Parijs door van niet verrast benoeming Soustelle Functie van minister van voorlichting verwekt enige verontrusting Khroesjtsjev in Berlijn koel ontvangen Amerikaans vliegtuig door MIG's beschoten C.N.V. wenst weduwen- en wezenpensioen vóór algemene kinderbijslag Overleg over atoomwapens voor Oostduitse volksleger Repatriëring uit Indonesië half augustus beëindigd Onrust bij K.L.M. VOLDOENING IN ALGIERS Met scooter op vakantiereis tegen auto gereden Auto met Zweden botst tegen een autobus Dan nog slechts 6.500 Nederlanders achtergebleven Zelfs op per parachute dalende bemanningsleden iverd gevuurd Krankzinnige uit Broadmoor ontsnapt Met hoofd tegen ruit van auto Warm weer Het weer. Jongeman gedood De zeven inzittenden gewond f VERKLARING IN WIESBADEN In Zandvoort Angstig avontuur van twee jongens in zee Engels vliegtuig in Jemen neergeschoten Wielrijder gedood Professor Piccard gaat weer duiken De Gaulle gaat belasting verhogen dee MORRIS before you 6uy/ Later toenemende bewolking Het weer in Europa WOENSDAG 9 JULI 1958 82ste JAARGANG No. 29955 PARIJS, hedenmorgen. De opname in de Franse regering van de heer Jacques Soustelle, wel genoemd „de hersens van de Algerijnse 13 mei beweging" alias de Algerijnse opstand is te Parijs geen verrassing geweest. Wel is het er een geweest, en een onaangename voor velen, dat hij is opgenomen als minister belast met de voorlichting. In Algiers is de benoeming, die naar men daar vond De Gaulle reeds direct bij zijn rege ringsformatie had moeten doen, daarentegen met levendige voldoening vernomen. Men meent er een bewijs te meer door geleverd te mogen zien, hoezeer generaal De Gaulle de beweging van 13 mei gelijk geeft, hetgeen wellicht toch enigszins voorbarig zou kunnen blijken. De Russische premier Khroesjtsjev, is gisteren in Oost-Berlijn aangeko men, waar hij morgen de opening van het vijfde congres van de Oostduitse communistische partij zal bijwonen. Naar U.P.I. uit welingelichte bron ver neemt zal hij tijdens het bezoek tevens de uitrusting met atoomwapens bespreken van het 120.000 man sterke Oostduitse volksleger. Men ver wacht, dat een datnm vastgesteld zal worden voor de levering van deze wapens, maar acht het niet waarschijnlijk, dat hierover een besluit bekend gemaakt zal worden tot na een topconferentie. Tijdens de algemene vergadering van het Christelijk Na tionaal Vakverbond te Utrecht heeft de voorzitter van deze sc^oetbasjsewashtot01dusver Peen" bedrag I ond, de heer M. Ruppert, verklaard dat een eventuele alge mene kinderbijslagregeling, zoals die aan de Staten-Gene- raal is voorgesteld, in de rij der prioriteiten in elk geval niet boven of zelfs maar naast de weduwen- en wezenpensioen verzekering mag staan. Aan zee STURKA SHORTS/PANTALONS BUREAU SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk 8reestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red ümulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. RUN en W Severlit NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cent» per week, f 2.65 per maand f 7 90 pet kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avond» tel. 21544. (Van onze Parijse correspondent) Zo wordt er te Parijs op gewezen dat Soustelle enige weken geleden, op een persconferentie gevraagd wat hij onder de veel besproken „integratie" ver stond. niets preciezers kon of wilde ant woorden dan „het tegendeel van desin tegratie" In het algemeen had men ge vonden dat Soustelle zich op zijn pers conferentie even wijdlopig als merk waardig voorzichtig had uitgelaten en dit optreden van „samenzweerder num mer één" gold reeds als een voorberei ding tot zijn nu werkelijkheid geworden ministerschap. Tot dusver zou dit tegengehouden zijn Eeworden door een veto van Guy Mol- let, wiens medewerking door generaal Ym voor ziin oogmerken van aan zienlijk groter belang werd geacht. Hoe dit ook zij. het blad bij uitstek van de Algerijnse „ultra's" „L'Echo