De Gaulle maakt inspec tietoeht door Algerije Mohammedanen ontvangen de Franse minister-president op geestdriftige wijse J avaanse bril Begin conferentie te Genève wekt enig optimisme Russen komen tegemoet aan Westerse wensen Subandrio: K.L.-transport vergroot de spanningen Libanese troepen treden tegen de Druzen met succes op rebellerende Noodweer in Diepenheim DRIEDAAGSE TOURNEE Besprekingen zuiver technisch In vlaag van waanzin brand gesticht Voerman door op hol geslagen paard gedood Elizabeth II ondergronds Fanfani vormt Italiaans kabinet Hadji MansurIndonesië zal op deze bedreiging weten te antwoorden Geen Nederlandse manschappen naar het Midden-Oosten GEVAAR VAN HOGE HAKKEN Het weer- De verdediging van Nieuw-Guinea Frans schip wegens smokkel aangehouden Veranderlijk weer Het Premier De Gaulle van Frankrijk is gisteren in Algerije aangekomen voor een driedaagse tournee langs militaire installaties in het gehele land, aldus meldt Reuter. Hij is in gezelschap van de socialistische minister van staat, Guy Mollet. De Gaulle werd gisteren te Batna en Oran luide toegejuicht door Mohammedanen en Europeanen. De Gaulle heeft te Batna een Mohammedaan omhelsd en daar na mannen en vrouwen een hand gegeven. Eén Mohamme daan wierp zich voor de voeten van de generaal. Ook in Oran werd de generaal geestdriftig ontvangen. Buurman moest zich met geweld in veilig heid brengen Vele bomen ontworteld, boerderij en kippenhokken beschadigd, straten blank ice MORRIS Heforeyot/tft/p/ PLASTIC JtSSEH/CAPES V eranderlijk Twee pluimstaartjes aan de zuigfles Aan zee weer in Europi s \WOENSDAC 2 JULI 1958 82ste JAARGANG No. 29949 1""'*F - :-; liiiüiiiimiimiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De verleiding is aanwezig uitvoerig in te gaan op de ontmoedigende een zijdigheid van de verklaringen, die de bisschop van Semarang in een interview heeft afgelegd. Zo zou men, naar aanleiding van de bewering dat de K.V.P. een groot aandeel heeft gehad in het slechter worden van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, het aandeel van de Indo nesische regering in deze gang van zaken aan een beschouwing kunnen onderwerpen. Men zou zich kunnen beroepen op de bereidheid van de Nederlandse regering om te onder handelen en de afwezigheid van een gelijke bereidheid aan Indonesische kant. Men zou ook in het algemeen kunnen zeggen, dat niet Indonesië, maar Nederland op het ogenblik de slecht behandelde partij is, die zich over de ander te beklagen heeft. Nederland ondergaat onrecht, door de confiscatie van zijn eigendommen en door de verdrijving van de paspoort- Nederlanders van Indonesische land aard, die hier te lande moesten wor den opgevangen. Men zou kunnen wijzen op het ontbreken van elk woord van deernis met deze slacht offers. Het heeft geen zin. Wij heb ben immers de indruk, dat de bis schop in zijn interview geen vol ledig overzicht heeft willen geven van de complicaties van de Neder lands-Indonesische betrekkingen noch heeft willen streven naar een objec tieve afweging van de schuld over en weer aan de betreurenswaardige gang van zaken, doch er in apostolische bezorgdheid slechts op uit is geweest een tegenwicht te verschaffen voor het ongunstige effect op het beke ringswerk in Indonesië van de poli tieke houding der Nederlandse katholieken, die daar als een slechte noot voor de Kerk wordt aangemerkt. Net is een ook hier te lande niet gemakkelijk uit te roeien misver stand, dat de K.V.P. doet aanzien voor een verlengstuk van de Kerk. Inderdaad menen wij, dat de christe nen in de wereld een positieve zen ding hebben, die geen enkel gebied noch enig geoorloofd middel uitsluit, ook niet het middel van de politieke organisatie. Het