Principieel debat over de vrijheid van oprichting van verenigingen Alg De Gaulle in ïers koel ontvangen Gala-uniformen voor Delftse Studenten Weerbaarheid Amerikaanse hulp aan het buitenland besnoeid Duitser Thiedemann beste springruiter in Aken SCHEEPYAARTBERICHTEN Vraas Antwoord Lot van amendement-V an vorsel nog onzeker De P.v.d.A. en de progressiviteit Rijcke- Geschenk van industrieën Dramatische nederlaag van president Eisenhower in het Huis HUURKOOPFLATS VORMEN EEN AANTREKKELIJK OBJECT Na felle strijd met Italiaan d'lnzeo Europees kampioen en Wij luisteren naar Britse kweker wil meer Nederlandse bollen Een Rubens voor 30.000 pond Nieuwe uniformen voor Delftse Studenten-Weerbaarheid DONDERDAG 3 JULI 1958 PAGINA 11 NIEUW B.W. IN DE TWEEDE KAMER Disconto in België tot 3% (4) verlaagd In eersfe halfjaar werd f 50,2 min bij R.P.S. gespaard Congres St.-Martinus te Venlo Amerikaans geld voor wegenaanleg op Sumatra Gaat Van Melis weer terug naar Eindhoven? Patty tegen Cooper in Noordwijk Leerplicht Nalatenschap Op reis Bezichtiging kasteel Vergunning Opelfabrieken Prijsbeheersing Actie in Engeland Meer dan een miljoen heitjes Katholieke Illustratie (Van onze parlementaire redacteur) Het debat over het nieuwe Burgerlijk Wetboek dat vooral een technisch karakter draagt, is plotseling vol poli tiek leven gestroomd. Dit naar aanlei ding van het amendement-Van Rijcke- vorsel (K.V.P.), dat zich verzet tegen de goedkeuring door een ministeriële verklaring van geen bezwaar, waar- door de minister van justitie verenigin gen officieel kan erkennen. Alleen dan kunnen zij profiteren van belangrijke rechten. De strijd om dat amendement is vergezeld gegaan van politiek vuur werk dat vooral door de V.V.D. tegen de P.v.d.A. was ontstoken. Mr. v. Rij- ckevorsel voerde aan dat vele vereni gingen van die verklaring, die verder niets zegt omtrent de waarde van hun streven, een niet onbedenkelijke propa- gandaleuze kunnen maken. Ook stelde hij het beginsel aan de orde, dat de burger vrij moet zijn om zijn eigen vor men van samenwerking te kiezen zon der dat de staat zich daarmee bemoeit. Het gaat hier bq het Burgerlijk Wet boek om burgerlijk recht. Dat mag niet met publiek recht door elkaar gehaspeld worden, aldus mr. Berkhouwer (VVD), die de woordvoerder van de K.V.P. ge heel bijviel. Het beginsel van de vrijheid sprak vooral prof. Oud aan, die een motie van mej. Zeelenberg (P.v.d.A.) om deze re geringscontrole te redden door moge- Na een inspectiereis door het oosten en het westen van Algerije is de Fran se minister-president, De Gaulle, gister avond in Algiers gearriveerd, in welke stad hq volgens Reuter koel is ontvan gen. In het centrum van de hoofdstad zouden veel minder mensen op de been zqn geweest dan bij De Gaulles eerste bezoek aan Algiers. Enkele jongelui gaven uiting aan hun misnoegen, toen de premier hen passeerde. Ook hoorde men hier en daar langs de route welke De Gaulle door Algiers aflegde roepen: Mollet aan de galg." Eerder op oe dag had de generaal per hefschroef- vliegtuig grensgebieden bezocht, waar hq de bevolking toezegde dat iedereen in het land dezelfde rechten zou krij gen. Het comité van openbaar welzijn te Algiers is gisterochtend voor de derde maal in 24 uur bijeengeweest. In krin gen van het comité werd gezegd, dat het comité een resolutie heeft opgesteld, waarin generaal De Gaulle waarschijn lijk wordt verzocht zijn oordeel over het probleem van de integratie nauwkeurig te omschrijven. De Franse kolonisten in Algerije wensen namelijk, dat de ne gen miljoen Mohammedanen en de een miljoen Fransen in Algerije dezelfde rechten krijgen als de 48 miljoen Fran sen in Europees Frankrijk. Onder de kolonisten leeft echter de vrees, dat De Gaulle van plan is de Mohammedanen dezelfde rechten te geven in een half autonoom Algerije, waardoor de kolo nisten in de minderheid zouden komen. De Gaulle zal vandaag te Algiers overleg plegen met het Comité van openbaar welzijn. De Nationale Bank van België heeft het disconto met ingang van vandaag verlaagd van 4 tot 3% procent. Dit is de derde verlaging in 3% maand. Op 5 juni werd het disconto verlaagd van 4% tot 4%, daarvoor op 26 maart van 4% tot 