NATO-vliegf eest op Soesterberg Verschrikte hazen zorgen voor komisch intermezzo SPI V m Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst gaat een voorlichtingsblad uitgeven Koo ikershond j e WIE ADVERTEERT— I EEN MOORD! L Katholieke Bond voor het Gezin heeft besloten tot naamsverandering in: „Katholieke Gezinsbeweging" Nadruk meer op het ideële Atoomspion in Zweden ontvlucht Khroesjtsjev ageert tegen dronkaards Ernstig incident °P Cyprus Maandblad verschijnt in najaar Haring in cle Noordzee wordt gemerkt Inbraak in noodkerk te Rijswijk GAAT U MET VAKANTIE? In metaalnijverheid Werkloosheid nam toe Tijdens gevangenis verlof9 het hazenpad gekozen Toren van Pisa gaat sneller scheef zakken Japans schip in radiö-actief gebied Britten openen vuur op betogers MAANDAG 7 JULI 1958 PAGINA 4 Controle van de haring stand Examens door AGATHA CHRISTIE (Vervolg van pag. 1) De Amerikaanse Sky blazers", in hun razendsnelle Super-Sabres steeds het hoogtepunt van ieder vliegfeest, konden ditmaal tengevolge van het lage wolkendek hun twintig minuten durend stuntprogramma niet uitvoeren. Ze be perkten zich er wijselijk toe voor het publiek een aantal loopings en rolls te demonstreren. Daarbij bewezen ze toch hun virtuo siteit door voortdurend onderling niet verder dan anderhalve meter van el kaar verwijderd te blijven. Als aaneen gesmeed gierden ze in strakke forma ties over het veld. Na de landing bleek de staart van het achterste vliegtuig volkomen zwart geblakerd door de gloeiendhete uitlaatgassen van de voorste straaljager, waar hij voortdu rend met, slechts een klein hoogtever schil pal achter had gezeten. Hoewel er zaterdagmiddag op Soes terberg geen druppel regen is gevallen hebben de slechte weersomstandighe den dus toch wel hun invloed laten gelden. Tegen het eind van het pro gramma heeft een Brits team van niet minder dan negen Hunters een kort stondig plekje blauwe lucht haastig benut om zijn originele programma formatievliegen hetgeen met negen straaljagers uiteraard nog moeilijker is vrijwel volledig te laten zien. Het was de eerste keer dat men in ons land iets dergelijks te zien kreeg. Soesterberg heeft ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht nog meer primeurs gehad. Op de eerste plaats de demonstratie van de nieuwste Amerikaanse straal jagers, de F-101 Voodoo en de F-104 Vijftien tot twintigduizend haringen, die thans nog vrij in de Noordzee zwem men, zullen eind juli en in de maand augustus worden gemerkt en daarna weer te water worden gelaten. Dit merkprogramma begint 26 juli en wordt uitgevoerd door treilers van het visse- rijonderzoek in Nederland, Denemar ken, Schotland en Polen en een twee tal vissersvaartuigen van Noorwegen en Zweden. Men wil het in 1957 begon nen onderzoek voortzetten om na te gaan iri welke mate de industrievisseriJ van Deense en Duitse kotters op jon ge haring schadelijk is voor de norma le haringvisserij. De haringvangsten zijn n.l. de laatste jaren aanzienlijk ver minderd. Tot dit onderzoek, waaraan de Neder landse treiler „Willem Beukelszn" zal meewerken, werd in 1956 besloten op de internationale conferentie te Kopenha gen. Vorig jaar heeft men ruim 13.000 haringen in het gebied van de indus trievisserij langs de Deense kust ge merkt. Deze haringen waren voorzien van inwendige merken, zodat zij alleen in de vismeelfabrieken konden worden teruggevonden. Van de 13.000 haringen werd slechts 3 ia procent terugge meld. De uitwerking van alle cijfers en het beschikbare materiaal leidde voor de visserijbiologen tot de conclu sie dat de jonge haring zich bijna niet verplaatst. De berekeningen wezen voorts uit dat de Duitse en Deense industrievissers in 1957 14 pet van de totaal nieuwe haringstand hebben weg- gevist. Dat wordt herhaald om vorig jaar gemaakte fouten te vermijden en het getal van 14 pet te controleren. Dit jaar zullen de haringen uitwendig wor den gemerkt zodat ook treilers en drijf- netloggers die de gemerkte haringen vangen daarvan melding kunnen ma ken aan de visserijlaboratoria in de ver schillende landen. Op deze wijze hopen de biologen