Hogere vergoeding voor Kamerleden Grondbedrag van f 7500 wordt f 10.000 Soustelle in de Franse Regering Directeur van de K.L.M. drs. M. J. van der Ploeg vraagt zijn ontslag „Om persoonlijke redenenniet in verband met de vliegers- kwestie" Wesp oorzaak van ernstig auto-ongeluk Nieuwe stakingen in Britse havens Elektronisch brein met menselijke trekken Per Jan Plezier naar de paling Het weer Mercedes^^^ Benz REGERING ACHT LANGER UITSTEL NIET VERANTWOORD Als minister van voorlichting Gevluchte jongen gegrepen Nepals Koningspaar op Schiphol Hoogtepunt in de watersport Eén dode en twee lichtgewonden Rusland laat de gevangen geno men vliegers vrij Werkgevers weigeren voor de derde maal een loonsverhoging Perceptron9 wordt nauwkeuriger naarmate hij ouder wordt mm MORRIS ibeforeyoa&y/ Droog en vrij zonnig woensdag gestoord Jongen overreden en gedood Amerikaanse Marine introduceert ZONNIG WEER Het weer in Europa Met f 17.300 verdwenen MET INGANG VAN 1 JANUARI 1959 I TWEKASTRAND/BADKLEDING DINSDAG 8 JULI 1958 82ste JAARGANG No. 29954 10503 Garage van Wijk, Overveen Aan zee In twee wetsontwerpen, die de signatuur dragen van minister Struycken, worden nieuwe bedragen voorgesteld voor de schadeloosstellingen en kostenvergoedingen der leden van de Tweede en Eerste Kamer, Tevens zijn twee wetsontwerpen ingediend ter regeling van de toelagen voor de Kamervoorzitters. De Tweede Kamerleden ontvingen sedert 1953 een schadeloosstelling van f 10.000.-, 10.600.- of 11.200.- al naar gelang de afstand van hun woonhuis tot het kamergebouw minder dan 10 km, 10 tot 75 km of meer dan 75 km bedroeg. Hierbij was uitgegaan van een grond- bedrag ad f 7500.- met daarbovenop vergoedingen van kos ten „aan de vervulling der betrekking verbonden". De rege ring acht het niet voor betwisting vatbaar, dat dit grond- bedrag volstrekt onvoldoende is. Negen Amerikanen over de grens gezet Advertentie BARTEUORISSTF HAARLEM IEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A' DAM TEL 717162 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met in de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking, overdag overwegend zonnig. In het westen van het land ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Elders hogere middagtemperaturen. Meest zwakke wind uit westelijke richtingen. Zon: 4.30-20.59. Maan: 13.42. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraal 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: I. 1. W. Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dri. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per millimeter» hoogte Omroepers 16 cents pet m m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. 2.65 pet maand, 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Advertentie ONS TELEFOONNUMMER is U kunt ons bereiken onder no. 18095 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Maandagmiddag is de 8-jarige W. H.. die op de Kanaaldijk te Koedijk nabij de ouderlijke woning onverwachts de weg overstak, aangereden door een passerende bestelauto. Met een zware hersenschudding werd de jongen naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar overgebracht, waar hij in de loop van de avond is overleden. Verwacht mag worden dat het zon nige weer zich morgen ook tot over het noordoosten van het land zal uitbrei den. Langs de flank van het grote hoge- drukgebied trekken op de oceaan enige storingen met tamelijk grote snelheid in noordoostelijke richting via het zee gebied tussen IJsland en Schotland naar noord-Scandinavië. De invloedssfeer van deze storingsgebieden zal zich