414%. lijkheid van beroep open te stellen, een „doekje voor het bloeden" noemde. Ver enigingen die niet deugen moeten niet door een minister aan het lijntje wor den gehouden, maar moeten geheel wor. den verboden en daar hebben we de rechterlijke macht voor, aldus prof. Oud. Hij verweet de P.v.d.A. het begin sel van vrijheid van de vroegere SDAP te hebben losgelaten en gaf de socia listen de raad om voortaan wat voor zichtiger te zijn bij het constateren van gebrek aan progressiviteit bij anderen. Kleerekoper dacht er destijds anders over en voerde in het parlement een strijd om tot afschaffing van deze pre ventieve controle te komen. Hq deed dit naar aanleiding van het afkeuren door de minister van de gewijzigde statuten van de vrijdenkersvereniging De Dage raad. Ook nu weer zit minister Samkal- den met een beslissing omtrent de sta tuten van de vereniging voor sexuele hervorming. Het zou voor ministers van justitie een hele zorg minder zijn, aldus prof. Oud, wanneer deze controle van hen werd afgenomen. Minister Samkalden kon dit laatste niet ontkennen. Zijn bezwaar tegen het betoog van prof. Oud was, dat bij het codifiëren van ons recht een werk voor de 21e eeuw de politiek geen rol mag spelen. Hij stelde er de betekenis van de nieuwe regeling tegenover. Het gaat om het scheppen van waarborgen voor doelmatigheid en deugdelijk rechtsverkeer. Een vereniging die er kend is, kan als rechtspersoon optreden. Dit past volgens de minister geheel in de vermenging van publiek- en privaat recht, welke ontwikkeling reeds jaren aan de gang is. De oplossing die mr. v. Rijckevorsel hem aan de hand deed een erkenning door een eenvoudige notariële akte kon hij niet aanvaar den, ook omdat notarissen op deze za ken niet zouden zijn ingesteld. Het is de vraag of het amendement v. Rijckevorsel het zal halen, er is een kans, maar er schijnt nogal wat aarzeling te bestaan bij sommige fracties. Van de A.R. is mr. Versteeg niet geneigd voor te stemmen, maar hij schijnt een uitzondering te zien. Bij de C.H. was freule Wttewaall er be slist tegen. De P.v.d.A. zal unaniem de minister steunen, zoals blijkt uit de opvattingen van mej. Zeelenberg. De beslissing zal eerst dinsdag vallen. De minister heeft succes gehad met een poging om de positie van de kerke lijke genootschappen in het B.W. te re gelen. Hij heeft niet de gedachte van prof. Oud overgenomen, om ze geheel uit de wet te schrappen. Wel zijn enkele hinderlijke bepalingen niet op kerkge nootschappen van toepassing verklaard. Het amendement van mr. Roolvink (K.V.P.dat vooral ontbinding van staatswege voor kerken wilde uitslui ten, kon daarna worden ingetrokken. Ook kunnen besluiten van kerkgenoot schappen voortaan niet door de rechter worden vernietigd. Prof. Oud was tevre den en trok een deel van zijn amende ment in. -.xv. De Delftse studenten-weerbaarheid heeft gisteren nieuwe uniformen gekregen. Hier brengen de student-soldaten trots als pauwen voor de autoriteiten hun eerbewijs. Met het planten van de grote, zwar te pluim op de donkergroene met zil ver uitgemonsterde kepi van de res. Ie luit. G. B. Crommelin droeg jhr. ir. R. E. Laman Trip woensdagmiddag te Delft, namens een aantal vaderlandse industrieën, niet minder dan tachtig gala-uniformen over aan het bestuur van de Delftsche Studenten Weer baarheid. De uniformen zijn vervaardigd van donkergroen laken, waarop de officie ren zilveren-, en de manschappen pon- ceau-rode fouragères dragen. Volgens traditie bij de technische wapens zijn zowel pluim als lederwerk zwart. De plechtigheid had een bijzonder specta culair verloop. Op muziek van de Lim burgse Jagers en het Trompettercorps der Cavalerie hadden de studenten corpsen van Utrecht, Leiden en Amster dam zich met het Cadetten Tamboer corps Prins Bernhard op t wijde markt plein opgesteld. Daarop marcheerden strak in de maat de D.S.W. over de Markt en gaf een voortreffelijk geslaag de exercitie ten beste, waarbij de nieu we uniformen bij een sappig regentje meteen werden ingewijd. Luit. gen. der artillerie C. J. Valk, Nederlands Territoriaal Bevelhebber, in specteerde de troepen en nadat de heer B. C. Soeterman, president der D.S.W. namens bestuur