Bejaardenzorg in Haarlem ieder jaar groeiende Mgr. J. van Dodewaard voor T.V. Muzikale presentatie door de vier deelnemers in oude St.-Baaf Eerste paal voor een nieuwe studentenflat te Leiden T. Verhoef uit Zand voort j Europees ambtenaar Politie-schietwedstrijden in Overveen Aandacht vooral gericht op vrijetijdsbesteding Cursussen en sociëteiten zijn zeer in in trek NAAIMACHINES Prestaties doen met spanning uitzien naar improvisatie-wedstrijd Bouwkosten worden voor groot deel door het bedrijfsleven gedragen Per september in dienst Van de Europese Economische Gemeenschap Internationaal Orgelconcours Haarlem JUBILEUM HEEMSTEEDSE P.S.S.V. DINSDAG 8 JULI 1958 PAGINA 3 Tehuizen ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Gezinshulpen Schilder wegens inbraak aangehouden Twaalf diefstallen met braak bekend In district Haarlem KNZB HPC-ers kampioenen op nummer 1500 m Wicky Hofman en Jan Bontekoe leggen beslag op de titels Mr. H. Westermann waarnemend commis saris der Koningin in Noord-Holland Tuinbaas met pensioen Dit leuke vlotte kapseltje maakt Molendijk voor U BLOEMENDAAL Abstracte schilderijen van E. H. Heijmans Politie houdt fietsen- kijkdag Ouderavond Auto sloeg over de kop Circus Elleboog in het Openluchttheater Talenkennis vereist Met gezin naar Brussel ZANDVOORT Internationaal voetbal V oetbal-estaf ette Kampeerterrein gereed 101-jarige in Noordwijker- hout overleden Beurs van Amsterdam Hours van New v. «»rk In het verslag over haar werkzaamhe den in het jaar 1957 deelt de Commis sie voor de bejaardenzorg te Haarlem mee, dat de kwestie van de vrijetijds besteding voor de bejaarden een van de belangrijkste vraagstukken is, waar voor de commissie zich gesteld zag. Van een duidelijk gebrek aan tijdsvulling is blijkens de enquête die onder auspiciën van de commissie in 1955 en 1956 onder de Haarlemse bejaarden is gehouden, geen sprake. Maar veel moeilijker is het zinvol besteden van de beschikbare tijd; zodanig de tijd besteden, dat men er zijn kennis mee verrijkt. Vandaar, dat bij de commissie de idee gerijpt is om voor de bejaarden op 'n voor hen schik kend tijdstip cursussen te organiseren. In februari van dit jaar is hiermee een begin gemaakt, in samenwerking met de Maatschappij tot Nut van het Alge meen. De proef is genomen met een cursus muziek, die in het gebouw van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen in de Lange Veerstraat, gegeven is door de tweede dirigent van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, Marinus Adam. De cursus werd bijzonder trouw bezocht door ongeveer 25 bejaarden, die de in leidingen met de grootste belangstelling hebben gevolgd, en alleen wegbleven wanneer ze door ziekte niet anders kon den. Zelfs heeft Marinus Adam zijn cur sisten eens meegenomen naar een con cert van het N.Ph.O., waar toevallig een programma van moderne werken werd uitgevoerd. En ook dit bleek bijzonder in de smaak te vallen. Dit heeft de Commissie voor bejaarden zorg moed gegeven om op de ingesla gen weg door te gaan. Samen met de Maatschappij tot Nut van het Algemeen heeft zij voor het komende seizoen een negental cursussen georganiseerd: mu ziek; plantenverzorging; voeding en diëet; Sinterklaas- en Kerstpresentjes; natuur- en reisbeschrijvingen; veilig verkeer; lezen; schilderkunst (met een bezoek aan het Frans Halsmuseum); bejaardenverzorging hier en elders. De medewerking van de bejaardenbonden is verkregen, zodat ongeveer 4000 al leenwonende bejaarden de gelegenheid zullen krijgen zich voor één of meer van deze cursussen "op te geven. Intussen blijken de sociëteiten voor bejaarden in een belangrijke behoefte te voorzien. Er bestaan thans zestien bejaardensociëteiten in Haarlem en ongeveer vierhonderd bejaarden bezoe ken wekelijks de sociëteiten. Als men in aanmerking neemt, dat verschillende bejaarden meer dan één sociëteit per week bezoeken, dan kan men stellen, dat de sociëteiten gezamenlijk van on geveer 500 bejaarden per week bezoek ontvangen. De gemeente Haarlem ver leent voor het sociëteitswerk een sub sidie van 2224,50. Men houdt zich hier voornamelijk met kaarten, biljarten, dammen, handwerken en sjoelen bezig. De