d'Algers"- directeur-hoofdredacteur: de Sérigny, eveneens een der drijvende krachten neurg (van Algerije onder het bewind van Mendes-France - COwLttos hest zake van de Algerijnse kwesties best geïnformeerde persoonlijkheid1 en h J aan het ministerie van voorlichting meest vastberadene zjjn om te vermi deren, da' de zo lang verbreide onheil volle leugens nog langer geschreven en rondgestrooid worden". In de ogen van kranten en politici die in het moederland ter zake van Algerije nimmer hun liberale zienswij zen onder stoelen of banken hebben gestoken, strekt deze Algerijnse bij val de nieuwe minister uiteraard al lerminst tot aanbeveling. Tot bedoelde kranten behoren o.a. het katholieke dagblad „La Croix" en de liberaal conservatieve „Monde", welk laatste blad gewaagt van „de lieden die het verontrustend vinden dat het voor lichtingswezen thans wordt toever trouwd aan een man, die zo vaak te gen de pers te keer is gegaan en die blijkbaar de verbale buitensporighe den van radio Algiers niet heeft af gekeurd". En tot deze gealarmeerde lieden behoort dan ongetwijfeld ook de redacteur van de „Monde". Vrijwel algemeen wordt in de wereld der Parijse journalistiek betreurd dat niet langer de vermaarde liberaal ge achte schrijver André Malraux met „voorlichting" belast blijft. De heer Mal raux heeft echter van het begin at aan doen weten dat hij zijn taak van om- cieel voorlichter slechts als een voorlo pige had aanvaard. De rol van Malraux als minister rechtstreeks verbonden aan de „Présidence du Conseil" zal, zo wordt omschreven, er een blijven van in spirator van de regeringsactiviteit op bepaalde terreinen zoals die ,_van het jeugdwezen, het wetenschappelijk onder zoek en natuurlijk niet te vergeten Frankrijks cultureel „rayonnement". Te verwachten is dat Soustelle, die al tijd een verbeten tegenstander is ge weest van de grondwet der vierde re publiek. in zijn kwaliteit van minister van voorlichting beiast zal worden met de organisatie van het referendum over de nieuwe grondwet en met de regerings- Jiropaganda voor het Gaullistisch pro- ect. „France Soir" weet nog als pitto reske noot te melden, dat Soustelle zich reeds had opgemaakt om, zo zijn. benoe ming tot minister nog langer op zich had laten wachten, af te reizen naar Mexico om er zijn archeologische onderzoekin gen weer op te vatten. Twee Hengelose jongemannen zjjn dinsdag in Ahaus (Westfalen, Duits land), toen zij op hun scooter op weg waren naar Italië, tegen een vrachtauto met aanhangwagei. gereden, waardoor een van hen, de 22-jarige W. R. vrij wel op slag werd gedood. Zijn tochtge noot, de 23-jarige F. de V. bleef onge deerd. De jongelui waren nog maar 25 kilometer van huis, toen het ongeval gebeurde De aanrijding ontstond, door dat de bestuurder van de scooter, met onverminderde snelheid een voorrangs- weg overstak. Men neemt aan, dat hij het verkeersbord voor deze weg of niet heeft gezien, of van de betekenis ervan Biet op dj hoogte was. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Op de Arnhemseweg te Otterlo ge raakte dinsdagmiddag bij een mislukte inhaalmanoeuvre een personenauto, bestuurd door de 36-jarige L. K. uit Karlstad (Zweden), in botsing met een autobus van de lijndienst Otterlo-Am- hem. De heer K. moest met een ge scheurd bekken en bloedende hoofd wonden naar een ziekenhuis in Ede vervoerd worden. Zijn echtgenote en een Zweeds echtpaar, alsmede drie kinderen die zich eveneens in de wa gen bevonden, kregen slechts lichte verwondingen. De auto werd zwaar be schadigd. De Zweden brachten hun va kantie door in een kampeercentrum te Ede. Peter Manuel, de 32-jarige Schotse houthakker die wegens zeven moorden ter dood is veroordeeld, heeft geen gra tie gekregen. Hij zal vrijdag te Glas gow worden opgehangen. De Amerikaanse textiel-miljonair Bernard Goldfine heeft, in pyama gekleed, midden in de nacht te Washington een persconferentie gehouden, nadat