St. Martinus tegen verbreking van de band met K.A.B. Structuurwijziging binnen de K.A.B. echter wel gewenst geacht Plannen voor de IJ mond gewrongen constructie K.L.M.-vlicgers gaan niet tot actie over op teders lïp! A V.N.-waarnemers vinden geen bewijs voor Libanese klachten Tolk r Overstromingen in Zuid-Noorwegen Tweede Kamer waagt intrekking van het wetsontwerp Resolutie vol kritiek op K.L.M.- directie aanvaard Zilveren kaphamer m m KATHOLIEKE VERENIGING VAN MILITAIRE AMBTENAREN Uitholling gemeente lijke zelfstandigheid'' Voorstel van kleine groep verworpen Papare: Ook Indonesië moet nu troepen sturen Bemi ddelin gso verleg wordt voortgezet Prins Bernhard be zoekt Britse atoom- fabrieken Ipllipl Hollandse meesters in Vancouver A. van Dokkum VRIJDAG 4 JULI 1958 PAGINA 3 Structuurwijziging Wachten op beslissing van het Episcopaat Diamanten bruiloft 99 r>" Voor 'vetvrij' zonnebaden zonnebrand lotion President van Israël naar ons land Proefschrift over bloedarmoede T)c Moeste £oe»e Op de tweede dag van het congres, dat de Nederlandse katholieke ver eniging van militaire ambtenaren beneden de rang van tweede luitenant „St.-Martinus" woensdag en donderdag te Venlo heeft gehouden, is uitvoe rig gediscussieerd over het voorstel van de afdeling Den Haag om de bin ding tussen St.-Martinus en de K.A.B. te verbreken. Het resultaat van de langdurige besprekingen is uiteindelijk geweest, dat het voorstel met 1037 stemmen vóór tegenover 3895 stemmen tegen werd verworpen. Medestan ders van de afdeling Den Haag (de grootste van de vereniging) waren de afdelingen Bergen op Zoom, Ede, Volkel en Weert. Alle overige van de 54 afdelingen waren tegen het voorstel. Ook een even tevoren door de afde ling Den Haag ingediende motie, waarbij het instellen van een commissie ter bestudering van het al of niet verbreken van de band met de K.A.B. werd gevraagd, kon in de ogen van de vergadering geen genade vinden. De motie werd slechts gesteund door de afdelingen Bergen op Zoom en Volkel. De voorzitter van St.-Martinus de heer L. Nihot meende de motie sterk te moeten ontraden, aangezien zijns inziens de betrekkingen met de K.A.B. daardoor zouden kunnen worden geschaad. Alvorens de beide stemmingen wer den gehouden, kreeg de afdeling Den Haag de gelegenheid haar voorstel na der te motiveren. Namens deze afdeling betoogde de heer W. Zonderop, dat het onjuist is, dat de voorzitter in zijn inleiding vooruit was gelopen op de door Den Haag aan de orde gestelde kwestie, zonder dat hij het antwoord van Den Haag op het afwijzende pre advies van het bestuur kende. Ook te gen de wijze, waarop dit was gebeurd (Den Haag meende, dat zijn voorstel min of meer belachelijk was gemaakt) maakte deze afdeling bezwaar. Wat de kwestie zelf betreft was de heer Zon derop van oordeel, dat het voor het Ne derlandse Episcopaat des te moeilijker wordt in deze kwestie een beslissing te nemen, wanneer alle katholieke wer kers bij de K.A.B. blijven. Ons bestuur, aldus spreker, gaat er al min of meer van uit, dat de K.A.B. het door velen verlangde Katholieke Verbond van de Arbeid is. Voorts stelde de heer Zon derop, dat St.-Martinus ook zonder K.A.B. zijn huidige positie had kunnen veroveren temeer daar de K.A.B. bij een eventuele behartiging van de be langen van de leden van St.-Martinus de deuren op het ministerie van oor log hermetisch gesloten vindt. Evenals de K.A.B., aldus spreker, zich niet in het militaire milieu thuis voelt, voelt St.-Martinus zich niet thuis in de huidige K.A.B. De handarbeiders zijn nu eenmaal bjj de K.A.B. in de meerderheid, terwij! St.