bejaarden blijken zo aan hun kaart- middag of hun andere bezigheden ter sociëteit gehecht, dat het geen zin heeft te organiseren?6"1 inleidin8 °f cursussen Moeilijker blijkt volgens het jaarver slag van de Commissie voor Bejaar denzorg vrijetijdsbesteding in de bejaar dentehuizen. De vrouwelijke bewoners weten zich doorgaans nog wel nuttig te maken met het scheppen van een eigen sfeer in recreatie- en slaapzalen, maar de mannen zijn moeilijk tot enige acti viteit te brengen. Zij krijgen wat huis houdelijk corveewerk opgedragen, maar weten zichzelf nauwelijks bezig te houden. Vermoedelijk vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat men hier te doen heeft met mensen, die dertig, veer tig jaar geleden door de lange arbeids tijden en de lage inkomens niet in de gelegenheid zijn geweest zich voor te bereiden op een zinvolle vrijetijdsbe steding op het ogenblik, dat zij uit het arbeidsproces worden uitgeschakeld. Het inschakelen van artsen, maat schappelijke werksters en kerkelijke en particuliere organisaties bij het be naderen van bejaarden, die dreigen te vereenzamen, heeft niet het ge wenste succes opgeleverd. Men wilde deze bejaarden middels vriendschap- Advertentie Alle merken - dus ruime keuze CINEMA-PALACE: Storm over Perzië, 14 jaar. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do.: De Hofnar, a. 1. 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Blanke lading uit Parijs, volw. 2.30, 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. Prührelfen, 18 j. 2, 4.15, 7, 9.15 u. HJ2£?.V.Het veld van eer. 18 3- 2. 7. 9.15 U. MINERVA: La Strada, 18 j., 8.15 uur. Wo. en do.: Gaslicht, 18 j„ 8.15 uur. REMBRANDT: Even afrekenen heren, a. L 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: De koning der Zuidzee, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: In de schaduw van de misdaad, 14 jaar. 2.15, 7, 9.15 uur. Dinsdag 8 juli Concertgebouw, 20 uur: Uitvoering door de leerlingen van het Haarlems Muziek instituut. Grote Kerk, 20 uur: Orgelbespeling door Albert de Klerk. Programma: Werken van De Monte, Obrecht, Cornet, Sweelinck, Van Noordt, Van der Horst en Toeboseh. Woensdag 9 juli Grote Kerk, Haarlem, 20 uur: Improvi satiewedstrijd van het Orgelconcours. Openluchttheater, Bloemendaal, 14 uur: Kindervoorstelling „Klein Duimpje". Bevallen van een zoon: J. H. Jong- van Schie, E. Duijndnam-Taran, J. Jan- sen-Leijenaar, H. H. van der Kolk-Koe- horst, C. M. J. Bestenbreur-Witteman, A. M. Picavet-Oud, B. J. Spreij- Doolaard, M. A. Raar-Goes, G. M. Zon- dervan-van der Meer. Bevallen van een dochter: E. O. Bruijn-Blahyj, J. van Schaik-Dielessen, H. A. van Troost-Brits, J. "W. M. var» Tienhoven. Overleden: J. M. Hulscher-Tolhuijsen, 92 j., Voltastraat; K. W. Oosterling- Hurks, 77 j., Kampersingel; H. Abma, 86 j., Ie Hoogerwoerddwarsstraat. Gehuwd: L. J. de Nijs en H. C. de Groot; J. Schoemaker en A. Klein; P. J. C. Kuiper en C. M. H. Lapré; P. F. Tig- geler en F. Oltmans; J. A. Walters en S. L. M. Vrolijk; J. Stiemer en M. C Dekker. peljjke bezoeken blijven betrekken bij het dagelijks leven van de ge meenschap. Nu heeft men via de af deling bevolking van de gemeentese cretarie een lijst opgesteld van 1428 namen van bejaarden, die geheel al leen wonen. De lijst is ter inzage ge zonden aan de instellingen, die con tact onderhouden met deze groep be jaarden. Ruim honderd van deze be jaarden bleken geen behoefte te heb ben aan een vriendschappelijk bezoek, maar de bedoelde instellingen zullen nu de overige 1300 bejaarden van de ze groep gaan bezoeken. Het pro bleem der vereenzaming is dus niet van beduidende omvang, maar waar het zich voordoet, meent de Com missie te moeten bemiddelen ter op lossing ervan. In 1957 werden door de UW-organisa- tie „Tafeltje Dekje" 9835 warme maal tijden verzorgd. Een staf van 140 da mes zorgde voor het opscheppen van de maaltijden, het reinigen van de 150 pan nen en het rondbrengen per auto. De be langstelling onder de bejaarden is nog steeds stijgende en dank z\j de mede werking van de gemeente kon in het Proveniershuis een voortreffelijk inge richte keuken in gebruik worden geno men. De gemeente bood een subsidie van 1240.