Peruka hekelt optreden van G.G.D. in rusthuis-affaire Tendenz sou sijn: commerciële rusthuis moet eruitT Veeg teken Haarlem naar Den Briel €LISSB€Tl) BSS Plechtig lof als sluiting van het Ziekentriduum in Bloemendaal Sotakü gekek Haarlem Jan Pooi exposeert in „De Ark" NAAIMACHINES Onder alarmerende kop Schandaal in Haarlem RENAULT!! Beschuldigingen worden van de hand gewezen Anjerbal gaat niet door Paard te gast HOLLANDIA 27 ct. „Mogen rijke vruchten groeien aan de boom van dit triduum DRIEDUIZEND KINDEREN DEDEN VERKEERSEXAMEN 400 gezaktvrouwelijke agenten zou den strenger hebben en Zomerconcert van N.Ph. Orkest bedevaart donderdag 10 juli VRIJDAG 4 JULI 1958 PAGINA 5 NHC GARAGE DEN HOUT Burgerlijke Stand Haarlem Eruit Commentaar G.G.D. Montagne's Jeugd- variété IR. P. J. VAN VOORST VADER OVERLEDEN weer of geen weer Die lekkere melk is morgen, maar ook overmorgen nog goed melk Films: Muziek Ballet Diversen Tentoonstellingen ENGEL. Gr. Houtstr. 181Tel. 14444 V olleybalbeker- competitie Onderscheiding voor moedige agent Meijer GOUDEN ECHTPAAR IN HEEMSTEDE Beurs van Amsterdam ZANDVOORT Dieven op heterdaad betrapt Beurs van New V ork Onder de alarmerende kop „Schandaal in Haarlem" heeft het maandblad van de Nederlandse vakbond voor het pension-, rusthuis- en kamerverhuur bedrijf, de Perukafederatie, een goed deel van haar juni-nummer gewijd aan het optreden van de Haarlemse G.G.D. tegen een particulier verpleeg huis voor bejaarden in Haarlem, op donderdag 4 april van dit jaar. Het blad vraagt zich af welke motieven dokter K. Kok, de gemeentelijk geriater ertoe hebben geleid op zulk een drastische wijze op te treden, en welk recht deze arts had om aldus te handelen. Op vrij felle wijze wordt dokter Kok beschuldigd van een meer dan tactloos optreden, dat een chaos tot gevolg zou hebben gehad. De motieven, die de G.G.D. ertoe hebben gebracht om 5n te grijpen in de gang van zaken in het betrokken rusthuis, worden aange vochten. Volgens het blad hebben twee motie ven de G.G.D. ertoe gebracht hande lend op te treden: het privéleven van de eigenares en de toestanden die in bet verpleeghuis geheerst zouden heb ben. Wat het privéleven van de eigena res betreft, zegt het blad, dat menig ander bedrijf als dat van kruideniers, melkboeren, advocaten en artsen, dan ook gesloten zou moeten worden, zodat „motief no. 1 niet opgaat". En van het tweede motief verklaart de redactie van het maandblad verbaasd te staan. Al lerlei instanties onder wie dokter Kok zelf zouden zoveel vertrouwen in het verpleeghuis hebben gehad, dat Het „Anjerbal" in Groe- nendaal gaat niet door, en dat is buitengewoon spijtig. Wij zijn niet plotseling zo wuft, dat wij treuren om het niet doorgaan van een dansfeest; wij treuren om het niet doorgaan van dit bijzondere feest Voor dit bijzondere doel. Zoals men zich uit onze berichten Zal herinneren zou op zaterdag 5 juli in het park Groenendaal te Heemste de, vóór het „verversingshuis" of bij regen daarbinnen, een bal worden georganiseerd ten bate van het Anjer fonds, een onderdeel van het Prins Bernhardfonds, dat steun verleent aan diverse culturele ondernemingen. Geen culturele ondernemingen van een slechts voor weinigen bereikbare hoogheid en kostbaarheid, maar juist die instellingen en activiteiten waar bij de gewone burger gebaat is: het Noordhollands Philharmonisch Orkest, amateurtoneelverenigingen, harmonie- en en koren, het Internationaal Or gelconcours, enz. Dit jaar wilde men in Haarlem weken met het onoorspronkelijke en hminig vruchtbare collecte-systeem (de inzameling van vorig jaar bracht nog geen zeventig gulden op!); men bedacht iets feestelijks en origineels: een bal champêtre met niet alledaag se divertissementen, te weten een ruiterdemonstratie, een heren-mode- show in persiflerende trant en het optreden van een chansonmere en van enige krachten van het Amster dams Studenten Cabaret. Met de or ganisatie daarvan had een door bur gemeester Cremers ingestelde com missie van geestdriftige lieden zich belast. Welnu, ten antwoord op 1400 (veertienhonderd) verzonden circu laires, gesteld in zodanig aanmoedi gende en geestige bewoordingen als men zelden in enig drukwerk tegen komt, kwamen 7 (zeven) inschrijvin gen binnen. Herhaalde aanbeveling in de Haarlemse dagbladen bracht nog een twintigtal