Mgr. dr. J. van Dodewaard geeft zijn visie op zijn toekomstige taak Het besturen in details is niet zo gewichtig als de manifeste geloofsbeleving „Ik maak mij nergens bezorgd om" Zelfs WARMONDverrast Rotterdamse jeugdjaren van de nieuwe bisschop Zijn oog sal op diocees rusten als dat van een echte Vader PHILIPS „Photoflux" 1 Tussen oud en nieuw Rotterdam zag een vuurbal MGR. DR. J. VAN DODEWAARD Twee Belgische padvinders ver dronken ALGEMENE VERGADERING VAN RODE KRUIS Altijd zonnige f Sits-foto's met jjw bekende IN KORT INTERVIEW Nieuwe suikerfabriek te Djogjakarta is volkomen defect Door Oost-Duitsland geleverd Dr. J. y. Dierendonck Jongeman omgekomen bij auto-ongeluk Kamerlid Peters gevallen Vrij ernstige beenbreuk Financiële positie gunstig Helikopter haalde gewonde van vrachtschip MAANDAG 7 JULI 1958 PAGINA 3 Benoeming bisdom Rotterdam Zoals de H. Geest wel meer menselijke verwachtingen doorkruist, zo mag men ook met betrekking tot de benoeming van de bisschop-coadjutor van Haarlem zeggen, dat noch mgr. Van Dodewaard zelf, noch degenen, die hem kennen en waarderen op deze levenswending verdacht waren. Velen hebben mgr. Van Dodewaard dezer dagen bij het bekend worden van zijn benoeming geluk gewenst, maar waarom het te verzwijgen ook vele andere priesters uit het bisdom werden terzelfdertijd gelukge wenst, omdat de H. Geest hén niet uitverkozen had. De H. Paulus zegt, dat hij die het bisschopsambt begeert een lofwaardig iets nasteeft, maar het is toch haast ondenkbaar, dat een wetend mens in deze tijd niet een ogen blik terugschrikt voor de verantwoordelijkheid en de afzondering, die zo'n wijding en taak op zijn schouders legt. Toch is er verschil tussen de beide soorten van gelukwens. Er is een werkelijke en diepe vreugde, om de eeuwi ge vitaliteit van Gods Kerk, die speciaal blijkt uit een nieuwe bisschopheeft Cyprianus in zijn brieven al niet geschreven, dat we moesten weten, dat de Kerk is in de Bisschop, en de Bisschop in de Kerk Er is ook vertrouwen, dat deze vreugde toch ook overheersend is in het hart van de nieuwge- kozene zelf, omdat ondanks alle nieuwe zorgen en ondanks het verlies van een vertrouwde en rustige werkkring, een dieper één-zijn met de wereld kerk en de volheid van het priesterschap hem wachten. Er is tenslotte, op een heel ander vlak, ook nog dit vertrouwen, dat het bisschopsambt mense lijk gezien niet onverenigbaar lijkt met karakter en persoon van mgr. V an Dodewaard. Inderdaad, vanaf de exegese-leerstoel en vanuit de studeerkamer in het betrekkelijk kleine wereldje van Warmonds groot-seminarie wordt hij ge roepen in de openbaarheid, om voor velen het licht op de kandelaar te zijn hij zal geen toekomstige priesters meer vormen en onderrichten, maar hun de handen opleggen en deelgeven aan zijn priesterschap en hen leiden in de actieve en moderne zielzorghij zal het bisdom doorkruisen om de kinderen te vormen, hij zal overladen worden met de moderne pastorale problema tiek, en eens zal hij Haarlems Kerk vóórgaan en samenvatten. En velen vragen, wie is hij en hoe is hij In Zeeuwsch-Vlaanderen door Dr. J. J. M. Stieger, hoogleraar in I de wijsbegeerte op het seminarie „Warmond" Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard ziet de episcopale waardigbeid niet in de eerste plaats als een functie, gericht op gedetailleerd bestuur, docb vóór alles als een taak tot „representatie van bet Geloof Voor kwesties op bestuurlijk niveau financiën, kerken- of scholenbouw die uiteraard zwaar wegen en met de zielzorg in een nauwe relatie staan, zijn er bekwame deskundigen. De nieuwe bisschop-coadjutor zal mgr. Huibers