-. Blijkens een onderzoek voelen de meeste bejaarden weinig voor het doorwerken na hun 65ste jaar. Al leen wanneer zij menen, dat dit om fi nanciële redenen dringend nodig is, zijn zij ertoe bereid. Dit bleek o.m. uit een onderzoek onder het personeel van 60 tot 65 jaar van twee grote Haarlemse bedrijven. De geënquêteerden die een volledig pensioen te wachten stond, wil den beslist niet blijven werken, maar de anderen wilden hun arbeid als beroep nog wel voortzetten. In Noorwegen blijkt juist het omgekeerde het geval te zijn. Overigens bleken de bejaarden niet bang te zijn voor de vele vrije tijd die na hun pensionering ter beschikking zou komen. Zij hadden doorgaans liefhebberijen ge noeg om zich zinvol bezig te houden. Teneinde een overzicht te krijgen van behoefte aan bejaardencentra en ver pleeghuizen werd uit de commissie voor bejaardenzorg een subcommissie benoemd, die coördinerend en advise rend zal optreden in overleg met de directeur van Openbare Werken voor zo ver het de bouwplannen op dit gebied betreft. De subcommissie beperkt haar werkzaamheden niet tot het Haarlemse maar betrekt daarbij ook de omgeving van Haarlem, omdat verschillende Haar lemmers in tehuizen in de omgeving worden opgenomen, en omdat verschil lende bewoners van buitengemeenten in Haarlemse tehuizen terecht komen. Omdat opneming in een tehuis vaak kostbaar is (ook voor de overheid) heeft de Commissie onderzocht in hoeverre de instellingen voor gezinshulp mee kon den werken aan de verzorging van be jaarden thuis. Het aantal gezinshulpen is echter niet toereikend, temeer omdat er een groot verloop onder haar is. Het aantal hulpbehoevende bejaarden neemt daarentegen steeds toe. Gehuwde vrou wen hebben vaak wel interesse om als gezinshulp voor bejaarden op te treden, maar zjj worden daarvan weerhouden, omdat de cumulatie van inkomens van haar en haar echtgenoten, bepaald on prettige financiële gevolgen heeft. De commissie heeft over deze zaak advies uitgebracht aan B. en W. van Haarlem en dit advies heeft ertoe geleid, dat via de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten aan de minister voor Maatschappe lijk Werk verzocht is haar Collega voor Financiën over te halen deze groep ge huwde vrouwen, die als gezinshulp bij bejaarden gaan werken, zekere belas tingfaciliteiten te verlenen. In september zal het gemeentelijk va- cantiecentrum Het Wisselseveld, onder Epe gedurende twee weken beschikbaar zijn voor Haarlemse bejaarden. De nor male bezetting van het tehuis is voor die gelegenheid teruggebracht van 80 tot 40 man. Er hebben zich reeds veel meer gegadigde bejaarden aangemeld dan er plaatsen zijn. Mogelijk komt er nog een andere mogelijkheid om de te- leurgestelden elders vacantie te doen houden. Onder de bejaarden die zich hebben aangemeld, bevonden zich per sonen die nog nooit vacantie hebben ge noten en nog nooit Haarlem hebben ver laten. De Velsense politie heeft onlangs een 28-jarige schilder uit Haarlem aange houden, omdat hij ervan werd verdacht een inbraak te hebben gepleegd in het natuurbad „Velserend" te Santpoort. De directeur van het bad hoorde 's nachts iemand in een der gebouwen bezig. Hij stapte in zijn auto om naar de politie post Santpoort te rijden en zag onder weg een verdacht persoon zonder licht rijden. Omdat hij ernstige verdenking tegen de man koesterde .verzocht hij twee agenten hem in zijn auto te verge zellen en inderdaad trof men de bewuste man aan. Bij fouillering bleek, dat hij een portemonnaie bij zich had, die de dag tevoren als gevonden bij de badmeester was bezorgd. Inmiddels is de schilder overgeleverd aan de Haarlemse politie. Hij bekende voor de recherche nog twaalf inbraken te hebben gepleegd in Haarlem, Amster dam en Voorschoten. Overigens was zijn buit veelal zeer gering. In totaal ont vreemdde hij voor ongeveer duizend gulden aan voorwerpen en contanten. De gisteravond tijdens het eerste concert van het Internationaal Or gelconcours te Haarlem gebleken prestaties van de vier organisten, die dingen naar de wisselprijs, wettigen de hoop, dat met spanning mag wor den uitgezien naar de improvisatie- wedstrijd, welke woensdagavond