Virtuoos Brazilië wereldkampioen Moedige Zweden volkomen kansloos in bijsonder fraaie finale: 5—2 H.C.C.-er VAN ARKEL IS IN GOEDE CONDITIE Franse schutters in actie tegen Duitsland Christine Truman faalt voor eigen publiek FEEST THUIS A-team laat zich door B-ploeg in Den Haag verrassen Zuid-Amerikanen dol van vreugde Fontaine nieuwe topscorer in toernooi om wereldtitel Engelse favoriete verliest van 1 *-jarige Amerikaanse Velox te sterk voor Alliance MAANDAG 30 JUNI lyö. PAGINA 8 Brazilië heeft het wereldkam- A Brazilië heeft het wereldkam pioenschap voetbal en de sympa thie van Zweden en heel de internationale sportwereld ver overd. Want, nauwelijks had het eindsignaal geklonken van de laat ste en beslissende wedstrijd van het toernooi om de Coupe-Jules Rimet of de in alle staten van uitbundige vreugde verkerende Zuidamerikaanse voetbalvirtuozen bemachtigden een meer dan le vensgrote Zweedse vlag en droe gen die in triomf mee tijdens hun ere-ronde. Beter bewijs voor de sfeer, waarin de finale om de zo fel begeerde wereldtitel is ge speeld, icas er niet. Brazilië en Zweden kwamen niet alleen door het virtuoze spel van de Zuid- Amerikanen, wier meesterschap over de bal het volmaakte bena derde, tot wellicht één der fraaiste finales van alle toernooien, die de voetbalhistorie kent, die eindstrijd was in elk geval de sportiefste, welke ooit is gestreden. Terwijl toch niets meer en niets minder dan het wereldkampioenschap op het spel stond - een titel, die in de voetbalwereld slechts ééns in de vier jaar wordt vergeven - werd geen seconde de bikkelharde tackle, die de tegenstander niet ontziet, gelanceerd. Het werd een finale, waarin louter op basis van technische perfectie werd gestre den en in voetbal in zijn zuiverste en fraaiste vorm zijn de Brazilia nen, dat hebben zij op ondubbel zinnige wijze aangetoond, van een ongeëvenaarde superklasse. Met 5-2 werden de Zweden volkomen kansloos verslagen. Slechts heel even, toen Zweden in de vierde minuut zeer verrassend de leiding nam, is de overwinning van de Brazilianen in gevaar geweest. Daarna echter waren zij de onbe twiste meesters van het terrein. Cricketwedstrijd Europese titel voor springruiters naar Thiedemann Wimbledonkampioenschappen Icare-Jamin Draverij om grote prijs van Nederland voor Frankrijk Cricketbond voortaan „koninklijk" Landstitel volkomen verdiend Twee landskampioenen Utrecht kan zijn gde niet op Vijf spelers van A.G.O.V.V. worden weer amateur Barcelona speelt met S.C. Enschede Real Madrid verliest in bekerfinale s Als een eresaluut aan hun tegenstanders in de finale en aan het organiserend comité dragen de Braziliaanse voet ballers de Zweedse vlag met zich mee als zij in triomf hun ere-ronde over het veld van het Solna-stadion in Stockholm ma ken. op de vierkante decimeter, de man die tegen Rusland „ontdekt" werd en die in de eindstrijd de bekroning van zijn opmars naar de top vond in de vorm van zijn enige doelpunt in dit toernooi, was met de befaamde Didi de held van de Braziliaanse ploeg. Garrincha ontdekte in de derde minuut dat hij de Zweedse linksback Axbom „hebben" kon en vanaf dat moment heeft hij de President Kubitschek heeft de ko mende woensdag uitgeroepen tot een nationale feestdag. Op die dag keert het Braziliaanse elftal dat de wereld titel voetbal heeft veroverd naar Brazilië terug. De president deelde verder mee, dat hij zijn particulier vliegtuig naar Recife zal zenden om de spelers van het kampioenselftal naar Rio de Janeiro te brengen. In jaren was er in Rio de Janeiro niet