Frans offensief kraakt karavaan JflM VAN EST ZESENTWINTIGSTE. GAUL EN BRANKART OVERROMPELD Bobet, Anquetil en Nencini boeken 2 minuten winst f Vraa; Antwoord Drobny en Patty worden eervol uitgeschakeld NU IS DE TOUR DE FRANCE BEGONNEN! UITSLAGEN en Wimbledon-kampioenschappen Deen Nielsen kan Ulf Schmidt pas na 2V2 uur tennis verslaan ■BpV DINSDAG 1 JULI 1958 PAGINA 7 l De Tour en de radio De Tour de France is begonnen! Vier dagen hebben de onbeteke nende mannetjes, zij waarvan iedereen wist, dat zij in de beslis sende dagen in geen velden of wegen te bekennen zouden zijn, met welwillend verlof van de Grote Heren mogen reiken naar wat persoonlijke triomfjes. Min zaam glimlachend hebben die Gro te Heren de eerzuchtige „klein tjes" wat laten begaan. Maar, op de vijfde dag was het spel uit. Bittere ernst is er voor in de plaats gekomen. Het gevolg? Een grandioze triomf voor de Franse nationalen, waar Bobet en Anque- vijfde etappe til kennelijk hebben besloten el kaar eerst terzijde te staan om dan later, in een onderling duel, wel uit te maken wie de Enige Ware Grote is. Het gevolg even eens een debacle, zo vernietigend en misschien ook zo veelzeggend, dat heel de karavaan er nog diep van onder de indruk is voor de Nederlands-Luxemburgse forma tie met Wim van Est als de aller grootste verliezer en voor de Bel gen. In een adembenemende rush van 82 kilometer hebben Bobet, Anquetil en Bauvin hun voor naamste rivalen of vermorzeld of een dusdanige morele klap toege bracht, dat men zich mag afvra gen of die rivalen de coup de théatre van de vijfde dag onge schokt zullen overleven. En tot die rivalen van Bobet c.s. behoor den Charly Gaul, Jean Brankart en Frederico Bahamontes. Alleen de Italiaan Nencini bleef in het spoor der Franse tricolores, die met hun indrukwekkende opmars in één klap vrijwel alle begerens waardige posities hebben ver overd. Bauvin draagt nu de gele trui, Frankrijk leidt in het ploe genklassement. En Wim van Est? Zonder ook maar een schijn van een kans te hebben gekregen, werd hem in ruim tachtig kilometer een achterstand van dertien volle mi nuten bezorgd. Roemlozer onder gang is bijna ondenkbaar. ^sr.Pol106km- Blijft „Amsterdam" voortbestaan Spelers willen met hun club doorgaan Grootse huldiging voor Brazilianen Spelers worden ere-burgers van Rio de Janeiro Zege op Zweden kost talrijke slachtoffers Moens weer geschorst op staande voet Op reis Zomercompetitie K.N.Z.B. NederlandBelgië op de fiets Nieuw wereldrecord 4 x 100 m wisselslag Japanse ploeg zwemt tijd van 4 min. 16.2 sec. Basketbalshow van Harlem Globetrotters Atalanta degradeert wegens omkoping Huurcompensatie Doorslaan elektrische stoppen Nationale vijfkamp Morgen is tussen 16.00 en 17.00 uur de reportage van de finish van de zevende etappe. De herhaling volgt om 19.10 uur. De nabeschouwing is om 22.00 uur. Alle uitzendingen zijn over Hilversum I (402 m). i .iï....;.. Tino Sabbadini van de Franse West-Zuid-West-ploeg heeft maandag de vijfde etappe van ae Tour de France, van Versailles naar Caen, over 223 kilometer gewonnen. Hier ziet men hoe de regionaal in Caen de eindsprint won voor Louison Bobet, die tweede werd, en de Italiaan Gastone Nencini, die als derde eindigde. Wim van Est verloor in deze etappe zijn gele trui aan Gilbert Bauvin van de Franse nationale ploeg. De uitslag van de vijfde etappe, Versailles—Caen (232 km) luidt: 1 Sabbadini (West Zuidwest) 5.29.44 (met bon. 5.28.44); 2. Louison Bobet (Fr) 5.29.44 (met bon. 5.29.14); 3 Nencini (It.) z.t.; 4. Ernzer (Nelux.) z.t.; 5. Planckaert (B.) z.t.; 6. Gemi niani (midden zuid) z.t.; 7. Anquetil (Fr.) z.t.; 8. Bauvin (Fr.) z.t.; 9. Graczyk (Midden Zuid) 5.31.46; 10. Darrigade (Fr.) z.t.; 11. Gilbert Desmet (B.) z.t.; 12. Robinson (Intern.) z.t.; 13. Gainche (West Zuidwest) z.t.; 14 Voorting (Nelux.) z.t.; 15. Bourles (West Zw.) z.t,; 16. Botella (Sp.) z.t.; 17, ex aequo Rohrbach (Midden Zuid); Mahé (Fr); Brankart (B.); Dacquay (Parijs N.O.); Traxel (Zwits./Dld.)Gaul Nelux.); Bergaud (Fr.) en Van den Borgh (Nelux.) allen z.t.; 34. Wim van Est (Nelux.) 