en leden zijn grote er kentelijkheid had betuigd voor het vor stelijk geschenk, volgde tot besluit een parade langs de vele genodigden, waar onder zich behalve Lt. gen. C. F. Pa- hud de Mortagnes, vele opperofficieren en autoriteiten bevonden. De gezamenlijk aangetreden corpsen werden gecommandeerd door de res. lë luit. T. A. Culot d'Escury. Zoals reeds bekendgemaakt, heeft het inleggerstegoed bij de Rijkspostspaar bank in juni de 2 miljard gulden over schreden. Eind juni was het inleggers tegoed f 2006 min. In deze maand werd ingelegd f 61 min., opgenomen f 47,2 min. Het spaaroverschot bedroeg dus f 13,8 min. (mei f 15,6 min. en in juni 1957 f 2,7 min.). In 1958 is tot dusver bij de R.P.S. gespaard f 50,2 min. tegen f 39,7 min. in hetzelfde tijdvak van 1957. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft zich gisteren niets aan getrokken van Eisenhowers beroep om niet te besnoeien op het program voor hulp aan het buitenland en besloot het door de regering voorgestelde bedrag voor deze hulp te verminderen met 872 miljoen dollar, aldus bericht Reuter. Dit is meer dan een vqfde van de som die Eisenhower aanvankelijk aan het Congres had gevraagd voor militaire en economische hulp aan geallieerde landen. Het bedrag waarmee het Huis akkoord ging, is 3.078 miljoen dollar groot. Het betrokken wetsontwerp gaat nu naar de Senaat. Men verwacht dat de Senaat tenminste een deel van de door het Huis van Afgevaardigden ge voteerde besnoeiing ongedaan zal ma ken en dat er zodoende een cijfer, ge baseerd op een compromis, uit de bus zal komen. Politieke waarnemers zien De in Venlo congresserende leden van de Nederlands katholieke vereniging van militaire ambtenaren beneden de rang van tweede luitenant St.-Martinus zijn woensdag nader geïaformeerd over het bouwplan, waarvoor de voorzitter in zjjn openingsrede reeds de aandacht had gevraagd. De promotor van het plan, de heer A. M. Hendriks uit Was senaar, heeft er een aparte inleiding over gehouden. Het bouwplan voorziet in de bouw van drie- of meer kamer flats, zowel in portiek- als in galerij- bouw. De adspirant-eigenaars zullen na dertig jaar volledig eigenaar van de woning worden. Aan rente, aflossing en lasten zullen zjj per maand voor een drie of vier kamerflat naar schatting negentig gulden dienen te betalen. Voorts is een aanbetaling vereist van 1.000 renteloos voor vijftien jaar te storten. Dit laatste geldt alleen voor burgers. Voor militairen, aldus deelde de heer Hendriks mee, is gerekend op een financiële tegemoetkoming met be trekking tot deze aanbetaling, hetgeen de minister van oorlog reeds heeft toe gezegd. De onderdelen van de flats wor den kant en klaar van de industrieën betrokken. De bouw wordt uitgevoerd door een speciaal hiervoor gevormde combinatie van een vijftal aannemings bedrijven t.w. n.v. aanneming maat schappij Panagro te Warmond, n.v. Kruithof's bouw en aannemingsbedrijf te Rotterdam; n.v. bouwbedrijf v.h. N. Roos te Rotterdam; n.v. bouw- en aan nemingsbedrijf G. v. d. Kuil te Den Haag en firma H. G. Hendriks te Was senaar. Deze combinatie heeft reeds 135 proef- woningen te Delft in uitvoering, terwijl er nog zeker 200 zullen volgen. Vijfen twintig arbeiders, die niets anders te doen hebben dan het ter plaatse mon teren van de kant-en-klaar onderdelen kunnen per jaar tweehonderd woningen bouwen. De adspirant-kopers worden verenigd in coöperatieve woningstichtin gen. Bij verplichte overplaatsingen kun nen militairen hun lidmaatschap van deze coöperatieve verkopen of ruilen met andere adspirant-eigenaars. Het is geenszins de bedoeling, dat deze flats uitsluitend zullen worden bevolkt door militairen. Dit om te voorkomen, dat er kazernes naast de kazernes zouden ontstaan. Bi) de verdere uitvoering van dit bouwplan wordt gerekend op de gewone premies in de bouwsector, als mede op de medewerking van bemid delende organen en van gemeentebe- sturen. Buiten deze inleiding beluisterden de katholieke militaire ambtenaren voorts een toespraak van de secretaris van de K.V.P. dr. L. A. H. Albering, die in een duidelijk en helder betoog sprak over de dienstbaarheid van de politiek ten aanzien van de gemeenschap. Na het katholieke