Topfunctionaris van de Haarlemse B.B. trad op als politie-agent Scheldend en verbaliserend na verkeersfout door getuige N.Y. Beijnes heeft gunstige ver wachtingen voor 1958 Natu-raLax Visserijgolf Kruiswoordraadsel Srnmmmr Vooral dank zij drieledige trams voor Amsterdam E. J. M. KOLFSCHOTEN NIEUWE VOORZITTER VAN L.T.B. Katholieke hoeren en tuinders nemen afscheid van G. W. Kampschöer Johan" op een schroef uit V.S. „Iedereen kan uit Moskou vliegen" Wel twee, maar geen vier lokalen FEESTWEEKPROGRAMMA YAN SANTPOORT WEER KLAAR De Dochter van de Q&imA m OP STRAAT EN OP BUREAU Marie van Regteren AJtena overleden Op jaarvergadering in Haarlem DWT na 20 voor sprong gelijk tegen Het Gooi Nederlandse fabriek op Midden-Sumatra „overgenomen" Veel schade door sabotage op N.-Sumatra Kunstenaarscentrum Bergen N.-H. Strijd om tennistitels van Haarlem begonnen Geen nieuwigheden DINSDAG 8 JULI 1958 PAGINA BEDRIJFSVOETBAL 55 Ere-voorzitter Waterpolocompetitie Mr. Kamp opnieuw voorzitter Hardnekkige verstopping 7 Z ANDVOORT Wim Gertenbachschool 7 8 9 10 11 14 Langzaam sterven de voetstappen der anderen weg en dan is Erwin alleen met zijn metgezel, een oude pezige krijger. Van veraf dringt het helse, opgewonden geblaf der honden tot hen door en de krijger steekt het voor Erwin niet onder stoelen of banken, dat de beer wat hem betreft maar liever een heel andere kant op moet gaan„Jij bent me ook een held," grinnikt Erwin. „Ik heb Bolli zien vallen onder de klauwen van de beer", geeft de krijger nors ten antwoord, „en het zit in mijn gevoel, dat er vandaag nog meer ongelukken gebeuren." Erwin doet er het zwijgen toe; zo'n makker is hij liever kwijt dan rijk en ongemerkt begint hij de ander een beetje te ontlopen. Enkele honderden meters van hen vandaan richt op hetzelfde ogenblik Arnar zijn kille ogen op zijn metgezel. „We lopen elkaar hier in de weg, vriend," zegt hij zacht. „Bovendien vertellen de geluiden mij, dat de beer langzaam deze kant uitkomt. Ik geloof, dat die lange Sakser en zijn makker een heel eind van ons vandaan zitten. De beer zou gemakkelijk tussen hen en ons door kunnen glippen. Het lijkt mij be ter, dat jij daar de wacht betrekt, ik blijf hier." De krijger knikt instem mend. Met een spottende grijns kijkt Arnar hem na. Dan glipt hij geluidloos weg in de richting, waar Erwin zich bevindt. Een Heemstedenaar, die bij de Haar lemse dienst Bescherming Bevolking een vooraanstaande functie vervult werd gisteren door de Haarlemse poli tierechter tot 150,- boete veroordeeld wegens belediging en omdat hij zich ten onrechte had gedragen als ware hij po- litie-ambtenaar op straat en zelfs op het hoofdbureau /an de Haarlemse po litie. Op de eerste Kerstdag van het vorige jaar had de leidinggevende B.B.- er in de Haarlemse Hout een automo bilist uitgescholden en krenkend beje gend omdat deze hem geen voorrang gegeven zou hebben. De automobilist bood onmiddellijk zijn verontschuldigin gen aan, maar de B.B.-topfunctionaris aanvaardde die niet. Hij gelastte de automobilist hem te volgen naar het po litiebureau, desgevraagd zeggende dat hij van de politie was, hoewel hjj daar toe geen bevoegdheid had. Op het poli tiebureau in het Florapark te Haarlem maakte de pseudo-politieman zelfs een proces-verbaal op tegen de automobi list. ..Gekkert. stommeling, zondagsrij der" aldus zou de B.B.-functionaris de automobilist uitgescholden hebben. Als verdachte voor de politierechter ontkende hij evenwel de opzet tot bele diging gehad te hebben. „Ik heb mijn mening gegeven over het rijden van de getuige," aldus verklaarde hij. „Het woord gekkert heb ik niet gebruikt wel iets dergelijks. Maar zulke krasse kwalificaties worden immers ook door heren rechters tegen verdachten gebe zigd." De automobilist, een 54-jarige koopman uit Amsterdam en zijn echt genote hadden de verdachte onmiddellijk gevraagd, waaraan hij het recht ont leende. hun te gelasten naar het bureau te gaan. „Omdat ik van de politie ben," zo had de B.B.