DE GAULLE pas in begin van volgend jaar naar de V.S. Situatie in Frankrijk moet eerst opgehelderd zijn Ook de dieren hebben hun malligheden Nog* steeds ramoer rondom „Renate Leonhardt'' Schade In 19571,687 personen om gekomen in het verkeer Auto's rijden op elkaar in Na Dulles' verkenning in Parijs KIPPEN IN DE CEL DE NATIONALE ACTIE VOOR BLINDEN-RE V ALIDATIE „Ziet voor twee" geen groot succes Tussen neus en lippen w> Nieuwe circulaire van vier aandeelhouders Rank filmt in IJmuiden 23.327 personen ernstig16.149 licht gewond Eén dodetwee geivonden Coty op de Expo Ik wil aannemer blijven BEDRIJFSPANDEN Zwak van premier De Gaulle Pensioen voor Gineta? hinchje Klein maar dapper Volgende week op namen op de Piet Hein HARDHANDIGE WISSELTRUC Bijna 8.200 woningen in mei opgeleverd Televisie en film in straalvliegtuigen Zwemploeg tegen Duitsland A. M. Hendriks DINSDAG 8 JULI 1958 PAGINA o (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Xen aanzien van de door president Eisenhower tot premier De Gaulle ge richte uitnodiging hem in de Verenigde Staten een bezoek te brengen zo dra zijn bezigheden dit toelaten uitnodiging vervat in een persoonljjke boodschap van vriend tot vriend en van oud-strijdmakker tot oud-strijd- toakker verluidt in De Gaulle's entourage, dat de beloofde reis moeilijk voor begin volgend jaar plaats zou kunnen vinden. De politieke situatie in Frankrijk zal tegen die tijd naar men mag veronderstellen voor lange tjjd opgehelderd en gestabiliseerd zijn, daarbij de persoonlijke rol van generaal De Gaulle inbegrepen. Aangenomen dat hij ook na het verstrijken van de hem voor zes maanden verleende volmachten, op het staatkundig toneel een overheersende rol zal blijven spelen, rijst de vraag of hij dit zal doen als hoofd der regering dan wel als chef van de staat, d.w.z. president der re publiek: de beide functies zouden immers naar De Gaulle's eigen toezeg ging ook in de nieuwe in aanmaak zijnde grondwet gescheiden blijven. Schadeloosstelling huurders bij onteigening en vordering Aalmoezenier Gitmans viert zilveren priesterfeest FOTOGRAFEREN? Riskeer niets vraag films Borden na Vlaamse beto ging haastig hersteld Doen daar nochtans in deze nieuwe grondwet vai, republiek nummer vijf of republiek vier bis aan de presi dent der republiek in ieder geval een aantal zeer reële zelfs vergaande be voegdheden zou worden toegekend, be ogend hem te maken tot een waar ar biter zowel boven de partijen als even tueel tussen natie en parlement, houdt trien het ervoor, dat De Gaulle's voor keur zal uitgaan naar het bekleden van dit gedistingeerde en dan tevens zeer invloedrijke ambt. Tussen nu en begin volgend jaar lig gen derhalve zoals bekend de'episo des van de volksuitspraak over de nieuwe grondwet met daaraan in herent de betekenis van een plebis ciet over generaal De Gaulle zelf algemene verkiezingen voor een nieu we volksvertegenwoordiging, keuze van een nieuwe president der repu bliek, dit naar Guy Mollet zondag onthulde waarschijnlijk door een kies college van meerdere tienduizenden notabelen, behalve de parlementsle den onder meer de leden van Frankrijks departementale en ge meenteraden. Het zou evenwel zeer onvoorzichtig kunnen blijken te zeg gen, dat de afwikkeling van al deze aangelegenheden een bij voorbaat be keken zaak is. Eveneens tussen nu en begin volgend Jaar zal moeten zijn gebleken of het optreden van generaal De Gaulle inder daad een gelukkige beëindiging van het J?lSerijnse drama zal hebben kunnen te eeg brengen of althans zeer nabij zal IjSfcW kunnen brengen. Van de beant woording van deze vraag zal meer dan van wat ook afhangen Sf generaal De Gaulle voor praktifch gebruik hider- daad zoveel hoger verdient te worden aangeslagen dan de Franse regerings leiders, die hem onder de vierde re- Publiek vooraf zijn gegaan en die door Partijpolitiek en door pressie van be langengroepen