goed recht van de op levensbeschouwing gebaseerde poli tieke partijen is door de jongste Kerstboodschap van de Paus beves tigd. Daarmede is een politieke partij van katholieken niet gecanoniseerd, d.w.z. zij is daarmede niet geworden tot een verlengstuk van de kerke lijke hiërarchie. Het kerkelijk leer gezag bestrijkt ook het openbare leven, inzoverre het ook daar het kwade kan afkeuren en het goede kan voorhouden. Dit is echter iets anders dan het behartigen van het algemeen welzijn met positieve maat regelen, welke taak is voorbehouden aan de burgerlijke overheid en waar aan de katholieke burgers als bur gers zelfstandig moeten meewerken. Waar de katholieke burgers als bur gers aan het politieke leven deel nemen treden zij allerminst op als zaakwaarnemers van de Kerk, maar dragen zij een zelfstandige verant woordelijkheid. Wij willen de bisschop van Sema rang gaarne verzekeren, dat de Nederlandse katholieken deze eigen verantwoordelijkheid gaarne erken nen en het betreuren, als de publieke opinie in Indonesië de houding van de staatkundige partij der Neder landse katholieken op rekening schrijft van de Kerk. Indien de Nederlandse katholieken fouten heb ben gemaakt en schuld hebben aan de slechte betrekkingen met Indo nesië, dan zijn het hun fouten en is het hün schuld, niet die van de Kerk. Zij erkennen het recht van de ker kelijke hiërarchie, met inbegrip van de bisschop van Semarang, hun zedelijke lessen voor te houden over de naastenliefde, die de strijd om het recht moet vergezellen en aan vullen. Zij zullen zich zeker ernstig bezinnen over de consequenties, die deze lessen voor hun politieke han delen meebrengen. Bij dit politieke handelen, waarbij zij wederom met oen zelfstandige verantwoordelijk heid worstelen met de problematiek der feitelijke omstandigheden, zullen Het bezoek van de generaal heeft in kringen van de beweging van openbaar welzijn de hoop gewekt, dat hij zijn plannen met betrekking tot het toekom stig beleid in Algerije kenbaar zal ma ken, maar men acht het niet uitge sloten, dat de generaal het stilzwijgen zal bewaren en zal wachten tot de be weging op een zijspoor komt. Een aan wijzing voor dit laatste acht men de aanwezigheid van Mollet, die twee en een half jaar geleden als premier met tomaten werd bekogeld toen hij een be zoek aan Algerije bracht. Hij had kort tevoren verklaard van plan te zijn de Mohammedaanse bevolking stemrecht te geven. De Europese kolonisten in Al gerije willen beslist geen volledige in tegratie van de negen miljoen Mos lems met het ene miljoen Europese ko lonisten. Zij vrezen politiek in een hoek te worden gedrukt. Wat de kolonisten willen is een „dubbele integratie", dat is de integratie van Europeanen en Moslems tezamen met het Franse moe derland. Misschien wacht De Gaulle nog een verrassing in Algerije. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Algiers is gister avond vernomen, dat er waarschijnlijk binnenkort een „Nationaal comité van openbaar welzijn" voor Frankrijk met Algiers als zetel zal worden gevormd. Dit nationale comité zal een vertegen woordiger te Parijs hebben, die leiding zou geven aan alle comité's van open baar welzijn in Europees Frankrijk. In doorgaans betrouwbare kringen werd meegedeeld, dat leden van het Algerijnse Comité van openbaar wel zijn aanvankelijk van plan waren het „Nationale comité" in Parijs op te rich ten. Generaal Massu zou hiervan de lei der worden. Generaal Massu heeft vol gens deze kringen dit plan echter ver worpen. Een turbine van de atoomcentrale Calder Hall in Engeland is tijdens een test uit elkaar gesprongen. De foto geeft een overzicht van de ravage. Het begin van de conferentie tussen geleerden van Oost en West over de manieren waarop men kernproeven kan ontdekken is veelbelovend, aldus bericht Reuter. Zoals bekend is de conferentie gistermiddag in het „Palais des nations" te Genève geopend. De directeur van het Europese bureau der Verenigde Naties, Pierre Spinelli, lichtte de vergadering in dat men volgens overeenkomst de Verenigde Naties op de hoogte van de vorderingen in het overleg zal houden. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft zich met deze taak belast, in verband waarmee T.G. Narajanan van het secretariaat van de V.N. als zijn persoonlijke vertegen woordiger is aangewezen. Spinelli gaf voorts een uiteenzetting van de be doeling van de conferentie: bestudering van de mogelijkheden schendingen van een eventuele overeenkomst over opschorting van kernproeven te ont dekken. De Amerikaanse kustwacht heeft bin nen de gevarenzone rondom het proef- terrein van Eniwetok in de Stille Oce aan het jacht Phoenix van de Ameri kaanse pacifist Earle Reynolds aange houden. Reynolds had zich naar dit ge bied begeven om te protesteren tegen de Amerikaanse kernproeven. Hij zal vermoedelijk naar Honoloeloe worden gebracht. Een 48-jarige man heeft dinsdag in een vlaag van verstandsverbijstering zijn woning aan de Kattenburgerkade te Amsterdam in brand gestoken door een fles met benzine op de grond leeg te laten lopen en er een brandende lu cifer in te werpen. De zolder raakte aan de voorkant in brand. Een 25-ja- rige buurman, die aan de achterkant sliep en door het geknetter wakker werd, moest zich met geweld in vei ligheid brengen, want de man wilde hem tegenhouden. Hij liep het dak op en wierp van daar zijn bromfiets op straat. Brandweermannen hebben hem overmeesterd en de politie heeft hem opgesloten. De zolder en de eronder gelegen wo ning liepen schade op. Een brandweer man werd gewond, een andere door de rook bevangen. Dinsdagmorgen zijn in Leeuwarden twee voor een sleperskar gespannen paarden op hol geslagen. De dieren schrokken, toen een achterband v^n de wagen met hevig sissend geluid leeg liep. Bij een poging om hen tot staan te brengen werd de 45-jarige voerman "ljeerd Scheffer tegen een hek geslin gerd, waarna een der paarden over hem heenliep. De heer Scheffer liep daarbij dusdanige inwendige kneuzin gen op, dat hij bij aankomst in het stadsziekenhuis reeds bleek te zijn over leden. Amintore Fanfani, de leider van de christendemocratische partij van Ita lië, heeft volgens Reuter meegedeeld dat hij met de sociaal-democraten een coalitieregering heeft gevormd. In de Kamer komt de coalitie met de 273 zetels van de christendemocraten en de 22 van de sociaal-democraten vier stemmen te kort voor een absolute meerderheid, maar een onthouding van de zes republikeinen en individuele leden van andere partijen zal haar, naar verwacht wordt, door de ver- trouwensstemming heen helpen. Gisteren is vanuit de haven van Den Helder de onderzeebootjager Hr. Ms. Overijssel vertrokken naar Nieuw-Guinea. Velen stonden vanaf de wal de bemanning vaarwel te wuiven. Koningin Elizabeth van Engeland heeft een bezoek gebracht aan het bedrijf van een kolenmijn in Fife. Hier ziet men de vorstin nadat zij w de begane grond was gearriveerd. nadenken over de vermaning: „ver dedigt uw rechten, doel vergeet niet uw naaste lief te hebben", al moet daarbij wel gezegd worden, dat deze vermaning geen pasklare praktische oplossingen aan de hand doet. Zelfs als zedelijke vermaning lijkt zij ons, het worde met eerbied opgemerkt, onvol- ZV ongetwijfeld met vrucht kunnen ledig. De grote moeilijkheid, waar voor wij staan, wordt niet gevormd door onze rechten. Daar zouden wij m naastenliefde afstand van kunnen doen. De moeilijkheid ligt