inschrijvingen bin nen. Het feest gaat dus niet door. Wat alleen doorgaat zijn de kosten, welke uiteraard in de honderden guldens lopen en uiteraard uit het Anjerfonds moeten worden bestreden. Dit is het droevige resultaat van een onderne ming waarvan men had gehoopt, dat zij zo overtuigend zou slagen dat met een de grondslag voor een traditie zou zijn gelegd. Het heeft weinig zin om kernachtige kwalificaties te formuleren voor de gebleken ongeïnteresseerdheid van het speciaal uitgenodigde (en overige) publiek uit Haarlem en omgeving. Wie kennis neemt van de geschetste feiten zal rijkelijk worden geïnspi reerd tot eigen formulering van af keurende kwalificaties. Slechts een opmerking: juist, velen van hen die hoog op plegen te geven van de culturele genoegens welke zij beleven aan niet voor de gewone burger weg gelegde, kostbare en uitzonderlijke, evenementen, hebben verstek laten gaan, nu het betrof het op gewoon plezierige manier steunen van de le vende cultuur waaraan brede lagen van de bevolking actief en receptief deel kunnen heb ben. En dat is een veeg teken. Advertentie II BENT VOLSLAGEN LEEK? TJ BENT ERVAKEN AUTOMOBILIST? In beide gevallen zult U door Uw gezonde Verstand en ervaring bij aankoop van een auto de volgende eisen stellen: 1. Goedkoop in aanschaf. 2. Goedkoop in gebruik. 3. Langdurige fabrieksgarantie. BEVALLENA. J. M. Sweerts-Kaag- Jhan, z.; E. Kossen-van der Kuijl. z. H. den Hoet-Dunnewind, d.; P. J. van Vliet-Hoorenman, z.; B. Aardening-Suk- kel, d. A. G. de Kort-den Ouden, d. ONDERTROUWD: A. de Rover en E. I. de Geus. GETROUWD: A. A. van Velsen en A. F. M. Snoeks; P van Bambergen en T. H. A. Witvliet; T. Meijer en J. Koelemeijer; J. H. Preusterink en G. C. ■Noordermeer. OVERLEDEN: M. J. A. van Vilste- Ten, 63 j., Jan v. Walréstraat; J. J. Elorie, 62 j., Spaanse vaartstraat; T. Rrouwer-Kuijt, 60 jr., Soendastraat; J. *J. Zegers-van Well, 79 jr., Cramer- !Jraat; A. P. van der Veldt-van der Putte, 84 j., Rollandstraat. zp er regelmatig patiënten in onder brachten. Er worden allerlei brieven aangehaald van familieleden van ver pleegden, waaruit zou blijken, dat de behandeling in het tehuis niets te wen sen overliet. Dat de eigenares geen ver gunning had, vindt de redactie van het blad niet ongewoon, want blijkens een aangehaald courantenbericht, hadden op 5 april van de 60 bejaardentehuizen in Haarlem, er 43 nog geen vergunning aangevraagd. Ten aanzien van de vragen van het Tweede Kamerlid, mevrouw Ploeg-Ploe (P.v.d.A. )aan de minister van Sociale Zaken, en diens antwoord daarop met betrekking tot het betrokken verpleeg huis, meent het blad, dat geen dier beiden de moeite heeft genomen om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Ver volgens worden weer enige brieven aan gehaald van familieleden van patinëten, waarin vermeld wordt dat de verzorging in het tehuis goed was, en dat men verontwaardigd is over het optreden va dokter Kok. Ook heeft de redactie van het blad gesproken met verschillende verpleegden, die op 4 april het tehuis hebben moeten verlaten, maar die er mmmimiimiiiiiiiiiimiiiiimmimiiimiuiiiiiiiiiiiwiiimiii lllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll inmiddels zijn teruggekeerd. Deze be jaarden zijn eveneens vol lof over de werkwijze van de directie van het te huis en een hunner deelt mee, dat wan neer de directrice terugkeert, de vlag zal worden uitgehangen. Het blad deelt tenslotte mee, dat het „maar al te goed de tendens van deze onverkwikkelijke geschiedenis weet: Het commercieel gevoerde rusthuis moet eruit!" Volgens de redactie van het blad, zou het de bedoeling zijn alle commercieel gevoerde rusthuis te ver vangen door stichtingen en gemeente lijke bejaardentehuizen. Zij spreekt als haar oordeel uit, dat een goede behan deling voor de ouden van dagen ook mogelijk is in met winstoogmerk ge voerde rust- en bejaardentehuizen. Intussen heeft Het Vrije Volk in haar editie van gisteravond een uittreksel gepubliceerd van het bezwaarschrift, dat de directrice van het tehuis bij de gemeenteraad heeft ingediend tegen het besluit van B. en W. om haar de ver gunning te weigeren. Volgens dit be zwaarschrift zou de directrice van oor deel zijn, dat B. en W. haar de ver gunning ten onrechte onthouden hebben. Het bezwaarschrift is vergezeld van een groot aantal brieven