-er toen gezegd. „Ik heb opsporingsbevoegdheid, zij het op ander terrein," verklaarde de verdachte ter terechtzitting. „Boven dien heb ik als normaal burger op grond van artikel 53 van het wetboek van strafrecht bevoegdheid burgers aan te houden." „Meneer, staat u nu toch geen non sens te beweren," voegde de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, hem daarop toe. De getuige was er pas later achter gekomen, dat hij helemaal niet met een politie-ambtenaar te maken had gehad. De „geverbaliseerde" getuige had toen hfl beter wist aangifte gedaan wegens belediging, omdat hij zich gekrenkt voelde door de uitdrukkingen en de aan matiging van de B.B.-functionaris. De laatste verklaarde voor de politie-rech- ter, dat hij zich geërgerd had aan de arrogantie van de getuige. „Ads er iemand arrogant is, dan bent u het wel," zei de officier van justitie tegen de verdachte. „De getuige had immers al excuses gemaakt." „U bent bepaald veel te ver gegaan," formuleerde de politierechter, mr. N. Smits, zijn mening. „U hebt een mili taire loopbaan in Indië achter de rug. Uw optreden was militairistisch maar dan in de ongunstige zin van het woord." „De verdachte heeft blijk gegeven van gebrek aan zelfbeheersing en in nerlijke beschaving. Men kan zich af vragen of deze blijkbaar opvliegende fi guur wel geschikt is leiding te geven aan de B.B. Zelfs op het politiebureau gaf hij nog bevelen, alsof hij de hoofd commissaris was. Er werd nog gevolg aan gegeven ook." Aldus merkte de of ficier op in zijn requisitoir. Voor de passieve (dat betwistte verdachte niet) De resultaten van de afgelopen week voor de Haarlemse bedrijfsvoetbalcom petitie gespeelde wedstrijden brachten enige verrassingen. In afdeling A kreeg D.D.S. I zijn eerste verliespunt in de kamp tegen S.V.O.W. L Nebima I— V.V.V. I eindigde ook in een gelijk spel. In afdeling B werd alleen gespeeld DDS 2SVOW 2, welke eindigde in een 42 overwinning voor DDS 2. In afd. C deelden Hilco en Vriebo ook de pun ten; na een aardige wedstrijd werd de uitslag 3—3. Koploper HSM verspeelde twee punten tegen hekkensluiter HAC. De standen zijn: Afd. A; DDS I 6-11; VW I 5-7; Nebi ma I 6-7; SVOW I 5-5; OVN 6-3; OS 6-1. Afd. B.: Wilbert 6-10; DDS 2 7-10; Heeremans 4-8; VeS 6-5; Goby 6-5; Tramvogels 6-2; SOVW 2 7-2. Afd. C: HSM 7-11; GIH 6-11, Vr.bo 7-7; Nebima 2 6-5: VW 2 6-4; HAC 7-4; Hilco 7-4. Het programma voor deze week is als volgt; alle wedstrijden worden ge speeld op terrein Slapersdijk. A: VW 1- SVOW 1; C: Vribo-VW 2; A: OVN-DDS 1; C: Hilco-HSM; B; VES-Goby; B: H& vL-DDS 2. De schilderes Marie E. van Regteren Altena, een der .Amsterdamse Jofferen" is, 89 jaar oud, in Amsterdam overleden, Marie van Regteren Altena is tot hoge leeftijd actief bezig gebleven. Na de ere- tentoonstelling bij haar tachtigste ver jaardag heeft zij nog bij Santee Land weer geëxposeerd, en beide malen zag men recente werken. Haar specialiteit woe hpf «tillpvpn Als jong meisje had Marie van Regteren Altena de academie voor beeldende kunsten gevolgd en gewerkt onder lei ding van Poggenbeek en M. van der Valk. Diverse musea in binnen- en bui tenland hebben werken van haar ver worven. houding van de getuige had de officier alle waardering. Hij nam het de B.B.- functionaris echter hoogst kwalijk, dat deze ook ter zitting er geen blijk van gaf zijn fout in te zien. De eis luidde 300,- boete. „Wat vindt u zelf van die eis. Wat had u gedacht?", wilde de politierech ter weten. „Ik had vrijspraak verwacht," ver klaarde de B.B.-er. „Kunt u dat in alle ernst volhouden?" vroeg de politierechter. „Wanneer ik zie, hoe u hier optreedt, is er bijzonder weinig fantasie voor nodig om zich voor te stellen, hoe u op straat en op het politiebureau bent opgetreden." Na de uitspraak verklaarde de B.B.