Dr. A. I. M. KA T ten grave gedragen Ontroerend doden-officie werd laatste hulde voor directeur der Koorschool H.B.S.-b aan de Zijlvest voor lopig niet opgeheven Tweehonderd zieken bij jaarlijks tridumn Verkoopt gemeente Haarlem- merliede te veel grond? Einduitvoering van Haarlemse Toonkunst-muziekschool „Priesterlijk was zijn geïnspireerde zorg voor de kerkzang R. Prosee en A. A. Lucieer voorgesteld als rectoren van de nieuw opgerichte lycea Mevr. van Liemt en J. Siebelink pauselijk onder scheiden m Feest van zieken en gezonden P.v.d.A.-raadslid Gijzel maakt ernstige Gastarieven met 2 cent verhoogd In tegenwoordigheid van mgr. J. P. Huibers en mgr. M. A. Jansen D.M.C. BfAALDKUIVST Lager resultaat bij N. -Z. -Hollandsche Vervoer Mij. IN TRINITEITSKERK TE BLOEMENDAAL Van 18 tot 20 cent per kubieke meter DINSDAG 1 JULI 1958 _PAGINAi3 DE PAROCHIE- BEDEVAART Buitengewoon geslaagd gebeuren Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Lijkrede Grote belangstelling BH rotonde Delftlaan: Auto slipt 80 meter over weg Dividend 8 (10) Nieuw plan voor dorpskern In Haarlemmerliede Examens Beurs van Amsterdam Beurs van Nevt -— Vanuit de kathedrale basiliek St. Bavo te Haarlem, de bisschopskerk, waar hij meer dan twintig jaar zijn koor geleid had tijdens velerlei plechtigheden, is dr. A. I. M. Kat vanmorgen ten grave gedragen. Het is een indrukwekkende dodenofficie geworden, waarin de door dr. Kat zo bewonderde en bevorderde schoonheid van de liturgie tot volle luister kwam en dat een laatste en ontroerende hulde werd voor de priester, die als oprichter en directeur van de koorschool der kathedrale basiliek zijn idealen geconcretiseerd heeft gezien. Vrienden van alle rang en stand, leken en priesters, gaven aan de luister een extra glans door hun aan wezigheid en hun overtuigend gezongen „In Paradisum" werd een heil wens, die zij hem op zijn uitvaart meegaven. Iedereen deed het tenslotte deugd, dat ook de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, na zijn vermoeiende vormreis van de afgelopen dagen, de uitvaart bijwoonde en in zijn kathedraal na de requiemmis de absoute verrichtte. Aanwezig was ook de bisschop van Botterdam, mgr. M. A. Jansen. Welke plaats dr. Kat, vooral in de kathedrale parochie, innam bleek reeds gisteravond. Honderden mensen vulden de Kathedraal, toen onder het mono toon gelui der klokken, het stoffelijk overschot vanuit de Mariastichting naar de kerk werd overgebracht. Een lange stoet had zich met plebaan mgr. H. W. Agterof bp de hoofdingang van de ka thedraal opgesteld en langzaam trok zij door het middenpad naar het hoogkoor, waar vlak voor het bisschopsaltaar de kist op een baar werd geplaatst. Ern stig en groot was die rfj van zangers en zangertjes en door de kathedraal weerklonk hun „Subvenite Sancti Dei" totdat zjj zich gevoegd hadden bü de studenten van het Warmondse groot seminarie, die, eveneens in toog en su perplie, zich naast het hoogkoor aan de evangelie-zijde hadden opgesteld. Daarop begon bet dodenofficie met het zingen van de Metten, waarbij Haar lems Deken W. N. Zijlstra agens was, geassisteerd door pastoor A. J. M. Kat uit Koog-Zaandijk, een broer van de overledene, en door kapelaan C. J. A. Schoonderwoerd van de kathedraal pa- Advertentie alle 322 kleuren koordzfj - splijtzü bij Gr. Houtstr., naast Luxor De grote parochiebedevaart van katholiek Velsen-Noord naar O. L. 1 rouw ter Nood te Heilo is een in drukwekkend gebeuren geworden, waaraan door bijna 800 parochianen werd deelgenomen. Voor de invaliden waren particuliere auto's gecharterd en stonden in Heilo invalidewagentjes klaar, beschikbaar gesteld door het St.- Jozef Rustoord te Beverwijk. De plechtigheden in de bedevaartska pel, de processie met medewerking van de Harmonie „Sint Caecila" in het pro cessiepark, de toespraak van kapelaan P. Heemskerk uit Castricum, en de plechtig door parochianen voorgelezen intenties, het was alles zeer indrukwek kend. De organisatie was bij kapelaan Meijer in goede handen. CINEMA-PALACE: The tin star, 14 J., 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do.-avond: De man die te veel wist, 14 j. 7, 9.15 uur. TRANS HALS: Lichtzinnige meisjes, volw.; 2.30, 7. 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. L1DO: Stoottroepen in de aanval, volw.