-Martinus meest mediale werkers telt. Spr. waarschuw de tegen een z.i. waar te nemen nivel lerende tendens bjj de K.A.B. en acht te de belangen van St.-Martinus bij de K.A.B. geschaad, omdat deze vakcen trale bovendien nog streeft naar uni forme bedrijfsbonden. De vraag of het wel gewenst is, dat St.-Martinus, gelet op de huidige ontwikkeling met betrek king tot de structuur van de katholieke organisaties bij de K.A.B. blijft, meende de heer Zonderop ontkennend te moe ten beantwoorden. Ook met het z.i. sen timentele gescherm met# solidariteit dient men voorzichtig te zijn. Nu de tijd ons een structuurwijziging opdringt, mogen we ons niet langer vast klampen aan het verleden, maar moeten de toekomst durven zien, die evolueert naar een eenheid in verscheidenheid. Ook wenst de afdeling Den Haag eens graag te vernemen of het Episcopaat, wanneer dit aandringt op eenheid, daarmee per se bedoelt een eenheid geborgen in de K.A.B. In tweede instantie voegde de afde- i§ u en Haag aan hit alles nog toe, dat tk het Episcopaat van mening is, dat het „structuurroer" om moet. De K.A.B., zo vervolgde de woordvoerder van Den Haag, wil geen structuurwijzi ging in eigen kring doorvoeren, met als gevolg, dat het Episcopaat een ver plichte structuurwijziging nog niet wil uitvaardigen. In verband hiermee meende de heer Zonderop de vergade ring te moeten adviseren een zodanige richting te kiezen, waardoor het voor het Episcopaat gemakkelijker wordt een decreet uit te vaardigen. Dit de creet, aldus spreker, zal ziJn: ®en katholiek Verbond van de Arbeid. Der halve, zo riep hij uit: „Los van de hui dige K.A.B. en in de plaats daarvan moeten wij een nieuw op te richten Ver bond van de Arbeid gaan aanhangen. ,,Wij mogen de situatie niet verward la ten. Het Episcopaat heeft niet voor niets commissies (o.a. de commissie- De Beaufort) ingesteld. De eenheids worst, in de K.A.B.-fabriek gemaakt, wensen wij niet langer te eten!" zo besloot spr. Tegenover dit alles stelde voorzitter Nihot, dat het Episcopaat de vorming van een hecht blok van katholieke wer kers, die uit hun beginselen leven, met welgevallen zal gadeslaan. Duidelijk is ons dit geworden, aldus de heer Ni hot, toen het bestuur van St.-Martinus in november van verleden jaar over het organisatorische vraagstuk een onder houd had met de aartsbisschop, die St.- Martinus verwees naar de bisschoppe lijke adviescommissie, met name naar magister Stokman. Het gevolg hiervan was, dat St.-Martinus met andere bon den (waaronder sommige, die niet aan gesloten zijn btf de K.A.B.) te Amster dam bijeenkwam. Daai hebben we ge leerd, aldus de heer Nihot, dat het er om gaat, dat wij een plaatsje verove ren onder de zon en dat met name de mediale groepen hun stem moeten kunnen laten doorklinken middels een katholiek tehuis in organen als de S.E.R. en de Stichting van de Arbeid. Gesteld is bjj deze besprekingen o.m. ook nog door St.-Martinus, dat er voor katholiek Nederland weinig te winnen valt van tegen elkaar opboksende ka tholieke organisaties, die streven naar een zuilengalerij, waarvan sommige bonden erg gecharmeerd zijn. Wij ver klaarden ons toen, aldus spr., voor één katholieke éénheid met een zodanige structuur, dat de diverse groeperingen daarin tot hun recht kunnen komen. Over dit standpunt van een kleine orga nisatie als St.-Martinus toonde magis ter Stokman zich verheugd, zo zei de heer Nihot. Bovendien zag mag. Stok man in een dergelijk streven, alweer volgens spreker, een prachtige taak voor St.