zo grotelijks tot ineffi ciency gedoemd bleven. Nauw hiermee samen hangt de andere grote vraag, die in wezen een dubbele is: 1. Aai ue Gaulle zich persoonlijk verzekerd kun- hen blijven houden van de trouw van het leger; 2. zal het leger weer terug te voeren zijn tot zijn traditie van apo litiek instrument in dienst van de democratische zij net met een sterk ge- 2ag uitgeruste staat, die Frankrijks re- Publiek nieuwe versie naar de bedoe ling van De Gaulle ongetwijfeld zal moeten zijn? Het Franse leger heeft zich op re volutionaire wijze als doorslaggevende politieke faktor in het Franse staatkun dige leven doen gelden en de „verken ning", die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dul les zaterdag jl. te Parijs is komen ver richten, zal niet op de laatste plaats beoogd hebben er zich voorzover mo gelijk van te vergewissen wat dit avon tuurlijke precedent voor Frankrijks ver dere politieke bestaan zal kunnen be tekenen. De Franse omwenteling van mei jl. is zelf namelijk te rangschikken als een nieuw gegeven van eerste orde in de constellatie van internationale poli tieke faktoren. Alles bij elkaar is het dan 90k zeer voor de hand liggend, dat de uitvoerige ontmoeting, welke Dulles en De Gaulle zaterdag jl. hebben gehad, generlei on middellijk concreet resultaat of beslis sing heeft opgeleverd. Met name niet voor wat Frankrijks daadwerkelijke op name ne'reft in de zogeheten club van atoommogendheden en Frankrijks in wijding in de door de V.S. zorgvuldig behoede atoomgeheimen, waartoe voor lopig volgens de gewijzigde Macmahon- wet nog slechts Groot-Brittannië toe gang zou hebben. De kwestie is evenwel volgens be voegde Franse commeniaren op het tus sen De Gaulle en Dulles besprokene „niet urgent", terwijl tevens in het licht wordt gesteld, dat over enige tijd „Franse handen" niet slechts aange merkt zouden kunnen worden als „ge noegzaam veilig" om de bedoelde we tenschap toevertrouwd te krijgen, doch eveneens als „genoegzaam bevoegd". Dit laatste zou dan bewerkstelligd zijn, doordat Frankrijk inmiddels met het tot ontploffing brengen van de eerste eigen atoombom van nationaal fabri- De regering heeft een wetsontwerp ingediend waarin wordt voorgesteld aan de huurder van bedrijfsruimte in geval van onteigening of vordering in eigen dom recht op schadeloosstelling te ver lenen tot ten hoogste de som van de Opbrengst van het bedrijf over een tijd vak van drie jaren. Uiteraard zal niel meer worden vergoed dan de werkelijke Schade, die de huurder lijdt. Is deze Schade minder, dan zal hem een bedrag beneden dit maximum worden toege kend. Wanneer de huurder in zijn bedrijf Wegens bijzondere tijdelijke omstandig heden een betrekkelijk lage opbrengst behaalt, zou de verruiming van het schadevergoedingsmaximum voor hem Geinig betekenen. Het zou dan kunnen gebeuren, dat de werkelijke schade bij Verplaatsing van het bedrijf het maxi mum aanzienlijk overschrijdt. Aan dit bezwaar kan worden tegemoetgekomen w>or in de wet een alternatief maxi mum op te nemen ten bedrage van de huurprijs over vijf jaren. Eenzelfde ver goeding zal worden gegeven ingeval v»n ontruiming zonder termijn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiMiiiiiimiiiiiiiiiiiuiMiiiiiiiiiiiiiim De „Daily Telegraph" heeft volgens UP1 ontdekt dat ook de Franse pre mier, generaal De Gaulle, zijn zwak ke zijde heeft. „De stijle patriot en toegewijde staatsman is zeer gevoe lig voor met Chartreuse gevulde bon bons" aldus het in Londen verschij nende blad. iiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii kaat (model Hiroshima weliswaar) be wezen zal hebben, dat het op het gebied van de toegepaste kernfysica de door de Macmahonwet vereiste „vorderin gen" heeft gemaakt. Als Delangrijkste resultaat van de ontmoeting De Gaulle-Dulles wordt on dertussen te Parjjs aangemerkt, dat de Amerikaanse staatssecretaris de indruk