Uit Kennemerland Visserijgolf abv.ÏÏleijec Zandvoort gaat recreatieplan welomlijnd vaststellen Sleepboot torpedeert schip haven van IJmuiden m Verkeersexamen had goede resultaten in Zandvoort Inspectie rijksscholen voor V.H.M.O. wordt uitgebreid Kruiswoordraadsel I 't Silver Stoepke TWEKA DAMES- BADCOSTUMES Natu-raLax NAAIMACHINES Reünie van schoolkameraden in Beverwijk 13 K.A.J. IJMUIDEN-OOST HEEFT DIOCESAAN KAMPIOEN De verbreding der visserij grens Behoorlijke aardbeienaanvoer Opdracht aan Ned. Heidemij. Aan kapitein geen straf opgelegd Aantal inspecteurs verdubbeld De „Johan" raakt een schroef kwijt De Dochter van de QeJien^ac^u Jack Zuurbier loopt 80 meter in 9,6 sec. Onbetaalbaar Rond IJsland Tussen spoorwagens bekneld Prijzen waren goed Natuurlijke regelmaat! Bij aanrijding gewond RAAD VOOR DE SCHEEPVAART Gronden voor Boule vard-plan Zandvoort Komt schip direct naar Amsterdam Mariaschool voorlopig in parochiehuis DINSDAG 1 JULI 195b PAGINA VELSEN-IJ MUIDEN SIERADEN en LUXE ARTIKELEN Motor tegen vrachtauto BEVERWIJK GROTE HOUTSTRAAT 16 Veilingnotering CASTRICUM TOUR DE FLEVO '58 ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Bijzondere positie De sherif en zijn vrienden R.-k. Handelsavondschool Hans van Duin wint in Den Helder SANTPOORT Onderdak gezocht Eindexamens Triniteits- lyceum Haarlem 8 9 10 11 OTiiHniinMNWMHW] Miniu(imi)i«!nfllllllll))llWl)lli iwiiii/iuïiuiHiJUHi 8 Met twee, drie stappen is Erwin bij haar. „Ingrid", zegt hij schor, „wat„Ik houd niet van die man", fluistert zij, terwijl zij hem wan hopig aankijkt. „Je weet hoe vader is. Het is zijn wil. Ik heb me altijd naar zijn wil geschikt, maar ditik kan het niet en ik wil het niet. Maar kom, laat ons gaan zitten; ik moet je iets vertellen, en snel, voor dat wij gestoord worden". „Het gaat om Amar", zegt Ingrid gejaagd, als zij Erwin een beker wijn ingeschonken heeft en ze tegenover hem voor het haardvuur zit. „Ik ben bang voor hem. Hij liegt! Hij zegt, dat hij stamhoofd is, maar hij liegt. Oh, ik begrijp vader niet. Arnar heeft zich een keer versproken. Ik heb niets laten merken en hij was het zichzelf ook niet bewust; ik betwijfel zelfs of hij zich het voorval herinneren kan, want hij had nogal diep in de wijnkroes gekeken". „Nu, wat heeft hij toen gezegd?" dringt Erwin aan. „Vlug, want ik hoor wat op de gang." „Hij vertelde een jachtverhaal, hoe goed hij als jager wasen toen sprak hij ineens over „Thorfinn Snelvoet, ons stamhoofd!" „Dan is hij dus in derdaad zelf géén stamhoofd", valt Erwin fronsend in. „Heb je dat aan je vader verteld?" Ingrid haalt de schouders op. „Hij zou mij toch met geloven, dat is het juist. Ik kan met niemand, niemand spreken. Ik ben het geweest, die vader aangeraden heeft de koning voor deze jachtpar ij uit te nodigen, in de hoop dat ik een kans zou krijgenHet meisje schrikt als de deur eensklaps opengaat. Het is de oude Helge. „Meesteres, er dreigt gevaar", fluistert zij. „Arnar is op weg naar hier". De kajotters van IJmuiden-oost zijn niet met lege handen teruggekeerd van de diocesane kampioenswedstrijden voor de bisdommen Haarlem en Rot terdam, die op de sportcomplexen van de bisschoppelijke nijverheidsschool te Voorhout uitstekend waren georgani seerd. Voor het eerst in het bestaan van de K.A.J. in IJmuiden-oost heeft de afdeling een diocesaan kampioen: Jack Zuurbier. Reeds bij de districts wedstrijden bereikte hij zonder noe menswaardige tegenstand op de 80 m als eerste de finish. In de beslissende finale moest hij alleen in de eerste tien tallen meters nog kamp geven. Daarna roffelde hij onbedreigd op zijn gloed nieuwe spikes naar de eindstreep. Hij bracht het zelfs tot een diocesaan re cord, 9.6 sec. Geen wonder, dat zijn supporters, mannelijke zowel als vrou welijke, hem enthousiast op de schou ders namen, even enthousiast als zij hem even te voren hadden aangemoe digd tjjdens zijn onweerstaanbare spurt. Jack Zuurbier was kennelijk met dit succes nog niet tevreden. Bi het ver springen stond hij lange tijd aan de kop met een sprong van 4,71 m. Pas In