vooral in diens zwaardere laken bijstaan, zoals het toedienen van het H. Vormsel of het contact met de clergé. Hij zal daarin de gedragslijn van zijn bisschop doortrekken. „Voor mijn nieuwe taak weet ik nog niet meer", zo verklaarde ons mgr. Van Dodewaard, „maar ik verheug mij op de adviezen van mgr. Huibers en ik maak me nergens bezorgd over". Als Bijbel-vorser en exegeet is de nieuwe bisschop-coadjutor bekend en gezien. Zelf kent hü uit vele erva ringen het Haarlemse diocees. Van het Theologicum zijn hem alle Haarlemse geestelijken bekend, die de laatste twin tig jaar gewijd zijn. De meeste oudere geestelijken en talrijke leken kent hij als gevolg van zijn bijbelse activiteit. In brede kring heeft de naam van „prof. dr. J. A. E. van Dodewaard pr." een vertrouwde klank door de wekelijk se publicaties in Sursum Corda. Men kent hem ook als de stuwende leider van de talrijke Catholica-groepen, van de bijbelclubs voor Leidse studenten en voor een groep van katholieke bur gemeesters. Professor van Dodewaard doceert voorts aan het Apostolisch In stituut te Leiden, de Volksuniversiteit in Amsterdam en aan de jonge vrou wen uit alle 's Heren landen, die op de Tiltenberg onder Vogelenzang de vor mingscursussen van de internationale Graal-beweging volgen. Met de practische zielzorg heelt mgr. van Dodewaard verschillende contac ten gehad. In het Haarlemse diocees assisteerde hij incidenteel, maar met te rugkerende regelmaat in talrijke paro chies. Hij is enige tijd kapelaan ge weest in Noord-Italië, in het Lombardi sche stadje Lugo nabij Ravenna, en spreekt uiteraard vloeiend Italiaans. Daardoor kent hij, behalve de Holland se, ook de Italiaanse geloofsbelevenis en kan interessante vergelijkingen trekken. Mede door de andere landaard ver schillen de veelal slechts schijnbare on kerkelijkheid en het communisme van Italianen wezenlijk van de problemen waarmede de, zielzorg ten onzent te kampen heeft. De manifeste geloofsbeleving zal, naar de mening van mgr. van Dode waard, veel meer uitrichten dan alle of geschrijf. Hij is een voor- Stander van het moderne bedrfjfs-apos- tolaat, van cel- en kernvorming. Daar in ziet hij één der voornaamste wape nen in de strijd tegen de ontkerkelijking van de Randstad Holland. Het werk van de Catholica-groepen, de verdieping van veloofs- en bijbelkennis, en het werkzame aandeel van mgr. van Dode waard daarin getuigen mede van deze visie. Mgr. van Dodewaard, die in Rome ge promoveerd is en daar lange tijd woon de, heeft niet alleen het uiterlijk van wat men een „Romeins geestelijke pleegt te noemeij, maar behalve het gevoel voor stijl en distinctie ook de innemende hartelijkheid van de Romei nen. Dat alles manifesteert zich reeds in de inrichting van zijn werk- en zitka mer op het Warmondse groot-semina rie. In de voornaam, niet overdadig, in gerichte kamer tonen tekeningen, aqua rellen en andere kunstvoorwerpen veelal uit Italië de smaak en kunstzin van de bewoner. Wanneer pro fessor van Dodewaard vrije tijd heeft en dat moet wel uiterst zelden voorkomen luistert hij gaarne naar klassieke muziek. Indien hij meer tijd vrij zou hebben zou hij tekenen of aqua relleren. Mgr. Van Dodewaard blijkt ook zelf te beseffen, dat niets menselijks hem vreemd is. Van het hebben van gebre ken is hij dermate overtuigd, dat hij zich in dat opzicht een ironisch, hem ten dele veilig stellend, voorbehoud heeft gemaakt door in zijn stoel een kussen te gebruiken, waarop wd de in borduursel uitgevoerde spreuk lazen: „Elk mens heeft recht op twee gebre ken." Men heeft in het Warmondse milieu voorshands begrijpelijke moeite met de De