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Spook te koop. a. 1.; 2, 7, 9.15 U. MINERVA: Bonjour Tristesse, str. volw.; 8.15 uur. REMBRANDT: Loving you, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Michael Strogoff, a. 1.; 2.30, 7. 9.15 uur. STUDIO: Nachten zonder liefde, 18 2.15, 7, 9.15 uur. Dinsdag 1 Concertgebouw, 19.30 uur: Leerlingenuit voering van het Haarlems Muziekinstituut. Grote Kerk, Haarlem, 20 uur: Orgelbespe ling door Piet Kee, m.m.v. het Haarlems Bachensembie. Programma. Tweede ge deelte van de grote Orgelmis van J. a. Bach. Raadhuis, Noordwijkerhout, 19 uur: Openbare vergadering van de raad der ge meente Noordwijkerhout. Woensdag 2 juli T, Minerva—theater, Heemstede, 20.15 uur: Vrolijk zomeravondamusement met mede werking onder anderen van Willy Walden en Piet Muyselaar Griffie, Dreef. Haarlem, 10.30 uur: Eer ste gewone zitting der Provinciale Staten van Noord-Holland. Raadhuis, Noordwijk, 20 uur: Openbare vergadering van de raad der gemeente Nstadhuis Haarlem. 20 uur: Vergadering van de raad der gemeente Haarlem. GEBOREN: C. H. Lasschuit—Duijn, z.; H. J. PoortsFijnheer, z.; P A. Treffers—Ram, z.; S. C. E°m _Eck" hardt, z.; P. C. J. M. Hogeboom—Barn- hoorn, z.; J. Huiberts—Coule, z., A. C. van KordelaarVan Dansl 'w' Schilling—Mantz, z.; C. van Woon_ng Joppe, z.; H. W. Einholz-Hanng z G. M. DirksVerhappen, d.; A. M. Mei horst—Kok, d.; M. H. Beekhuis—Noor man, d.; M. M. Fuchs—De Kwant d., L. Lagerweij—Limpl, d.; M. P.Scnmt- gèrSonnemans, d.; M. B. Weyers Booms, d. ONDERTROUWD: W. Happé en T. W. Dijkema; J. van Dam en C. J. Nolet; H. Bolhoven en A. Cassé. OVERLEDEN: F. J. Wasterval, 76 jr., Lange Lakenstraat; B. Engel, 57 jr., Hertzogstraat; A. I. M. Kat, 54 jr., Wil- helminapark; B. C. W. Bonger, 73 jr., Merovingenstraat; J. J. Hoogenboom, 59 jr.. Lange Boogaardstraat; W. H. van Dijk-Keppel, 52 jr., Molenaerstraat; H. E. Kalff. 87 jr., Wagenweg; M. A. Kars, 62 jr., Westerhoutpark; J. A. Thomson, tl jr., Kamperlaan. rochie. In al hun soberheid kregen de gregoriaanse melodieën, waarbinnen de antiphonen, psalmverzen en lecties om hoog kringelden, de strakke glans, wel ke het officie een oprechte en serene sfeer gaf. Het door de studenten ver grote herenkoor zong onder leiding van de als assistent van dr. Kat aan de koorschool verbonden kapelaan P. J. A. Boogaards. De jongens zongen met hun glasheldere stemmen het „Libera me tot besluit. Na afloop defileerden honderden men sen langs de kist, die met een glazen deksel was afgesloten. Minstens even indrukwekkend was de plechtigheid van hedenochtend, welke begon met het zingen van de Lauden. Agens, diaken en subdiaken waren drie klasgenoten van dr. Kat, met name plebaan mgr. H. W. Agterof, pastoor W. C. Westerhoven uit IJmuiden en pastoor K. J. H. Lautenschiitz uit Am sterdam. Met assistentie van de twee laatstgenoemden droeg pastoor A. J. M, Kat de plechtige requiemmis op. In zijn treffende li.kredt noemde pas toor Westerhoven dr. Kat een man, die als weinigen begaafd met een scherp verstand, een warm hart en een harts tochtelijke liefde voor het schone woord, beeld en klank op zyn gaven niet heeft gevegeteerd, maar ermede heeft gewoekerd met een ook fysieke inspan ning, die men hij zijn lichamelijke con stitutie voor onmogelpk zou hebben ge houden. „Hij was", aldus pastoor Westerhoven „geen mystieke maar actieve figuur, en zjjn activiteit was steeds bezield met een overvloedig idealisme. Gemakkelijk en snel, maar ook steeds hevig en op recht begeesterd, legde hij meteen zijn hele ziel in wat hem had gegrepen, en hp gaf daaraan een welsprekende en overtuigende vorm. Het viel hem niet in, dat zyn affectieve gelatenheid sommige meer rustige geesten kon verwarren en afschrikken. Zijn sprankelende opstan digheid was geen rebellie maar een sterk persoonlijk getinte reactie op echt of vermeend wanbegrip voor zyn idea len. Zijn logisch denkende geest noch zijn oprechte hart werden steeds door allen onderkend onder zyn uitbundig pleidooi of zijn spottend verweer. Mede dientengevolge zijn miskenning van zyn gave bedoelingen en gebrekkige waarde ring van. zyn persoon en zyn werk hem niet steeds bespaard gebleven. Evenwel zal hy voor wie hem echt hebben gekend in de herinnering blij ven voortleven als een man met een hart, een goed menselijk hart. Zodra hy werd geconfronteerd met iets op recht menselpks, of dat nu lag in de sfeer van de prestatie dan wel van