de laatste springbeurt, waarbij hij Advertentie mooi zijn onze collecties Maar ieder stuk uit deze collec tie is betaalbaar voor elke beurs en aangepast aan ieders smaak. Kijk eens rond bij De kleine zuuk met rte tjromme keii2e Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 Van Duitse zijde wordt fel geageerd tegen het voornemen van IJsland om de territoriale grenzen uit te breiden tot 12 mijl uit de kust. De nu voorgenomen uitbreiding van de visserijgrens tot niet minder dan 12 mijl beïnvloed de Duitse visserijbelan- gen in zeer sterke mate. IJsland is na melijk voor de Duitse visserij veruit de belangrijkste visgrond. Er moet dan ook op gerekend worden, dat als ge volg van deze maatregel de vangsten rond IJsland met 20.000 tot 25.000 ton per jaar zullen verminderen voor de Duitse schepen. Dat komt neer op on geveer 20 pet van hét totaal, dat onder de IJslandse kust gevangen wordt. IJsland is echter niet in staat de uit breiding van de visserijgrens te moti veren met bescherming van de vis stand", zoals destijds bij de uitbreiding van 3 tot 4 mijl wel het geval was. Het wil namelijk een verbod voor buiten landse schepen om binnen de 12 mijls zone te vissen, maar wil daarentegen de eigen schepen wel toestaan daar te vissen. IJsland is echter het land, dat juist zelf het meest onder de IJslandse kust vist. De totale produktie van de IJslandse vissersvloot beloopt rond 506.000 ton. Dat is ongeveer het vier voudige van de vangsten, die Duitsland daar doet. Van Duitse zijde betoogt men dan ook, dat de voorgenomen uitbreiding van de territoriale wateren een duide lijke aanval tegen het bestaande vol kenrecht betekent. Zou hieraan gevolg gegeven worden, dan bestaat het grote gevaar, dat andere visserijlanden soort gelijke maatregelen gaan treffen. Men hoopt dan ook, dat de stappen, die gezet worden om te komen tot een Internationale conferentie van de bij de visserij rond IJsland betrokken landen succes zal hebben en dat ze tot gevolg mogen hebben, dat aan al deze landen recht wordt gedaan. Vijftig vaartuigen ^zorgden maandag voor een totale aanvoer van 7.400 kisten verse vis. Voor de eerste losbeurt wa ren er veertien schepen met 2200 kis ten schelvis, 305 kisten wijting, 700 kis ten gul en kabeljauw. 205 kisten kool- vis, 285 kisten makreel, 60 kisten verse haring, 1650 kisten stokkebit, 1000 kilo tongen, 20 kisten schol, 875 kleine kist jes makreel, 30 kleine kistjes haring en 420 stijve kabeljauwen. Voor de tweede losbeurt waren er 36 vaartuigen met 675 kisten schelvis, 185 kisten wijting, 120 kisten gul en kabeljauw, 5 kisten koolvis, 290 kisten makreel, 140 kisten verse haring. 200 kisten diversen, 15.000 kilo tongen, 1050 kisten schol, 1025 klei ne kistjes haring, 220 kleine kistjes ma kreel en 30 stijve kabeljauwen. De verse haring deed maandag 26 tot 19 per kist van 50 kilo. Makreel ging weg voor 30 tot 22 grote regels kabeljauw deden 108 tot 55 kleine regels 54 tot 50 en kisten kabeljauw 60 tot 80 per 125 kilo. Grote zwarte koolvis ging weg voor 80 tot 76 per 125 kilo. Leng noteerde 62 per 125 kilo. Gestripte wijting noteerde 17 tot 10, dichte wijting 12 tot 8 grote schel vis 38 tot 24, groot middel 36 tot 22, klein middel 43 tot 21 braad 22 tot 10 en pennen 21 tot 118 per kist van 50 kilo. Er was betrekkelijk weinig tong aan de markt. De prijzen waren hoog voor deze fijnvis. Grote tong deed 3,20 tot 3 groot middel 3 tot 2.90, klein middpl 2,90, tong en tong II 3 tot 2.90 per kilo. De dinsdagmarkt wordt de Allan Wa ter IJm. 34 voorzien van 550 kisten verse vis, 360 kleine kistjes haring, 40 kleine kistjes makreel, 140 stijve ka beljauwen en 50 kantjes gezouten ha ring. De VI. 110 Michiel Jan zorgt voor 585 kisten verse vis. De VI. 131 lost 610 kisten verse vis, 250 kleine kistjes ha ring en 140 stijve kabeljauwen. De Shamrock IJm. 129 zorgt voor 175 kis ten verse vis. De VI. 153 lost 435 kis ten verse vis. Óm de noord profiteerden de schepen van goed weer. De vangsten liepen van 150 tot 200 manden haring en makreel per dag De Jacob Pronk meldde trek