Mr. Buchanan uit Monrovia wilde Abbenbroek help en Liberiaans minister bracht zijn jeugd in Den Haag door PHIL PS PHILISHAVE ff 1 'Bekroond initiatief- Lading lucifers midden op zee door wrijving in brand geraakt Olga M' Het moderne Liberia Bezwaren tegen de P.T.T.-tarieven Baarn heeft geen geld Gendringen bouwt jong oud aan een openluchttheater Relaas van manmoedig optreden van bemanning van de Breda99 Roekeloos gereden met overbelaste personenauto Demonstratie van doofstommen Smid van oude stempel R.-K. handelaars tegen verlaging melkprijs 11111 DINSDAG 1 JULI 1958 PAGINA t Vluchteling uit eerste wereldoorlog vergroten het scheeroppervlak met 40 °/0 Maak kennis met modern gemak, maak kennis met de Philips "Philishave 120" Gegolfde scheersleuven (nieuw!) vergroten het scheeroppervlak met 40°/o Resultaat beter scheren, sneller scheren, gemakkelij'ker scheren! Compleet in etui f 50 Middenstandsbonden Geen nationale Oranje tentoonstelling RAAD VOOR DE SCHEEPVAART Hoe alle beschikbare leden van de 49 koppen tellende bemanning van de Breda van de K.N.S.M, op 22 maart van vorig jaar op de Atlantische Oceaan zeven uur lang een brand bestreden, die in een lading Zweedse lucifers was uitgebroken, staat uitvoerig te lezen in een uitspraak van de raad voor de scheepvaart, die maandag jegens de kapitein en alle opvarenden zijn lof heeft uitgesproken voor de voort varendheid, waarmee de brand werd geblust. Eén dode en één zwaar gewonde Twee maanden voor automobilist 3708 gehuwde vrouwen bij L.O. Voorbereiding voor Engeland Inbraken o.m. in kerken en kapellen Maastrichtse jongelui veroordeeld Isaac Israëls-expositie in voorbereiding 40 ARBEIDERS ONTSLAGEN Kees v. d. Horst Prijsstabilisatie moet losgelaten ivorden Drie nieuwe bedrijfs pensioenfondsen Dr. R. Mulder overleden Bende dieven opgerold Kaiser-Frazer 15 (onv.) Terugbetaling van 50 voorgesteld (Van onze Haagse redactie) „Abbenbroek behoort tot de zwaar getroffen gemeentenzo luidde een van de radioberichten de dag na de februari ramp van 1953. In de Afri kaanse stad Monrovia zoemden de muskieten rond het hoofd van minister Buchanan. Ook zonder de tropische hit te zou het zweet hem zijn uitgebroken bij het horen van de naam Abbenbroek. De Liberiaan verstond goed Neder lands, maar in de verwarring was hem ontgaan wat de omroeper precies had verteld. Nerveus draaide hij aan zijn radiotoestel in de drukkende atmos feer, terwijl in Nederland slachtoffers door het ijskoude water werden over rompeld en meegesleurd „Wat kunnen wij doen voor Abben broek?", vroeg hij aan zijn naaste medewerkers, die maar niet begrepen waarom juist dit bericht de baas zo van streek had gebracht. Er is een dorpje Abbenbroek op het Zuidhoiiand- se eiland Voome en er is een com missaris van politie in Den Haag die zo heet. De zorg van de Liberiaanse minister ging uit naar deze laatste, een vriend uit de eerste wereldoor log, toen beiden in Den Haag gezwo ren kameraden waren. Buchanan was afkomstig van Jamaica. Als Engels man was hij door de Duitsers geïn terneerd, uit het interneringskamp naar Nederland gevlucht en door Ne- derlanders opgevangen, die alles voor hem deden, zodat hij hier met Haagse jongens naar school kon gaan. Met de huidige commissaris van politie woon de hij in hetzelfde huis en deelde veel oorlogslief en -leed. Sindsdien is Ne derland een land, dat mr. Buchanan niet spoedig zal vergeten. Zondag ontmoetten beide vrienden el kaar aan de Scheveningse boulevard en liep het gesprek over die Haagse schooljaren en alle avonturen nadien. Buchanan had op een Haagse ambacht school leren timmeren en metselen. Hij haalde er zijn diploma bouwkundig op zichter. Na de eerste wereldoorlog werk te hij met Nederlanders aan de weder opbouw in Noord-Frankrijk, studeerde