-Martinus. Een taak, die het de bisschoppen zou kunnen vergemakke lijken bij het nemén van een beslis sing. Het resultaat van dit alles was, dat St.-Martinus even later het vraag stuk van een gewenste structuurwijzi ging binnen de K.A.B. in de verbonds raad van de K.A.B. aan de orde stelde. St.-Martinus verkreeg daartoe van ver- bondsvoorzitter J. A. Middelhuis ruime gelegenheid. Het standpunt van de bond dat er iets moet veranderen in de structuur van de K.A.B. verwierf op de Verbondsraad bijval, aldus de heer Nihot. De noodzaak van een dergelijke struc tuurwijziging in de K.A.B. betekent, naar het oordeel van de heer Nihot, evenwel niet, dat naast één katholieke vakcentrale nog andere katholieke vak centrales moeten ontstaan. Dit zou fout zijn, en wellicht leiden tot elkaar be strijdende katholieke vakcentrales. Zou dit wel gunstig zijn, voor de ver houding tussen de katholieke werkers en de andere vakcentrales het N.V.V. en het C.N.V.? zo vroeg spreker zich af. Is het niet meer gewenst, dat de ande ren een hechte macht van katholieke werkers tegenover zich weten? Een macht, gehanteerd door gewetensvolle mensen, is immers niet verkeerd. Het streven naar één hechte eenheid en het duidelijk demonstreren, dat St.- Martinus deze eenheid wil bewaren en versterken, zal al diegenen kunnen hel pen, die over het vraagstuk van de ka tholieke organisaties in zorgen verke ren, zo meende de voorzitter. Het lange uitblijven van een beslis sing van het Episcopaat is naar het oordeel van de heer Nihot te wijten aan rapporten vol tegenstrijdigheden, welke inmiddels zijn verschenen. Spr. bestreed voorts de stelling van Den Haag, dat St.-Martinus weinig voordeel ondervindt van een band met de K.A.B. Er zijn wei degelijk voordelen, al zijn die niet altijd even tastbaar. Zelfs bij zuiver militair overleg, waar bij de K.A.B. niet direct is betrokken, ondervindt St.-Martinus vele voordelen van zijn band met de K.A.B. Bij een eventuele onbillijke behandeling van de militaire ambtenaren is het voor St.- Martinus van belang, machtige vrien- den naast zich te weten. Uittreden uit de K.A.B. zou leiden, aldus spreker, tot een hernieuwd isolement, alsmede tot. het sluiten van deuren lie 1thans dank zij de band met de K.A.B ge makkelijker opengaan. De K.A.B., zo zei spreker, heeft St.-Martinus in ruimere mate geholpen, dan eigenlijk wel krach tens de overeenkomst noodzakelijk was. Derhalve kan men niet alleen op sentimentele gronden stellen, dat het voor St.-Martinus noodzakelijk is bij de K.A.B. te blijven, aldus de heer Nihot. Maar zelfs, zo besloot spreker, al zou St.-Martinus geen voordelen van aansluiting bij de K.A.B. onder vinden, dan nog is het, juist in deze tijd, voor St.-Martinus een plicht de eenheid te bewaren. Na deze uitvoerige gedachtenwisse- ling achtte de heer Nihot het uitstellen van de beslissing: wel of geen binding met de K.A.B. (hetgeen de motie Den Haag beoogde) ongewenst. De algeme ne vergadering Van St.-Martinus beslis te tenslotte in deze geest, door eerst de motie en daarna het voorstel van de afdeling Den Haag te verwerpen. Zondag zal het echtpaar J. G. Steg- wee-Heidelberg zijn diamanten huwe lijksfeest vieren. De man is 82 jaar, de vrouw 83. Het echtpaar is in Amster dam geboren en woont var 1924 af in Baarn. Twee van hun vier kinderen, die in Amerika en Engeland wonen, zijn reeds voor het feest overgekomen. Tengevolge van hoge temperaturen, die de sneeuw in de bergen snel hebben doen smelten, doen zich in vele distric ten in het zuiden van Noorwegen