De geleerden in Geneve verkennen het terrein De bromfiets passeert 1 DE VERSCHRIKKELIJKE „SNEEUWMAN" D Stapa: KNEEDBAAR HOUT van Geta Bever ftiCtof ipil no Verbond Ned. Werkgevers deelt de bezwaren niet WIE ADVERTEERT- I EEN MOORD! EISENHOWER: De Russische nota s soms moeilijk te hegrijpen Examens Aantal werklozen in juni gedaald Rechts inhalen niet altijd geoorloofd, soms gevaarlijk Amerikanen en Russen op zoek tiaar I Wordt nog deze zomer een exemplaar gevangen? Amerikanen vonden al een j sneeuwmannen- woning W Een kwestie van vertrouwen HET STAKEN VAN KERNPROEVEN LIDMAATSCHAP KAMER EN S.E.R. Van 28 tot 415.000 personenauto's DONDERDAG 3 JULI 1958 PAGINA 9 Het vergaan v^n de „Nigeria" Ongunstig weer en technische defecten Nieuwe voorzitter produktschap voor groenten en fruit Exploitanten van speel automaten veroordeeld •- Een scalp De ontdekking Vier tenen... Dood of levend! Ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken overleden stop i dorst met vruchtenlimonade en -tonic door AGATHA CHRISTIE Zeepost 60 jaar K.N.A.C. Ingewikkelde technische problemen zijn de eerste en tweede dag van de con ferentie van deskundigen uit Oost en West die te Genève bijeen zijn om de mogelijkheid van het ontdekken van schendingen van een eventuele over eenkomst over het staken van proeven met kernwapens te bestuderen nog niei aan de orde gekomen, aldus bericht Reuter. Eerst wordt in het algemeen het terrein verkend. Er moet een lijst worden opgemaakt van de verschillen de soorten ontploffingen, hun omvang en hun uitwerkingsgebied, en verder moeten de van beide kanten gebruikte technische termen en gegevens worden gedefinieerd teneinde tot een gemeen schappelijke taal voor de verdere be sprekingen te komen. De geleerden hebben gisteren besloten morgen weer hijeen te komen. Er is niet meegedeeld Waarom de deskundigen vandaag niet vergaderen. Waarschijnlijk zullen zp hun regeringen raadplegen. President Eisenhower van de Verenig de Staten heeft op zijn wekelijkse pers conferentie gezegd, dat hij geen verkla ring kan geven van de beweegredenen der Russen, toen zij aanvankelijk dreig den de kernnroevenconferentie te Ge nève te bovcotten tenzij de Verenigde Staten zouden toegeven dat het uitein delijke doel der conferentie was tot op- AMSTERDAM, 2 juli: Doet. biologie: B. Zwart, Wormerveer; cand. wis- en natuurk.: mej. C. H. Biersteker, W. Ch. de Koek, Amsterdam. Cand. rechten: H. M. Snijders, A. J. Peeck en A. J. A. M. Nooy, Amsterdam en met lof mej. J. E. Kasdorp, Amsterdam; met lof doet. theologie: W. van Dooren, Den Haag; doet. Duits: W. Schultheis, Haar lem; doet. economie: W. D. Voorthuysen, W. R. Th. I. M. v. d. Does de Willebois, Amsterdam en R. G. Sikkema, Heem stede; doet. pol. soc. wet.: A. Nuis, Amsterdam; belastingconsulentexamen: W. L. C. Meyer, Amsterdam. AMSTERDAM, 2 juli. (G.U.): Be vorderd tot arts: L. Onvlee, G. J. Hem- penius, J. A. S. H. Smits, J. P. v. d. Hooft, J. J. v. Benthem Jutting, A. W. Kastein, H. L. v. Amerongen, V. F. P. M. van Amelsvoort, J. S. M. Gerrits (Amsterdam), J. C. Beldrok (Haarlem), J. C. Salverda (Hoofddorp) en J. K. van der Korst (Weesp). Artsexamen le ge deelte: mevr. B. S. Viëtor-Van Menk, A. A. M. Broess, J. A. Roorda, W. G. Vogelaar, H. J. J. Ph. Pieters, H. E. Koppenol, T. E. Hoffman (Amsterdam) en N. Hazelhoff (Heemstede). AMSTERDAM, 2 juli. (G.U.). Ge promoveerd tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift „Die inwer king van p-tolueensulfonielchloried op Piridien-n-oksied": P. A. de Villiers, Seb. te Potgietersrust, Transvaal. Pro motor was prof. dr. H. J. den Hertog. AMSTERDAM Vossiusgymnasium. jji»™ A: Hans Renes, Nel Vega, Carla afgelopen/"3 Wltte' De examens zijn AMSTERDAM, 2 juli. Accountants diploma van het Nederlands Instituut Van Accountants: L. E. Ariëns, Maurik; I. K. Bakker, Aerdenhout; H. J. v. d. Berg Jeths jr., Eindhoven; N. van Be- zooijen, 's-Gravenhage; J. J. Biever, Leidschendam; G. E. Bod, Aalst; F. Bul ten, Eindhoven; J. L. Diephuis, Amster dam; M. Duitscher, Amsterdam; G. W. Gebbink, Amsterdam; J. de