bevestigd zal hebben gezien, dat wel iswaar voor Frankrijks nieuwe premier, tevens mogelijke sterke man voor een lange periode, nationale prestige-over- wegingen een grote rol blijven spelen, doch dat hij geenszins van zins is aan nationale*prestigeoverwegingen in on redelijke mate Frankrijks Westeurope- se en Atlantische lotsverbondenheid op te offeren. Generaal De Gaulle zou bo vendien tegenover Foster Dulles geens zins hebben verborgen gehouden, dat ook hijzelf een oplossing van Frankrijks interne moeilijkheden, op de eerste plaats derhalve van het Algerijnse con flict, conditio sine qua non acht voor het herstel van Frankrijks internationale piestige en voor het scheppen van de mogelijkheid tot het spelen van de eer- ste-plansrol, waartoe het zich geroepen acht. De kippendiefstallen waarover de laatste maanden in de omgeving van Uss ernstig werd geklaagd zijn opgelost, maar dat betekent niet, dat de Osse politie nu geen problemen meer heeftDe politie heeft n.l. op een nacht drie kippen dieven kunnen aanhouden, die juten zakken met levende kippen bij zich hadden. Na het opmaken van proces-verbaal werden deze lieden naar huis gezonden. De kippen moesten echter in het politiebureau een plaatsje hebben, totdat zou zijn uitgemaakt aan wie zij toebehoorden, zodat zich thans in een cel van het Osse politiebureau geen dieven, maar kippen bevinden. Een van de agenten is met de voedering van de gevederde arrestanten belast. Hij is inmiddels reeds met enige fikse eieren beloond (Van onze Haagse redactie) Onder de naam „Nationale Actie voor revalidatie van blinden van alle gezind' ten" zal in december van dit jaar een grote actie worden gevoerd waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de Stichting „Het Nederlandse Blindenwe zen". Deze Stichting zoekt contact met allen, die op latere leeftijd blind zijn ge worden en geeft hun voorlichting, prak tische hulp en de mogelijkheid tot piaat- Wie zich vol van afschuw en niet- begrtjpen afwendt van het mensdom dat met atoom- en waterstofbommen bezig is zijn eigen graf te delven, en zijn troost gaat zoeken in de die renwereld, waar hij slechts eenvoudi ge natuurlijkheid denkt te vinden, zal ook daar vaak zijn hoofd niet-begrij- pend moeten schudden. Zoals bijvoor beeld de organist van de Allerhei ligenkerk te Louth in Engeland, die bij het uitoefenen van zijn verhe ven ambt werd gedwarsboomd door veldmuizen. Toen hij op zekere dag zijn vingers spreidde over het klavier, merkte hij dat de gladde toetsen werden afgewisseld met afgeknaagde stukjes hout. Veldmuizen hadden zich te Sbsd gedaan aan de zwarte toetsen, alleen aan de zwarte. Ook de Engelse mus, altijd een voorbeeld van gewone degelijkheid gaat zich de laatste tijd te buiten aan excentrisch gedrag, hij pikt namelijk bloemen de kop af, liefst de geelkleurige bloemen. Waar deze vandaliteit vandaan komt, is dt ge leerden al evenzeei een raadsel. Begrijpelijker is het handigheidje van de graspieper, die tegenwoordig op melkkarren wipt en de kapsules van de flessen kapot pikt om de room op te zuigen, maar een mysterie blijft, waarom de Europese boekvink, de Afrikaanse kwikstaart, en de In dische „babbelaar" als razenden los- pikken op naafdoppen van auto s. Andere vogels hebben weer een vreemde voorkeur voor mieren. Som mige wentelen zich in mierenhopen en laten deze diertjes over hun veren rollen. In het verleden werd deze manier van doen beschouwd als een poging om zich te bevrijden van klei ne parasieten, maar onlangs beeft een omithologe, mevrouw L. M. Whitacker, ontdekt dat bepaalde vo gelsoorten op dezelfde wijze omsprin gen met andere dingen zoals uien, motballen, mosterd, azijn en hete chocolade. Een van de proefvogels gebruikte zelfs haarlotion om zich in te baden. maar ik kan haar eten niet langei betalen," verzuchtte hij in zijn briei. „dit is de reden waarom ik u, me neer de minister, heb