Grote zege voor de partij van dr. Adenauer C.D. U.behaalt de absolute meerderheid in Noordrijnland-W estfalen De Gaulle uitgenodigd voor bezoek aan de V.S. Na klap bij betreden van café overleden De ambtshelper Honderdduizenden beleven op Soesterberg vreugde aan het NATO-vliegfeest Vijf „Diavoli Rossi'ruggelings en vleugel aan-vleugel de wolken in Vuurwerk ontploft in warenhuis Brit trekt zijn bekentenis in Per helicopter naar het vliegfeest Franse premier vastbesloten van Frankrijk atoommogendheid te maken Bomen vergeten te sluiten -Het weer- Bisschopswijding in twepde week van september DEMONSTRATIE VAN MILITAIRE PARAATHEID De atoombom-brief Binnen niet al te lange tijd99 Spelend kind gevallen en doodgereden \eè MORRIS"ieforeyouét'#/ T emperatuur langzaam aan iets hoger Mgr. Van Dodeivaard gaat in Heemstede wonen In de F.S. Een dode, 26 gewonden President Eisenhower heeft de Franse minister-president, generaal De Gaulle, uitgenodigd voor een bezoek aan de Verenigde Staten „binnen niet al te lange tijd". De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, heeft de uitnodiging overgebracht tijdens de besprekingen, die hij met De Gaulle in Parijs heeft gevoerd. Op nippertje over weg over STURKA SPORTKLEDING Meer zon Aan zee Het weer in Europa e maandag i juli 1958 82ste JAARGANG No. 29953 Mgr. dr. Joh. A. E. van Dodewaard, de nieuwbenoemde coadjutor van mgr. Huibers. llllllllllliiiillllllllillllllilililiillllllliiillilliiliilliiilliliiiiiiiii In een warenhuis in de Amerikaanse stad Portland heeft zich in de afdeling vuurwerk 's nachts een ontploffing voorgedaan, tengevolge waarvan een kind om het leven is gekomen, 26 per sonen gewond werden en bijna 300 hui zen beschadigd. De totale schade wordt geraamd op 434.000 dollar. De afdeling bevatte speelgoedraketten, vuurwerkat- tributen en ander ontplofbaar mate riaal. Het kind, een meisje van vier en een half jaar, kwam om toen haar wo ning die naast het warenhuis stond, in stortte. Haar ouders moesten in het zie kenhuis worden opgenomen voor brand wonden, sneden en schaafwonden. Geen van de gewonden is er ernstig aan toe. (Van onze speciale verslaggever) ,Alto, alto!" Hoger, hoger! Majoor Mario Squarcina, 38 jaar oud, instructeur aan de Italiaanse jachtvliegschool en leider van het stuntteam Diavoli Rossi", vuurde zaterdagmiddag met opgewonden commando's radio-telefonisch zijn Rode Duivels aan. De honderdduizenden, die op Soesterberg het NATO-vliegfeest over zich heen hebben laten daveren, konden zijn rap-Italiaans opge vangen door de verkeerstoren en weer uitgezonden via de geluidsinstallatie woord voor woord volgen. Majoor Squarcina scheen zich niet te storen aan het lage wolkendek. „Tirare, tirare!" Trekken, trekken! klonk zijn scherpe stem. Tegelijkertijd zag men hem in zijn fel beschilderde „Thunderstreak" de vier andere straaljagers vóórgaan in een „looping", die het stuntteam vleugel-aan-vleugel en achterover op zijn rug hangend in de dichte wolkenmassa voerde. Onverstoorbaar en onafgebroken hoorde men de leider van de „Diavoli Rossi" doorpraten, tot het stuntteam vele honderden meters verder in een scherpe duik weer uit de wolken te voorschijn kwam, de vleugélpunten geen duimbreed verder van elkaar verwijderd. Terloops hadden de Italianen ook even een demonstratie blindvliegen gegeven! ,,A sinistra!", naar links, comman deerde majoor Squarcina en onberispe lijk gleed zijn team uit de steile duik vrij laag boven het veld in een soepele „roll", waarbij de drie middelste straal jagers langzaam om hun as draaiden en ue twee anderen bovendien tegelij kertijd een hele cirkel beschreven, zo dat de ruiterformatie keurig gehandhaafd iiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiniiiiiiiiiiiiiiMiiiii De Britse boerenarbeider en oud-pi loot van de R.A.F. William