- topfunctionaris af te willen zien van ho ger beroep. De katholieke boeren in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, verenigd in de L.T.B., hebben tijdens hun gisteren in Haarlem gehouden algemene jaarvergade ring afscheid genomen van de heer G. W. Kampschöer, die gedurende negen entwintig jaar hun voorzitter was, en benoemd werd tot ere-voorzitter. De heer E. J. M. Kolfschoten, burgemeester van Alkemade, werd gekozen tot voorzitter. Op de foto: de heer Kampschöer (in het midden) ontvangt het bij het ere-voor zitter schap behorend diploma uit handen van de vice-voorzitter, de heer Jac. Groen Azn (rechts), in tegenwoordigheid van mevrouw Kampschöer (links). De „Johan van Oldenbarnevelt" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" is maandag uit de Verenigde Staten in Amsterdam aangekomen. De terug weg van de „Johan" is bemoeilijkt door het verlies van één schroef, waardoor het schip met de overgebl. ven schroef de weg moest afleggen. Bijzondere moei lijkheden heeft dit niet veroorzaakt. De vaartsnel.ieid werd slechts rr et een aan tal knopen verminderd. F ook kon de gezagvoerder verheugd -ijn dat hij on derweg niet door een zware storm is overvallen. r De heer E. J. M. Kolfschoten, bur gemeester van Alkemade, is tijdens de gisteren in Haarlem gehouden 39 ste algemene jaarvergadering van de L.T.B. gekozen tot algemeen voorzit ter van de vak- en stands-organisa tie der katholieke boeren en tuinders in de bisdommen Haarlem en Rotter dam. De L.T.B. nam tijdens en na die vergadering afscheid van de heer G. W. Kampschröer, die gedurende bijna dertig jaar het voorzitterschap vervuld heeft en op de hartelijkste wijze ge huldigd werd wegens zijn vele verdien sten voor de katholieke land- en tuin- bouwbond. De nieuw-gekozen L.T.B.-voorzitter, burgemeester E. J. M. Kolfschoten, te Roelofarendsveen in zijn gemeente Al kemade woonachtig, werd 26 februari 1917 geboren en maakt deel uit van een bekende burgemeesters- en magis traten-familie. Hij is een neef van de huidige burgemeester van 's-Gravenha- ge. Van jongs af aan heeft de nieuwe voorzitter een levendige belangstelling gekoesterd voor de landbouw. Na zijn gymnasiale studies aan het instituut Sint Louis te Amersfoort, h.et Augus- tflns gymnasium te Eindhoven en het Ignatiuscollege in Amsterdam specia liseerde hfj zich in de gemeente-admi nistratie. Vanaf 15 mei 1954 is de heer Kolfschoten burgemeester van Alkema de. Daarvoor was hij ruim zes jaar burgemeester van Eemnes en voordien werkzaam ter gemeente-secretarie van Edam. De organisatorische en vooral ook bemiddelende kwaliteiten van burgemeester Kolfschoten manifesteer den zien duidelijk tijdens de periode van tien maanden, in 1955, gedurende welke hij waarnemend burgemeester van Voorhout was in verband met de destijds geruchtmakende onenigheden in het college van Burgemeester en Wethouders en de gemeenteraad. De heer Kolfschoten, die lid is van de Katholieke Volks Partij heeft in Eem nes en Alkemade talloze contacten fehad met de land- en tuinbouw. Mede ank zij zijn initiatief is in Alkemade thans een ruilverkaveling van tuinbouw- gronden aan de gang op een schaal en wijze, die enig in den lande is. De meerderheid van het hoofdbestuur van de L.T.B. beval de kandidatuur van de heer A. C. Kemmeren te Sloot- dorp voor het algemeen voorzitterschap aan. Een minderheid stelde zich ach ter de kandidatuur van de heer N. H. van Leeuwen uit Den Hoorn (Schiplui den). Bij de eerste stemming verwierf de heer Kemmeren 458, de heer Kolf schoten 459 stemmen, terwijl werden uitgebracht op de heer van Leeuwen 334 en op de heer P. C. van Rijn te Langeraar 8 stemmen. Bij de tweede stemming kreeg de heer Kemmeren 463, de heer Kolfschoten 531 en de heer van Leeuwen 265 stemmen. Bij de derde en definitieve stemming verwierf burgemeester Kolfschoten (evenmin als de andere kandidaten ter vergadering aanwezig) de overweldigende meerder heid: 800 stemmen, tegen 453 voor de heer Kemmeren. Bij acclamatie benoemde de verga dering de scheidende voorzitter G. W. Kampschröer tot ere-voorzitter. De vice-voorzitter» Jac. Groen