ken van 30 manden haring en makreel en de Job Gouda IJm. 99 en de Emma IJm. 15 meldden trekken van 40 man den haring en „makreel. De visserij op zandspiering i" onder de Nederlandse kust hervat. Een vloot van ongeveer 200 Nederlandse, Duitse en Deense kot ters neemt aan deze visserij deel. De resultaten zijn gunstig. De besommin gen lopen van 3000 tot 5000 voor een reis van vier dagen. zelf 4,76 m sprong, werd hij door twee tegenstanders gepasseerd, 4,82 en 4,78 m. Een eervolle derde plaats met 6 cm verschil op de kampioen en 2 cm op de winnaar van de tweede prijs. Jack Zuurbier kan het zichzelf moeilijk ver geven. dat hij ook hier niet tot de eer ste plaats kwam. Bij de districtswed strijden had hij een sprong gemaakt van 5.10 m. Nog waren niet alle troeven uitge speeld. Jack Zuurbier zou ook nog op de 600 m uitkomen. Hij kwam weer in de finale, weer als favoriet. Maar toen gebeurde er iets, dat hij niet licht zal vergeten. In totaal gewonnen positie de aanhang" van IJmuiden-oost zag de derde medaille al in bezit kreeg hij kramp en moest de strijd staken. De derde medaille kwam er toch nog. Daarvoor zorgde Cor van Schagen. Hij stootte de kogel 10,68 m en dat was voldoende voor een derde prijs. Ton v. d. Ven, die anders nog een kans ge waagd zou hebben op de 3 km moest helaas van deelname afzien. Het vollevbal-team was niet zo for tuinlijk. Wel kunnen twee gelijke spe len uit de bus, maar niet één wed strijd werd gewonnen. Alleen in de laat ste wedstrijd tegen het Leidse team, toen Jack Zuurbier zijn eerste, slechts een halve wedstrijd speelde, werden de Leidenaren in de laatste set met 151 overweldigd. IJmuiden-oost heeft het niet slecht ge daan en is dan ook vol goede voor nemens cm het volgend jaar nog beter voor de dag te komen. Daar is alle kans op, want de prestaties van Jack Zuurbier, die pas 15 jaar oud is, heb ben hoopvolle verwachtingen gewekt. Wie meer over de wedstrijden van Voorhout wil horen, kan zaterdagmid dag om 2 uur op Hilversum II bij de K.R.O. zijn oor te luisteren leggen. Tom Bouws heeft er een uitgebreide opname van gemaakt. Maandag waren spoorwegarbeiders op het stations-emplacement te IJmuiden- oost bezig met het afbreken van de oude bovenleiding. Daarbij moesten twee wagons verreden worden. Tijdens het rangeren is de 24-iarige J.G. uit Haarlem tussen de buffers van beide wagons bekneld geraakt. Met ernstige verwondingen, een bekkenfractuur, is de man in het Antonius-ziekenhuis te IJmuiden-oost opgenomen. Achter de vishallen te IJmuiden is maandagmiddag kwart over twee een motor tegen de laadbak van een vracht auto gereden. De motorrijder, de 30-ja- rige L.G. uit Beverwijk, kreeg een vleeswond aan zijn rechter onderarm. Nadat de wond in het Antonius-zieken huis was gehecht, kon hij naar huis te rugkeren. De duo-passagiere. zijn 38-ja- rige hospita mevrouw M.C.T. uit Be verwijk, moest met een hersenschud ding en een hoofdwond in het Antonius- ziekenhuis opgenomen worden. De aanvoer op de maandag gehouden aardbeienveiling was heel wat groter dan de vorige week. Er waren nu 15.000 manden aan beide veilingen. De prij zen lagen, dat was te voorzien, be langrijk lager dan die van de veiling v j.I. zaterdag. Het verschil bedroeg soms drie gul den per slof. Maar nochtans waren de prijzen behoorlijk te noemen. Zo gingen de Climax tot 5,70 pe. mand en no teerden de Ymondjes prijzen rond de 5 per mand. De Madam Lefeber en ook de Moulin Rouge waren tussen de drie en vier gulden per mand heel goed te verkopen. Advertentie Advertentie Natu-ralax is géén gewoon laxeer middel. Het zorgt voor het herstel van de natuurlijke functie, maar bo vendien ook voor de natuurlijke regelmaat. Een uitkomst bij hard nekkige verstopping, ook voor hen die buitenshuis werken. voor de natuurlijke regelmaat Flacon a 60 tabletten (versterkte werking) tl. IJS BEVERWIJK, 30 juni Aardbeien, 200-600 slof; bloemkool, 10-24; sla, 3-5; bospeen, 10-22; waspeen, 22-37; snijbonen, 110-175; sperziebonen, 95-150; peulen, 85-155; doppers, 63-70; rabarber, 12-25; bosuien. 