Groot, 's-Gravenhage; L. C. W. Hagedoorn, Groningen; M. C. Hammar, Amsterdam; A. J. A. v. d. Heide, Voorburg; P. Hiene- kamp, Naarden; J. Hoff, 's-Gravenhage; w. J. J. M. Jongmans, Breda; A. Karei- Se, Rotterdam; P. Koelmans, Boskoop; H. D. G. Kroesbergen, Amsterdam; J. Krommenhoek, Eindhoven; H. N. Kui pers, 's-Gravenhage; G. A. J. Kuijpers, 's-Gravenhage; J. G. Lammersen, Am sterdam; B. M. Landa, Amsterdam; P. H. W. Linssen, Eindhoven; H. Luttink, Rotterdam; J. v. Oort, Rotterdam; A. v. d. Smeede, Rotterdam; H. W. Spron- sen, 's-Gravenhage; J. v. d. Veer, Haar lem; C. J. Vermeer, Tilburg; Wp. C. Vermey, Leiden; H. A. Versteegh, Maastricht; J. de Vries, Amsterdam; A. Wapenaar, Vlaardingen; W. A. Wessels Nijmegen; J. ten Wolde, Groningen; Th. J. v. Zwieteren, Voorburg. DEN HAAG. Gem. H.T.S. Sneeuw balstraat. Afdeling „Werktuigbouw kunde": A. N. A. Baggerman, B. E. Betke, H. Beij, A. v. d. Bosch, J. j. Souwens, S. Cooke, N. v. Duyn, J. h. H. Eisenburger, J F- Fukkink, H. de Haas, W. Hendriks, H. Houtsager, D. K. L. v. d. Leeden, B. v. Leeuwen, J. Mol, P. H. M. Möller, H. Muller, J. M. T. Peereboom, A. H. Schoor, L. F. Twilt, R. D. Smissaert, E. A. M. Versteegh, allen te 's-Gravenhage; G. Bastiaans, Loosduinen; J. Haring, Boskoop; P. W. v. Milaan, Leiden; A. F. Vorst, Voor burg; J. M. Vrijenhoek, Rijswijk. Afgewezen: 12 cand. Afd. „Elektrotechniek": W. Aartsen, A. Ch. Betke, J. R. Bronkhorst, J Doe- sema (met lof), B. Endlich, Th. 'j. M. Gerrebrands, A. W. Hoedemaker, A. B. Holleboom, J. O. Hoorn, A de Jong, A. G. A. Kemp, J. H. M. v. d. Lans, J. S. v. Loon, J. J. Matser, R Meijer, N. S. v. Nielen, H. Praalder, J. j. Reitsma, Ch. J. Severijnen, D. A. Spaargaren, J. C. Stikkelorum, E. D. v. Veldhuizen, H. Vlasbloem, M. A. Voorn, A. Th. Vrij F. A. Weers, R. Wierda, allen te 's-Gra- venhage; R. J. Bruin, A. A. M. Jenje, L. v. d. Knaap, A. Th. M. Meershoek! H. G. Vink, F. C. v. d. Post te Voorburg; M. A. Rakier, E. Spaans, Scheveningen; J. Kooreman, K. A. W. Krom, F. j. v. Milaan, B. S. M. Vlasveld, Leiden;' G. P. J. de Goey, Sassenheim; P. M. Manni, Voorschoten; M. v. Steijn, Brouwers haven; D. Tavenier, Katwijk aan Zee. Afgewezen: 1 cand. LEIDEN: R.K. Lyceum „St. Bonaven- tura". Eind-examen H.B.S.-A: A. van Dijk, Leiden; R. Groenewegen, Leiden; P. Kempen, Aarlanderveen; J. v. d. Kooy, Wassenaar; P. de Kousemaeker, Wassenaar; L. Menken, Oegstgeest; G. van Niekerk, Sassenheim; K. Paauw, Roelofarendsveen; H. Runderkamp, Was senaar; P. Simonis, Leiden; J. Smit, Leiden; T. v. d. Staak, Noordwijk; H. Steenvoorde, Noordwijk; W. Verberg, Leiden; S. Verheijen, Sassenheim; Th. Versteegen, Rijpwetering; G. v. d. Wij- gert. Wassenaar; J. Zonneveld, Oegst geest. Afgewezen: geen. NIJMEGEN, St. Dominicuscollege Gymnasium alpha: J. J. A. Bartels, Bilt- hoven; E. J. M. Bongenaar, Eindhoven; G. M. Braks, Langenbo .n; A. A. Hoge- tna, Arnhem; A. F. Lascaris, Amsterdam; C. Th. M. Willemse, Noo-dwijkerhout; Gymnasium bèta zijn geslaagd: A. Th. M. Cools, 's-Gravenhage; A. A, F van Dam, Amsterdam; A. C. M. Eggen- huizen, Nijmegen. Voor 'e Seminarie cursus slaagden: E. M. J. Braams, Rot terdam; J. J. M. Doove, Rotterdam; C. T. M. Kappen Bergen; E. J. M. Schro der, Tilburg. schorting van de kemproeven te komen. Het was soms werkelijk moeilijk te begrijpen wat de Sovjet-leiders bedoel den, aldus Eisenhower. Misschien was ook soms de vertaling der Russische no ta's daar schuld aan. Er kwamen in de nota's uitdrukkingen voor die niet de gewoonlijk er aan gehechte betekenis schenen te hebben. Daar de Verenigde Staten een op het laatste ogenblik afge lasten der conferentie wilden vermijden, werden de Amerikaanse deskundigen toch naar Genève gezonden om duide lijk te maken hoezeer het de Verenigde Staten ernst was te pogen het technische probleem van ontdekking van kernproe ven op te lossen. Toen de Russische deskundigen ook in Genève aankwamen, verheugde dit de Verenigde Staten zeer. De president zei dat hij overigens, lie ver dan de Russen te