zoveel volk op de been als gis teren na de overwinning van het Braziliaanse elftal op het Zweedse team. De drukte was groter dan in tientallen jaren het geval is geweest, met uitzondering van de carnavals dagen in de Braziliaanse hoofdstad. De drukte werd vergeleken met de massale demonstraties die in de stad, werden gehouden in de tijd dat wijlen Getulio Vargas, Braziliaans dictator, op het toppunt van zijn roem stond. De leden van het Braziliaanse voet balelftal „Bangu", dat op het ogen blik op tournee is in Lissabon, waren zo enthousiast over de overwinning van het nationale elftal dat zij alle muziekinstrumenten grepen die maar te krijgen vielen en daarmee de straat op gingen om een „marcha" te maken. De finale tussen Brazilië en Zweden trok 49.737 kijkers, waardoor het totaal aantal toeschouwers van 35 wedstrijden steeg tot 821.363. Zij brachten een totale recette op van ongeveer 9 miljoen kronen, welk be drag vermeerderd moet worden met 1 y, miljoen voor t.v.-rechtcn. De op brengst van de eindronde bedroeg dus ongeveer 10.5 millioen kronen of ruim 1y, miljoen gulden. Dit bedrag wordt verdeeld tussen de F.I.F.A., de Zweedse voetbalbond en de deelne mende teams, zo verklaarde Holger Bergerus, secretaris van de Zweedse bond, die tevens als zijn mening te kennen gaf dat de televisie een ern stige bedreiging vormt, in financieel opzicht, voor de grote sportgebeur tenissen. De interland voetbalwedstrijd tussen Oost-Duitsland en Polen, zaterdag voor 30.000 toeschouwers te Rostock gespeeld, is geëindigd in een gelijk spel: 11. De uitbarstingen van vreugde, die het laatste fluitsignaal van de voortref felijke Franse scheidsrechter Guigue bij de Brazilianen ontketende, waren on vergetelijk. Als dollemannen renden zij elkaar in de armen. Pele, de zwarte zeventienjarige linksbinnen de benja min onder alle spelers, die in het toer nooi in actie zijn geweest stortte zich tegen de stevige schouders van Didi en huilde hete tranen van vreugde. En na Didi moest doelman Gilmar zich over de jongste der Brazilianen ontfermen. De kaalhoofdige neger verzoger van 1 de Brazilianen, bezwoer scheidsrechter Guigue om hem de bal te geven. Guigue schudde van nee, maar hij dook achter hem aan en kreeg de bal toch te pakken. Juichend rende de neger over het veld, wierp de bal vervolgens naar een andere Brazi liaan en maakte vervolgens een perfec te salto mortale voor de koninklijke loge waarin Koning Gustaaf Adolf, die met koningin Louise, de prinsessen, de pre mier Erlander en zijn kabinet de wed strijd hadden gevolgd. Slechts één Bra ziliaan bleef er rustig, de coach Feola. Glimlachend gaf hij iedereen een hand, terwijl zijn spelers een rondedans om hem maakten. En, toen de voorzitter van de FIFA, Arthur Drewry, de beker aan aanvoerder Bellini overhandigde, hadden alle Brazilianen de tranen in de ogen. Brazilië's spel in de eindstrijd was een wereldkampioenschap waardig. Zij kwamen, heel merkwaardig, tot hun allerbeste spel nadat zij in de vierde minuut, voor het eerst in dit toernooi, een achterstand hadden op gelopen door een met groot zelfver trouwen gemaakt doelpunt van Zwe- dens aanvoerder Liedholm. Zonder ook maar één seconde in paniek te gera ken, vatten de Brazilianen na die tref fer het spel weer op en met groot meesterschap drukten zij de hele Zweedse ploeg in de verdediging. En, in de tweede helft, toen Pele kort na de hervatting voor een veilige voor sprong van 3-1 had gezorgd, speelden zij met de Zweden. Steeds ging de bal met elegante bewegingen van voet tot voet, van hoofd