Prij sverlaging van melk met één cent zal dit seizoen niet doorgaan Melkp Te weinig gelegenheid om slachtpluimvee te kopen W Een bedelaar keerde zijn zakken om: zestienhonderd gulden F Luns pleit voor akkoord over vrijhandelszone Twee Duitse straaljagers in botsing J PHILIPS Produktschap tegen storting in het landbouwegalisatiefonds rijs Door de bliksem gedood Driehonderd poeliers moeten elf miljoen Nederlanders bedienen Tussen neus en lippen Hongerige yeti „De kroon op het bouwsel van Europese economische integratie de Atleet uit Middelburg Politie stuit op een wijdvertakte smokkelbende 1 SILETTE L DONDERDAG 3 JULI 1958 PAGINA IN GESANEERD WEST-NEDERLAND Uit stelen gegaan om zijn schuld te kunnen betalen Anderhalf jaar voor vertegenwoordiger *1 Éb- Juiste belichting geen probleem meerl i Grapjes aan banden Boombewoner Westeuropese Unie vergadert in Parijs Boven ons land Piloot redt zich met de schietstoel; één toestel behouden Minister Vondeling twee maal van Schiphol vertrokken Vliegtuig keerde terug wegens motorstoring Hein Cu jé Na aanhouding van „Mooie Madeleine" Reeds 12 arrestaties verricht Radicale vernietiging van (HeA nsectendodende lamp Ook eerste divisie heeft een maandblad Twee mannen in de Nieuwe Maas verdronken Motorrijder verongelukt Burgemeester van Wijde- wormer benoemd (Van onze Haagse redactie) Het produktschap voor zuivel heeft minister Vondeling in een schrijven ver docht om herziening van het besluit in take de melkprijs in de niet-gesaneerde gebieden in het westen van het land. Zoals wij woensdag reeds in een groot deel van onze oplagen berichtten, zal de halfjaarlijkse prijsverlaging met cén cent in deze gebieden dit jaar niet doorgaan. De minister wil de melkslij- tcr de hogere opbrengst via een hef fing van een cent laten storten in het landbouwegalisatiefonds, dat in moei lijke omstandigheden verkeert. Het produktschap zuivel wil de meer opbrengst echter gebruiken voor het verhogen van de slijtersmarges in deze gebieden. Het verzoekt de minister deze mogelijkheid nog eens in overwe ging te nemen. Tegen het voorstel van de regering wordt aangevoerd, dat het discriminerend werkt. Als de consumen- Aangezien er geen halve centen meer bestaan, vragen de melkslijters in westelijk Nederland de eerste helft van het jaar een halfje te veel voor een liter en de tweede helft een half je te weinig. De goedkopere periode ls nu aangebroken. Als alles normaal zou de melkprijs met een cent moeten worden verlaagd. Wie zal echter verbaasd zijn over het feit, dat er in de melksector weer eens iets abnormaals aan de hand is. He melkslijters vinden hun marge ie laag. Zij stelden daarom minister Zijlstra voor de prijsverlaging maar niet te laten doorgaan. Minister Zijl stra had daar wel oren naar. Minister Vondeling ook, maar dan op zijn eigen vindingrijke manier. Hij voelt namelijk alles voor het voorstel van de slijters, mits deze laatste maar niet zelf van de hogere opbrengst van de melk profiteren, doch deze in het landbouwegalisatiefonds laten vloei en, dat door de ongunstige zuivel- tituatie een groot tekort vertoont. Zo vechten er dus twee honden om een been. Het produktschap zuivel is nogal heftig tegen minister Vonde- Ung in verzet gegaan. Het komt er eiQenlijk op neer, dat het de bewinds- "m^n kwalijk wordt genomen, dat hij £08 handiger is dan het schap zelf. Praktische verweer is, dat de re- Beling van (jg minister niet uitvoer baar is en tot knoeierijen moet leiden. ■Daarnaast brengt men als principieel bezwaar naar voren, dat de consu menten in een bepaald gebied niet meer geld naar het landbouwegalisa tiefonds behoeven te