Indonesische Islamietische vak vereniging heeft verzocht, een onder zoek te doen instellen naar de mis lukking van een nieuwe, door Oost- Duitsland geleverde suikerfabriek te Djogjakarta, aldus meldt „Antara". Volgens „Antara" geraakten de ma chines van deze fabriek, die waren ge ïnstalleerd en in bedrijf zouden worden gesteld door technische deskundigen uit Oost-Duitsland, volkomen defect tij dens het eerste proefdraaien van de fabriek in de afgelopen week. In een verklaring van de vakvereniging wordt gezegd, dat veel geld, dat door het In donesische volk werd opgebracht aan de bouw van de fabriek is ten koste gelegd en dat de regering naar dit technische fiasco een onderzoek dient in te stellen en een eis tot schadever goeding moet instellen tegen de aan nemers. Volgens de verklaring van ge noemde vakvereniging heeft de bouw van de fabriek ongeveer 100 miljoen rupiah gekost. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft benoemd tot kapelaan te Den Haag O. L. Vrouw van Lourdes (Scheveningen) de weleerw. heer P. H. I. Genemans, die kapelaan was te Poel dijk. obligate vervanging van de professo rale vocatief door die van „monseig neur" en zal er ook de aldus aangespro kene node zien vertrekken. Over een dag of tien zal mgr. van Dodewaard zijn intrek nemen in den huize „Sint Bavo" te Heemstede. In de Warmond se behuizing getuigen talrijke kostelijke bloemstukken van de geestdrift, waar mede de benoeming van professor van Dodewaard ontvangen is. Het was er gisteren en zaterdag een va et vient van felicitanten. Zaterdagochtend heeft de nieuw benoemde coadjutor een bezoek gebracht aan mgr. Huibers. Men ziet hier mgr. Van Dodewaard wandelend met de bisschop in de tuin van het bisschoppelijk paleis te Haarlem. De benoeming van prof. dr. J. A. E. van Dodewaard tot coadjutor van mgr. J. P. Huibers, de thans 82-jariga bisschop van Haarlem, heeft zaterdag een einde gemaakt aan de spanning in het Haarlemse diocees, en in het daarmee toch altijd nog nauw verbonden bisdom Rotterdam, op wie van de vele genoemde, maar nimmer bevestigde candidaten Z. H. de Paus zijn keus zou laten vallen. De naam van prof. Van Dod .waard is misschien een enkele maal door de „vox populi" genoemd, de coadjutor zelf kon pas een week geleden ermee rekening hou den, dat hii ger epen zou worden tot eerste helper van mgr'. Huibers om hem eenmaal cp te volgen als de tiende bisschop van Haarlem sedert de oprichting van het diocees in 1559, de achtste sedert het herstel der ker kelijke hiërarchie in 1853. De omstan digheden en de zowel bil clergé als leken gepleegde speculaties als wij dit profane woord mogen gebruiken hebben er „oe geleid, dat de benoe ming van prof. Van Dodewaard voor vrijwel iedereen een volkomen verras sing werd. Een verrassing, die zich zaterdag het eerste demonstreerde tn het Theo logicum te Warmond. Daar kreeg de praeses, mgr. H. J. van Deursen, dm tevens proost is van Haarlemse ka pittel, om kwart voor eü een tele foontje van mgr. Huibers °v" nieuws van de benoeming, D p riep daarop zijn professoren en stu denten bijeen en deelde hun het be langrijke nieu-vs over prof. Van Dode waard, die inmiddels zijn benoeming vanwege de Nuntiatuur bevestigd had gekregen, mede. Er ging een luid ge juich op, felicitaties volgden, maar een paarse sjerp en andere attributen, die men in zulke gevallen nogal spoe dig bij de hand pleegt te hebben, ont braken ten teken, dat de benoeming ook de seminarie-gemeenschap verrast had. Wellicht werden die attributen op dat moment nog bewaard in de hun genegen omgeving van andere ver meende candidaten. Bij alle vreugde op