tot hoofd, terwijl de steeds vermoeider wordende Zwe den verloren en hulpeloos heen en weer renden. Rechtsbuiten Garrincha, de tovenaar blonde Zweed gekweld met vol handig heidjes zittende en snel uitgevoerde ac ties, welke er steeds weer op uitdraai den dat de Zweed op de grond kwam te liggen en Garrincha een op maat ge sneden pass gaf. Didi was de eigenlijke architect van de overwinning. Achter zijn voorhoede opererend, gaf hij zijn medespelers de ene, op de centimeter nauwkeurige, pass na de andere. Doch ook de andere Brazilianen maak ten een grootse indruk. Er was geen enkele zwakke plek in de ploeg. De 17- jarige Pele speelde met de rust van een man van tweemaal zijn jaren. Mid denvoor Vava viel minder op, nadat hij tweemaal gescoord had, maar die twee doelpunten waren dan ook juwelen van treffers. In de verdediging was Bellini magni fiek. Hjj schakelde middenvoor Simons- son volkomen uit. Nilton Santos en Djal- mar Santos, oude partners die voor het eerst weer naast elkaar stonden in dit toernooi, hielden de Zweedse vleugel spelers, van wie grote dingen verwacht waren, volledig in bedwang en speci aal het spel van de populaire Skoglund kon niet tot ontplooiing komen. De Zweden maakten de fout niet van tactiek te veranderen toen zij gagen dat hun plan snelle uitvallen van de vleu gelspelers Skoglund en Hamrin faal de. In plaats van het te gaan proberen met verre passen door het centrum, waarop de atletische Simonsson en de vlugge Hamrin konden lopen, probeer den zij de Braziliaanse stijl de korte pass te copiëren. Zo speelden zij in de kaart van de Zuid-Amerikanen wier defensie-blok met bijna iedere aanval kon afrekenen voor de Zweden in de buurt van doelman Gilmar konden ko men. Beide ploegen hebben even moeite ge had de zenuwen in bedwang te krijgen en hun spel bij het gladde veld aan te passen. De Zweden lukte dat het eerst. De eerste gevaarlijke aanvallen wa ren voor hen. Daarom was het niet zo verwonderlijk, dat zij het eerst scoor den. Hamrin had op rechts het leer te pakken, maar de actie leek van weinig betekenis, daar de andere Zweedse aan vallers niet meekwamen. Plotseling ech ter kwam Liedholm snel naar voren. Hij omspeelde een paar Brazilianen en schoot vanaf de rand van 't strafschop gebied raak. Vier minuten later echter (Van onze cricketmedewerker) In de cricketmatch tussen een Neder lands A-elftal en een B-team, die zondag ter gelegenheid van het 75-jarig jubi leum van de Koninklijke Nederlandse Cricket Bond op het HCC-terrein werd gespeeld, heeft de B-ploeg voor een ver rassing gezorgd door het op papier ster kere A-elftal met 6 wickets te verslaan. In deze ontmoeting is het optreden van de bowlers uit het A-elftal beneden tie verwachtingen gebleven. De aanval was weinig gevaarlijk, hetgeen enige zorg mag baren in verband met de komende wedstrijden van het Nederlands elftal tegen de MCC en Free Foresters. Met Stolk en De Baare als openings- paar trok het A-team het eerst naar de wickets. Nadat Stolk op 34 voor een snelle en in fraaie stijl gescoorde 22 naar de kant ging, kreeg het talrijke pu bliek een sublieme battingsprestatie te zien van de HCC-er Van Arkel. Deze ging dadelijk tot het offensief over en sloeg de bowlers naar alle kanten van het veld. Na het vertrek van De Baare 27, ondervond v. Arkel goede steun van Van Manen, die na 16 runs bijeen te hebben gebracht op schitterende wijze door Vriens werd uitgevangen. Op eigen bowlen slaagde P. Maas er kort daarna in, een bal van Van Arkel in handen te krijgen, waarmede de innings van