Whales heeft gisteren ontkend dat hij een brief aan de Russische ambassade heeft geschre ven waarin werd verklaard dat er bij de Engelse kust een atoombom zou worden uitgeworpen. Hij zei dat hij zich eerder als de schrijver van de brief had aan gemeld om sensatie te verwekken en de aandacht te vestigen op zijn grief tegen de luchtmacht, die hem heeft ont slagen. Over deze grief had hy tiental len brieven aan allerlei instanties ge schreven, ook aan de Russische am bassade, zo verklaarde hij. Een woordvoerder van de Russische ambassade te Londen had daags tevo ren meegedeeld, dat het origineel van de met de letter W ondertekende brief is getoond aan een hoofdambte naar van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken zei, dat de fotocopie van de met W. ondertekende brief volkomen gelijk is aan het origineel. Er staat alleen W onder en er wordt geen naam of adres in genoemd, aldus deze Britse woord voerder. Zoals bekend heeft Whales aan vankelijk verklaard dat de brief waarvan hy toen nog beweerde dat hij hem geschreven had met bepaalde weglatingen zou zijn gecopieerd. Ook vertelde hij dat hij de brief met zijn vol ledige naam had ondertekend. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen De Christelük-Democratische Unie heeft gisteren in de landelijke verkie zingen in Noordrijnland-Westfalen (15,5 miljoen inwoners, van wie 10,5 miljoen stemgerechtigden) haar prestatie der Bondsdagverkiezingen van september van het vorig jaar herhaald en ook in de uit 200 afgevaardigden bestaande Landdag met 104 zetels de absolute meerderheid behaald. Deze zal haar in staat stellen alleen en zonder naar eventuele coalitiepartners te moeten omzien, de landelijke regering te vor men die sinds 1956 toen het destijds regerende kabinet onder de vorige weel overleden C.D.U.-politicus Karl Arnold ten val werd gebracht be stond uit een coalitie van socialisten en liberalen. De socialistische partij verwierf in de nieuwe Landdag 81 zetels en de libera le „vrije democratische partij" 15 ze tels. Laatstgenoemde party boekte de zwaarste verliezen. De vroeger zo machtige „Centrum-partij" kon niet over de horde der minimum 5 pro cent-clausule heenkomen en zal in de ze vierde na-oorlogse Landdag van Noordryniand-Westfalen niet meer zyn vertegenwoordigd. Haar rol in de poli tiek is uitgespeeld. De nationalistisch- conservatieve „Deutsche Partei", die in Noordryniand-Westfalen voor hei aan „d<\ verkiezingen deelnam, hfoof" IOu 125.000 stemmen, maar „n den de vereiste 5 procent vertZegenwoorVd!g^in de landdag 'anddag-verkiezingen m oordrynland-Westfalen waren voor- be,a"gri.ik, omdat niet onder- van provinciale interesse (wo tiiif 'w'. wegenbouw, onderwijspoli- otV5' i so9.lale .politiek, werkloosheid ter discussie stonden, maar omdat de campagne geheel liep via kwesties d?.tt.i«itenlandse politiek, zoals West- ouitslands lidmaatschap der N.A.T.O. uitrusting met atoomwapens verii-ik,iU Wehr"- De socialistische verkiezingscampagne had als voor don^ aUZe 06 a"gSt V00r de atoom- hai™ verkiezingen waren der- aive een soort officieus referendum, hoe tenminste een derde van de be- ™'lnf d®r bondsrepubliek denkt over de atoombewapening der „Bun- deswehr en het aanleggen van b.v. raketbases op Westduitse bodem. s heeft in Noordrynland- hioiait 5<l-5 procent der stemmen be haald (tegen 41.3 procent by de Land- dagverkiezingen m 1954 en 50,1 procent ■V dcLbondsdagverkiezing in september Deze zege vergroot de regerings meerderheid in de Bondsraad (de ver tegenwoordiging der „Lander") met 5 stemmen tot 31, tegen 10 stemmen voor de door de S.P.D. geregeerde deelsta ten. Dat is echter maar een bijkomstig ?o£aew7d« ,dr" Adenauer in Noordryn- land-Westfalen heeft geboekt. Met tien Hiller-helik p zijn het Koninklijke Paar, de twee oudste Prinsessen en de