Vandaag de AUBISQUE: de volop begonnen Tour is V Caul favoriet; Nencini en Brankart de gevaarlijkste concurrenten Welk spel speelt Bobet? Frankrijk en Spanje reeds uitgeschakeld NA EEN WANDELTOCHT NAAR DAX UITSLAGEN Fusie tussen VSV en Stormvogels? Europese honkbaltitel Mm Zweeds speedwayteam opnieuw het sterkste DINSDAG 8 JULI 1958 PAGINA 7 Nu gaat het beginnen. Dax is bereikt en in de verte tekenen zich de eerste schimmen van de Pyreneeën af. De karavaan van de heer Goddet staat aan de voet van de eerste bergreuzen en weet, dat er nu geen speelse grapjes meer getolereerd worden en dat het hoogst gevaarlijk is zich aan overmoedige krachtpatserij te buiten te gaan. Want, de bergen zijn zo wreed. Zij halen in de klim alle snelheid en kracht uit de be nen, zij dwingen in de afdaling tot de meest huiveringwekkende staaltjes van koelbloedigheid en stuurmanskunst. Zij vragen bo vendien zoveel energie, dat men niet roekeloos met de krachten om kan springen. Werkelijk, het gaat beginnen. Er is, natuurlijk, druk gespe culeerd. De etappe van Bordeaux naar Dax, de laatste vlakke voor lopig, waarin slechts veertig ki lometer werkelijk is gefietst en waarin de Belgen dank zij Van Geneugden nog een triomf kon den behalen met de dappere en de laatste dagen bijzonder actieve Piet van Est op de vierde plaats, in die laatste vlakke rit was er alle gelegenheid om de situatie nog eens grondig te beschouwen. En, hoe langer men de posities van de Grote Mannen in de alge mene rangschikking bestudeert, hoe duidelijker wordt het, dat Charly Gaul er werkelijk voor treffelijk voor staat. Dank zij de steun van zijn vrij snel homogeen werkende ploeg van Nederlanders en Luxemburgers is hij inderdaad naar de voet van de bergen ,,ge- twaalfde etappe dragen" en dank zij de wijze, waarop die ploeggenoten nog kans hebben gezien te vrijbuiteren is het moreel van de formatie en vooral van Gaul opmerkelijk hoog. Dus, zegt ge, het wordt Charly? Och, de historie van de Tour heeft geleerd, dat men niet al te posi tief mag zijn in zijn voorspellin gen. Wij zouden zeggen: wacht tot Luchon, als de Aubisque, de Aspin en de Peyresourde zijn be klommen en...... streept U de Franse nationalen al vast maar door op Uw lijstje van kansheb bers. Wij geloven tenminste al niet meer in Anquetil en Bobet. Aberq Merkel naar Borussia 1 Tourrenners naar Den Haag Nederlanders pas in de laatste rit verslagen Enorme belangstelling voor 42ste Vierdaagse Gymnastiekfederatie protesteert z.t. De uitslag van de twaalfde etappe van Bordeaux naar Dax, over een afstand van 161 km. luidt: 1. Van Geneugden (Belg.) 4 uur 11 min. 19 sec. (met bon. 4.10.19). 2. Gainche (West Zuidwest) z.t. (met bon. 4.10.49). 3,. Hoevenaers (Belg.) z.t. Plot van Est (Nelux) i 5. Galdeano (Sp.) z.t. Anglade (Midden Zuid) z.t. Delberghe (Parijs N.O.) 4.13.19. Padovan (It.) z.t. Darrigade (Fr.) 4.14.45. Graczyk (Midden Zuid) z.t. Bauvin (Fr.) z.t. Baffi (It.) z-t. 4 Wim van Est (Nelux) z.t, ex aequo het grote peloton, waar- zich o.a. bevonden Damen, De Voortmg, Van den 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. in Jongh, Kersten, Borgh, Bolzan, Ernzer, Gaul en Schmltz. In dit peloton zaten verder nog o.a. de Fransen Anquetil, Bobet en Mahé, de Italiaan Nencini en de Belgen Adriaenssens en Brankart. Voor de groep werd dezelfde tijd ge noteerd als Darrigade (4.14.45). Algemeen klassement 1. Darrigade (Fr.) 54.31.02. 