een verborgen microfoon was ontdekt in de suite in het Sheraton-Carlton-hotel, bewoond door Jack Lotto, een van de publiciteitsmensen van Goldfine. Lotto beweert te hebben ontdekt, dat hij via deze microfoon werd afgeluisterd door baron Shacklette, hoofd, van de sub-commissie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden welke is belast met het onderzoek naar de verhouding tussen Sherman Adams, persoonlijk adviseur van president Eisenhower, en Goldfine. Deze laatste noemde de methoden die bij het onderzoek worden gebruikt, „nog erger dan die van de Gestapo" (Van onze Haagse redactie). Wanneer de evacuatie als geëindigd kan worden beschouwd het Iaat zich aanzien dat dit met het vertrek van de Waterman half augustus het geval zal zijn zullen naar schatting uiteindelijk nog ongeveer vijfenzestighonderd Neder landers in Indonesië achterblijven. Aan genomen kan worden dat deze groep zal bestaan uit personeel van missie en zending, employe's van particuliere on dernemingen en kleine zakenlieden. Dit wordt gezegd in een vervolgschrijven van de minister van maatschappelijk werk aan de commissie uit de Tweede Kamer voor de repatriëring uit Indone sië. In dit schrijven wordt de versnelde repatriëring uit Indonesië tot half juni behandeld. Het aantal personen van Nederlandse nationaliteit in Indonesië die op eniger lei wijze op financiële steun van het rijk zijn aangewezen, is aanmerkelijk ver minderd, aldus het schrijven. Op 1 juni waren dat voorzover bekend 1796 perso nen van wie 860 bejaarden. Er mag worden aangenomen dat voor de komen de jaren geen rekening meer behoeft te worden gehouden met financiëring voor oprichting of uitbreiding van bejaarden tehuizen in Indonesië. In de steden Bo- gor, Djakarta en Bandung kan aan alle aanvragen voor opneming van bejaar den worden voldaan, voorzover nu kan worden overzien. De subsidieverlening aan het Tjikini-ziekenhuis in Djakarta en het Sint-Elisabethziekenhuis in Se- marang moest door de gewijzigde om standigheden worden gestaakt. Van het oorspronkelijk aantal Nederlandse me dici in Djakarta zjjn nog slechts drie artsen over, evenals in Bandung. Van 1 december '57 tot 1 juni '58 zijn, aldus het verslag, 33.000 van de ruim 45.000 in Indonesië aanwezige Neder landers uit dat land vertrokken. In de eerste helft van juni zjjn nog 1640 repa trianten aangekomen. Tweeduizend gere- patrieerden zijn via buitenlandse verbin dingen naar Nederland gekomen en door hun eigen maatschappijen opge vangen. Tot 10 augustus zijn nog zes schepen te verwachten, waarvan er drie in Rotterdam en drie in Genua zullen aankomen. In Rotterdam komen aan de Castel 'elice, vermoedelijk 4 augus tus, de Sibajak, 8 augustus, en de Wa terman op 3 september. Met de zieken transporten zijn van 19 januari tot 13 juni 785 patiënten in Nederland aange komen. Zeventien patiënten overleden tijdens de reis. In ziekenhuizen in Ne derland overleden vijftien patiënten. Momenteel is een onderzoek gaande naar de integratie op medisch-hygië- nisch gebied in de contractpensions. Bij de voo lopige beoordeling is gebleken, dat vooral in de gebieden waar de ma lariamug zich bij voorkeur ophoudt spe ciale maatregelen nodig zijn om een op leving van de in Nederland bijna ver dwenen derdedaagse koorts te voorko men. Omtrent de definitieve huisvesting wordt opgemerkt, dat het contingent voorkeurswoningen, dat ter beschikking kwam van het departement van maat schappelijk werk, niet voldoende was om het probleem van een tijdelijke huis vesting spoedig tot een oplossing te brengen. Achttienhonderd woningen ko men er per jaar beschikbaar. Van de cember tot juni konden in totaal 1197 woningen aan gerepatrieerden gezinnen uit contract-premies worden toegewe zen. Van de drieduizend extra-woningen die in verband met de werkloosheid worden gebouwd zijn er vijftienhonderd voor huisvesting van gerepatrieerden bestemd. Met Khroesjtsjev staat aan het