DE GELE TRUI BRENGT VREUGDE Twee kinderen bij botsing gedood Amerikaanse Zesde Vloot uit de wateren rond Libanon teruggetrokken NOODWEER in V.S., Japan en Europa Fokker Friendship van zware maar succesvolle reis op Schiphol terug J. J. VAN KOOTEN Het weer van a.s. zondag ...dus bierweer! Vorstelijke bezoekers op concours-hippique SSl Hun ouders licht gewond Jeep in «botsing met trein In en om Tripolis gebruiken leger en rebellen geen zware wapens meer De landingsbaan van Cachoeia heeft een bult en er groeit een boom op Het weer- WIN f1000.- Auto tegen een boom „Ik ben misschien te ver gegaan" Verscheidene doden grote schade PRISMA-HORLOGES 't SILVER ST0EPKE Brand in filmstudio's in Hollywood Uitstekende prestaties in tropische hitte SOLEX Si ISS8^ 349.50 Viermaster „Passat" wordt weer in de vaart gebracht NA VAL VAN DAK IN ZIEKENHUIS OVERLEDEN ee MORRIS êeforepot/óv/f/ Buien Onstabiel weer Europa DONDERDAG 3 JULI 1958 o 82sfe JAARGANG No. 29950 reiswekkers reeds van f 26.50 af Bestuurder weet zich op laatste nippertje nog te redden De eenheden van de Amerikaanse zesde vloot zijn uit de wateren rondom Libanon teruggetrokken, aldus heeft een marinevertegenwoordiger in Londen aan U.P.I. meege deeld. Het betreft hier de vliegdekschepen „Saratoga" en »Essex" en de zware kruisers „Des Momes" en „Canberra", die met geleide projectielen is uitgerust. De schepen zijn dinsdag in de havens in het westelijk gedeelte van de Mid dellandse Zee gearriveerd. Jeugdherbergvader in moei- lijkheden met trekkers (Van onze luchtvaartredacteur) De Fokker Friendship - een vliegtuig voor korte afstanden - is woensdagmiddag veilig op Schiphol teruggekeerd na een zware maar zeer succesvolle reis over de Atlantische Oceaan naar de Zuidameri- kaanse staten Brazilië en Bolivia. Een uiterst ongebruikelijke trip voor een klein, twee-motorig toestel. Toen gezagvoerder Hugo Bur gerhout tussen allerlei intercontinentale luchtreuzen op het platform doortaxiede, drong zich de gedachte aan ons op, dat waarschijnlijk geen van al deze machines de uitstekende prestaties zou kunnen evenaren, die het Nederlandse vliegtuig in de afg^fctpen weken op dikwijls zeer grote hoogten en in een tropische hitte heeft geleverd. Houtplein 20 - Telefoon 12000 Grote Houtstr. 140 -.Tel. 12549 SUEDE JASJES IN KLEUREN Aan zee s IMC0S BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestreai 171. tel 4790 Bijkantoor en Red ümulden Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H v RUN en W Severln. HIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt ilch hel recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per «reek. f 2.65 per maarvd, f 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na UI uur 's avonds tel. 21544. De woordvoerder zei dat de schepen „voor routinereizen" een maand gele den naar het oostelijk deel van de Mid dellandse Zee vertrokken. De landings vaartuigen die aan de zesde vloot zijn toegevoegd blijven echter in het ooste lijk deel van de Middellandse Zee gesta tioneerd. De woordvoerder weigerde commentaar te leveren op de bewegin gen der vliegdekschepen, kruisers en escorteschepen. Hij zeide slechts dat zij ..volgens plan" in havens in Spanje, Frankrijk en Italië zijn aangekomen en daar ongeveer een week zullen blijven. Dit is een routine zaak, zo zeide hij voorts. Ook weigerde hij zich uit te laten over de bestemming der schepen wan neer zij uit de Spaanse, Franse en Ita liaanse havens zijn vertrokken. Reuter meldt uit Tripolis dat de opstan delingen daar met de regeringstroepen zjjn overeengekomen, dat er geen zwa re wapens meer zullen worden gebruikt. Het vuur van deze wapens veroorzaakt volgens de rebellen