2. Favero (It.) 54.31.25. 3. Voorting (Nelux) 54.31.40. 4. Mahé (Fr.) 54.31.43. 5. Graczyk (Midden Zuid) 54.31.48. 6. Gemiani (Midden Zuid) 54.32.49. 7. Elliott (Intern.) 54.33.45. 8. Gilbert Desmet (Belg.) 54.34.06. 9. Bauvin (Fr.) 54.37.25. 10. Botella (Sp.) 54.37.35. 11. Planckaert (Belg.) 54.38.02. 12. Morvan (West Zuidwest) 54.39.21. 13. Van den Borgh (Nelux) 54.39.46. 14. Gainche (West Zuidwest) 54.40.18 15. Anquetil (Fr.) 54.41.08. 16. Van Geneugden (Belg.) 54.41.27. 17. Barone (Parijs N.O.) 54.41.31. 18. Adriaenssens (Belg.) 54.42.15. 19. Gaul (Nelux) 54.42.33. 20. Robinson (Intern.) 54.42.53. 22. Bobet (Fr.) 54.43.14. 24. Brankart (Belg.) 54.43.50. 25. Nencini (It.) 54.43.53. 31. Emzer (Nelux) 54.46.32. 38. Wim van Est (Nelux) 54.49.55. 39. Piet van Est (Nelux) 54.50.04. 43. De Jongh (Nelnx) 54.51.22. 49. Bolzan (Nelux) 54.53.54. 50. Kersten (Nelux) 54.56.02. 61. Damen (Nelux) 54.59.05. 74. Schmitz (Nelux) 55.03.51. Puntenklassement 1. Graczyk (Midden Zuid) 134 pnt. 2. Darrigade (Fr.) 158 pnt. 3. Baffi (It.) 188 pnt. 4. Gainche (West Zuidwest) 209 pnt 5. Planckaert (Belg.) 222 pnt. 6. Wim van Est (Nelnx) 237 pnt. 7. Bauvin (Fr.) 244 pnt. 8. G. Desmet (Belg.) 259 pnt. 9. Barone (Parijs N.O.) 291 pnt. 10. ex aequo: Bover (Sp.) en Robin son (Int.) beiden 309 pnt. 14. Voorting (Nelux) 323 pnt. 15. Van den Borgh (Nelux) 350 pnt. 16. Piet van Est (Nelux) 356 pnt. Dag-ploegenklassement 1. België (Van Geneugden, Hoe- venaers, Adriaenssens) 12.36.23. 2. West Zuidwest 12.40.19. 3. ex aequo Nelux (Piet en Wim van Est en Damen), Spanje en Midden Zuid 12.40.49. 6. ex aequo Parijs N.O. en Italië 12.42.49. 8. ex aequo Frankrijk, Zwitser- land-Duitsl. en Intern, ploeg 12.44.15. Algemeen ploegenklassement 1. Frankrijk (Darrigade, Mahé en Bauvin) 163.40.10. 2. Midden Zuid 163.48.55. 3. België 163.53.35. 4. Nelux (Voorting, Van den Borgh en Gaul) 163.53.59. 5. Intern, ploeg 164.00.13. 6. Italië 164.02.27. 7. West Zuidwest 164.07.16. 8. Parijs noordoost 164.23.36. 9. Spanje 164.33.00. 10. Zwitserland-Duitsland 164.44.37. Vi -i V-: De Belg Van Geneugden zegeviert voor de tweede keer in deze Tour de France. Bij de finish in Dax liet hij Gainche en Hoevenaers achter zich. Laten wij u, voor wij gaan vertel len, wat wij ons van de ontwikkeling van de komende dagen voorstellen, allereerst nóg even deelgenoot maken van hetgeen de laatste dagen hard nekkig wordt gefluisterd in de kara vaan. Het heet dan, dat Louison Bo bet allang niet meer gelooft in zijn kans op de overwinning. Wel, zoudt ge zeggen, dan gaat Louison zijn ploeggenoot Jacques Anquetil dus al le steun geven in diens poging om voor de tweede keer te triomferen. Gelooft u dat echter niet. Louison Bo bet zal zo lang hij leeft nimmer, ge dogen, dat Anquetil in. zqn bijzijn triomfeert. Hij zal eerder een ander steunen. Geminiani bijvoorbeeld., de trouwe vazal in de jaren 1953, '54 en '55, de veteraan, die ztfn elfde Tour moet rijden als regionaal, omdat An quetil en hij zeer openlijk met elkaar in onmin leven. En ziet hoe fraai de oude „Gem" geklasseerd staat. Hij, ^iie in de bergen redelijk uit de voe- aJUU-öeO;2aODMf DAX Sownoubu K89m Aneau96km Psyresourdef SPANJE Woensdagavond houden de voetbal verenigingen Stormvogels en VSV ieder een buitengewone algemene ledenver gadering in Veisen. Stormvogels ver gadert in Royal, VSV in Du Commerce. Het onderwerp van beide vergaderingen is hetzelfde: Het aangaan