standpunt ten aanzien van staat en staatstaak nader te hebben uiteengezet en vergeleken te hebben met de andere standpunten, kwam dr. Albering tot de conclusie, dat een der beste middelen om het Christendom m Europa te versterken is, het voeren van een christelijke politiek. De Amerikaanse ambassadeur in Indonesië heeft gisteren volgens U.P.I. meegedeeld, dat de Verenigde Staten een bedrag van acht miljoen dollar hebben toegekend voor de aanleg van hoofdwegen op Sumatra. Dit geld vormt een deel van een Amerikaanse lening van IS miljoen dollar. in het gedrag van het Huis een van de meest dramatische nederlagen voor Eisenhower, sinds hij ruim Vijf jaar ge leden zijn intrede in het Witte Huis deed. Het Huis nam het besluit slechts een paar uur nadat Eisenhower in het open baar een krachtig pleidooi had gevoerd om de besnoeiing door de commissie van toewijzingen van het Huis van Af gevaardigden in de door nem gevraag de bedragen ongedaan te maken. Poli tieke waarnemers noemden de volgen de redenen voor het gedrag van het Huis: 1. Dit jaar zullen er verkiezingen worden gehouden. De leden van het Congres hebben er vaak over geklaagd dat het voor hen zo moeilijk is de buiten landse hulp duidelijk te maken aan hun kiezers. 2. De economische teruggang heeft een grote daling van het inkomen tenge volge gehad en dit op een tijdstip, dat de natie zich geplaatst ziet voor hogere uitgaven op militair gebied. 3. De verminderde invloed van Eisen hower op het Congres. Zowel de Senaat als het Huis van Afgevaardigden heeft een Democratische meerderheid en de Democraten zijn er van overtuigd dat zij bij de verkiezingen in november een grote overwinning zullen behalen. De Duitser Fritz Thiedemann heeft in Aken met „Meteor" het Europees kam pioenschap voor springruiters gewon nen. In het eindklassement bezette hq met 106 punten de eerste plaats voor de Italiaan Piero d'lnzeo met „Rock" (98,3 pnt) en de Duitser Hans Günter Winkler met „Halla" (98.0 pnt) Prins Bernhard, de voorzitter van de internationale hippische federatie, die met kroonprinses Beatrix en prinses Armgard zur Lippe-Biesterfeld de wed strijd had bijgewoond, overhandigde na afloop aan de nieuwe kampioen de medaille. De enige Nederlandse deelnemer, Bertie Uytendaal, eindigde in het eind klassement met „Hanko" op de twaalf de plaats. In het eerste parcours had deze 26% fout gemaakt en een tqd van 131.5 sec. genoteerd. In het tweede parcours was het beter gegaan. De tqd bedroeg 115.4 sec. en het aantal fouten 19%. Op de laatste dag van deze wedstrij den hebben de zestien ruiters, die met hun paarden aan het vierde en tevens laatste onderdeel mochten deelnemen, het bijzonder zwaar gehad. De hevige regenval, die het parcours in een moe ras had veranderd, heeft de deelnemers tot uiterste voorzichtigheid gedwongen. Ir. het 680 meter lange parcours stonden 14 hindemissen opgesteld en 17 spron gen moesten worden gemaakt. En dit moest gebeuren zonder fouten. De op gave was bijna onuitvoerbaar. Een com binatie kwam foutloos rond. Het was de Kus Faworski, die met „Maneuvr" geen der hindemissen had omgegooid, doch hij kreeg 1% straf punt wegens tijdover- schrijding. Fritz Thiedemann en de Chi leen Aranda leidden hun paarden bin nen de vastgestelde tijdslimiet over de hindernissen, maar zij noteerden respec tievelijk acht en vier fouten. Toen de sprongen van „Meteor" bij de 1.50 me ter hoge Ierse wal en een 2.20 meter brede hindernis mislukten, daalden de kansen voor Thiedemann. Zij stegen evenwel weer toen zqn grootste concur rent de Italiaan Piero d'lnzeo bij de Ierse wal 8 fouten opliep en bij een sloot nog Vi tijdfout noteerde. De deelne mers moesten het parcours echter in totaal twee maal rondgaan, zodat de Boskoop 2 te Antwerpen. Caltex Arnhem 2 dw. Aden n. Suez. Caltex Pernis p. 2 Malta n. Antwerpen. Drente 3 te Ballk Papan. Eos p. 2 Kp. Finisterre n. Tunis. Etrema p. 2 Straat v. Mes sina n. Berre. Heemskerk 2 te Zanzibar. Hoogkerk 3 te Pt. Swettenh. Isis p. 2 Casquets n. Bremen. Khasiella 2 v. Calcutta n. Colombo. Lutterkerk 2 v. Ummsaid n. Bahrein. Merwede p. 2 Dakar n. Las Palmas. Naess Commander p. 2 Suez n. Mena al Ahmadi. Nias 2 v. Singapore