Kardinaal Agageen kenner van het communisme Voorspelling van Pius X in 1907 ging in 1937 in vervulling Vol en zacht van smaak CALVÉ SLASAUS Kritiek op beleid van het Residentie-Orkest Indisch sprookje onder regie van Cees Laseur i Zag gezagvoerder Krouwel de Explorer 3 vergaan? WIE ADVERTEERT- I EEN MOORD! Armeniër pro-prefect van „Propaganda Fide" CALVE Is dit oorspronkelijke kunst? Tekorten over drie seizoenen alsnog gedekt Stedelijk Orkest? Interessante voorstelling met verrukkelijke decors Nader, uitgebreid relaas 's Zondags blijvend gesloten HAAGSE GEMEENTERAAD NEDERLANDSE TONEELMANIFESTATIE Dr. C. A. BOUMAN Lector te Nijmegen Ernstig onbehagen over financieel beheer in Nieuw-Guinea GAAT U MET VAKANTIE? DINSDAG 1 JULI 1958 PAGINA 4 INHOUD 0.38 L Bosbad in Putten door AGATHA CHRISTIE (Wordt vervolgd). Tweede Kamer De administrate (Van onze Romeinse correspondent) Te Beirut koos in 1937 de synode van de katholieke Armeense bis schoppen Mgr. Lazarus Aga gianian tot opvolger van de overleden patriarch van het Cilicië der Arme niërs, Zijne Gelukzaligheid Avedis Petrus XIV. De nieuwe 43-jarige kerk vorst nam de naam aan van Grego- rius Petrus XV. Paus Pius XI bekrach tigde de keuze en op 5 december 1937 werd patriarch Agagianian plechtig ge in troniseerd. Toen de Paus hem zelf het pallium oplegde, herinnerde hij zijn gehoor aan een anecdote, zo men wil een voorspel ling. In 1906 had pastoor Der-Abraha- mian, de latere Apostolische Administra tor van de Kaukasus, Lazarus Agagia- rian naar Rome gezonden om zijn pries teropleiding te krijgen in het klein en in het groot-seminarie van het College der Propaganda Fide. Op zeker dag in 1906 verleende Paus Pius X een audiëntie aan de leerlin gen en studenten van de „Propagan da". De H. Vader wees in zijn toe spraak op het belang van de opleiding van de toekomstige geestelijkheid uit de missie en diaspora. „Men behoeft niet helderziende te zijn", zei de Paus, „om te weten, dat er onder jullie, die de rnggegraat moet gaan vormen van de Kerk in jullie landen, toekomstige leiders zjjn, bisschoppen, wellicht aarts bisschoppen". Het gezelschap van jonge lui ontving 's Pausen woorden met een wat onprotocollaire, lichteüjke hilariteit, maar Pius X insisteerde en knoopte daar een „puntje" aan vast. Toen de rector van het College de H. Vader vertelde, dat er het vorig jaar ook een jeugdige en veelbelovende Armeniër was aangekomen, vroeg Pius X: „Wie is dat? Hoe heet hij?" „Lazarus, Hei lige Vader", antwoordde de rector. En wederom, onder thans openlijke hilari teit zei de Paus het schriftwoord: „La- Advertentie p STATIEGE LD 2Oei'v*® O^' hf^lPTSCHES^ De gemeenteraad van Putten (Gld.) heeft besloten, dat het bosbad Klein Zwitserland op zondag gesloten zal blij ven. Van de dertien aanwezige raads leden stemden vier leden, van wie twee van de P.v.d.A. en twee „Vooruit gang vóór opening gedurende enkele uren op zondag, zoals de n.v. Bosbad had vt-zocht. Tegen stemden zes leden der C.H., één A.R. en twee S.G.P. zare, veni foras, Lazarus, kom naar voren!" Toen de 12-jarige Armeniër voor de Paus stond, keek deze hem lang aan en zeide tot de College-studenten: ..Heb ik jullie niet gezegd, dat er on der jullie toekomstige leiders van de Kerk staan? In hem zie ik meer dan een bisschop: een patriarch." De latere kardinaal Agagianian werd in 1895 te Akhaltzikhe in de Kaukasus geboren. Hjj behoorde tot een volk, dat wellicht meer dan enig ander op het Euraziatische continent is vervolgd, uitgemoord en verstrooid over de wereld. In Rome bekroonde hij zijn studiën met een doctoraat in de godgeleerdheid, de wijsbegeerte en het kerkelijk recht. In 1917 werd hij priester gewijd en hij droeg zijn