dragen dan con sumenten in andere delen van het laVDdeZe zorg voor de consument klinkt wel roerend, doch niet geheel over tuigend De huisvrouw pleegt er met over na te denken hoe haarJ[eld^ weg door het melklabynnt zal gaan. Zij betaalt, zowel in het tontel-Von deling als in het voorstel van de melkslijters, een cent meer danvne- Ser, waarmee voor haar de kous wel is, daar ze nog meer te doen heeft. Toch voelen wij, als er van prijs verhoging sprake moet zijn, voor net Foorstel-Vondeling het minst. Het ar gument, dat de. regeling niet uitvoer baar is, moet immers serieus worden genomen. Bovendien erkent de re~ gering, dat de slijtersmarge te gering is. Het gaat in het onderhavige voor stel om een tijdelijk voordeel van 1,3 miljoen gld. Dat betekent voor de slijters veel, voor het L.E.F., dat een tekort van honderden miljoenen gul dens heeft, betekent het praktisch niets. Zou de minister daarom niet liever tot het besef moeten komen, dat hij, cils het over tekorten gaat, toch eigenlijk geen partij is voor de slijters? Zo hij de handel geen marge- verhoging wil geven, laat hem dan ook niet zijn vindingrijkheid op zulk een pietepeuterige schaal te eigen bate aanwenden. Laat er dan voor lopig maar helemaal geen prijsver hoging komen, zodat tenminste de oonsument als derde hond met hei been aan de haal kan gaan. De Zwolse rechtbank heeft een 39-ja- *ige vertegenwoordiger uit Zutphen ver oordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek en terbeschikkingstel ling van de regering. De eis luidde een Jaar met aftrek, alsmede terbeschik kingstelling. De man, die van nationaliteit Duit ser is, in 1943 uit het Duitse leger de serteerde en uitstekend werk deed voor de Nederlandse illegaliteit, had van zón werkgever een voórschot van 2.500 ge degen om te kunnen verhuizen van pussum naar Zutphen en daar zijn huis *n te richten. De schuld bezwaarde hem ?n om hem vlugger te kunnen aflossen, besloot hij te gaan inbreken. Vierentwm- "g inbraken pleegde hij. ïn 1951 werd hij, eveneens wegens het Wegen van een grote serie inbraken, Veroordeeld tot zes en een "half jaar ge vangenisstraf. Na vier jaar werd hij Voorlopig in vrijheid gesteld. Aanvan kelijk ging alles goed, doch plotseling was het weer mis. Volgens het psychiatrisch rapport is «e man niet geheel toerekeningsvat baar. Van een zware gevangenisstraf wordt weinig heil verwacht. Tijdens een onweer in Beilen is woens- de 42-jarige Willem Boer, terwijl hjj «ian het grasmaaier, was, door de blik- m getroffen en onmiddellijk gedood. ten in de niet gesaneerde gebieden één cent meer voor de melk moeten beta len, omdat het LEF er slecht aan toe is, betekent dit, dat voor deze consu menten en voor hen alleen in feite de subsidie met één cent wordt ver laagd. Verder zegt het produktschap over het voorstel, dat het niet uitvoer baar is. Zowel gesaneerde als niet ge saneerde slijters betrekken hun melk van dezelfde standaardisatiebedrijven. Als nu de niet-gesaneerde slijters één cent meer voor de melk moeten beta Jen, ligt het voor de hand, dat zij hun inkopen door gesaneerde collega's zul len laten verrichten. Dergelijke knoeie rijen zullen niet zijn te voorkomen. Ter verduidelijking zij gezegd, dat dus zowel regering als bedrijfsleven tegen een melkprijsverlaging zijn. Het gaat alleen om de vraag of de hogere op brengst zal worden gebruikt voor het LEF of voor de slijters. Als de rege ring weigert het verzoek van het pro duktschap, vervat in bovenvermeld schrijven, in te willigen zal het schap de „niet uitvoerbaar" genoemde regeling dus toch ten uitvoer moeten brengen. In het uiterste geval kan de regering