nog beter te kunnen vast stellen welke visserijen in de Noordzee onder de industrievisserij lijden. De Nederlandse treiler heeft met een Schotse, een Deense en een Poolse tot taak de jonge haring in het gebied bij Denemarken en de Duitse Bocht op te sporen. (Van onze Haagse redactie) In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken In de noodkerk van de H. Benedictus aan de Huis te Landelaan in Rijswijk. De buitendeur van deze noodkerk werd met een breekijzer ge forceerd. De inbreker is daarna door de kerk naar de sacristie gelopen en heeft daar met een schroevedraaier een aantal kasten opengebroken. In een van de kasten stond een kelk die te vens dienst doet als reliekhouder. Op deze kelk zijn tal van vingerafdrukken aangetroffen. Deze vingerafdrukken worden nu onderzocht. Uit de sacristie wordt niets vermist. De inbreker, die vermoedelijk in de omgeving van de kerk ook een fiets heeft gestolen, heeft in de kerk een offerblok opengebroken, en de inhoud, bestaande uit een bedrag van naar schatting tien gulden, meege nomen. Het offerblok was twee dagen tevoren geleegd. I Starfighter, waarvan de laatste ook wel het „bemande projectiel" wordt ge noemd, omdat men er in horizontale vlucht zonder moeite ruim tweemaal zo snel als het geluid mee kan vliegen. Voor de eerste keer ook heeft men in ons land kunnen zien hoe tanken- in-de-lucht in zijn werk gaat. Een gi gantisch tankvliegtuig, een KB-50, ver scheen boven het veld met tank-instal laties verbonden aan een straaljager en een lichte straalbommenwerper. Vol gens plan vloog nog een tweede straal jager in de formatie mee, maar de militaire commentator gaf via de ge luidsinstallatie ruiterljjk toe, dat dit vliegtuig geen contact had kunnen ma ken, hetgeen trouwens iedereen met het blote oog van de grond af kon zien. Het vliegfeest had een boeiende start. Luitenant Paul Martin van de Franse luchtmacht liet zien dat met een authen tieke Caudron-tweedekker uit de eer ste wereldoorlog nog steile bochtjes ge draaid kunnen worden, terwijl tegelij kertijd een Lincoln-bommenwerper en twee Spitfires dèmonstreerden hoe de militaire luchtvaart zich in de tweede wereldoorlog ontwikkeld heeft. Onmid dellijk daarop brachten twee moderne Britse V-bommenwerpers, de Valiant en de Vulcan, de toeschouwers terug in de huidige tijd. De hedendaagse militaire paraat heid werd tenslotte op duidelijke wjjze onderstreept door een B-52 Stratofor- tress, een acht-motorige straalbomme. werper. Rond 11 uur 's morgens, toen de meeste bezoekers van het NATO- vliegfeest op weg gingen naar Soes terberg, startte dit gigantische vlieg tuig van een vliegbasis bij Washing ton. Om half een meldde het toestel zich boven de kust van Labrador, om twee uur 375 km ten zuiden van Groenland, om vier uur 450 km ten zuiden van IJsland en om kwart over vijf tenslotte verscheen het als een spookachtige, witwazige gestalte op vele kilometers hoogte boven Soester berg. Een massale parachutesprong door tachtig Belgische en veertig Neder landse parachutisten, en een sprong met vrije val van 2.500 meter hoogte door acht Belgische parachutisten, vormde het indrukwekkende en tege lijkertijd beklemmende sluitstuk van het NATO-vliegfeest, dat door tal van vooraanstaande persoonlijkheden, on der wie het met een vloot van negen helikopters arriverende koninklijke ge zin werd bijgewoond. Een geregeld terugkerend opgewekt intermezzo werd verzorgd door een tien tal dodelijk verschrikte hazen, die door al de drukte en het lawaai uit hun leger op de vlieghei waren verjaagd en in panische angst aan één stuk door langs de tribunes snelden. Hun optreden stond niet op het program ma, maar viel desondanks bijzonder in de smaak bij het publiek. Hoge gasten op het NATO-vlieg feest op Soesterberg. V.l.n.r. Prin ses Irene, Prins Bernhard, minis ter Staf, H. M. de Koningin, luite nant-generaal Schaper en Prinses Beatrix. Wacht dan niet met de opgave van Uw vakantie-adres tot het laatste moment U kunt dit nu direct doen, maar toch zeker niet later dan 5 dagen vóór Uw vertrek. Wilt U voor Uw opgave een BRIEFKAART gebruiken en daarop vermelden: 1) Uw vaste adres. 