de Hagenaar, die in prachtige stijl 48 runs op zijn naam had gebracht, ten einde kwam. De Ruig 18, W. van Weelde 14, Dries 10 en Van den Bosch 10 not out, voerden de score verder op, maar op 178 was het met de mannen van het A-team gebeurd. Vriens, die de beste bowling- cijfers van de dag wist te behalen, nam 4 wickets voor 36 runs. De Villeneuve 3 voor 35, M. Maas 1-33, Leeftink 1-21, P. Maas 1-11, H. van Weelde 0-17. Gallois en Bregman hebben daarna de grondslag gelegd voor de fraaie score, waarmede het B-team van repliek dien de. Beide batsmen hanteerden 't wilgen hout op beheerste wijze, gaven geen en kele kans weg en waren volkomen opge wassen tegen de vrij zwakke aanval van het A-elftal, waarin alleen Van den Bosch met de bal verdienstelijk op dreef was. Nadat de 100 zonder wicketverlies was gepasseerd, werd Bregman op 117 voor een uitstekende 52 door Van Staay gebowld. Gallois, die met 58 topscorer werd, volgde hem even later. H. van Weelde droeg vervolgens 15 runs bij, waarna De Villeneuve en Van der Vlugt met uitstekend batten de B-ploeg in de richting voerden van de overwin ning. Van der Vlugt vertrok voor een fonkelende 21, De Villeneuve, die 21 not out achter zjjn naam kreeg, sloeg in de voorlaatste over met een harde 4 de winning-hit voor zijn ploeg. Het B-elftal bereikte een score van 178 voor het verlies van 4 wickets en won de strjjd dus met 6 wickets. De bowlingcijfers waren: Van den Bosch 3 voor 52, Van Staay 1 voor 61, Bakker 0-20, W. van Weelde 0-14, Dries 0-24. In het A-elftal ontbrak Colthoff. Hij Frankrijk, wat onfortuinlijk, maar daarom niet minder verdiend verslagen door Brazilië in de halve finales, heeft gekregen, waarop het recht heeft. Dank zij een aan duidelijkheid niets ontbre kende overwinning op Duitsland (63) veroverden de Fransen de derde plaats in het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal. De triomf der Fran sen was tevens de triomf van hun scherpschutter Juste Fontaine. De drie ëntwintigjarige goalgetter der „tricolo res" schoot in de strijd tegen de Duit sers niet minder dan 4 keer raak. Zijn totaal in de zes wedstrijden van het toernooi kwam daardoor op dertien doelpunten en daarmee onttroonde hij de topscorer in de historie der wereld kampioenschappen, de Hongaar Sandor Kocsis, die het in 1954 tot elf doelpun ten heeft gebracht. Ietwat tegen de verhoudingen in. open de Fontaine de score in de vijftiende minuut. Alleen voor het doel gekomen, deed Kopa of hjj wilde schieten. Kwiat- kowski dook, maar Kopa schoof het leer door naar de vrijstaande Fontaine, die raak schoot. Cieslarczyk nam drie minuten later wraak. Rechts van het doel staande, kreeg hij de bal in zijn bezit, dribbelde naar links door de Franse verdediging en knalde vanaf de rand van het strafschopgebied keihard in. Maar weer kwamen de Fransen voor. In de 28-ste minuut zond Kopa een verre pass naar voren. Wiesnieski sprintte snel. maar in het strafschopge bied werd hij door Erhardt ten val ge bracht. Kopa belastte zich vervolgens perfect met het nemen van de straf schop. Tien minuten later werd het zelfs 31. Een schot van linksback Lerond stichtte zoveel verwarring in de Duitse defensie, dat Fontaine zich maar be hoefde om te draaien om de bal het laatste en beslissende tikje te geven. Het vierde Franse doelpunt kwam vijf minuten na de rust. Kopa versloeg drie Duitsers op het middenveld en stuurde een pass naar Fontaine. Terug ging de bal naar Kopa. De middenvoor zag Douis vrij staan en gaf de invaller voor Piantoni een kans die prompt benut