de regeling op kosten van het produkt schap doen uitvoeren. Tot de niet gesaneerde gebieden in het westen van het land behoren o.a. de steden Den Haag, Rotterdam en Am sterdam. In Brussel zijn dezer dagen de ministers van Klein Europa bijeengeweest om en kele spoedeisende zaken af te handelen. Tot een besluit over de Europese hoofd stad kwamen zij echter niet. Op deze foto ziet men de Nederlandse delegatie v.l.n.r. dr. J. Linthorst Homan. minister Luns en staatssecretaris drs. E. H. van den Beugel. Het lid van de Raad van State de heer M. A. Reinalda, die ernstig en lang durig ziek is geweest, is thans hersteld. De heer Reinalda heeft voor het eerst weer een vergadering van de Raad van State bijgewoond. Advertentie Kleinbeeldcamera's met Agfa Color Apotar en Agfa Color Solinar, de beroemde Agfa lenzen, op kleur gecorrigeerd Elke Silette heeft snel- transport en fllts- eontaet. t aangebouwde beHchtingsmeter Vooral voor kleurenfoto's met Agfacolor is de belichtingsmeter ideaal. Iets heel bijzonders: de Agfa Silette SL, Color Solinar 2.8, Prontor SLK- aluiter - de camera met half- automatlsche belichtingsrageling(metlnff Nog reel meer bleét het Agfa camera-assortiment. Vraag brochures aan Uw foto handelaar of bij de Agfa Amateur Seorkedienst, Postbus 98, Arnhem De politie in Rome arresteerde onlangs een bedelaar wegens rondslenteren op straat en vroeg hem uit nieuwsgierigheid hoe veel hij die dag had opgehaald. De zwerver keerde zijn zakken binnen ste buiten waarop de verbaasde politie-mannen bankbiljetten en geldstukken telden tot een totaal be drag van ongeveer 300.000 lire (ruim 1.600 gulden), x De „Zentrale der Deutschen Konzert- und Gastspieldirek- tion", het overbruggend oost- Duits theaterbureau, heeft besloten in het vervolg alleen westerse artis- ten in oost-Duitse theaters te laten optreden wanneer van hen vaststaat dat zij strijders voor de vrede zijn, of figuren wier kunstzinnige mani- oft vmtie festaties bijdragen aan de opbouw h.S i* Wrlfikleven" van het socialisme. ..Wii heVihon niets gebouwd. „Het is een heerlijk _leven form van ruwe balken van ongeveer van het socialisme. „Wij hebben niets tegen geestigheid of humor, maar kunnen niet toestaan dat de gevoe lens van de arbeiders gekwetst wor den doordat iemand op een toneel hun socialistische verworvenheden door het slijk haalt", aldus de toe lichting op het besluit. Dat de grap jes meestal erg gewaardeerd werden, en dat er zelfs volle zalen mee wor den getrokken, is de impresario, die alles regelt, blijkbaar voorbij gegaan. zegt Frank en houdt hardnekkig vol dat hij zich nooit eenzaam voelt in zijn hutje in de boom. Zijn enig ge zelschap zijn een hond en een kat, beide zwart, een radio, twee grammo foonplaten en zes opgezette vogels. Gunnells voorliefde voor het wonen in een boom stamt nog uit de tijd toen hij als jongen uit kamperen ging. Hij woonde in een tent in ver schillende plaatsen, maar hij moest zo vaak verhuizen dat hij besloot in een onroerend goed als een boom te gaan wonen. Daar is het bij geble ven. Niet dat hij geen woning neeft E_ van een meer orthodoxe soort. Hij en inwoner van een dorpje, dat d laat hlJ vier dagreizen van Nepal's ^nvfdeT en z"jn getrouwde broer hnnfristari KathmanHu verwii- f1!11 vauei en ZIJ" hoofdstad Kathmandu verwij derd ligt, heeft onlangs de hulp van de regering ingeroepen bij het be strijden van een „vreselijke sneeuw man", een „yeti", die aan zijn meel gezeten had. De Nepalees had de yeti met eigen ogen het meel zien vreten. Dit is dus alweer een bericht °Yer de legendarische sneeuwman, j.oor be inheemsen beschreven wordt als