2) De periode gedurende welke U de krant op Uw vakantie-adres wenst te ontvangen. 3) Uw vakantie-adres. Duidelijk schrijven s.v.p., want dan helpt U misverstanden voorkomen. Mogen wij op Uw medewerking rekenen? Weekabonnees gelieven vóór hun vertrek het abonnementsgeld vooruit te voldoen aan de bezorger. De administratie Advertentie De Katholieke Bond voor het Gezin, die 40 jaar geleden als Ned. R.K.Bond voor Grote Gezinnen is gesticht, heeft zondag in Eindhoven besloten, zijn naam andermaal te wijzigen. Behoudens bis schoppelijke en koninklijke goedkeuring zal de organisatie voortbestaan als de „Katholieke Gezinsbeweging in Neder land". De doelstellingen van de bewe ging blijven onveranderd, maar de na druk zal minder op het materiële en meer op het ideële worden gelegd. De centrale raad van de beweging zal niet meer uit de kringen, maar rechtstreeks uit de afdelingen worden samengesteld, waardoor een nauwer contact wordt ge legd tussen de leden en het hoofdbe stuur. Dit laatste wordt kleiner en zal terzijde worden gestaan door een ad viescollege, de katholieke gezinsraad, waarin zowel leden als deskundigen- niet-leden zitting krijgen. De statuten wijziging, waarin deze reorganisatie was vervat, werd met slechts één tegenstem door de vergadering aanvaard. De vergadering, die in besloten kring werd gehouden, was zaterdag vooraf gegaan door een openbare jubileumzit ting, tijdens welke dr. A. Kriekenmans, hoogleraar aan de Universiteit van Leu ven, een belangwekkende inleiding hield over „Het kind in de 20ste eeuw". Dr. Kriekemans schetste onze tijd als een industrieel-technisch, bureaucra tisch tijdperk, waarin functionele be trekkingen de boventoon voeren. Op de ze maatschappij moet het kind in het gezin worden voorbereid. Dat gezin moet niet zonder meer openstaan voor de tendenzen van het openbare leven, maar het mag zich evenmin afsluiten: het moet een open gezin zijn, waarin een bewuste dialoog wordt aangegaan met de diverse vormen van de maat schappij, waardoor het kind sommige aspecten kan leren waarderen als ide aal en andere leert zien als tegenideaal. Dr. Kriekemans spoorde de ouders aan, om in belangloze liefde het kind te brengen waar het moet zijn. Tyran- nie en zwakheid zijn daarbij even ver derfelijk. Dit laatste illustreerde hij aan het einde van zijn boeiend betoog door de voorlezing van een gedicht van een „halb-starke", die zijn opvoeders hun zwakte verwijt. De jubileumzitting werd geopend door de voorzitter dr. J. Gilissen, die een terugblik wierp op de activiteiten van de bond en hulde bracht aan de pioniers. Ondanks zijn betrekkelijk klei ne ledental van 20.00025.000 heeft de bond veel bereikt; de voorzitter herin nerde aan de acties voor kinderbijslag, belastingaftrek, vrijstelling van school geld en verbetering van de woongele- genheden, acties die in belangrijke ma te tot de totstandkoming van de bereik te verbeteringen hebben bijgedragen. Ook in de toekomst ligt op deze gebie den nog een taak voor de bond; in voering van kinderbijslag voor zelfstan digen, verdere herzieningen in het be lastingstelsel en grotere tegemoetkomin gen voor ouders van studerende kinde ren zijn dringend gewenst. Voorts pleit te dr. Gilissen voor een eigen woning voor ieder gezin. Spreker wees er vervolgens op, dat de Nederlandse Vereniging voor Sexue- le Hervorming in ons land al meer dan 100.000 leden telt, merendeels hoofden van gezinnen. De strijd tegen deze ver eniging moet niet negatief, maar posi tief worden gevoerd, door het propage ren van het goed van een christelijk hu welijk. Dr. Gilissen ging uitvoerig in op de drie waarden van dit huwelijk: de kinderen, de trouw en het Sacrament en stelde voor, de congressen in de toe komst te wijden aan onderwerpen dien aangaande. Na de openingsrede van dr. Gilissen werd een schrijven van de substituut van Z.H. de Paus. mgr. Del Aqua voor gelezen, waarin Z.H. zijn waardering uitsprak voor het werk van de bond. Mgr. Alfrink, via wie dit schrijven de bond had bereikt, voegde daar zijn beste wensen aan