het Theologi cum betreurde men het daar alge meen, dat prof. Van Dodewaard het Theologicum zal verlaten. Zijn op academisch niveau gehouden colleges waren, boeiend, mede door het scherpe oordeel en de brede visie, waarvan hij immer en nooit demonstratief getuigde. Hij wist echte belangstel ling te kweken, die menigeen als het ware er toe dwong dieper dan strikt nodig op een bepaald onderwerp in te gaan. In hun bijbelprof onder kenden zij een vroomheid, die geïn spireerd was op de Spaanse mystie ken, op Theresia van Aviia en St. Jan van 't Kruis. Zijn romeinse in slag, welke hem een iedereen ge makkelijk aansprekende omgangs vorm gaf, bezorgde hem talloze vrienden. Zij, die vrienden, betoon den zich uitermate enthousiast over Waar Den Haag zich in het zuid-oosten onstuimig opdringt aan het groene Wateringen wordt de brede Erasmusweg in zijn loop gestuit door een ouder wets en eigenzinnig polderge maal, dat daar in zich zelf gekeerd een kort respijt staat uit te dienen. Op die grens tus sen oud en nieuw woont dr. van Dierendonck, de pas be noemde directeur van het Europees Sociaal Fonds. Zo het hem om symboliek te doen ge weest was, had hij geen betere plaats kunnen uitzoeken, want hij heeft in zijn carrière bijna steeds gewerkt op grensgebieden tussen oude en nieuwe dingen. In 1939 behaalde hij zijn doc toraal examen in de sociogra fie met in de bijvakken het accent op de economie. Via het Economisch Technologisch Insti tuut te Zwolle ging hij naar de Rijksdienst voor het Nationaal pian en vandaar naar de Dienst voor de Zuiderzeewerken. Met de daar opgedane ervaringen voltooide hij zijn studie door het proefschrift „De centrale functie van Hoorn", een socio- grafische verhandeling over de plaats van Hoorn op het oude land ten opzichte van de nieuwe IJsselmeerpolders. In 1945 vertrok hij naar het jonge Centraal Planbureau, waar zijn werk een meer economische inslag kreeg, echter zeer nauw verbonden met het sociale aspect. Deze wisselwerking tussen het sociale en het economische is verder altijd zijn werk gebleven. Dat sprak zeer duidelijk toen hij van het Planbureau overging naar het departement van Sociale Zaken als hoofd van de afdeling economische aangelegenheden. Toen minister Suurhoff vorige week afscheid van hem nam noemde hij de heer Van Dierendonck het economische geweten van Sociale Zaken, dat echter in het overleg met andere departementen steeds fungeerde als sociaal geweten. Dergelijke eigenschappen zijn vobr een directeur van het op te richten Sociaal Fonds uiteraard als op maat geknipt. Het gaat bij dit fonds immers om de steun bij herscholing en verhuizing van Europese arbeiders en om het schadeloos stellen van de arbeiders der fabrieken, die door de werking van de Euromarkt op andere produktieprocessen moesten omschakelen. De heer van Dierendonck is op het Europees terrein geen vreemdeling- Als regeringsvertegenwoordiger heeft hij bemoeienis gehad met de opstel ling van de Euroverdragen, maar zijn actieve belangstelling dateert al van veel vroeger. Reeds in de oorlogsjaren hield het probleem van de Europese samenwerking hem bezig. Na. de oorlog richtte hij zelf een federalisten organisatie op, welke later met een andere fusioneerde tot de huidige Bond van Europese Federalisten, waarvan hij secretaris was. De heer Van Dierendonck heeft in zijn carrière uiteraard een paar mensen leren kennen. Ons gesprek werd doorrinkeld met telefoontjes. Felicitatie- en af scheidstelefoontjes, want vandaag gaat de nieuwe direc teur al naar Brussel. Daar wordt het Fonds gevestigd en daar zal het naar zijn mening de eerste jaren ook wel