onnodig slachtoffers onder de burgerbevolking. Het voorstel i\Tan,de opstandelingen uitgegaan. „™,fn 'am na twee uur onderhandelen overeen dat de opstandelingen o.a. niet langer mortieren zullen gebruiken en het Libanese leger zijn artillerie onge bruikt zal laten. Maar in de binnenstad ging inmiddels de strijd met onvermin derde hevigheid voort, waar de rebellen zich onder leiding van oud-premier Ras- jid Karemi hebben verschanst. De twee kinderen van de familie U de Jong uit Amsterdam zjjn woensdag om het leven gekomen toen de auto waarin de familie reed op de W. H. van Heemstraweg onder Kollum tegen een boom reed. De bestuurder, de heer j raakte bjj het passeren van een tegen! ligger de macht over het stuur kwjjt toen de auto in de berm reed. De wagen botste aan de linkerzijde van de weg tegen een boom. Het vierjarig zoontje Tjerk werd door de voorruit geslingerd en gedood. Het ruim éénjarig dochterje Jelske dat bij de moeder op de achterbank zat, over leefde de botsing evenmin. De ouders liep n slechts lichte ver wondingen op. Woensdagavond is op de putterstraat- Weg, nabij huize Salenstein in Nijkerk een militaire auto, afkomstig uit Erme- lo, in de richting Putten rijdend uit de bocht gevlogen »en ingereden op een motorrijder, die uit de tegenovergestel- ae richting kwam. De motorrijder, de 2'-jarige H. Flier werkzaam in Emmel- e°rd moest zwaar gewond naar het zie kenhuis worden gebracht. Zijn 16-jarige schoonzuster mej. J. W. Pruim die op de duo zat was op slag dood. Het vijfjarig zoontje van de familie ttoovers te Oudenbosch is woensdag aer een aanhangwagen van een trac- inn en dodelijk verongelukt. De trSku? Wllde erwtenstro van de wagen Wiewjn T?n ,raakte daarbij onder de het nïL T6; bestuurder heeft niets, van c onSeluk gemerkt. Adve. ntie Op de onbewaakte overweg tussen Maarland en Eijsden is de stoptrein uit Maastricht naar Visé in botsing ge- komen met een jeep met aanhangwa- gen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De bestuurder van de jeep, de heer J. Jacobs, directeur van een siroopfabriek te Eijsden, kon nog op net laatste nippertje uit de jeep Dat de stemming in liet Nederlands- Luxemburgse kamp van de Tour de France opperbest is, laat zich begrij pen. Het bezit van de gele leiderstrui is niet alleen een eervolle onderschei ding, dat erekleed brengt ook de nodige duiten in het laatje en is om die reden belangrijk voor het moreel van de troep. Zelfs als het rusten is geblazen, wil men nog vreugde aan de trui be leven. Zie maar hoe opgewekt ploeg leider Jean Goldschmidt (links) en Klaas Buchly Gerrit Voorting de gele trui voorhangen. Tien meisjes en jongens, die in groep jes een trektocht maken door Neder land, liepen woensdagavond omstreeks half elf op het Kaageiland om onderdak te bedelen. Zij waren niet in de jeugd herberg De Trekschuit, waar zy reeds enige dagen verbleven, toegelaten, om- dat zij een kwartier te laat kwamen. De jeugdherberg sluit om tien uur. De vader van de jeugdherberg, de heer van der Meij, verklaarde desgevraagd de meisjes en jongens niet toe te laten, omdat zij zouden hebben afgesproken een kwartier te laat te komen. De jon gelui ontkenden dat categorisch. De heer van der Meij had hen naar het hotel aan de overzijde van de ring vaart verwezen, dat de jongelui echter te duur vonden. Ze hadden reeds be taald voor onderdak en ontbijt in de jeugdherberg. Onder de tien jongelui zijn zeven Duitsers, o.a. twee meisjes, twee Nederlanders, een meisje en een jon gen van veertien jaar, en een Oos tenrijks meisje van veertien jaar. Op één na zijn zij allen minderjarig. Twee jongens, van veertien en van zestien jaar, zjjn reeds door bewoners