overstromingen voor. Hier ziet men een auto met toeristen op een hoofdweg in het zuiden, waar het wa ter fel overheen gutst. Een commissie uit de Tweede Kamer heeft de IJmondplannen van de rege ring gekarakteriseerd als een „gewron gen constructie" in welker levensvat baarheid zij (de commissie) geen ge loof heeft. De commissie noemt de regeling tot stichting van een raad voor de IJmond, die minister Struycken had voorgesteld ter bevordering van een evenwichtige ontwikkeling in het gebied van de IJmond" „vlees noch vis". Zij heeft de minister in overwe ging gegeven het wetsontwerp in te trekken. In het verslag, dat werd opgemaakt van het laatste mondeling overleg met de bewindsman, wordt erkend, dat in het gebied van de gemeenten Velsen, IJmuiden en Heemskerk een ontwikke ling gande is waardoor de belangen van de drie gemeenten ten nauwste met elkaar zijn verweven. De commis sie is met de minister van mening dat (Van onze luchtvaartredacteur) Het voorstel van een kleine groep K.L.M.-vliegers, dat behelsde het be- middelingsoverleg af te breken, het vertrouwen in de directie op te zeggen en „tot actie over te gaan", is gisteravond op een vergadering van de Ver eniging van Vliegers in Amsterdam door de overgrote meerderheid van de 187 aanwezige leden verworpen. Vervolgens is met 162 tegen 9 stemmen bij 16 onthoudingen een resolutie aangenomen, waarin het bestuur opnieuw is gemachtigd de overeenkomst, voorgesteld door de bemiddelaars van de Stichting van de Arbeid, af te sluiten. Daarbij werd evenwel bepaald, dat deze overeenkomst een aantal amendementen zou moeten omvatten, welke de vliegers „noodzakelijk achten voor de bescherming van hun toekomst". Advertentie Chief Whip Advertentie a n m Mooi, gezond bruin worden zon der ook maar één pijnlijk plekje. Gebruik daarvoor Nivea zonne brand-lotion. Vetvrij - dus het laat Uw huid niet glimmen. Nivea zonnebrand-lotion schenkt U een stralende teint. klam fles f 1.10 grote fles 2.71 Het corps waarnemers van de Ver- i grensgebieden het verloop van de grens enigdc Naties in Libanon heeft weinig niet vaststaat en dat vaak gebieden die bewijzen gevonden voor infiltraties uit vroeger bij elkaar behoorden, nu ge- de Verenigde Arabische Republiek,^ al-1 scheiden zijn door een grens. Daar er dus blijkt volgens TJPI uit het vandaag in New York gepubliceerde eerste rap port. Over de arrestatie van twee mannen, die volgens de Libanese regering zou den behoren tot de Syrische strijdkrach ten, wordt in het rapport gezegd dat de juistheid van de Libanese lezing niet onomstotelijk vaststaat. De ene arres tant was een analfabeet van 21 jaar die verklaarde uit het Syrische leger te zijn gedeserteerd en in maart van dit jaar naar Libanon te zijn gekomen om als visser zijn brood te verdienen. De andere arrestant, een zeventienjarige jongen, zei Syriër te zijn. Over hun optreden in Libanon be stonden vele met elkaar strijdige ver klaringen, zodat niet zonder meer aangenomen mocht worden dat zij zich aan terroristische daden schuldig hadden gemaakt, zoals de Libanese autoriteiten hadden verklaard. Elders in het rapport wijzen de waar nemers op het feit, dat in sommige geen formaliteiten voor een grensover schrijding nodig waren, trokken de be woners vrijelijk over de grens. Doordal de bewoners van deze streken altijd ge woon waren geweest om wapens te dra gen en het gebruikelijk was om elkaar op grond van de stamsolidariteit te hel pen, was het niet doenlijk uit te maken, wie als infiltrant kon worden' aange merkt, aldus de waarnemers