eer ste H. Mis op in de Armeense kerk te Rome, de kerk van de H. Nico- laas van Tolentino. Tot 1921 werkte hij vervolgens in de zielzorg onder zijn landgenoten te Tiflis in Georgië, het geboorteland van Stalin. Toen werd de erudiete geestelijke naar Rome teruggeroepen en daar be noemd tot vice-rector van het pauselij ke Armeense priestercollege. Voorts gaf hij colleges aan de hogeschool van de „Propaganda" in de dogmatiek. In deze periode kreeg hij mede andere taken: die van consultator van de Con gregatie van de Oosterse Kerk en lid van de pauselijke commissie voor co dificatie van het kanonieke recht der Oosterse Kerk. Tien jaar na zijn twee de komst in de Eeuwige Stad werd Agagianian rector van het Armeens College, en de Paus benoemde hem tot geheim kamerheer, patriarch Avedis Petrus XIV verhief hem tot de waardig heid van aartspriester. Toen Paus Pius XI hem in 1935 als apostolisch visitator naar 't patriar chale instituut te Bzomman zond, kreeg hij de volheid van het priester schap en bij zijn consecratie de titu laire zetel van bisschop van Comana in Armenië. Twee jaar later ging het woord van de H. Pius X in vervulling en Mgr. Agagianian werd tot patriarch gekozen. Op het consistorie van 1946 werd de patriarch door de regerende Paus tot kardinaal gecreëerd. In de laatste twintig jaar heeft de huidige kardinaal zeer veel gedaan voor het apostolaat en de missie, bijzonde re aandacht besteedde hij aan de op leiding van geestelijken en leken van zijn volk. Zijn voorzitterschap van de commissie voor de redactie van het ka nonieke recht der Oosterse Kerk beves tigde te over zijn naam van jurist. Thans heeft de kardinaal het ambt aanvaard van „Minister van Landen Overzee", van het uiterst belangrijke pauselijke missiedepartement. Bij zijn installatie waren alle te Rome aanwezige kardinalen tegenwoordig, niet in de laatste plaats de 86-jarige Fumasoni Biondi, de honoraire prefect der Congregatie. De benoeming van de Armeense kardinaal (die naar de wijze van zijn land een baard draagt) heeft in Rome allerwege voldoening en waar dering ontmoet, niettegenstaande het feit, dat van de 32 prefecten dezer con gregatie slechts drie niet-Italianen wa ren. De zo tragisch snel overleden aarts bisschop van Chicago, kardinaal Stritch, heeft het ambt van pro-prefect niet meer kunnen uitoefenen. Kardinaal Agagianian, die naast zijn moedertaal en het Latijn, vloeiend Italiaans spreekt zelfs, zoals de regerende Paus, met een licht Romeins accent! Frans, Engels en Russisch, is behalve geleer de een scherp kenner van de huidige noden der Kerk, inzonderheid in de mis sielanden. Het is niet te verwonderen, dat deze Kaukasiër tevens een grondig kenner van het communisme is. Aan zijn benoeming tot pauselijk mi nister en curiekardinaal zitten en kele belangwekkende aspecten. Eerstens werpt het een licht op de lang zame hervorming, welke Pius Xn in het kardinaalscollege doorvoert. Wel bewust heeft de H. Vader de Senaat van de Kerk „geïnternationaliseerd", zodat de Italiaanse kardinalen verre in de minderheid zijn, zelfs het voor een pauskeuze zo belangrijkepercentage van 1/3 niet meer halen. Vervolgens heeft de Paus het aantal curiekardina len teruggebracht van 27 bij zijn troons bestijging tot de huidige dertien, waar onder twee niet-Italianen en men zegt, dat de H. Vader in zijn schrijftafel nog tal van andere hervormingen heeft ge reed liggen. Dat bij de jongste consistorie weder om geen kardinalen door de Paus zijn gecreëerd, niettegenstaande er schijn baar alle aanleiding toe had bestaan, heeft ergens te maken met de uiterst omzichtige wijze, waarop Pius XII te werk gaat om, wat Z.H. zelve iedere keer benadrukt, ook de traditionele