opgenomen. De vader van de jeugd herberg wilde, naar hij zei, nu eens straf optreden, aangezien hij meer malen met trekkers van Duitse na tionaliteit last heeft gehad met te laat binnenkomen. Na tussenkomst van de rijkspolitie heeft de man 's avonds laat de poorten van de jeugdherberg weer opengezet voor de tien jongelui. ,,Ik ben misschien te ver gegaan, maar dit was een pres tigekwestie," verklaarde hij. Delen van Europa zowel als van de V.S. en Japan worden op hef ogenblik geteisterd door hevige regenval en overstromingen. In verscheidene delen van West-Duitsland hebben zich giste ren zware onweers- en regenbuien ont last, waardoor grote schade werd aan gericht. Drie personen werden door de bliksem gedood. In het zuiden van de staat Baden wordt de schade tengevol ge van de slagregens en hagelbuien op ongeveer 900.000 gulden geschat. In het gebied van Podhale in Polen bij het Tatragegebergte, zijn drie men sen verdronken door overstromingen, die het gevolg zijn van zware regen val. In de Midlands, in Engeland, wordt nog meer regen verwacht, nadat zich gisteren al zware overstromingen voor deden, tengevolge waarvan het ver keer werd ontwricht. Vooral Sheffield heeft te lijden van de overstromingen, die tof nu toe geen mensenlevens heb ben geeist. Het station in het staalcen- trum moest gisteren worden gesloten. Verscheidene wegen naar de stad waren eveneens ontoegankelijk. In Noorwegen zijn de valleien Gud- brandsdalen, Romsdalen en Sunndalen over een gebied van duizenden hek- taren overstroomd door de wassende rivieren, gevoed door dooi van de sneeuw in de bergen. Tientallen boerde rijen in de overstroomde gebieden moe ten door de bewoners worden ontruimd. De situatie is het ernstigst in Roms dalen, waar de overstroming ongehoor de afmetingen aannam. De grote weg staat een meter onder water en de spoorlijn naar Aandalsnes is op ver schillende plaatsen verbroken. In Japan zijn in het gebied van Hirosjima tengevolge van overstromin gen door zware regenval vijf personen om het leven gekomen en dertig ge wond. Dertienduizend personen werde dakloos. Tengevolge van de regens, di na een periode van grote droogte kwa men, zjjn ruim tweehonderd bruggen en 180 dijken vernield. Er deden zich op honderd plaatsen grondverschui vingen voor. Eén wolkbreuk die zich gisteren in de Verenigde Staten boven Audubon in de staat Iowa ontlastte, kostte aan ne gen personen het leven. Zes personen worden nog vermist. De schade wordt op een miljoen dollar geschat. Advertentie verkrijgbaar bij: De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049 Woensdagmorgen heeft een grote brand gewoed in de filmstudio's van Samuel Goldwyn in het westelijk deel van Hollywood. Volgens een studio-functionaris zal de schade waarschijnlijk twee miljoen dol lar bedragen. Hij zei dat vele kostbare camera's, elektronische apparaturen en andere fotografische instrumenten ver loren gingen, waaronder een Todd-a-o- camera, die 300.000 dollar had gekost. Advertentie Onder commando van de Fokker-testpiloot H. Burgerhout, is woensdagmiddag in de stromende regen een Fokker F-27 „Friendship" uit Zuid-Amerika terug gekeerd op Schiphol. De machine heeft demonstratievluchten gemaakt in Zuid- Amerika en heeft door de overtocht over de oceaan bewezen ook niet terug te schrikken voor een lange oceaanvlucht. Men ziet hier de heer Burgerhout (tweede van links met koffer) bij zijn machine op Schiphol, omringd door directieleden en technici van Fokker. De Friendship is namelijk niet alleen met behulp van een extra brand stoftank over de Atlantische Oceaan gevlogen, maar hij heeft bovendien in Brazilië en Bolivia niet minder dan ne gentig demonstratievluchten