der V.N. Het Indonesische parlementslid Silas Papare heeft er bij zijn regering op aan gedrongen naar de aan westelijk Nieuw- Guinea grenzenden Indonesische gebie den troepen te zenden, „om het even wicht, verstoord door de aankomst van nieuwe Nederlandse troepen op West- Irian", te herstellen. Papare vertegenwoordigt de provin cies Molukken en West-Iran. ..De rege ring dient ten aanzien van West-Irian snel te handelen en een - astberaden standpunt in te nemen," zo zei Papare. Deze amendementen, zo heeft het be stuur van de vereniging vannacht op een persconferentie nader toegelicht, zijn reeds via de bemiddelaars ter kennis gebracht van de KLM-directie. De amen dementen, zo is voorts verklaard, bren gen geen financiële consequenties met zich mee. Ze zijn slechts bedoeld om misverstanden over de betekenis van de overeenkomst nu of in de toekomst te voorkomen. De overeen komst houdt zo als bekend een salarisverhoging voor de vliegers van gemiddeld vier procent in. In de resolutie wordt het bestuur van de vliegersvereniging voorts ge machtigd de directie mee te delen „dat een realistische en eerlijke hou ding ten aanzien van de bestaande en toekomstige problemen essentieel is voor onze gemeenschappelijke wel- vaart In de resolutie worden ais voorbeelden van deze problemen ge noemd, de rationalisatie vergoeding voor de piloten in verband met het extra-werk dat zij op zich nemen om dat bijvoorbeeld de radiotelegrafisten uit de cockpit verdwijnen en voorts de condities, waaronder 'straks m»t straalve-keersvliegtuigen zal wordjn gevlogen. Aan hel besluit het bemiddelingsover- leg voort te zetten en bij de directie aan te dringen op een „realistische en eerlijke houding" gaat in de resolutie een lang verklaring vooraf, waarin nog al wat kritiek op de KLM-directie wordt geuit. De leden verklaren: „Ondanks de di rectie-politiek de arbeidsvoorwaarden eenzijdig te veranderen en ondanks het gebrek aan initiatief dat de directie heeft getoond óp het tot oplossing bren gen van de problemen, waarvan gewag werd gemaakt in de verklaring, die het verenigingsbestuur tegenover journa listen heeft afgelegd en welke indertijd tot de staking heeft geleid, en ondanks de houding die de KLM-directie heeft aangenomen ten aanzien van de para graaf over het afzien van rancune, in de overeenkomst die het einde van de sta king tot gevolg had, en voorts ondanks het verzuim van de directie samen te werken en gebruik te maken van de gunstig situatie zoals die na het einde van de staking bestond; ondanks dit al les zouden de vliegers het toejuichen, indien de KLM-directie een bewijs zou leveren van haar bereidheid om met de piloten samen_ te werken in het schep pen van een juiste atmosfeer benodigd voor de vestiging van gezonde arbeids verhoudingen De resolutie vervolgt dan: „De leden hopen dat deze samenwerking zal lei den tot wederzijds vertrouwen, waar door de KLM in staat zal zijn de hui dige moeilijkheden te overwinnen en met gunstig gevolg de problemen van het komende straaltijdperk te overwin- Een van de bestuursleden, de Engels man Lionel Metz, verscheen gisteravond op de vergadering in het Carlton-hotel met onder zjjn arm een grote ingelijste tekening van de vroegere president-di recteur van de KLM, dr. Albert Ples- man. In de vergaderzaal werd hij met luid gejuich begroet en de tekening heelt verder de gehele avond achter de be stuurstafel gehangen. Na afloop van de vergadering heeft een van de vliegers tegenover de aanwezige journalisten met grote nadruk verklaard, dat geen bijzondere