halfmens-halfaap. Een lid van de koninklijke Britse geografi sche vereniging, de heer Eric Ship- ton, ontdekte de vreemde voetsporen van de yeti zes jaar geleden voor het eerst. De afdrukken waren iets langer en breder dan die van een mensenvoet. Op sommige plaatsen werden bovendien duidelijk afdruk ken van drie brede „tenen" en die van een brede „duim" gevonden. rank Gunnel] woont te Powick in Engeland al 28 jaar in een boom en heeft het er best naar zijn zin. De boom waarm de 64-jarige vrij gezel woont is een wilg van naar schatting 500 jaar oud. Op een plat- in wonen. De boomhut heeft nog een bepaalde practische kant. Zij staat dicht bij de oever van de Terne, die vaak buiten haar oevers treedt. Wan neer Gunnell een rapport over de waterstanden in Wales heeft gehoor waarin voor een overstroming van de Teme wordt gewaarschuwd, geeft hij zich drie dagen de tijd om zich op een isolering door water voor te bereiden. Hij slaat dan proviand m en wacht de komende dingen af. Een keer moest hij twee weken ïnalzon- dering in zijn boom blijven tot net water was gezakt. Hij vond dat een van zijn gelukkigste ervaringen Gunnell, die van beroep vuilnis ophaler is, brengt zijn vrije tijd door met zwemmen en vissen. Ook geen hij de kinderen uit de buurt zwem les en redde hij in de 28 jaar dat hij in de boom woonde, niet minder dan 16 mensen van de verdrinkingsdood. Zijn inkomen als vuilnisophaler vult hij aan door koeien en schapen te hoeden op de nabijgelegen weilanden en verder kweekt hij wat groenten en bloemen, die hij aan vaste klanten verkoopt. „Het leven", aldus de filo sofische boombewoner, „is t gemak kelijker dan men denkt...." De Westeuropese Unie heeft gisteren te Parijs in het paleis van Jena een begin gemaakt met haar jaarlijkse bij eenkomst, aldus melden Reuter en A.F.P. Op de zitting, die vier dagen zal duren zullen defensie- en andere veilig heidsproblemen betreffende West-Euro pa worden besproken. Er nemen 178 parlementsleden uit België, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië Nederland, Luxemburg en West-Duitsland aan de conferentie deel. De voorzitter, de Brit Hutchinson, zei in een rede: „Onze beste wensen gaan uit naar Frankrijk met zijn moeilijkheden en zijn taak een pro bleem opte lossen, waardoor het zo vele jaren is geplaagd en dat zoveel bloed, zweet en tranen heeft gekost". Ziekte aan het hart van Frankrijk is vergif in het hart van Europa, een dodelijk gevaar ten overstaan van een tegenstander, die nog eens heeft getoond door zijn onmenselijke en barbaarse behandeling van de Hon gaarse leiders, dat hij even onver zoenlijk en onbetrouwbaar is als te voren," aldus Hutchinson. De voorzitter van de ministerraad van de W.E.U. minister mr. J. M. A. H. Luns, verklaarde in zijn jaarlijks rapport, dat het Westen zich met het oog op de nieuwe Russische taktiek van economische druk, die zowel tegen het Verre Oosten als Europa is gericht, moet mobiliseren om haar voortbe staan te verzekeren. Volgens minister Luns is de eerste taak het sluiten van een verdrag voor een vrijhandelszone in Europa. „Dit zou de kroon zijn op het bouwsel van de Europese econo mische integratie. Anders zie ik het ge vaar van een kloof tassen de zes lan den van de Europese gemeenschappe lijke markt en de andere Westeuropese landen." Verder zei de minister, dat nauwere culturele, sociale en econo mische samenwerking in de W.E.U. noodzakelijk is. Minister Luns verklaarde voorts te wensen, dat er geen Britse troepen meer van het Europese vasteland wor den teruggetrokken. Er moet een rege ling worden getroffen volgens welke de Britse troepen op hun huidige sterk