verder in Parijs, werd er architect en kwam in aanraking met president King van de republiek Liberia, die hem een positie in zijn land aanbood. Daar heeft hij alle rangen doorlopen en is thans minister van openbare wer ken en nutsbedrijven. Als lid van de regering brengt hij deze week een be zoek aan ons land, dat men kan zien als een follow-up van de officiële be zoeken die president Tubman en prins Bernhard resp. aan Nederland en Libe ria hebben gebracht. Er werkt een Ne derlander op een van de hoogste posten in de Liberiaanse rubbercultuur. Er zijn Nederlandse firma's die reeds be langrijke openbare werken in deze Afri kaanse republiek hebben uitgevoerd. Er zullen er ongetwijfeld nog meer komen. „Wij kunnen de know-how van dit land uitstekend gebruiken", zo zei mr. Buchanan ons. Hij sprak met enthousiasme over zijn land, waar de regeringsvorm de mocratisch is zoals hier, maar anders. „Wij zijn daar begonnen waar Euro pese landen zijn geëindigd", zo ver klaarde hij. Iedere vorm van kolonia lisme, maar ook het tegendeel, is ons vreemd. Wie denkt dat wij naar het communisme neigen kan ik slechts èèn antwoord geven: Kom eens kij ken, dan zult u zien dat dit nonsens is. Ook bij ons is er een volksverte genwoordiging met twee Kamers, maar de president is met een grote uitvoerende macht bekleed, zoals zijn ambtgenoot in de Verenigde Staten. En u weet hoe groot het gezag is van de huidige president Tubman. Hij leeft voor zijn volk en het heeft van zijn kant een onbeperkt vertrouwen» in deze integere en vaderlijke figuur. Toen ik als jonge man van zijn plan nen hoorde, dacht ik dat het illusies waren. De snelle ontwikkeling van Li beria heeft mij geleerd, dat Tubman gelijk heeft gehad: de mogelijkheden van deze jonge Afrikaanse republiek zijn groter dan wij allen dachten. Mr. Buchanan is behalve een van de naaste medewerkers van president Tub- man> ook een belangrijke figuur in de rubberwereld. Maandag sprak hij in Amsterdam op een bijeenkomst van de rubber growers association als voorzit ter van de Liberiaanse rubberplanters. Zondag zat hij met zijn dochter Inge „het nieuwe Liberia" een 19-jarig meisje dat in Lausanne kunstgeschie denis studeert, aardbeien met slagroom te eten met zijn oude Haagse school vriend Abbenbroek en zijn vrouw. Er werd hartelijk gelachen om de vergis sing rond de naam Abbenbroek na de bange nacht van 1 februari 1953. Advertentie In de volledige serie Philips droogscheerap paraten vindt u ook de bekende "Philishave" van f 39.75 (in Nederland al meer dan een miljoen verkocht!) en het apparaat van f41.75, de "Philishave" voor batterij en accu De in de commissie van overleg sa menwerkende middenstandsvakcentra- len de christelijke middenstandsbond, en 'de Nederlandse katholieke midden standsbond, hebben hun ernstige be zwaren geuit tegen het beleid met be trekking tot de P.T.T.-tarieven in een brief die zjj hebben gezonden aan de minister van verkeer en waterstaat. Naar is aangekondigd, zal met ingang van vandaag een tariefsverhoging voor de telefoongebruikers worden doorge voerd, zulks om de gestegen salariskos ten te kunnen opvangen, aldus de bon den. Deze derde verhoging binnen korte tijd zal bjj onze leden een slechte in druk maken. Immers, het bedrijfsleven kan ingevolge het prjjsstabilisatiebeleid in het algemeen gestegen loonkosten niet doorberekenen. Loonsverhogingen kunnen alleen worden toegestaan als de ze niet prijsverhogend werken. Bovendien lijkt de noodzaak niet aan wezig voor deze tariefsverhoging. Im mers, gebleken is, dat de opbrengsten van de tariefsverhoging per 1 novem ber 1957 geheel zullen worden toege voegd aan de extra-reserve, welke sinds 1955 reeds 40 miljoen gulden be draagt. Het midden-en kleinbedrijf moet meestal intensief gebruik maken van de diensten van het P.T.T.