Az. bood hem namens het hoofdbestuur het ere diploma van de L.T.B. aan. De heer Groen bracht de scheidende voorzitter mede namens de leden en beambten van de L.T.B. dank voor het vele, dat de heer Kampschröer gedurende zijn 29-jarig voorzitterschap ten bate van de bond verricht heeft. De spreker wees er op, dat de schei dende voorzitter tot voortdurende ver wondering van zijn medebestuursleden Voor de eerste klases dames van de zomerwatercompetitie kreeg D.W.T. in Haarlem Het Gooi op bezoek. De strijd eindigde na een 20 voorsprong van D.W.T. in een puntenverdeling. Nadat Koster (Gooi) voor een overtreding het water was uitgezonden, bezegelde Tur kenburg een aanval met een doelpunt. Tot gelijkmaken gaf de verdediging de Gooi-aanvalsters geen kans, zelfs wist Metzelaar met een ver schot voor een 20 voorsprong te zorgen. In de tweede helft tapte Het Gooi uit een ander vaat je. Koster buitte haar snelheid uit en wist de eindstand op 22 te brengen. Waterpolo-uitslagen: Competitie Ko ninklijke Nederl. Zwembond. Dames. Reserve eerste klasse: D.W.T. 2-Robben 4 04. Reserve tweede kL B: D.W.T. 4- H.D.Z. 2 14. Res. tweede klasse C: D.W.T. 3-G.Z.C. 3 82. Derde klasse A: Waterlelie 1-V.Z.V. 1 0—3. Heren tweede klasse A: Gooi 1-V.Z.V. 1 34. Reserve derde kl. A: D.W.T. 2- Het IJ 3 6—3. Nereus 4-D.W.T. 2 0—5. Res. derde kl. B: D.W.T. 3-Neptunus 3 2-4. Competitie Kring Haarlem K.N.Z.B. Afd. AM II: HV.G.B.-D.W.T. b 7—0. Afd. AJ I: H.V.G.B.-H.P.C. a 0-6. Afd. AJ II; D.W.T.-HiUegom 5—1. „met aan argeloosheid grenzend idea lisme" steeds binnen en aan wist te dringen bij de vele ambtelijke in stanties. Hij releveerde voorts het ver dienstelijke werk van voorzitter Kamp schröer voorde emigratie van katho lieke boeren en tuinders, voor de ka tholieke centrale coöperatieve boeren leenbank in Eindhoven, voor de ge westelijke raad van het Landbouwschap, zijn levendige belangstelling voor grond en pachtproblemen. Met dankbaarheid gewaagde de heer Groen ook van het werk van voorzitter Kampschröer in de moeilijke crisistijd van de dertiger ja ren, toen ook de L.T.B. zelf te kampen had met interne moeilijkheden. Als afscheidsgeschenk bood de heer Groen twee fauteuils aan één ervan voor mevrouw Kampschröer, die haar echt genoot zo vaak heeft moeten afstaan en tevens een kostelijke ruiker ontving. De bonds-geestelijk adviseur, rector J. A. G. van der Hoogte, getuigde mede van zijn bewondering voor de heer Kampschröer, diens werk, initiatieven en vasthoudendheid. „Gij hebt u begin selvast, met ootmoed en in vreze des Heren in dienst gesteld van de katho lieke zaak," aldus rector van der Hoog te. Als landelijk voorzitter van de ka tholieke boeren- en tuindersbond (K.N. B.T.B.) dankte de heer C. G. A. Mer- tens de heer Kampschröer, die van 1948 tot 1953 ook deze functie op stuwende wijze vervulde. Namens het secretari aat van de L.T.B. sprak drs. N. H. M. W. van Wersch, algemeen secretaris, die een schemerlamp aanbood. Tot slot sprak de heer Kampschröer zelf hartelijke woorden van dank tot allen met wie hij in de loop der jaren heeft mogen samenwerken en tot degenen die blijk hadden gegeven van hun be langstelling en medeleven met hem en met de L.T.B. In Djakarta is meegedeeld, dat de Nederlandse cementfabriek te Inda- rung, bij Padang, door een Indonesi sche directie is „overgenomen". Tot nieuwe directeur werd door de regio nale militaire gezaghebber benoemd de heer Sudjaga. Toen tijdens de anti-Nederlandse campagne de Nederlandse bedrijven in Indonesië door t e Indonesische rege ring werden overgenomen, week Mid den-Sumatra, dat toen onder gezag stond van de opstandige kolonel Ahmad Hussein, van de algemene gedragslijn af en stond het de Nederlandse bedrijfs leiders toe de leiding over hun bedrij ven te blijven voeren. De cementfabriek in Indarung produceert jaarlijks onge veer 200.000 ton. De voorzitter van de Sumatra Plan tersvereniging, M. Manik, heeft te Medan verklaard, dat in het gebied /ondom Medan zeven ondememings- fabrieken als gevolg van sabotage door de opstandelingen zijn verwoest. Zeventien ondernemingen zijn door groepen opstandelingen vernield. De heer Manik noemde de fabrieken op de volgende ondernemingen: de rubberondernemingen Aer Tarum (En gels), Ambalutu en Huta Padang, de palmolie-ondernemingen Padang Pulau, Majang, Dolofc Senembah en Marihat. Met het herstel van zes der fabrieken is reeds een aanvang gemaakt Volgens de heer Manik en andere be voegde kringen in Noord-Sumatra heeft de rubber- en palmolieproduktie in het tweede kwartaal van dit jaar in hoge mate door vandalisme te lijden gehad. In verband met de kritiek, die op een vergadering van bestuur en een tiental kunstenaarsleden tegen de voor zitter, mr. A. F. Kamp, was geuit, had deze zijn ontslag aangeboden. In tussen bleek uit een schriftelijke en quête, ingesteld door de kunstenaars A. Roland Holst, Hans Henkemans, Jan van Herwijnen, Lucebert, Willem Reij- ers en Matthieu Wiegman dat het overgrote deel der kunstenaarsleden op de heer Kemp als voorzitter prijs stelt. Deze is in een recente bestuursverga dering opnieuw tot voorzitter benoemd en heeft deze benoeming aanvaard. Het ligt in de bedoeling na te gaan, op welke wijze het kunstenaarselement in het Centrum, dat overigens reeds sinds de oprichting de numerieke meerder heid in het bestuur bezit, meer dan voorheen de koers van het centrum zal kunnen bepalen. De heer Kamp heeft aan zijn medebestuursleden verzekerd, dat het bereiken van dit doel zijn volle 'instemming heeft Advertentie voor de natuurlijke regelmaat Geen gewoon laxeermiddel I Zorgt dat de ingewanden weer regelmatig gaan functioneren. Ook bij zonder geschikt voor hen die buitenshuis werken. Flacon a 60 tabletten (versterkte werking) fl. 1 35 „Iedereen in Moskou kan straks kaartjes nemen voor Amsterdam", zei op Schiphol de heer E. M. Beletski, de leider van de gisteren met de TU-104A gearriveerde Russische dele gatie. Hij had een goede indruk ge kregen van onze nationale luchthaven: „Comfortabel en gezellig", zei hij via zijn tolk. Schiphol is als luchthaven veel beter dan Moskou, voegde hij er aan toe. Maar dit zou een vriendelijk compliment kunnen zijn. De eerste officiële vlucht van de So vj et burgerluchtvaartmaatschappij Aeroflot zal waarschijnlijk zaterdag 26 juli beginnen, 's Avonds gaat het vlieg tuig terug. Eens in de week zal dan een vlucht worden onderhouden, zoals ook de KLM zal doen. De KLM vliegt dinsdags heen en zaterdags terug. De heer Beletski vertelde ook dat de Aero flot in september vluchtci* op Londen zal openen. „Wij hebben een paar do zijn van de Tupolefs en voor elk vlieg tuig drie of vier bemanningen". Het gesprek verplaatste zich plotse ling naar het salaris van de piloot, die vijf- tot zesduizend roebel per maand zou verdienen. Volgens een uit Moskou teruggekeerde KLM-functionaris zou men dit gelijk moeten stellen met on geveer 2000. De vlucht van Moskou naar Amster dam heeft dit toestel gemaakt in de tijd van 3 uur en 3 minuten, hetgeen straks door de KLM-machines lang niet zal kunnen worden benaderd. De ge middelde snelheid lag ussen de 7 a 800 km per uur. Men vloog op een hoogte van ruim 10 km. Tijdens de gisteren in Hagrlem ge houden jaarvergadering van aandeel houders van de Koninklijke fabriek van rijtuigen en spoorwagens J. J. Beijnes N.V. te Beverwijk heeft de president- commissaris, dr. L. G. Kortenhorst, meegedeeld, dat de financiële positie van het bedrijf zeer gezond is. Door enige teleurstellingen in de buitenland se orders en de vertraagde uitwerking van de Amsterdamse tramorder is 1957 een moeilijker jaar geweest dan de voorgaande jaren. Er bestaan ten aan zien van 1958 echter betere vooruitzich ten. Over 1957 kon aan dividend wor den vastgesteld een percentage van 6 voor de preferente aandelen A, tegen 10 pet. over 1956, en een percentage van 5 voor gewone aandelen, tegen 10J4 pet. over 1956. Men heeft ongeveer 