blijven. Mevrouw Van Dierendonck vindt het bijzonder prettig om naar Brussel te verhuizen. Ze hoopt voor haar zoontje, dat er spoedig een internationale school zal zijn. Een huis hebben ze nog niet, maar dat zal in Brussel wel gemakkelijker vallen dan hier. Alleen de huren, zegt de heer Van Dierendonck economisch, die zullen wel wat aan de hoge kant liggen, want de Brusselaars schijnen al zo'n beetje in Eurostemming te zijn. de benoeming van prof. Van Dode waard. Priesters en 'eken aldus getuigden zij die (alsnog) met hem m contact komen, zullen ervaren, dat zijn belangstelling voor de ander niet gedragen wordt door een for mele maar door een zeer persoon lijke interesse. Niet minder enthousiast bleek men in de parochie van de H. Hildegardis te Rotterdam te zijn. Hoewel mgr. Van Dodewaard in Arnhem werd geboren, beschouwt de Maasstad hem ali Rot terdammer, De ouders van mgr. Van Dodewaard zijn vader, de heer E. J. van Dodewaard is een geboren Bos schenaar verhuisden in 1914 van Arn hem, waar de coadjutor in 1913 werd geboren, naar Rotterdam. Daar is hij dus getogen als de zoon van een meester-kleermaker en in de Hildegar dis met name heeft hij zijn jeugd door gebracht. Met Rotterdam is het gezin Van Dodewaard vergroeid. De twee broers en de twee zusters van mgr. Van Dodewaard, allen getrouwd, wonen in Rotterdam en zijn ouders verhuis den in 1947 naar het St. Antoniusge- sticht aan de Binnenweg, waar een jaar later zijn moeder, mevrouw W van Dodewaard-Hijna, overleed. Of de thans 75-jarige \-ader, die nog in het zelfde tehuis verblijft, verrast was? De naam van zijn zoon werd destijds reeds genoemd bij de candidaten voor het Rotterdamse bisschopsambt. Hij wist dus, hoe betrekkelijk voorspeilingen kunnen zijn. De vreugde om de eer, die vanzelfsprekend ook de familie te beurt is gevallen, is er nu des te gro ter om. In de Hildegardis is mgr. Van Dodewaard dus opgegroeid. Daar ging hij school en was hij misdienaar. Later ging hij naar de Mulo, naast de Bosjeskerk en zijn vader zag hem in de toekomst als bediende op een kan toor. Inmiddels had de jongeman reeds met de latere mgr. G. Kerkvliet van de Rotterdamse Elisabeth-parochie, die toen kapelaan aan de Hildegardis was, en mei zijn moeder over zijn plannen gesproken om priester te worden, en het gevolg was, dat de jonge Joh. Van Dodewaard naar Hageveld in Heemstede trok, waar hij in de vierde klas begon. Na zijn Hageveldse tijd volgde Warmond en na priester gewiid te zijn, 11 juni 1938, droeg hij kort daarop zijn eerste plechtige H. Mis op in de Hildegardiskerk. De vele andere biografische bijzonder heden over mgr. Van Dodewaard heb ben wij reeds vermeld in het bericht betreffende zijn benoeming. De reacties daarop hebben wij hierboven weerge geven. De belangrijkste echter zij hier tot besluit gegeven, met name die van Haarlems bisschop, mgr. J. p. Huibers. Het wa, de bisschop aan te zien, dat de benoeming van een coadjutor hem ver heugd had. en meer nog, dat de keu ze gevallen was op de Warmondse hoogleraar. Deze zal zijn zware taak aanmerkelijk kunnen verlichten en sa men zullen zij hun bestuurlijke en pas- torele werk verrichten. „Der Einfluss der zwei Apostelfürsten" om in te haken op het proefschrift van prof. Van Dodewaard zal het Haarlemse diocees ten profqte strekken. Er is zaterdag even na het middag uur in Rotterdam een grote vuurbal ge zien, die zich beneden het zuidelijk stadsdeel met grote snelheid in de rich ting van de aarde bewoog. Verschei dene ooggetuigen belden de politie op, die er onmiddellijk een radio-surveillan cewagen heenzond. Na ruim een half uur zoeken is de wagen