de eerste dagen niet verder uitstrekken dan tot over het noordelijk deel van de Noordzee, zodat voor onze omgeving aanhouden van het droge weer mag worden verwacht Het zonnige strandweer breidde zich vanmorgen verder over het gehele strand uit. Ook morgen fraai zonnig strandweer. In de middag ruim 20 gr. C. Zeewater 15 gr. C. Zwakke verander lijke wind. Vooruitzichten: enkele da gen mooi zomers strandweer. max neersL Station Weer temp. afgel. gisteren 24 uur Stockholm onbewolkt 20 0.1 Oslo half bew. 25 0 Kopenhagen zwaar bew. 22 O Londen onbewolkt 24 0 Amsterdam motregen 16 0 Brussel mist 16 0 Luxemburg onbewolkt 22 0 Parfls zwaar bew. 22 0 Nice onbewolkt 22 0 Berlijn motregen 21 0.2 Frankfurt geheel bew. 20 0 München onbewolkt 23 0 Zürich licht bew. 24 0 Ueneve zwaar bew. 21 3.1 Locarno onbewolkt 24 2 Wenen onbewolkt 24 9 Innsbruck zwaar bew. 27 0 Borne licht bew. 30 0 (Van onze Haagse redactie) Zij wijst op de eisen, die het kamer lidmaatschap thans stelt, op de ver goedingen, die de leden van de volks vertegenwoordigingen in de ons omrin gende landen ontvangen en op de stij ging van de kosten van levensonder houd. Het is, aldus minister Struycken, niet verantwoord een herwaardering langer uit te stellen. Voorgesteld wordt het bedrag van de schadeloosstejling te bepalen op 10.000 per jaar. Uitge sloten van de schadeloosstelling zullen zijn de kamerleden, die volgens het re glement van orde zijn uitgesloten van het bijwonen der vergaderingen. Minis ter Struycken heeft geen bepaling opge nomen in de geest van een vroeger grondwetsartikel, volgens hetwelk als leden voor uitsluiting mede gold het ge- durr-nflo de hele zitting afwezig z(jn. De j-faïïl6 ™an ®,en kamerlid zal geduren de drie maanden na het overlijden van Iiaflr man de schadGloosstellinEr blii- ven ontvangen. Inzake de kosten voor porti, telefoon, couranten, boeken, tijdschriften, lonen voor administratieve hulp enz. wordt opgemerkt, dat zich hierbij sinds 1953 niet onbelangrijke stugmgen aftekenen. Men wil hierin een differentiatie hand haven: veraf wonende kamerled?nver~ ben in de regel meer onkosten (over nachten, maaltijden). Het wets worst e noemt als nieuwe bedragen vergoeding van deze kosten ouuu,-, ƒ4000,- en 5000,- voor de afstanden van respektievelijk 10 km, 10-75 km en meer dan 75 km. Voor kamerleden, Jacques Soustelle, voormalig gou verneur-generaal van Algerije en een vooraanstaande figuur In de Alge rijnse beweging die tot het aan de macht komen van generaal De Gaul le leidde, is tot minister van voorlich ting in de Franse regering benoemd. De benoeming van Soustelle bevredigt een der voornaamste eisen van het „Co mité voor openbaar welzijn" is „Alge rije", welke zich ernstig ontevreden had getoond over het feit dat men Soustelle over het hoofd had gezien toen de Gaulle zijn kabinet vormde. Men was temeer gebelgd omdat politici, die als sym bolisch voor het „oude regime" werden beschouwd, wel in de regering werden opgenomen. Kringen die nauwe relaties onderhou den met het Algerijns comité voor open baar welzijn, zijn van mening dat Sous telles benoeming een „kalmerende in vloed" zal hebben op de extremistische leden van het Comité. Niettemin heerst er in Algiers nog enige teleurstelling over het feit dat Soustelle niet tot minis ter voor Algerije is benoemd. (Van een verslaggever) De 18-jarige bediende van een effec tenmakelaar in Amsterdam, die vrij dagmiddag met een tas met 17.300,- de benen heeft genomen, is gistermid dag in het Belgische Verviers aange houden. Er zal verzocht worden hem Uit te leveren. De