7-15; komkommers, 14-33; kro ten, 6-12; De heer W. B. is onder de gemeente Schoorldam een ernstig ongeval over komen. Hij is met een zware hersen schudding naar zijn woning vervoerd. De heer B. die daar ter plaatse met zijn bromfiets op het rijwielpad reed, werd aangereden door een andere bromfiet ser met genoemd gevolg. Het bestuur van de Tour de Flevo hield maandagavond een bijeen komst voor de ouders in het jeugdhuis aan de Overtoom. Het doel van deze avond was weer kontakt met de ouders op te nemen voor de komende tour 1958 en weer verschillende voorberei dingen te treffen. Blijkens de plannen welke deze avond op tafel kwamen is er door het bestuur al hard gewerkt en in grote lijnen staat de tweede tour de flevo reeds op sta pel. De voorzitter de heer W. Houten- bos deelde mede. dat de tour gehouden zal worden van 24 t.m. 27 juli met als sluitingsavond 28 juli in de zaal Roo- zendaal. De opzet is groter dan vorig jaar. Er zullen nu 80 jongens aan deelnemen. De route gaat ditmaal via Enkhui zen met de boot naar Urk. Urk-Make- nesse- Apeldoorn - Amersfoort - Amster- dam-Castricum. Reeds kwamen weer vele giften in geld en natura binnen ook op deze ouderavond. Voorts kregen de ouders van het be stuur meerdere aanwijzingen aangaan de de uitrusting der jongens waarbij een goede degelijke fiets wel het belangrijk ste is. Gezien de belangstelling op deze avond kan men verwachten dat ook de ze tour weer zal slagen. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze De gemeente Zandvoort gaat een rè- "i-eatie-lan vaststellen. Dit is de bete kenis van een voorstel dat burgemees ter en wethouders aan de raad doen en dat strekt om aan de Nederlandse Hei demaatschappij de voorbereiding van een dergelijk plan op te dragen voor een bedrag van 4.000. In hun voorstel wijzen burgemeester en wethouders pr on, dat de stedebouw- kundige ontwikkeling der gemeente wordt aangegeven in het uitbreidings plan en het wederonbouwnlan. De ruim telijke ordening dient zich aan te pas sen aan de zich steeds wijzigende om standigheden en inzichten omtrent de ontwikkeling van Zandvoort. Vandaar dat in 1957 de stedebouwkundigen Ir. G. Friedhoff en Ir. W. de Bruyn de op dracht kregen te adviseren omtrent de uitbreiding van Zandvoort in Noord-oos telijke richting en omtrent de bebouwing van de Westerduinweg. Verder is van betekenis het streekplan van Kenne- merland Zuid. In al deze plannen is niet aangegeven de concrete bestemming der ver schillende terreinen. Burgemeester en wethouders vinden dat evenwel in het algemeen geen bezwaar, omdat anders het gemeentelijk bestuursbeleid te veel aan banden zou worden gelegd. Op één punt achten burgemeester en wethouders de behoefte aan een meer concrete en planmatige aanwijzing van de bestemming der terreinen echter wel aanwezig. Namelijk van die, welke een rol spelen bij de recreatieve taak welke voor Zandvoort als badplaats is weggelegd. De geografische ligging van Zand voort ten opzichte van de grote steden Amsterdam en Haarlem, het oostelijk deel van ons land en West-Duitsland plaatsen Zandvoort mede gelet op de grote aantrekkelijkheid van zee, strand en duinen voor de recreatiebehoeven- de massa in een bijzondere positie. De badplaats zal zich steeds moeten kunnen aanpassen aan de zich wijzigen de behoeften van de recreatie-zoeken den; zij zal een verscheidenheid van re-.-eatie-mogelijkheden moeten bieden, die zich aan die behoeften aanpast. In dit verband z{j bijvoorbeeld gewezen op de zich sinds 1945 voltrokken hebbende uitbreiding van de kampeergelegenheid in deze gemeente. De noodzaak om open te blijven staan voor wijziging en uitbreiding van de badplaats-accomodatie in de ruimste zin van het woord, maakt het noodza kelijk dat het geven van een definitieve bestemming aan de nog beschikbare terreinen, die in de recreatieve sector kunnen worden betrokken, met overleg dient te geschieden. De mogelijkheden in dit opzicht zijn beperkt doordat de bad plaats begrensd wordt door de terrei nen van de Amsterdamse Waterleidin gen en die van de Kennemer Golfclub. De