n. Colombo. Ouwerkerk 3 te Pt. Swettenh. Prins Willem II 3 te Quebec. Scherpendrecht p. 2 Cyprus n. Brunsbuttel. Schiedijk 2 te Boston. Senegalkust 2 v. Lagos n. Pointe Noire. Stad Vlaardingen p. 2 Wight n. Emden. Straat Banka 3 te Singapore. Willem Ruys 2 v. Ponta Delgada n. Southampton. Wonosarl 3 te Semarang. Almdijk 3 te R'dam. Callisto 3 te R'dam. Coolsingel 2 v. R'dam n. Puerto Ordaz. Ghanakust 3 v. R'dam n. Antwerpen. Hecuba 2 v. R'dam n. A'dam. Kermia 3 V. R'dam n. Glasgow. Meerkerk 2 v. R'dam n. Calcutta. Musilloyd 3 te R'dam. Steenwijk 2 v. A'dam n. Norfolk. IJssel 3 te R'dam. Alblasserdijk 2 v. New Orleans n. Le Havre. Alcyone 2 v. Ilheus n. St.-Vincent. Aldabi p. 2 Gibraltar n. Las Palmas. Aludra 2 te Antwerpen. Amerskerk 2 te Port Said. Amstelbrug 3 te Karachi. Amsteldijk 4 te Havana vw. Arkeldijk 2 v. Hallfax Tripoli. Banda 3 te New York. Batu p. 2 Gibraltar n. Genua. Bawean 2 v. Suez n. Djeddah. Blitar 2 v. Belawan n. Penang. Borneo 2 te Savannah. Casamance 2 v. Duinkerken n. Rouen. Delfland p. 2 Ouessant n. Las Palmas. Esso A'dam 3 te Rio Grande do Sul. Graveland 2 v. Rio Grande n. Puerto Alegre. Kerkedijk 2 v. New York n. Antwerpen. Oranje 3 te Palma. Oranje Nassau 3 te Port au Prince. Prins Frederik Hendrik 2 V. Glasgow n. Montreal. Maetsuycker 2 v. Singapore n. Fremantle. Noordwijk 2 v. Las Palmas n. IJmuiden. Oranjefontein 2 v. Las Pal mas n. Kaapstad. Ossendrecht 3 te Norfolk. Purmerend 2 te Accra. Rempang 2. v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Ridderkerk 2 v. Colombo n. Rangoon. Ronda pass. 2 Azoren n. New York. Rijndam 2 v. Le Havre n. Rotterdam. Schie 3 te Ceuta. Sliedrecht 2 v. Tunis n. Mena al Ahmadi. Statue of Liberty 3 te Port Said. Straat Singapore 2 te Beira. Teiresias 3 te Sandakan. Teucer 3 te Penang. Tiberius 3 te Ponta Delgad. Waterman pass. 2 Algiers n. Port Said. Amstelland 3 v. A'dam n. Bremen. Bintang 2 v. A'dam n. Nieuw-Guinea. Hecuba 3 te A'dam. Joseph Frering 3 v. R'dam (op proefvaart). Markelo 3 te R'dam. Rijndam 3 te R'dam. Woltersum 2 te A'dam. Boschkerk 4 te Port Said verw. Caltex Utrecht pass. 2 Gi braltar n. Bahrein. Overijsel 3 te Lissabon. Straat Mozambique 4 te Port Swettenham verw. beslissing nog niet was gevallen. Als eerste startte Thiedemann en tot grote vreugde van de Duitse toeschouwers maakte hij slechts één fout. Maar nog steeds was er de mogelijkheid, dat Piero d'lnzeo hem van de eerste plaats kon verdringen. Met spanning volgden de 35.000 toeschouwers de verrichting van de Italiaan. Tot aan het muurtje ging alles goed. Daarna maakte „Rock" en zijn berijder vier fouten en er kwam nog Vi. tijdfout bij. Fritz Thiedemann was kampioen. De uitslag van het vierde en laatste onderdeel: 1. Fritz Thiedemann (Did) met „Meteor" 12 pnt; 2. Winkler (Did) met „Halla" 16% pnt; 3. Naetterqvist (Zweden) met „Pontus" 20 pnt; 4. Aran da (Chili) met „Pillan" 20% pnt; 5. Piero d'lnzeo (Italië) met „Rock" 20% pnt. (Van onze sportcorrespondent) Behalve doelman Vroomen staat bij Rapid J. C. ook Van Melis op de trans- ferlijst. Van Melis maakte zich aan het einde van het afgelopen seizoen niet erg druk meer voor Rapid J.C. Ook tijdens zijn voetbaltijd bij Rapid J. C. bleef Van Melis in Eindhoven wonen. Het ligt voor de hand dat hq zijn laatste voetbaljaren in en bq Eindhoven wil slijten. Het programma voor de exhibitie van de Wimbledonspelers in Noordwijk op zondag is thans bekend. 's Middags wordt eerst gespeeld de partij Drobny-Mark, daarna het tweede enkelspel tussen Patty en Cooper en, tenslotte in een dubbel Drobny-Patty tegen Cooper-Mark. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragcnrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee. dat men minstens 1* dagen op antwoord zal moeten wachten en dot het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoontUK» beantwoording der brieven. A.C.v.d.B. dochter. Betreft vraag leerplicht Antwoord: De leerpicht eindigt a) aan het einde van het leerjaar, na afloop waarvan het kind tenminste acht leer jaren leerling is geweest van een of meer scholen in de zin van de leer plichtwet. b) Bij het bereiken van de leeftijd van veertien jaren, wanneer het kind op dat tijdstip (leerjaar) het zesde leerjaar van de lagere school niet heeft bereikt, c) Bij het bereiken van de leef tijd van 15 jaar. Deze laatste bepaling is naar onze mening op uw dochter van toepassing. Zij toch werd 4 april 15 jaar, de dag waarop alle verplichtingen ingevolge de leerplichtwet eindigden. Of er een andere wenselijkheid is (was) hiervan af te wijken, is ons natuurlijk niet bekend, maar van verplichting kan van 4 april 1958 af geen sprake meer zijn. X.X.1) Ik heb een broer, die ge trouwd is en een aardig vermogen heeft. Nu heb ik gehoord, dat als mijn broer zou komen te overlij den en er geen testament is, zqn nalatenschap geheel aan de fami lie van zijn vrouw komt. Is dat wet telijk zo? Antwoord: 1) Inderdaad is uw mening juist, tenminste als er geen kinderen zijn. Het is eigenlijk niet juist te spre ken van de „familie van zijn vrouw".. De langstlevende echtgenoot bekomt de gehele nalatenschap, dus de vrouw zelf. Andere erfgenamen zqn er niet. Als zij echter overlijdt, dan zal haar na latenschap natuurlijk aan haar zijde ver erven. In zoverre hebt u weer gelijk, maar van het oorspronkelijk vermo gen zou dan wel eens niet veel meer over kunnen zijn. Mevr. v.d. P.: Wilt u voor mq een reis uitstippelen van Haarlem naar Schwarzwald, en tevens een opgave hoeveel de lengte in km. bedraagt. U kunt de reis maken langs de Rijn, maar wilt u dan eerst opgeven of u een rondrit door dat Zwarte Woud wilt maken of naar welke plaats u gaat? Dat kan honderden km. schelen. Th. R.: Is het kasteel Haarzuilens te bezichtigen en hoe kan ik aan een toegangsbewijs komen? Het kasteel Haarzuilens is te bezichti gen dagelijks van 9-12 uur en van half 2 tot 5 uur. Toegangsbewijzen zijn ver krijgbaar aan het kasteel. J. G.Wordt het in de toekomst zo, - dat een vergunning voor het schen ken van sterke drank zal worden verbonden aan het perceel, waarin het café is gevestigd, in plaats van aan de persoon? Er is een wetswijziging in voorberei ding. Hoe deze zal luiden, weet uiter aard nog niemand. Het ligt echter niet in de verwachting, dat een vergunning voortaan uitsluitend op naam van het perceel zou komen te staan. De Drank wet zegt dat deze vergunning een per soonlijk recht is, op naam van persoon en tevens van het perceel. Wil de per soon zich echter in een ander perceel vestigen, dan is daar nimmer bezwaar tegen en het laat zich niet aanzien, dat dit bij de komende wetswijziging zal ver anderen. M. J. M.: Staan er in Frankrijk ook een of meer Opel-fabrieken of al leen in Frankfort a.d. Main. Zijn de Opelfabrieken van de General Motors Cy. of maken ze auto's in licentie voor de G.M.C. De „Adam Opel A.G." is een van de dochtermaatschappijen van General Mo tors Corporation en gevestigd in Frank furt am Main. Andere dochtermaat schappijen, die eveneens zelf automo bielen fabriceren, zijn Vauxhall Mo tor's Ltd. (Engeland) en General Mo tors Holden's Ltd (Australië). De Opel wordt in andere landen niet gefa briceerd, maar wel geassembleerd, het geen geschiedt te Antwerpen. Barcelona, Buenos Aires, Djakarta, Kopenhagen, Osaka, Port Elisabeth, Sao Paulo, Stockholm en Wellington, waar assem- blagebedrijven van de G.M, zijn, die dus auto's samenstellen uit ontvangen onderdelen van de oorspronkelijke fa brieken. J. S.: Kunt u mq ook zeggen of er nog een commissie of zo iets is voor prijsbeheersing? VRIJDAG Intentie van het Apostolaat des Gebeds. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 ENGELAND, BBC Home Service, 330 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nws. m: 12.00 Schots ork. en solist. 19.00 Ge- 8.18 Gram. 9.05 Gymn. 9.15 Gram. (9.35- var. progr. 20.00 Philh. ork. en solist. 21.45 9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Caus. VARA: Gevar. progr. 10.20 V. d. vrouw. 11.15 Gram. 11.35 Or- gelspel. AVRO: 12.00 Hammondorgelspel. ENGELAND, BBC Light progr 1500 12.20 Regeringsuitz. 1230 Land- en tuinb.- en 247 m: 12.00 Lichte muz. 13.35 Gram. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 15.00 Gevar. muz. 15.45 Lichte muz. 16.30 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en Nws. en gevar. muz. 1745 Amerikaanse gram. 13.25 Theaterork. 