leeuwenhoek en Henk Blok, die sedert 4 mei aan atletiekwedstrijden deelneemt en ten tweede de 18-jarige atlete van Celebes Joke Bijleveld, die als juniore de Nederlandse eer verde digde in de 4 x 100 meter estafette-ploeg en het verspringen. Men mag dan ook aannemen dat, wanneer Nannie Haase zondag op de Nederlandse kampioen schappen in Rotterdam een goede prestatie levert, zij een goede kans maakt te worden opgenomen in de Nederlandse ploeg die op 16 augustus in Malmö tegen Zweden uitkomt. En misschien daarna ook in de ploeg voor de Europese kampioenschappen in Stockholm Zoals verwacht is de 800 meter dames een geheel Franse aangelegenheid ge- --- Kanaal lamba t.Martin PtFarty56krT Villedieu75km ivranches97km onforson Jinan165km Jugonl87km SI.Brieuc indien de tijdwaarnemers niet volgens de reglementen hadden gehandeld en drie klokjes op de eerste loopster had den vastgezet, maar met drie chrono meters onze landgenote hadden afge drukt. Dan zou het nationale record op naam hebben gestaan van Greet Kraan. Nu blijft het record 2 min. 17.2 sec. op naam van Gre de Jongh die op 30 sep tember 1953 in Londen deze prestatie leverde. Naderhand bleek de heer Jo Moerman, die bij deze wedstrijd als scheidsrechter fungeerde, dezelfde tijd als het jurylid de heer Katsma te heb ben opgenomen. Ook wedstrijdleider Frans Jutte had een tijd opgenomen, die een tiende seconde hoger lag dan de tijden van de heren Katsma en Moer man, zodat wel aan de reglementen was voldaan. De tijd die de heer Jutte heeft opgenomen valt namelijk weg indien de beide andere chronometers dezelfde prestatie aanwijzen. Een en ander hangt natuurlijk af van de record commissie van de K.N.A.TJ. Wat de overige loopnummers betreft liep Ria van Kuik een zeer goede 200 meter in 24.7 sec. en bleef Willy Bak- ker-Cysouw met 11.4 sec. over de 80 meter horden 0.1 sec. achter bij de Franse recordhóudster Marianne Lam- bert-Djian. Corrie Huygen, de Rotterdamse tele foniste en „captaine" Corrie van den Bosch zorgden voor het hoogste aantal punten bij het discuswerpen door een eerste plants van Corrie Huygens met 43.23 meter gevolgd door Oisterwijkse Corrie met 42.47 meter. Ook bij het speerwerpen twee eerste plaatsen. De Amsterdamse Greet van Zelm was de enige met 'n worp van over de 40 m.. terwijl Annie Hoogma met slechts negen cm verschil tweede werd voor het Franse meisje Cathiard. Twee contrasten vertegenwoordigden ons land bij het hoogspringen. De don kere Nel Zwier, sukkelend met een pijnlijke knie en de blonde Dini Hobers. Het was Nel Zwier die met' een sprong van 1.61 meter de eerste plaats ver overde, maar Dini moest met 1.57 m. met de derde plaats achter het 16-jarige Franse meisje Petriamiel, die twee cm hoger kwam, genoegen nemen. Het kogelstoten was voor Frankrijk. Bre- telle stootte 13.69 meter, Dini Hobers, die twee weken geleden het nationale record op 13.70 bracht, bereikte met 12.98 meter de tweede plaats. Wemmy Spierenburg-Scholtmeyer, de kleuter leidster uit Beilen, heeft niet de vorm van verleden jaar toen zij zes meter sprong. Het werd 5.69 meter achter de Franqaise Lambert-Djian. die met 5.94 meter haar eigen nationale record evenaarde. 1 ?<V>; :'V :V ,w.:- '-> De eindsprint van de vierde etappe. De regionaal Gainche, links, verslaat Darrigade. Achter dit tweetal Graczyk, de drager van de groene trui. veer 100 meter achterstand de strijd om de tweede plaats streden, die door de man uit Roosendaal werd gewonnen. Het is het tweede nationale record van Cujé. De kantoorbediende uit Mid delburg is namelijk eveneens record houder op de 3000 meter steeple. Naast de landenwedstrijd tussen de dames van Nederland en Frankrijk heb ben enige „top"atleten gebruik gemaakt van de mogelijkheid om onder de ogen, van de technische commissie en de voorzitter van de K.N.A.U., ir. A. Pau- len, een laatste „generale" te houden voor de Nederlandse kampioenschappen, die volgende week in Rotterdam wor den gehouden. Deze kampioenschappen zijn daarom zo belangrijk, omdat aan het einde van die dag de resultaten van het afgelopen seizoen worden op geteld en afgetrokken, waarna de ploeg voor de Europese kampioenschappen in Stockholm wordt bekend gemaakt. De Eindhovenaar Henk Haus, die afgelo pen winter zo hard heeft getraind op de middenafstand, kreeg als opdracht mee beneden de 1 min. 50 sec. "te blijven op de 800 meter. Snel bijna te snel ging de 400 meter in 52.5. sec. en dit tempo hield hij vol tot 100 meter voor de fi nish. Toen wreekte zich het hoge aan- vangstempo en ging Haus letterlijk en figuurlijk door de knieën. Bijna zittend kwam hij de bocht door en met een heel kleine pas bereikte hij toch nog in 1 min. 51,6 sec. de eindstreep. Heida in 1.53.4 een stuk achter zich latend. Mijndert Blankenstein won de 1500 meter na felle strijd van de A.A.C.'er Harry Jansen. 