m onze vervloekte plicht, onder andere tegenover Nieuw-Guinea. Voor het overige willen wij over praktische politiek niet met de bis schop in polemiek treden. Libanese regeringstroepen hebben gisteren rebellerende Druzen nabij de hoofdstad teruggedreven en daardoor de directe bedreiging van de inter nationale luchthaven van Beiroet afgewend, aldus meldt Reuter. De front lijn van de zuidelijke rebellengroep is over een afstand van vijf kilometer opgerold. Regeringstroepen en gendarmerie vielen gistermorgen ook de rebellen aan van Shemlan uit, een plaats in de bergen die de Druzen maan dag bijna hadden bereikt. De Druzen werden teruggedreven in de richting van Ainab. De regeringsstrijdkrachten zuiverden gistermiddag dit dorp van de laatste scherpschutters der Druzen. Toen de Druzen het dorp hadden ver laten, vond men in de buitenwijken het lijk van een man. Volgens een korpo raal van de regeringstroepen was het een Syriër, omdat hij Russische enkel stukken droeg. Slechts een Syriër kan in het bezit zijn van deze enkelstukken, aldus de korporaal. Ook in Tripolis is gisteren zwaar gevochten. De regerings troepen beschoten de rebellen, die zich in het Mohammedaanse gedeelte van de stad verschanst hebben. Het hoofdkwartier van de rebellen heeft gisteren meegedeeld, dat Saeb Salem het bevel over alle rebellentroe pen in Beiroet op zich heeft genomen. De opstandelingen in Libanon hebben echter nog steeds geen opperbevelheb ber. Volgens persberichten heeft de Druzenleider Kemal Jumblatt gisteren 56 man verloren. 40 Druzen sneuvelden en 16 werden gevangen genomen. De minister van gezondheid van Libanon, Labert Mukheber, heeft bekendge maakt, dat er zich Syriërs onder deze gevangenen bevinden. Naar het A.N.P. verneemt wordt in goed ingelichte kringen te 's-Gravenha- ge aangenomen, dat de waamemersac- tie in Libanon, waartoe de Veiligheids raad in zijn resolutie van 11 juni j.l. besloot, tot officieren zal blijven be perkt. Een verzoek om uitzending van manschappen ter assistentie van de of ficier-waarnemers, waarvan kortgeleden sprake is geweest, zal onder de gege ven omstandigheden niet meer te ver wachten zijn, aldus deelde men in de ze kringen desgevraagd mee. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiHiiiHiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vanmorgen omstreeks zeven uur was het noodweer in de gemeente Diepen heim Een zware regenval ging gepaard met een kort maar krachtig onweer en erfkele zeer krachtige windstoten. Het noodweer hield ongeveer twintig minu ten aan. Aan de provinciale weg van Diepenheim naar de Gelderse grens werden verschillende bomen ontworteld, een boerderij en kippenhokken werden zwaar beschadigd door enige van deze vallende bomen, de straten stonden in een ogenblik blank en de telefoonlij nen in een deel van de gemeente werden gestoord. Indonesische autoriteiten hebben eni ge dagen geleden het 4.000 ton meten de Franse vrachtschip „Berbère" in de Zuidsumatraanse haven Pandjang in beslag genomen op beschuldiging van smokkel, aldus heeft het Indonesische persbureau Antara gemeld. De „Berbè re" bevindt zich thans, hangende het officiële onderzoek, te Tandjong Priok. De Indonesische minister van buiten- I landse zaken, Subandrio, heeft voor de pers een verklaring afgelegd over bet zenden van Nederlandse troepen naar Nieuw-Guinea. I „De jongste Nederlandse maatregel kan ons slechts dwingen, in de toe komst nog meer op onze hoede te zijn", aldus Subandrio. Het zenden van Neder landse troepen naar West-Irian „zal on getwijfeld de spanning tussen Indonesië en Nederland vergroten". Dit meldt CJ.P.I. Subandrio zei verder: „Het is onge twijfeld duidelijk, dat de versterking der