gemaakt. Dat gebeurde op afgelegen plaatsen in de Zuidamerikaanse rimboe, op vliegvel den die deze naam nauwelijks verdie nen en waar iedere technische steun op de grond ontbreekt. Was er één motor „in elkaar gedraaid" of had een ander vitaal onderdeel het begeven, dan zou dat het einde van de Friendship-tour- nee hebben betekend. Een technische grondploeg van Fokker, die de tocht heeft meegemaakt, was namelijk wel voorzien van gereedschap voor kleine reparaties, maar niet van reserve-on derdelen. Aanvankelijk was men dat wel van plan, maar men heeft daar van af gezien omdat de ervaring leert dat juist diè onderdelen kapot gaan die men niet bij zich heeft. En men kan nu eenmaal moeilijk een heel reserve-vliegtuig mee nemen. Maar de reis is voorspoedig verlopen en alle vluchten die op het programma stonden zijn op tijd uitgevoerd. Gezag voerder Burgerhout heeft er echter met de Friendship geforceerde prestaties voor moeten leveren. Brazilië, waarvan het grondgebied vrijwel even groot is als dat van de V.S., heeft ongeveer 500 vliegvelden. Op vijftig daarvan de slechtste en meest ongunstig gelegen vliegvelden heeft Burgerhout de Friendship gedemonstreerd voor de Vorstelijke bezoekers op het concours-hippique in Aken. Van rechts naar links: Prins Bernhard, zijn moeder Prinses Armgard en Prinses Beatrix. Braziliaanse luchtmacht en de vijf gro te luchtvaartmaatschappijen van Brazi lië. Men had met opzet de slechtste uit gezocht om te kunnen zien wat de Friendship onder moeilijke omstan digheden waard is. Dat heeft Burger hout even uit de doeken gedaan; op het vliegveld Cachoeia op wel heel bijzondere wijze. De landingsbaan van dat „vliegveld" waar de Bra zilianen zelfs met een Dakota niet durven landen helt in de breedte over naar één zijde en loopt boven dien over een heuvel, zodat er in het midden een stevige bult zit, die het einde van de baan volkomen aan het gezicht onttrekt. Toen Burgerhout in de landing over de bult heen kwam, zag hij tot zijn ontzetting midden op het resterende deel van de landings baan een boom staan. Gelukkig kon hy de Friendship tijdig tot stilstand brengen. Eén van de eer ste dingen die hij vervolgens deed, was inlichtingen inwinnen over die merk waardige boom. Het bleek dat er ter plaatse een slechte plek in de baan had -ezeten en iemand had het originele dee gehad dat gat op te vullen met een stuk hout. „In een tropisch land als Brazilië moet je echter voorzichtig zijn als je er wat in de grond stopt," vertelde Burgerhout. Het stuk hout was gaan uitbotten en had zich gaandeweg ontwikkeld tot een heuse boom. De vlucht met de Friendship over de oceaan, uit en thuis 140 vlieguren, vormde tevens het waardig besluit van de vliegerscarrière van de heer Burger hout, die zoals gemeld als chef-invlie- ?er van Fokker is opgevolgd door de neer Mol. De directeur van Fokker, de heer F. J. L. Diepen, die hem met een ;rote groep Fokker-employees op Schip hol ontving, overhandigde hem ter her innering een klok, die nooit behoeft te worden opgewonden, omdat het uur werk door geringe temperatuurverschil len op gang wordt gehouden. De be jaarde ouders van de heer Burgerhout waren van de korte plechtigheid getui ge. De heer Burgerhout, die 45 jaar oud is, gaat Fokker niet verlaten. Hij krijgt een meer commerciële functie waarbij van tijd tot tijd ook nog wel eens wat zal moeten worden gevlogen. De heer Diepen omschreef die functie als „de voorpost van Fokker in het Verre Oos ten." De heer Burgerhout zal zich voor dat doel over enige tijd in New Delhi vestigen. Advertentie De ruim 3.000 ton metende viermaster „Passat", het zusterschip van de „Pa- mir", zal weer in de vaart