geschreven, Met het oog op de verdiensten van Gina gedurende de oorlog 19151918, vraag ik u een pensioen voor haar zodat zij de laatste jaren van haai leven in vrede kan doorbrengen." Giuseppe wacht nu af wat de mi nister ervan zal zeggen. Ernie Swain is vijftien jaar lang verzorger van het leeuwenverblijf in de Londense dierentuin geweest en in al die jaren heeft hij niet één keer een knauw gekregen. Niet zodra was hij echter een dezer dagen naar het knaagdierenhuis overgeplaatst of hij werd prompt door een muis gebeten. Swain was kennelijk wat gaan neer kijken op het kleine grut na zoveel jaren omgang met de koning der die ren. Een veteraan uit de eerste wereld oorlog heeft de Italiaanse minister van defensie om pensioen verzocht voor zijn 43-jarige muilezelin, Gi- neta, die met hem aan het oorlogs front is geweest. „Gineta is nu 43 jaar oud," zo schreef de 72-jarige veteraan Giusep pe Guattarini, ui). Olmeneta (Noord Italië) aan de minister. „Ik ontmoet te haar voor het eerst toen ik in 1917 bij de Alpen-troepen diende. We wa ren samen aan het front en Gina deed haar plicht. Onder zwaar vij andelijk vuur bracht zij warm eten naar onze dappere jongens, die met grote moed tegen de Oostenrijkers vochten. „Zij hielp mij in alle jaren, nu Zestig lekkerbekken en zes beroem de chef-koks hebben zich onlangs te Londen tegoed gedaan aan een „in ternationale gastronomische lunch" die 180 gulden per hoofd kostte. Het maal was bereid door chef koks uit België, de Verenigde Sta ten, Duitsland, Hongarije, Spanje en Turkije. Zij waren gekozen uit de 66 restaurants van de Brusselse wereld tentoonstelling. Sokrat Lagos uit Turkije, bereidde de hors d'oeuvres, Pedro Sureda Salamia uit Spanje kwam met een kipgerecht op tafel, de Amerikaan Alex Pimineta kookte een gerecht van mossels, vis, spek en uien, dat hij „hellesoep" doopte, de Belgische chef G. Close maakte „Filet de boeuf vieux Bruxelles", en de Duitser G. is Gina oud en heeft rust nodig, Mohrke zorgde voor het ijs. sing in het arbeidsproces. De Stichting overkoepelt nagenoeg alle instellingen van en voor blinden en stelt zich voor de revalidatie van degenen met wie contact wordt opgenomen in verbinding met de op dat gebied werkzame instel lingen in het land. Deze instellingen worden door de Stichting voorzien van nieuwe machines. Leerkrachten worden aangetrokken en nieuwe leslokalen wor den ingericht. Aan de nationale actie zal de radio en waarschijnlijk ook de televisie me dewerken. Afzonderlijk van deze actie zal waarschijnlijk de actie „Ziet voor twee" in bet najaar worden vervolgd. Tijdens de pijprookwedstrijd Holland- Amerika op 18 juli 1957 werd deze ac tie begonnen. Ir. Hopster, toen nog voorzitter van de Koninklijke Nederland se Voetbalbond, maakte toen bekend dat de bond zou meewerken. Aan de Neder landse voetbalverenigingen werd toe stemming verleend vijf cent extra te heffen op de normale entreeprijzen ten bate van het blindenwerk. Van deze toe stemming Is nauwelijks gebruik ge maakt. Door middel van collectes tijdens voetbalwedstrijden werd evenwel toch een bedrag van ongeveer vierduizend gulden bijeengebracht. De amateurver eniging Z.F.C. uit Zaandam heeft hier in een groot aandeel gehad. Tijdens twee collectes werd een bedrag van f 1156 ingezameld. Het resultaat van de actie „Ziet voor twee" was niettemin pover en het doel, te weten de Stichting van een revalida tiecentrum voor blinden van alle gezind ten, moest worden opgegeven. Een nieuw gesprek met de K.N.V.B. zal worden gevoerd om de actie tijdens het komend voetbalseizoen te vervolgen. De Stichting „Het Nederlandse Blin denwezen" heeft honderdduizend gulden globaal per jaar nodig om haar zegen rijke werk goed te kunnen verrichten. Zij heeft al enkele duizenden donateurs, die een vast bedrag per jaar bijdragen. De Stichting heeft de vertoningsrech ten voor Nederland verworven