aanwezigheid van het circuit geeft voorts een zekere beperking aan de be stemming van de ten noorden van Zand voort gelegen duinterreinen. De Nederlandsche Heidemaatschappij heeft voor talrijke gemeenten een recre atieplan opgesteld of nog in voorberei ding. Een dergelijk plan zo schrijven Hoewel de aanvaring tussen de sleepboot Hector van het bureau Wijs muller uit IJmuiden en de met kolen geladen, uit Swansea in de haven van IJmuiden aangekomen Senang uit Den Haag volgens de raad voor de scheepvaart geheel te wijten is ge weest aan „een minder voorzichtige wijze van varen door desleepboot" heeft de raad, die maandag uitspraak heeft gedaan, geen strafmaatregel toegepast op de kapitein van de sleep boot, de heer A. P. van der Lugt, hoewel deze zelf aan het roer stond. De kapitein was trouwens 9 mei, toen deze aanvaring door de raad werd behandeld, niet als betrokkene, doch alleen als getuige gehoord. Het ongeluk geschiedde 13 april van het vorig jaar. De bijna 500 brt meten de Senang met een bemanning van elf koppen was in het Noorderbuitenkanaal op weg- naar de Noordersluis en pas seerde het 10.000 ton metende, naar zee varende Noorse tankschip Vestan, dat van voren door de sleepboot Nestor en van achteren door de Hector werd ge assisteerd. Van de Senang kon men de Hector, die aan de stuurboordzijde van het grote tankschip voer, niet zien. Toen de Senang was aangekomen ter Sheriff Elfering mag dan klaar zijn met de verdeling van de erfenis van de broer en oom uit Amerika, hij is graag nog wat in Be verwijk gebleven om te filmen en te fotograferen voor zijn oude moeder in Amerika, mevrouw Elfe ringVessies, die in de foto's van de Hoflander- weg nauwelijks de plaats zal terugvinden, waar zij eenmaal woonde en die haar ogen zal uitkijken over het „nieuwe" Bever wijk uit de na-oorlogse jaren. En dan heeft de Sheriff weer eens zijn oude schoolkameraden op gezocht met wie hij bij meester Beekelaar in de klas zat, de jongens uit de buurt, de mensen met wie hij in zijn jonge ja ren gewerkt heeft. Maan dagavond kwamen ze nog een keer allemaal bij el kaar in Ter Burg om herinneringen op te halen van zo'n goede dertig jaar geleden. Het is een gezellige reünie gewor den, feestelijk door zoveel herinneringen aan de goede oude tijd. Sheriff Elfering is een geboren Amerikaan. Zijn Bever- wijkse ouders keerden evenwel kort na zijn ge boorte naar Holland te rug moeder kon niet erg goed wennen zodat de kwajongensstreken van de jeugdjaren zich in Be verwijk afspeelden, van het voor de meester van de tuinderskar van Heere gegapte slofje aardbeien tot wat zich afspeelde, toen vader Elfering de eerste vrachtauto had ge kocht, die in Beverwijk die onveranderd de gezel lige jongens zijn gebleven uit de tijd van meester Beekelaar en deken Waare. De sheriff was nauwe lijks 16, toen hij op zijn eentje naar Amerika ver trok. Vader Elfering had hem zijn geboortebewijs rondreed voor het melk- rijden en voor andere klusjes. In zijn eerste ja ren na de school is de sheriff er zelfs mee op de toen pas begonnen Hoog ovens geweest om stenen te rijden. Zo'n bezoek van een oude schoolkameraad brengt allerlei aar dige dingen mee, want oude schoolmakkers, die niet zo ver zijn wegge- reisd, elkaar in Beverwijk uit het oog verloren, za gen élkaar terug aan het tafeltje bij de sheriff en ze hernieuwden na jaren de kennismaking nu ze mannen geworden zijn, die de middelbare leeftijd na deren en hun werk heb ben op de proeftuin of in de aannemerij en de slo perij of waar ook, maar hoogte van de machinekamer van de tanker, zag men de Hector plotseling achter de achtersteven van het schip te voorschijn komen en recht op de Senang inlopen. De tros tussen het tankschip en de sleper was juist los gegooid. Hoewel de Senang meteen volle kracht achter uit sloeg ramde de sleepboot het schip toch achter de bak. Door een groot gat liep direct veel water naar binnen, het schip begon slagzij te maken en werd snel aan de grond gezet, 's Avonds los te men 200 ton kolen en kreeg zo het gat boven de waterlijn. Vervolgens