zwakheid of mislukking, was hij on middellijk en spontaan de begrijpende en meelevende mens. Zijn vele vrien den kunnen dit getuigen. En zyn jon gens var. de koorschool vooral. Die begrepen hem. Hp sprak immers hun taal. Zij waardeerden in hem niet al leen de bezielende docent en opvoe der maar ook een vaderlijke vriend, die nooit zijn decoium behoefde te ac centueren 'om eerbied te winnen en hun vertrouwen en genegenheid te be zitten. Geheel overeenkomstig zijn geestelij ke en intellectuele structuur werd hp reeds als theologant meer getrokken door Augustinus dan door Thomas, meer door Bergson dan door Mercier, meer door Péguy en Psichari dan door onze apologeten. Hij is zich toen reeds vaag bewust geweest te leven in een periode van theologische laag-conjunctuur en hij heeft zich toen reeds onwennig gevoeld in de contrareformatieve sfeer van die dagen". Pastoor Westerhoven memoreerde voorts hoe de Romeinse jaren dr. Kat behalve een onnederlandse joyeuze smaak en levensstijl ook een verstevi ging en verbreding van zijn christelijk humanistische geest hebben geschonken. Daarmee raakte hij aan de priesterlijke arbeid van dr. Kat welke niet in de ge wone zielzorg werd verricht maar daar om niet minder priesterlijk en pastoreel was. Priesterlijk was de geïnspireerde zorg van dr. Kat voor de kerkzang. On middellijk gericht op de primaire chris tenplicht van Godsverering is deze ac tiviteit onmisbaar voor de christelijke gemeenschap, maar zjj onttrekt zich aan het statistisch meten van resulta ten. Nochtans zal dit ferment zijn reële waarde blijken te bezitten voor de rij ping van Gods werk onder de mensen. Pastoor Westerhoven belichtte tenslotte verschillende andere facetten van het werk van dr. Kat en wekte de aanwezi gen op voor zijn zielerust te bidden. Na de lijkrede verrichtte mgr. J. P. Huibers de absoute, waarna het stoffe lijk overschot de kathedrale basiliek werd uitgedragen. Ook tijdens de plechtigheid van he denmorgen was de belangstelling zeer groot. Honderden vrienden en relaties van dr. Kat waren in de kerk aanwezig. Onder hen bevonden zich uiteraard vele prominente figuren uit de muzikale wereld. Aan de Epistelzijde van het hoog koor hadden talrijke priesters, secu- lieren zowel als regulieren, plaats ge nomen, afkomstig uit vrijwel alle Ne derlandse bisdommen. Samen met de zangertjes van de koorschool, de heren zangers en de groot-seminaristen, allen onder leiding van de heer E. H. Nico- laas, een der docenten van de koor school, verzorgden zij de Gregoriaanse gezangen. In de kanunnikenbanken achter het bisdommen Haarlem en Rotterdam, leden van het Haarlemse kapittel, onder wie mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal, en mgr. C. G. van Trigt, officiaal van de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Onder een stralende zomerhemel trok na de Requiemmis de rouwstoet eerst langs de koorschool in het Wilhelmina park te Haarlem en vervolgens naar het kerkhof te Overveen, waar pastoor Kat de begrafenis verrichtte. Morgenavond komt de Haarlemse ge meenteraad om 8 uur bijeen om recto ren te benoemen voor de beide nieuw opgerichte, gemeentelijke lycea. B. en W. van Haarlem stellen voor om de heer A. A. Lucieer, directeur van de Rijks-H.B.S. in Enkhuizen te benoemen tot rector van het lyceum aan de Zijl vest 25a, en de heer R. Prosee, direc teur van de thans opgeheven H.B.S.-A aan de Zijlvest, te benoemen tot rector van het nieuw opgerichte lyceum aan de Oosterhoutlaan 19. Voorts wordt voorgesteld om het raadsbesluit van 4 juni in die zin te wijzigen, dat wel de H.B.S.-A aan de Zijlvest wordt opgehe ven, maar dat de H.B.S.-B zal blijven bestaan. Het laatste voorstel was om practi- sche en organisatorische redenen nood zakelijk, zo delen B. en W. in hun toe lichting mee. Het is de bedoeling om deze H.B.S.-B langzaam te laten uit sterven. Er zullen vanaf 1 september geen nieuwe eerste klassen gevormd worden, het jaar daarop geen nieuwe tweede klassen, zodat na vier jaar de school heeft opgehouden te bestaan. De H.B.S.-A wordt wel opgeheven. In haar gebouw wordt het nieuwe gemeentelijk lyceum ondergebracht, dat geen gym nasiale afdeling zal kennen. Het wordt economisch niet verantwoord geacht de gering bezette H.B.S.-A als zelfstandig heid te laten voortbestaan. De leerlin gen, die voor de toelatingsexamens van de beide H.B.S.