werd. Twee minuten later dook Rahn op voor de Franse doelmond, na een van rechts genomen hoekschop. Toen Abbes misgreep, schoot Rahn van een meter afstand raak. Een poosje konden de Duitsers het middenveld beheersen. Zij waren toen het meest in de aanval, in hoofdzaak doordat zij risico's namen en zeven man lieten opdringen. Hoe groot echter het risico van het opdrin gen was bleek toen Kopa de bal naar F r taine dirigeerde. De Fransman kon alleen op het Duitse doel afstormen en miste toen natuurlijk niet meer. 52 voor Frankrijk dus, maar nog waren de doelpunten niet op. In de 85-ste minuut kwam de bal uit een door Schnellinger genomen vrjje schop voor het Franse doel. De bal ging over de hoofden van de Franse verdedigers en de toerennen- de Schafer werkte het leer langs Abbes, 53. Een minuut voor het einde kwam Fontaine nog eens in actie. Lafont stuur de hem een pass vanuit het midden veld. Weer gaf Fontaine de Duitse doel man geen schijn van kans; 63. Languit naar voren sprong middenvoor Vava naar de lage, haarscherpe voorzet van rechtsbuiten Svensson krijgt geen schijn van kans: Brazilië leidt met 2-1. was de stand alweer gelijk. Snel achter een kwamen er drie corners voor het Zweedse doel en uit de derde kwam van drie meter afstand een treffer van Vava. Garrincha had hem de bal precies op maat aangegeven. Een kwartier voor de rust kwam de herhaling. Nu was Gar rincha voor de zoveelste maal langs Axbom gegleden. Opnieuw was Vava ter plaatse om de lage center langs Svens son te werken. Garrincha. Doelman In de tweede helft sloeg de balans nog meer naar Zuidamerikaanse zijde door. Volkomen passend bij het spelbeeld werd de voorsprong opgevoerd tot 4-1, door treffers van Pele (55 minuten) en Garrincha (68 minuten). Tegen de verhouding in maakten de Zweden zo waar toch nog 'n doelpunt Liedholm gaf tien minuten voor het einde een magnifieke dieptepas en Si monsson ging er achter aan. De Bra ziliaanse achterspelers bleven staan, appellerend voor buitenspel, doch de scheidsrechter liet doorspelen en Si monsson tikte de bal met de zijkant van de voet in het net. De spanning kon dit doelpunt echter niet terugbrengen, want de Brazilianen bleven heer en meester van de situatie. Enkele seconden voor het einde, toen Zagallo een hoge voorzet gaf, dook Pele plotseling voor Svensson op. Hij liet de bal „dood" op zijn hoofd vallen en voor Svensson begreep wat de gevolgen er van waren, lag de bal in de uiterste hoek van het doel: 52. Zaterdag is te Aken de eerste proef voor het Europees kampioenschap springruiters begonnen. De Duitser Fritz Thiedemann met „Meteor" won voor 25.000 toeschouwers uit een veld van 24 ruiters. De Italiaan Piero d'Tnzeo met „The Rock" is zondag de enige rui ter geweest, die de tweede proef zon der fouten aflegde. Het was een zeer zware opgave om het 880 meter lange parcours, dat 21 hindernissen telde met totaal 28 sprongen, foutloos af te leg gen. De tijd waarin dit parcours moest worden afgelegd bedroeg 132 seconden, maar nadat drie ruiters rond waren geweest werd het verhoogd tot 150 se conden, waarbij aangemerkt dient dat iedere fout met zes seconden werd be straft. Ia twee dagen staat Fritz Thiede mann aan de kop met 48 punten. Twee de is Piero d'Inzeo met 45, derde Hans Günther Winkler met 43. de Amerikaan Steinkraus met 39 vierde en de Span jaard Goyoaga en de Rus Favorski be zetten gezamenlijk de vijfde plaats met 38 punten. Wereldkampioen Raimondo d'Inzeo, die door een, in het gips gestoken, ge broken hand niet aan het kampioen schap van Europa