leden van de hofhouding zater dag van een weilana J e paleis Soestdijk naar de vlieg basis Soesterberg gevlogen voor het bijwonen van het NATO- gj est. Hier ziet men Beatrix vrolijk lachend in een van de helikopters. Na afloop van de besprekingen tussen minister Dulles, premier De Gaulle en de Franse minister van buitenland se zaken Couve de Murville, is in een communiqué meegedeeld, dat „alle gro te internationale vraagstukken waar voor de twee landen zich geplaatst zien, in een geest van wederzijds begrip en vriendschap karakteristiek voor de onderlinge betrekkingen zijn bestu deerd." „De Franse eerste-minister en de Ame rikaanse minister legden beiden de na druk op de belangrijkheid van 'n steeds nauwere samenwerking in het belang van niet alleen Frankrijk en de V.b. maar ook van de gehele vry'e wereld". Wat de belangrykste kwestie be treft de Franse wens om te delen in Amerikaanse geheimen op het ge bied van de kernenergie was Dul les, naar verluidt, terughoudend. Hy betoogde dat de V.S. Frankryk inlich tingen zouden kunnen geven over de bouw van een onderzeeboot met kern- aandryving, maar dat de Amerikaan se regering op grond van de bestaan de wetten in andere atoomkwesties voorzichtiger moet zyn. De Gaulle heeft laten weten dat Frankrijk vast besloten Is, een „atoommogendheid" te worden, daar een Frankryk met kernwapens van veel meer waarde voor het Atlantische bondgenootschap zou zyn dan wanneer het van kernwa pens van de V.S. afhankeiyk zou moe ten biy'ven. Dulles, die gisteravond van zyn be zoek aan Parys in Washington is terug gekeerd, heeft by zyn aankomst pre mier De Gaulle geprezen als „een wys man, die er veel toe by zal dragen, dat Frankrijk een rol op het eerste plan zal spelen in internationale zaken". In het ziekenhuis Coolsingel in Rot terdam is zaterdag een 53-jarige opko per overleden. De man was vrydag- avond, toen hij onder invloed van ster ke drank verkeerde, uit een bar aan de Nieuwe Binnenweg gezet. Later wil de hy weer binnenkomen, maar dit werd hem belet door de 29-jarige kel ner. Hierby zou de opkoper een klap van de kelner hebben gekregen, waar door hy bewusteloos op straat zou zyn gevallen. Zonder by bewustzyn geko men te zyn is hy overleden. De kel ner is, verdacht van mishandeling, op gesloten. Toen zondagmiddag de trein Leiden- Amsterdam om ongeveer half twee de overweg te Warmond passeerde, had de overwegwachter de spoorbomen verge ten te sluiten. Gelukkig had de wagen bestuurder van de trein het gezien. Door de luide signalen, welke de trein gaf, kon mej. S. die net de overweg passeerde nog op het nippertje ont snappen. Spelend op de rand van het trottoir is zaterdagmiddag te Tilburg een vier jarig jongetje komen te vallen juist op het moment, dat met matige snelheid een vrachtauto passeerde. Het kind kwam onder het rechterachterwiel van de auto terecht en werd op slag gedood. bleef. Een „roll" in een tonnetje, zoals men dat in vliegerstermen noemt. Met behulp van rookpotjes, dichte rook wolken uitbrakend, besloten de Italia- ner hun stuntprogramma met de inder- tyd van de „Skyblazers" afgekeken adembenemende ,.bom-explosie". Hoog boven het veld in korte loopings de formatie verbrekend, verwijderden de vyf straaljagers zich daarby in ver schillende richtingen tot kilometers bui ten het veld, om daarna weer op el kaar af te stormen en elkaar met kleine hoogteverschillen pal vbór het publiek te kruisen; een infernaal schouwspel van rook en elkaar met brullende straalmotoren voorbijflitsen de straaljagers. Vijf maal hebben de toeschouwers van het NATO-vliegfeest zaterdagmid dag een dergelyk stuntprogramma zien afwerken. Het Italiaanse team kwam in de finale van een wedstrijd om een speciaal daarvoor beschikbaar gestel de NATO-beker uit tegen een Thun- derstreak-team uit Volkel en het met vyf