te, namelijk 55.000 man blijven gehand haafd. De minister keerde zich verder tegen een aantal nieuwe plannen, waar onder het plan-Rapacki tot het schep pen van een atoomwapenvrije zone in Europa. Dergelijke plannen berusten op een fundamentele denkfout, daar zij al leen gevolgen van de spanning tussen Oost en West willen wegnemen en niet de spanning zelf. Minister Luns besloot met de woor den: „Het Westen zal dus enerzijds zijn pogingen moeten voortzetten tot het sluiten van een akkoord dat leidt tot waarlijke ontspanning door regeling van het Europese probleem en in het bij zonder de Duitse kwestie of door een algemene ontwapening, maar anderzijds zal het, zolang een dergelijke regeling nog niet is getroffen, alles moeten doen om te blijven werken aan zijn de fensie om zijn vrijheden en zpn bestaan te verzekeren. Een minimum van der tig divisies, uitgerust met moderne wa pens, blijft een eerste noodzaak," al dus Luns. zijn Omstreeks vijf uur woensdagmiddag twee Thunderstreak-straaljagers van de Bondsrepubliek Duitsland tij dens een oefenvlucht met elkaar in aan raking gekomen. De toestellen vlogen toen in de omgeving van Ittervoort. Een der twee vliegtuigen werd tenge volge van de botsing zo ernstig be schadigd dat de bestuurder ervan be sloot door middel van de schietstoel net vliegtuig te verlaten. Het andere toestel werd eveneen beschadigd maar niet zodanig dat het niet meer vliegen kon. De bestuurder vloog het toestel terug naar zijn basis Nörvenich ten zuidwesten van Keulen. Ongeveer twee minuten nadat de vlie ger het door hem bestuurde toestel had verlaten kwam dit in de gemeente Maarheeze, 26 km verder, aan de grond. De vlieger bereikte ongedeerd de aarde en ging later naar de vliegbasis Eindhoven. Hij is inmiddels naar Duits land teruggekeerd. Na aanraking met de grond spatte het vliegtuig uiteen. De brokstukken verspreidden zich over een oppervlakte van ongeveer een halve vierkante kilo meter. Geen der in de buurt liggende ontginningsboerderijen heeft schade op gelopen. Naar verwacht wordt, zal de Assem- blée zich vandaag vooral bezig houden met een rapport van de Nederlandse kolonel J. J. Fens, waarin er namens de defensiecommissie van de Assemblee wordt aangedrongen onmiddellijk maat regelen te nemen om West-Europa „werkelijke veiligheid" te geven. In het rapport van kolonel Fens wordt ge zegd, dat in de centrale sector van Europa slechts vijftien divisies van de NATO als gevechtsklaar kunnen worden aangemerkt. De secretaris-generaal van de NATO, Spaak, zal de Assemblée vandaag toespreken De Raad van ministers van de E.E.G. heeft gistermiddag te Brussel onder voorzitterschap van de Duitse mi nister voor atoom vraagstukken, Sieg fried Balke, van gedachten gewisseld over de onderhandelingen, die in de O.E.E.S. te Parijs worden gevoerd over de oprichting van een vrijhandelszone. In een na afloop van de conferentie uit gegeven perscommuniqué wordt over deze besprekingen slechts verklaard, dat de Raad van ministers heeft besloten deze besprekingen 23 juli te Parijs voort te zetten. De voorzitter van de Nederlandse pluimveeorganisatie, de heer G. Ver- gaay uit Breezand, heeft op de jaar vergadering in Utrecht gewezen op het feit dat in ons land zo weinig slachtpluimvee wordt geconsumeerd. Fnuikend voor een goede afzet noem de hjj de onmogelijkheid het produkt te kopen. Ongeveer driehonderd poeliers met een winkelvergunning moeten elf miljoen Nederlanders bedienen. De voor de verkoop van panklare slachtpluim- veeprodukten goedingerichte grootwin keliers, aie er naar hunkeren aan de slag te gaan, worden aldus spr. door een to taal verouderde