toe. De vergadering besloot tot het zenden van telegrammen aan Z. H. de Paus, aan Mgr. Alfrink en aan H.M. de Koningin. Het congres werd bijgewoond door de burgemeester van Eindhoven, mr. dr. Ch. v. Rooy, die de congressisten tevoren had ontvangen ten gemeentehuize. Bij die gelegenheid had dr. Gilissen opgemerkt, dat de gemeenten door gaans een behoorlijke aandacht schen ken aan de verzorging en ontwikkeling van het gezonde en normale kind. Hij vroeg echter speciale aandacht voor het kind in nood, vooral voor de zwakzinnigen, die een half procent van de levendgeborenen uitmaken en deed een beroep op de gemeentebesturen, om voor deze „kinderen van de gemeen schap" grootmoedig te zijn. Het orgaan van de Christelijke Me- taalbedrijfsbond „Het Metaalbedrijf" signaleert, dat de werkloosheid in de metaalnijverheid sinds het begin van dit jaar met 47 procent is toegenomen. Eind januari van dit jaar waren er 6095 werklozen in deze tak van nijver heid, eind rriei warert hel er 8953. De werkloosheid als geheel is van 124.174 in januari gedaald tot 81.171 eind mei. „Het Metaalbedrijf" meldt voorts, dat eind mei van dit jaar 136 bedrijven een vergunning was verleend voor een kor tere werktijd, waardoor 4138 metaalar beiders samen 198.630 uren per week nietwerkten. Een Zweed, die veroordeeld is wegens atoomspionnage, Folke Damstedt, heeft tijdens een „gevangenisverlof" van 48 uur het hazenpad gekozen. Van de Langholmengevangenis te Stockholm had Damstedt twee etmalen verlof bui ten de gevangenismuren gekregen. Woensdag had hij terug moeten keren doch hij is niet verschenen. Damstedt, die in de V.S. is geboren, is 34 jaar. Hij was ondersecretaris van de Zweed se commissie voor atoomenergie en kreeg in 1957 vijf jaar gevangenisstraf voor het stelen van zeer geheime docu menten. Hij zou gepoogd hebben die aan de Sovjet-Unie te verkopen doch nimmer is gebleken, of hij daarin ge slaagd is of niet. De Zweedse autoritei ten zoeken koortsachtig naar de voort vluchtige. AMSTERDAM, 5 juli (G.U.). Doctoraal psychologie A. de Wit, P. H. A. Tillema (Amsterdam) en J. H. v. d. Kommer (Zaandam). Doctoraal politieke en sociale wetenschappen mej. L. R. G. Schotborgh (Amsterdam) en met lof H. van Eerdé (Voorschoten). Kand. politieke en sociale wetenschapen mej. E. H. Wolf, mej. A. v. d. Valk (Amsterdam), mej. A. Biswamitre (Zeist) en mevr. A. W. Radema-Vervloet (Haarlem) en kand. rechten M. P. Weijer- man, J. A. de Bruyne, E. van Thiel, P. Koeze en J. R. Branbergen (Amsterdam). Doctoraal geneeskunde: mevr. C. van Dongen—Belmer, J. Strich, A. Liem Tik Kie, A. H. Kaligis, H. F. E. Verduyn Lunel, R. S. Amelkin en mej. J. Kreuning (allen Amsterdam). AMSTERDAM St. Ignatius college. Eindexamen H.B.S. m. 5. j. c., afd. A. Geslaagd: P. Almering; P. v. d. Ancker; C. Berrevoet; H. de Boer; W. Bordens; J. v. Deun; R. Esselaar; H. Hinten; F. de Haan; J. Holla; L. Keune; C. v. d. Laan; H. Lammers; Th. Lepeltak; R. v. Liempt; A. Oudendijk; J. v. d. Poel; A. Stap; A. v. Trojen. HAARLEM, 5 juli R.K. Lyceum Sancta Maria, afd. Gymnasium: na ver lengd examen diploma A: M. Douwes te Heemstede. Afd. M.M.S.: T. Arents te Haarlem; G. Beyersbergen te Hillegom; H. Bischot te Haarlem; A. Boersma te Haarlem; J. Bottelier te Haarlem; R. v. d. Bronk te Haarlem; R. Degenhart te Haarlem; M. Dümpel te Zandvoort; T. v. d. Eng te Haarlem; A. M. Frijters te Haarlem; L. Hart te Haarlem; L. Hin: te Haarlem; R. Juffermans te Heemste de; P. van Kemenade te Zandvoort; H. Klein te Haarlem; R. Nou wens te Haar lem; M. Oudejans te Hillegom; J. Pon- cin te Santpoort; A. van Schie te Haar lem; M. v. Stekelenburg te Haarlem; K. v. Stiphout te Haarlem; D. Vehmeyer te Overveen; T. Zoon te Haarlem; G. Brantjes te Haarlem; T. Buschman te Hillegom; M. v. Geest te Bloemendaal; T. Goemans te Hillegom; W. Heerkens Thijssen te Haarlem: E. v. Heyningen te Haarlem; P. v. 