betekenis aan de aanwezig heid van de tekening moest worden ge hecht. Een van de vliegers, de heer Bouwmeester, heeft de tekening vervaar digd en haar vervolgens gistermiddag aan het bestuur van de vereniging aan geboden uit waardering voor de ma nier waarop het de belangen van de le den heeft behartigd. De tekening zal een plaatsje krijgen in het nieuwe ge bouw van de vereniging in Amstelveen. „Iemand heeft voorgesteld de nieuwe aanwinst vanavond aan de andere leden té laten zien en door een of ander mis verstand is de tekening de hele avond aan de wand bleven hangen", zo werd verklaard. bouw voor Onlangs heeft een eige naar van een kleine ijzer gieterij in West-Duitslan 1 onderhandelingen gevoerd met een eenheid van de Amerikaanse luchtverdedi ging. Toen alles in kannen en kruiken was dacht de ijzergieter een order ge kregen te hebben voor de van 2500 lanceerinrichtingen „Nike"-raketten. „De „eenheid" echter verkeerde in de veronderstel ling opdracht te hebben gegeven voor het vervaardigen van een metalen voetstuk voor een gro i kerstboom, hetgeen iets heel anders mag heten. Oorzaak van alle misverstanden bleek bij nader inzien een tolk te wezen. Ongetwijfeld een man met gevoel voor humor. Hij werd deswege ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien maant._n. Terecht, neem ik aan. Niettemin zou ik genoemde tolk willen aanbevelen voor een eventuele topconferentie. Hij zal er nimmer in slagen de verwarring groter te maken dan zij is. En waar hij zo bekwaam het toch zo evidente verschil tussen een lanceerinrichting voor raketten en het voetstuk voor een kerstboom wist te verdoezelen, moet hij alleszins in staat worden geacht om het veel min der markante, maar beslissende ver schil tussen een Amerikaanse en een Russische atoombom te verdonkere manen. De wereld kan er slechts wel bij varen. De president van Israël Izhak Ben- Zvi zal vergezeld door zijn echtgenote, van 14 tot 17 juli, een oncfficiëel be zoek aan Nederland brengen. Prins Bernhard heeft een uitnodiging aanvaard om een bezoek te brengen aan Britse atoomfabrieken, aldus is don derdag in Londen bekendgemaakt. De uitnodiging is afkomstig van de voorzit ter van het Britse gezagsorgaan voor atoomenergie, sir Edwin Plowden. De prins zal het instituut voor kern onderzoek te Harwell bezoeken op 16 juli en de dag daarop de atoomcentra le te Cardar Hall bezichtigen. 18 juli zal de prins een bezoek brengen aan de snelle kweekreactor te Doureay in het graafschap Caithness (Schotland). Aan de gemeente universiteit van Am sterdam is donderdagmiddag gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde, de Amsterdamse internist R. Goudsmit op een proefschrift getiteld „het gebruik van radioactief ijzer en radioactief chroom bjj de diagnostiek van bloed armoede". Dit onderzoek verricht met behulp van radioactief ijzer en radio actief chroom naar de aard van enkele moeilijk te verklaren vormen van bloed armoede, is mogelijk gemaakt door fi nanciële steun van het centraal labora torium van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis te Am sterdam. Promotor was prof. dr. J. G. Borst, hoogleraar in de inwendige geneeskunde. Tijdens de jaarlijkse vergadering van de internationale unie van verenigingen van artsen-automobilisten, welke een dezer dagen werd gehouden, is o.a. het invoeren van een internationaal erkend aesculaap-embleem voor de auto bepleit. Circa 70 leden van de Nederlandse museumvereniging „De Museumdag" zul len de volgende week deelnemen aan de eerste grote conferentie van