za ken en gewoonten te gaan aanpassen aan de behoeften van onze tijd. Men denke slechts aan de snelle ontwikkeling van de tot voor korte tijd „verre lan den" geheten streken en de daardoor ontstane behoeften om ook exponenten uit deze gebieden te doen meespreken in de Senaat der Kerk. Na de benoeming van de Ameri kaan Stritch is de aanstelling van kardinaal Agagianian wel het bewijs, dat de Paus bij geschikte candidaten per se „iemand van buiten" op deze of een andere importante post wilde hebben. En zo de tekenen niet bedrie gen, is dit nog slechts een begin. In Rome speculeert men graag, on uitroeibare eigenschap van een „hof stad"! Sinds lang geldt kardinaal Aga gianian er als „papabilis" en de voor standers van de puur menselijke prognose worden in hun mening ver sterkt door de jongste benoeming. Zou, zo wordt gezegd, in een komend con clave voor het eerst sinds de Neder lander Adrianus VI aan een niet-Ita- liaanse kardinaal gedacht worden tot opvolger op de Stoel van Petrus, dan verkeert de Armeense kardinaal in de merkwaardige positie, dat hij een man van Oost, zowel als West is, het ene door zijn geboorte, landsaard en erva ring, het andere door zijn lange loop baan in Rome, waardoor hij van alle niet-Italiaanse kerkvorsten met uitzon dering van Z. Em. Tisserant, het cen trale bestuur van de Kerk en de Ro meinse Curie als gene kent. Intussen zijn dit slechts speculaties. Onlangs heeft Pius XII zelf op En gels-humoristische wijze met dit soort zaken een loopje genomen. Toen een ambassadeur van een niet-Italiaans land in een audiëntie bij Z.H. de wens van zijn regering overbracht, dat de Paus bij een volgende kardinaalscreatie ook zijn land niet zou vergeten, antwoordde Pius XII: Wij zullen natuurlijk gaarne de suggestie van Uwe Excellentie in gedachten houden, maar het vervelen de is, dat „ze" tegenwoordig blijkbaar geen consistories lees met kardi naalscreaties meer houden!'." China. In communistisch China werkt sedert 13 juni „tot volle tevreden heid" van de deskundigen een atoomre- a'-tor, die door de Sovjet-Unie is gele verd, aldus heeft een lid van het Chinese instituut voor atoomenergie, Jen, ver klaard. (Reuter) Voor deze „hoed" zal iedereen wel ruimte maken in tram of bus, als men ten minste niet in conflict wil komen met een Afrikaanse buffel. Men zal hem kunnen zien op een tentoonstelling in Chicago, die antwoord zal trachten te geven op de vraag: „Wat is oorspronkelijke kunst?" (Van onze Haagse redactie) De exploitatie-tekorten van drie ach tereenvolgende speelseizoenen, de late bekendmaking van deze tekorten en de afwezigheid van de gemeentelijke gede legeerde hebben van een debat over de financiën van het Residentie-Orkest in de Haagse gemeenteraad maandagmid dag een pijnlijke zaak gemaakt. De raad zag zich voor een voldongen feit ge plaatst, verleende aan de vereniging „Het Residentie-Orkest" een aanvullen de subsidie over het seizoen 1955-1956 van f 108.986,98, en kende over de sei zoenen 1956-1957 en 1957-1958 aanvul- De Nederlandse toneelmanifestatie van dit jaar moge niet het verrassen- d- en het meteen doorstoten naar een succes hebben van de voorstelling van „Moortje", die het vorig jaar in het Holland Festival gepresenteerd werd, maar ook dit keer weer is men tot een zeer bezienswaardige opvoering geko men. Een opvoering, die we zonder het festival waarschijnlijk niet gauw te zien zouden hebben gekregen dit niet zozeer omdat er acteurs aan mee werken van verschillende gezelschap pen (dit is inderdaad het geval, maar het accent ligt toch vrij sterk bij de Haagse Comedie) alswel cmdat het een voorstelling is, waaraan kennelijk heel wat ten koste is gelegd. Men krjjgt dus dank zjj