hoofd van een zeven man sterke delegatie, waar bij zich ook de Russische minister van defensie, maarschalk Malinovski, be vindt. Diens aanwezigheid was een ver rassing. Volgens het Oostduitse persbu reau A.D.N. is hij op vakantie in Oost- Duitsland. De Russische leider werd begroet door een menigte, waarin sommigen „hoera" riepen en „droesjva" (het Russische woord voor vriendschap). Over het geheel betoonde de menigte zich echter koel en soms zelfs open lijk vijandig. Volgens A.D.N. waren er 30.000 mensen aanwezig; volgens westelijke journalisten niet meer dan 5.000. De arbeiders, die voor de bij eenkomst bjjeengetrommeld waren, verdwenen stiekem als sneeuw voor de zon, aldus de westelijke journalis ten. In de Oostduitse stad Halle heeft Khroesjtsjev gisteravond tot een jui chende menigte van 200.000 mensen ge zegd, dat Joegoslavië het enige socialis tische land is, dat nog steeds in zijn bouwprogramma achteraan kreupelt Het Amerikaanse transportvliegtuig van het type C-118, dat op 27 juni op Russisch grondgebied in Armenië is geland, is naar thans blijkt niet slechts tot dalen gedwongen, maar op 4,500 meter hoogte door twee MIG- straaljagers in brand geschoten, zo heeft de Amerikaanse luchtmacht te Wiesbaden bekendgemaakt. Vijf leden van de bemanning brachten zich met hun parachute in veiligheid, terwijl de overige vier inzittenden trachtten een noodlanding te maken. Toen de vijf bemanningsleden aan hun para chutes daalden en het brandende toestel de landingsoperatie begon, werden zij opnieuw door de MIG's beschoten. De bemanning, die er het leven af bracht, werd zoals bekend tien dagen door de Russen vastgehouden. Maandag werden de negen mannen over de Rus- sisch-Perzische grens gezet, vanwaar zjj gisteren te Wiesbaden aankwamen. Volgens de Amerikaanse luchtmacht was het toestel tengevolge van zware onweders en onverwachte winden in de hogere luchtlagen buiten zijn koers ge raakt en boven Russisch gebied terecht gekomen. Het brandende vliegtuig ont plofte kort nadat het aan de grond was gezet. Bij de terugkeer van de vliegers op de vliegbasis van Wiesbaden kregen verslaggevers geen toestemming de mi litairen te spreken. Ook de familieleden van de militairen werd niet toegestaan hen te verwelkomen. Toen de militai ren echter naar de bus gingen, die hen naar een ziekenhuis zou brengen, bra ken hun wachtende vrouwen door een afzetting heen en sloten zich bij hun echtgenoten aan. Gezamenlijk ging men vervolgen naar het ziekenhuis, waar d mannen zijn onderzocht. Een aange kondigde persconferentie werd op ad vies van een dokter uitgesteld. Er schijnt „something rotten" in onze nationale luchtvaartmaatschap pij de K.L.M. Het conflict tussen de directie en de piloten, dat tot een zeer kostbare staking leidde, is blijkbaar nog steeds niet definitief en tot te vredenheid van alle betrokkenen de wereld uitgeholpen. De plotselinge ontslagname van drs. v. d. Ploeg, dé economische expert, als plaatsvervan gend president-directeur van de K.L.M. om niet nader aangeduide „persoonlijke redenen" wijst onmis kenbaar op een controverse in de boezem van de hoogste leiding. Dit is bijzonder betreurenswaardig, nu de K.L.M. in de dubieuze economische wereldconjunctuur het verlies van de Indonesië-lijn heeft moeten incasse ren en voor de komende overgang naar straalvliegtuigen zich beraden moet op belangrijke investeringen en vooruitziende planning. Het moet een nationaal belang geacht worden, dat de zo noodzakelijke rust en stabili teit in de leiding en de geledingen van onze nationale luchtvaartmaat schappij zo spoedig mogelijk worden hersteld. De 14-jarige Hans Jansen en de 13- jarige Henk ten Broeke hebben gister avond in Zandvoort enkele angstige mi nuten op zee doorgemaakt, toen htm kano door de golfslag in ongerede was geraakt. Het is allemaal nogal goed af gelopen. dankzij het onvervaard optre den van het personeel van Bad Zuid, dat na waarschuwing