en dwaze vestigings wetgeving uitgeschakeld. Alle pogingen hierin verandering te brengen lijken af te stuiten op een of andere onzichtbare muur, die bepaalde heilige huisjes schijnt te moeten beschermen, aldus de voorzitter. Er is, zo ging de heer Vergaay voort, in de pluimveehouderij nog wel iets te verdienen, maar dat is alleen mogelijk door hard werken, een zeer behoorlijk vakmanschap en het nemen van risico. Gezien het in de bedrijven geïnvesteer de kapitaal is de mogelijkheid een re delijke winst te maken absoluut te klein, terwijl het risico veel te groot is. „Als wij dan in aanmerking nemen dat onze bedrijfstak op geen enkele manier wordt gesteund, maar zelfs belast met de mo nopolieheffingen en ondanks dit even goed voor een behoorlijk deviezeninko- Minister Vondeling, die woensdagmid dag met acht leden van de Nederland se delegatie per K.L.M. naar Milaan was vertrokken om de internationale landbouwconferentie te Stresa bij te wo nen, was na ongeveer een half uur reeds op Schiphol terug. De K.L.M.-constellation Tilburg, on der commando van gezagvoerder Van der Born, was op schematijd van Schiphol vertrokken, maar na een kwar tier kreeg de verkeerstoren bericht, dat het toestel terugkeerde wegens een hydraulische storing aan een van de motoren. Dit was de oorzaak, dat mi nister Vondeling en de acht leden van de delegatie ruim twee uur in de spe ciale wachtkamer van de Europahal vertoefden. Toen was de storing opgehe ven en vertrok men ten tweeden male. Eind vorige week sneuvelde op de nieuwe Middelburgse sintelbaan Wim Slijkhuis' een dozijn jaren oude rekord hard lopen op de vijfduizend meter. Sinds 1946 was Slijkhuis met veertien minuten en veertien seconden Neerlands snelste man op die afstand. Zaterdag liepen in Middelburg drie jonge atle ten, Joep Delnoye, Wim Roovers en Hein Cujé. Hun tijdschema was 14 minuten en twintig se conden. Spoedig bleek echter, dat het aanmerkelijk sneller ging. In de laatste twee ronden maakte Cujé van de gelegen heid gebruik en ging er tussen uit. Met een voorsprong van bijna honderd meter bereikte hij de finish en daar werd afge drukt op 14 minuten en 13,8 seconden. De twaalfjarige onaf gebroken regeringsperiode van Slijkhuis, die in Oslo was be gonnen, was voorbijBij het nameten van de baan bleek bovendien, dat deze enkele meters langer was dan de voor geschreven vijfduizend, zodat iedere twijfel aan de prestatie van de jonge Middelburger uit gesloten was. „Ik kon wel een gat in de lucht springenantwoordde Heinrich Gerard Cujé op onze vraag, hoe zijn reactie was, toen het tot hem doordrong, welke prestatie hij had geleverd. Deze enthousiaste uit spraak was tegelijk typerend voor de misschien wat tengere donkerharige jongeman, die in het kantoor van het Middelburgse filiaal van R. S. Stokvis en Zonen, waar hij chef van de voorraad-administratie is, tegenover ons zat. Hij is geen over-het-paard-getïlde wonder-atleet en is als een kind zo blij met de prestaties, die hij dank zij hard en intensief trainen weet te behalen. Eigenlijk doet Cujé nog niet eens zo heel lang aan atletiek. Gemeten met de maten, die de sport ten aanzien van leeftijden pleegt aan te leggen, begon hij er zelfs vrij laat mee: vijf jaar geleden, toen hij twintig was. Vroeger hield hij zich fysiek op peil met zwemmen, tafeltennissen, korf ballen, wandelen en vele andere vormen van sport, maar eerst in 1953 zocht hij het in de richting van de atletiek, met name het hardlopen. In het begin waren zijn prestaties niet opzienbarend; hij kwam zeker niet boven het gemiddelde en na een paar maanden besloot hij dan ook om het roken er aan te