het festival de gelegenheid kennis te maken met een interessant werk „Shakuntala", een sage van de Indische dichter Kalidasa, die ongeveer 1500 jaar geleden geleefd moet hebben. Zoals reeds eerder werd beschreven, komt het verhaal van „Shakuntala" neer op de geschiedenis van een vorst, die in een bos een jonge half-hemelse vrouw tot de zijne maakt, Shakuntala (Sigrid Koetse) met haar vriendinnen (Heieen van Meurs en Shireen Strooker): daarachter Koning Dushyanta (Coen Flink). haar echter vergeten is wanneer het op een huwelijk aankomt en die eerst bij het na jaren terugzien van een ring, die hij haar geschonken heeft, zich zijn liefde herinnert, waarna een gelukkige hereniging volgt van de vorst met Sha kuntala en haar inmiddels geboren zoon. Dit sprookje past niet in onze Westerse opvatting van het drama. Het voltrekt zich volgens gestandaardiseer de lijnen en er is geen karakteront wikkeling, geen heldendom of tragiek zoals wij die verstaan. Na het vorenstaande behoeft nauwe lijks meer gezegd te worden, dat Cees Laseur, de regisseur van deze manifes tatie, het zich met de keuze van dit stuk verre van gemakkelijk heeft ge maakt. Hij heeft niet gestreefd naar een reconstructie van de Indische voor stelling dit zou ook een onmogelijk heid zijn geweest doch hij tracht een Westerse benadering te geven van de oude Oosterse legende. Wanneer men dit in aanmerking neemt, dan verdient deze voorstelling veel lof. Er blijft een zeker gevoel van onbevredigdheid: hoe wel de toeschouwer zich realiseert, dat in de Oosterse sfeer het spel nog veel breder uitgesponnen zal worden, zou hij in deze Westerse conceptie hier en daar iets meer tempo willen zien. Maar de keuze tussen vlees en vis is hier nu eenmaal uiterst moeilijk te maken en in ieder geval moet gezegd, dat menigmaal men toch inderdaad het be koorlijke van de oorspronkelijke sage ten zeerste ondergaat of althans meent te ondergaan. Wat de Indiërs zelf er van vinden? Zij zeiden gisteren na de première in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag, dat deze voorstelling de beste is van de Europese opvoeringen, die er van „Shakuntala" gegeven zijn en daar zullen we het dan maar op houden. „Shakuntala" is vooral een kijk spel. Wat dit aangaat heeft Laseur een voortreffelijke steun gehad in Ni- colaas Wijnberg, wiens décors en cos tumes niet minder dan meesterlijk zijn. Dat Wijnberg goede en zeer goede din gen presteert op dit terrein, is reeds vaak geconstateerd, maar ditmaal is zijn aankleding ronduit verrukkelijk. Hierbij past ook een woord van waar dering voor Jan ten Katen, wiens tech nische leiding bij alle vernuftige be denksels, die Wijnberg hem heeft aan gedaan, bepaald geen sinecure moet zijn geweest. Bert Voeten heeft veel werk gemaakt van de vertaling van het stuk; het wonder is geschied, dat zijn bewerking van vier andere verta lingen zowel in het proza als in de poëzie goed is uitgevallen. De muziek van Jurriaan Andriessen geeft wat de componist bedoeld heeft: niet een imi tatie van Indische muziek, doch een ondersteuning van de stemming met gebruikmaking van de Indische mu- ziektechniek. „Shakuntala" telt eigenlijk 40 perso nages. Hoewel dit aantal is terugge bracht tot 31, laat ons bestek niet toe hier alle vertolkers hoezeer zij het verdienen, want er wordt vrijwel over de gehele linie goed gespeeld hun kaarsje te geven. In het bijzonder die nen echter genoemd te worden Coen Flink, die ons de koning Dushyanta doet zien als de echte jonge vorst, die men zich in sprookjes denkt, doch die tezelfder tijd aan zijn spel de nodige diepte geeft en Sigrid Koetse, die de titelrol met veel gevoel en ook maat gevoel vertolkt. Met name het samen spel