Amsterdamse politie van het bu reau Warmoesstraat had de hulp van de Interpol ingeroepen en het signale ment van de jongeman ook over de grenzen verspreid. Of de jongeman nog ivat geld van het bedrag van zijn werk- gever over heeft is nog niet bekend. die op meer dan 150 km afstand van het Binnenhof wonen zal de tegemoetko ming volgens het wetsontwerp 5500,- worden. Voor wat de reiskosten der Tweede Kamerleden betreft blijft de regeling vrijwel onveranderd. Alleen wordt in plaats van een algemeen treinabonne ment eerste klasse een vergoeding toe gekend ter hoogte van de kosten voor een dergelijk abonnement, dit om tege moet te komen aan de wens, dat de kamerleden zelf zullen kunnen kiezen of zij al dan niet een spoorwegabonne ment nemen. De eerste kamerleden ontvangen thans een zelfde reisvergoeding als de tweede kamerleden plus een vergoe ding voor verblijfkosten al 30, ƒ40 of 50 per dag, afhankelijk van de afstand tussen hun woonhuis en het Binnenhof. De reisvergoeding blijft on gewijzigd. Bij de overige kosten maakt het wetsontwerp in kwestie echter on derscheid tussen vaste kosten en kos ten verbonden aan het bijwonen van vergaderingen. Voorgesteld wordt een vaste jaarlijkse vergoeding van 1000,- plus een vergoeding van 10,-, 20,- of 30,- al naar gelang de af standen minder dan 10 km, 10-75 km en meer dan 75 km zijn. Bovendien is er een vergoeding van 10,- voor el ke overnachting buiten de woonplaats ten gevolge van kamervergaderingen. De vergoeding voor het bijwonen van de vergaderingen gaat derhalve om laag maar er komt bij een vast be drag' van 1000,- per jaar. Voor de grondwetsherziening van 1956 bestond er geen afzonderlijke bepaling inzake een toelage voor de voorzitter van de Eerste Kamer. Wel ontving hij een afzonderlijke, hogere vergoeding voor verblijfkosten: 100,- voor elke bij gewoonde vergadering. Thans wordt voorgesteld een jaarlijkse toelage aan de voorzitter van de Eerste Kamer ter grootte van 5000,-. De extra toelage voor de voorzitter der Tweede Kamer was voor 1950 ge lijk aan de schadeloosstelling van de leden. Toen er gedifferentieerd werd in de schadeloosstellingen werd de voor zitterstoelage gelijk aan de geringste schadeloosstelling. Thans grijpt men weer terug op het uniforme bedrag van de schadeloosstelling, zodat wordt voor gesteld de voorzitter van de Tweede Ka mer boven zijn schadeloosstelling een toelage toe te kennen van 10.000,-. Speciaal ten behoeve van de klederdrachten- en palingbelus te toeristen is er een Jan Plezierdienst opgericht tussen Baarn en SpakenburgBunschoten V.V. De dienst, die 's maandags en zaterdags wordt gereden, is gisteren gestart: vanaj het station te Baarn. (Van onze luchtvaartredacteur) Drs. M. J. van der Ploeg, directeur en sinds 1954 plaatsvervangend pre sident-directeur van de K.L.M., heeft „om persoonlijke redenen" ontslag gevraagd met ingang van uiterlijk 1 januari 1959, aldus is van de zijde van de K.L.M. meegedeeld. De heer Van der Ploeg heeft desgevraagd ver klaard, dat de aanleiding tot zijn ontslagaanvrage niét ligt in de vliegers kwestie. Zoals bekend is van de zijde van de vliegers herhaaldelijk kritiek op de directie geuit, terwijl een kleine groep piloten zelfs heeft aangedron gen op het heengaan van de directie. De heer Van der Ploeg heeft meege deeld het niet opportuun te achten de persoonlijke redenen die tot zijn besluit hebben geleid, nader toe te lichten. Drs. van der Ploeg maakt al negen jaar deel uit van de directie van de K.L.M. Aanvankelijk was hij directeur financiën en administratie, maar se dert 1 januari 1957 