van familie leden van verpleegde bejaarden, waar uit moet blijken dat het met de slechte toestanden in het tehuis nogal meeviel. Volgens de directrice zou dokter Kok zjjn mening als zou in haar tehuis de behandeling slecht zijn, gegrond hebben op verklaringen van personen die naar haar oordeel onbetrouwbaar zijn. Zij is van oordeel, dat 'een aantal van haar patiënten tot vertrek uit haar inrich ting geprest is en dat zich daaronder zelfs zelf-betalende patiënten bevonden. De beschuldiging, dat demente patiën ten ruw behandeld zouden zijn en zelfs ,,in een toestand zouden zijn gebracht of gelaten waardoor hun lijden verer gerd werd of hun dood werd verhaast" zoals een der beschuldigingen van B. en W. geluid zou hebben wijst zij met verontwaardiging van de hand. Wel gebeurde het een enkele maal, dat verpleeghulpen niet op de juiste wijze optraden, maar in dat geval zou zij als directrice daartegen de strengste maatregelen genomen hebben. De directrice is ervan overtuigd, dat kwaadwillende derden onjuiste inlich tingen over de gang van zaken in haar huis hebben verstrekt. Overigens is zij ervan overtuigd, dat in elk rusthuis wel eens iets voorvalt, zelfs onder de beste leiding en het meest nauwkeurige toe zicht. Ook de beschuldigingen omtrent haar persoonlijke misdragingen wijst de directrice met klem van de hand. Zij deelt mede ongeveer drie jaar geleden het gebruik van morfine gestaakt te hebben. Enige jaren geleden had zij dit misbruik tegenover de officier van jus titie erkend, maar deze had er geen aanleiding in gevonden een vervolging in te stellen. Naar aanleiding zowel van het ar tikel in het Peruka-orgaan, als van het verweerschrift van de directrice, werd ons van de zijde van de G.G.D. meegedeeld, dat zij op grond van de haar ter beschikking staande gege vens destijds gemeend heeft te moe ten ingrijpen. Het is juist, dat ver schillende familieleden van verpleeg den brieven vol lof hebben geschre ven, maa: daar staan ook weer brie ven tegenover, die vernietigend zijn voor het tehuis. Zelfs hebben enkele artsen aanvankelijk doen blijken, dat zij de verzorging in het bejaardente huis niet onvoldoende achtten. Enke len hunner hebben hun oordeel later herzien en daarvan tegenover B. en W. getuigd. Ook bevestigde men ons van de zij de van de G.G.D., dat er enige bejaar den, die aanvankelijk het omstreden tehuis hadden verlaten, daarin thans zijn teruggekeerd. De leiding wordt momenteel waargenomen door een ge diplomeerd verpleegster, terwijl de di rectrice bij familie buiten Haarlem ver blijft. Slechts enkele bejaarden verblij ven er nog, die vanwege een andere gemeente verpleegd worden. Dit zou zijn oorzaak vinden in de onmogelijk heid om de patiënten elders heen te brengen. Wanneer er voorts nog ande re bejaarden verblijven, wier kosten vroeger geheel of gedeeltelijk vanwege enige gemeente vergoed werdn, dan doen deze dit thans voor eigen kosten. De gemeenten betalen niet wanneer haar patiënten in een tehuis willen ver blijven, waarvan de gemeente van oor deel is, dat de verzorging aldaar on voldoende is. Het bal champêtre, dat zaterdag 5 juli ten bate van het Anjerfonds zou worden gehouden in het park Groenen daal te Heemstede, gaat niet door. Er is voor dit evenement een ontstel lend gebrek aan belangstelling geble ken. In totaal hadden zich nog geen dertig deelnemers(neemsters) gemeld, zulks ten antwoord op veertienhonderd verzonden uitnodigingen en meerdere krantenberichten. Men zie ook ons com mentaar van heden. Toen gistermiddag rond het middag uur de familie J. Jenje aan de Eem- straat te Haarlem vereend aan tafel zat, kreeg zij de schrik van haar leven. Plotseling klonk een hevig gerinkel van brekend glas en opkijkend zagen de gezinsleden, omhangen door vitragegor dijnen een paard, dat door de ruit was gestapt. Voor zijn voeten lagen nog de scherven van potjes, waarin eens bloe men hadden gestaan. Met een verwil derde blik zag het dier op zijn beurt de etenden aan. De gevolgen? Ruit stuk, vitrage stuk, bloempotjes stuk, paard gewond. De oorzaak? Een op hol geslagen paard. Waarvan het dier geschrokken is, is niet bekend. Wel weet men dat het paard, toen de'knecht van de schillen boer aan wie het dier toebehoorde het wilde vastbinden, plotseling weg rende. Donderdag 10 juli wordt de 74-ste Haarlemse