van dit paar bij de ontmoeting in het bos is idyllisch in de beste zin van het woord. Direct daarnaast ver dient vermelding het optreden van Luc Lutz, die met veel inventie een nieuwe uitwerking weet te geven aan zijn zo veelste grappenmakersrol in dit ge val een rol welke enigszins te verge lijken is met die van de „fooi" in het Elisabethaanse drama. Verder: Albert van Dalsum in zeer fraai spel als Sha- kuntala's pleegvader, Shireen Strooker en Heieen v. Meurs, lieflijk en pittig als haar vriendinnen, en Elisabeth An dersen, levendig en schalks als hemel- nvmf. Max Croiset, Bas ten Batenburg, Johan Fiolet en Henk v. Ulsen leve ren mede waardevolle bijdragen in deze opvoering. Men kan kanttekeningen blijven maken De puntige opmerkingen van een Eli sabeth Andersen doen soms te Westers aan en een andere zaak: men zou wen sen, dat de regie de vervloeking, welke over Shakuntala wordt uitgesproken, gelet op de betekenis die deze vloek heeft voor de gang van zaken in het stuk, nog duidelijker had onderstreept. Maar een interessante toneelgebeurte nis is deze voorstelling toch zeker ge worden. De première werd bijgewoond door H.M. de Koningin, door de ambas sadeur van Indië, John A. Thivy, door minister Cals en staatssecretaris Höp- pener. Er werd zeer langdurig geap plaudisseerd, tijdens welk applaus stu denten bloemen wierpen op de planken. T. E. „Ja, natuurlijk moest er weer iets bij zonders gebeuren, als ik aan de stuur- knuppel van de K.R. zit", vertelde ge zagvoerder J. P. Krouwel, toen hij maandagmiddag met de Super Constel lation PH.LKL Desiderius Erasmus uit New York op Schiphol landde. Krouwel heeft nl. al heel wat avonturen met de PH.LKR Electron achter de rug. Hij is het geweest, die met de „K.R." de laat ste vlucht van de geregelde dienst tus- 34 „Ik denk er alleen aan, dat iemand op u heeft geschoten met de bedoeling u te vermoorden. Ik acht het mogelijk, dat diezelfde persoon of perso nen deze poging zullen herhalen. Ik zou u willen verzoeken. juffrouw Blacklock, uiterst voor zichtig te zijn. Er is één aanslag beraamd, zonder succes. Ik houd rekening met de mogelijkheid, dat er binnen korte tijd een tweede moord volgt." Phillipa Haymes richtte zich op en streek zich een weerbarstige krul van het voorhoofd. Zij was met een bloembed bezig geweest. ..Ja, inspecteur?" Zn keek hem onderzoekend aan. Van zijn kant richtte hi) een vorsende blik op haar gezicht, door dringender dan hij eerst had gedaan. Zeker, zij zag er heel knap uit, typisch Engels met haar bleekblon de haar en langwerpig gezicht, vastberaden kin en mond. Zij had iets ingehoudens over zichiets ge spannens. Haar blauwe ogen stonden kordaat en ver rieden hoegenaamd niets. Zij was van het slag, dacht hij bij zichzelf, dat een geheim goed kan bewaren. „Het spijt me, dat ik u altijd moet lastig vallen als u aan het werk bent, mevrouw Haymes," begon hij. „maar ik wou met wachten tot u thuis kwam koffie drinken. Bovendien dacht ik, dat ik hier gemakke lijker met u kon spreken dan op Little Paddocks." „Ja, inspecteur?" In haar stem klonk geen enkele bewogenheid en uiterst weinig belangstelling. Maar wel enige behoed zaamheidof verbeeldde hij zich dat maar? „Vanochtend is er een zeer bepaalde verklaring af gelegd, die u betreft!" Phillipa trok haar wenkbrauwen een heel klein eindje op. „U. heeft mij verklaard, mevrouw Haymes, dat u die jongeman, Rudi Scherz, niet kende." „Ja zeker." „Dat u hem voor het eerst zag, toen hij daar dood in de gang lag. Is dat zo?" „Inderdaad. Ik had de man nooit eerder gezien." „U heeft dus niet bijvoorbeeld een gesprek met hem gevoerd in het prieel in de tuin van Little Pad docks?" „In het prieel?" Hij was er bijna zeker