kon de Senang naar de berghaven varen. De kapitein van de sleepboot ver klaarde, dat hij vaart verhoogde om langszij het tankschip te komen, omdat er bij het inhalen van de tros voor moet worden gewaakt, dat deze niet in de schroef verward raakt. Hij was met zijn boot in 't schroefwater van 't tankschip gekomen, daardoor wat uit de koers geraakt en dwars over het vaarwater gelopen. De raad was van oordeel, dat de ka pitein deze keer niet met de nodige voorzichtigheid heeft gehandeld. Hij heeft door het verbindingskanaal weg willen varen, een manoeuvre, die al leen gedaan kan worden, wanneer men zekerheid heeft, dat er geen andere schepen naderen. De raad nam niet aan, dat de sleepboot meer is „weggezet" door het schroefwater dan waarop de kapitein had gerekend. Ook geloofde de raad niet, dat hij iets gedaan heeft om het schip weer in de hand te krijgen, zoals achteruitslaan. Volgens de raad gaat de Senang geheel vrijuit. burgemeester en wethouders verder aan de raad is niet alleen bevorderlijk voor een harmonische ontwikkeling van de nog in de gemeente aanwezige re creatie-mogelijkheden, maar opent ook de gelegenheid om eventueel werken te doen voorbereiden en uitvoeren met financiële medewerking van de Dienst Aanvullende Culturele Werken (D. A.C.W.) of door toepassing van de Ge meentelijke Sociale Werkvoorzieningsre geling (G.S.W.) Volgens mededeling van een der vertegenwoordigers van de Ne derlandsche Heidemaatschappij is ook krediet-verlening vanwege de provin ciale commissie-werkverruiming moge lijk. De samenstellers van het recreatie plan dienen samen te werken o.a. met de stedebouwkundigen aan wie opdracht is gegeven tot het voorbereiden van her zieningen van het uitbreidingsplan. Zij zullen o.m. rekening moeten houden met het rapport-de Vooys, betreffende het sociaal-geografische structuur-onder zoek van Zandvoort. In verband met de plannen van de stichting „Recreatie-oord Zandvoort" voor de bouw van een Boulevard Cen trum, moet de gemeente Zandvoort nog kunnen beschikken over enkele perce len grond, gelegen naast het wederop- bouw-gebied. Het betreft hier gronden ter oppervlakte van plm. 2000 m2 gele gen ten westen van de te verlengen Pa rallelweg. Met de eigenaars, de gebroeders Ko per te Enschede is overeenstemming bereikt voor een koopsom van 20856.-. De gemeenteraad van Zandvoort wordt voorgesteld, daarmede accoord te gaan. De leerlingen van de r.-k. Middelbare Handelsavondschool aan de Kleine Houtweg kunnen hun eindrapporten ko men halen op de school aan de Ge dempte Oude Gracht, de eerste klassen om 8.15 uur, de tweede klassen om 8.45 uur. De renners van de Haarlemse wieler club „De Kampioen" hebben in de ronde van Den Helder een dubbele overwin ning behaald: de IJmuidenaar Hans van Duin zegevierde in het hoofdnummer der amateurs en de Haarlemmer Eddy Riethoff besliste de voorwedstrijd voor nieuwelingen in zijn voordeel. Bovendien werden de Haarlemmers Cees Piers en Cees Jansen in de Marine- stad respectievelijk vijfde en elfde bij de nieuwelingen en legde hun stadge noot Aad Straver, die twee ronden voor de finish ten val kwam, beslag op de tiende plaats bij de amateurs. Ook in de Ronde van Kortenhoef kwamen de Haarlemse amateurs uitstekend voor de dag: Loek Vaars werd er tweede en Henk van Weeren negende. André Ree kers uit Nieuw Vennep reed in Kruinin- gen prijs; zesde. Van de beroepsrenners leverde Adri Voorting de beste prestatie Hij werd tweede op het Adsteegcircuit in Beek. waar de Heemstedenaar Piet Steenvoorden elfde en de Sassenheimer Arend van 't Hof zeventiende werd. Piers werd in Kortenhoef tiende bij de nieuwelingen en is nu aanvoerder van het prestatieklassement in zijn ca tegorie. Het bestuur van het jubilerende fan farekorps „Wilhelmina" in Santpoort is echt niet ontevreden op het stuk van pleegadressen, waar gedurende het ko mende weekend de leden van de Duitse harmonie Paffrath uit Bergisch-Glad- bach ondergebracht zullen kunnen wor den. Maar er is nog een verschil tus sen „niet ontevreden" en „helemaal tevreden". Men