bedevaart naar Brielle (Den Briel) gehouden ter ere van de H.H. Martelaren van Gorcum. De pel grimage wordt met touringcars ge maakt, die vertrekken uit Haarlem, Halfweg. Heemstede, Bennebroek, Hil- legom, Lisse, Sassenheim, Warmonder- dam, Sloten, Badhoevedorp, de Lynden, Hoofddorp, Nieuw Vennep, Zandvoort, Bentveld, Vogelenzang, De Zilk. Noord- wijke-hout, Noordwijk, Voorhout en ook op verdoek stoppen. De Haarlemse beêvaartgangers ko men om zes uur samen in de Sint Jo- sephkerk aan de Jansstraat, waar een H. Mis wordt opgedragen met uitrei king der H. Communie. Onderweg in de bussen wordt (van de Postbrug tot Den Haag) gezopgen het pelgrimslied en wordt de litanie van de H.H. Marte laren gebeden, de litanie van de H. Maagd en het lied „Lieve Moeder van de Heer" (na Den Haag tot Rotterdam) de Blijde Geheimen van het Rozenhoed je en het lied ter ere van St.-Leonardus van Veghel (voorbij de Maastunnel). In de kapel van het Martelveld te Brielle wordt een Hoogmis opgedragen, waarna onder meer verering van de reliquiën. De namiddagoefening omvat een kruisweg, een Lof met processie en Te Deum. Om vijf uur vertrekken de pelgrims weer uit Den Briel. Montagne's Jeugd variété, dat nu ai vijf jaar gedurende de zomervakantie met zo'n groot succes duizenden kinde ren uit Haarlem en omgeving heeft ver maakt, z-.l ook deze zomer weer optre den evenals verleden jaar in het Rembrandttheater aan de Groote Markt en wel iedere morgen, behalve des zon dags. De eerste voorstelling vindt plaats maandagmorgen 14 juli en als bijzondere attractie zal zij geopend worden met het optreden van „The Butterfly's". Er wordt een geheel nieuw programma gebracht. Medewerkenden zijn de accor deonist Wim Bos, de clown Rixo en part ner, de jongleur Jerry Miller en Truxi- ni Company. Na de pauze wordt onder leiding van oom Trux een spannende voetbalwedstrijd gehouden, waaraan fraaie prijzen verbonden zijn. Tenslotte geeft Gerry Montagne een poppenkast voorstelling. Opgevoerd wordt een nieuw spel: „De zoon van Jan Klaassen". In de leeftijd van 73 jaar is te Haar lem overleden ir. P. J. van Voorst Va der, oud hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Gelder land. Hij was 28 augustus 1884 te 's Gra- venhage geboren, slaagde in 1907 aan de Technische Hogeschool te Delft tot civiel ingenieur en is van 1907 tot 1946 werkzaam geweest bij de Rijkswater staat, o.m. van 1914 tot 1935 in de arron dissementen Noord-Holland en Noord zeekanaal. Onder zijn leiding kwamen diverse rijkswegen in de omgeving van Amstrdam en Haarlem tot stand. Zijn verdiensten hiervoor zijn in 1930 erkend door de benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Van 1935 tot 1946 was hij in Arnhem. Advertentie Een excellente sigaar met het verfijnde Elisabeth Bas aroma. overheerlijk tot de laatste trek Met een plechtig lol en een feestelijke processie is gistermiddag in de kerk van de parochie van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal het zie kentriduum gesloten. Pastoor A. P. van Eeden van de parochie van O.L. Vrouw van Zeven Smarten te Haarlem was daarbij agens en werd geassisteerd door de kapelaans G. A. ten Have en N. G. Nijman, beiden van de Bloemen- daalse parochie. De gezangen werden uitgevoerd door het koor van de paro chie van het H. Hart te Haarlem onder directie van Paul Broersen, aan het orgel begeleid door Kees Bornewasser. De laatste dag van het triduum was ingezet met een plechtige hoogmis, die werd opgedragen door de voorzitter van het Wereld-Ziekenapostolaat te Haar lem, mgr. C. G. van Trigt. Geheel pas send in het kader van het triduum was de predikatie die tot onderwerp had „Ons Apostolaat". Rond het middaguur volgde zoals op iedere dag van deze geestelijke „driedaagse" de handop legging bij en de aanbidding door de zieken. Het bestuurslid rector J. H. Wolf van het Wereld-Ziekenapostolaat was agens. Tijdens de handoplegging zong het dameskoor ,,St.