van een Engelse film over blmdenrevalidatie. Deze film, getiteld „De overwinning op de duisternis", is opgenomen in een Brits centrum voor volwassen blinden, en zal in september in Nederland wor den geïntroduceerd. De film, die onder meer voor filmcentra en verenigingen zal worden gedraaid, kan een goede in leiding zijn van de grote, nationale ac tie. In het kader van deze actie zullen zeer vele folders worden verzonden, waarin wordt gewezen op het feit dat in het blinden-revalidatiewerk een ernstige teruggang dreigt als de bestaande fi nanciële moeilijkheden met kunnen wor den overwonnen. Vier aandeelhouders van de coöp. ber gingsvereniging „Renate Leonhardt", te weten de heren G. H. Hassink te Lochem, J. Kuyl jr. te Gorinchem, C. Lof te Bameveld en P. S. Peeman te Schiedam hebben aan de aandeelhou ders, die deelnamen voor meer dan f 200 gulden, een circulaire gezonden, waarin zV uiteenzetten dat zij de thans gevolgde gang van zaken niet juist achten. Zij zijn van mening, dat de nieu we voorzitter (de heer Schelvis) op 27 juni de schijn op zich heeft geladen de partij van de heer Visser te kiezen. Volgens hen heeft hij het mogelijk ge maakt, dat op onwettige wijze, en tegen de wens van de meerderheid der aan deelhouders in, drie kandidaten in het bestuur werden benoemd, die daarin niet gewenst werden. Liquidatie van de bergingsvereniging achten zij onjuist derzoek naar de feiten zoal niet onmo gelijk dan toch zeer moeilijk zou maken. Voorts achten zij een onderzoek met gebruik van explosieven uit den boze. Zij blijven de voorkeur geven aan een onderzoek met een duiktoren. In de circulaire wordt gezegd, dat de nieuwe voorzitter het vertrouwen der aandeelhouders zal kunnen herwinnen als hij in het bestuur tenminste die genen accepteert, die met hem op 12 juni gekozen werden, en op een be stuursfunctie prijs blijken te stellen. Verder worden voorstellen gedaan die een duidelijke scheiding van rechten en plichten beogen van de vennootschap van de heer Visser, van de coöp. ber gingsvereniging, en van de financie ringscombinatie, die de berging alsr g wil ondernemen, een en ander onder vermelding van percentages nettowinst. De ondertekenaars zeggen alleen in- Vandaag zijn in IJmuiden de opna men begonnen voor de Rank-film „Ope ratie Amsterdam", welke film verhaalt van het transport diamanten in de oor logsdagen van ons land naar Engeland. De hoofdrol wordt vervuld door Eva Bartok, die het meisje Anna speelt. Zij neemt op de dertiende mei 1940 met haar auto twee Nederlandse diamant handelaars en een Britse officier mee. Na veel avonturen slagen zij er in, dank zij het Nederlandse meisje, de kostba re diamanten met een torpedobootjager naar Engeland te brengen. Maandag is Eva Bartok op Schiphol aangekomen, evenals de andere hoofd rolspeler Peter Finch. Eva logeert met haar moeder en baby op de Hooge Vuursche, Finch in Amsterdam. Volgende week maandag zal de Piet Hein speciaal voor deze gelegenheid naar IJmuiden komen, teneinde de op namen op het schip mogelijk te ma ken. Na IJmuiden is Amsterdam aan de beurt, waar men verscheidene we ken nodig heeft om het verdere gedeel te van de film te vervaardigen. Veel medewerking is reeds ondervonden van de autoriteiten en in het bijzonder van de politie, want op talrijke plaatsen van de stad zal worden gefilmd. Het aantal vaste medewerkers, die gedurende ongeveer zes weken in ons land zullen vertoeven, bedraagt zestig. Voorts spelen nog hpnderden figuranten mee, die bijvoorbeeld zullen fungeren als vl'-chtelingen uit Amsterdam. Regis seur is Michael McCarthy. De binnen opnamen zullen worden gemaakt in de veilinghal in de Doelenstraat te Amster dam. Men hoopt de première in Neder land te vertonen omstreeks de mei dagen van het volgend jaar. Een tot dusver onbekend gebleven man belde maandag aan bij de 32-jarige mevrouw J. van der S. de echtgenote van de concierge