bekleedt hij de func tie van directeur vervoer. De president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, heeft gevraagd naar commentaar op de ontslagaan vraag van de heer van der Ploeg verklaard, met de andere directieleden van de K.L.M. het besluit van de plaats vervangend president-directeur te be treuren. „Wij zijn de heer van der Ploeg zeer erkentelijk voor het grote aandeel dat hij heeft gehad in het leg gen van de gezonde financiële basis, waarop ons bedrijf ook in de komende jaren kan steunen. Wij moeten even wel het besluit van de heer van der Ploeg respecteren," aldus de heer Aler. Er is weer een nieuwe attract ie voor zich vervelende Amerikanen. In de modieuze badplaats Cypress Gardens in Florida zijn demonstraties gehouden met kleine bootjes, die, voortgetrokken worden door een andere snelle boot en die in de lucht gehouden worden door een helikoptetrotor. Hoog boven het wateroppervlak zoeven zij door de lucht, hetgeen zelfs in Florida nogal wat opzien baarde. iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiittiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Maandagmiddag om kwart voor zes slipte op de weg Schoondijke-IJzendijke een stationcar van de Provinciale Zeeuwse Elektriciteitsmaatschappij doordat de bestuurder sloeg naar een wesp die in de auto was gevlogen. De auto, die werd bestuurd door de heer J. B. van der S. uit Vlissingen, kwam met een hevige klap m de naast de weg liggende sloot terecht. -De 73-jarige mevrouw L. A. M. van K. uit Terneu- zen die naast de bestuurder zat, werd zwaar aan bet hoofd gewond. Gister avond is zij in het St. Antoniusgasthuis te Oostburg overleden. Twee andere in zittenden, haar broer C. M. van K. en diens echtgenote werden eveneens in het ziekenhuis opgenomen. Hun toe stand is redelijk. De bestuurder kwam met de schrik vry. De auto is zeer zwaar beschadigd. De Sovjet-Unie heeft gisteren de ne gen leden der bemanning van het Ame rikaanse vliegtuig dat op 27 juni in het gebied van Jerevan in Sovjet-Armenië is geland, vrijgelaten. De betrokkenen werden te Astara aan de Russisch-Per- zische grens aan een vertegenwoordi- ger van het Amerikaanse leger overge leverd. Volgens de Russen is het Ame rikaanse toestel, een DC-6, na de lan ding door brand verwoest. In een nota van 30 juli betuigde de Amerikaanse regering spijt over het incident. Volgens haar was het toestel bij ongeluk over de grens geraakt. De Sovjet-Unie antwoordde hierop, dat zij verwachtte dat de V.S. onmiddellijk doeltreffende maatregelen zouden ne men ter voorkoming van dergelijke in cidenten. De Koning van Nepal, Mahendra bir Bikram Sjah is gisteren met zijn gemalin op Schiphol aangekomen voor een bezoek aan ons land. Zij zullen op Huis ten Bosch de gasten zijn van H. M. de Koningin. Het Koningspaar heeft eerder reeds Moskou, de Skandinavische landen en West-Duitsland bezocht. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen De werkgevers in de Britse havens hebben voor de derde keer dit jaar geweigerd aan de havenarbeiders een „aanzienlijke" loonsverhoging toe te kennen, zoals laatstgenoemden hebben geëist. De havenarbeiders hebben nu besloten zo spoedig mogelijk een nationale conferentie te beroepen, waarin vertegenwoordigers van de 100.000 arbeiders in de Britse havens zullen be sluiten, welke actie zij zullen ondernemen in antwoord op de weigering van de werkgevers. Aangezien de havenarbeiders fel gekant zijn tegen het voorleggen van het conflict aan een hof van arbitrage, zijn de vooruitzich ten slecht en er bestaat gevaar voor een nationale