-bedrijf en kan zich hierin moeilijk beperken. De lastenverzwaringen als gevolg van de telkens terugkerende tariefsverhogingen beginnen echter een zodanig karakter te dragen, dat onmogelijk, zonder dat ta riefsverhoging evident noodzakelijk is, thans tariefsverhoging in een periode van aarzelende conjunctuur slecht te aanvaarden. De middenstandsbonden verzoeken de minister het daarheen te leiaen, dat de tariefswijziging geen doorgang zal vinden. Omdat het gemeentebestuur van Baarn niet in staat is de gevraagde garantiesom van 4700,- te verstrekken, zal de voorgenomen nationale Oran je-tentoonstelling ter gelegenheid van het 10-jarig regeringsjubileum van konin gin Juliana niet doorgaan. Het bestuur van de Baarnse Oudheid kamer had het voornemen deze exposi tie in de maanden juli, augustus en sep tember te houden in de Baarnse Oud heidkamer. Dank zij de toestemming van de Koningin was het bestuur er al in geslaagd uit het koninklijk archief te Den Haag een groot aantal kunstwer ken, die uniek en onvervangbaar zijn en waarover nog nimmer iets is gepu bliceerd, voor de expositie te leen te krijgen. B en W van Baarn zagen echter geen kans de door het bestuur gevraag de garantiesom te verstrekken en maan dagavond heeft de raad van Baarn na een zeer uitgebreid debat het voorstel van B. en W. de garantie nu met te geven aangnomen. Japan. 22 van de 25 Japanse mijn werkers, die vrijda." in een steenkool mijn in zuid-Japan opgesloten geraakten, doordat de mijnschacht met water uit n ondergronds meer volliep, zijn gisteren bevrijd. Naar de drie anderen wordt nog gezocht, .(Reuter) De Liberiaanse minister Buchanan, de Haagse commissaris van Politie Abben broek en „het nieuwe Liberia" de 19-jarige Inge Buchanan, dochter van de minister. In de Engbergse bossen te Gendrin gen in de Gelderse Achterhoek zal 27 juli een prachtig openluchttheater in gebruik worden genomen. Dit zal geschieden met een ereconcert, dat zal worden gegeven door de gemengde zangvereniging Jung Wien, die in de tweede helft van juli een toernee door ons land zal maken. Het openlucht theater Engbergen is niet zo maar een gelegenheid in Gods vrije natuur, waar straks op gezette tijden kan worden toneel gespeeld of gemusi ceerd. De natuur zelf vormde dit theater in de open lucht. Gemeen schapszin zorgde voor de nodige ac commodatie. De prima akoestiek was er al. Op initiatief van de Gendringse Oranjevereniging, waarvan notaris Terhorst de bezielende voorzitter is, werd een plan ontworpen teneinde het openluchttheater aan de vereiste accommodatie te helpen. Toen bleek, dat het gemeentebestuur mede door de bestedingsbeperking niet in staat was dit plan met een flinke subsidie te helpen verwezenlijken, deed nota ris Terhorst het voorstel aan de hand een beroep op de bevolking te doen om het nodige werk zelf te verrich ten. Dit voorstel kreeg de instemming van het bestuur en vond grote weer klank bij de Gendringenaren. Voor het grove grondwerk stelde een we genbouwer een dragline met machinist beschikbaar, terwijl voor het fijnere grondwerk de Gendringse A.O.W.- trekkers o.l.v. de 80-jarige oud-ge- meente-arbeider J. van te Pas in actie kwamen. De jeugd uit de wijken De raad heeft deze zaak in Amster dam behandeld ter zitting van 16 april. Het buitengewone lid van de paad, de scheikundige jhr. drs. H. Ph. Boddaert, had door het bluswater beschadigde pakken lucifers, afkomstig van de brand, meegebracht. Hjj wees er op, dat door het nat worden der doosjes lu cifers en drogen daarvan een extra ge vaar ontstaat. Door het nat worden lost een deel van het kaliumchloraat in de koppen op, waarna dit in aanraking komt met de strjjkvlakken der doosjes. Wanneer de doosjes daarna worden ge droogd, kunnen