van een veilingbedrijf in Dordrecht. Hij vroeg of er iemand op het kantoor van de onderneming was, die 25.voor hem zou kunnen wisse len. Aangezien dit niet het geval was, zei mevrouw van der S. dat zij hem wei kon helpen. Zij ging naa>- binnen en kwam met een portefeuille r.aar voren om de man aan wisselgeld te helpen. Met een snelle beweging griste hij de portefeuille, waarin zich ongeveer ƒ1200 bevond, uit haar handen. Vervoigens gaf hij haar een klap op het hoofd en duwde haar naar binnen, waar hij haar in een der kamers opsloot. Telefonisch stelde mevrouw van der S. zich met de politie in verbinding, die haar, door de kamerdeur te forceren, bevrijdde. Van de man, die 30 a 35 jaar oud zal zijn, 1.70 meter lang is, een normaal postuur en donker achterovergekamd haar heeft ontbreekt tot nog toe elk spoor. Majoor-Legeraalmoezenier P. F. J. Gitmans, van de St.-Jos. Congr. van Mill Hill viert 9 juli zijn zilveren pries terfeest met een plechtige H. Mis van dankbaarheid, die hij opdraagt in de dekenale kerk van de H. Lodewijk te Leiden om 10 uur. Gelegenheid tot gelukwensen bestaat van 14.00 tot 15.00 uur in de Manschap- pencantine, Doelenkazerne te Leiden. Naar blijkt uit een publikatie van het taal aantal slachtoffers (41.163) 107,8 en centraal bureau voor de statistiek is het aantal verkeersongevallen in 1957 ten opzichte van 1956 toegenomen, even als het aantal slachtoffers van het ver keer. In totaal werden in 1957 1.687 personen gedood, 23.827 personen ern stig gewond en 16.149 personen licht ge wond bij de 133.608 verkeersongevallen die In dat jaar zijn geschied. 97.915 van deze gevallen hadden uitsluitend materiële schade ten gevolge. Deze aantallen zijn, uitgedrukt in per centages var. 1956: totaal aantal onge vallen 103,8, doden 105,2, ernstig ge wonden 108,8, licht gewonden 106,6 to- gevallen met alleen materiële schade 102,6. De relatief grootste toeneming van verkeersslachtoffers in 1957 deed zich voor bij ongevallen met bromfietsen. Het aantal slachtoffers steeg hier van 8.388 in 1956 tot 10.508 in 1957. 306 brom fietsberijders kwamen om het leven (in 1956 223), en 5574 werden ernstig gewond, tegen 4.643 het jaar daarvoor. Voorts kwamen in 1957 om het leven, bestuurders en inzittenden van 4 en meerwielige vrachtwagens 71 (38), au tobussen 6 (8), personenauto's 233 (240), motorrijwielen en scooters 206 (217), rij wielen 384 (399), andere vervoermidde len 23 (14) en voetgangers 458 (463). De cijfers van 1956 zijn tussen haakjes vermeld. dien op deze voorstellen wordt ingegaan te kunnen overwegen of zij hun klacht, ingediend bij de officieren van justitie te Haarlem en Alkmaar, zullen intrek ken, en of zij af zullen zien van „ont hullingen over de geheime bronnen van de heer Visser". In mei van dit jaar zijn 8.176 nieuwe woningen voltooid. Nog nimmer werden in een meimaand zoveel woningen opge leverd. In mei 1957 kwamen 8.122 wo ningen gereed, welk aantal toen het hoogste aantal voor een meimaand was. In de eerste vijf maanden van 1958 werden 15.648 nieuwe woningen ge bouwd, tegen 33.864 in de overeenkom stige periode van 1957. Het aantal woningen waarvan de bouw in mei werd begonnen, bedroeg 8.519 te gen 8.561 in mei 1957. In de eerste vijf maanden van dit jaar werd met de bouw van 30.394 woningen begonnen. In de overeenkomstige periode van 1957 werd met de bouw van 39.042 woningen een begin gemaakt. Om half vijf maandagmiddag zijn op het kruispunt bij sluis 2 te Someren een Duitse en een Nederlandse auto op elkaar ingereden. Een inzittende van de Duitse auto, de 62-jarige heer F. H. uit Bottrop, kwam daarbij om het le ven. Hij overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Geldrop. Ziin echtgenote en zijn zoon werden gewond. Zij werden in het ziekenhuis te Geldrop opgenomen. De heer H. bestuurde de wagen, zijn vader zat naast hem. zijn echtgenote achterin. De rechter