kritiseren, uiting wilde geven aan de hoop dat de be sprekingen te Genève tot zeker weder zijds begrip zouden leiden dat op zijn beurt tot overeenkomsten tussen Oost en West zou bijdragen. Blijkens het door het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid ver strekte overzicht van de stand van de werkgelegenheid per 30 juni j.I. waren er eind juni j.I. 58.907 werkloze mannen (eind mei j.I. 64.637; eind juni 1957 22.403 en eind mei 1957 24.369). Eind juni j.I. waren op aanvullende werken werkzaam 14.675 (eind mei j.I. 16.534; eind juni 1957 9.081 en eind mei 1957 10.001) mannen, zodat de geregistreerde arbeidsreserve dus per eind juni j.l. bedroeg 73.582 (eind mei j.l. 81.171; eind juni 1957 31.484 en eind mei 1957 34.370) mannen. Werkloze vrouwen waren er eind juni j.l. 4.824 (eind mei j.l. 4.864; eind juni 1957 2.440 en eind mei 1957 2.299). Eind juni j.l. stonden 25.633 aanvragen open voor mannen (eind mei j.l. 22.816; eind juni 1957 64.151 en eind mei 1957 61.960) en 25.142 aanvragen voor vrouwen (eind mei j.l. 24.024; eind juni 39.265 en eind mei 1957 38.643). Verdeeld naar de provincies en verge leken met eind mei j.l. was de situatie per 30 juni j.l. als volgt wat betreft de geregistreerde arbeidsreserve: Gronin gen 7.444 (7.291), Friesland 5.155 (6.007), Drente 6.433 (6.454), Overijssel 6.208 (6.600), Gelderland 7.059 (8.407), Utrecht 3.556 (3.902), N.-Holland 10.450 (12.017), Zuid-Holland 11.462 (12.759), Zeeland 2.465 (2.335), Noord-Brabant 10.602 (12.066) en Limburg 2.748 (3.333). Het onderzoek dat namens de Indi sche regering is ingesteld naar het ver gaan van het 469 ton metende Neder landse vrachtschip „Nigeria" in de Golf van Koetsj, is woensdag afgeslo ten. Over enkele dagen zal een rapport worden ingediend bij de Indische direc teur-generaal voor de scheepvaart. De plaatsvervangende Nederlandse consul-generaal te Bombay, de heer J. J. Derksen, verklaarde op' een perscon ferentie dat de „Nigeria" op weg van Aden naar Karatsji 21 juni aan de grond liep tengevolge van ongunstige weersomstandigheden,en door een defect aan het kompas en een onklare radio- telefonische installa+ie uit de koers was geraakt. Door het defect aan de zender had men geen S.O.S. kunnen uitzenden. Een gedeelte van de bemanning was naar de kust gezwommen, maar de ge zagvoerder, de heer H. E. van den Brink, was met de rest van de opva renden aan boord gebleven. Bij een inspectie van de ruimen had de kapitein echter rook gezien. Daar het vaartuig Amerikaanse mu nitie en springstoffen, bestemd voor Portugal, Pakistan en Perzië, aan boord had, besloot hij onmiddellijk met de rest van de bemanning het schip te verlaten. Binnen twintig mi nuten $eed zich een ontploffing voor waarna de „Nigeria" uitbrandde. De heer Derksen sprak de berichten, als zou de explosie door de gezagvoer der opzettelijk zijn teweeg gebracht, tegen. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zal de heer D. J. A. M. van Arcken benoemd worden tot voorzitter van het produktschap voor groenten en fruit. De heer Van Arcken is momenteel nog werkzaam bij het ministerie van Landbouw, waar hij zich speciaal bezig houdt met de interna tionale landbouwaangelegenheden, met name de vrijhandelszone. Zijn voor ganger bij het produktschap, dr. ir. H. J Mathot, is benoemd tot directeur van de Coöperatieve Handelsvereniging te Veghel. (Van onze correspondent) Het Bossche gerechtshof heeft een viertal exploitanten van speelautomaten uit Bergen op Zoom wegens het bie den van gelegenheid tot hazardspel con form de eis van de procureur-generaal veroordeeld tot honderd gulden boete subs, twintig dagen hechtenis. Toen de ze zaak 18 juni door het Hof behandeld werd, heeft men zich geruime, tijd be zig gehouden met de vraag in hoeverre er door menselijke behendigheid invloed uitgeoefend kan worden op de winst kans bij deze automaten. Men mag een andere weggebruiker alleen aan de rechterzijde passeren bij het inhalen, als deze tijdig en op duide lijke wijze te kennen heeft gegeven dat hij links afslaat. Wil