100 man personeel moeten ontslaan, maar de overige arbeiders konden voor het be drijf behouden blijven, al zullen zij mo gelijk niet iedere maand voor de volle honderd procent bezet blijven. Een voor deel is, dat men af en toe arbeiders kan uitlenen aan de Hoogovens. Als ge volg van de bestedingsbeperking onder vond de binnenlandse orderportefeuille moeilijkheden. Voor 1959 worden weer nieuwe orders van de Nederlandse spoorwegen verwacht. Ten aanzien van de Amsterdamse or der voor gelede trams, werd opgemerkt, dat men in verband met de bestedings beperking de hoofdstad wel betalings faciliteiten heeft moeten geven. Het gaat hier om een speciaal project, dat bouw van goederenwagons is er van een zekere internationale georiënteerd- heid sprake, maar Beijnes kan daar weinig van profiteren, omdat zij zich gespecialiseerd heeft op de bouw van personenrijtuigen. De orders voor TEE-trcinstellen zijn minimaal. Er wordt gehoopt op een verruiming van de faciliteiten op het gebied van de exportfinanciering. De mogelijkheden hiertoe zijn sedert de bestedingsbeper king gering, terwijl zij bovendien zeer duur zijn. In Frankrijk neemt de staat bijvoorbeeld het risico van prijsstijgin gen op zich. Op dit gebied zou Neder land nog wel wat kunnen doen om de exportpositie van de Nederlandse be drijven te versterken. Tijdens de ver gadering werd de heer F. Q. den Hol lander herbenoemd tot commissaris van de N.V. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben hun goedkeuring onthou den aan het besluit van de gemeente raad van Zandvoort van 25 februari tot uitbreiding van het gebouw van de Wim Gertenbachschool voor openbaar u.l.o. met vier leslokalen. Gedeputeerde Staten overwogen dat de u.l.o.-school, welke op 16 januari en 16 mei respectievelijk 212 en 205 leer lingen telde, thans beschikt over 5 les lokalen, een vaklokaal en een gymnas tieklokaal. Het gemeentebestuur ver- wacht weliswaar, dat het leerlingenaan- taj b„ aanvang van het cursusjaar 1958-1959 tot 300 zal stijgen, doch de hoofdinspecteur van het lager onderwijs meent dat, indien uitsluitend acht wordt geslagen op de groei welke de school in de iaatste jaren te zien heeft gege ven, een leerlingenaantal van 240 270 verwacht mag worden. Voorts wordt overwogen dat met ingang van 1 sep tember in Zandvoort een protestants- christelijke u.l.o.-school zal worden ge opend; daardoor zal het leerlingental der openbare u.l.o.-school waarschijnlijk ongustig worden beïnvloed. Immers; 62 van de 205 leerlingen, die op 16 mei j.l. op laatstbedoelde school waren in geschreven hadden een Protestants- Christelijke school voor g.l.o. gevolgd, hetgeen de veronderstelling wettigt, dat zij na de totstandkoming van een Pro- hp„]i„ testants-Christelijke school voor u.l.o. de i 0penbare school voor u.l.o. zullen ver laten. In verband daarmede zal de bezet ting dezer school tenslotte naar Gede puteerde Staten vermoeden niet boven 180 a 210 leerlingen uitgaan, bij welke omvang van het leerlingental ingevolge artikel 28, lid 4, der Lageronderwijswet 1920, 7 leerkrachten aan de school moe ten zijn verbonden. Gedeputeerde Sta ten menen dan ook, dat met het aan bouwen van twee leslokalen kan wor den volstaan zodat uitbreiding van het schoolgebouw met vier leslokalen niet nodig is te achten. gebleken. Financieel was het succes minder groot, omdat men met buiten landse licenties moest werken. Bij de ontwikkeling van dit project zijn aan vankelijk moeilijkheden gerezen, die de produktie hébben vertraagd, hetgeen steeds tot verlies leidt. Dit heeft de exploitatierekening van 1957 ongunstig beïnvloed, maar verwacht mag worden dat deze moeilijkheden nu van de baan zijn. In augustus zal een eerste proef worden genomen met het nieuwe tramtype voor Amsterdam, de drie ledige tram. Door de lengte der mo ten zijn deze trams slechts voor de I J'1:uL,t™lstv!f buitenlijnen bestemd, daar zij in de 1 Beschreven hadden binnenstad niet over de bruggen kun