zijkant van de Duitse auto werd geheel inge drukt, de bestuurder werd uit de wa gen geslingerd. De auto kwam een eind verder op het voorplein van het oor logsmonument terecht. De bestuur der van de Nederlandse auto, de heer P. S. uit Lisse, bleef ongedeerd. De po litie meent dat het ongeluk gebeurde doordat de Duitse bestuurder de an dere wagen geen voorrang gaf. De speciale commissie van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij S.A.S., die zich bezig houdt met alle problemen welke betrekking hebben op passagiersvervoer met de nieuwe straalverkeersvliegtuigen, heeft een studie gemaakt van de mogelijkheid om in deze toestellen muziek te laten horen, een film te draaien, telefoongesprekken te voeren en de luchtreizigers van tele visie te voorzien. Definitieve conclusies zijn nog niet getrokken, maar men meent dat T.V. in de DC-8 en in de Caravelle, waarvan de S.A.S. er resp. 7 en 12 heeft besteld, nog niet mogelijk is, omdat nog niet de daarvoor geschik te zenders zijn gebouwd. De S.A.S. gaat met de Caravelle in het voorjaar 1959 vliegen op het Midden-Oosten en met de DC-8 in 1960 over de Atlantische Oceaan en over de Pool naar Tokio. Elders in deze krant kunt U lezen dat er wetsont werpen ingediend zijn, waarin voorgesteld wordt de schadeloosstellingen voor kamerleden te verhogen. En dat zal dan wel nodig wezen. Alleen vraag ik mij af waarom ter wereld er ten aanzien van de beta ling van kamerleden sprake moet wezen van schadeloosstelling. Waar en hoe lijden deze heren, krachtens hun kamerlidschap, schade? Soms krijg ik de indruk dat de schadeloos stelling ons, niet-kamerleden, toe komt. maar daar wil ik best af wezen. Kamerleden moeten betaald wor den, natuurlijk; goed betaald. En als zij verhoging wensen kunnen zij daar zelf over mee beslissen. Maar de daarop volgende schade is in ieder geval voor ons. Daar valt niet aan te twijfelen. Wij betalen die schade blijmoedig, zelfs in de wetenschap dat wij wel nimmer schadeloos ge steld zullen worden. Maar men moet de zaken niet omdraaien. En ik wil er bij dezen met grote nadruk op wijzen dat ik voor mijn werk betaald en geenszins schadeloos gesteld wordt. Schade kan ik slechts veroorzaken. Maar wij, de krant en ik, blijven op Uw goedgunstigheid en Uw scherp inzicht hopen, in het troostend besef dat schande en schade wijs maken. Spaar ons voor de schadeloosheid. iiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Advertentie De Dordtse politie heeft een 42-jarige boekhouder wonende te Dordrecht, die ervan verdacht wordt door manipulaties in de boekhouding twintig mille te heb ben verduisterd ten nadele van een clas- sificeerbedrijf in Dubbeldam, gearres teerd. In het Franse paviljoen op de wereld tentoonstelling te Brussel hebben perso neelsleden haastig de borden en onder schriften hersteld, die zondag bij beto gingen van Vlaamse zijde beschadigd zijn. Het werk moest met bekwame spoed worden uitgevoerd, daar vanmor gen een bezoek van de president van de Franse republiek aan het paviljoen op het programma stond. Koning Boude- wijn van België heeft president Coty gisteren bij zijn aankomst op het Brus selse vliegveld hartelijk begroet. Voor de zwem- en waterpolowedstrijd tussen Nederland en Duitsland, welke 19 en 20 juli te Nijmegen wordt ge houden, is de Nederlandse ploeg als volgt samengesteld; Dames: 100 meter vrije slag: Cockie Gastelaars en Corrie Schimmel; 400 meter vrije siag: Corrie Schimmel en Jans Koster; 100 meter rugslag: Ria van Velzen en Lenie de Nijs; 100 meter vlinderslag: Atie Voorbij en Tine La- gerberg; 200 meter schoolslag: Ada den Haan en Rita Kroon; 4 x 100 meter vrije slag estafette: Cockie Gastelaars, Corrie Schimmel, Jopie Troost en As- trid Sanderson; 4 x 100 meter wissel slag estafette: Ria van Velzen, Ada den Haan, Atie Voorbij en Cockie Gaste laars. Heren: 100 meter vrije slag: Hoog veld en Willemse; 400 