3 min. 51.8 sec. voor Blankenstein, 3 min. 52.-sec. rond voor Janssen. Een ongetwijfeld goede pres tatie op deze moeilijke baan. Henk Visser bleef met zijn 7.54 meter superieur. Het was nu eens niet Albert Hofstede, die tweede werd, maar tienkamper Kamerbeek, die met 7.03 meter de vierde 7 meter-springer werd en zijn beste persoonlijke prestatie ver beterde. Harry Kleeff bleef met 1.85 meter de beste hoogspringer. Tijdens regionale atletiekwedstrijden in Roosendaal heeft de Thor-atlete Ire ne Roeken het Nederlands record ko gelstoten meisjes gebracht op 15.43.5 me ter Hef oude record stond sinds 11 mei van dit jaar met 14.885 m op naam van Corrie van Wijk van DEM uit Beverwijk. Met de resultaten van de eerste selec tiewedstrijden voor de Europese zwem* kampioenschappen mag de K.N.Z.B. ze ker niet ontevreden zijn. Zaterdag en zondag kwamen de gegadigden voor een reisje naar de Hongaarse hoofdstad in het zwembad De Zijl te Leiden bijeen. Daar bewees Cockie Gastelaars reeds nu in 'n uitstekende vorm te zijn door op de 50 meter lange en vrij zware baan van dit bad de 100 meter vrije slag onbe dreigd in 1 min. 05.7 sec. te winnen. Behalve Cockie Gastelaars kwamen ook Atie Voorbij, Tineke Lagerberg en Willie Lambour op de 100 meter vlin derslag, Lenie de Nijs en Ria van Vel- zen op de 100 meter rugslag, Jans Kos ter, Corrie Schimmel, Mary Kok en Ju dith de Nijs op de 400 meter vrije slag beneden de door de K.N.Z.B. gestelde limiettyden. Naast een puntentelling, waarbij naar mate de Europese kampioenschappen naderen, de vermenigvuldigingscoëffi ciënten oplopen van 2.7 voor Leiden tot 3.43 bij de finales van de nationale kampioenschappen, moeten de eventuele kandidaten voor Boedapest namelijk ook minstens eenmaal beneden deze limiet- tijd gezwommen hebben, Aan deze plicht hebben de negen genoemde meis jes (Jus reeds voldaan. Bij de heren kwam niemand beneden de limiettijden, maar toch werden er hoopgevende prestaties geleverd. Theo Hoogveld, een week uit militaire dienst, won de 100 meter in 5.85 sec., nadat hij zaterdag evenals Herman Willemse met handslag eerste de 200 meter in 2.14.4 had afgelegd. Op de 200 meter schoolslag trok de Purmerendse slagerszoon Ab Kroonen- burg, die het laatste jaar sterk naar vo ren is gekomen, met 2.46.7 de aandacht. Ook de 1.07.1 van Jaap de Jong op de 100 meter rugslag en de 4.52.6 van Herman Willemse op de 400 meter vrije slag hij schudde Leo Verburgt pas op de laatste 50 meter van zich af openen perspectief voor Boedapest. Als een nuttige voorbereiding voor de waterpolowedstrijd BelgiëNederland op 13 juli in Turnhout speelde een voor lopige nationale ploeg onder de naam Kikvorsen een oefenwedstrijd tegen de winterkampioen H.Z. en P.C. De „Kik vorsen" wonnen met 9—0. Het Nederlandse zwemstertie Atie Voorbij is haar wereldrecord op de 100 meter vlin derslag. dat sedert 4 augustus van het vorig jaar met l min. 10,5 sec. op haar naam stond, kwijt geraakt. Tüdens wedstrijden te Los Angeles noteerde de 17-jarige Ameri kaanse Nancy Ramey een tijd van 1 min. 9,6 sec., hetgeen een verbetering betekent van 0,9 sec. Ook het wereldrecord op de 200 m vlinderslag werd door Nancy ver beterd en wel met een tu*d van 2 min. 40,5 sec. Tijdens zwemwedstrijden in Towns ville heeft de Australiër Terry Gathercole, die in de laatste weken al herhaalde malen met succes een aanval deed op een of ander wereldrecord, opnieuw een record verbeterd. Terry zwom de 220 yards schoolslag in 2 min. 36,5 sec., vier seconden sneller dan zijn tijd van veertien dagen terug, toen hij de afstand in 2 min. 40.5 sec. zwom. De tijd van Gathercole betekent ook een nieuw wereldrecord op de 200 m. De limiet hiervoor was door de FINA gesteld op 2 min. 40 sec. Gathercole verbeterde voorts het wereld record 110 yards schoolslag en bracht het op 1 min. 12,4 sec. De Amerikaanse zwemster Sylvia Ruuska boekte een nieuwe wereldtijd op de 4 x 100 m wisselslag persoonlijk. In het Olympische zwembad te Los Angeles zwom zij de 4 x 100 m in 5 min. 46.5 sec. Zij bleef daarmee 2.5 sec. onder de limiettijd op dit nummer, die op 5 min. 49,0 sec. was gesteld. De Japanner Takashi Ishimoto zwom de 100 meter vlinderslag in 60,1 sec. kij bleef hiermede 0,3 sec. onder het wereldrecord op dit nummer dat hij 18 juni j.l. met 60,4 sec. op zijn naam had gebracht. De Grote Prijs, een sprintwedstrijd voor profs is gewonnen door de Neder lander Derksen. Tweede in de finale werd de Fransman Roger Gaignard en derde de Belg De Bakker. Derksen legde de laatste 200 meter in 11,9 sec. af.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7