5.42.30; 35. ex aequo in dezelfde tijd als Van Est, Damen, De Jongh, Kersten, Lahaye, Piet van Est, Bol- zan en Sehmitz. Dalgaerd van de internationale ploeg en Balmier van Parijs N.O. hebben in deze etappe de strijd gestaakt. Algemeen klassement 1. Bauvin (Fr.) 25.07.40; 2. Plan ckaert (Belg.) 25.11.03; 3. Darrigade (Fr.) 25.11.32; 4. Voorting (Nelux.) 25.12.13; 5. Graczyk (Midden Zuid) 25.12.37: 6. Mahé (Fr.) en Adriaens- sens )Belg.) 25.13.13; 8. Sabbadini (West Z.W.) 25 13.45; 9. Gainche (West Z.W.) 25.13.52; 10. Bobet (Fr.) 25.14.15; 11. ex aequo Anquetil (Fr.) Nencini (It.); Ernzer (Nelux.) en Geminiani (Midden Zuid) allen in 25.14.45; 15. Rohrbach (Midden Zuid) 25.14.51; 16. Van den Borgh (Nelux.) 25.16.42; 17. ex aequo Brankart (B.) Gaul (Nelux.); Dacquay (Parijs N.O.) Robmson (Intern.) allen in 25.16.47; 26. Wim van Est Nelux.) 25.19.46; 11. Hoevenaers (B.) 25.21.42; 34. ex aequo Bottechia (It.) en De Jongh N» ,UX\ <55. Piet van Est 25.27.33; 67, ex aequo Bol- ?Vp.„ UX') 25.27.46 en Lahaye in kV 83" ex ae<W° Damen «ehJnJ <Ne'ux.) 25.29.13; 91. Sehmitz (Nelux.) 25.33.20. Puntenklassement 1. Graczyk (Midden Zuid) 34 pnt.; 2. Darrigade (Fr.) 54 pnt.; 3. Baffi (It.) 63 pnt.; 4. Voorting (Nelux.) 73 pnt.; 5. Planckaert (Belg.) 80 pnt.; 6. Hoevenaers (Belg.) 83 pnt.; 7. Bauvin (Fr.) 84 pnt.; 8. Gainche (West Z.W.) 96 pnt.; 9. Wim van Est (Nelux.) 99 pnt.; 10. Sabbadini (West Z.W.) lil pnt. Dag-ploegenklassement 1. Frankrijk (Bobet, Anquetil, Bauvin) 16.28.42; 2. West Zuidwest 16.32.16; 3. ex aequo Nelux., (Ernzer, Voorting, Gaul); België; Midden Zuid 16.33.16; 6. ex aequo Spanje; Parijs N.O.; Zwits./Duits. 16.52.12; 9. Italië 16.54.44; 1 0. Internationaal 16.56.46. Algemeen ploegenklassement 1. Frankrijk (Bauvin, Darrigade, Mahé) 75.32.25; 2. België 75.41.03; 3. Midden Zuid 75.42.13; 4. Nelux. (Voorting, Ernzer, Van den Borgh) 75.43.40; 5. West Zuidwest 75.44.00; 6 Italië 75.59.37; Parijs N.O. 76.03.11; 8. Zwitsers/Duits 76.10.08; 9. Intern, ploeg 76.10.53; 10. Spanje 76.12.04. in het vak, had het psychologisch juiste moment gekozen. Snel was de kopgroep van negen man gevormd. De hoofdmacht voelde dat het ernst was. Nog hoger werd het tempo en een groep van acht tien man begon zich los te maken om de achtervolging in te zetten. Het werd een wilde jacht, waarin Barone moest lossen en waarin Armand Desmet aan de groep werd toegevoegd, omdat Aerts hem uit de kopgroep naar achteren zond. Maar hoe hard er in deze twee de groep ook getrokken werd, het acht tal aan de kop was ongrijpbaar. Gerrit Voorting was een van de voor naamst gangmakers .terwijl Van den Borgh zijn kracht toonde door driemaal weer geheel alleen bij te komen, na te zijn gelost. Wim van Est heeft nog ge probeerd om via het vijftal Reitz, Mor- van, Barone, Bertolo en Bahamontes, dat in derde instantie was weggelopen uit het peloton, b(j de tweede groep te ko men maar het lukte niet. Het peloton viel stil en de Brabander was zijn gele trui kwijt. Sabbadini sprintwinnaar De voorsprong van de kopgroep groeide langzaam. Van een minuut tot anderhalve minuut en tenslotte tot twee minuten, maar het verschil van beide groepen met het peloton werd zeer snel groter. Met een half uur voorsprong op het tijdschema werd Caen bereikt en daar op het circuit van