wordt gehouden. Het concert, dat op het orgel van de Groote Kerk te Haarlem werd gegeven en waarvoor een bevredigende belangstelling bestond, vermeldde een interessant programma. Klaas Bolt was de eerste organist die zijn aandeel leverde met werken van Georg Böhm en de zeventiende eeuwse componist Anthonie van Noordt. Voor al de variaties op psalm 116 van laatst genoemde werden door Klaas Bolt knap vertolkt. Het figuratieve element werd strak omlijnd en het spel kenmerkte In de zweminrichting aan de Klever laan in Haarlem werd maandagavond de 1500 meter gezwommen om het kam pioenschap van de kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond. Twee HPC'ers legden beslag op een titel; Wicky Hofman bij de dames en Rinus Dreijer bij de heren. Bij de dames leverde Wicky Hofman in de eerste honderd meter een felle strijd met Hen- nie Vlaanderen om de leiding. De laatste kon het tempo van haar clubgenote uit eindelijk niet volgen en na twaalfhon derd meter staakte zij de strijd. Hofman had inmiddels haar voorsprong vergroot en had van de overige zwemsters niets te vrezen. Zij finishte in '!2 min. 17,5 sec. Bij de heren zwom Jan Bontekoe, HPC, zich in de eerste serie direct vrij en bleef aan de kop. In de tweede serie nam Rinus Dreijer onmiddellijk de kop en vegrootte regelmatig zijn voorsprong. Om de 2de en 3de plaats ber den Prins HPC, en Frans van der Eijnde de strijd aan. Van der Eijnde wist zijn clubge noot van zich af te schudden, terwijl Kobes, VZV, en Bood, DWR, Prins ver wezen werden naar de 5de plaats. Met handslag verschil legde Kobes beslag op de derde plaats. De uitslagen zijn: dames: 1. W. Hof man, HPC, 22 min. 17,5 sec; 2. L. Remer, HPC, 23 min. 21,2 sec.; 3. M. Sint, DWR, 23 min. 58,2 sec.; 4. H. Band, HPC, 24 min. 32,5 sec.; 5. A. Drogtrop. DWR, 25 min. 35,3 sec.; 6. M. v. d. Hoeven, HPC, 27 min. 36,8 sec. Heren; 1. R. Dreijer, HPC, 20 min. 45,2 sec.; 2. F. v. d. Eijnde, HPC, 21 min. 16,3 sec.; 3. J. Kobes, VZV. 21 min. 23,6 sec.; 4. J. Bood, DWR, 21 min. 27,5 sec.; 5. J. Bon tekoe, HPC, 21 min. 46,6 sec.; 6. R. Prins, HPC, 22 min. 29,3 sec.; 7. F. xi. de Bruyn, DWR, 22 min. 56,5 sec. Ter correctie zij meegedeeld, dat in de parochie van Sint-Jan niet de heer W. maar de heer L. Kuyk zijn zilveren jubileum als koorzanger vierde. Hij werd o.a. toegesproken door de heren J. Slenders en M. Hersman, van wie eerstgenoemde de jubilaris het geschenk, een zilveren rozenkrans overhandigde. zich door streng volgehouden ritmiek. Men kon duidelijk merken dat Klaas Bolt het orgel door en door kent, want enkele registers waren behoorlijk on zuiver, hetgeen bij de volgende orga nisten duidelijk tot uiting kwam. De Engelse organist Peter Hurford was de tweede optredende in Bachs Grote Toc cata, Adagio en fuga in C grote terts. De opvatting over tempo en ritmiek hierin deden de Nederlandse oren wat vreemd aan. Zo was bijvoorbeeld het adagio volgens onze begrippen vrij on evenwichtig van ritmiek, evenals het grote ritenuto helemaal aan het slot van de fuga. Overigens bezat dit orgelspel beslist uitstekende kwaliteiten, zeker gemeten naar technische gronden. Martin Gotthard Schneider, die de plaats van de Tsjechische organist Ja- roslav Vodrazka ter elfder ure is komen innemen, begon met twee zeer mooi gespeelde werken van Scheidemann. De vijf orgelkoralen van Ernst Pepping hebben mij als compositie minder kun nen overtuigen. Bepaald lelijk vond ik het tremolo-effect in het tweede „Mit Freudenzart". Tenslotte nam Hans Haselböck uit Wenen, plaats op de orgelbank. Zeer gedecideerd, zelfs virtuoos, was zijn spel in de twaalfde toccata uit „Apparatus musico-organisticus" van Georg Muffat. Een sterke indruk liet hij ook na in de passacaglia van zijn leermeester Walter Pach. Als compositie boeide dit stuk in het bijzonder door de hechte opbouw en in zijn moderniteit toch uitstekend voor het orgel geschreven muziek. Naar aanleiding van de prestaties op deze avond kan men met spanning uit zien naar het spel en creatief vermogen op de improvisatiewedstrijd van woens dagavond. Enige uren tevoren waren de orga nisten, de docenten van en de negentien deelnemers aan de Zomeracademie voor orgel door wethouder D. J. A. Geluk namens het Haarlemse gemeentebestuur op het stadhuis ontvangen. In een toe spraakje, dat de heer Geluk afwisse lend in het Duits, Frans, Engels en Ne derlands hield, wenste hij de deelne mers aan beide evenementen veel suc ces. J. L. De nieuwe bisschop-coadjutor van Haarlem, mgr. dr. Johannes A. E. van Dodewaard, heeft maandag avond zijn eerste officiële woord via de televisie gericht tot de Neder landse katholieken „en allen die met hen wilde kijken", zoals mon seigneur opmerkte. In de Vitus-stu- dio werd de nieuwe coadjutor uit naam van het K.R.O.