van een fusie tussen beide verenigingen. De besturen van Stormvogels en VSV hebben hier voor, in overleg met de KNVB, een basis gevonden. Beide besturen moeten hierop nu de goedkeuring van hun leden vragen. Gaan de leden van beide verenigingen met de voorgestelde fusie accoord, dan wordt donderdagavond een gecombineerde ledenvergadering gehou den, waar het voorstel opnieuw in stemming zal worden gebracht. Wil het besluit de goedkeuring van de KNVB kunnen verwerven, dan zal zich hier voor een door de KNVB bepaalde meer derheid moeten uitspreken. Max Merkel, de gewezen oefenmees- ter van de KNVB en thans trainer van Rapid (Wenen), de club waarvoor hij veie jaren heeft gespeeld, zal waar schijnlijk Borussia-Dortmund, in 1957 kampioen van West-Duitsland, gaan trainen. De Oostenrijker is in onderhandeling met Borussia en men verwacht dat het contact dezer dagen gesloten zal wor den. Het Hongaarse waterpolozevental heeft te Moskou het team van Rusland met 53 verslagen. Een moment uit de wedstrijd ItaliëSpanje, die maandagavond in Amsterdam in het raam van de Europese kampioenschappen honkbal is gespeeld. (Van onze honkbalmedewerker) De Spaanse droom, de Europese honk balfinale te bereiken is ten einde. Ne gen door de zon gebronste Italianen hebben zich van de beweeglijke en druk doende Spanjolen niets aangetrokken. 14-3 wees het scorebord voor Italië aan, toen eerste honkman Glorioso de slag van Fiol ving en de laatste Spanjaard hiermede aan de kant werkte. Frankrijk onderging eenzelfde lot door de ne derlaag van 17-2 tegen België. Daar stond hij dan, het pronkstuk van het Spaanse honkbalnegental. Groot en sterk, breeduit lachend op de werpheu- Vel naar zijn onderdanige knechten, ten kan komen, die zelfs eens een bergetappe heeft gewonnen na eerst Bobet door vele moeilijke uren te heb ben gesleurd, deze als altijd van strijdlust en zelfvertrouwen blakende Geminiani heeft nu ruim achteneen- halve minuut voorsprong op alle pro minenten. Daarom geloven wij wel iets van hetgeen er gefluisterd wordt en daarom geven wij ook geen franc meer voor de kansen van Anquetil en zjjn door onderlinge twisten en pres tigekwesties zo verscheurde .Franse nationalen. Voordeel voor specialisten Hoe meer men trouwens het parcours <loor «Ie Pyreneeën bestudeert, hoe duidelijker blijkt, dat de bcrgspecialis- ten in bun element zullen zyn. In de eerste rit, van Dax naar Pau, begint het grote gevecht van de beklimming eerst als «ie eindstreep veel dichterbij is dat het vertrekpunt. Het kan natuur lijk zijn, dat voor de klim naar de tóp van de Aubisque begint reeds het offensief wordt ingezet en dat plannen beraamd zijn om met een vroege aan val de specialisten, met Gaul aan het hoofd, te overrompelen, maar het is toch zeer de vraag of die specialisten zich laten overrompelen. Bovendien, de klim naar de top van de Aubisque duurt der tig kilometer en daarin kan bijzonder veel gebeuren, ook met overmoedi ge vluchtelingen van het eerste uur. Nog beter staan de klimmers er voor in de volgende etappe, van Pau naar Luchon. De Aspin en de Peyresourde liggen ook het dichtst bq de eindstreep. Van de top van de Peyresourde naar de finish in Luchon is zelfs een tamelijk korte afstand, zodat de winst, die op twee bergtoppen is behaald nauwelijks verloren behoeft te gaan. Concurrenten van Gaul Wie nu zullen de kanshebbers zjjn? Wij hebben de naam van Gaul al ge noemd. Hij is, dat spreekt