't Hof te Haarlem; M. Koers te Overveen; T. Kuttschrütter te Bloemendaal; R. Kuyken te Haarlem; M. Leydeckers te Heemstede; I. de Meul- der te Lisse; G. Postma te Haarlem; E. Randag te Overveen; E. Schor te Heem stede; T. Schulte te Aerdenhout; H. Stranger te Halfweg; T. Teekens te Haarlem; M. Verhoeven te Heemstede; J. de Vilder te Haarlem; C. Voets te Haarlem; M. Zumpolle te Heemstede. Af gewezen 5 kandidaten; één heeft zich teruggetrokken. TILBURG (R.K. Leergangen Psycho- logisch-Pedagogisch Instituut). Pe dagogiek M.O.-A: mej. B. F. Th. Ber bers te Roermond; mej. C. M. van der Vorst te Breda; J. H. M. Driessen te Eindhoven; J. H. P. Haarsma te Zeve naar; G. D. M. Roskam te Den Helder; G. M. H. Schraven te Dongen; A. J. Soewandi te Hilversum. Pedagogiek M.O.-B; mej. J. M. Mertens te Amster dam; M. J. C. Mommers te Tilburg met lof. Gisteren zijn de jaarlijkse metingen verricht aan de „scheve toren" van Pisa. De uitslag van het onderzoek is," dat de marmeren toren thans 4 meter, 55 centimeter en 6 millimeter uit het lood hangt, 11/1 millimeter meer dan vorig jaar. Dit meldt U.P.I. Tot vorig jaar is de toren ieder jaar een millimeter verder uit het lood ge zakt, en men zou dus kunnen stellen dat de beroemde bezienswaardigheid zijn ondergang thans sneller tegemoet gaat. Deskundigen voorspeMen gisteren, dat de thans 784 jaren oude klokketoren op z'n hoogst nog drie eeuwen kan blij ven bestaan. Zij hebben via de afdeling openbare werken van het gemeentebe stuur opnieuw een oproep om financiële hulp doen uitgaan. Het Japanse vrachtschip „Meiwa Ma- ra", dat met een lading Ijzer onderweg is naar een Japanse haven, heeft in het westelijk deel van de Stille Oceaan een koersverandering van 25 graden moe ten maken, omdat het op 1350 km ten zuidoosten van ,de Bikini atol terecht gekomen was in een gebied met hoge radio-aktiviteit. Op het proefterrein van Eniwetok in de Stille Oceaan is zaterdag opnieuw een kernontploffing teweeggebracht, de twaalfde weike in de huidige serie door de Amerikaanse commissie voor atoom energie is bekendgemaakt. De Russische premier Nikita Khroesj tsjev, die men nog wel eens een glas ziet drinken, heeft weer een felle aan val op het alcoholisme gedaan en ge waarschuwd, dat de regering er eventu eel toe zou overgaan personen te be boeten, die dronken zijn in fret open baar, mensen beledigingen naar het hoofd slingeren of gemene taal gebrui ken, aldus heeft Rclio-Moskou mee gedeeld. Op een arbeiders-vergadering in de Kirof-fabrieken in Leningrad heeft Khroesjtsjev aangekondigd van plan te zijn „hard. op de tenen van dronkaards te trappen". „Drinken is alleen maar een gevolg van slechte opvoeding." zei hij teger, de arbeiders, die zijn woorden onderstreepten met „zo is het" en mei luid applaus, aldus meldt Xi.P.I. Zaterdag zijn in het Cyprische dorp Avgorou ten zuiden van Famagusta in een gevecht met Britse soldaten twee 'Griekse Cyprioten, onder wie een vrouw, doodgeschoten en zes zwaar ge wond. Tientallen andere Cyprioten wer den licht gewond. Het gevecht was begonnen, toen vrouwen soldaten, die tevergeefs had den getracht de mannén ertoe te bren gen anti-Britse leuzen te verwijderen, met stenen gingen bekogelen. Na eerst gepoogd te hebben de mènigte met wapenstokken te versprei den, openden de militairen het vuur op de menigte. Aan Britse zijde liepen 22 militairen verwondingen op. Naar aanleiding van dit incident heeft de Griekse minister van buitenlandse zaken, Averoff, een „krachtige stap" bij de Britse zaakge lastigde in de Griekse hoofdstad ge daan. Waarschijnlijk reeds in het na jaar zal de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst beginnen met de uitgave van een algemeen medisch voorlichtend maandblad. De algemene vergadering heeft zaterdag te Utrecht met 24 tegen 14 stemmen het voorstel hiertoe van het hoofdbestuur aangenomen, Het hoofdbe- stuur werd tevens gemachtigd, de zakelijke contracten met de (niet nader genoemde) uitgever af te wik kelen en zowel een redactieraad als een hoofdredacteur (medicus) te benoemen. Voordat het voorstel werd aangenomen, leverden enige afgevaardigden ernstige kritiek op het plan. In 1956 werd met kleine meerder heid een voorstel van het hoofdbestuur, om de mogelijkheden voor de uitgave van een dergelijk blad te onderzoeken, verworpen. Een