de Prairie, waar de renners en volgers verleden jaar geteisterd werden door een ver zengende hitte en waar nu de kille re gen het verblijf al evenmin aangenaam maakte, won de regionaal Sabbadini de sprint voor Bobet en Nencini en de „oranjeman" Ernzer. Gerrit Voorting, weer de beste Nederlander, kwam in de groep met twee minuten en twee secon den achterstand als veertiende binnen. Van den Borgh werd 23e en Gaul 24e. Alle andere Nederlanders en Luxembur gers zaten in het peloton met Wim van Est op 12,46 van de winnaar. Gelukkig maar, dat er nog negentien etappes voor de boeg z(jn. Gelukkig ook, dat alle bergen nog beklommen moeten worden. Anders zou nu al beweerd moeten worden, dat de Tour dood is. Samen met. verwoed strijdende Belgen en gesteund door Gerrit Voorting en Van den Borgh heeft Charly Gaul een ter in gezelschap van Brankart nog een tegenaanval kunnen inzetten, waar door voor hem de achterstand op Bo bet, Anquetil en Nencini beperkt bleer tot iets meer dan twee minuten. Dat verschil is voor bergspecialisten als Gaul en Brankart nog wel te over bruggen. Meesterstuk van Bobei Hoe, zult ge zeggen, was zo'n re volte mogelijk. Was dan heel de kara vaan in slaap gevallen en dat terwijl de regen striemend op de gekromde ruggen kletste? Och, het spelletje dat Bobet heeft opgevoerd en waarin hij ge steund werd door Anquetil en Bauvin, was in feite zo simpel. In Orbec-en- Auge, na 150 kilometer, was de ravitail- lering. Bobet was de eerste, die het zakje met leeftocht %Toor de laatste uren te pakken had. Hij keek eens over zijn schouder enzag, dat hij hon derd meter voorsprong had. Toen be dacht de „oude", eerzuchtige Louison Bmssëq 1 JULI-6cEI 223 KM. 2JULI-7eET.170KM raviteillenng u -Kanaal - BREST Ê2ܧg£^Plóu0scaH21km -I LesneYen rlaix -~ Besie Isle STBRIEUC l-j-" Kanaal Z Cherbour^r:r-jr - t^C AEN [".Marnn Pf.Farcy56km ct- p d I ci I f -O'X m Villedieu 75 km y®-:AI«ranChes97km Lamballe-^—^Ponforson inan165km Jugon1S7km P navitailleringl SlBrieuc zich geen tweemaal. Vlijmscherp was zijn demarrage. Als bezetene trapte hij door de nauwe straatjes. Zou hjj vol doende assistentie krijgen voor een ge slaagde vlucht? Daar kwam de eerste: Geminiani. Pal er achter zat Anquetil, de tijdrijder, voor wie een demarrage geen onoverkomelijke opgave is. Weer even later streken Nencini, Bauvin, de Belgen Planckaert en Gilbert Desmet, de Luxemburger Ernzer en de regio naal Sabbadini, die in het avontuur wel brood zag. Toen Charly Gaul en al de anderen, die zich bedreigd voelden, be seften wat er aan de hand was, was het te laat. Zeker, zij die zich hadden laten over rompelen, gaven de moed niet meteen op. Zij begonnen zelfs aan een spectacu laire achtervolging. Gaul had de steun van Voorting en Van den Borgh, Bran kart en Adriaenssens waren alleen, waardoor ploegleider Jean Aerts De smet uit de kopgroep haalde om in de tweede groep assistentie te verlenen aan Brankart. De vluchtelingen werden tot op twintig seconden benaderd, maar ingehaald werden ze niet. Want, terwijl Anquetil, Bobet en Bauvin, gesteund door Sabbadini en ook wel door Nenci ni, op het vlakke gedeelte snelheden van vijftig en soms zelfs zestig kilometer bereikten en bij het afdalen van de heu vels de vaart opvoerden tot ruim tach tig kilometer, speelden drie Franse na tionalen in de groep van de achtervol gers hun rol voortreffelijk. Zij stopten af zoveel ze konden. De kopgroep was niet meer te verslaan. Meteen hoog tempo Was de hoofdmacht in de eerste fase van de dag allesbehalve agressief, het tempo waarin werd gereden, hadden wp toen eigenlijk al als een voorbode voor de wielerslag van Normandië, die in de namiddag werd geleverd, kunnen be