13.55 Beursber. muz. 18.35 Gram. 20.00 Gram. 21.00 Ge- 14.00 Cello en piano. 14.50 Lichte muz. var. muz. 22.50 Dansmuz. 23.30 Nws. en 15.15 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muziek- lichte muz. revue. 16.40 Vragenbeantw. Tussen 16.00 en 18.00 Tour de France. 17.05 Amus. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Vierhandig muz. 17.30 Vakantietips. 17.55 Act. 18.00 pianospel. 13.15 Operetteconc. 16.00 Pia- Nws. 18.15 P. v. d. A., pol. caus. 18.25 norecital. 17.20 Kamemiuz. 17.45 Amus. Lichte muz. 18.-10 Tour de France. 18.50 muz. 19.20 Volksmuz. 20.40 Balletmuziek. Caus. 19.10 Musette-ork. VPRO: 19.30 23.30 Moderne muz. 0.10 Dansmuz. 1.15- Het platteland nu. 19.45 Op bezoek bij 4.30 Gevar. muz. anderen. 20.00 Nws. 20.05 Boeken. 20.10 Caus. 20.20 Kamerkoor. 20.35 Caus. 20.45 FRANKRIJK progr. III (Nat. progr.) Caus. VARA: 21.00 In geuren en kleuren. 280 en 235 m: 12.05 Gram. 14.00 Gevar. 21 45 Tour de France. 21.55 Buitenl. over- muz. 19.03 Harprecital. 20.10 Gram. 20.30 zicht. 22.10 Nieuwe gram. VPRO: 22.40 Fhiladelphia-ork. en solist. Zorg om de mens. VARA: 23.00 Nieuws. 23 15-24.00 Lichte muz. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.o4 Gram. 13.15 Orgel en piano. 14.00 Perse- HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 phone .opera. 15.00 Gram. 16.02 Gram. Nws. 7.50 Een woord voor de dag. 8.C0 17.10 Orgeleonc. 18.00 Bazuin en piano. Nws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 18.20 Bazuin en piano. 18.30 V. d. sold. V. d. zieken. 9.30 Gram. 11.00 Gram. 20.00 Koorzang. 20.30 Symf. conc. 22.15 11.15 Marinierskapel. 12.00 Sopr. en pia- Jazzmuz. 22.45 Gram. no. 12.30 Land- en tuinboneded. 12.33 484 m: 12.00 Gram. 13.10 Ork. conc. 14.00 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Kamermuz. 15.05, 15.15 en 15.30 Gram Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Kamerork. 16.05 Dansmuz. 17.35 Gram. 20.00 Ork. en solist. 14.25 Gram. 14.45 Pianorecital, conc. 22.10 Gram. 2235 Chansons. 15.35 Instr. kwint. 16.00 Zorg voor kamer planten. 16.15 Gram. 16.30 Viool en piano. DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ens. 17.40 14.00-18.30 Int. tenniskamp. Wimbledon. Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Accordeon- 19.00-19.30 Hier und Heute. 20.00 Journ. muz. 18.20 Stemmen van Overzee. 18.35 20.15 Weerber. 20.25 Rep. 21.00 Lichte Gevar. progr. v. d. jeugd. 19.00 Nws. en muz. weerber. 19.10 Gram. 19.15 Regerings uitz. 19.25 Gram. 19.35 Voordr. en muz. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ariadne auf Na- 17.30 Wereldtentoonstelling. 19.00 Film- xos, opera (gr.). (±21.00 Kunstrubriek), progr. 19.30 Pêche. 20.00 Nws. 20.30 On- 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Langs we- bekend. Daarna: Wereldnws. gen van kunst en schoonheid. 2335 Gram. 23.45-24.00 Dagsluiting. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 14.00-18.30 Eurovisie: Int. tenniskamp. VATIKAANSE RADIO Wimbledon. 1930 Nws. 20.00 De Van 41.21, 31.10, 25.67 en 196 m: 22.15 Ne- Gogh, T.V.-spel. 21.30 Ork. conc. ±22.15 derlandse uitzending: Pauselijke missie- Nieuwe films. 22.45 Nws. Neen, er bestaat alleen een huureom- missie voor huurprijzen. P. J. H. Wilt u mij de route op geven van Amsterdam naar Mid delburg? Antwoord: Wij raden u aan de heenreis te maken als volgt: Amsterdam, Oude- kerk, De Nes, Waverveen, Woerden, Schoonhoven, Dordrecht, Moerdijk, Roosendaal, Bergen op Zoom, Kruinin- gen, Goes, Middelburg. De terugreis kunt u maken als volgt: Middelburg, Goes, Bergen op Zoom, Breda, Gorin- chem. Utrecht, Amsterdam. Beide rou tes zqn geheel over land, dus geen ve ren, met uitzondering van de grote pont bij Gorcum. De afstand van de eerste route is ongeveer 180 en die van de tweede route ongeveer 193 km. J. L. C. A. Wat is de snelste route per bromfiets Amsterdam Slotermeer naar Nqverdal in Over ijssel? Antwoord: De snelste route voert langs Hilversum, Hoevelaken, Apeldoorn, De venter, Hoogewegen en dan binnendoor via Poggebelt en Haarlè. J. P. Mijn glazenwasser heeft de prijs verhoogd, met het oog op de premie voor de algemene ouder domswet. Is dit toegestaan? Antwoord: Ja zeker mag hij dat doen. Overigens is de prijsbeheersing