-bestuur ver welkomd door de secretaris dr. ir. L. J. van der Hulst en de heer A. L. G. M. van Oorschot. Daarna liet hij zich voorstellen aan de heren Jan Delfgaauw, regisseur Wim Bary en Luc van Gent, die met de uitzen ding van het bisschoppelijk woord waren belast. Wim Bary, die mgr. Van Dode waard met een kort woord inleidde, had tevoren het gebruikelijke „ritu eel' bij een t.v.-opname behan deld. Het was de eerste keer, dat de bisschop met het medium tele visie kennis maakte. Nochtans was de uitzending hem bijzonder mee gevallen. Hij zeide, de televisie een modern middel te vinden om zoveel mensen zowel visueel als auditief te kunnen bereiken. Na een kort oponthoud en een wandeling in de omgeving van de studio keerde mgr. Van Dodewaard per auto naar Warmond terug. Mr. H. Westermann, die vorige week gekozen is tot lid van gedeputeerde sta ten van Noord-Holland, is aangewezen als waarnemend commissaris der konin gin en waarnemend voorzitter van gede puteerde staten. De heer Westermann is lid van de PvdA. Na een diensttijd van ruim dertig jaar op 2 maart 1925 kwam hij als bos- arbeider in dienst gaat de heer H. van den Brink met pensioen. Hij was al deze tijd voor de families Burdet en Van der Vliet werkzaam op de landgoe deren „Elswout" en „Lindenheuvel". Op 15 augustus zal de heer Van den Brink zijn laatste werkdag hebben vóór hij met pensioen gaat. Advertentie Schoonheidssalon annex Parfumerie Santpoorterplein 1, Haarlem, Tel. 19706 Buslijn 2, 3 en 4. (Van onze correspondent) Sinds maandagmiddag zijn de per spectieven voor de studentenhuisves ting te Leiden weer een weinig ver ruimd. Aan de Haagweg. ter hoogte van waar in de toekomst de Chur- chilllaan zal uitmonden, werd name lijk door prof. mr. P. W. Kamphui- sen, voorzitter der Centrale Stichting Studentenhuisvesting, de eerste paal geslagen voor een flatgebouw, waarin 222 studenten onderdak zullen vin den. Dit is na de studentenpavil joens aan het Piet Paaltjenspad. die het vorig jaar werden opgeleverd het tweede grote object dat de Stich ting te Leiden financiert. In kunstzaal „De Ark", Nieuw Hei ligland 1-3 te Haarlem wordt een ten toonstelling gehouden van abstracte schilderijen van E. H. Heijmans te Aer- denhout. De expositie zal zondag 13 juli om vier uur 's middags geopend wor den door drs. G. L. Meinsma. Morgen, woensdag 9 juli, houdt de Bloemendaalse politie in het bureau aan de Bloemendaalseweg te Overveen des middags van twee tot vijf uur en des avonds van half acht tot half tien een kijkdag van fietsen. De wielrijders die in het jaar 1957 oi in begin 1958 hun rijwiel zijn kwijtgeraakt, kunnen op het politiebureau nagaan of hun karretje misschien tot de gevonden fietsen be hoort. Donderdag 17 juli wordt in het Miner- vatheater te Heemstede de slot-ouder- avond gegeven van de Bloemendaalse Sint Josephschool. De zesde klassen ne men daar afscheid van hun school, de jongste leerlingen tonen hun prestaties op het gebied van lied, spel en dans, terwijl voorts de operette „Goudhaartje en de Troebadour" (Geertruida van Vla- deracken) wordt opgevoerd. Een 23-jarige Bloemendaalse tabaksex pert is in de nacht van zSterdag op zon dag om twee uur met zijn auto van de Zeeweg in de berm gereden, waardoor de auto over de kop ging en met de wielen naar boven bleef liggen. De be stuurder en zijn 22-jarige echtgenote liepen geen noemenswaardig letsel op. De zwaar gehavende auto werd door de politie voor een nader onderzoek in be slag genomen, maar is later vrij gegeven. Het ongeluk gebeurde, toen het echt paar in de richting van