van, dat er iets van angst in haar stem klonk. „Ja, mevrouw." „Wie beweert dat?" „Men verzekert mij, dat u daar met die Rudi Scherz heeft gesproken. Dat hij u heeft gevraagd waar hii zich kon verstoppen en dat u daarop heeft geantwoord, dat u hem dat wel wijzen zou. Ook dat daarbij uitdrukkelijk het uur genoemd is: kwart over zes. Op de avond van de overval, dat zult u zich herinneren, zou de bus, die Rudi Scherz uit Me- denham Wells gebracht heeft, ongeveer om kwart over zes hier aangekomen zijn." Er heerste een ogenblik zwijgen. Toen liet Phillipa een spottend lachje horen. Zij leek zich wel te ver maken. „Ik weet niet wie u dat heeft verteld," sprak ze, „maar ik heb zo mijn vermoeden. Het Is een hoogst onbenullig, stom verhaalhet verraadt kwaadaardige wrok. Om de een of andere reden heeft Mitzi het land aan mij, zelfs meer dan aan iemand anders." „Ontkent u het?" „Natuurlijk is het gelogenik heb Rudi Scherz nooit gezien of gesproken, nooit van mijn leven! Ook was ik op die morgen helemaal niet thuis. Ik was hier aan 't werk." Heel vriendelijk informeerde inspecteur Craddock: „Welke morgen?" Er viel even een stilte. Zij knip perde met de ogen. „Iedere morgen. Ik ben hier iedere ochtend aan 't werk. Ik ga pas tegen één uur naar huis." Vol verachting liet zij er op volgen: „Het heeft heus geen zin naar Mitzi te luisteren. Zij liegt nu een maal constant." „En zo zit het nou," zei Craddock op de wandeling tegen brigadier Fletcher. „Twee jonge vrouwen die precies tegengestelde verklaringen afleggen. Wie van beiden moet ik nu geloven, denk je?" „Ieder schijnt het er over eens te zijn, dat die vreemdelinge kakelt als een kip zonder kop", ant woordde Fletcher. „Mijn ervaring met buitenlanders is ook, dat zij altijd vlugger een leugen dan een waar heid bij de hand hebben. Lijkt me duidelijk, dat ze de pik heeft op mevrouw Haymes." „Jij zou dus in mijn geval eerder mevrouw Hay mes geloven?" „Zeker, meneer, tenzij u een bepaalde reden heeft voor het tegendeel." Nu, die had Craddock helemaal nietalleen de herinnering aan een paar uiterst-standvastige blau we ogen en de vlotte woorden „op die morgen", die haar, vóór ze het wist, waren ontvallen. Voor zover hij zich kon herinneren had hij namelijk volstrekt niet gezegd, dat het op een morgen was geweest, dat zij in het prieel gezeten had. Maar het was niette min mogelijk, dat zij later van juffrouw Blacklock gehoord had, dat Scherz op een ochtend geld was ko men vragenHoe het zij, Craddock geloofde stel lig een tikje angst in haar stem te hebben gehoord, toen zij gevraagd had: „In het prieel?" Hjj besloot z;jn ogen wijd open te houden. Het was hoogst behaaglijk in de tuin van de pasto rie. Een van die onverwachte, warme herfstdagen, waarop je nog voor je plezier buiten zit. Dot had een dekstoel voor inspecteur Craddock klaar gezet en was toen zelf naar een bijeenkomst voor jonge moe ders getogen. Nu zat de oude juffrouw Marple, goed beschermd door omslagdoeken en een wollen plaid, naast hem ijverig te breien. Het zonnetje, de vreed zame rust en het regelmatige getik van juffrouw Marple's breipennen werkten er te zamen toe mede om een zalig slaperig gevoel over de inspecteur te doen komen. Maar desondanks spookte er iets van een paniekstemming door zijn hoofd. Vrij plotseling hoorde hij zichzelf zeggen: „Weet u wel, dat u hier eigenlijk helemaal niet had mogen komen?" sen Djakarta en Schiphol heeft gemaakt. Met het volgende relaas vulde Krou wel aan hetgeen reeds bekend is gewor den van wat hij in de nacht van vrijdag op zaterdag boven de oceaan heeft ge zien (en waarover wij gisteren reeds het een en ander hebben bericht): „We waren precies op tijd van Shannon naar New