Hunterstraaljagers uitgeruste „akrobatische peloton" van de Belgi sche luchtmacht. Een onpartijdige jury van drie Britse vliegers kende het Ne derlandse team, dat zijn programma eveneens met een ..boni-explosie" had beëindigd, met 72 punten de beker toe. De Italianen, die met 62 punten als tweede waren geëindigd, kregen evenwel van hun Nederlandse gasthe ren als een gebaar van hoffelijkheid de fel omstreden beker mee naar huis. Het Belgische team, dat krampachtig getracht heeft zyn programma geheel onder het wolkendek af te werken, werd derde met 56 punten. (Vervolg op pagina 4.) Engeland Prinses Margaret van Engeland zal deze week voor het eerst een officieel bezoek aan Canada bren gen. Vrydag zal zy terugkomen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TH. 717162 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog en zonnig weer, maar aan- vankelijk plaatselijk nog wolken velden. Over het algemeen hogere middagtemperaturen. Weinig wind. Zon: 4.29-21.00. Maan: 23.54-12.39. Een rug van hoge luchtdruk breidt zich verder over West-Europa uit, waar door aan de aanvoer van lucht uit het noordwesten geleidelyk een einde komt en de wolkenlaag welke zich op onge veer 1000 meter hoogte bevindt zal op lossen. De temperaturen zullen daarby van dag tot dag enkele graden hoger worden. De kans op regen is de eerste paar dagen gering. Morden meer zonnige perioden Droog en goed tot mooi strandweer. Zwakke wind van zee. Temperatuur 1719 gr. C. Vooruitzichten: rustig strandweer met overdag iets warmer weer. max neersl. Station Weei temp afgel. gisteren 24 uur Stockholm onbewolkt 17 1 Oslo half bew. 23 0 Kopenhagen geheel bew. 22 0 Londen zwaar bew. 20 0 Amsterdam zwaar bew. 16 0.2 Brussel geheel bew. 20 0 Luxemburg onbewolkt 21 0 Parits mist 23 0.3 Bordeaux zwaar bew. 21 0.2 Nice zwaar bew. 22 0 Berlijn geheel bew. 21 0 Frankfuri onbewolkt 23 0 Mtlnehen zwaar bew. 36 0.5 Zürich mist 20 0 Geneve zwaar bew. 23 0 Locarno zwaar bew. 26 0 Wenen zwaar bew. 26 Innsbruck onbewolkt 19 0 Rome half bew. 29 0 BUREAU SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. ümulden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr». H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich hel recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, t 7.90 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avond» tel. 21544. Er is vreugde in het Haarlemse bisdom, want zaterdag is de be noeming bekend geworden van een bisschop-coadjutor. Hiermee is Voldaan aan een vier en een halve maand geleden door Haarlems be jaarde bisschop, mgr. Huibers, ge daan verzoek. Het gemak, waarmee wij sommige Latijnse benamingen, ook die van „coadjutor", hanteren, betekent nog niet, dat we een precies begrip heb ben van de betekenis ervan. Gebruik Van het goede, nochtans weinig ge bruikte, Nederlandse woord „ambts helper" zou tot onmiddellijker besef kunnen leiden van de taak van de nieuwe bisschop. Mgr. Van Dode waard zal de huidige bisschop bij staan in diens gewichtige taakuit oefening; hij zal hem kunnen ver- Vangen en hem eerlang opvolgen. De last van een zorgvol diocees, door mgr. Huibers met bewonderens waardige levenskracht gedragen, zal nu ten dele op jongere schouders komen te rusten. Voor zover wij ge rechtigd en in staat zijn tot oordelen, mogen wij zeggen, dat vele kwali teiten van de nieuwbenoemde hem bij uitstek geschikt maken voor zijn met zoveel verantwoordelijkheden geladen taak. Hoewel niet recht streeks uit de zielzorg afkomstig, kent hij de problemen daarvan uit veelvuldige contacten met de paro- chieclergé, catholica-groepen en le- ken-studieclubs. Verre van een ka mergeleerde te zijn publiceerde en Sprak hij in een heldere, voor ieder verstaanbare taal over zijn vak, de bijbelwetenschap, om ook de gewone gelovige opnieuw vertrouwd