de strtfkvlakken zoveel kaliumchloraat bevatten, dat slechts geringe wrijving deze tot ontvlamming kan brengen. Hij demonstreerde dit ter zitting door twee dezer thans droge doosjes met de zijvlakken langs elkaar te wrjjven. Een felle vlam sloeg toen uit de zijvlakken. Volgens de raad is het aannemelijk, dat een of meer pak ken lucifers tijdens de reis zijn bescha digd door ijzerdraad, waarmee in het zelfde ruim geladen pijpen waren ge bundeld. De Breda voer daags tevoren stam pend en slingerend in een westerstorm. Het schip kreeg water aan dek. De vol gende dag ontdekte de kapitein, de heer S. Tigchelaar, dat er damp of stoom van het voordek kwam. Hjj ging er heen en stelde vast, dat het dek en de ijzeren deklading warm aanvoelden. Hij begreep, dat er brand in het spardek woedde en maakte direct alarm. Even daarna zag hij gele rook uit de luchtko kers komen. Terstond liet hjj deze ko kers afsluiten en het dek met water be spuiten. Het vloog echter direct als stoom weg. Wel had de Breda een bat terij voor brandjalussing aan boord, doch uitsluitend voor de machinekamer en niet voor de ruimen, waarvoor alleen stoom als blussingsmiddel aanwezig was. De kapitein gaf order stoom in het spardek te blazen, maar het had geen enkel resultaat. Toen nam hij de riskante, maar zo als uit het resultaat gebleken is juiste beslissing het brandende ruim te ope nen en de brand met water te gaan bestrijden. Toen het eerste ponton luik werd geopend, kwamen er dikke wolken rook te voorschijn en sloegen de vlammen uit de pakken lucifers. Ieder beschikbaar lid der bemanning werd te werk gesteld bij het verwer ken der lading. De kartons lucifers werden aan dek neergelegd. De eer ste waren gaaf, later vond men ge heel verkoolde kartons. Spoedig bleek, dat de lading in de aparte stuwage ook brandde. Enkele opvarenden, voorzien van rookmaskers braken met koevoeten de deur van het aparte ladinghok open. Behalve lucifers waren hier flessen cognac, in strooien hulzen verpakt, en dozen niet spiritualiën. Urenlang be streed men de brandende en smeulen de lading met waterstralen en na zeven uur was de brand geblust. en buurtschappen lieten zich al even min onbetuigd. Metselaars en timmer lieden van professie en vele amateurs hanteerden in hun vrije avonduren troffel, hamer en knijptang. Steenfa brikanten stelden gratis duizenden stenen beschikbaar, terwijl een vrachtrijder voor het vervoer der stenen tegen kostprijs zorgde. Leden van de gymnastiekvereniging met de toepasselijke naam Door Eendracht Sterk transporteerde met kruiwagens het nodige beton, waarna leerlingen van de technische school onder lei ding van hun leraar de zitplaatsen van het theater metselden. En zo kreeg het openluchttheater Engbergen al lengs gestalte. Straks kunnen er on geveer 3000 bezoekers een plaats vinden. Het bestuur van de Oranjevereni ging meende al deze vrijwilligheid, waarvoor zo velen uren van hun vrije tijd gaven, enigermate te moeten be lonen. Zij, die zich tien uur hebben ingezet bij de bouw van het openlucht theater, kregen een aandeel van 5. waarmee zij 27 juli de openingsvoor stelling mogen bijwonen en dat hun op gezette tijden een gratis voorstel ling garandeert. Daarnaast werd een aandelenactie gehouden, die de benodigde gelden voor de aankoop van materialen e.d. opleverde. Èn door die vrijwillige werkkrachten èn door die succesvolle aandelenactie kon in de Engbergse bos sen een openluchttheater verrijzen, dat jaren lang een getuigenis zal zijn van gemeenschapszin. De Maastrichtse rechtbank heeft een 31-jarige benzinepompbediende uit Maastricht veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf. Hjj had in de nacht van carnaval, zondag op maandag, met een gezelschap van zeven volwassenen in een slechts voor