York vertrokken, vrijdagavond half elf. Het weer was prachtig op 10.000 voet hoogte en toen de Electron ruim drie uur onderweg was, via de grootcir- kelroute naar New York, gebeurde het plotseling. De tweede bestuurder C. den Hoedt kwam mij juist de positie me dedelen, want de gezagvoerder is ver plicht op een oceaanvlucht na eïke vijf graden zich te melden bij het daarvoor aangegeven radiostation. Het was 3.17 uur Nederlandse tijd. Ik dacht eerst, daar gaat een vliegende schotel. Trou wens, tegenwoordig sturen de weten schapsmensen veel van die rare bol letjes het luchtruim in. Onze positie was 52 graden noorderbreedte en 35 graden westerlengte. Eerst had de vurige bol de grootte van Venus. Het ding kwam van rechts naar links. Stijgend ging het licht voor me langs en daarna daalde de mete oor of de Explorer 3 snel, met een boog van 110 graden. Steeds helder der werd het licht, alleen maar wit licht trouwens. Geen andere kleuren waren er te zien. De Hoedt en ik ke ken gespannen door de ruit van de stuurhut. Tien seconden duurde het passeren van de vuurbol. We zagen, dat hij een korte staart had, die ook licht verspreidde. Op een gegeven ogenblik had het verschijnsel de groot te van een vijfde van de maan. Toen spatte het ding uiteen, in drie stuk ken." Krouwel had daarna een telegram samengesteld van de volgende inhoud: „zeer helder licht waargenomen dat zich met enorme snelheid door het lucht ruim voortbewoog, van noord-noord- west naar zuid-zuid-oost. Uit elkaar ge- soat in drie kleinere delen. Grootte van het licht was ongeveer een vijfde van de maan." Dit telegram werd aan het radiosta tion doorgegeven en deze rapporteerde de waarneming van Krouwel aan New York. De K.L.M.-gezagvoerder heeft per radio boven de oceaan ook nog het weerschip C (Charley) opgeroepen met de vraag of men op het schip het ver schijnsel ook had waargenomen. Het antwoord luidde bevestigend, al had mei» het licht niet zo goed kunnen zien. In New York heeft Krouwel geen be vestiging gekregen, dat zijn waar neming het vergaan van de Explorer 3 moet zijn geweest. lingssubsidies toe tot ten hoogste res pectievelijk f 100.000.- en f 162.000.-. De beide laatste subsidies werden verleend ter dekking van de te verwachten na delige exploitatie-saldi over de genoem de seizoenen. Door spreker van alle fracties in deze Haagse Raad werd in afkeurende ter men gesproken over het beleid dat in deze kwestie is gevoerd. De heer Han gelbroek A.R. noemde de tekorten een ernstige zaak. „Maar het Residentie- Orkest in deze impasse laten, zou het verdwijnen van dit orkest betekenen," zo zei hij, en hij merkte op dat de ge meenteraad zich derhalve in een dwang positie zag geplaatst. Hij zocht de schuld voor de onbevredigende gang van zaken bij het bestuur van de vereniging Het Residentie-Orkest en bij de wethou der van Onderwijs en Kunstzaken. Bij de behandeling van de ontwerp begro tingen van de afgelopen jaren was niets over de grote tekorten gezegd. Ook de gedelegeerde van de gemeenteraad had niets over deze teko-ten te berde in bracht. De heer Buys (P.v.d.A.) vond de stij ging van de exploitatie-tekorten opval- iand. Waarom is van deze tekorten eerst nu bericht gegeven, zo vroeg hij. Da heer Dresmé (K.V.P.) vond dat er in de afgelopen jaren bij het orkest maar lukraak gefinancierd was. Het voorstel tot dekking van de tekorten maakte op hem een bittere, onaangename indruk. De heer Veldhoen (C.H.U.) noemde het gevoerde beleid ten enenmale onjuist. Ook volgens hem lag de schuld bij de wethouder en het bestuur van de ver eniging. De meeste sprekers benadruk ten de waardering en de sympatie voor de artistieke prestaties, die door het or kest worden