havenstaking. Het stand punt van de werkgevers is dat geen loonsverhoging kan worden toegekend, aangezien het arbeidsvolume in de havens bezig is af te nemen. Dat dit in derdaad het geval is, blijkt uit het stijgend aantal havenarbeiders dat slechts garantielonen ontvangt, d.w.z. een basisioori van 65 per week voor arbeiders die beschikbaar zijn in de havens voor werk, maar voor wie in feite geen werk te vinden is. Onlangs had er een staking plaats in de Londense vleeshallen, welke leidde tot uitgebreide sympathiestakingen in de Londense havens. Deze staking in de Londense vleeshallen duurde negen weken. Aan het eind van de staking benoemde de regering een neutrale commissie, welke tot taak kreeg een onderzoek in te stellen naar de oorza ken van het arbeidsconflict. Het comité bracht gisteren rapport uit en veroordeelde de actie van de stakers als een flagrante inbreuk op bestaande arbeidsovereenkomsten. Het veroor deelt eveneens de leiding van de Trans- sportarbeidersbond (de bond, waartoe ook het Londens buspersoneel behoort, dat mm of meer tegelijkertijd in staking ging), omdat zij verzuimd had het sta kend personeel voldoende op de hoogte te houden van de toestand; omdat zij gebrek aan zelfvertrouwen had getoond en omdat zij een officiële kleur had ge geven aan een wilde staking door toe te staan, dat het stakingscomité gebruik maakte van lokalen in een kantoor van de bond. Volgens het comité had correct op treden van de bondsleiders de staking kunnen voorkomen. De Amerikaanse marine Leeft in Washington een nieuw mechanisch brein gedemonstreerd, dat onder meer gezichten kan herkennen, lezen, vertalen, schrijven en wandelen. Volgens een woordvoerder van de marine is het apparaat, Perceptron genaamd, „het eerste mechanisme dat in staat is zijn omgeving in zich op te nemen, te herkennen en te identificeren zonder een menselijke bestudering of controle". De bestaande „Perceptron is een voorlopig proefmodel, gemaakt van een bestaand elektronisch brein. Pas later, over ongeveer een jaar, zal een definitief proefmodel gereed zijn. Dr. Franklin Rosenblatt, een psycho loog in het Cornell Aeronautical Labo ratory te Buffalo (New-York), heeft verklaard dat experimenten met het elektronische brein een volledig succes hebben opgeleverd. Aangetoond werd, dat de machine zeer vlot kan leren om links van rechts te onderscheiden. In 97 van de 100 gevallen bleek de mechi- ne het bij het rechte eind te hebben. De machine wordt nauwkeuriger naar mate hij ouder wordt en meer ervaring krijgt. Hij heeft wat dit betreft dus veel gemeen met de mens. De Perceptron kan gedrukte en ge schreven teksten lezen en gehoor ge ven aan mondelinge opdrachten, aldus heeft een woordvoerder van de marine verklaard. Dit betekent, zo voegde hij daaraan toe, dat men slechts een sta dium verder schijnt te moeten gaan om in staat te zijn een automatische verta ler te vervaardigen. Bij een dergelijke machine gaat het gesproken woord aan de ene kant er in en aan de andere kant vertaald, in gesproken of geschre ven vorm, er weer uit. Zoals vele van zijn voorgangers heeft net nieuwe brein een „geheugen". In dit geval wordt dit geheugen echter niet gevoed door ponskaarten, maar door eigen waarnemingen. De werking kan worden vergeleken met de menselijke waarneming. Nadat de mens met de ogen iets heeft waargenomen, wordt de waarneming in de hersenen verwerkt. Vervolgens geschiedt de erkenning of identificatie. Bij de „Perceptron" gaat dat net zo, als we de Amerikaanse ma rine mogen geloven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1