schouwen. Voortdurend bleef het gemid delde boven de 40 km per uur en zelfs tegen de regenvlagen in, bleef het hard gaan. Het was onbegonnen werk om se rieuze ontsnappingen te ondernemen, al wilde dan ook niet iedereen daar voet stoots genoegen mee nemen. Zo kwam er na ongeveer 85 kilometer bijvoor beeld een avontuur. Bli een valpartij zetten Luyten, Ber tolo, Gerrit Voorting en Stablinski een uitlooppoging op touw. Zij kwamen der tig seconden op het peloton voor te lig gen en kregen na 98 km gezelschap van Catalano, Ferlenghi en Groussard; la ter bij Le Chesnay (101 km) bovendien van Walkowiak, Darrigade en Favero. Er kwam een tegenzet van Planckaert, Van den Borgh en de Italiaan Bot techia. Bij La Barre en Ouche (126 km) was de voorsprong van de 15 vluchte lingen twintig seconden, maar na 132 km op weg naar Brogie was het peloton er weer bij. De beslissende slag Toen kwam de ravitaillering van Or- bec-en-Auge (150 km), het moment waarop de rood-wit-blauwen van Bidot hadden gewacht. Terwijl Wim van Est met gretige handen in het etenszakje greep om aan zijn lunch te beginnen en Charlie Gaul weer te veel tussen de wielen zat, sprong Bobet naar voren. De drievoudige Tourwinnaar, doorkneed Roger Walkowiak, pechvogel in vorige ritten, had maandag geluk. Nauwelijks had hij op het circuit van de Prairie afgeremd, of... pang zei zijn bandje. Walko draaide zich verschrikt om, lach te eens en riep tegen zijn mecanicien. „Het had geen kilometer eerder moeten gebeuren Grappenmakers in Versailles wierpen maandagmorgen rotjes op het terrein bij de start welke voor renners en vol gers was gereserveerd. De knaleffecten veroorzaakten vanzelfsprekend schrik. En vooral een der Italiaanse journalis ten wond zich verschrikkelijk op. Al leen Geminiani bleef kalm, zelfs toen eenmaal een bommetje vlak achter hem ontplofte. „Als me dat nog eens ge beurt richt ik een eigen Comité Du Sa- lut Public op was zijn enige reactie. De Tour legt overal beslag op in de etappeplaatsen. Op postkantoren, bank instellingen en raadhuizen, alles ten ge rieve van de eigen administratie en van de pers. Dat kan soms tot merkwaardige voorvallen leiden zoals Louis Lapeyre, de chef van de permanence, zaterdag ondervond. Lapeyre was als laatste ach tergebleven in het stadhuis van Eu toen een heer aarzelend op hem toestopte. „Kan ik u ergens mee helpen", was de vriendelijke vraag. „Tja", klonk het be deesd terug. „Ik wil de geboorte van mijn zon aangeven, maar ik zie hier zoveel mensen, ik weet niet of ik hier wel goed ben..." Lapeyte heeft de gelukkige vader toen maar voorgesteld z}jn zoon eenvoudig Jacques te noemen. 1958 innerinV aan de Tour de France (Van onze sportredactie) Spelers en supporters van de BVC „Amsterdam" wacht vrijdag een uiterst belangrijke vergadering. Dan zal onge twijfeld langdurig gesproken worden over het nieuwe en verrassende plan van de spelers, die de BVC „Amster dam" willen voortzetten. Het bedrag van 50.000, de vereiste garantiesom voor de K.N.V.B., is beschikbaar, aldus ver klaarde maandagavond mr. J. de Jong, de rechtskundig adviseur van de spe lers. Het ligt in de bedoeling om vrijdag een nieuw bestuur te kiezen en tevens een soort actiecomité dat de plannen zal moeten uitwerken. De spelers die met de BVC „Amsterdam" willen doorgaan zijn: Smit, De Kuber, Mesman, Kick, Tolmeijer, Meijer, Vonhof, Corbran, Schenkel en.... Boskamp, voor wie de Rotterdamse club Feijenoord belangstel ling zou hebben. Naar wij vernamen zal voor hem als transferbedrag hon derdduizend gulden gevraagd worden. Boskamp zelf zou er de voorkeur aan geven met zijn clubmakkers mee te doen. Brazilië maakt zich gereed het na tionale voetbalteam