nen. De proef duurt tot begin de cember, waarna Amsterdam over verdere orders zal moeten sen. De nieuwe trams kunnen onge veer 135 passagiers vervoeren. In verband daarmee werd er op gewe zen, dat de tram vooral in de grote steden van het westen van het land nog een goede toekomst heeft. Voor het vervoer van 135 personen zou men verschillende bussen nodig hebben. Vervanging van trams door bussen, zou vooral in het westen het verkeer in de grote steden volkomen blok keren. Over de mogelijkheden om de oude trams naar het buitenland te verkopen, waar men vaak nog met veel minder waardig materiaal rijdt, meende de aandeelhoudersvergadering zich niet te mogen uitspreken. Een Zuidamerikaanse order viel uit, omdat niet de nodige in voervergunning kon worden verkregen, terwijl de 16 overige instanties met succes reeds benaderd waren. De on derontwikkelde gebieden, die voorheen nogal eens spoorwagens uit West-Europ afnamen, beginnen thans zelf fabrieken te bouwen. Bejjnes kan zich daar niet aan wagen, zo deelde de directeur, de heer W. L. Beijnes, mede. In het ver band van de Euromarkt valt weinig voordeel te behalen, omdat de verschil lende deelnemende landen in de prak tijk nog erg protectionistisch blijven handelen. Alleen op het gebied van de Canada Sommige bommenwerpers die de Sovjet-Unie thans heeft kunnen door het huidige radarwaarschuwings- stelsel in Noord-Amerika worden ont dekt, zo heeft de Canadese minister van defensie, George Pearkes, in ant woord op vragen in een commissie van het Canadese Lagerhuis meegedeeld. Gisteravond is op de banen van „Ein- denhout" aan de Wagenweg in Haar lem een aanvang gemaakt met de strijd om de vijftien tennistitels van het dis trict Haarlem. Tot donderdag zullen voornamelijk de B- en C-partijen de aandacht vragen waara op een donder dag de sterkste spelers en speelsters van het district hun krachten zullen gaan meten. In de B-afdeling versloeg mej. T. Schouten in het enkelspel mej. G. Knuyt met tweemaal 6-2 en klopte mej. W. van den Broek haar tegenstandster mej. H. Cobelens met twee maal 6-1. Mej. J. Schaap en W. van Swaay versloegen in het gemengddubbel mej. Kolkman en F. Hassink 6-3, 4-6 en 6-4; mevr. J. Ocenacek en J. Verspoor bleven met 6-4, 6-8 en 6-1 mej. Jansen en C. Caus de baas en mevr. H. Schoone en H. de Vilder klopten mevr. W. Veenekamp en E. Schmidt met 3-6, 7-5 en 6-2. In de C-afdeling luidden de uitsla gen; H. E.: C. Krienen sl. F. Roozekrans 3-6, 10-8 en 7-5, N. Troll sl. F. Doode- heefver 6-3 en 6-1, A. Schmautziguer sl. S. Tijmstra 6-1 en 6-3, M. Wettendorff sl. F. Deibei 6-1 en 6-1, W. Hei Jr. sl. J. Dijkstra 6-0 en 6-0, J. Perry sl. P. Koopmans 6-2, 1-6 en 6-3, H. Rinkema sl. R. v. Rooden 6-3 en 6-2, L. v. Scha- gen sl. P. Brinkman 6-2 en 6-1, C. Bins- bergen sl. J. v. d. Berg 6-4 en 7-5, P. Groenland sl. B. Uittert 6-0 en 6-4 en J. Groot sl. J. Hoff Scholte 6-2 en 6-1. (2de ronde) J. F. de Haan sl. A. de Vries 6-3 en 6-3. D. E.: Mej. A. Krouwels sl. mej W. Ubbens 6-0 en 6-4, C. v. d. Broek sl. mevr. L. Hei 6-1 en 6-1, mej. E. Snoek Henkemans sl. mej. W. Teer 6-1 en 10-8, mej. M. v. Wijk sl. mevr. M. v. Oort v. d. Berg 6-2 6-3, mevr. Vetter sl. mej. A. de Jong 6-1 en 10-8, mevr. J. de Groot sl. mej, G. Comans 6-1 en 6-0. G. D.: Mevr. en dhr. Vas Visser sl. mej. A. de Jong en J. Dijkstra 7-5 en 6-3. Zevenenveertig vaartuigen, waarbij oi. S r, ?w- 101, Onderneming II Sch. 27 Deining Kw. 8 en Wiron 4 IJm. 211, zorgden maandag voor een totale aanvoer van 5.300 kisten verso vis, 330 kleine kistjes haring, 60 kleine kistjes makreel, 185 stijve kabeljauwen en 9.000 kilo tongen. Er waren 1145 kisten makreel, 250 kisten gul en ka beljauw, 1160 kisten verse haring, 100 kisten makreel, 370 kisten diversen, 260 kisten wijting, 1150 kisten schol en 35 kisten tarbot. De verse haring noteerde maandag f 16,- tot f 21,- per kist van 50 klio. Klein middel schelvis ging weg voor f 22,- tot f 33,-, pennen f 20,- tot f 30,- en