vanzelf, de grootste favoriet. De Luxemburgse spe cialist heeft in voorgaande jaren zo dui delijk aangetoond heer en meester te kunnen zijn in de bergetappes, dat hq in staat geacht mag worden al zijn con currenten ver achter zich te laten om in een indrukwekkende solo zijn slag volledig te slaan. Twee jaar achtereen is hij de „koning der bergen" geweest. Hij heeft echter de nodige concurrenten, die ook tot respect afdwingende pres taties in staat zijn. De Belg Brankart bijvoorbeeld, de winnaar van het berg- klassement in de jongste Ronde_ van Italië. Verder de Italiaan Nencini, die het vorig jaar toen Gaul de strijd had gestaakt beslag legde op de prijs voor de klimmers in de Tour. Vergeet voorts de „regionalen" Geminiani en Graczyk niet. Over Geminiani vertel den wij u al en bij Graczyk zouden wij u willen wijzen op diens prestaties in de jongste Dauphiné Libéré, waar van hij de glorieuze winnaar werd en die zich voornamelijk in de Alpen af speelt. Denk voorts nog aaiï een ande re regionaal uit de ploeg van Geminiani, de jonge Rohrbach. Houdt tenslotte voor ogen, dat er elk jaar weer oud- siders zijn, die iedereen verbazen. Een dergelijke rol zou bijvoorbeeld wegge legd kunnen zijn voor de Belgen Plan ckaert en Adriaenssens, voor de Fran se nationaal Mahé of diens ploeggempot Bauvin, en weet u waartoe een geprik kelde Anquetil in staat is, of een met wraakgedachten rondlopende Bobet? Dat voorts de Spanjaard Bahamontes in de bergen present zal zijn en ook de ploeggenoot van Gaul, Jempy Schmitz. mag natuurlijk verwacht worden. De eerste heeft echter een te grote achter stand om gevaarlijk te kunnen zijn en Schmitz zal zijn eigen Gaul natuurlijk niet „verraden". Krachten sparen? Zo liggen nu dus de kaarten. Wij zouden, voor wij ons verder zullen be palen tot hetgeen er zich in de rit tus sen Bordeaux en Dax in de karavaan heeft afgespeeld, echter nog even wil len wijzen op de rol van de Nederlan ders. Dat een enkeling, zoals Van den Borgh, die zegt redelijk te kunnen klimmen, zich in de bergen gaat onder scheiden, mag misschien verwacht wor den, maar van de overigen zult ge u niet te veel illusies moeten maken. Het zou ons tenminste niets verwonderen als Êloegleider Goldschmidt het consigne eeft gegeven, dat nu de dagen van „niets forceren" zijn aangebroken om straks, als de bergen worden verlaten, 1 voldoende krachten te hebben om del Kersten (links) en v.d. Borgh (midden) door de fotograaf gesnapt hij het kopen van een kaartje voor thuis: een bezigheid die met minstens evenveel serieuze aandacht werd gedaan als een ontsnappingspoging. door Gaul solideren. verworven positie te con- Tot slot dan de geschiedenis van* de relatief korte etappe van Bordeaux naar Dax (161 km), de meest saaie rit van deze ronde. De renners bleven bijna 110 km achtereen gezellig keuvelend en grapjes makend bijeen in het grote pe loton, men had slechts één zorg: zich zo goed mogelijk te beschutten tegen de regen, die in dikke vlagen op de bosrijke streek van Les Landes neer daalde. Eerst bq de ravitaillering in Morcenx gebeurde het. Voor de eerste keer in de rit bevestigde Goddet de ro de vlag aan zijn wagen: het teken, dat enkele renners de aanval hadden inge zet. Hoorelbeeke, de Parijzenaar, de marreerde als eerste. Hij kreeg geen kans. Vrijwel onmiddellijk daarop sprong Van Geneugden weg, maar de Belg kreeg onder andere de Italiaan Pintarelli en. Darrigade aan