waardig te ontvan- grn. De gemeenteraad van Rio de Ja neiro heeft besloten alle spelers, die woensdag in de Braziliaanse hoofdstad zullen aankomen, te benoemen tot ere burger van de stad. Verder zullen de namen van de spelers en de trainers gegraveerd worden in een bronzen plaat die wordt aangebracht bij de in gang van het stadion van de stad. De brug, die de luchthaven gelegen op een eiland voor de kust verbindt met het vasteland krijgt een nieuwe naam: de „brug van de wereldkam pioenen". Tenslotte besloten de leden van de raad woensdag maar niet te vergaderen, aangezien zij allen aanwezig willen zijn bij de glorieuze intocht van de spelers. De president van de Braziliaanse sport federatie verklaarde dat hij Maurice Guigue, de gendarme uit Nice die zon dag in Stockholm de finale van het toer nooi om het wereldkampioenschap floot, officieel heeft uitgenodigd voor een bezoek aan Brazilië. President Juscelino Kubitschek heeft aangekondigd dat hij persoonlijk de voetbalspelers die woensdag worden verwacht, op het Galeao-vliegveld zal komen begroeten. De vreugde in Brazilië over de over winning in Stockholm bij de finale om de wereldvoetbalbeker heeft geleid tot excessen, die enkele mensenlevens heb ben geëist. In de hoofdstad zelf werden tenminste vier personen gedood als direct gevolg van de feestvreugde. Twee kinderen werden getroffen door verdwaalde ko gels die afgevuurd waren na het laat ste doelpunt. Jonas da Hora, 58, van beroep ma rine-officier, stierf aan een hart-aanval tijdens het luisteren naar het wed strijdverslag. Jose Marcilio de Oliveira, 31, werd doodgeschoten bij een ruzie met de politieman, Edson de Oliveira, nadat buren erover hadden geklaagd dat hij zijn vreugde op een te luid ruchtige wijze had geuit. In de stedelijke ziekenhuizen werden achtentachtig personen, ondei wie vele kinderen, behandeld voor brandwonden, opgelopen bp het afsteken van vuur werk. Er waren ook twee niet dodelijke gevallen van hart-aanvallen. Zondag werd tot diep in de nacht feest gevierd, overal werd gedanst op samba's en vuurwerk afgestoken. De Belgische atleet en wereldrecord houder op de 800 meter Roger Moens is, na onlangs van de KBAB gratie ge kregen te hebben, nu opnieuw geschorst. Dit wegens zijn ongemotiveerde weg blijven bij de interlandwedstrijd België Frankrijk die zondag in het Heysel- stadion te Brussel gehouden werd. -v»,. Postende stakers voor de raketbouwafdeling van de Chrysler-automobielfabrieken te Sterling Township, een voorstadje van Detroit, gaan hier. terwijl twee politie mannen op de achtergrond staan te kijken, niet erg zachtzinnig te werk bij het tegenhouden van de auto van een werkwillige. Er werden geen arbeiders tot de fabriek toegelaten, al werden niet alle wagens op deze ruwe manier tot omkeren gedwongen. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppeVragenrubriekDe beantwoording ge- schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voorbepaalde vragen niet voor bea.ntu>oording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening meedat men minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is. in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. Ontclüd nemen uw vakantie c.q. toelage hebt u er in wniMAg nemen elk geval mee verloren. D.T.: Betreft uw vraag over gevol gen bjj ontslag nemen op staande voet. Antwoord: Iemand, die op staande vo^f zijn werk er bp neerlegt, verliest alle rechten. Hij stelt zich zelfs bloot aan vervolging door zijn gedupeerde werk gever. In uw nieuwe betrekking kunt u weer uw kinderbijslag aanvragen, maar „Wat kan ik tegen een man, die aces kan slaan met zijn tweede service, be ginnen", vroeg de breedgeschouderde Krishnan