-afdelingen geslaagd zijn, kunnen een plaats krijgen op het nieuwe lyceum. In hun toelichting verklaren B. en W. zich terdege bewust te zijn geweest van de moeilijkheden, die het samenvoegen van twee scholen zoals aanvankelijk was voorgesteld met zich meebrengt. Degene die met de leiding van de school zal worden belast, zou over een maxi mum aan organisatorisch vermogen, tact en inzicht moeten beschikken om de interne moeilijkheden op te lossen en de nieuwe school tot bloei te brengen. Beide H.B.S.-en te laten bestaan en te laten uitsterven en daarnaast een nieuw lyceum oprichten, zou tot gevolg heb ben gehad, dat er voorlopig drie scho len ondergebracht zouden moeten wor den in de beide H.B.S.-gebouwen aan de Zijlvest. In overleg met de onderwas- commissie, de commissie van toezicht op het middelbaar onderwas en met de röksinspecteur, heeft men thans deze oplossing gevonden, dat de H.B.S.-B voorlopig blijft bestaan, en dat de H.B.S.-A in het nieuw gestichte lyceum wordt opgenomen. Het nieuwe lyceum aan de Ooster houtlaan is vooral bedoeld om de gro te toeloop aan leerlingen voor het Coornhertlyceum op te vangen. Het daar te geven onderwijs, zal dus daar op afgestemd moeten zyn. Vandaar, dat B. en W. voorstellen om zowel de H.B.S.-cursus als die van het gymna sium aan dit nieuwe lyceum een zes jarige duur te geven, zoals dat by het Coornhertlyceum het geval is. De onderbouw draagt het karakter van een brugklas, zodat de splitsing in gymnasium- en H.B.S.-afdeling eerst na twee jaar geschiedt. In verband met grote aantal zittenblij- vers, heeft een destijds gevormde com missie aanbevolen om de duur van de cursus aan de scholen voor voorberei dend en middelbaar onderwijs zo moge- iyk van vqf op zes jaren te brengen. Dit zou in het belang van het onderwijs zijn, terwyi het aantal zittenbiy'vers daar door tot een minimum zou worden be perkt. B. en W. stellen voor om na een bespreking met de aan het lyceum aan de Zyivest te benoemen rectpr over de wenselijkheid en mogelijkheden aan dit lyceum een vijf- en zesjarige cursus te verbinden, binnenkort nadere voorstel len te doen. Eveneens zullen binnenkort voorstellen worden gedaan met betrek king tot de personeelsvoorziening aan beide nieuwe lycea. Tijdens de ochtendzitting van het in Haarlem gehouden Congres van de r.-k. Ned. Blindenbond Sint Odilia heeft de deken van Haarlem W. N. Zijlstra me vrouw J. H. M. A. van Liemt-Noyons en de heer J. Siebelink het ereteken Pro Ecclesia en Pontefice op de horst gespeld. De heer Siebelink kreeg de onder scheiding omdat hij gedurende vijfen twintig jaar als propagandaleider van ed afdeling Noord-Holland, exclusief Amsterdam, van Sint Odilia zich bij zonder verdienstelijk heeft gemaakt. Mevr. van Liemt werd onderscheiden wegens haar verdiensten als secreta resse van de r.-k. Stichting voor Blindenzorg Noord-Holland. De aanwe zigen betuigden met een spontaan ap plaus hun instemming met deze onder scheiding. Tevoren had bondsvoorzitter R. Cop- pes het congres geopend met een over zicht van de belangrykste gebeurtenis sen in het afgelopen jaar. Met na me vestigde hp de aandacht op de nieu we mogelijkheden voor revalidatie van zogeheten laat-blinden, personen, die na hun achttien jaar blind zijn geworden. Een woord van lof bracht hij voor het „gesproken boek" en het „gesproken weekblad", die een belangrijke schakel vormen tussen de blinde en de wereld nuiten hem. De aanwezige blinden on derstreepten deze lof met een hartelijk applaus. De moeilijkheid, aidus de bondsvoor zitter, is dat tal van minder draag krachtige blinden nog niet over een eigen bandrecorder beschikken en dus van dit prachtige contact verstoken moeten blijven. Met name sprak hp er zijn teleurstelling over uit. dat de staats secretaris van Volksgezondheid beslist had, dat blinde arbeiders in G.S.W.