kan deelnemen en voor het verwisselen van paard zelfs twee helpers nodig heeft, presteerde het zondag om vóór Fritz Thiedemann en diens landgenoot, de Olympische kam pioen Hans Günther Winkler de prijs van „Nordrhein Westfalen" te winnen. In dit gecombineerde en zeer zware springconcours kwamen 33 combinaties uit, waarvan er slechts 'ier het 800 meter lange parcours foutloos beëin digden. Het Engelse tennispubiiek kreeg za terdag op Wimbledon een grote teleur stelling te verwerken. Hun 17-jarige Christine Truman, die tijdens de wed strijden om de Wightman Cup Althéa Gibson had verslagen en in wie de Engelsen een toekomstige Wimbledon- kampioene zien, werd iu de vierde ronde uitgeschakeld. Het was Mimi Arnold, een 19-jarige deelneemster uit Californië, die haar de nederlaag had toegebracht. Vele belangstellenden, die de partij hadden willen bijwonen, konden geen plaats op de propvolle tribunes rond om het centre court kriigen. Maar zij volgden de wedstrijd toch. zij 1' t dan op een elektrisch s rebord. Lang heeft het duel niet geduurd. Het vonnis over Christine Truman werd binnen een uur voltrokken. Op beheers te wijze bouwde Mimi Arnold een beslis sende voorsprong op. De Engelsen op de tribunes konden hun ogen nauwelijks ge loven. Hun idool ging langzaam ten onder. Christine Truman werd onzeker. Zfj bleef weliswaar voortdurend in de aanval, maar haar anders zo keiharde en goedgeplaatste forehand drives kwa men niet. De ballen belandden in het net of ver achter de baseline en zo ver gaarde haar tegenstandster punt na punt. Mimi Arnold was zo vasthoudend als een terrier en met haar lage slagen overrompelde zij haar tegenstandster. De cijfers waarmede de Amerikaanse won waren: 10-8, 6-3. Er was nog een verrassing. De 29- jarige Engelse Pat Ward trok zich wei nig van de reputatie van de Amerikaan se Karol Fageros aan en met 2-6 6-4 6-4 schakelde zij de als achtste geplaatste speelster uit. Maar eigenlijk heeft de door de zon gebronsde „glamour girl" de nederlaag aan zich zelf te wijten. Ze liep op verkeerde momenten naar het net op waardoor zij haar rivale te veel passeerruimte bood. Een fout in de organisatie is dat de twee dominerende figuren in het dames enkelspel. Althéa Gibson en Maria Bue- no in de onderste helft van de lijst zijn geplaatst. Het is hierdoor immers on mogelijk dat beiden de eindstrijd zullen bereiken. De belangrijkste resultaten: Margaret Dupont (VS) versl. Norma (Austr.) 6-3, 3-6, 8-6; Thelma Long (Austr.) versloeg mej. Morrison (N.Zeeland) 6-4, 6-3; mej. Muller (Austr.) versl. Maria Reves (Mex.) 6-0. 6-2; Angela Mortimer (GB) versl. Edda Buding (Statenl.) 6-2, 6-4; Maria Esther Bueno (Braz.) versl. Part Curry (GB) 6-0, 6-2; Ann Haydon (GB) versl. Jean Forbes (Z.-Afr.) 3-6, 6-2, 7-5; Shirley Bloomer (GB) versl. mej. Carr (Z.-Afr.) 6-3, 6-4. Vierde ronde; Althéa Gibson (VS) versl. Louise Coghlan (Austr.) 6-0, 6-2; Zusy Kormoczy (Hong.) versl. Mary Hawton (Austr.) 6-2, 6-1. Heren enkelspel, derde ronde: Mervyn Rose (Austr.) versl. Barnes (Braz.) 6-3, 9-7, 6-4; Cooper (Austr.) versl. Joergen Ulrich (Den.) 9-7, 6-2, 3-6, 6-3; Drobny (GB) versl. Laver (Austr.) 6-1, 6-1, 6-4; Mackay (VS) versl. Mark (Austr.) 4-6, 10-8, 6-4, 6-4; Mulloy V.S.) versl. Green (VS) 3-6, 6-4, 6-4, 6-2; Sega.1 (Z.-Afr.) versl. Jacques (Austr.) 6-3, 6-1, 6-4; Patty (VS) versl. Toerben Ulrich (Den.) 4-6, 7-5, 6-1, 6-2. Heren dubbelspel, tweede ronde: Coo per en Fraser (Austr.) versl. Ayala en Candy (Chili/Austr.) 