na zijn nederlaag tegen Mackay op Wimbledon. En inderdaad er was weinig tegen de keiharde ser vice van de Amerikaan te doen. Krish nan was al ongeveer twee meter achter de baseline gaan staan om de bal te kunnen retourneren, maar ook deze tactiek had weinig zin. De service van de man uit Dayton Ohio was, indien deze gelukte, onhoudbaar. En zo ver dween Ramanathan Krishnan uit het heren enkelspel en bereikte Barry Mackay de kwart finales. De cijfers waarmede de Amerikaan de Daviscup- speler uit Indië had uitgeschakeld wa ren 63, 119, 62. In de partij tusse>~ de linkshandige Australiër Fraser en de kleine Pierre Darmon had laatstgenoemde ook niet veel in te brengen. Slechts 28 games (64, 63, 63) had Fraser nodig om de Fransman te verslaan. In een andere vierde ronde-partij had de Deen Kurt Nielsen ontzettend veel moeite met de Zweed Ulf Schmidt. Het duel duurde 21/2 uur. De tweede set had de meeste tijd gevergd. Beide spe lers waren uitstekend op dreef als het op serveren aankwam. De strijd ging gelijk op en pas in de 27ste game van de 2e set slaagde Nielsen erin de ser vice van zijn tegenstander te doorbre ken. Dit was voor Schmidt het fatale moment. Nielsen won de set met 1513 en nam de derde en beslissende set met 64. Eenzelfde beeld gaf de strijd tussen de Australiër Cooper en Segal uit Zuid- Afrika te zien. De partij bestond wel iswaar uit 4 sets, doch ook nu was het een servicedoorbraak, die de beslissing bracht. De als favoriet nummer één gedoodverfde Australiër was in dit duel de gelukkige. Met 1311, 63, 36, 1412 had hij gezegevierd. Budge Patty heeft de kwart eindstrijden niet be reikt. Velen dachten, dat hij wel eens voor een verrassing zou kunnen zor gen, maar het gebeurde niet. In de Zweed Davidson heeft de Amerikaan zijn meerdere moeten erkennen. De eerste set was met 6-4 voor Davidson en Patty won daarna de tweede en de derde met 62 6—4. Eren leek het erop, dat Patty zijn tegenstander zou verslaan met zijn uitstekend geplaatste volleys. De Zweed had er n.l. veel moeite mee. Maar Davidson kwam te rug en met zijn „dodelijke" drives drong hij de Amerikaan in de verde diging. Patty redde nog drie match points in de laatste set de vierde was met 97 door de Zweed gewon nen doch bij de vierde maakte hij een double fault. Het was een drama tisch slot van een enerverende partij. Ook Drobny, die voor de 15e maal in Wimbledon uitkomt, sneuvelde in deze ronde. In straight sets: 63 10—8 62 had de Australiër Anderson v»an hem gewonnen. De ex-kampioen in 1954 veroverde hij de titel heeft zich echter uitstekend geweerd. In de twee de set maakte hij zelfs 7 matchpoints ongedaan. Er heeft zich een Engels man voor de kwart finales geklasseerd. Wilson zegevierde ove>- de Italiaan Pietrangeli met 119 6—2 62 Uitslagen enkelsp, heren: Rose Mulloy 62 6—3 61, heren dubbel spel, derde ronde: Cooper en Frazer (Austr.) versl. Garrido en Peten (Cuba/ Belg.) 6—2 6—3 6—4. Dames enkelspel, vierde ronde: Ma ria Bueno (Braz.) versl. Thelma Long (Austr.) 62 6—3, Margaret Dupont (VS) versl. mej. F. Muller (Austr.) 63 62, Ann Haydon (GB) versl. Pat Ward (GB) 1—6 6—3 6—2, Angela Mor timer (GB) versl. Christine Mercelis (Belg.) 6—3 6—4. Voor de zomercompetitie van de KNZB is maandagavond te Amersfoort de waterpolowedstrijd Neptunus (A'foort) Rotterdam (eerste klasse c heren) ge speeld. Neptunus won de ontmoeting met 4-2. Donderdagavond wordt in het Olym pisch Stadion te Amsterdam een wieler wedstrijd NederlandBelgië gehouden Het programma vermeldt o.a. de vol gende ontmoetingen: Achter grote motoren: Voor België: Depaepe (wereldkampioen), Verschue- ren (kampioen van België), Impanis en Delin. Voor Holland; Wagtmans (kampioen