-ver band geen suppletie op hun uitkering krpgen voor het aanschaffen van een bandrecorder. Rector Verhagen, die zeer nauw betrokken is bp het samen stellen van het gesproken weekblad, was van oordeel, dat de blinden in de ze tijd toch niet meer om een dergelijk apparaat zouden behoev ente smeken. Er zpn nog ongeveer drieduizend bandre corders nodig en de bisschoppelijke biindencommissie is bereid eventuele geringere tekorten aan te vullen. Hp vroeg de blindenbond om als organisa tie bij de staatssecretaris erop aan te dringen zpn standpunt te veranderen en een voorstel van de bondsvoorzit ter om via de Stichting Het Nederlands Blindenwezen het initiatief hiertoe te nemen, werd door het congres met een luid applaus aangenomen. Bijna tachtig meter schoof de station car, die vanmorgen bij de rotonde op de hoek van de Delftlaan en de Rijksstraat weg verongelukte, over het wegdek. De wagen sloeg over de kop, maar de be stuurder, een 42-jarige werktuigbouw kundige uit Amsterdam, kwam er won der boven wonder met lichte verwon dingen af. De werktuigbouwkundige had naar zijn zeggen de gehele nacht gewerkt. Hp reed over de Delftlaan en was op weg naar Santpoort. Zijn snelheid zou niet meer dan tachtig kilometer geweest zpn. De politie betwijfelt dat echter, ge zien het slipspoor .-an bijna 76 meter, dat de wagen maakte. Bij de rotonde ging de auto slingeren, sloeg daarna om en schoof ongeveer vijftien meter omge keerd over de weg. Tot stilstand geko men bevond het dak van de wagen zich deels op het dashboard. De werktuig bouwkundige baande zich via de achter bank een weg naar buiten. Tot zpn eigen (latere) verwondering ging de man toen liften schijnbaar onversoorbaar. Een automobilist bracht hem naar zijn zwager in Santpoort. De werktuigbouwkundige vertoonde slechts een dikke buil op zijn voorhooid. Thuis gekomen bij de zwager kwam eindelijk pas de reactie. De werktuigbouwkundi ge kreeg een lichte inzinking. De Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Maatschappij te Haarlem heeft in 1957, blijkens het verslag, een exploitatie resultaat behaald van f 2.154.843. Dit betekende een daling van 9,2 pet. ten opzichte van 1956. De vervanging van geheel afgeschreven tramactiva door autobusmateriaal had tot gevolg dat de afschrijving moest worden verhoogd van f 1.423.553 tot f 1.683.987. Na verdere voorzieningen resteert een saldo-winst van f 755.582 (v.j. f 819.552), waaruit voorgesteld wordt een dividend van 8 pet. (10 pet.). De vervoersoDbrengsten bedroegen f 12.858.328, hetgeen een daling betekent van 2,2 pet. vergeleken bij 1956. De ex ploitatiekosten daalden met 1,7 pet. tot f 10.595.116. Het aantal vervoerde reizf gers per autobus bedroeg 37.348 (34.563) per tram 18.546 (25.190). Het materieel bestond per 31 dec. 1957 uit 83 tramrij tuigen (154) en 266 autobussen (190). Als gevolg van de opheffing van de tramlijn Zand voortHaarlemAmster dam werden 71 tramrijtuigen verkocht of gesloopt. De opheffing van deze tram lijn had mede tot gevolg dat, teneinde de autobusexploitatie mogelijk te ma In de Triniteitskerk te Bloemendaal, waar de prima primaria-zetel gevestigd is van het wereld-ziekenapostolaat, is vanmorgen het jaarlijks ziekentriduum, waaraan tweehonderd zieken uit Haar lem en omstreken deelnemen, ingezet met een plechtige Hoogmis, die werd opgedragen door deken W. N. Zijlstra van Haarlem. ken, talrijke voorzieningen getroffen moesten worden. Vele moeilijkheden moesten worden opgelost om tijdelijk een draaglijke outillage te verkrijgen voor de nieuwe tractievorm. In septem ber werd een aanvang gemaakt met de afbraak van bovenbouw en bovenlei ding. De gehele baan werd verkocht. Eind 1957 beliep de personeelssterkte 1283 (1277) personen. Het personeelbe- stand bleef de directie zorg baren. Wel kon uit andere delen van het land in wat ruimere mate personeel worden aan getrokken, maar tot een afdoende ver betering kon niet worden gekomen. Het aanbod in het westen bleef beneden peil. De omschakeling van tram- op auto busexploitatie van de lijn Zandvoort HaarlemAmsterdam deed het chauf feurstekort nog toenemen, aangezien de meeste oudere trampersoneelleden niet meer geschikt waren voor omscholing tot chauffeur. In het tekort aan chauf feurs te Haarlem werd voorlopig voor een deel voorzien door het tewerkstellen van een aantal bij andere bedrijven tij delijk overcomplete personeelleden. Vanmorgen is in de kerk van de AI- lerh. Drieëenheid te Bloemendaal het jaarlijkse ziekentriduum begonnen. Tweehonderd zieken werden gezegend alvorens het parochiële koor „Sint Be- nedictus", dat onder leiding stond van de heer Kees Bornewasser, de gezan gen inzette voor de plechtige Hoogmis, die het eerste van de drie hoofdmo menten van de dag vormde. Deken W. N. Zijlstra van Haarlem was de celebrant en werd geassisteerd door kapelaan V. Nijman als diaken en ka pelaan G. ten Have als subdiaken. Het