-Caecilia" uit Bloemendaal onder leiding van Kees Bornewasser. Later in de middag werd het sluitingslof gehouden. Advertentie Vele honderden kinderen, leerlingen van Haarlemse lagere scholen, waren vanmorgen met hun onderwijzeressen of onderwijzers naar de Tuinzaal van het gemeentelijk Concertgebouw gekomen voor de uitslag van hun verkeers-exa- men. Oud-hoofdcommissaris van politie E. H. Tenckinck reikte de diploma's uit en deelde de kinderen mede, dat zij gekomen waren om feest te vieren. Dat bleek ook uit het vrolijk geroezemoes en het stemmengegons van de feeste lingen, dat echter toen de heer Tenckinek ten tonele verschenen was terstond verstomde na een vaderlijk „even stilte, alsjeblieft". De heer Tenckinck wenste de kinderen van har te geluk met hun slagen en dankte ook de onderwijzeressen en onderwijzers voor hun aandeel daarin. Van de 3.000 jeugdige kandidaten zijn er dit jaar 400 gezakt een mede- CINEMA-PALACE: Storm over Perzië, 14 jaar. 2, 4.15, 7, 9.15 UUr. Do.: De Hofnar, a. 1. 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Blanke lading uit Pariis volw. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LIDO: Die Frühreifen, 18 j. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Za-avond: Een vrouw zonder geweten, volw. 11.30 uur. LUXOR- Het veld van eer, 18 j. 2, 7. 9.15 u. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: T.m. zo.: Symfonie in goud, alle leeft Vr. 8.15 u. Za. 2.30, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Ma. en di.: La Strada, 18 laar, 8.15 uur. Wo. en do.: Gaslicht, 18 J., 8.15 uur. REMBRANDT: Even afrekenen, heren, a. 1. 2, 4.15. 7, 9.15 uur. ROXY: T.m. zo.: Het schot in de rug, 18 J. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Ma. t.m. do.: De koning der Zuidzee, 14 jaar. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: In de schaduw van de misdaad, 14 jaar. 2.15, 7. 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Vrijdag 4 juli Concertgebouw, 20 uur: Concert door het kinderkoor „De kleine stem". Zaterdag 5 juli Grote Kerk, Haarlem, 20 uur: Concert door ».The Centenary Singers" onder leiding van George Gansz. Aan het orgel: Klaas Bolt. Zondag 6 juli Concertgebouw, 12.30 uur: Zangconcours, te organiseren door de r.-k. Bond van Zangverenigingen. Openluchttheater, 14.30 uur: Concert door het N. Ph. O. o.l.v. Marinus Adam. Maandag 1 juli Grote Kerk, Haarlem, 15.30 uur: Orgel concert, te geven door de deelnemers van de improvisatiewedstrijd in het kader van het Orgelconcours. Dinsdag 8 juli Concertgebouw, 20 uur: Uitvoering door de leerlingen van het Haarlems Muziek instituut. Grote Kerk, 20 uur: Orgelbespeling door Albert de Klerk. Programma: Werken van De Monte, Obrecht, Cornet, Sweelinck, Van Noordt, Van der Horst en Toebosch. Woensdag 9 juli Grote Kerk, Haarlem, 20 uur: Improvi satiewedstrijd van het Orgelconcours. Donderdag 10 juli Grote Kerk, Haarlem, 15 uur: Orgelbe speling door Piet Kee. Programma: Wer ken van Buxtehude, Bruhns, Bach, Van der Sigtenhorst Meyer, Andriessen en Re- ger. Grote Kerk, Haarlem, 19 uur: Beiaard bespeling door Arie Peters. Grote Kerk, Haarlem. 20 uur: Orgelcon cert, te geven door juryleden Orgelcon cours. Zaterdag 5 juli Openluchttheater, Bloemendaal, 20 uur: Ballet der Lage Landen. Zaterdag 5 juli Groenendaal, Heemstede, 21 uur: Midzo- mernachtsfeest ten bate van het Anjer fonds. Zomerzorg, Bloemendaal, 20.30 uur: Zo merfeest 1958 van de St.-Adelbertvereni- ging. Velserend, Santpoort, pl.m. 22 uur: Groot vuurwerk. Woensdag 9 juli Openluchttheater, Bloemendaal, 14 uur: Kindervoorstelling „Klein Duimpje". Donderdag 10 juli Sportpark, Heemstede: Circus Strassbur ger. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur; zon en feestdagen van 1316 uur Uruqulusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en gTote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp ln februari 1953. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze Dagelijks geopend van 9—12.30 uur en van 13.30—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse Schooi van de 16e eeuw tot op heden (O.m. Hals' meesterwerken). Geopend op werkdagen van 10—17 uur; op zon en feestdagen van 13—17 uur. Grote Kerk. Te bezichtigen van 9—17 uur op werkdagen. Stadhuis Grote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 9—17 uur; za. 9—12 uur. Teylers Museum: Schilderden 19e en 20e eeuw. TekeningeD Hollandse, Italiaanse en Franse schooi 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuurkundi ge instrumenten, mineralen. Geopend iedere werkdag, behaive maandag, van 1117 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend do. van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur Zo. van 14—17 uur. Llnnaeushof, Bennebroek: Geopend tot en met september, van 9 uur van. tot een half uur na zonsondergang. Huis Van Looy: Tentoonstelling van mo derne kunstwerken uit gemeentelijk be zit. Geopend op werkdagen van 10—12.30 uur, en van 13.3017 uur; zo. vari 14—17 uur (t.m. 20 juli). Kunstzaal „Ten Bruggen-Cate", Reitzstraat, Haarlem. Expositie van surrealistische schilderijen van Henk van Es. Geop. dag. van 11—17 uur; zo. van 14—17 uur; ma. gesloten. (T.m. 6 juli). Kunstzaal „De Ark", Nw. Heiligland: Ex positie van schilderijen en tekeningen van J. Pool. Geop. dag. van 10—23 uur, behalve wo.