te ma ken met de Schrift. Zijn aandacht Was dus ook in het zielzorgelijke steeds op het belangrijkste, dat wil zeggen op de kern der zaak, gericht. En ongetwijfeld zal hij door studie en belangstellingsfeer bijzonder toe gerust zijn met het vermogen tot contactneming met de niet-katho- lieke medechristenen. Die de nieuwbenoemde coadjutor van nabij kennen prijzen hem als een beminnelijk, eenvoudig en vroom mens. Het zijn evenzovele eigen schappen die hem snel een soortge lijk vertrouwen zullen doen winnen als onze huidige bisschop zich heeft verworven op grond van eendere eigenschappen. Dat garandeert een soort van continuïteit waarover alle diocesanen, niet het minst hun hoog bejaarde herder, zich gelijkelijk zul len verheugen. En het strekt in deze tijd tot vertrouwen, wanneer men in een karakterschets van de coadjutor, geschreven door een zijner collegae, «tag lezen: hij weet dat ergernis niet 'het eerbied strijdig hoeft .te zijn mits men open en mild blijft. Wanneer mgr. Van Dodewaard tot de volstrekte volheid van het pries terschap zal zijn gewijd, zal hij als episcopus, dat is: opziener der Kerk, op zijn plaats van ambtshelper hoog zijn in waardigheid. Een in de ge bruikelijke vormen en predicaten tot uitdrukking komende eerbied zal hem door ons allen worden toege dragen. Maar de enig wezenlijk ge fundeerde eerbied zal niet voort- komstig zijn uit sentimenten en con venties, ontleend aan de burgerlijke sfeer, maar uit een fundamenteel ge loofsinzicht, zoals wij dit eens in een artikel van prof. F. van der Meer onder woorden zagen gebracht: „Het ambt van deze „opzieners" is louter dienst. Hoe kan het anders? Zij han delen niet krachtens eigen inzicht, noch uit de grond van eigen per soonlijkheid, maar zij vertegenwoor digen en beelden af en bemiddelen de ambten van degene die niet ge komen was om gediend te worden, maar om te dienen". Tegelijk met onze gevoelens moge ook ons gebed voor de nieuw benoemde bisschop Uit dit geloofsinzicht de juiste inspi ratie putten. Zaterdagmiddag, nog geen twee uur nadat zyn benoeming bekend was ge worden, heeft mgr. dr. J. A. E. van Do dewaard een bezoek gebracht aan mgr. J. P. Huibers. Omstreeks 1 uur arri veerde de coadjutor in het hisschoppe- lyk paleis aan de Nieuwegracht te Haar lem, waar hy door mgr. Huibers be groet werd en vervolgens door de se cretarissen dr. H. Kuipers en J. Solie- veld. Even later voegde ook de vicaris- generaal, mgr. J. M._ Groot, zich by het gezelschap. De coadjutor vertrok enke le uren later. De colleges op het theologicum te Warmond zijn thans ten einde, zodat mgr. van Dodewaard zich direct kan Vrymaken om zich voor te bereiden op zijn nieuwe bezigheden. Hij zal zyn intrek nemen in Huize Sint Bavo te Heemstede, waar reeds enige tijd gele den enkele kamers door het bisdom wer den gereserveerd ter huisvesting van de coadjutor. Mgr. van Dodewaard zal in de tweede Week van september tot bisschop wor den gewyd. De definitieve datum is nog niet bekend. Vanmorgen heeft de coad jutor zich voorgesteld aan het Haarlems kapittel, dat heden in vergadering by- eenkwam. De Warmondse harmonie St. Matthias bracht zondagmiddag de coadjutor een Serenade. Honderden belangstellenden Waren naar het Theologicum gekomen, W ar mgr. Van Dodewaard op het bor des verscheen. De burgemeester van Warmond, jhr. mr. L. M. E. von Fisen- he, sprak de coadjutor toe, waarbij hij geïnspireerd bleek door de eerste brief van Paulus aan Timotheus, waarin de apostel de kwaliteiten, waarover een goede bisschop moet beschikken, aan geeft. Mgr. Van Dodewaard sprak een dankwoord en verzekerde altijd onder ?eer prettige omstandigheden in War mond te hebben vertoefd. Hij bracht Fen driewerf hoera uit op mgr. 'Huibers, det seminarie en op Warmond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1