de museum vereniging die sedert 1893 1" Londen wordt gehouden. In totaal worden 700 Advertentie Anno 4 771 Exclusief Wildrestaurant ixBSfiDe pleisterplaats waar [«PW Napoleon reeds gast was a. d hooldweq Arnhem Apeldoorn -r"1BEEKBERGEN ui k6766 580 een spoedige ingreep in de bestaande voorzieningen van bestuur noodzakelijk is. Maar het instellen van een raad voor de IJmond biedt h.i. daarvoor geen oplossing. De commissie spreekt van uitholling van de gemeentelijke zelf standigheid en van de betekenis van de gemeenteraad door de aan de IJmond- raad en gedeputeerde staten toe te ken nen bevoegdheden. Daarom heeft zij de minister gevraagd een wetsontwerp in te dienen dat zodanige wijzingen van de gemeentelijke grenzen, samenvoe ging van gemeenten en eventuele bij zondere bestuursvoorzieningen geeft, dat het mogelijk wordt de stormachtige ontwikkeling van het IJmondgebied op te vangen. Daarbij vraagt men zich af of de regeling zich tot dit gebied zou moeten beperken of de oplossing zou moeten zoeken in het breder ver band van het gehele Noordzeekanaal. Ondanks deze scherpe kritiek ver klaarde de minister zich bereid tot ver dediging van het wetsontwerp in een openbare vergadering. Hjj vond dat in de v oorgestelde regeling een moge lijkheid zit om aan de ontwikkeling van het IJmondgebied het hoofd te bieden zonder het uiterste middel van samenvoeging van gemeenten te be hoeven gebruiken. Een zekere bala. s van bevoegdheden zal nodig zijn, al dus de bewindsman, en hij meende dat de kamer hier een experiment zou moeten durven nemen. Anders wordt de bestuursproblematiek van de bevolkingsagglomeraties welhaast onoplosbaar. Tenslotte merkte mr. Struycken op, dat de Kamer nu wel een nieuw wetsontwerp vraagt, maar niet aangeeft op welke basis dat nieu we ontwerp dan gegrond zou moeten zijn. De gedachte van een experiment heeft de commissie afgewezen omdat men vreesde daarmee een precedent te scheppen. Het geven van een basis voor een nieuwe regeling ligt h.i. niet op de weg van de Kamer. Men beperkte zich daarom tot het verwijzen naar de op merkingen, gedaan in het voorlopig ver slag op het wetsontwerp. Minister Struycken deelde aan het eind van het beraad mede, zich nader te willen be raden. In afwachting van dit beraad heeft de commissie verklaard het wets ontwerp niet rijp te achten voor open bare behandeling. In de universiteit van Vancouver zal in het raam van het internationaal fes tival, georganiseerd in verband met het honderdjarig bestaan van British Columbia, een tentoonstelling van het Hollandse landschap en stadsgezicht (1600-1900) worden gehouden, waarvoor 90 tekeningen en aquarellen in ons land zijn verzameld. De tentoonstelling, die wordt ingericht onder auspiciën van de Nederlandse regering, wordt op 23 ju li a.s. in Vancouver" geopend door de Nederlandse ambassadeur in Canada. De inrichting van de tentoonstelling zal in opdracht van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen worden verzorgd door dr. A. B. de Vries, directeur van het Mauritsh ,us. Dr. de Vries zal over ongeveer twee weken naar Vancouver gaan om ter plaatse de tentoonstelling voor te be reiden. In de collectie bevinden zich werken van Jan van Goyen, Albert Cuijp Rembrandt. Saenredam, La Fargue, Jongkind, Weissenbruch. Van Gogh en anderen. Tijdens zijn verblijf in British Columbia zal dr. de Vries enkele lezin gen houden. Inmiddels heeft de gouver neur-generaal van Canada, Flight hon Vincent Massey het beschermheerschap van deze tentoonstelling van aquarellen en tekeningen van