vier personen be stemde auto gereden. Hij had toen de overladen auto ging slippen de macht over het stuur verloren. De wagen sloeg over de kop en een der inzitten den, de 30-jarige sergeant J. Guffens werd gedood en een ander, de 25-jarige tekenaar P. Aarts, zwaar gewond. De rechtbank veroordeelde de ver dachte alleen wegens roekeloos rijden met een overbelaste auto. De officier had veertien dagen geleden tegen de man, eveneens twee. maanden geëist. (Van onze Haagse redactie) Niet minder dan 3708 gehuwde vrou wen vervulden op 16 mei van dit jaar een functie als onderwijzeres bp het La ger Onderwijs (waarbij inbegrepen het ULO). Dit valt te lezen in een over zicht, dat minister Cals aan de Twee de Kamer heeft toegezonden. Er waren op die datum verder nog 374 definitief gepensioneerden en 2278 andere tijde lijk aangestelden in het onderwijs werkzaam. Niettemin waren er nog 580 onvervulde vacatures. Van de ge huwde vrouwen waren er 1171 in dienst van een r.-k. school. De cijfers van het vorig jaar waren: gehuwde vrouwen 3529, gepensioneerden 343, andere tijdelijke krachten 2461, on vervulde -acatures 525. In de grote Casinozaal te Den Bosch hebben de meisjes van het Doofstom- meninstituut te St.-Michelsgestei een demonstratie gegeven van de resulta ten die met de daar toegepaste geluids methode worden bereikt. Was deze de monstratie aanvankelijk bedoeld als een voorbereiding op de demonstraties die deze maand in Manchester en Londen zullen worden gegeven, in feite is ze uitgegroeid tot een evenement van voor name allure, welk evenement een groot succes is geworden. Behalve vele honderden vrienden en begunstigers van het instituut waren in de zaal aanwezig de bisschop van Den Bosch, mgr. W. Mutsaerts, de vicaris sen-generaal van de bisschoppen van Den Bosch en Breda, verscheidene an dere kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders, de secretaresse van prinses Wil- helmina mej. Geldens en de burgemees ter van Den Bosch mr. H. Loeff. Zij allen warden verwelkomd door de directeur van het instituut mgr. Van Overbeek, waarna de weieerw. heer Van Uden een inleiding op de demonstraties gaf. Deze bestonden op de eerste plaats uit een demonstratieles van de zesde klas, waarbij het meest frappante was, dat de leerlingen zelf op een versregel een melodie vonden die ze speelden en dansten. Het valt daarbij op, hoe sterk de expressieve mogelijkheden en juist bij deze kinderen op het gebied van de lichaamsbeweging zijn ontwikkeld. Het hoogtepunt van de. avond was het balletprogramma, dat werd geopend met twee dansen op psalmen, die won dermooi van uitbeelding en van 'costu- mering waren. De muziek van deze dan sen was van de Franse pater Gelineau S J. en de costumes waren naar ont werp van Lucas van Hoek. Ook het ver dere programma getuigde niet alleen van ver-gaande technische mogelijkhe den maar ook van stijl en goede smaak. Na deze demonstratie kunnen de Ges- telse meisjes met een gerust hart op de Engelse podia voor de dag komen. De Maastrichtse rechtbank heeft von. nis gewezen tegen een aantal Maas trichtse jongelui wegens autodiefstal len, inbraken in kerken, kapellen, win kels en magazijnen te Maastricht. Een 18-jarige bankwerker kreeg conform de eis twee en een hrlf jaar eugdgevan- genis. Een 25-jarige bankwerker hoorde zich veroordelen, eveneens conform de eis, tot een jaar gevangenisstraf. Een 22-jarige losarbeider werd veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenis (eis twee jaar in een gevangenis voor jeugdige delinquenten). Een 18-jarige magazijnbediende kreeg overeenkom stig de eis een jaar jeugdgevangenis. Tenslotte werd een 19-jarige slagers leerling conform de eis veroordeeld tot dertien maanden, waarvan drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het