het strand reed de bestuurder de gevaarlijke bocht bij „kop 90" met een te hoge snelheid voorbij ging. Het gezelschap van mevrouw I. Last. „circus Elleboog" uit Amsterdam, gaf zaterdagmiddag in het Bloemendaalse Openluchttheater de van woensdag uit gestelde kindervoorstelling. Het anders tot de nok toe gevulde theater bij de meeste kindervoorstellingen was amper voor een derde gevuld, toen de meisjes en jongens van „circus Elleboog" op het grasveld van hun kunnen lieten zien. Enige honderden kinderen, leeftijdge nootjes, aan de andere kant van de vij ver, hebben daar ruim twee uur veel plezier aan beleefd. Bij het Openlucht theater deelde men ons de ervaring mee, dat kindervoorstellingen op de woensdagmiddagen meer publiek trek ken dan wanneer ze op zaterdagmid dag worden gehouden. De uitvoering van het Noordhollands Philharmonisch orkest onder leiding van Marinus Adam werd zondagmiddag een groot succes en bracht aan ongeveer vijfhonderd bezoekers een muzikale ont spanning in Weense sfeer. Op de militaire schietbanen aan de Zeeweg In Overveen zijn maandag de nationale- en districts schietwedstrijden van de Nederlandse Politie Sportbond begonnen, die tot en met vrijdag zullen duren. De wedstrijden worden georgani seerd door de Politie Sport- en Schiet vereniging Heemstede (P.S.S.H.), dat dit jaar het twintigjarig bestaan viert. Er zijn in de afgelopen maanden reeds ver schillende bijeenkomsten en wedstrijden gehouden in verband met de lustrumvie ring. De organisatie van de schietwed strijden is het laatste onderdeel van de verschillende sportevenementen in dit jubileum jaar. In aanwezigheid van verschillende korpschefs van politie, overige politie- en andere autoriteiten zijn de wedstrij den maandagmorgen officieel geopend. Daarbij werd het woord gevoerd door de Heemsteedse korpschef van politie, de hoofdinspecteur van politie A. Berent- sen die thans ere-voorzitter van de °SSVH, maar destijds ook de eerste voorzitter van de vereniging was en door de huidige voorzitter, de heer W. Brouwer. Een aantal genodigden hebben daarna de eerste schoten gelost, nadat zij hierin waren voorgegaan door de sub stituut officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, die het openingsschot af vuurde. Korpsen uit alle delen van het land zullen elkaar deze week de eer van de sterkste individuele schieter of het beste korps betwisten bij deze wedstrijden op geweer en op pistool, die zowel gelden voor de nationale kampioenschappen als voor die van het district West. De N.P.S.B. werd maandag vertegenwoor digd door de secretaris van het district West, de heer J. Smit en de schietge- delegeerde van de bond, de heer J. Dirk- sen. Jhr. mr. Van Beelaerts van Blok land vertegenwoordigde de commissaris der Koningin dr. M. J. Prinsen en' ma joor Gerding de oud-garnizoenscomman dant van Haarlem overste H. van der Mey. Toen wij dezer dagen Zandvoort be zochten en min of meer teleur gesteld wegens het uitblijven van de zon, het strand de rug toekeerden en het dorp inwandelden, vernamen wij dat de gemeente Zandvoort sinds kor te tijd een Europees ambtenaar rijk is. Wij zijn toen het raadhuis binnen gestapt en waren al spoedig in een vlot gesprek gewikkeld met de heer T. Verhaaf (27) adjunct-commies le klasse op de afdeling interne zaken, die per 1 september is benoemd als ambtenaar op de afdeling archief van de Europese Economische Gemeen schap te Brussel. Deze benoeming is pijlsnel in haar werk gegaan. Enige jaren geleden had de heer Verhaaf gesolliciteerd bij de Ko len en Staalgemeenschap, doch zonder resultaat. Maar onlangs ontving de heer Verhaaf een expresse-brief van de archivaris van de E.E.G., refereren de aan diens sollicitatie bij de K.S.G., met de vraag of hij belangstelling had voor een functie in Brussel. Zo ja dan moest hij onmiddellijk telefoneren. De heer Verhaaf had daar wel oren naar. Hij telefoneerde met Brussel en maak te een afspraak voor maandag 30 juni. Spoedshalve gaf de secretaris van Zandvoort nog een aanbeveling mee. Het onderhoud had al spoedig tot re sultaat dat de benoeming plaats vond per 1 september. De heer Verhaaf verheugde zich zeer over deze promotie. De