- en za.-middag. Galerie Espace: Zomertentoonstelling. Geop. op werkd. v. 11—17 uur (tot eind augustus). Hoofdwacht, Grote Markt: Expositie van muziekinstrumenten, gebouwd door Mar tin Skowrouck te Bremen. Geop. dag. van 1619.30 uur en event, na concer ten in het, kader van het Orgelconcours, beh. zondags (van 5 t.m. 11 juli). 1 deling, die de kinderen merkbaar ont stelde. Dat komt misschien wel zo vertelde de heer Tenckinck omdat het werk dit jaar voor het eerst ook door vrouwelijke agenten nagekeken is, en die zouden strenger gekeken hebben dan hun mannelijke collega's. De spre ker had ook zelf examen-werk nageke ken en hij had er nog veel van kunnen leren. Ook over het practische gedeelte was hij erg tevreden. Aan het slot van zpn toespraak vermaande hij de kinde ren tot voorzichtigheid vooral in het verkeer. „Dat wordt steeds meer nood zakelijk". Evert Alberts, Inger Oldenburg, Jan Mulder en Hendrik Werkhoff zijn de gelukkige examen-kandidaten, die dit jaar zulke goede prestaties geleverd hebben, dat zij in aanmerking gekomen zijn voor de vererende onderscheiding van een „extra-aantekening van de po litie". Z\j werden door de heer Ten ckinck op het podium geroepen, kre> gen van hem een hand en van de ande re kinderen een geestdriftig hoeraatje. Na de diploma-uitreiking zongen de kinderen enige feestelijke liederen, ver volgens zagen zij „lach-films" en ten slotte verlieten zij de zaal, ieder met een gevuide koek, die hun bjj wijze van tractatie was aangeboden. In de volleybalbekercompetitie, waar voor op woensdag en vrijdagavond op de volleybalvelden van speeltuin Flora aan de Van Oosten de Bruijnstraat gespeeld wordt, komt reeds enige tekening. De uistlagen en de standen luiden als volgt: Heren, poule A: HBCOVRA 1-2; OVRADe Blinkert 3-0; HBCRapiditas 3-0; De Blinkert—HBC 1-2; Electa— OVRA 0-3 en EclectaRapiditas 0-3. Stand: OVRA 3-6; HBC 3-4; Rapiditas 2-2; De Blinkert 2-0 en Eclecta 2-0. Poule B-l: OVRA 2Spaarnestad 2-1; DSS—HBC 2 1-2; Gios-Spaarnestad 3-0; Gios —HBC 2 2-1; OVRA 2—WIK 2-1; DSSSpaarnestad 2-0 en OVRA 2 Gios 3-0. Stand: OVRA 2 3-6; Gios 3-4; DSS 2-2; HBC 2 2-2; WIK 1-0 en Spaar nestad 3-0. Poule B-2: AW—WIK 2 0-3; Gios 2— HPS en SV 1-2; OVRA 3—WIK 2 3-0; Gios 2—AW 2-1; HPS en SV—OVRA 3 1-2; Gios 2—WIK 2 2-1; AW—HPS en SV* 0-2 en OVRA 3Gios 2 2-1.Stand; OVRA 3 3-6; HPS en SV 3-4; Gios 2 4-4; WIK 2 3-2 en AW 3-0. Dames, poule A-l: OVRAVesmia 1-2; Onze Gezellen—De Blinkert 0-3; Onze GezellenOVRA 0-3 en Onze Gezellen— Vesmia 0-2. Stand: Vesmia 2-4; De Blin kert 1-2; OVRA 2-2 en Onze Gezellen 3-0. Poule A-2: EclectaGios 2-1; Die Raeckse 2Gios 2-1; GiosHBC 0-2 en EclectaHBC 2 2-1. Stand: Eclecta 2-4; Die Raeckse 2 1-2; HBC 2-2 en Gios 3-0. Poule B-l: OVRA 2—SSO 0-3; Gios 2— HBC 2 0-3; Gios 2—OVRA 2 2-0; HBC 2 —OVRA 2 3-0 en HBC 2— SSO 3-0. Stand: HBC 2 3-6; Gios 2 2-2; SSO 2-2 en OVRA 2 3-0. Poule B-2: DSS—JBS 0-3; PSHV— Spaarnestad 2-1; DSSSpaarnestad 2-0 en JBS—PSHV 2-1. Stand: JBS 2-4; DSS 2-2; PSVH 2-2 en Spaarnestad 2-0. Pater N. Poelman van de orde van de Carmelieten die de geestelijke leiding van het triduum had, hield tijdens deze plechtigheid een predikatie over het onderwerp „Onze Moeder". Hij belicht te daarin de figuur van Maria uit de woorden van de Bijbel, van het ogen blik af, waarop zij voor het eerst ge noemd wordt na de zondeval van Adam en Eva, waar zij betiteld wordt ais de Vrouw die de slang de kop zal verpletteren tot het ogenblik van Christus' sterven aan het kruis. „Zij moest worden de Moeder van smarten". Pater Poelman liet sterk de nadruk vallen op het lijden van Maria, dat zijn hoogtepunt vond in de kruisiging van Haar Zoon „als een misdadiger" tus sen twee moordenaars aan het kruis