van Nederland), Wierstra, Koch en Vreeswijk. Zij rijden 2 ritten van 50 km. Omnium voor profs: voor België: v. Steenbergen (wereldkampioen) en Debakker. Voor Nederland: Derksen (wereldkampioen) en Peter Post. Zij rijden een sprint, tijdrit, 5 km. met 5 klassementen en een achtervolging. Ook amateurs nemen aan de wedstrij den deel, o.m. vijf leerlingen uit de eerste klasse van de school van Arie van Vliet. In drie sprintritten zullen zij laten zien wat ze inmiddels hebben ge leerd. Tijdens internationale zwemwedstrij den te Los Angelos heeft een Japanse zwemploeg bestaande uit Keiji Hase (rugslag), Masaru Furukawa (school slag), Takashi Ishimoto (vlinderslag) en Munubu Koga (vrije slag) het wereld record op de 4 x 100 m. wisselslag ver beterd en gebracht op 4 min. 16.2 sec. Het oude record stond met een tijd van 4 min. 17.2 sec. op naam van dezelfde ploeg. Ongeveer achttien honderd toeschou wers zijn maandagavond in het Olym pisch stadion getuige geweest van een indrukwekkende basketball-show door de Harlem Globetrotters, het beroem de team van de krombenige Amerikaan Abe Saperstein. Deze directeur-coach heeft een ploeg op de been gebracht, die inderdaad fenomenaal is. De zorgvul dig uitgezochte negers laten de bal op de toppen van hun vingers draaien, op hun armen, nek, om hun armen en achter hun schouders om rollen. Met fantastische dribbles brengen zij hun tegenstanders tot wanhoop, en vermaken zij het publiek met komische stunts. Ook op hun negende tournee door Euro pa geven zij uitsluitend demonstraties. Als sparring-partners fungeren deze keer zeven top-spelers uit de Amerikaanse basketballwereld onder de naam van US-stars. Het programma in het stadion werd aangevuld met uitstekende acrobatiek, waarbij de Japanse Lilly Yokoi op haar rijwiel voor een hoogtepunt zorgde. De vijfvoudige wereldkampioen Richard Bergman speelde een tafeltenniswed strijd tegen de Japanner Fujii, die hem na veel spanning wist te verslaan. De Italiaanse eerste-divisieclub Ata lanta is door de commissie van onder zoek van de Italiaanse voetbalbond te ruggezet naar de tweede divisie. Atalanta werd ervan beschuldigd een speler van Padova te hebben omge kocht om in de belangrijke wedstrijd Padova-Atalanta de laatste club te la ten winnen. De desbetreffende speler de spil van Padova, Renato Azzini is voor het le ven door de Italiaanse voetbalbond ge schorst. Het schijnt dat andere clubs detecti ves in dienst hebben genomen, nadat Atalanta met 31 Padova had versla gen. De commissie van onderzoek ver klaarde maandag dat Atalanta als voorlaatste geëindigd naar de laatste plaats is teruggezet en dus automatisch naar de tweede divisie degradeert. Atalanta en de spil van Padova heb ben beiden appèl aangetekend bij de commissie van beroep van de Italiaanse voetbalbond. N.L.T.D.: Waar moet ik mij ver voegen om een Spaans visum te krijgen en waarom is voor Spanje een visum nodig; voorts, kan ik met een gewone bromfiets naar België, Luxemburg, Frankrijk, Spanje, Portugal en Italië? Antwoord: Voor het Spaanse visum moet u zijn bij het consulaat van Span je, Oranje Nassaulaan 20, Amsterdam of Bezuidenhoutseweg 39 te Den Haag. Waarom u een visum moet hebben voor Spanje? Wel, dat land wil weten wie er binnenkomt en door het aanvragen van een visum bestaat er gelegenheid de an tecedenten van de aanvrager te (laten) onderzoeken. Vallen deze gunstig uit. dan krijgt u het visum, anders maakt u geen kans. Met uitzondering van Por tugal, waar u een hoorn in plaats van een bel op uw brommer moet hebben, is de uitrusting van een brommer in de andere door u genoemde landen gelijk aan die van 'n rijwiel, dus 2 goede rem men, (geen handremmen), goede