dus een bromfietser een voor hem rijdende auto inhalen, dan moet hij deze, formeel gesproken, dus links passeren. In het drukke stadsverkeer wordt te gen deze regel zeer dikwijls gezondigd, en in vele gevallen is dat onvermijdelijk. Het verschil in snelheid tussen de files „snelverkeer" en langzaam verkeer is dikwijls zo gering, dat een kleine ver traging voor het snelverkeer maakt dat de bromfietser, in de „langzaam ver keer" file sneller rijdt dan de links van hem rijdende auto's. Het is in een dergelijke situatie zeker niet in het belang van de verkeersveilig heid dat de bromfietser gaat passeren. Het rechts inhalen mag evenwel voor de bromfietser geen gewoonte worden hij doet er goed aan te beseffen, dat deze handelwijze formeel niet juist is, doch alleen onder bepaalde om standigheden gerechtvaardigd. De A.N.W.B. meent hierop met nadruk te moeten wijzen. Vele bromfietsers blij ken namelijk in de mening te verkeren °?t rechts inhalen altijd geoorloofd is: niets is echter minder waar! Het kan zelfs gevaarlijk zijn, vooral als de be- Verder wijst de A.N.W.B. er nog op stuurder van de ingehaalde auto, om dat, onafhankelijk van hét bovenstaande, W-i?(.e rec*en dan ook, naar rechts uit- een tram altijd rechts gepasseerd moet wijkt. worden door het langzame verkeer. Dit kon gerechtvoor- digd njn, moor geen gewoonte von maken In dit geval mag de bromfietser het snelverkeer niet rechts inhalen jSBSlS V PEL IIMIIIlilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIHIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIiriIIIIIHIIIIIIlIillllllllHilHnnniIllIlllllllllllllllltlIIIIIIHIIIIIIIIMIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIUnilIllllllllllllUIIIIIIIIH^ (Speciale correspondentie) e strijd om de macht en het aanzien in de wereld tussen de Amerikanen en de Russen beperkt zich niet tot het lanceren van kunstmatige aardsatellieten. Ook in het oplossen van het mysterie van de „verschrikkelijke sneeuw man" tracht men elkaar de loef af te steken. Een Amerikaanse expeditie, die afgelopen maanden in het oosten van Nepal, in de mïdden-Himalaya, naar de sneeuwman heeft gezocht, vond de bewijzen van het bestaan van de sneeuwman en de Russen, die een expeditie naar het Pamir- gebergte zullen zenden, zijn vastbe sloten nog deze zomer een yeti le vend te vangen. De Russische expe ditie zal o.m. bestaan uit hooglera ren van de universiteit van Lenin grad en de leiding berust bij profes sor Alexander Pronin, die in augus tus van het vorige jaar in het Pa- mir-gebergte tweemaal een naakte, harige yeti zou hebben gezien. Pronin is van oordeel, dat de sneeuwman de ontbrekende schakel is tussen mens en aap. Blijkens een artikel jn dc Komsomolskaya Praw- da heeft Pronin bij zijn tweede ont moeting met de yeti zachtjes geroe pen. Het wezen keek op, bewoog dc kop en verdween. Pro: n gelooft dat een roeiboot, die tijdens zijn aanwezigheid in het Pamir-gebcrgte verdween en die vier weken later bij een rivier werd teruggevonden, waarschijnlijk door yeti's is meege nomen. De Amerikanen kunnen inmiddels al bogen op het eerste succes. En kele weken geleden heeft professor Dhyrenfurth, een hoogleraar van de universiteit van Californië, op een persconferentie in Katmandoe, de hoofdstad van Nepal, trots meege deeld, dat hij een grotwoning van de sneeuwman heeft ontdekt. De grot werd gevonden in het stroom gebied van de rivier de Aroen in het oosten van Nepal. In de grot lagen haren, die afkomstig zouden zijn van de yeti, zoals de „verschrik kelijke sneeuwman" wordt genoemd, en bovendien heeft men de be faamde voetafdrukken, die reeds eerder werden gefotografeerd, dui delijk kunnen waarnemen. Een Sjerpa heeft dezer dagen de verschrikkelijke sneeuwman in le venden lijve gezien. Het wezen zat kikkers te eten en sprong dreigend overeind toen de lantaren op hem gericht werd. De gids kon zich ter nauwernood redden. De Rus Pronin gelooft, dat de yeti een onbekend mensensoort is. De Amerikanen houden het op een dier, anderen weer op een wezen daar tussen. Hoe