zijn wiel. Daarmee was de aanval reeds veroor deeld. Rolland, Morvan en Foré moch ten het vervolgens proberen en het pe loton was zelfs zo welwillend om hun een voorsprong van 15 seconden toe te staan. Toen dat bekend werd hebben de drie renners zich waarschijnlijk in opperste verbazing afgevraagd waar aan zij waren begonnen, want zq lieten zich weer ijlings terugvallen op het pe loton. De rust duurde niet lang. Galdeano hoopte namelijk dicht bq eigen land voor de eerste Spaanse zege te kun nen zorgen. De Spanjaard was al een paar keer heel nerveus op de pedalen gaan staan, toen renners ontsnapten. Steeds weer kwam er een bevrijdende glimlach op zqn gezicht als de hoofd macht de orde herstelde. Tenslotte be sloot hij zelf maar de knoop door te hak ken en hij kreeg onmiddellijk de steun van Piet van Est. Het-tweetal reed zo hard, dat Darrigade, opnieuw naar voren gesprongen, zijn achtervolging moest staken. De Fransman was zo ge deprimeerd, dat hq geen aandacht meer PIET VAN EST schonk aan een tegenaanval van de Bel gen Hoevenaers en Van Geneugden en van de regionalen Gainche en Anglade. Het enige opmerkelijke wat daarna nog gebeurde was een massale valpartij even buiten Montfort-en-Chalosse (144 km), waarvan Rolland, Annaert, Nas- cimbene en Cerami de voornaamste slachtoffers werden. De Belg arriveer de tenslotte met een achterstand van ruim 10 minuten. Met alle charmante hoffelijkheid die hem eigen is heeft Jacques Goddet zon dagavond in Bordeaux, nadat hij zijn redactie een hoofdartikel vol lof over de strijdlust en de homogeniteit in de Nelux-ploeg had doorgebeld, voor een veertigtal buitenlandse journalisten een diner aangericht. Tijdens deze bijeen komst heeft hij de aanwezigen gevraagd de zes renners op te schrijven, die naar hun mening de hoogstgeplaatsten in het eindklassement zullen zijn. De uitslag van deze enquête, welis waar niets meer dan een gissing van een aantal routiniers, van wie het oor deel als gezaghebbend mag worden be schouwd, geeft na de vlakke ritten van de eerste twaalf dagen een duidelijk beeld van de verwachtingen. Op de 39 briefjes die werden inge vuld werden slechts 18 renners in to taal genoemd en van die 18 waren er zeven namen meer dan tien keer ge noteerd. Daarbij bleek Charlie Gaul de grote favoriet te zijn. De Luxemburger, het paradepaardje van onze gemengde ploeg, die altijd met een extra applaus door de toeschouwers bij de start wordt begroet, en die elke dag tientallen hand tekeningen moet zetten, kreeg 38 „stem men". Daarna kwam Nencini met 33, Geminiani en Brankart met ieder 32, Anquetil, de winnaar van het vorige jaar, met 24. Louison Bobet 20 en Jean Adriaenssens 14. De rest was verdeeld over 11 renners. 9 voor Bauvin, 7 voor Graczyk, 6 voor Rohrbach en Plan ckaert, 3 voor Favero en Botella, 2 voor Robinson enBahamontes en 1 voor Hoevenaers, Mahé en Christian. Slechts tweemaal dus de naam van Ba hamontes, de adelaar uit Toledo, van wie men verleden jaar in de bergen nog alles had verwacht llllllllllllllllllllllllllllllllllllli'IIIIIIHIIIHIIIIHIIIIIIHIIIIIIIIMI De Nederlandse renners die op het ogenblik deelnemen aan de Ronde van Frankrijk, zullen hoogstwaarschijnlijk op 20 juli, dus een dag na de triomfale intocht te Parijs, in Den Haag deelne men aan een wedstrijd over 30 en 50 km. Gisela Birkemeyer liep 80 m horden in 10.8 sec. Tijdens de landenatletiek- wedstrijd Polen-Oost-Duitsland, die door