stedelijk museum te Amsterdam bereidt in samenwerking met het ge meentemuseum te Den Haag en het stedelijk van Abbe museum te Eindho ven een overzichtstentoonstelling voor uit het oeuvre van de schilder Isaac Israels. Het ligt in de bedoeling de collectie, behalve in Amsterdam. Den Haag en Eindhoven, ook in het Institut Néer- landais te Parijs ten toon te stellen om in de stad, waar Isaac Israels zoveel heeft gewerkt, belangstelling voor zijn oeuvre t° wekken; iets dergelijks is vorig jaar met het werk van Breitner I geschied. tDe Russen schijnen wél hun beminnelijkste en voor al hun meest argeloze da mes naar het buitenland te sturen. Nina gapte destijds in Londen per ongeluk een hoedje en nu is er daar Olga Lepesjinskaja. Zij nam zonder het te weten twee paar handschoenen, een pa raplu, een paar manchetknopen en een rolletje leukoplast uit een Bel gisch warenhuis mee. Ik moet zeggen dat vooral dat rol letje leukoplast mij in dezen intrigeert. Wat is er de moeite waard aan een rolletje leukoplast om het zelfs maar zonder erg te ontvreemden? Misschien moet men er wel danseres voor zijn om dat goed te begrijpen. Die directeur van het Bolshoi-theater vind ik anders ook goed. Hij verklaarde het optreden van Olga gewoon door te zeggen dat het in Rusland gewoonte is dat men uit een winkel goederen mee naar buiten neemt om ze bij dag licht te kunnen zien. En inderdaad, pas bij daglicht kan met constateren of zo'n rolletje leukoplast wel echt een rolletje leukoplast is, waarbij dan nog terzijde mag worden opgemerkt dat in Rusland rolletjes leukoplast althans nog tot de zaken behoren, voor welke men het daglicht niet schadelijk acht. Overigens wordt het onderhand tijd dat wij onze atletes en danseressen eens naar Moskou sturen om wat terug te doen. Wedden dat onze Marie dan niet gesnapt wordt bij het begaan van een onschuldigheid? In totaal had het schip, dat op weg was naar San Juan de Porto Rico, twee partijen van elk 2500 kartons Zweedse veiligheidslucifers aan boord, die in Amsterdam waren gestuwd. De raad kwam tot de conclusie, dat er aan deze stuwing iets heeft geman keerd. Stuwing van lucifers, aldus de raad, dient zo te geschieden, dat zij niet door andere lading kunnen worden be schadigd, wanneer zoals in dit geval het schip zwaar slingert of stampt. Tussen lucifers en overige lading had een vlakke laag stuwhout aanwezig moeten zijn. Bovendien keurde de raad het af, dat dozen lucifers juist ais in dit geval geschied is worden gebruikt als opvullading in aparte hokken. Bij de fabriek van schakelmateriaal N.V. Odink en Koenderink te Haaks bergen zijn veertig personen ontslagen. De oorzaak hiervan is het gebrek aan opdrachten, dat zich vooral na het van kracht worden van de maatregelen in zake de bestedingsbeperking openbaart. Ook tal van regeringsopdrachten zijn achterwege gebleven. Dit heeft inder tijd geleid tot een kortere werktijd, waarna de ontwikkeling in Indonesië de moeilijkheden nog heeft vergroot. In het bedrijf werken in totaal 250 per soneelsleden. orgen wordt de bekende Utrechtse siersmid Kees van der Horst vijftig jaar. Het zal desondanks voor hem een gewone dag zijn in zijn smidse aan de Bemuurde Weerd, waar in nog losse delen twee levensgrote mensenfiguren rond de levensboom liggen te wachten op het louterend vuur, dat alles aaneen zal voegen tot een sier lijke decoratie op de buiten gevel van de nieuwe katholieke Uloschool te Maarssen. Van der Horst is al zou men hem nog geen halve eeuw geven een man van de oude stempel, voor wie het smeden nog een kunst en een ambacht is, een samengaan van visie en uit drukking in eerlijk materiaal. Hij werkt nog aan het aam beeld en weet nog hoe van eeuwen her de smeden de moei lijke kunst verstonden, twee stukken