het zij, de yeti bestaal zonder twijfel. Dikwijls heeft men een berghoelman (een aap), een isabellabeer, een Lamaïstische mon nik of een sneeuwluipaard voor een sneeuwman aangezien en ook heeft Kit Tenzing eens op een afstand van 24 meter een yeti had gezien. Het wezen dat hij zag liep rechtop, had een roodbruine, vacht en een donker gelaat Zal deze zomer nog het raadsel rond de verschrikkelijke sneeuwman" met drie, vier of vijf tenen «jorden opgelost? men uit sensatiezucht meer dan eens niet te controleren verhalen in omloop gebracht; maar naast deze slechte waarnemingen en fanta sieën blijven toch genoeg niet te loochenen aanwijzingen over. Al in 1925 zag de Italiaan A. N. Tombazi in het noorden van Sikkim een rechtopgaande, naakte, mens achtige gedaante, die rododendron struiken at. Tombazi onderzocht zijn voetafdrukken en stelde vast, dat de zeer kleine voet veel op die van een mens leek, vijf tenen naast el kaar en een tamelijk grote voetzool. Iemand die onvoorwaardelijk in de yeti gelooft is de Sjerpa Ten- zing Norgay, die samen met sir Edmund Hillary de Mount Everest beklom. Tenzing maakte deel uit van de Amerikaanse expeditie, die dit jaar de speurtochten in de Hi malaya organiseerde. Sen Tenzing maakte op 8 november 1951 in ge zelschap van Eric Shipton, de leider van een Britse Mount-Everest-expe- ditie, Edmund Hillary en twee an deren een tocht door het Everest- gebergte en vond in de sneeuw vreemde voetsporen. Hij vertelde zijn tochtgenoten, dat ze van de yeti waren en Eric Shipton nam een aantal foto's en vertrok enkele we ken later per vliegtuig naar Londen om het L rkundig en Geografisch Genootschap in te lichten. Shipton gaf bij de foto's het vol gende commentaar: „De afzonder lijke voetafdrukken waren iets lan ger dan die van onze brede berg schoenen. Hier en daar, waar de sneeuwlaag op het ijs slechts dun was, vonden wij goed bewaard ge bleven afdrukken. Zij vertoonden heel duidelijk slechts vier tenen; twee van normale grootte, een brede middelteen en een grote teen aan de binnenkant, die korter en nog breder was. Bijzonder interessant waren de plaatsen waar het spoor een gletsjerspleet kruiste. Daar had de yeti onmiskenbaar een sprong ge maakt en zich aan de andere kent van de spleet met de tenen in de sneeuw verankerd". Shipton vertelde bovendien, dat In 1954 zond de Engelse Daily Mail een expeditie naar de Hima laya om het mysterie definitief op te lossen. Veel succes hadden de journalisten, biologen en alpinisten niet Waarschijnlijk was de tijd, die hun ter beschikking stond, te kort Het dak van de wereld is onmete lijk groot, moeilijk begaanbaar en bovendien moet de yeti zeer schuw zijn. Wel kwamen de Engelsen met iets terug, dat zij hielden voor een restant van een sneeuwman. Een der expeditie-leden, Charles Stonor vond in de tempel van Pang- botsji een geheimzinnige scalp. De scalp had rossig zwart haar en hij werd als relikwie bewaard. De Ne- palezen zeiden, dat hij tenminste driehonderd jaar oud was. De door snee was acht centimeter en de omtrek elf centimeter meer dan die van een menselijke schedel. Na de mislukte missie van de Daily Mail gingen andere expedities op onderzoek uit Men vond in 1955 twee verschillende yeti-sporen. De een zou van een rechtopgaand we zen zijn, de ander zou moeten wor den toegeschreven aan een zoolgan- ger op vier poten. Opzienbarender nieuws bracht echter de Argentijnse professor Or lando René Brave het jaar daarop naar Katmandoe. Professor Brave Zei: „Een van mijn Sherpa's heeft een rechtoplopend dier geschoten, dat zowel op een aap als op een beer leek. Ik ben ervan overtuigd, dat het geschoten dier een yeti was. De sneeuwman was bezig met het verslinden van een berggeit toen de Sherpa hem zag". In 1957 zag de Rus Pronin de yeti tweemaal. Een oplossing zit nu in de lucht. Het is niet onmogelijk, dat de Rus sen of de Amerikanen er deze zo mer werkelijk in slagen een yeti dood of levend in handen te krij gen. Heel merkwaardig is dat de yeti's, die volgens de berichten ge schoten of