onverrichterza- ke teruggekeerd. De inzittenden ervan hebben niets kunnen ontdekken, dat zou wijzen op een neergestort vliegtuig of een meteoor of zelfs maar een overle den kunstmaan. Drie jongelui uit Leerdam, die zon dagmiddag te Rossum (Gld.) aan het rijden waren met een gehuurde auto zijn in de Burchtstraat aldaar in volle vaart tegen een boom gereden. De auto werd bijna geheel in elkaar gedrukt en stortte in een diepe sloot. Omwo nenden snelden toe en hebben de in zittenden uit het wrak bevrijd. De 16- jarige Roza uit Leerdam is in de loop van de nacht in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Een tweede in zittende brak zijn benen en kreeg nog andere verwondingen; de derde liep een shock op. Zondag tussen twee en half drie zijn twee uit België afkomstige padvinders in het recreatieoord nabij de Braak manpolder tussen Biervliet en de Hoek Zeeuwsch-Vlaanderen verdronken. Het zjjn de 19-jarige plaatsvervangend hop man C. H. van der H. en de 15-jarige W. de C. Zij waren aan het spelevaren met een roeiboot, waarbij de jongste in het water viel. De oudste probeerde zijn vriend uit het water te halen, maar dit lukte niet. Beiden lieten het leven. Het stoffelijk overschot van het oudste slachtoffer werd gevonden door de wa- terpolitie van Terneuzen om circa vjjf uur en om kwart voor negen werd het tweede lijk opgehaald. Het ongeluk heeft in Biervliet diepe indruk ge maakt. Het Tweede Kamerlid J. Peters heeft zaterdagmiddag in zijn huis te Rooste ren een vrij ernstige val gemaakt, die hem, al is alles nog betrekkelijk goed afgelopen, minstens twee maanden zie kenhuis zal kosten. De heer Peters was op het dak van zijn garage geklommen om daar wat af te halen. Hij is daarbij komen te vallen en kwam met zijn volle gewicht door de asbestbedekking van de garage heen op het dak van zijn auto terecht. Vandaar viel hij op de motor kap en vervolgens op de grond. Hij liep een vrij ernstige beenbreuk en andere kwetsuren op. De heer Peters is in het St.-Laurentius ziekenhuis te Roermond opgenomen. Is het eigenlijk geoorloofd om naast de vreugde die wij zouden gevoelen over iedere bisschop, die God ons geeft, ook nog speciaal te spreken over de persoon van déze nieuwgekozene? Is het anderzijds ook niet begrijpelijk, dat velen hiernaar vragen? En is het uiteindelijk ook geen gunstig teken? In de brief van mgr. Jansen over het se minarie stond, dat in deze, onze tijd ,,de priester meer vriend en naaste ge worden was". Zou zo de menselijke vraag naar de persoon van de bisschop ook niet voortkomen uit het besef, dat de bisschop in deze moderne tijd steeds meer vader en vertrouwensman moet zijn? Zien wjj niet steeds helderder in, dat eerbied iets anders is dan byzan- tinisme, en mogen wjj zo ook niet een ogenblik stilstaan bij mgr. Van Dode waard als mens en bij zijn levensloop tot nu toe? Professor van Dodewaard Is een zeer aimabel mens, een man, van wie rust en vertrouwen uitgaan. Wie zijn kamer betrad, werd getroffen door het beroemde ,,Cave Canem", oorspron kelijk afkomstig uit een villa op Capn, en nu proberend enige Italiaanse zon nigheid en speelsheid te verspreiden in een nogal stijve gang. Op zijn deur be vond zich een koperen klopper, men liet na enig onderzoek dit instrument wer ken en kwam binnen in een waarlijk riante en met veel artistiek gevoel in gerichte, allergezelligste kamer. Een vleugel, een grammophoon, vele schil- deriien en tekeningen, artistieke en zon derlinge en nuttige gebruiksvoorwerpen en dan de ziel van dit alles, een al tijd glimlachende man, temidden van boeken achter zijn studeertafel, altijd bereid om anderen