6-3, 6-1, 6-1Mac kay en Rose (VS/Austr.) versl. Knight en Pickard (GB) 13-11, 6-4, 26-24. Dames dubbelspel, eerste ronde: mej 5- Reynolds en mej. Schuurman (Z.-Afr.) versl. Christine Mercelis en Heather Segal (Belg./Z.-Afr.) 6-2 6-2 11.000 toeschouwers raakten zondag buiten zich zelve tijdens de draverij om de grote prijs der lage landen. Zou Ja- min het grote kanspaard, waarop zove le weddenschappen waren afgesloten de reeds in winnende positie lopende Icare buitenom nog te pakken kunnen krij gen? Op topsnelheid kwam de polain van Jan Riaud naar voren. Langzaam schoot hij langs het compacte veld. Nauwelijks honderd meter waren er nog te draven. Toen bewees Jamin, die zich de eretitel van „Opvolger van Gelinotte" volkomen waardig toonde, zijn grote klasse. Riaud liet hem gaan en er was geen houden meer aan. Kop aan kop kwamen beide paarden. Vlak achter hen de Nederlander Quintus Harvester vorig jaar tweede die reeds zeker was van de derde plaats. Zonder enig waarneembaar verschil schoten Jamin en Icare door de palen. De. foto moest de beslissing brengen en die wees Ieare als de winnaar aan. Dat bracht Henry Levesque het lieve sommetje van 15.000,-. Mevrouw Ol- ry-Roederer, eigenaresse van Jamin kreeg 5000. Voor beide paarden werd dezelfde tijd: 3 min. 30.1 sec. afgedrukt. De kilometertijd voor Icare was 1 min. 19.6 sec. en voor Jamin 1.19.-. Een vol ledige triomf dus voor de Franse fok kerij en een record voor Duindigt dat met zijn 11.000 kijkers zelfs nog een tweede record boekte. En Jariolain -de Italiaanse crack? Voor de start had zijn beroemde rijder Orlando Zamboni in de box nog tegen ons gezegd: „Als Jariolain maar goed start, dat is voor mij het meest belang rijke, hij is ontzettend nerveus. Jario lain startte niet goed, bleef gedraaid staan en draafde toen ver achter het compacte peloton. In de laatste rechte lijn toen Zamboni hem de vrqe teugel liet liep de 5 jaar oude hengst zich bui tenom toch nog naar een vijfde plaats, genoeg om zijn leiding m het algemeen klassement voor het Europees kam pioenschap te behouden. Eigenaar Gar- zotto, die speciaal even uit Milaan was komen overvliegen, vond het echter maar zo-zo. werd als wicketkeeper vervangen door Van Eek. De op Houtrust gespeelde wedstrijd tussen een C- en D-elftal, werd na een spannend treffen door het C-team met 9 runs gewonnen. Zaterdagmorgen heeft de commissaris der koningin in de provincie Zuid-Hol land het bestuur van de Nederlandse Cricketbond in zijn kabinet ontvangen en medegedeeld, dat het de koningin heeft behaagd aan deze bond het pre dikaat „koninklijke" te verlenen. De bond viert dit jaar zijn 75-jarig bestaan. Het bestuur van de Cricketbond, heeft ter gelegenheid hiervan een gedenkboek samengesteld, dat min of meer aansluit op het gedenkboek dat uitgegeven is bij het 50-jarig bestaan in 1933 en op de al manak die in 1941 is verschenen. (Van onze sportcorrespondent) Utrecht wonen blijkbaar de beste voetballers, van Nederland. Want nadat DOS de ti' in ,}e Wacht had gesleept bij de semi-profs heeft Velox dit goede voorbeeld #_bij de ama' '""s gevolgd. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat de Utrechtenaren in feeststemming het dal der rozen zouden verlaten. Want al in de derde minuut benutte Sep een wegens hands van Zweverijn toege kende strafschop: 10. Toen echter liet Velox zien dat het wel met de titel naar huis wilde gaan. nadat deze ploeg het vorig jaar juist naast de titel had gegrepen - dit jaar Een onstuimig offensief leverde in de twaalfde minuut een doelpunt op van G. Uitenbosch, in de vijftiende minuut door Van der Horst en in de veertigste minuut door Adelaar (13), wat tevens de ruststand betekend Na de thee bracht Van der Horst een kwartier voor het einde de Utrechtenaren op rozen: 14. Wel ver kleinde de beste man der Roosendalers, stopper De Vette, de achterstand nog tot 24, maar daarna werd het onge twijfeld betere voetbal der gasten nog beloond door twee gaven doelpunten van Van der Horst: 26. Eindstand: Velox 4 3 0 1 6 14— 5 Alliance 3 1113 6—9 Quick (N.) 3 0 12 1 5—11 De Franse paarden Icare en Jamin hebben zondag op Duindigt een fel gevecht geleverd om de Grote Prijs der Lage Landen. De finish was zo scherp dat er een foto aan te pas moest komen om Icare (op de voorgrond) als winnaar aan te wijzen. (Van onze sportcorrespondent) Het was zaterdag een onvergetelijk feest voor de Utrechtse sportliefheb bers. Allereerst de kampioensreceptie van DOS en laat op de avond een feest van Velox, dat ook landskampioen was geworden Bij DOS was het een komen en gaan van officials, clubs en vrien den. De heer Martens, vice-voorzitter van de K.N.V.B., stelde de gouden plak in het vooruitzicht en sprak vriende lijke en ernstige woorden. Zo reageerde hij op een opmerking, die de heer Kasbergen van Elinkwijk ter receptie had gemaakt. De wedstrijd, waarin Aja.x „niet haar best" zou hebben ge daan in de ontmoeting tegen Blauw Wit, lag volgens de heer Martens all in the game. Ajax had beneden de normale vorm gespeeld en van opzet om Blauw Wit te laten winnen was niets geble ken. De bond had immers waarnemers gestuurd. Voorzitter Van Daalen van Enschede bood de DOS-spelers een ori gineel geschenk fan. Ieder kreeg een badhanddoek in clubkleuren. Ze konden nu zichzelf eens gaan afdrogen, want Enschede was door DOS afgedroogd. Het was een stijlvoile receptie, een van de grootste die DOS ooit hield. Tegen twaaiven werd het Velox-team afgehaald aan het Centraal Station. Zew'lgmgen de jongens naar het ri w?ar een enorm nachtfeest jVeUuilfv,e.T Velox zal maandagmid- VIjf door B- en W. van Utrecht woraen ontvangen, waarna er een rjj- .gemaakt. Utrecht heeft twee i„ïifjai?P10enen, hetgeen in de ge- scmedenis van Utrecht nog nooit is voorgekomen. Zelfs één kampioen was een ongekende weelde. Het bestuur van de eerste-divisieclub AGOVV heeft besloten de contracten met de volgende spelers niet te verlengen. Het zijn H. Palm, G. Wasmus, H. Dijk graaf, E. J. Uytenhoorn en H. Zeegers. De laatste zal op de transferlijst wor den geplaatst, de overigen zullen tot de amateurstatus terugkeren. De oud-rechtsbuiten van het Neder lands amateurelftal H. Elfring heeft het bestuur van AGOVV meegedeeld dat hij niet voor verlenging van zijn contract in aanmerking wil komen. Ook hij wil weer als amateur uitkomen. De Nederlandse ere-divisieclub S.C. Enschede heeft zondag in het nieuwe stadion te Barcelona met 83 verloren van de F.C. Barcelona. Bij rust leidden de Spanjaarden met 3—i. Er waren 30.000 toeschouwers. Real Madrid, onlangs in Brussel win naar van de Europese voetbalbeker, heeft zondag in de finale van de Spaan se bekercompetitie met 20 verloren van. Atletico de Bilbao. Meer dan 120.000 toeschouwers woon den de wedstrijd bij. Te Ede is een voetbalwedstrijd ge speeld tussen het zaterdagelftal van de KNVB en een combinatie Wageningen VitesseRheden. Het zaterdagelftal won de ontmoeting met 32. De interlandwedstrijd tussen de atle- tiekploegen van België en Frankrijk, zondagmiddag in het Heyselstadion te Brussel, eindigde in een ruime over winning voor de Fransen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 8