ver lichting voor en achter. Aangezien u hier te lande een wit achterspatbord moet hebben, doet dit in de andere landen ook zijn dienst. In België mag er alleen dan iémand achterop zitten als de brom fiets hiervoor is ingericht. In Luxem burg alleen kinderen beneden 8 jaar, in Frankrijk mag men een persoon achter op hebben, mits er voetsteunen zijn aan gebracht, in Spanje mag er niemand achterop zitten, in Portugal alleen een kind in een kinderzitje en tenslotte in Italië mag er weer niemand achterop zitten. Brandstof is overal verkrijgbaar, echter in bepaalde landen (Italië) veel duurder en in Spanje vindt u tussen de steden geen pompen. Let op de men ging. De „groene kaart" hebt u reeds, dus is dat in orde. H.J.B.Wanneer is de huurcompen satie ingegaan? Antwoord: 1 Augustus 1957. Deze ver plichte compensatie bedraagt 2 pet. tot een maximum van 4 per week. De werkgever moet deze compensatie be talen en wel van de datum af. waarop die compensatie is ingegaan. Wij nemen hierbij aan, dat u op 1 augustus 23 jaar oud was en dat u niet na deze datum in dienst bent getreden. Is dit laatste het geval, dan bestaat de mogelijkheid, dat in het u toegekende salaris de huurcom pensatie is inbegrepen; dit is dan door gaans voor de indiensttreding afge sproken. Bent u eventueel na 1 augustus 1957 23 jaar geworden, dan gaat de huur compensatie in met ingang van die da tum. Zoals gezegd, de werkgever moet deze compensatie betalen, want hij heeft door verlaging van zijn wettelijke verplichtingen een dusdanige verlich ting gekregen, dat hem die compensa tie vrijwel niets kost, terwijl de werkne mer over die compensatie loonbe lasting is verschuldigd. N.P.S.Als de hoofdstop van een elektriciteitsmeter doorslaat, kun nen de meterstoppen dan heel blij ven? Antwoord: Doorgaans niet. Als het goed is, moet de hoofdstop b.v. 15A zijn als de meterstoppen 10A zijn. Er zijn men sen, die als gewone stoppen 10A ge bruiken. terwijl zij er geen rekening me de houden, dat er een hoofdstop van ook maar 10A inzit. Als nu de hoofdstop oud is en de meterstop nieuw, kan het wel eens voorkomen, dat de hoofdstop wel en de meterstoppen niet doorslaan. Dat de belangstelling voor de nationale vijfkamp, die het Nederlands Olympisch Comité jaarlijks te Amersfoort organi seert, groeiende is, blijkt wel uit het steeds groter wordende aantal deelne mers. Ditmaal hadden zich niet minder dan 87 vijfkampers opgegeven: 7 in de afdeling paardrijden, 20 in de afdeling motorrijden en 60 in de groep hand- granaatwerpen. De winnaar van vorig jaar bij de handgranaatwerpers, korporaal W. L. de Wijn, begon ook nu weer uitstekend. Hij werd no. 1 op het onderdeel juist heidsworp (tijd 6.8 sec. eis 30 sec. één treffer in elk der putten te plaat sen). doch bij het verwerpen kwam hij tot de vierde plaats met 56.90 meter. Op beide onderdelen werd zijn broer J. A. de Wijn tweede. De motorrijders hadden het beslist niet gemakkelijk. Het bijna 6 km. lange parcours over sterk geaccidenteerd ter rein met diverse natuurlijke hindernis sen moest binnen 10 min. en 15 secon den worden gereden. Slechts zeven rijders voldeden aan die eis; de anderen werden dus voor het vijfkampkruis reeds bij dit eerste nummer uitgescha keld. Winnaar werd de Amersfoortse ritmeester W. K. Brederode, die een tijd maakte van 9 min. 0.5 sec. Voor de ruiters was een parcours uit gezet ter lengte van 4300 meter met 17 hindernissen. Hier gold als minimumtijd 12 min. 20 seconden. Drie ruiters vol deden hieraan. Als eerste klasseerde zich de Amersfoortse luitenant M. C. R. de Penasse Vierdag met 3 fouten en een tijd van 10 min. 30.4 sec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7