worden ge bracht en wel om dienst te doen als op leidingsschip, aldus heeft Reuter in Hamburg vernomen. Zoals bekend is de „Pamir" in september van het vorig jaar gezonken in de Atlantische Oceaan tijdens een orkaan. Hierbij kwamen 80 mensen om het leven. De „Passat" zal opnieuw worden uitgerust, waarbij men gebruik zal maken van de jongste er varingen. De 24-jarige mej. J. van Kapel is dinsdagmiddag van het acht meter hoge dak van de ouderlijke woning in de Zui derstraat te Delft, waarop zij had liggen te zonnen, gevallen. Met ernstige ver wondingen werd zij opgenomen in het gasthuis te Delft, waar zij is overleden. Omtrent de oorzaak van het ongeval tost men in het duister. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot vrijdagavond (op gemaakt te 11.15 uur): Vrij veel bewolking met plaatselijk buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige naar noordooste lijke richtingen draaiende wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon 4.26-21.02. Maan 22.25-8.18. Het komende etmaal zal de luchtdruk in midden-Europa dalen en komt het zwaartepunt van het lagedrukgebied ten zuidoosten van ons land terecht. Dit heeft tot gevolg dat de wind naar noord oostelijke richtingen draait en dat de warme lucht die al geruime tijd uit Rusland over Scandinavië naar de Noordzee stroomt in de noordelijke pro vincies kan terugkeren. Intussen blijven de regenkansen groot tengevolge van een nieuwe randstoring, die zich boven de Alpen ontwikkelt. Hier en daar nog een verspreide bui, maar geleidelijk ook opklaringen en stijging van temperatuur. Weinig, later zwakke noordoostelijke wind. In de middag 20 gr. C. of iets hoger. Voor uitzichten: de warme lucht, die gisteren werd verdreven, komt langzaam van het noordoosten uit weer over ons land terug. Station Helsinki Stocknolrn Oslo Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfurt Müncben Züricb Geneve Wenen Innsbruck Rome Madrid Mallorca Weer geheel bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. geheel bew. half bew. regen zwaar bew. licht bew. regen geheel bew. zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt max. neersl. temp. ifgeL gisteren 24 uur 27 O.T 26 0 29 0 21 0 17 9.2 22 1.2 20 1.1 20 3 22 0 27 23 9 21 1 22 21 22 12 24 1.1 20 5 28 0 23 32 0 Advertentit Weerdienst London seint: Het bewolkte onweersachtige weer zal niet lang meer duren. Een mooie warme periode zal volgen. Een service van de gezamenlijke brouwers van het best* Nederlandse bier. een reis van Win binnm 8 dagen! Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonrteaeMJn u voor a t. zondag verwacht. Stuur een 'Het bier ia weer beet'. Postbus 2200. A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wis het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint tOOO gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspelling** wordt deze prijs gedeeld. Beslissing ven bet C.B.K. is bindend. Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er WO troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorig» zondig: 0.3 uur zon, geen neerslag. 2 prijswinnaars: W. L Hendriks. Noordeindestraat 40. Utrecht A. Postma, Juffermansstraat 56. Oegstgsest. WAT IS IMCOST .International Meteorological Consultant Services: weerkundigen, die het weer voor de geallieerde operaties voorspelden. WAT BETEKENT 'BIER' EIGENLIJK T Het woord bier komt van "biber": dat I* monnikenlatijn uit de 6a entiw en betekent .4 dronk. Toen wist men "t al: een goede dronk moet bier zijnl BIER IS BUT VOOR BEIDEN Hij'Je weet 1: men en vrouw zijn één Zij: 'Maar daarom hoeven we toch niet santen met één (lesje bier te deen 7'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1