te ontvangen. Zijn vak was de Schrift-uitleg. Hij gaf op een nogal springerige manier college, zowel letterlijk hij stond zelden lang op dezelfde plaats stil op de katheder alsook figuurlijk. Hij probeerde vanuit ontelbare philolo- gische en theologische details lang zaam te laten opdoemen de eigen sfeer van de geïnspireerde teksten. Men vergat later vele van die punt jes, maar de geest van Paulus, de geest van het St-Jans Evangelie blij ven verworvenheden van al rijn oud leerlingen. Hij wist enorm veel bijzon derheden over het bijbelse denken en het bijbelse land, omtrent de spiritu aliteit waarbij ook Theresia van Avila en Johannes van het Kruis her haaldelijk meetelden, omtrent kunst en cultuur. Alles omgeven door een nattun Hike goedheid en sympathie, voorikomend uit een volstrekte eer lijkheid, en geïllustreerd door humo ristische voorvallen, veelal uit de Ro meinse studie-periode. Hij leefde mee met onze zorgen en strijd, onze ver langens en ons zoeken naar nieuwe wegen en vormen in de theologie, en wist, dat ook ergernis niet met eer bied strijdig is, mits men open en mild bljjft en dat was hij immer. Hij was een man, bij wie men niel verblind werd door zijn genialiteit, maar aan wie men gaarne vertrouwen schonk, en zeer velen hebben zijn hulp en raad ondervonden in de moeilijke momenten van hun leven. Het noodlot van een seminariepro fessor is nu eenmaal, dat zijn activi teit heel spoedig ook gebieden moet be strijken, waarover zijn benoeming niet precies sprak. Zo heeft men ook deze bijbel-prof weten te vinden en zeer vele artikelen en lezingen, vaak evenzeer voor de eenvoudige gelovige als voor de vakman bedoeld, manifesteerden zijn apostolisch hart. Want - daar spreekt men moeilijker over een echte en vooral eenvoudige vroomheid kenmerkte steeds zijn werk en alle con tacten, die men met hem had. Er was een soort spreekwijze, welke inhield „vriend van prof. van Dodewaard", hetgeen ongeveer de halve bevolking van Rome en een goed kwart van Ne derland scheen te omvatten; bij alle hu mor hieraan verbonden, tekent dit toch wel zijn diepste aard: vanuit een ech te religiositeit, persoonlijk belangstellen in al degenen, die hij ontmoette, en die ook reeds bij een eerste ontmoeting spontaan aan hem hun vertrouwen en vriendschap schonken. Ik meen, dat het werkelijk niet ge zocht is, als men zoekend naar een vergelijking voor de fijnheid van geest, de mildheid en altijd wakkere humor van de nieuwe bisschop-coadjutor, en vooral ook voor zijn doorleefde geloofs houding en godsvrucht telkens voor zich op ziet rijzen het beeld van de oude bisschop in Haarlem, die door dit alles zo'n onvervangbare plaats veroverd heeft in het hart van het Haarlemse diocees. Mede hierom wensen wij ook onszelf geluk met deze episkopos vol gens de grandioze vertaling van dr. F. van der Meer: de „bovert-op-schou- wer". Zijn oog zal ondanks de in Ita lië geregeld terugkerende verdenking van „mal'occhio" op het diocees rus ten als dat van een echte Vader. Advertentie l/| 1r rode doosje (Van onze correspondent) De algemene vergadering van het Nederlandsche Roode Kruis, die zater dagmiddag in de Groninger stads schouwburg werd gehouden onder voor zitterschap van de eerste-ondervoorzit- ter, luitenant-generaal A. G. J. M. F. van der Kroon, begon met een waardi ge herdenking van de onlangs overle den oud-voorzitter en het erelid, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Zu.vlen. Wie de nieuwe voorzitter van het Neder landsche Roode Kruis zal worden, kon op deze vergadering nog niet worden gezegd. Het betreffende K.B. is nog niet getekend. Verwacht mag