koor zong, aan het orgel begeleid door de heer Aat Broersen, de_,,Missa Re- gina Marty rum" van Licinio Refice. „Op dit jaarlijkse feest van zieken triduum en zonnebloem, dit feest van zieken en gezonden, want zonder Nog steeds is de lange serie van leerlingenuitvoeringen niet ten einde, en het lijkt wel of deze avonden steeds langer worden. Maan dagavond was het de Toonkunst-muziek school die met een respectabel pro gramma de aandacht kwam vragen. Ofschoon de directeur Piet Vincent prompt op tijd liet beginnen, mocht dit geen beletsel vormen voor een laat einde. Toch zou ik de docenten willen adviseren in de toekomst avonden als deze wat in te korten. Dit ook al om de reden dat de spanning anders bij de luisteraars op de duur verdwijnen gaat. Een twintigtal leerlingen liet zich als solist horen en verder was daar dan nog het Toonkunstorkest, onder leiding van Marinus Adam in twee afzonder lijke orkestwerken. De ouverture „L'isola disabitata" van Joseph Haydn, die tot opening werd gespeeld, wykt in grote mate af van de geest die de overige werken van deze componist kenmerkt. Als ouverture is het ech ter een bruikbaar werk en zeker voor een orkest van amateurs. De derde symfonie van Schubert is veel fleuriger en deze werd dan ook met de nodige anjmo gespeeld, waarby ik de voor treffelijk geblazen hobo-solo uit het Menuet-Trio memoreer. Verder bege leidde het orkest zeer verdienstelijk in het door de fluitist muzikaal geblazen Allegro en arioso uit het fluitconcert van Quantz. De overige solisten deden over het algemeen eveneens uitstekend werk. Natuurlek valt er wel eens wat aan te merken zowel wat de techniek als voordracht betreft. Maar per slot van rekening blijft het een leerlingen uitvoering. De twee zangeressen die respectieve- ïyk werken uit opera's van Mozart en Bizet zongen, deden dit met goede stem- middelen. Van de pianosoli noem ik vooral het uitstekend gespeelde scherzo van Mendelssohn en de intens muzi kaal gespeelde romance van Schumann. De overige instrumentalisten deden wat van hen verwacht werd in de doorgaans verantwoorde soli in de uiteenlopende stijlen van componisten. Tenslotte noem ik het fris gespeelde Rondo voor 3 flui ten van Kuhlau. Al de gespeelde wer ken werden met harteiyk applaus be loond. Onder de aanwezigen in de zaal be vonden zich de ryksinspecteur van het muziekonderwijs, de heer J. Daniskas en Haarlems wethouder van kunstza- Tljdens de gisteravond gehouden ver gadering van de raad van de gemeen te Haarlemmerliedr en Spaarnwoude heeft de fractie van de P.v.d.A. in de persoon van de heer Gijzel een heftig debat ontlokt over de verkoop van een perceel grond gelegen nabij de Dr. Schaepmanstraat te Halfweg. Het voornaamste bezwaar van de heer Gij zel was gelegen in het feit, dat de ge meente grond verkoopt, die zij zelf eventueel kan gebruiken, wanneer zij toewijzing zou krijgen een aantal wo ningwetwoningen te bouwen. De heer Gijzel achtte zijn bezwaar ge grond. omdat hij, uitgaande van het feit, dat particuliere bouw duurder is dan bouw door de overheid, de wonin gen die door de firma die de grond koopt, worden gebouwd, wellicht te hoog in huurprys zouden zijn. Burgemeester drs. J. J. M. Visser merkte op, dat de gemeente in de Grote IJpolder een uit breidingsplan heeft ontworpen, dat des tijds door de raad was goedgekeurd en waarin, wanneer de gemeente een be paald aantal woningwetwoningen zou worden toegewezen, gebouwd kan wor den. De opposant zei echter lang niet zeker te zijn dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland het plan zouden goedkeuren, een reden waarom hij het wenselijk achtte, elders grond beschik baar te houden ingeval het uitbrei dingsplan inderdaad geen uitvoering zou vinden. De voorzitter wierp tegen, dat uit welstandsoogpunt de bouw van woningwetwoningen op de door de heer Gijzel bedoelde grond niet wenseiyk zou zijn, daar het karakter van de buurt zóu worden geschaad. „Er zijn reeds enkele woningen door deze firma ge bouwd, laten we daarom in dezelfde styi doorgaan". De heer Gijzel bleef echter onbevredigd, ook na enkele te genwerpingen van andere zijden. Hij ont hield daarom zijn stem aan het door B. en W. ontworpen voorstel. De overige raadsleden verklaarden zich evenwel akkoord met het voorstel, evenals met enkele andere ontwerp-besluiten, even eens behandelende de verkoop of het