jaar later echter gaf de algemene vergadering het hoofdbe stuur opdracht, de mogelijkheden wel te onderzoeken. Een commissie, onder leiding van dr. H. Festen uit Tilburg, heeft nadien een rapport uitgebracht, waarin o.m. werd vastgesteld, dat .de Mij met haar gevestigd gezag niet on verschillig kan staan tegenover de euve len van slechte medische voorlichting. Een uitgever is bereid gevonden, een maandblad uit te geven, dat geheel on der gezag van de MI), staat, zowel de tekst als de advertenties. Het finan ciële risico van de Mij is bij een even tuele ongunstige ontwikkeling be perkt tot maximaal 10.000 gulden per jaar gedurende de twee eerste jaren. Tijdens de discussie kwam vooral een andere mogelijkheid om goede medische voorlichting te geven, ter De nazaten van het hondje, dat in de nacht van 11 op 12 september van het jaar 1572 Willem de Zwijger het leven redde door hem wakker te maken toen de Spanjaarden zijn kampement beslopen, make^ een goede 39 Inspectie van alle slaapkamers leverde niets onge woons op. Op Phillipa Haymes' kamer vond hij fo to's van een kleine jongen, een bundeltje schooljon- fensbrieven en een paar schouwburgprogramma's, n Julia's kamer zag hij een la vol kiekjes uit Zuid- FrankrtJk. Badfoto's en een villa tussen de mimosa's. Patrick bewaarde enkele herinneringen uit zijn ma rine-tijd. Wat Dora Bunner aan particuliere eigen dommen bezat, was de moeite niet waard. Maar toch moest iemand in huis de deur hebben gesmeerd wist brigadier Fletcher. Zijn gedachten werden opeens afgeleid door een verdacht geluid, dat hq in de benedengang hoorde. Vlug keek hij over de leuning. Daar liep mevrouw Swettenham door de gang, met een mandje aan de arm. Zij ging de zitkamer binnen, kwam weer naar buiten en verdween toen door de tegenover gelegen deur in de eetkamer. Toen zij weer naar buiten trad, had zij het mandje niet meer bU zich. Fletcher bewoog zich. even, zodat er een plank on der zijn voeten kraakte en mevrouw Swettenham om hoog keek. Zij riep naar boven; „Is u daar, juffrouw Blacklock?" „Neen, mevrouw Swettenham, ik ben het," ant woordde Fletcher. Mevrouw Swettenham slaakte een gilletje. „Gunst, wat maakt u me aan 't schrikken. Ik dacht aan een tweede indringer!" Nu kwam Fletcher de trap af. „Dit huis schijnt nogal gemakkelijk voor indringers toegankelijk te zijn. Kan iedereen hier zo maar vrij in en uit lopen?" „Ik heb even een paar kweeperen gebracht," leg de mevrouw Swettenham uit. „Juffrouw Blacklock wou er zo graag jam van maken, ziet u? Ik heb ze even in de eetkamer gezet." Met een lachje liet zij er op volgen. „U bedoelt zeker te vragen, hoe ik hier zo binnen kan komen? Wel, heel eenvoudig. Wij ko men altijd door de zijdeur. In dit dorp'lopen we al lemaal vrD bij elkaar in en uit, brigadier. Geen mens haalt het in z'n hoofd vóór donker z'n deur te sluiten. Wat lastig zou dat trouwens wezen, als je elkaar wat brengt en je niet eens binnen kon komen. Het is niet meer zoals in de ouwe tijd, toen je aan belde en je zeker kon zijn, dat een dienstmeisje je opendeed!" Mevrouw Swettenham zuchtte eens. „In Indië had den we bedienden te kust en te keurachttien, stelt u voor, achttienEn dat was niets onge woons. Maar thuis, toen ik een meisje was, hadden we er toch drie. Ja. het leven is er heel wat op ach teruitgegaan, brigadier, hoewel ik heus niet klagen wil...... Ik zal u ook niet langer ophouden, u zult het wel druk hebben. U verwacht toch geen herhaling hoop ik?" „Waarom dacht u dat, mevrouw?" „Och, ik dacht toen ik u hier zag, dat het mis schien een bende kon zijn. U wilt juffrouw Blacklock wel van de kweeperen vertellen, hè?" Mevrouw Swettenham vertrok en Fletcher voelde zich finaal van zijn stuk gebracht. H(j was van de veronderstelling uitgegaan volstrekt ten onrechte, zoals hü nu begreep dat iemand van de huisge noten de bewuste deur tevoren moest hebben ge smeerd. Nu zag hij, dat dat allemaal niet noodzake lijk was geweest. Een buitenstaander had alleen maar behoeven te wachten tot Mitzi op haar vaste dag met de bus naar Medenham vertrokken was en de twee oude dames