Nederlandse strijdkrachten, in West- Irian voedsel zal geven aan een gevoel van ernstige ongerustheid, niet alleen onder onze mensen in het eigenlijke West-Irian, doch ook onder de bewo ners van de grensgebieden die dit als een ernstige bedreiging van hun veilig heid zullen beschouwen". „De Indonesische regering", aidus Subandrio, „verwondert zich erover, dat de Nederlandse regering op dit spe ciale ogenblik het noodzakelijk acht enige eenheden naar West-Irian te zenden". Intussen heeft Hadji Mansjur, de voorzitter van de defensiecommissie uit het Indonesische parlement, vol gens het A.N.P., de waarschuwing la ten horen, dat indien de Nederlan ders militaire voorbereidingen in Nieuw-Guinea gaan treffen, „de re gering en het volk van Indonesië weten hoe te antwoorden op deze be dreiging". Mansjur heeft maandag een bezoek gebracht aan minister-presi dent Djuanda. Er zijn geen mede delingen over dit onderhoud ver strekt. Het besluit van de Nederlandse rege ring om een beperkt aantal manschap pen van de koninklijke landmacht naar Nederlands Nieuw-Guinea uit te zenden is gisteren met grote koppen in de bladen in Djakarta vermeid. Het linkse blad „Pemuda" bracht het nieuws onder een vier-koiomskop, maar ont hield zich van commentaar. Het communistische blad „Hanan Rakjat" schreef maandag in een hoofd artikel, dat „de voornaamste vijand van Indonesië Nederland blijft'Het voegde er aan toe, dat de vorming van een verenigd nationaal front tegen het imperialisme, de ondergrondse acties, de monopolistische positie en het kapi taal van Nederland de voornaamste voorwaarde is voor de voltooiing van de Indonesische revolutie. De Russische hoogleraar Fjodorof zei, dat de Russische deskundigen in een tegemoetkoming aan de Westelij ke wens aan de bespreking over een controlesysteem deelnemen in het ge loof dat een dergelijke bespreking een staking van kernproeven ook van Wes telijke zijde moet vergemakkelijken. „De deskundigen die hier tezamen zijn en onder wie wij vele geleerden van naam zien, beseffen beter dan iemand anders alle aspecten vein de tragedie die de volkeren in geval van 'n atoom- strijd zou treffen, evenals de ru'ineuze gevolgen die een voortzetting van kernproeven voor de gezondheid van de nu levende en de komende genera ties meebrengt". Fjodorof verklaarde nog eens met nadruk dat men van deze conferentie niet verwacht dat zij een oplossing van het probleem der staking van kernproeven bespreekt. „Dit is een kwestie van de regeringen; Rusland heeft in dit opzicht reeds een edel voorbeeld gesteld". Prof. Fjodorof betoogde dat geleerden zich vroeger enigszins afzijdig hielden van belangrijke maatschappelijke pro blemen, maar dat zij nu steeds meer verantwoordelijkheid voelen voor de re sultaten van hun werk in de praktijk, of dit tot heil dan wel tot onheil van de mensen wordt aangewend. „Wij zijn er zeker van dat het verantwoordelijkheids gevoel tegenover de mensheid óns en on ze collega's van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Canada zal hel pen een weg te vinden om naar het doel te kunnen sturen". Na een korte onder breking gingen de geleerden daarna voor het eerst in besloten zitting, waar bij de Amerikaan dr. Fisk voorzat. Naar verluidt zal Fjodorof vandaag voorzit ter zijn en zal hij deze functie voor de duur van de conferentie steeds met Fisk afwisselen. Volgens Reuter zijn de eerste bespre kingen uitstekend verlopen. De Weste lijke delegaties zijn over het verloop van de conferentie optimistisch gestemd. De Sovjet-Unie, aldus woordvoerders van deze delegaties, heeft zien volkomen met het standpunt van het Westen ver enigd dat de besprekingen zuiver tech nisch zijn. Inmiddels is ook de Russische geleerde en Nobelprijswinnaar Nikolai Semjonof gisteren in Genève gearri veerd. Hij zal eveneens de conferentie bijwonen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Schoenen met hoge hakken veroor zaken op de duur een hoge rug_ een gebogen houding cn rimpels in het gezicht. Dit heeft dr. E. S. Priester verklaard op een wetenschappelijk congres dat op het ogenblik in Lou- rengo Marques Mozambiquewordt gehouden. Voorts is dr. Priester van mening, dat schoenen zonder veters eksterogen kunnen veroorzaken. Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Plaatselijk enkele regen- of on weersbuien, maar tijdelijk ook opkla ringen. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit zuidelijke richtin gen. In het noorden van het land koeler, elders ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zon: 4.25-21.02 Maan: 21.58-7.10 Een depressie, waaromheen koelere lucht zuidwest-Europa is binnenge stroomd, bevindt zich bij de Golf van Biscaye, maar zij verandert weinig van plaats. De situatie is echter gunstig voor het ontstaan van een nieuwe sto ring in zuid-Frankrijk of noord-Italië. Het weer blijft daardoor de komende 24 uur veranderlijk met gedurende kor te tijd opklaringen, maar later weer met een toenemende kans op buien en onweer. De temperaturen handhaven zich nu op een lager niveau. ALGERIJE. Een militaire recht bank in Algiers heeft een Mohamme daanse vrouw van 22 jaar ter dood ver oordeeld. Zij werd beschuldigd van het leggen van een bom in een café te Al giers in januari van het vorig jaar. Toen de heer A. C. Koudijs te Voort huizen enkele weken geleden bij zijn woning op de Garderbroekerweg fietste, zag hij een jongetje dat twee piepjonge eekhoorntjes in zijn handen had. Het ventje vertelde de diertjes onder het nest van moeder eekhoorn te hebben gevonden. Hij dacht dat zij uit de boom waren gevallen. Aangezien het nest van moeder eek hoorn nergens te vinden was en de dier tjes moeilijk ronder de góede zorgen van hun moeder in leven konden blijven, ontfermde de heer Koudijs zich over de roodjasjes. Met een klein poppe- speentje op een aspirinebuisje gevuld met melk wist hij de pluimstaartjes groot te brengen. l)e prachtige rood bruine beestjes zijn nu, naar schatting vijf ve.-en oud, zo mak als een lam metje, eten uit de hand en drinken nog steeds uit de imitatie-zuigflesjes. Ze zijn kerngezond en watervlug en mo gen vrij door het gehele huis rondrennets. Afnemende bewolking met enkele zonnige perioden. Hier en daar nog een bui, maar morgen gunstiger strandweer dan vandaag. Overdag 1821 gr. C. Zwakke wind tussen zuid en zuid-oost. Vooruitzichten: storingen uit Frankrijk geven aan het strandweer een sterk wis selvallig karakter. max neersL Station Weer temp. afgeL gisteren 24 uur Helsinki onbewolkt 27 0 Stocknoim onbewolkt 28 0 Oslo onbewolkt 30 0 Londen regen 20 Amsterdam regen 26 4 Brussel regen 23 6 Luxemburg zwaar bew. 23 16 Parijs zwaar bew. 22 2 Nice half bew. ".0 0 Berlijn half bew. 28 0 Frankfurt regen 27 2 MUnchen zwaar bew. 24 9 Ztlnch licht bew. 25 17 Geneve Jicht bew. 23 8 Locarno zwaar bew. 24 Wenen geh. bew. 23 0 Innsbruck regen 28 T Bonte onbewolkt 27 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestraal 121. tel 4790 Bijkantoor en Red IJmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrlgtei en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drt. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents pe> millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m hoogte. De administratie Oehoudt rich het 'echi voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. f 2.65 per maand. I 7 90 per kwartaal Vooi klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1