ontwikkeling der internationale verhoudingen heeft zijn intense belangstelling. Instellingen als K.S.G., E.E.G. en Euratom ziet hij als symptomen van de zich ontwikkel de internationale integratie, met als einddoel het verenigde Europa. In zijn nieuwe functie hoopt hij de opbouw van de E.E.G. en de ontwikkeling daar van te kunnen meemaken en ook in zijn ambtelijke functie daarmee te kun nen meegroeien. De E.E.G. is nog gevestigd in een wolkenkrabber aan de Rue Belliard te Brussel. „Euratom" is daar ook on dergebracht. Binnenkort gaat de E.E.G. naar de Rue Joyeuse Entrée. Het personeel van de E.E.G. wordt gerecruteerd uit de zes deelnemende landen: Frankrijk, Italië, West-Duits- land, België, Nederland en Luxemburg; daarbij wordt zoveel mogelijk gestreefd naar een vertegenwoordiging in het ambtelijk apparaat die verband houdt met de betekenis van de deelname der verschillende partners. Hoewel de voer taal het Frans is, is kennis der drie moderne talen vereist. Bij zijn sollict- tatiebezoek werd de heer Verhaaf ge test op zijn vaardigheid in het vertalen (in het Nederlands) van stukken In de Franse, Engelse en Duitse taal. Dis is een vereiste in zijn nieuwe werk kring want de bij de E.E.G. binnen komende stukken zijn in een verschei denheid van talen gesteld. De man die ze moet opbergen en wat belangrij ker is! ze op eerste aanvraag weer voor de dag moet halen, moet weten wat er in staat. Het archief van de E.E.G. wordt systematisch geordend volgens de Universele Decimale Classi ficatie: een plan volgens hetwelk het geheel der menselijke kennis in de cij fers 0 tot en met 9 met talrijke onder verdelingen wordt gerangschikt. De Nederlandse gemeenten gebruiken al tientallen jaren deze code, daarbij uitgaande van het onderdeel 35 (3 is maatschappelijke wetenschappen, on derdeel 5 daarvan is openaab uures.brt derdeel 5 daarvan is openhaar bestuur, administratie). Vandaar ook dat Nederlandse regi stratuurambtenaren een plaats kunnen vinden bij de internationale organen T. VERHOEF Van Zandvoort naar Brussel. die dit systeem van archiefordening hebben gekozen. De heer Verhaaf gaat met groot en thousiasme naar Brussel. Hij vindt dat hij nog dicht bij huis blijft: zijn oom werkte voor Stork al in Thibet en gaat binnenkort naar Indië! Zijn echtgenote is ook verheugd over deze flinke stap op de maatschappelijke ladder. Het ge zin Verhaaf gaat naar Brussel verhui zen, zodra zekerheid bestaat dat daar de Europese hoofdstad zal gezeteld wor den. In België kent men geen woning nood. In Brussel is geschikte woon ruimte genoeg te huur. De huurprijzen zijn daar voor Nederlandse begrippen echter zeer hoog. Al is de E.E.G. nog piepjong, de papierstroom heeft zijn weg naar dit lichaam al gevonden. Wil men een chaos voorkomen, dan moet orde op de (papieren) zaken worden gesteld. De heer Verhaaf wacht dus niet op de uitslag van de strijd om de zetel van Europa, maar gaat per 1 septem ber tijdelijk in Brussel op kamers wo nen. Zijn echtgenote en zijn 3 maan den oude zoon gaan voorlopig bij fami lie logeren. Zijn woning te Zandvoort moet namelijk voor zijn opvolger vrij gemaakt worden. De studentenflat, ontworpen door ir. H. Postel te Delft, krijgt drie maal twee vleugels, die, geprojecteerd vanuit een centrale entree, het gebouw het aan zien zullen geven van een driepuntige ster. Het gebouw zal in september 1959 gereed zijn. De totale bouwkosten be dragen meer dan 2 miljoen gulden. De gemeente Leiden schonk om niet de benodigde gronden. Het slaan van de eerste paal voor dit nieuwe onderkomen ging gepaard met een kleine plechtigheid, die o.a. werd bijgewoond door de president-curator van de Leidse universiteit, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de rector- magnificus prof. dr. S. E. de Jongh en echtgenote, de oud-rector-magnificus, prof. dr. P. A. H. de Boer, de wethou der van openbare werken te Leiden, A J. Jongeleen en vertegenwoordigers van de ministeries van O., K. en W„ Financiën en Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Alvorens prof. mr. P. W. Kamphui- sen overging tot het bedienen van het heiblok, richtte hij het woord tot de aanwezigen. Hij noemde de