boodschappen deden. Niets was eenvoudiger. Dit betekende, dat hij niemand van de aanwezigen op die bewuste avond, buiten verdenking kon plaatsen. „Murgatroyd." „Ja. Hinch?" „Ik heb er eens over nagedacht." „Werkelijk, Hinch?" „Ja, ik heb m'n hersens aan 't werk gezet. En ik ben tot een merkwaardige .conclusie gekomen. Aan die hele roofoverval zit 'n luchtje! Weet je dat wel, Murgatroyd?" „Een luchtje, zeg je?" „Ja. zet je schrap, Murgatroyd, en pak dit tuin- schepje eens aan. Doe net of dat je revolver is." „O, hé!" riep juffrouw Murgatroyd zenuwachtig. „Goed. Zal je heus niet bijten. Kom nu mee naai de keukendeur. Nu ben jij de indringster, de gang ster! Hier sta je. In de Keuken zit een heel stel men sen, dat nergens van weet. Die ga je overvallen. Pak dus deze zaklantaarn en steek haar aan!" „Maar het is klaarlichte dag!" „Toe, een beetje verbeeldingskracht, lieve mens! Steek haar aan! Juffrouw Murgatroyd gehoorzaamde gedwee. Ze moest het tuinschepje eerst onder haar ene arm klemmen om met beide handen de lantaarn aan te krijgen. „Nou vort! Er op los! Denk aan je rol van Her- mia, die je vroeger in de Midzomernachtsflroom hebt gespeeld! Toneel, lieve mens; leg je ziel er in! Han den hoog!! roep jevooral niet, „alsjeblieft" er achter, want dan is het effect finaal naar de maan!.. Gehoorzaam hield juffrouw Murgatroyd de lantaarn in de hoogte, zwaaide met het schepje en schreed op de keukendeur toe. Maar hier moest ze weer eerst de lantaarn met de ene hand overpakken om met de andere de deur open te krijgen. Daarop deed ze een stap naar voren, de lantaarn weer in de andere hand overnemende. „Handen hoog!" gilde ze. Iets ontstemd liet ze er op volgen; „Hemeltje, Hinch, wat is dat lastig!" „Hoe zo?" „Wel die deur. Die gaat vanzelf weer dicht en ik heb allebei m'n handen vol." „Juist, precies!" bulderde juffrouw Hinchliffe. „Nu draait die deur ook nog vanzelf dicht! Net als die deur bU Letty Blacklock. En nou nog een re volver en een lantaarn in iedere handeen tik- kie te veel, hè? Wat is dus je antwoord?" Jufforuw Murgatroyd deed heus geen poging. Ze keek slechts vol bewondering naar haar vriendin, wachtend op nadere voorlichting. Wordt vervolgd) kans als rashond te worden erkend. Zaterdagmiddag zijn ze met enkele tientallen geregistreerd in het stam boek van „de raad van beheer op kynologisch gebied in Nederland", die nu enkele jaren zorgvuldig zal con troleren of het ras voldoende stabi liteit vertoont. De registratie had plaats in het Brabantse Boekei door een strenge keuringscommissie onder voorzitter schap van prof. dr. A. Holmer uit Leiden, die algemeen secretaris is van de genoemde raad van beheer.- Van de 75 aangeboden hondjes bleek on geveer de helft te voldoen aan de eisen die de kynologen stelden. Con- dito sine qua non was de wapperende pluimstaart, een sieraad dat de bij zondere belangstelling geniet van de wilde eenden, die er zo door ge charmeerd worden dat zij zich er gewillig mee in de vangfuik laten lokken. Het hondje is daarom zeer geliefd bij de houders van eenden kooien en heeft behalve de naam Willem de Zwijgerhondje ook de titel kooikershondje verworven. De meeste honden die op het Boe- kelse sportterrein in het veld kwamen, behoorden evenwel niet toe aan kooi kers, maar waren afkomstig uit de kennel Walhalla van mevr. Van Hardenbroek uit Gorssel, die de ver dienste heeft gehad, het kooikers hondje. dat in ernstige vergetelheid was geraakt, in ere te herstellen. Zij wist in 1939 enkele exemplaren op te sporen, waarmee zij het kooikers- hondjesras heeft weten terug te win nen, dit mede dank zij de medewerking van de heren Gerard Terborch en Jan Steen, die zo attent zijn geweest om het hondje compleet met pluimstaart op hun schilderijen te vereeuwigen. Hoewel het ras nog niet officieel is erkend, heeft het kooikershondje het toch al ver gebracht: van straat hondje is het namelijk al elitehondje geworden, getuige het feit dat de meeste diertjes die in Boekei werden aangevoerd, toebehoorden aan be zitters van dubbele namen. sprake. Enige afgevaardigden meen den, dat het beter zou