worden dat de benoeming binnen enkele we ken zal afkomen. Voor de algemene vergadering in Groningen bestond gro te belangstelling. Ingeschreven hadden 293 afdelingen. De eerste-ondervoorzit- ter verwelkomde speciaal de professo ren Pondman en Huizinga, resp. op richter en bekwaam medewerker van de bloedtransfusiedienst, dr. Bernard, de gedelegeerde in Zwitserland en me vrouw de Greve, voorzitster van „Het Surinaamse Rode Kruis" te Paramari bo, die tijdelijk hier te lande vertoeft. Spr. deelde mede dat de nieuwe statu ten en huishoudelijk reglement na am pele besprekingen door het hoofdbe stuur zijn aangenomen en binnenkort aan de 'afdelingen zullen worden toege zonden. Afscheid werd genomen van het lid van het dagelijks bestuur, de heer E. Kupers, die de statutair vastgestelde leeftijd had bereikt. De vergadering be sloot aan de Kroon voor te dragen ter benoeming tot lid van het dagelijks be stuur de heer J. J. A. Berger te Heiloo. De penningmeester, mr. D. P. C. de Hoop Scheffer merkte op dat in het af gelopen jaar de hulpverlening aan het Hongaarse volk werd voortgezet en dat een nieuwe financiële actie ten behoe ve van de repatriërenden uit Indone sië werd ingezet. Deze beide activitei ten belastten de afdeling financiën van het hoofdbestuur met extra werkzaam heden. Over het resultaat van de finan ciële uitkomst over 1957 was hij overi gens niet ontevreden, ondanks dat het tekort op de gewone dienst 124.515.65 bedraagt, zijnde 18.849,65 boven de be groting. De afdrachten van de collec ten en van de contributies waren dit jaar hoger dan de begroting aangeeft; de postzegelactie is in bepaalde krin gen bijzonder teleurstellend geweest. De vermogenspositie van 't Nederlandsche Roode Kruis is ondanks de jaarlijkse afschrijvingen toegenomen. De aandacht werd er verder op ge vestigd dat aan het Leeghwaterplein te Den Haag een gebouw is aangekocht, waarin het centraal magazijn, het sluit stuk van het grote project der materiële hulpverlening, kan worden onderge bracht. Een en ander is mogelijk ge worden door een vorstelijke schenking van het Nationaal Rampenfonds. De combinatie van centraal magazijn en intendence garandeert een efficiënte werkwijze in geval van calamiteiten. De inventaris van het centraal maga zijn, eveneens door het Nationaal Ram penfonds geschonken, zal niet minder dan 2000 ligplaatsen met alle toebeho ren omvatten. Het Nederlandsche Roode Kruis beschikt zodoende over 12.000 bedden met toebehoren t.b.v. de hulp verlening bij rampen. Het voorstel van de afdeling Gouda, om jaarlijks aan het hoofdbestuur een kwart gedeelte van het dienstposttarief van de door de afdelingen verzonden dienststukken te vergoeden, zal in alle afdelingen ter ta fel worden gebracht. In verband met het overlijden van baron van Tuyll van Zuylen werd de voorgenomen excursie door Noord-Gro- ningen afgelast. De kapitein van het 2082 ton meten de Duitse vrachtschip „Dorte-Olden- dorff" heeft zondag telegrafisch om hulp verzocht omdat hü een ernstig ge wonde aan boord had. De loodsafhaal- dienst uit IJmuiden zond een boot met een arts aan boord en de opsporings- en reddingsdienst van Valkenburg stuur de een helikopter. De helikopter heeft de gewonde man hij had een schedel- basisfractuur aan boord genomen. De man werd naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. De vrachtboot, die afkomstig is uit Lübeck zett: haar reis naar Rotterdam voort De gehele reddingsactie, van de eerste oproep om hulp tot het ogenblik waar op de gewonde In het ziekenhuis aan kwam had nog geen anderhalf uur ge duurd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3