komt namelijk nog een paar adressen te kort. En tenslotte mag de kalender dan wel zeggen, dat het zomer is, je kunt je gasten toch niet onder de blote hemel laten slapen. Daarom doet het bestuur nog een laatste dringende oproep aan de inwo ners van Santpoort om ook op deze wijze te helpen het feest bij het 60-jarig be staan van „Wilhelmina" te doen sla gen. Uiterlijk woensdagavond moet het bestuur zekerheid hebben. Die zekerheid komt er, wanneer nog een paar mensen zich als „pleegouders" willen aanmel den. Dat kan in Santpoort-dorp gebeu ren bij de heren G. Wiedijk, Antillen- straat 14 en J. van Es, Voorplaats 17 en in Santpoortstation bij de heren F. v.d. Ende, Bloemendaalsestraatweg 125 en H. Meyer Duinweg 62. Vrijwel het voltallige politiepersoneel van Zandvoort was maandagmorgen op de been in verband met het jaarlijkse verkeersexamen van de verkeersonder- wijscommissie. De verkeerspolitie had een parcours uitgezet waarlangs de wielrijders- en voetgangers-examinandi moesten gaan. De bestaande en de bij geplaatste verkeersborden leverden te zamen een vrijwel complete serie ver keerssituaties op waaraan de kinderen hun kennis konden toetsen. In „Monopole" verzamelde zich 's middags een opgetogen kinderschaar, die door de heer Brune, secretaris van de commissie, werd toegesproken. De heer Brune dankte de onderwijzeressen en onderwijzers voor de zorg, waarme de zjj het verkeersonderricht hebben ge geven en het politiepersoneel voor de Met ingang van het nieuwe school jaar zal de inspectie van het voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs een belangrijke uitbreiding en reorgani satie ondergaan. De noodzaak daartoe heeft zich de laatste jaren steeds ster ker doen gevoelen, vooral ten gevolge van de zeer snelle uitbreiding van het aantal scholen en de grote toeneming van het aantal leerlingen aan de be staande scholen. In plaats van de thans bestaande ze ven regionale inspecties zullen er in de toekomst zes zijn, waarvan de grenzen zodanig zijn gekozen, dat een evenwich tige taakverdeling tussen de inspecteurs wordt bereikt. In elk der bestaande in specties is tot nu toe slechts een in specteur werkzaam, die het rijksschool- toezicht uitoefent op alle scholen voor V.H.M.O. in zijn inspectie (HBS, MMS en lycea, met inbegrip van de gymnasi ale afdelingen daarvan) met uitzonde ring van de zelfstandige gymnasia. Deze laatste scholen staan thans in het gehele land nog onder een inspecteur. In de nieuwe indeling zullen in elke inspectie twee of drie inspecteurs werkzaam zijn, van wie e e n de leiding heeft. Zij oefe nen het toezicht uit op alle scholen voor V.M.H.O. in hun ressort. In de grootste drie ressorten zullen elk drie De gezagvoerder van het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" kapitein P. A. de Groote, heeft de directie van de Stoom vaart Maatschappij Nederland doen we ten, dat op 28 juni de stuurboordschroef van het schip is verloren. De oorzaak kon nog niet worden vastgesteld. De „Johan van Oldenbarnevelt" (een twee- schr oefsmotor schip) heeft de reis met 1 schroef (9 mijlsvaart) onder gunstige weersomstandigheden vervolgd. Het schip vervoert plm 1400 Amerikaanse studenten met bestemming Southamp ton, he Havre en Rotterdam. De Southampton-passagiers zullen waarschijnlijk ontscheept kunnen wor den ter rede van Cowes. Over de vraag of de overigen in Le Havre, respectieve lijk Rotterdam dan wel in Amsterdam zullen debarkeren wordt nog nader overleg gepleegd. Het schip zal geen vertraging ondervinden bij de volgende afvaart. De „Johan van Oldenbarnevelt" kan thans op 7 resp. 8 juli in Rotterdam en Amsterdam worden verwacht. inspecteurs werkzaam zijn, in de ove rige elk twee inspecteurs. Het totale aan tal inspecteurs zal van 8 tot 15 worden uitgebreid. Daar een der huidige in specteurs, dr. A. J. S. van Dam met in gang van 1 september 1958 ontslag heeft gevraagd naar aanleiding van het aan vaarden van een andere functie, zijn bij K. B. acht nieuwe inspecteurs be noemd. Dit zijn de heren dr. W. H. Capel te 's-Gravenhage; dr. L. M. van