de Polen met 107- tegen 91 punten ge wonnen werd, heeft de Oostduitse atle te Gisela Birkemeyer-Khöhler de 80 m horden gelopen in de tijd van 10,8 sec. Dit is de snelste tijd van dit jaar. rondom hem opgesteld. Juan Cornelias Anglada, de reus voor wie iedere slag man respect zou moeten hébben. Ten minste dat had hij zich stellig voorge nomen. Twee wedstrijden was hij nog niet opgesteld, omdat dit niet nodig bleek. Nu, nu zqn land alleen maar door winst nog verder mee kon doen, was zijn aanwezigheid gewenst. Hij, de man die op de kale vlakten rondom Bar celona uitgegroeid was tot sterwerper. Hq is ook de man, waarover men in de Spaanse honkbalcompetitie alleen met eerbied placht te spreken. Dat zijn landgenoten in de eerste slagbeurt kans loos voor nul aan de kant gihgen, deed hem niets. Immers zqn verdediging zou ook sluiten. En het leek er op, dat de Italianen inderdaad geen kans kregen. Hoewel met geen enkele maal drie slag, waren de eerste twee tegenstanders rap vertrokken. Opeens raakte hij de richting kwijt. Drie vrije lopen waren niet bepaald bemoedigend voor deze eerzuchtige. Ondoordacht honklopen van de Italiaan Luzi leverde de derde nul op, zodat Cornelias zich niet behoefde te schamen. Dat was wel het geval in de tweede slagbeurt, toen hij naast de honkslag van Glorioso, een fout maak te en ook nog twee vrije lopen moest weggeven. 0-1. In de vierde inning werd het 0-3, door het slagwerk van Pesce, de uitstekende Italiaanse werper, en Faraone. Toen kwam het moment, waarop de Spaanse coach besloot, het idool van het Spaanse publiek veertig cen timeter lager te laten spelen op het eerste honk. Knecht Aquayo werd naar de werpersheuvel geroepen. Hq maakte zonder brokken snel een ein de aan de inning, en ook in de vol gende bleek hij voor de Italianen een probleem. In de zesde slagbeurt van zqn tegenstanders moest ook hij bui gen 0-5. En in de zevende 0-6. Cornelias kon het niet langer verdra gen. Hij wilde toch ook nog een rol spelen. Rustig, zonder een spier te ver trekken, had hij de eerste twee slag ballen van Pesce voorbij laten suizen. De derde, hoewel wijd, pakte hij. Als één man stond het publiek op. Over de langste afstand, dat is over vqf en negentig meter, vloog de bal het sta dion uit. De schitterende homerun red de niet alleen voor Spanje de eer, maar ook die van de slagman. Twee hierop volgende honkslagen brachten zelfs nog een run aan Spanje, 2-6. Even heeft toen de Italiaanse aan voerder zijn mannen toegesproken. Het antwoord dat gegeven werd, liet geen twijfel. Acht runs was het resultaat van dit onderhoud. Hiermede werden alle illusies volkomen opgerold. De honksla gen, die Cornelias en Valenti hierna nog loslieten, en die nog een Spaans punt opleverden 3-14 waren een beleefde af scheidsgroet aan het publiek, dat partij had getrokken voor de zwaksten. Woensdag speelt om 11 uur België tegen Italië, waarvan de verliezer ook zal uitgeschakeld zijn, en om half zes speelt Nederland tegen Duitsland. Bei de zijn nog ongeslagen. (Van een onzer verslaggevers) Op stoffige sintels van het Olympisch Stadion hebben maandagavond de Zweedse speedwaycracks hun tweede overwinning behaald. Versloegen zij in Hengelo de Nederlandse ploeg met 56- 49, ditmaal eindigde het duel in een zege van 56-52. De Zweden bereikten dit resultaat na een spectaculaire strijd met. de Nederlanders, die door het ont breken van de kundige They Bisschop# in