geven. Zwemmen was ook uit den boze en voor andere vormen van sportbeoefening vond hij geen tijd meer. Gemiddeld twee-en- een half uur per dag trainde hij op korte en langere afstanden. Toen kwam er vrij spoedig verandering in de kwaliteit van zijn prestaties. Hij begon mee te tellen op de Nederlandse sintelbanen en in cross-countries en ook is Cujé nu sedert enkele jaren een graag geziene gast en een geduchte tegen stander op de internationale wedstrijden. Reeds drie maal bleven door hem gemaakte tijden beneden die van Nederlandse rekordhouders. Dat gebeurde vorig jaar te Brussel tijdens drieduizend meter steeplechase en begin dit jaar één maal te Tourcoing op de tweeduizend meter hardlopen. De erken ningen gingen echter zijn neus voorbij, want de Brusselse baan bleek niet aan de internationale eisen te voldoen en in Tourcoing was er iets mis met de tijdmeting. Zaterdag in Middelburg was evenwel alles in orde en méér dan dat Hein Cujé, die Middelburger van geboorte is en al jaren lang lid van de plaatselijke atletiekvereniging „Eendracht Maakt Macht", heeft geen vaste trainer. Hij doet dat „op eigen houtje" met uitzondering van donder dagsavonds. Dan gaat hij naar de centrale training in Breda, tezamen met Wim Roovers van „Thor" uit Roosendaal, Frans Künen van „Sprint" uit Breda en Anton Jonkers, eveneens van „Sprint", en ontvangt er de nodige aanwijzingen van de K.N.A.U.-coach P. de Korver. Daar wordt speciaal op de lange afstand gelopen. Aanstaande zondag komt Cujé ook uit tijdens de Nederlandse kampioenschappen hardlopen te Rotterdam en wel op de tien kilometer. Zijn grote rivalen daar zullen wederom Roovers en Künen zijn. „Dat zijn speciaal lopers op die afstand, maar ik geef mezelf wel een redelijke kans, als het tenminste niet te warm is en als er niet te veel. wind staat," meent Cujé, want hij heeft de overtuiging, dat de beide an deren beter tegen warmte en wind kunnen dan hij. In augustus worden in Stockholm de Europese kampioenschappen ver lopen en als Cujé's resultaat zondag goed is, bestaat er een mooie kans, dat hij meegaat naar Zweden om de eer van Nederland op de tien of op de vijf kilometer te verdedigen, tenzij.Tenzij het ministerie van oorlog niet gunstig beschikt op Heins verzoek hem uitstel van eerste oefening te verlenen. Want dan moet hij op 6 augustus in Ede (Gelderland) zijn om ingedeeld te worden bij de verbindingstroepen. Dat hij eerst op vijfentwin tigjarige leeftijd wordt geroepen om zijn dienstplicht te vervullen is het gevolg van het feit, dat Cujé door geboorte een andere dan de Nederlandse nationaliteit had en in januari van dit jaar werd genaturaliseerd. Misschien echter oordeelt de minister de verdediging van 's lands sport-eer wel enkele weken uitstel van dienstplicht waard. Zaterdag j.l. was uiteraard een der hoogtepunten van Cujé's leven, een dag, die hij niet licht zal vergeten. Doch donderdag 24 juli aanstaande zet hij een stap, die voor hem ongetwijfeld nog vele malen belangrijker zal zijn en niet voor hem alléén, want dan zal hij in het Goese stadhuis in de echt worden verbonden met mejuffrouw Ria van Bemden. Moge het aanstaande gezin CujéVan Bemden eenzelfde voorspoed genieten als Hein Cujé in de atletiek! men zorgt, dat menen we met recht te mogen zeggen, dat onze pluimveehou ders een eervolle plaats innemen in de Nederlandse gemeenschap." Gelukkig komt er de laatste tijd wel enige verandering op dit gebied en ook in Den Haag begint men te begrijpen, dat de kakelende kippen in onze volks huishouding terdege meetellen, aldus de voorzitter. De botersmokkelzaak in Zuid-Lim burg, die aan het licht is