meter vrije slag: Willemse en Verburgt; 100 meter rug slag: Jaap de Jong en Van Enst: 200 meter vlinderslag: Sitters en Ritton: 200 meter schoolslag: Mensonides en Kroonenburg; 4 x 200 meter vrije slag estafette: Verburgt. Hoogveld, Willem se en Sitters of Jaap de Jong; 4 x 100 meter wisselslag estafette: Jaap de Jong, Mensonides. Sitters en Hoogveld. Voor de 1500 meter vrije slag, het schoonspringen dames en heren en de waterpolowedstrijd zullen de Nederland se deelnemers nog worden aangewezen. „Ik bouw geen huizen meer, mevrouw, alleen maar flats. Ik zet flats in plantsoenen. De mensen kunnen beter in een plantsoen zitten, dan in hun voortuintje van drie meter. Als toevallig de zon niet in dat voortuintje valt, moeten zij nog op de stoep gaan zitten ook." De heer A. M. Hendriks heeft zijn jarenlange ervaring in de bouwwereld verwerkt in de woorden waarmee hij telefo- nisch een dame antwoordtdie geïnteresseerd is in zijn huizen bouwplannen. Hij is er van overtuigd dat het bouwen van hele huizen, met een lap grond, van negen m achter en een lapje van drie m voor hethuis niet meer past in deze tijd. Hij legt zich nu toe op hoog hou wen, ruim bouwen, in het groen. De heer Hendriks, die met twee broers een aannemingsbe drijf heeft, is eind vorige week in de publiciteit gekomen door mededelingen in de algemene vergadering van de Nederlandse Katholieke Vereniging van Mili taire Ambtenaren. Die medede lingen betroffen plannen tot de bouw van enige duizenden wo- ningen, waarvan een flink aantal ten goede zou kunnen komen aan onder officieren. De woningen zouden kunnen worden gebouwd in de premie sector voor eigen bezit voor niet-kapitaalkrachtigen. Men zou een dergelijke woning in eigendom kunnen verwerven door een bedrag van duizend gul den te storten als borg, en daarina gedurende dertig jaar een bepaald huurbedrag te betalen. Dat huurbedrag zou kunnen liggen in het huurbedrag zijn de rente en aflossingslasten opgenomen beneden de huurprijs van een woningwetwoning in de grote stad. De medewerking van drie ministers is voor het welslagen van de plannen vereist, in dit geval van de bewindslieden van Volkshuisvesting, Financiën en Oorlog. De heer Hendriks is een vriendelijk man, maar de vasthoudendheid waarmee hij zijn plannen heeft ontwikkeld toont dat hij evenzeer een vechtersaard heeft. Een vinding, zoiets als het ei van Colum bus, heeft hem in staat gesteld twee architecten, de heren A. Verschoor en T. Bier voor zijn ideeën te interesseren. Zij hebben goede bouwplannen gemaakt. De tekeningen die zij daarvoor hebben moeten maken zouden deze tafel doen bezwijken, zegt de heer Hendriks, terwijl hij wijst op een niet kinderachtige tafel in zijn ruime werkkamer. Vanuit die kamer heeft hij een fraai uitzicht over een gedeelte van de Laakhaven, een niet fraai maar karaktervol deel van Den Haag. „Ik heb niets anders gedaan dan de industrie voor mijn Plann£™ ler interesseren," zegt de heer Hendriks. „Ik ben aannemer en ik wil aan blijven. Behalve de zorg voor onze firma heb ik ook nog te zorgen woo een vrouw en acht kinderen. Daar heb ik genoeg aan. Ik mag dan aj en toe een beetje in de tuin scharrelen, maar daar blijft het dan toch o,j. Het vak heeft hij haast spelenderwijs gekozen. „Als kind speelde je aiiap de bouwerij, bij wijze van spreken," zegt hij. „Maar je moet oppassen na je ook nog eens een gewoon gesprek kan voeren. Je zou haast alleen ov stenen praten." De heer Hendriks rekent er stellig op dut een oj iw van zijn jongens ook het vak van hun vader kiezen. „Het is een mooi v een riskant vak, met vreselijk veel ups en downs" zegt ."V Al| "J" tekeningen laat zien, en de dia's van woningen die hij mi DeLJf woningwetsector volgens zijn nieuwe plannen al heeft gebouwa, ujks j een veldheer, die een slag voorbereidt. Strategie en vechtlust zvn vreemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5