verhuur van enkele percelen grond. Akkoord verklaarde de raad zich voorts met de benoeming van een vier de ambtenaar van de Burgerlijke Stand, het beschikbaar stellen van gelden voor verbeteringen in enkele scholen in de gemeente en het verstrekken van ver goedingen aan scholen. Ook voorstellen aangaande de intrekking van de rijks- subsidie aan de Avondvaktekenschool te Halfweg en het toekennen van een duur- tetoeslag aan het door de gemeente be zoldigde personeel passeerden zonder opmerkingen de hamer. Heftige discussies ontlokten een aan tal door het raadslid Van Essen (V.V.D.) gestelde vragen, aangaande de vestiging van niet-ingezetenen van de gemeente in woningen in de gemeen te gebouwd, de winkels met bovenwo ningen, de aanleg van een plantsoen tus sen de openbare school, de Juliana- straat en de Oranje Nassaustraat te Halfweg en de verdere bedoelingen met het transformatorstation aan de Oranje Nassaustraat, wanneer deze straat gereed is. Bij de beantwoording van de vragen bleek, dat het aantal niet-ingezetenen, die in de gemeente een huis hebben be trokken vrij groot is, een situatie die vooral bij de vragensteller grote teleur stelling verwekte. Een nieuw, niet voor zien facet, inzake de winkels met bo venwoningen bracht het feit, dat zater dag een begin is gemaakt met de ver bouw van een winkelpand ten behoeve van een groot kruideniersbedryf. Men was vrijwel algemeen van oordeel, dat de kleine zelfstandige kruideniers grote concurrentie zullen ondervinden van het filiaal dat thans in aanbouw is. „Het brengt grote problemen voor de kleine neringdoenden," zei de heer Van Es, ken, de heer D. J. A. Geluk. J. L. sen. Hy legde er de nadruk op, dat „nu stelling meer zullen volgen". Over de kwestie inzake het transfor matorstation werd breedvoerig gespro ken. Reeds heeft de gemeente van twee zijden het verzoek gekregen het huisje, althans voorlopig, te verhuren, maar van verschillende kanten klonk uit de raad het bezwaar, dat het gebouwtje in een dermate slechte toestand ver keert, dat de gemeente het zonder ver beteringen, welke stellig enkele dui zenden guldens zullen gaan kosten, niet kan afleveren. Er werd uitvoerig ge sproken over een verdeling van de dorpskern van Halfweg tussen parkeer ruimte, een dierenpark eventueel een kinderboerderij een voetbalveld en een speelplaats. De discussies waren deels een gevolg van het feit, dat een jeugdvereniging een van de gegadigden is voor het transformatorhuis deels ook een konsekwentie van de vraag van de heer Van Essen of het terrein waarop thans het gebouw staat, niet als speel weide kan worden gebruikt, wanneer het gebouw is gesloopt. Door de direc teur van gemeentewerken was reeds een plan ontworpen, maar de raad kon zich daarmee niet verenigen. Burge meester Visser zegde toe binnen afzien bare tijd met een nieuw voorstel te komen. De gastarieven in de gemeente Haar lemmerliede en Spaarnwoude worden ingaande heden verhoogd van 18 tot 20 cent per kubieke meter; bij betaling van een vastrecht van 1,40 per maand f vroeger 1.60 word*, de prijs ver hoogd van 14 tot zestien en een halve cent en by betaling van een vastrecht van ƒ4,40 (vroeger ƒ3,60) van dertien tot vijftien cent. Een daartoe strekkend voorstel van het college van Burge meester en Wethouders van de ge meente werd gisteren zonder hoofdelij ke stemming door de raad goedge keurd. Het besluit werd genomen, daar de vroegere tarieven geen rendabele ex ploitatie van het gasbedrijf mogelijk maakten, mede als gevolg van de hoge inkoopprijs. Sinds 1954 is de inkoop prijs opgelopen van 97.078 tot 125,- ser duizend kubieke meter. Bovendien iepen de diverse kosten op tot twee procent boven het peil van 1954. Tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering was men algemeen van oordeel, dat het besluit om tot ver hoging van de gastarieven over te gaan, weliswaar zeer onwelkom, maar dringend noodzakelijk was. De heer Doeven (K.V.P.) gaf als zyn mening te kennen, dat vooral de grote gezinnen door een hoog gasverbruik in niet ge ringe mate gedupeerd zullen worden door de verhoging. Omdat het niet lan ger gaat het gasbedrijf met verlies te laten werken, legde hij zich by het voor stel neer. De heer Gijzel (P.v.d.A.) was dezelfde mening toegedaan. Alleen de heer van Essen (V.V.D.) stelde ter oriëntatie de vraag of de financiële commissie intensief naar