gekomen blijkt omvangrijker te zijn dan zich aanvankelijk liet aanzien. Dacht men aanvankelijk dat de tochten van de Maastrichtse smokkelaars los van el kaar stonden, de nadere verhoren wij zen erop dat er een sterk vertakte smokkelorganisatie is, welke haar lei ding heeft in België, met bijposten in Gulpen op een landbouwhoeve, en in Maastricht in een garage. De economische officier van justitie te Maastricht, mr. P. van Mierlo, heeft in verband met het uitgebreide onder zoek in deze vrij belangrijke affaire zijn vakantie onderbroken. De econo mische- en douanediensten in Neder land en België hebben in totaal reeds twaalf arrestaties verricht. De helft hiervan zijn Belgen, de zes anderen zijn Maastrichtenaren en een Gulpenaar. De aangehouden „Mooie Madeleine", die meewerkte door het verschaffen van auto's uit haar garage voor de smok- keltochten, wordt beschouwd als een der voornaamste figuren in deze smok kelorganisatie, welke tot nu toe, zoals kon worden nagegaan, ongeveer 36.000 kg boter heeft gesmokkeld. De eigen lijke hoofdleider van het smokkelcom- plot is echter nog niet ondekt. Men heeft aanwijzingen dat dit een Belg moet zijn, maar zekerheid hieromtrent bestaat nog niet Advertentie tnet 100 verdamping!» tabletten PHILfP$ (Van een onzer verslaggevers) Dezer dagen is het eerste nummer verschenen van de EM'er, het contact blad van de parate eerste divisie Zeven December. Behalve de vierde divisie (De Vier) heeft nu ook de eerste divisie dus een eigen maandblad. Wat de naam betreft, de letters E en M duiden aan dat deze eerste divisie Zeven December een voorzetting is van de Zeven Decem- berdivisie die als expeditionaire macht in Indonesië heeft deelgenomen aan da politionele acties. De eerste divisie Zeven December is met ingang van 1 november van het vorige jaar als parate formatie aan da Nederlandse strijdkrachten toegevoegd. De divisie is in het stadium van opbouw Het nieuwe maandblad beoogt o.m. het contact tussen de verspreid gelegerde onderdelen van de divisie te1" onderhou den. Twee constructieschilders zijn van morgen verdronken in de Nieuwe Maas, toen zij bezig waren met schilderwerk onder de tweede boog van de Willems brug te Rotterdam aan de zijde van de Maaskade. Het zijn de ongeveer 25- jarige A. van der Velde uit de Mar- nixstraat te Rotterdam, gehuwd en va der van twee kinderen, en de 28-jarige Joh. van der Kruit, die aan de Dreef in Rotterdam-zuid woont. Twee collega's, die onder dezelfde boog op een andere stelling bezig wa ren, hoorden opeens geschreeuw en za gen de stellingplank waarop de anderen gestaan hadden in het water drijven. Jlven later zagen ze ook hoe Van der Velde, die kon zwemmen, de han dreik- te aan Van der Kruit, maar daarop verdwenen beide mannen in de diepte. Er is nog een reddingsboei uitgewor pen, maar zonder succes. Ook met dreggen heeft men tot nu toe geen resultaten kunnen behalen. Op de Amhemseweg ter hoogte van „Klein Groenendael" is de 25-jarige mo torrijder H.J.G.H. uit Velp 'in botsing gekomen met een personenauto. De automobilist haalde een voor hem rij dende auto in en kwam daarbij op de linker weghelft terecht. De motorrijder liep een schedelbasisfractuur op en is kort na aankomst in het Julianazieken- huis te Apeldoorn overleden. De acht tienjarige duopassagiere, mej. W. R... eveneens uit Velp, moest met een lin kerbeenfractuur worden opgenomen. Bij K.B. is met ingang van 16 juli benoemd tot burgemeester van Wiide- wormer de heer E. C. Tjaden te Rijs wijk. Hij is thans werkzaam als hoofd commissie ter provinciale griffie van Zuid-Holland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5