Dis te Haarlem; dr. H. A. Gribnau te Roosendaal; dr. A. de Jong te Brielle; dr. S. Keyser te Alkmaar; dr. J. van der Ligt te Boxtel; dr. D. N. van der Neut te Zeist en dr. T. J. Poppema te Gro ningen. Voorts is mej. H. van der Vliet, directrice van de gemeentelijke HBS voor meisjes te Leiden, met ingang van 1 septeifiber1959 berioëmd tot inspec- trice van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, zulks als gevolg van het feit, dat op die datum de tegenwoordige in specteur A. Bartels de rijksdienst met pensioen zal verlaten. De indeling van de inspecties zal binnenkort worden be kend gemaakt. voortreffelijke medewerking aan het examen. Inspecteur Douma, voorzitter van de commissie, reikte daarna de di ploma's uit. Van de 203 deelnemers aan het wielrijdersexamen waren er 180 ge slaagd; van de 199 „voetgangers' 'slaag den er 172. Bovendien werden voor el ke school eerste, tweede en derde prij zen toegekend. Van de Mariaschool slaagden alle 34 deelnemers aan het voetgangersexamen en 47 van de 48 „wielrijders". Een mooi resultaat! Ton van Houten kreeg de le prijs, Wim Kluijskens de tweede en Margot Cluwen en Daniël Suijkerbuijk samen de derde prijs. Na de uitreiking van de diploma's werden enkele komische films vertoond. In de eerstvolgende vergadering van de Zandvoortse gemeenteraad komen verschillende onderwijs-voorstellen aan de orde. Voor een benoeming tot vak leerkracht bij het openbaar onderwijs (ook werkzaam aan de Maria-school) worden voorgedragen: 1. Th. de Boer te Schalkhaar en 2. J. R. Laverti te Assen. Voor de nieuw te vormen klasse van de Mariaschool (dit wordt op 1 septem ber een elf-klassige school) worden gel den beschikbaar gesteld voor de aan schaffing van meubileur en leermidde len. Daar het schoolgebouw geen plaats meer biedt en de uitbreiding met vier lokalen (waartoe de raad reeds mede werking toezegde) nog beginnen moet, zal als noodmaatregel een ruimte in het parochiehuis als klasselokaal worden ingericht. Bij de eindexamens behaalden de vol gende candidaten het diploma gymnasium alpha: J. Bun, J. Heezen, J. Knip, P. Ne- derstigt, A. Neelissen, F. Hienstra en F. Veltkamp, allen te Haarlem. Th. Ettema, A. Seesink en L. Stoelinga te Beverwijk. J. Munser te Heemstede; H. Poncin en R. Vorstman te Santpoort. Afgewezen geen. Het diploma bèta werd behaald door de volgende kandidaten: E. de Nobel, R. van Wennekes, allen te Haarlem; R. Kuik en Rooy, W. Swarte, J. van Velzen en P. H. de Vos te Zandvoort; J. Vehmeyer te Heemstede. Afgewezen werd één kandidaat. Met één kandidaat wordt het examen voort gezet. Horizontaal: 1. trouweloos - ambacht 2. volgelinge 3. gelijk - roofdier 4. danspartij - tijdmaat (verb. - bergweide 5. onmetelijk - noot 6. vrouw van Rembrandt - familielid 7. Central Standard Time - nabootsing 8. hij - Indon. eiland - kraakbeenvis 9. larve van lang pootmug - larve van vlieg 10. schoonmaak 11. kruisboog van gewelf - Aktiengesell- schaft (afk.). Verticaal: 1. volksstemming 2. echtgenote - levenslucht 3. nuchter persoon - bar 4. ordebroeder - Mark (afk.) - zoetwatervisje 5. feestver lichting 6. dit is - Spaans munt stuk - Ned. Fabrikaat 7. een loot aanbrengen CM fO IC NO 00 - salontafeltje 8. pers. vnw. - Belg. badplaats - Turks bevel hebber kunstmatig bevloeide vlakte lief 10. boom - dapper 11. lunapark - gewicht en wat geld in handen gestopt en moeder giste waar zoonlief gebleven zou zijn. Tot een brief uit Amerika de goede aan komst berichtte en moeder ten lange leste overstag ging: het hele gezin volgde en bouwde in Amerika zich een goed leven op in de buurt van de vele an dere Wijkers, die er hun bestemming hadden ge vonden. Naast de herin neringen aan vroeger wa ren toch wel de Ameri kaanse avonturen van sheriff Elfering de praat- stof voor een gezellige avond, die de oude vrien den nog lang zal heugen en de sheriff over enkele dagen, wanneer hij is af gereisd no? een glimlach zal ontlokken voor hij weer in de toekomst ziet voor zich en zijn gezin in Amerika.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2