ijzer tot één geheel te wellenin elkaar versmolten tot een nieuwe eenheid. In zijn smidse staat een verweerd to renkruis van de kerk van het eiland Tholen, zes eeuwen oud. Het staat er niet als een ana chronisme, het hoort er thuis. Want het nieuwe kruis, dat Van der Horst gaat smeden naar oud model, zal volgens dezelfde principes en op dezelfde wijze tot stand komen als zeshonderd jaar geleden het nu verweerde kruis uit een middel eeuwse smidse te voorschijn kwam. IJzer, vuur en ambachtskunst zijn de drie oer-elementen, waarmee hij een der oudste beroepen in leven houdt. Met moeite weliswaar. Hij heeft zijn werk wel en de opdrachten komen regelmatig binnen, maar Van der Horst voelt zich langzamerhand een eenling worden. Personeel met voldoende ambachtelijk vakmanschap schijnt niet meer te vinden te zijn. „Ze kijken alleen nog maar naar wat ze verdienen kunnen," zegt hij met enige bitterheid. „Echte liefde voor het werk en het besef, iets moois te maken, zijn er niet meer bij." En dan laat hij ons iets zien, grote smeedijzeren deursloten, geheel met de hand ver vaardigd voor de gerestaureerde abdij van Middelburg. „Wie maakt tegen woordig nog zoiets?" vraagt hij, zonder een spoor van zelfverheffing Bijna verliefd streelt hij het stuk, alsof het hem moeilijk valt, er afstand van te doen. De liefde voor het vak erfde hij van zijn vader, die 56 jaar geleden met zijn broer het door hun vader gestichte bedrijf uit Zutphen over plaatste naar Utrecht. Ook van moederskant (Van Roosmalen) was de smeedkunst reeds enige generaties familiebezit. Naast de praktische oplei ding in de smidse van zijn vader kreeg Kees van der Horst een theoretische en esthetische opleiding van vijf jaar aan de Rijksacademie te Amsterdam, o.o. bij prof. Roland Holst. Deze opleiding maakt het hem mogelijk, zelf ontwerpen te maken en uit te voeren, zoals ook vroeger de smeden naar eigen ontwerp werkten. Van der Horst timmert niet veel aan de weg, maar zijn werk vindt men overal in het land. De anderhalve meter grote klok in de zittingszaal van de Hoge Raad is van hem, het afsluithek in de St. Wilibrorduskerk te Utrecht eveneens. Hij werkte mee aan de restauraties van talrijke kerken, zoals de Grote Kerk te Alkmaar en de Martini te Groningen. Voor de Utrechtse studentensociëteit maakte hij onlangs een grote lichtkroon, voor het gebouw van K. en W. een plastische balkonversiering. Tussen d'e grote opdrachten door maakt hij ook kleiner werk, lampen, kandelaars, schalen, plastiekjes. Vooral in de laatste ontmoet men zijn gevoelig kunstenaar schap: speelse paardjes, ranke vogels, sierlijke vlinders, alles met verfijnd vakmanschap gemaakt en met aandacht voor details. Het ijzer kent voor hem geen geheimen; als bankwerker, vuurwerker en plaatwerker tegelijk speelt hij er mee. Het resultaat is telkens weer verrassend, nu eens om de onmiskenbaar middeleeuwse motieven, die hij verwerkt, dan weer om de strakke soberheid, die zijn smeedwerk doet aansluiten op de moderne architectuur. Verleden en heden vinden in de smidse aan de Bemuurde Weerd een synthese. Dat is Kees van der Horst, ten voeten uit. Ttfdens een informatieve bijeenkomst oor de plaatselijke functionarissen v all de R.K. bond van handelaren in meUi en melkproducten in Nederland, tn Krasnapolsky te Amsterdam gehou den, heeft men er nog eens sterk op aangedrongen de prijsstabilisatie voor de melk ongedaan te maken- De bondsvoorzitter, de heer C. A Heuft uit Amsterdam, heeft een uitvoe rige uiteenzetting gegeven over de wat hij noemde huidige zorgelijke ontwik keling van de zuivelpositie in ons land. De regering neemt tal van maatrege- len teneinde de binnenlandse consump- tiemelk afzet te stimuleren en op te voeren. De bond is van mening, dat hier voor mede nodig