hout. „Zjj heeft haast ondraaglijke kwel lingen moeten ondergaan; niemand kan zich daarom, hoezeer hij ook te lijden heeft, vergelijken met Maria". De predikant ging verder met te zeggen, dat Maria daardoor en vooral door haar voorspraak bij God, als gevolg van het feit, dat zij met Christus de overwin ning behaalde op de duivel, een toe vlucht moet zijn voor allen die in moei lijkheden verkeren. „Wij moeten ons vol overgave tot Haar wenden, want door Haar hulp zullen wij van God de genade krijgen die wjj nodig hebben." Volgend op de predikatie trok een pro cessie door de kerk langs de bedden en stoelen van de zieken, waarbij het koor onder meer het „Laudate Dominum" van Kees Bornewasser en het „O Salu- taris" van Aat Broersen ten gehore bracht. Daarna werden de ongeveer tweehonderd zieken afzonderlijk geze gend. De pastoor van de Triniteitskerk, dr. A. A. Olierook, hield tot slot een korte toespraak. Hij deed dat op zulk een overtuigende wijze, dat, toen hij de preekstoel verliet, een hartelijk applaus in de kerk opklonk. Pastoor dr. Olie rook betuigde in zijn speech, waarin hij alle deelnemers aan het triduum be trok, zijn oprechte dank aan hen die het ook dit jaar hadden mogelijk ge maakt het tridüum te houden. Tot de zieken zei hij: „Ik hoop, dat God rijke vruchten doet groeien aan de boom van dit triduum, dat u moogt genezen en dat, wanneer zulks niet in zijn bedoeling ligt, u het lijden met geduld zult dra gen." De Bloemendaalse agent van politie H. J. Meijer is onderscheiden met de oorkonde van het Carnegie-heldenfonds als blijk van waardering voor betoonde moed en initiatief. In oktober 1957 heeft de heer Meijer een hollend paard van een groenteboer in de Asterlaan te Aer- denhout koelbloedig tot stilstand weten te brengen, zulks onder uiteraard ge vaarlijke omstandigheden. De uitreiking geschiedde gistermiddag in het politiebureau te Overveen door de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller in aanwezig heid van de korpschef, de inspecteurs en andere politie-functionarissen. De burgemeester loofde het initiatief van de moedige agent. „Er staat nergens voorgeschreven, hóe men moed moet betonen. Dat is geheel van de omstan digheden afhankelijk. Uw daad is zeer te loven", aldus dr. Peereboom Voller. Het Noordhollands Philharmonisch orkest opende gisteravond onder Marinus Adam zjjn zomeravond concert met een stuk van een compo nist over wie de meest tegenstrijdige meningen verkondigd worden door de meest vooraanstaande toonkunstenaars: Johannes Brahms. „Brahms is de gees telijke erfgenaam van Beethoven, zijn eerste symfonie is de tiende van Beet hoven; er zijn drie grote B's: Bach, Beethoven, Brahms". Het klinkt wel een beetje geëxalteerd, maar nu komt het volgende: „Brahms' muziek is boe renkool, hjj kan geen nazin schrijven, zijn gedachten zijn niet diep doch laag, hij is een wijf." Deze dingen zjjn ge zegd en geschreven door figuren aan wier kwaliteiten niet te tornen valt. Quid sum miser tunc dicturus? Een naar wij hopen bescheiden weergave van wat wij ondervonden bij het beluis teren van de Haydnvariaties van deze omstreden componist. De vriendelijke Haydnsfeer hebben we zeker niet ondergaan, we hebben Brahms gehoord, soms stug doch ook meermalen diep aangrijpend en dan wel zo aangrijpend dat we eigenlijk niet begrijpen dat sommigen hem zo menen te moeten verguizen. Wel kunnen we ons indenken dat kunstenaars die b.v. impressionistisch zijn ingesteld, deze gemoedsuitingen niet kunnen waarde ren, doch dat impliceert nog niet dat Brahms niet onder de groten behoort. In ieder geval is hij een bouwer, een architect die van verhoudingen afweet, die een melodie weet te schrijven en te verwerken, waarvan de nazin er ook nog wel mag zjjn. Van Edvard Grieg, die het tegenwoor dig ook nog al eens moet ontgelden, werd het bekende Pianoconcert in a kleine terts opus 16 uitgevoerd met als soliste Janine van Mever. Een sterk, bijna viriel temperament viel bij deze pianiste van formaat te constateren, waarbij echter gevoelige momenten niet uitgesloten waren. Het orkest wist haar op een nobele wijze te seconderen en soms te bevechten, zodat een meerma len spannende wisselwerking ontstond. Met een briljante vertolking van de hoog-romantische Vijfde Symfonie van Antonin Dvorak, waarin Marinus Adam zijn