Centrale Stichting Studentenhuisvesting de ..trait d'union" tussen studenten en be drijfsleven, dat reeds meer dan een kwart miljoen gulden had geschonken voor de bouw van de sterflat en dat meer dan één miljoen gulden had toe gezegd. Hij drong echter aan op een hechter samenwerking tussen de Stich ting te Leiden en het bedrijfsleven al daar, waar men uit industriële kringen nagenoeg geen subsidies krijgt. Twee van de „geestelijke palen", waarop de flat rust. zijn dr. E. Havinga en mr. J. Drijber. De heer Havinga, die zich uit de Stichting Leidse Studenten huisvesting had moeten terugtrekken, kreeg als bewijs van waardering voor alles wat hij voor de studentenhuisves ting heeft gedaan een gravure overhan digd, voorstellende de Leidse Burcht. Woensdagavond 7 uur vindt op het terrein van „Zandvoortmeeuwen" aan de Vondellaan te Zandvoort een inte ressante voetbalwedstrijd plaats. Een elftal van „Zandvoortmeeuwen" zal dan partij geven aan de ..Holland Sporting Club" uit New York. De leden van deze club zijn hoofdzakelijk naar Amerika geëmigreerde Nederlanders. Deze ..Amerikanen" zijn oorspronkelijk af komstig uit Amsterdam, Rotterdam, La ren, Haarlem, Suriname, Zweden en Lithauen. Zaterdag 12 juli, 's avonds half acht, wordt voor de dertiende maal het startsein gegeven voor de jaarlijkse Zandvoort-estafette voor voetbalver enigingen. Het parcours van 2150 meter door de Zandvoortse dorpsbebouwing moet vijfmaal gelopen worden. Start en finish vinden weer plaats op de Grote Krocht. Er is voor dit sportevenement grote belangstelling. De Zandvoortse mid denstand loofde talrijke fraaie prijzen uit. Na afloop concerteert de hamaome van de Hoogovens in de muziektent op het Raadhuisplein. Op het grote kampeerterrein van het Kennemer Sportpark aan de Kenne- merweg te Zandvoort zijn de beide toiletgebouwen gereed gekomen. De sanitaire outillage is dus voldoende om honderden kampeerders te kunnen ont vangen. Met de bouw van het gebouw voor de kampleiding worden goede vorderingen gemaakt Dezer dagen kan de uitste kend gesorteerde kampwinkel van het tijdelijk onderkomen naar het centrale gebouw worden overgebracht Van het kampeerterrein wordt in toe nemende mate gebruik gemaakt Voor de komende weken werden reeds tal rijke reserveringen geboekt Er is echter nog voldoende ruimte beschikbaar, want dit gunstig gelegen terrein biedt plaats aan 400 a 500 tenten. Dank zij de mede werking van de Telefoondienst is de kampleiding telefonisch aangesloten on der nummer 2882. Donderdag zal de begrafenis plaats vinden van mevrouw de weduwe P. van den Nieuwendijk-van Kampen, die zon dagmorgen vroeg in haar woning aan de Pilarenlaan te Noordwijkerhout in de ouderdom van bijna 102 jaar is over leden. Door de dood van mevrouw Van den Nieuwendijk heeft niet alleen Noordwijkerhout, maar ook de gehele Bollenstreek haar tot dan toe oudste inwoonster verloren. Op 3 september, twee jaar geleden, vierde mevrouw Van den Nieuwendijk onder grote belang stelling en in goede gezondheid haar honderdste verjaardag. En ook op haar verjaardag vorig jaar ontving zij vel» gelukwensen. (Niet officiële feoerse.- 3% Ned. 1953 3% Ned 1953 3% Ned 1956 3% Ned 1948 3% Ned 1950 3% Ned 1954 3% Ned 1955 1 3-3% Ned. 1947 3 Ned 62-64 bel fac Inschr. Grtbk 1946 3% BR.G. Won.bouw 6 Ned. Handel Mij cert AJC.D. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert. Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber HoU. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mb Ned. Scheepv Unle K.L.M H.V.A. Deli Mb- cert A'dam 2% '56 A'dam '56 n A'dam m Rentespaarbr vorig Slot 94 93% 93% 88 67% 88% 91% 90* 94% 89% 109% 169% 199% 193 304% 180% 304 360 2605 209% 172.60 70 138 139% 125% 107 105% 127.80 86 100% 100% 110 93 90* 94 197% 358 297% 172.60 74% 139 ,140 128 112% 124 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper KL.M. m Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union OH Southern Pacific Southern Railway Tidewater OA. 8teel 3/7 45% 41% 47% 59% 40 88% 28% 38% 35% 47»<i 45% 77% 46% 42"'i 24% 7/7 45% 42 47% 60% 40% 88% 28% 38% 35% 47% 45% 77 46% Staopfcet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3