is, dat de melkhandel ZIJn functie op de juiste wijze kan uit voeren. Dit vraagt uiteraard een belo ning. die m overeenstemming is met de gepresteerde arbeid. Daarom vraagt de bond dringend de verlaging van een cent in de niet-gesa- neerde gebieden, die aan de hand van een rekening-courant per 5 juli zal wor den doorgevoerd, niet te doen doorgaan. De prijs voor de consument wordt hier mee niet verhoogd en de marge onder gaat een kleine verbetering. Men is thans zover dat de regering de wensen en verlangens van de detailhan del als niet onredelijk erkent, doch de zuivelpositie laat een verbetering op dit ogenblik niet toe. Dit moet volgens de bondsvoorzitter worden gezien als „een nieuw argument, waaruit de onwil van de overheid blijkt". Daarom dringt S J??. er met klem op aan. de prijs stabilisatie ongedaan te maken. Op verzoek van de betrokken organi saties van werkgevers en werknemers heeft de staatssecretaris van sociale zaken met ingang van vandaag drie nieuwe bedrijfspensioenfondsen ver plicht gesteld, n.l. het bedrijfspensioen fonds voor de handel in bouwmateria len, het algemeen pensioenfonds voor de confectie-industrie en het pensioen fonds voor de architectenbureaus. Het aantal werknemers, dat onder de ze drie fondsen valt, zal vermoedelijk resp. ongeveer 2300, 3500 en 3600 bedra gen. Het totale aantal bedrijfspensioen fondsen, dat op grond van de wet be treffende verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds is verplicht ge steld, is hiermede gestegen tot 32. Aanvankelijk lag het bij het pensioen fonds voor de architectenbureaus in de bedoeling ook de architecten-werkge vers in het pensioenfonds op te nemen. Daar hiertegen nogal wat bezwaren ble ken te bestaan is uiteindelijk de ver plichtstelling uitsluitend gevraagd voor de architecten-werknemers. Te Aerdenhout is zaterdag j.l. in de ouderdom van 84 jaar plotseling over leden dr. R. Mulder, oud-rector van het Gereformeerd Gymnasium te Leeuwar den, die in vroeger jaren in de kring van het christelijk middelbaar onderwijs een zeer vooraanstaande plaats heeft ingenomen. De heer Roelof Mulder werd 1 okto ber 1873 geboren te Sauwerd, waar zijn vader predikant was. In 1908 promo veerde hij aan de Vrije Universiteit tot doctor in de letteren en wijsbegeerte; m 1921 werd hij benoemd tot rector van het toen juist geopende gymnasium te Leeuwarden, waar hij tot aan zijn pensionering in 1938 bleef. Dr. Mulder is tal van jaren organist geweest van de Koepelkerk te Leeuwar den en heeft een groot aantal jaren de vereniging van leraren aan christelijke gymnasia en lycea als voorzitter ge diend. Hij was officier in de orde van Oranje-N assau. Zijn stoffelijk overschot wordt woensdagmiddag om twee uur op de algemene begraafplaats te Bloe- mendaal ter aarde besteld. (Van onze Haagse redactie) De Haagse en de Rotterdamse re cherche hebben samengewerkt om een kleine bende dieven op te rollen. De bende, vijf Hagenaars en een Rotter dammer, in leeftijd variërend van ne gentien tot zevenentwintig jaar, hield zich bezig met het plegen van diefstal len uit auto's en diefstal van bromfiet sen. Van begin mei tot half juni werden voor in totaal vijfduizend gulden gesto len, m Rotterdam, Den Haag^ en op de Expo in Brussel. Het zestal beschikte over een auto. De hele buit werd te gelde gemaakt. Men stal bij voorkeur uit buitenlandse auto's. Het bestuur van de Nederlandsche Kaiser-Frazer Fabrieken te Rotter dam zal aan de binnenkort te houden aandeelhoudersvergadering voorstellen over 1957 een dividend uit te keren van vijftien pet. (onv.) Bovendien zal een statutenwijziging worden voorgesteld inhoudende een te rugbetaling van vijftig pet op het uit staande kapitaal ad 3.541.000.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5