braad f 30,- tot f 15,- per kist van 50 kilo. Makreel noteerde f 16,- tot f 25,- per kist van 50 klio. Grote schol noteer de f 45,-, groot middel f 45,-, klein mid- schol II f 30,- per kist van 50 kilo. Grote tong deed f 3,70, groot middel eveneens f 3,70, klein middel f 3,80, tong I f 3,70 en tong II f 3,10 tot f 3,20 per kilo. Voor de dinsdagmarkt zorgt de Arie Ouwehand Kw. 122 voor 525 kisten verse vis en de Sch. 8 Alie voor 800 kisten verse vis en 100 kleine kistjes haring. Voor de woensdagmarkt zijn de Maria van Hattum IJm. 10 en de Her man IJm. 2 thuisstomend. Om de noord stond tijdens het week einde en maandag een harde bries. De vangsten waren echter iets beter. De schepen meldden vangsten van 160 tot 200 manden haring, makreel en schel vis per dag. De Medan IJm. 57 ving in twee trekken 100 manden verse 'ha ring. De Albertha Hendrika Kw. 85 ving in twee trekken 25 kantjes ge zouten haring en 20 manden haring. De Machiel Hd. 108 boekte in twee trek ken een vangst van 25 manden haring en makreel. De Herman IJm. 2 deed drie trekken voor 100 manden makreel, schelvis, gul en koolvis en 100 kabel jauwen Het programma voor de Santpoortse feestweek, volgens de beschikbare ge gevens de 199ste, is weer gereed. Van 5 tot en met 9 augustus zal het weer feest zijn in Santpoort, georganiseerd door de harddraverijvereniging „Sant poort en Omstreken". Nieuwigheden be vat het programma overigens niet, maar welicht houdt het bestuur die in petto voor 1959, wanneer het tweede eeuw feest gevierd zal worden. Maandagavond 4 augustus om 8 uur is in „De Weyman" de gebruikelijke in schrijving voor de ringrijderij en de boerenpaardenrace. De ringrijderij wordt dinsdag 5 augustus gehouden, op de Hoofdstraat, met de befaamde „schaats" voor de deur van De Weyman. Om 9 uur is het ringrijden op de fiets, om half elf op het losse paard en 's middags om half twee voor paren met paard en tilbury. Woensdag 6 augustus wordt de ronde van Santpooort verreden, een wieler wedstrijd op de weg voor amateurs over een afstand van ongeveer 100 km. Aan deze ronde zullen ongeveer 80 renners deelnemen. Het parcours is Terrasweg, Dinkgrevelaan, Middenduinerweg, Burg Enschedelaan. Donderdag 7 augustus moet het hoog tepunt brengen van de feestweek. Dan wordt op een grasbaan aan de Westlaan de jaarlijkse kortebaandraverij van Sant poort gehouden. De ritten beginnen 's middags om 2 uur. Ook de Santpoor ters krijgen de kans hun kunnen op het boerenpaard te tonen. Vrijdag 8 augus tus wordt namelijk eveneens op een grasbaan aan de Westlaan een boeren paardenrace gehouden. Deze begint 's avonds half zeven. Voor het meest ori ginele costuum wordt ook een prijs be schikbaar gesteld. Zaterdagavond 9 augustus maken de twee plaatselijke muziekkorpsen met tamboers een rondgang door het dorp, die van acht tot half tien duurt. Maar ook de gehele week zal Santpoort en wijde omgeving vertier kunnen vinden in het hart van de plaats. Waarschijn lijk voor de laatste keer op de weide aan de Hoofdstraat wordt van dinsdag tot en met zaterdag in de feestweek van twee uur 's middags tot middernacht ge legenheid gegeven plezier te maken in het lunapark. lO Horizontaal: 1. gemeente in Groningen, 2. paardenaf- richter, - tijdvak; f4 3. sterk vergif; 4. dorsvloer, opgooien voor fO wedstrijd; 5. tropische boom, achtervoegsel; 6. achter, - kuip, - geldstuk; 7. overal, - stelling; 8. nuk, - klap; 9. jonge dame (Sp.); 10. lengtemaat, - mensje, - godsdienst; 11. gewicht, - noot, - familielid. Vertikaal: 1. delven, roeiboot; 2. Ital. munt, - bloeiwijze, - Chin, afstands. maat; 3. lichaamsholte, - waterplant; 4. bewijs van op slag in veem, - stad in oo o* 6. Spanje; bez. vnw., schaal, kompasstreek; zoon van Neptunus; moerassig 7. water; bergpas, gewicht van emballage; geweldig; rivier in N.W.-Duitsl. - droog- inrichting; 10. thans, - eenmaal, - lichaamsdeel; 11. voordelen, - walkant.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2