zijn een groter lezerspubliek en minder risico wanneer de Mij. zou trachten, een goede medische voorlichting via de grote pers te geven. Een van de te genstanders meende, dat er geen se rieuze pogingen waren ondernovnf n om tot. constructieve samenwerking met de grote dagbladen waarvan enige zeer goede medische rubrieken hebben te komen. Andere bezwaren golden de omstan digheid, dat het blad zich buiten alle vraagstukken, die een levensbeschou welijk aspect hebben, zou moeten hou den en dat het publiek de mening van het blad zou confronteren met de be handeling Joor de huisarts, die in vele gevallen een ander standpunt zal inne men. Volgens een der opponenten is er geen voorlichting over een actueel on derwerp mogelijk zonder in meningsver schillen tussen de artsen onderling te treden; er kan dus slechts een kleurloos aftreksel overblijven. „De werkelijke voorlichting behoort te geschieden op het spreekuur van de huisarts, niet in een blad dat slechts aftrek vinden zal wanneer op sensatie beluste lezers er iets van hun gading in vinden. Dr. Festen antwoordde, dat de erva ring leert dat het publiek grote belang stelling voor 'n dergelijk blad heeft, zo als b.v. in Engeland blijkt voor de „The family Doctor". Over de preventie en algemene hygiëne dient het publiek voorgelicnt te worden, ook over bepaal de ziekten, zoals polio. Via de grote pers kan de Mij. weinig bereiken omdat de bladen op hun autonomie zullen blnven staan. De morele verantwoordelijkheid voor de inhoud berust geheel bij de Mij., die ook het vetorecht heeft ten aanzien van de advertenties. Naast kwesties die 'n levensbeschouwelijke kant raken, zijn er nog vele andere, waarover voorlich- ting gegeven kan worden die de huis arts onmogelijk kan geven; het blad kan hem juist tot steun zijn. Dr. Festen had het volste vertrouwen in het experi ment en waarschkuwde de afgevaardig den, dat het vrijwel zeker is dat ande ren een dergelijk blad zullen gaan uit geven wanneer de Mij. het niet doet. Dokter P.B.A. Meiief, tweede secreta ris van het hoofdbestuur, voegde er na mens de commissie nog aan toe, dat er uitvoerig overleg is gepleegd met tal van instanties, o.a. de kruisverenigingen en de ziekenfondsen. Wat de te behan delen onderwerpen betreft, gaat het er niet om, een ziekelijke belangstelling voor ziekten te stimuleren, maar een gezonde belangstelling te wekken voor het behoud van de gezondheid. In haar openingsrede heeft de voor zitster, mevrouw J. W. van den Blink- Rolder, medegedeeld, dat het hoofd bestuur na aanvaarding van een commissierapport akkoord 'gaat met de oprichting van een researchbureau onder leiding van een raad van bt- heer en een economisch directeur, om tal van problemen die zich in de Mij. voordoen, te behandelen. De Mü. heeft nauwer contact gèzocht met de medische faculteiten. In samen werking zal getracht worden, middelen te beramen om het medisch onderwijs uit zijn impasse te helpen. Met betrekking tot het S.E.R.-rapport over de komende invaliditeitswet merk te de voorzitster op, dat de regering besprekingen voert en beslissingen neemt over maatregelen, waarbij de volksgezondheid en de artsen betrokken zijn, zonder overleg met de Mij., het geen het hoofdbestuur met enige zorg vervult. Sprekend tenslotte over het optreden van drie redactieleden van de „Vrije •Artsen Tribune", die in verband met hun schorsing voor het lidmaatschap van de Mij. een kort geding aanhangig gemaakt en verloren hebben, benadruk te mevrouw van den Blink, dat het ieder, die zich niet meer thuis voelt in de Mij., vrij is, haar de rug toe te keren. Het is echter niet juist, dat de Mij. ondemocratisch zou zijn, dat men niet met kritiek naar voren mag komen en dat de Mij. afhankelijk zou zjjn van allerlei instanties of geregeerd zou worden vanuit één bepaalde opvat ting óp politiek of sociaal gebied. Aan dokter W. J. Bakker jr. uit Den Helder, die twaalf jaar zijn beste krach ten gegeven heeft aan het ondersteu ningsfonds van de Mij., werd de pla quette wegens belangrijke diensten uit gereikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4