opgehe ven. Britse bloembollenhandelaren en vooraanstaande kwekers zqn een actie begonnen om de invoer van bloembol len uit Nederland vrij te maken. Zij achten invoer-quota overbodig en de oorzaak van de zwarte handel in bloem bollen die in het land bestaat, aldus meldt de „News Chronicle". De hande laars hebben zich verenigd in een nieu we organisatie, de „Flower Bulb Users' Organization", die de steun heeft van verschillende parlementsleden. De invoer van bloembollen werd na de oorlog gecontingenteerd, toen Groot- Brittannië er financieel gezien slecht aan toe was. De invoer-quota werden in 1951 wat verruimd. In 1J52 werd de invoer echter weer teruggebracht op het oude peil in verband met de econo mische crisis waardoor het land toen werd geteisterd. Gezien de actieve be talingsbalans met de Benelux-landen, zo oordeelt men in eerder genoemde krin gen, is een langer toezicht van de re gering op de bollenhandel niet noodza kelijk meer. Voor de oorlog voerde Groot-Brittan- nië jaarlijks 21.000 bollen uit Neder land in. Op het ogenblik niet meer dan 15.000 ton, dit ondanks het feit dat de vraag naar bollen is toegenomen. De Chronicle schrijft dat de huidige con stellatie heeft geleid tot toestanden waarin nieuwe bloembollenbedrijven onder de tafel door grote bedragen moeten geven aan reeds lang bestaan de ondernemingen om een deel te krij gen van de ingevoerde bollen. In de toonzalen van Sotheby's in Lon den is woensdag door een onbekende koper een bedrag van 30.000 pond neer geteld voor een doek van de Vlaamse meester Pieter Paul Rubens. Het schilderij, voorstellende de ont moeting van Abraham met Melchise- dech, werd door Rubens voltooid tus sen 1626 en 1628. Abraham is afgebeeld terwijl hem en zijn knechten brood en wijn worden aangeboden door Melchise- dech en diens bedienden. Het doek is er een uit een reeks die Rubens ontwierp als schetsen voor een aantal wandtapijten met de H. Eucharis tie als onderwerp. Zijn opdrachtgeefster was de Infante Isabel van Spanje die het werk bestem de voor het klooster van de arme Cla rissen in Madrid. De actie „Een heitje voor een kar weitje" heeft dit jaar een bedrag van ruim 313.000 opgeleverd. De opbrengst van de actie is bestemd voor verster king van de fondsen van het Nederland se padvindstersgilde, de vereniging de Nederlandse padvinders, de Nederland se gidsenbeweging en de verkenners van de katholieke jeugdbeweging. Het nummer van deze week bevat een in memoriam van mgr. Hanssen z.g. Verder is er een interview van de Zeeuwsvlaamse veehandelaar Colsen, voorzitter van het Comité Vrije Veren, over deze voor Zeeuws-Vlaanderen zo belangrijke zaak en over de demonstra tie in Den Haag. R. Kalkhoven schrijft over schouwburgen in Zuid-Limburg; de niet geslaagde verbouwing van die te Maastricht, de plannen te Heerlen die'wegens de bouwstop geen doorgang kunnen hebben, en de nieuwe theaters te Geleen en te Sittard. J. W. Hofwijk vertelt bij eigen foto's van de viering te Jeruzalem van het tienjarig bestaan van Israël en van de enorme proble men welke de jonge staat in deze tijds periode heeft moeten oplossen. Het ver haal van de Duitse dokter en de Neder landse missionaris die enige jaren ge leden door rebellen op Celebes werden ontvoerd, wordt vervolgd. Nu de inte gratie der neger-leerlingen te Little Rock is uitgesteld, is het schokkende relaas van een van die vrouwelijke leerlingen over wat blanke medescho lieren haar hebben aangedaan, wel zeer actueel. De voorpagina brengt een mooie kleurenfoto van de beroemde pianist Arthur Rubinstein, gevolgd door een causerie over deze „laatste romanticus onder de uitvoerende musici. De karak teristiek van de week handelt over de Franse filosoof en cultuurhistoricus André Malraux, lid van het mimstene- De Gaulle. Jan Cottaar schrijft over de Ronde van Nederland, „een succes voor onze wielerjeugd". Zwitserland De hoofdredacteur en een redacteur van het orgaan ran de Zwitserse communistische parui, „Voix Ouvrière", Maurice Ducommun en Mare Nerfin hebben zich uit de re dactie teruggetrokken, naar verluidt ui ontstemming over de terechtstelling van Nagy c.s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 11