gevangen werden, op de een of andere wijze weer verloren zijn gegaan. Sherpa's zouden volgens één van de verhalen eens een sneeuwman levend hebben gevan gen. Ze hadden het dier gekneveld om het mee te nemen naar de be woonde wereld. Onderweg stierf het echter en men heeft het lijk in een rotsspleet gegooid omdat men niet wist, dat een dood dier waarde zou kunnen hebben. Met enige zeker heid valt dus over het uiterlijk van de sneeuwman weinig te zeggen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiHiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitir Te Zuilen is vanmorgen op 71-jarige leeftijd overleden ir. Frederik Christi- aan Constanten baron van Tuyll van Serooskerken, oud-voorzitter van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Roode Kruis. Baron van Tuyll van Serooskerken heeft twintig jaar deel van dit bestuur uitgemaakt. Hij bekleedde het voorzit tersambt van 5 november 1948 tot 1 januari 1958. Baron van Tuyll van Serooskerken heeft zich ook op ander maatschappe lijk gebied bewogen. Zo maakte hij voor de C.H.U. deel uit van provinciale en gedeputeerde staten van Utrecht. In 1950 werd hij benoemd tot kapittel ridder van de commanderij van de Jo- hanniter orde. De thans overledene was opperkamerheer van de koningin. De heer van Tuyll werd in 1913 bur gemeester van Abcoude-Braambrugge en Abcoude-Proosdij. In 1916 werd hjj, als opvolger van zijn vader, benoemd tot burgemeester van Zuilen. Later gaf hij het burgemeestersambt op in ver band met zijn drukke werkzaamheden als voorzitter van de Nederlandse chris telijke officierenveren ng. Advertentie VOOR DUIZEND EH ÉÉN doeuihdem Advertentie product van Houweling Het verbond van Ned. werkge gerini van de minderheid van de sociaal-eco nomische raad tegen verenigbaarheid van het lidmaatschap van de Kamer met dat van de S.E.R. niet. Dit blijkt uit een artikel, opgenomen ik. het zojuist verschenen nummer van het orgaan van het verbond, „De Ned. Industrie". 36 Hij keek de juffrouw daarbij niet aan. Hij wist, dat er op haar gezicht te iezen zou staan, dat het bitter weinig hielp of een poiitie-agent al een oogje in het zeil hield, wanneer het gevaar in eigen familiekring school. „Maar denkt u er goed aan," besloot Craddock, haar recht in de ogen ziende, „dat ik u óók heb ge waarschuwd!" „Ik verzeker u, inspecteur," stelde juffrouw Mar- ple hem gerust, „dat ik oud genoeg ben om op mij zelf te passen!" Letitia Blackiock mocht dan al een beetje gepre occupeerd zijn toen mevrouw Harmon op de thee kwam en haat logée mede bracht, deze laatste, juf frouw Marple, bemerkte hoegenaamd niets van deze verstrooidheid, omdat het de eerste maal was, dat zij haar ontmoette. De oude dame begon allercharmantst op haar quasi-onschuldige manier, te babbelen. Zij deed net of zij haar hele leven lang ondervinding van inbrekers had opgedaan. „Die komen tegenwoordig zonder het minste of ge ringste bezwaar overal maar binnen. Dat doen ze volgens de nieuwste Amerikaanse methoden. Daarom houd ik mij aan de deugdelijk-ouderwetse gewoonte van het kajuitsbaakje. Dan kan u niets gebeuren. Ze halen desnoods het slot er uit, schuiven de grendels opzjj, maar één stevige koperen haak in een dito oog, daarmee kunnen ze niets beginnen! Heeft u dat al eens geprobeerd?" „Het spijt me, maar wjj hebben eigenlijk heel geen sloten en grendels nodig," gaf juffrouw Black- lock opgewekt ten antwoord. „Er valt hier niets te stelen." „Maar wat is eenvoudiger dan een ketting aan de voordeur?" raadde juffrouw Marple. „Dan hoelt de meid de deur alleen maar op een kiertje te zetten om te zien wie er staat en kan de man nooit binnen dringen!" „Ja, ik denk, dat onze Mitzi dat wel erg heerlijk zou vinden." „Die overval, die u meegemaakt heeft, moet wel heel, héél afschuwelijk zijn geweest," voer juffrouw Marple voort. „Dot heeft mij er natuurlijk alles van verteld." „Ik was gewoon stijf van schrik," bekende Dot. „Het was ook hoogst alarmerend!" gaf juffrouw Blackiock toe. „Het lijkt me een voorzienige bestiering dat de man moest