andere oplos singen had gezocht. Nadat burgemees ter drs. J. J. M. Visser daarop positief had geantwoord, verklaarde ook hy zich akkoord. Burgemeester Visser liet als tegemoetkoming blijken. dat wanneer de prijzen van de grondstoffen een goedko pere gaslevering mogelijk maken, zulks stellig in de tarieven tot uitdrukking zal komen. zieken en gezonden geen triduum in deze kerk en geen zonnebloemwerk in het land wil ik u een verbysteren- de gedachte voorleggen", zei kapelaan V. Nijman in zyn predicatie. „God heeft in de wereld geen kans, wanneer wy Hem geen kans geven." De predi kant verklaarde deze zienswijze uit het feit. dat de liefde tot de naaste en de liefde tot God een en dezelfde is, n.l. de christelijke liefde. Hij haalde in dat verband de woorden aan van de H. Jo hannes. die zegt: „Alle liefde, ook de onze, is uit God, is van God". „De wereld", aldus vervolgde de pre dikant. „kan Gods (scheppende) liefde niet alleen zien aan de bloemen en de sterren. Veeleer bemerkt zij haar door de mens en vooral door de barmhar tige mens, de mens met naastenliefde. Want onze liefde is het duidelijkste teken en het meest sprekende bewijs voor de wereld, dat God er is en ons lief heeft. De predikant stelde, dat God de mens zoekt om Zyn liefde te bewy- zen. „En wat dan als wy het niet doen?", was daarop de vraag die hy stelde. „Zo is God zelf werkzaam als wy een zieke bezoeken, of als een zieke een gezonde goed doet. God raakt de gene die goedheid ondervindt van een ander, liefdevol aan en dat betekent tevens een uitnodiging die liefde te be antwoorden en dus een beter mens te worden." „Bezie in dit licht het bezoek van Maria aan haar Nicht Elisabeth, de visitatie, die wy morgen herdenken", aldus ging kapelaan Nijman verder. „Maria bewijst een liefdedienst waar by God zelf aan het werk is. Het be zoek bracht genade en zegen; het werd de eerste openbaring van Gods Mens wording en Elisabeth beantwoordde Gods liefde, want zy zag in haar ge loof dat God mens geworden was." De predikant wees er vervolgens op, dat zo dikwijls gesproken wordt over de ongodsdienstigheid. Hij drong erop aan niet slechts te praten, „we moeten doen, want het grootste getuigenis van God en Zyn liefde voor de wereld is ons goed doen. ons liefhebben en klaar staan, ons onbaatzuchtig helpen om Christus wil. Wanneer wy dat doen, heeft God een kans om door de mensen Zijn liefde aan de wereld kenbaar te maken." In het bijzonder wees spr. op de grote verdiensten van het werk van de Zonnebloem en het daarmee verband houdende jaarlijkse ziekentri duum: „Hier is God en hier krijgt Hjj Zyn kansen. Moge U zich verenigen met Jezus in Eucharistie en gebed. Laten we één zyn in liefde, want als wy elkaar liefhebben dan is Gods lief de in ons." Eindexamens Jac. P. Thijsse-lyceum te Overveen: Geslaagd voor het eindexamen H.B.S.- A: de heren K. Dingshoff, P. J. Dodd, H. Th. Gerke, M. Ch. van Hall, I. R. Meyers, J. S. van Zanten. W. K. Zijl stra en de dames S. A. Luijmes en T. C. Osinga. Afgewezen: geen. Het Wykcomité Haarlem-oost organi seert op het Drilsmaplein basketball- wedstrijden voor dames en heren. De ontmoetingen worden gespeeld woens dag 2 juli te beginnen om zeven uur. Er zal muziek zijn en er zullen toelichtin gen gegeven worden. (Niet otfldële Koersen) 344 Ned. 1953 3)4 Ned. 1953 3Vb Ned 1956 3)4 Ned. 1948 3)4 Ned. 1950 3)4 Ned 1954 3)4 Ned. 1955 I 3-3)4 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac Inschr. Grtbk 1946 3% B.N.G. Won.bouw 6 Ned. Handel My. cer: A.K.Ü. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever cert. Ned. Kabe] Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mn Ned. Scheepv. Unie K.L.M. H.V.A. Deli Mil cert. A'dam 2)4 '56 I A'dam '56 H A'dam III Rentespaarbr. Vorig opening Slot ye 94% 93 93% 92H 88% 87H 89% 91% 90% 90A 94% 94* 89% 109H 166% 187% 191% 190% 296% 178 300 353% 356% 253 292 29S*/& 168 170,80 69 139 138*i 139% 139tt 124% 12534 101.50 99%ex 100 113.70 113,50 91% 100% 100% 110)4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric Genera] Motors Kennecott Copper KL.U. Montgomery Ward Radio Corp, Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 77/8 46 41% 48 s» 59 39)4 30/» 46 4144 47% 60 39*4 27 27)4 37% 37*» 34% 35H 46s» 47)4 44% «j» 74»; 76% 45)4 46% 41)4 40%, 23% 24 64% «5% Stemming: prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3