voortreffelijkste capaciteiten als ar tist wist te geven, werd de avond be sloten. T. de Vr. Morgen viert het echtpaar J. M. Vester-van der Horst, Koediefslaan 49 te Heemstede met familie en kennis sen zijn gouden huwelijksfeest. De heer Vester is 78 jaar en geniet al enige jaren van een welverdiend pensioen, dat hem na een overheidsdienst van meer dan,vijf en twintig jaar werd ver leend. Mevrouw Vester-van der Horst is 76 jaar. Ofschoon de eigenlijke dag maandag 7 juli is, wordt het feest om wille van het gemak morgen met de vijf kinderen, elf kleinkinderen en nog ande re vrienden en kennissen in het ver versingshuis Groenendaal gevierd. Des morgens wordt er voor hun intentie een H. Mis opgedragen. Het echtpaar Ves ter-van der Horst heeft de afgelopen halve eeuw weten te vergulden met een even langdurend abonnement op onze courant. (Niet officiële fcoersea) Op de banen van Eindenhout aan de Wagenweg te Haarlem wordt maan dagavond gestart met de strijd om de tennistitels van het District Haarlem van de K.N.L.T.B. De gehele week wordt er 's avonds gespeeld met de fi nales op zondag 13 juli. Men zal zowel in het enkel- als in het dubbelspel zijn krachten kunnen meten in een A-, B- en C-afdeling. Toen gisteren twee mannen in Zand voort bezig waren kleding uit een Duitse auto weg te halen waarschuwden men sen, die het voorval zagen, onmiddellijk de politie. De mannen werden mee genomen en op het bureau bleek, dat de politie een goede vangst gedaan had. De mannen bleken de 28-jarige land bouwer H. J. N. zonder vaste woon- of verblijfplaats en de 24-jarige varensge zel S. K. eveneens zonder vaste woon- of verblijfplaats te zijn. Uit de kleding van de Duitsers hadden zij 120 DM gehaaid. Zij zijn ingesloten. De land bouwer en de varensgezel hebben ook diefstallen in Amsterdam en Utrecht op hun kerfstok. 3% Ned. 1953 314 Ned 1953 314 Ned 1956 3>/« Ned. 1948 314 Ned 1950 314 Ned. 1954 314 Ned. 1955 1 3-314 Ned. 1947 3 Ned 62-64 bel. fac Insehr. Grtbk 1946 3% B.N.G. Won.bouw 6 Ned. Hande] Mij. cert A.K.Ü. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever cert Ned. Kabe] Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie K.L.M. H.VA Deli Mt). cert. A'dam 214 '561 A'dam '56 n A'dam m Rentespaarbr. Vorig Slot slot 4/7 94 933-8 92% 88 88 88 tf 88 90fs 90% 94& 941/4 89 li 89% 110 169 1973A 196 191 300 302 3583-8 357% 257% 2981% 297% 173.80 172.30 68% 13812 138% 139 138% 125 123 103.10 101V, I231/4 oc 122 00 100% 100% 110 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper KX.M. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U-S. Steel 2/7 3/T 45% 45% 41% 41% 47% 47% 59% 59% 3934 40 88% 88% 27% 28% 38% 38% 35% 35% 47% 47*4 4534 4534 76% 77% 46% 46% 42 42% 24s4 24% 65% 65% Stemming: prijshoudend Met in onze herinnering de tentoon stelling waarmee de uit Alkmaar afkomstige jonge schilder Jan Pool drie jaar geleden in Haarlem de buteerde, kunnen wjj een duidelijke groei in zijn werk bespeuren nu hij schilderijen uit voornamelijk het laatste jaar laat zien in de expositiezaal „De Ark" te Haarlem. Zijn voorkeur van destijds voor strand en zeegezichten heeft hjj behouden; het onderwerp van een musicerend orkest echter is verlaten en de menselijke fi guur heeft aan de samenstelling van r"n voorstellingen nauwelijks meer deel. De kleur van het jongste werk is krachtiger en de partijen worden in duidelijke tegenstelling naast elkaar ge zet. Dit expressionistisch hanteren van de kleur werkt mee bij het zoeken naar de synthese van verfoppervlak en diep- te-beelding waarbij het accent is komen liggen op het decoratief volgezette vlak. De zware contour in de landschappen is daartoe mede dienstig. Ontstaan op deze wijze soms kleurrijk opgebouwde kleurvelden, aan het ge vaar van onbeheerst noteren ontkomt Pool niet altijd; de weinig critische te kening roept soms de indruk van opper vlakkigheid op. Wij kregen, vooral door vergelijking met het wat oudere werk toch wel de ipdruk dat Pool ernstig en doelbewust de mogelijkheden onderzoekt van de richting die zijn persoonlijkheid hem wijst. Logisch bij deze schilderwijze sluit de techniek van sterk in zwart en wit ge scheiden linoleumsnede aan: enige voor beelden hiervan worden getoond. De tentoonstelling duurt tot 12 juli. JUT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5