Hollandse meesters, aanvaard. e vonden hem uiteinde lijk in een van Gronin- gens nieuwbouwstraten nabij het Hoendiep, in de Rem brandt van Rijnstraat. Hoe kan het ook anders? De kunstenaar onder de straatmakers, die daags tevoren de zilveren kaphamer heeft gewonnen op een lande lijke wedstrijd, past goed in de buurt genoemd naar kunste naars. Hier werkte de jonge man, A. van Dökkum die in Rotterdam Neerlands beste straatmaker van dit jaar werd. In een snel ritme tikte hij de ene steen na de ander in het wegdek. Weliswaar niet met een zilveren kaphamer, maar het ging er absoluut niet minder om. De zilveren kaphamer blijft als een trophee in zijn woning aan de Oppenheimstraat, waar zijn jonge vrouw liefdevol hem wacht, wanneer hij na vijf uur thuis komt. Van Dokkum komt even over eind uit het losse zand voor een kort praatje. Onderwijl hameren zijn collega-straatmakers onver moeid voort. Maar ze gunnen hem dit praatje graag, omdat ze bewondering hebben voor ..de zilveren kampioen" zoals ze hem noemen. Het is een aardige jongeman, die blij is met de behaalde prijs daar in de Ahoy- hal te Rotterdam, maar die niet nalaat onmiddellijk zijn hand langer van de wedstrijd J. van der Veen uit Groningen te noe men. Van der Veen werkt mo menteel in een heel ander deel van de stad Groningen. Hij heeft meegeholpen aan het succes, waarover in de straatmakerswereld ongetwij feld worden gesproken. VaT-P°,k klLmf is n" 23 iaar °ud en ruim twee jaar in dienst van een m GroI1'nge\ A' heel vat stralen en pleinen hebben onder zijn handen een ander en beter aanzien gekregen, want per dag legt ongeveer 100 m2 straat. Wanneer men bedenkt dat op Vnn nvven °aan' betekent dot altijd nog 10.000 stenen per dag! toen h U9 710 öere scho°l n°3 twee jaar naar de ULO en heeltw r i matroos en ging naar zee. Twee-en-half jaar hem vna wïf MnnW° u?-^aren Bezworven. Och, het zeemansleven 'beviel oen Fn9Zine^ J T' hV kreeB verkering met een lief mcisie in Gronin- hTê het zïTvTn haar Beliefde liever aan vaste wal ziet. nrn lunirL ?okk}lrn Booide het roer van zijn jonge leven definitief Moeder Aardl knlh»r °Pfwal aaij.en. gooide het anker uil. Dichter tot e£ rciet, want hij ging in de leer als straatmaker. Per slot van rekening was zijn vader straatmaker. Hij was bij wijze van spreken oy het tikken van de kaphamer groot geworden. Ook zijn oom hamerde op deze manier een goed stuk dagelijks brood voor hem en de zijnen bij elkaar. Den/c vooral met te licht over het nijvere vak van straatmaker. Je moet het „in de vingers hebben en er is nog heel wat studie en training voor nodig. Nadat onze jeugdige kampioen een jaar lang als hulp had gewerkt in de stad Groningen, ging hij naar de technische school in Assen, waar een opleiding werd gegeven. Deze cursus duurt eigenlijk drie jaar, maar Van Dokkum betoonde zich toen reeds een kei in het vak en stond na twee jaar als volleerd straatmaker in Gruno's straten. Hij was al een keer eerder in Rotterdam geweest. Dat was in 1955 toen hij als helper mee deed aan de wedstrijd, die door de Nederlandse Baksteenindustrie wordt opgezet. Dit jaar werd hij voor Groningen uitver koren en .werd winnaar. In zijn vrije tijd voetbalt Van Dokkum wat. Ook is hij bij een muziekkorps geweest. Het getinkel van de kaphamers klinkt inderdaad als muziek, zelfs al zijn die hamers niet van zilver. Muziek van nijvere arbeid door mensen die hun vak verstaan en een doorgaans bescheiden maar belangrijke functie vervullen in de maatschappij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3