geleverd. Wethouder van Zwijndregt (P.v.d.A.) nam de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken volkomen op zich. Het bestuur ging volgens lem vrijuit. Hij gaf toe dat het te lang had ge duurd voor het exploitatie-tekort over het seizoen 1955-1956 bekend was ge maakt. Pas in november 1957 had hij het accountantsrapport over het te kort van genoemd seizoen onder ogen gekregen. De subsidies werden niet gericht op de begroting maar op de rekening over het afgelopen seizoen. Ook deze omstandigheid vertraagde de bepaling van het tekort. Om het tekort te verminderen zullen voort aan ook in de zomermaanden weer concerten worden gegeven. Een ongelukkige omstandigheid noem de de wethouder het feit dat de boek houding in het begin van dit jaar vol komen in de war was door personeels» moeilijkheden. Volgens hem moet de invloed van de gedelegeerde van de gemeente in het dagelijks bestuur van de vereniging worden vergroot. HU vond het de overweging waard het Re sidentie-Orkest tot een Stedelijk orkest te maken. Het bestuur zal, ingevolge het besluit van de Haagse Raad, jaarlijks in fe bruari een gedetailleerde begroting voor het volgende seizoen inzenden. De op de begroting voorkomende posten zullen bindend zijn voor het bestuur, overschrijding van enige uitgaafpost zal pas na voorafgaande schriftelijke toestemming van Burgemeester en Wet houders mogen geschieden. Motivering van beneden de raming blijvende in komsten moet door het bestuur tijdig worden gegeven. Binnen zes maanden na afloop van het seizoen zal een vol ledige rekening en verantwoording moeten worden ingezonden. Aldus de voorwaarden die aan de subsidiever lening, waarover het debat ging, zijn verbonden. Het bestuur der St. Radboudstichting heeft dr. C. A. Bouman benoemd tot lector in de faculteit der theologie aan de kath. universiteit te Nijmegen voor het geven van onderwijs in de liturgie. Deze benoeming zal ingaan op de dag waarop dr. Bouman in het studiejaar 1958-1959 met het geven van lessen een aanvang zal maken. De heer Bouman die momenteel in de Ver. Staten aan de universiteit Notre Dame een serie colleges geeft, is de samensteller van het groot-gebedenboek. (Van onze Haagse redactie) De tekortkomingen in de financiële ad ministratie in Nieuw-Guinea hebben in de Tweede Kamer gevoelens van „ern stig onbehagen en bezorgdheid" gewekt. De Kamercommissie voor Zaken Over zee spreekt hierover in haar verslag over het rapport, dat de Algemene Re kenkamer van haar controle-onderzoek in Nieuw-Guinea heeft opgemaakt. De commissie zegt er begrip voor te heb ben dat aan de administratie in een ge bied als Nieuw-Guinea niet dezelfde eisen kunnen worden gesteld als in Ne derland. Maar er zijn talrijke tekortko- mingen geconstateerd, die toch beslist niet mogen voorkomen. Een voorbeeld hiervan is de aanschaf van een machine van 30.000 waarvoor in geheel Nieuw- Guinea geen bedienings- en onderhouds- personeel aanwezig was. De commissie is van oordeel dat het tijd wordt dat de tekortkomingen in het financieel beheer onder ogen worden ge zien en krachtig worden aangepakt. Wacht dan niet met de opgave van Uw vakantie-adres tot het laatste moment U kunt dit nu direct doen, maar toch zeker niet later dan 5 dagen vóór Uw vertrek. Wilt U voor Uw opgave een BRIEFKAART gebruiken en daarop vermelden: 1) Uw vaste adres. 2) De periode gedurende welke U de krant op Uw vakantie-adres wenst te ontvangen. 3) Uw vakantie-adres. Duidelijk schrijven s.v.p., want dan helpt U misverstanden voorkomen. Mogen wij op Uw medewerking rekenen? Weekabonnees gelieven vóór hun vertrek het abonnementsgeld vooruit te voldoen aan de bezorger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4