struikelen en zichzelf doodschieten. Die inbrekers zijn tegenwoordig dadelijk zo erg geweld dadig! Maar noe is de man eigenlijk binnengeko men?" vroeg juffrouw Marple. „Ja, doordat we onze deuren niet voldoende op slot houden!" „O, Letty!" riep juffrouw Bunner opeens, „ik heb je nog vergeten te vertellen, dat de inspecteur van morgen zo eigenaardig bezig is geweest. Hij stond er op de deur van de andere kamer open te doen je weet wel, die deur, die nooit open gaat. Hij wou met alle geweld de sleutel hebben en alles precies weten en zei, dat die deur kort geleden nog gesmeerd was. Maar daai snap ik niets van, want Ze merkte te laat het seintje van juffrouw Black iock, dat ze haar mond moest houden. Met open mond bleef ze zitten. „O, Letty, neem me niet kwalijko, Letty, wat ben ik toch dom!" „O, het is helemaal niet erg," zei juffrouw Black iock, doch zij had klaarblijkelijk het land. „Alleen geloof ik niet, dat inspecteur Craddock het goed vindt dal je zulke dingen vertelt. Ik wist ook zelf niet. dat je ei bii was geweest, toen hij van alles onderzoent, Dora. U zult dit weJ willen begrijpen, nietwaar mevrouw Harmon?" „O, natuurlijk," antwoordde Dot. „Wij zwijgen ook ais het graf, nietwaar tante Jane? Maar ik zou wel eens willen weten waaróm hij. Zij bleef in nadenken verzonken. Juffrouw Bun ner schoof onrustig heen en weer en keek diep ongelukkig. Tenslotte barstte zij uit: „O, ik praat nou ook altijd mijn mond voorbijWat ben ik toch een last voor je, Letty!" Vlug troostte juffrouw Blackiock: „Je bent een echte steun voor me, Dora. Maar hoe het zij, in een dorpje als Chipping Cleghorn bestaan nu eenmaal geen geheimen." „Daar heeft u volkomen gelijk aan," zei juffrouw Marple. „Ik geloof, dat de gekste dingen op de gek ste manier bekend kunnen raken. Door het perso neel natuurlijk. Maar dat kan tegenwoordig ook al niet meer, omdat je haast geen personeel meer hebt. Maar tóch, je hebt een werkster voor het grove werk en die zijn nog het ergste. Want die gaan de ene dag hier en de volgende dag daar uit werken en kletsen zo alles rond." „O, nu begrijp ik het!" riep Dot Harmon eensklaps. „Natuurlijk, wanneer die deur óók open ging, kon iemand hier best in donker uit de kamer zijn wegge lopen en de overval hebben gepleegdmaar, nee dat kan nietwant dat heeft die man uit het Spa Hotel gedaan. Of niet soms?Neen, nu begrijp ik er niets meer van." Zij fronste het voorhoofd. „Is het allemaal in déze kamer gebeurd?" infor meerde juffrouw Marple, er verontschuldigend aan toevoegende: „Het spijt me verschrikkelijk, maar u moet mij wel zeldzaam nieuwsgierig vinden, juf frouw Blackiockmaar het is ook zo iets verba zend sensationeelsnet of je het in de krant leest en als dat dan wérkelijk iemand overkomt, die je zelt ként, nietwaarIk verlang echt alles eens te horen, Om het me helemaal te kunnen voorstel len, u begrijpt wat ik bedoel Onmiddellijk kreeg juffrouw Marple een volkomen verward en breedspakig verslag te horen van Dot en juffrouw Bunner, hier en daar verbeterd door juffrouw Blackiock. Midden in het verhaal kwam PatricK binnen en die was wel zo vriendelijk direct mede te doen en zelts de rol van Rudi Scherz op te voeren ,.En tante Letty stond daarin die hoek bij de doorgangtoe, gaat u daar nog eens staan, tante!" (Wordt vervolgd) Het verbond is van mening, dat indien men zich op het standpunt van onverenigbaar stelt de bewegings vrijheid van de vrije organisaties van ondernemers en werknemers bij hun benoemingsbeleid wordt beperkt. Een dergelijk standpunt aldus besluit het artikel betekent namelijk, „dat personen, die door die organisaties uit zonderlijk geschikt worden geacht om aan de werkzaamheden van de S.E.R. deel te nemen en het vertrouwen be zitten van grote groepen uit het bedrijfs- werk worden uitgesloten op grond van het feit, dat zjj van politieke groeperin gen ook het vertrouwen genieten en uit dien hoofde zitting hebben in de Sta- ten-Generaal. Het gaat er in de S.E.R. echter vooral om of de vrpe organisaties aan de door hen te benoemen leden van de Raad vertrouwen schenken. <n- dien het de bedoeling van de rege ring geweest zon zijn de Raad te be hoeden voor eventuele sterke politieke invloeden, dan dient men goed te be seffen, dat deze niet worden tegenge houden door looter en alleen over de combinatie lid S.EJl. lid parlement het veto uit te spreken" aldus het verbond. In de beschouwing wordt voorts gere fereerd aan enkele argumenten uit het betoog van prof. Romme over deze kwestie. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. Wa terland 5/7 en m.s. Yapeyu 8/7; Austra lië: via Engeland 12/7; Brazilië: rxs. Kennemerland 7/7; s.s. Algol 8/7; Cana da: s.s. Rijndam 9/7; Chili: via New York 9/7; Indonesië: s.s Laomedon l'/7; Ned. Antillen: s.s. Adnois 7/7; Ned. Nieuw-Guinea: s.s. Salatiga 24/7; Nieuw Zeeland: via Engeland 11/7; Su riname: s.s. Telamon 9/7; Unie van Z. Afrika en Z.-W.-Afrika: m.s. Arundel Castle 12/7 en Brits Oost Afrika: s.s. Jean Laborde 12/7. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. 3 Juli 1898 werd in het Haagsche Koffiehuis te Utrecht de Nederlandsche Automobiel Club opgericht, die van daag maar intussen als Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club dus zestig jaar bestaat. Het jubileum wordt niet met enigerlei bijzondere feestelijk heid gevierd. Toch is het wel interes sant er een ogenblik bij stil te staan, want zestig jaren K.N.A.C. betekenen óók: zestig jaren automobielverkeer in Nederland. In 1898 telde ons land 28 personenauto's, momenteel zijn het er naar schatting 415.000. Een geweldige groei. En des te op merkelijker, omdat het Nederlandse automobilisme, van het prille begin af tot de dag van vandaag vele belem meringen m de weg zijn gelegd. In de eerste jaren, van de automobielclub moest reeds te velde worden getrokken tegen allerlei drukkende bepalingen in eigen land (zoals een maximumsnel heid van 20 km op alle rijkswegen) en tegen niet minder drukkende bepalin gen in het internationale verkeer. Het waren ad deze moeilijkheden, die de di recte aanleiding tot oprichting van de automobielclub vormden. Ten aanzien van de vergemakke lijking van het internationale verkeer zijn goede successen geboekt. Mede dank zij het ijveren van de in inter nationaal verband samenwerkende automobielclubs zijn thans zelfs voor de meeste Europese landen géén auto-grensdocumenten meer nodig. Gezien de ontwikkelingen in het in ternationaal autotoerisme heeft de K.N.A.C. enkele maanden geleden een nieuwe dienstverlening ingesteld: het Carnet d'assistance, dat de mogelijk heid geeft van krediethulp in het bui tenland, van technische en juridische hulp, van repatriëring van de auto, vergoeding van invoerrechten e.d. Tegenover de snelle uitbreiding van een steeds comfortabeler wordend auto toerisme, staan echter moeilijkheden in eigen land, aldus de K.N.A.C., die be paald niet geringer zijn dan in de jaren negentig. Telkens weer worden nieuwe, zware lasten op het automobielverkeer gelegd, terwijl anderzijds de uitgaven voor dit verkeer worden ingekrompen. Met name bij de gemeenten ontbreekt het aan middelen om op redelijke wij ze de verkeersvoorzieningen te verbe teren. En wat de verkeersveiligheid be treft: naar het inzicht van de K.NA.C. kan een behoorlijke veilig heid slechts bereikt worden door een verkeersopvoeding, die zich op het eigen verantwoordelijkheidsgevoel van le weggebruikers richt. Een inzicht, A-aarnaai de automobielclub en ook de andere verkeersbonden steeds heb ben gehandeld, helaas echter zonder daarin op bevredigende wijze daad werkelijke of zelfs maar morele steun van de centrale overheid te krijgen. De almaar grotere aantallen ge- en verboden, die deze overheid instelt, voeren juist steeds verder af van de weg naar veiligheid dankzij een gro ter persoonlijk verantwoordelijkheids gevoel, aldus de K.N.A.C. De situatie in Nederland overziende, is er, zo zegt de K.N.A.C., meer reden dan ooit om letterlijk in vereniging de belangen van het automobielver keer naar voren te brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9