Hengelo door een enkelbreuk voorlopig uitgeschakeld geducht ge handicapt waren. Meer dan vijfentwintigduizend toe schouwers zagen hun favoriet Tony Kroeze op zqn „steigerend ros" de eer ste winst behalen. Omdat Kops de twee de plaats voor zich opeiste had de Ne derlandse formatie dus een uitstekende start De Zweden kregen echter door hun „sterren". Eriksson en Captain Nordin die als duivels over de baan schoten spoedig de overhand. Neder land moest dus steeds tegen een ach terstand optornen. Het herhaal- delqk „stukdraaien" van Van Gorkum was hiervan een der oorzaken. Onder geweldig enthousiasme van het publiek wisten de Nederlanders in de laatste heat voor de pauze hun achterstand in te lopen dankzij een meesterlijke race van Tony Kroeze. In de tweede fa se van de wedstrijd speelden de Zweed se cracks Eriksson en Nordin nog roe kelozer met hun gashandles. Zq" wisten hun puntentotaal aanzienlijk uit te brei den. Toch bracht pas de laatste heat de beslissing, want via vechtjas Van der Sluys, die door zijn gedurfd rijden de sympathie van het publiek verwierf, waren de kansen weer gekeerd. De Zweedse aanvoerder Nordin versloeg in de laatste heat Tony Kroeze op duide lijk wijze. Ook in de z.g. „sterrenrace" een duel tussen de twee beste rij ders van iedere ploeg wonnen de Zweden. Het werd een fel gevecht tus sen de man met de beste bochtentech niek Brengt Erikson en Van der Sluys, waarin eerstgenoemde op het nippertje zegevierde. Kroeze werd vroegtijdig uit geschakeld door een valpartij, waarbij hij door zqn perfects valtechniek zo als de speaker het noemde aan ver wondingen was ontkomen Voor de 42ste internationale vierdaag se afstandsmarsen, welke van 22 tot en met 25 juli te Nijmegen worden ge houden, is een record aantal inschrij vingen binnengekomen. Het totaal be draagt 13.908, hetgeen 800 meer is dan het vorig jaar. Behalve Nederland zijn de volgende landen vertegenwoordigd: België, Cana da, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Is raël, Italië, Luxemburg, Noorwegen, de V.S. en Zwitserland. Voor de dagelq'kse afstand van 55 km meldden zich 1177 deelnemers, voor de 50 km 1678, voor de 40 km 10.710 en voor de 30 km 334. Het totaal aantal militairen bedraagt 8.778, burgers 5.130 en buitenlanders 2.037. Het totaal aan tal dames bedraagt 1471. De start van de 500 cc-klasse voor de strijd om de grote prijs van België, welke zondag op het befaamde circuit van Francorchamps is verreden. De wedstrijd werd gewonnen door de Brit John Surtees, die de 211,500 km aflegde in de tijd van 1 uur, 8 minuten en 22,6 seconde, met een gemiddelde uursnelheid van 185,589 km per uur. Het congres van de Internationale Gymnastiek Federatie, dat ter gelegen heid van de wereldkampioenschappen te Moskou bijeen is gekomen, heeft una niem geprotesteerd tegen de reducering van de ploegen voor de Olympische Spelen van 6 tot 5 man. De federatie heeft thans 43 leden, zo deelde de voorzitter Charles Thoeni (Zwits.) me de. Israël is geschrapt wegens het met nakomen van de financiële verplichtin gen en Venezuela, Rhodesia, Nyassa- land, Pakistan en Noord-Korea zqn als lid toegelaten, Zuid-Korea kwam voor het lidmaatschap een stem tekort. De wereldkampioenschappen zullen in 1962 te Praag worden gehouden en de Gymnaestrada vindt in 1961 in Duits land plaats. Het volgend congres zal in 1959 te Kopenhagen worden gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7