onmiddellijk een mo- torvlet in gereedheid bracht en daar mee de twee in nood verkerende jon gens assistentie verleende. Inmiddels had Henk ten Broeke zwemmende de kust weten te bereiken. Hans Jansen werd van de kano gehaald en naar land gebracht. Later op de avond is het bootje aangespoeld. De bevolking van het Zuid-Engelse plaatsje Wokingham is gewaarschuwd voor een gevaarlijke krankzinnige, de 28-jarige Frank Samuel Mitchel, die wegens poging tot moord in het nabij gelegen strafgesticht van Broadmoor was opgesloten, maar die de tralies voor zijn celraam heeft weten door te zagen, een poort met een duplicaat sleutel heeft geopend en met mede neming van een bjjl is ontsnapt. Hij was nog wel ondergebracht in de sterkst bewaakte afdeling. Een bejaarde inwoner van Wokingham heeft de politie reeds verteld, dat de ontvluchte in zijn huis was binnenge drongen en de vrouw des huizes zijn verwonde voeten had doen wassen. Hjj was er daarna in de auto van genoemde Wokinghammer vandoor gegaan. De auto werd elders verlaten aangetroffen. Mitchel heeft vorig jaar, tezamen met een andere geesteszieke, nadat zij uit een gesticht in Midden-Engeland ont snapt waren, drie dagen lang de om geving onveilig gemaakt. Hij voorspelde de rechter die hem tot negen jaar in Broadmoor veroordeelde, dat hij op nieuw zou uitbreken. En hij heeft woord gehouden J. P. Narayan, een der uitvoerders van het sociale testament van Mahatma Ghandi, is in ons land voor een bezoek van enkele dagen. Hij wordt vergezeld door zijn echtgenote met wie men hem hier ziet na de aankomst op Schiphol. van zeventiendriekwart miljoen gulden gemoeid. Tot eind april werd ruim twee- eneenhalf miljoen daarvan terugontvan gen. Voor de verstrekking van kleding werd tot 1 juni bijna vijf miljoen gul den uitgegeven. Boven de grens van het Engelse pro tectoraat Aden met Jemen is gisteren een Engelse straaljager neergeschoten. Het toestel vloog boven grondgebied van het protectoraat toen het door op Jemenitisch gebied staande luchtaf- weerbatterijen werd neergehaald. De pi loot is om het leven gekomen. De straaljager was opgestegen om geschut op Jemenitisch gebied tot zwijgen te brengen. De heer Ruppert had tevoren opge merkt dat het vraagstuk van de toe komstige werkgelegenheid het centrale punt van het sociaal-economische be leid moet zijn. Juist in dit verband al dus de heer Ruppert, staat het C.N.V achter de maatregelen die de investerin gen op een breed gebied, waaronder ook dat van de woor gelegenheid, kun nen bevorderen. Het C.N.V. voelt niets voor een ont wikkeling die de eigendom van en de zeggenschap over een groot deel van ons produktieapparaat brengt hetzij bij de staat, hetzij bij een beperkt aantal overigens nog zo integere industrië len. Wanneer van de erknemers wordt gevraagd, aldus de heer Ruppert, af stand te doen van overigens gerecht vaardigde verlangens op loongebied, ten einde de wenselijke investeringen mo gelijker te maken, tot wiens eigendom behoort dit geïnvesteerde kapitaal dan en aan wie is verantwoording schuldig over het daarover gevoerde beleid? Tot dusver, zo zei hij, nor steeds de aan deelhouders. Over deze, volgens de heer Ruppert, zeer relevante problematiek zwijgt de industrial'satienota echter. Het moet volgens hem wel betreurd wor den, dat het huidige kabinet over deze problematiek blijft zwijgen. Dinsdagmorgen om half tien is de 77- jarige gepensioneerde timmerman H. J. van O. uit Schalkhaar op de provincia le weg van Deventer naar Raalte bjj het plotseling oversteken door een auto gegrepen en gedood. De in matige gang achter hem rijdende heer D. uit Delft probeerde door remmen en uitwijken nog een ongeluk te voorkomen, maar de wielrijder kwam op de motorkap te recht en sloeg zo hard met zijn hoofd tegen de voorruit, dat hij direct over leed. Professor Auguste Piccard, de be roemde onderzoek van de diepten van de oceaan zal aan het einde van dit jaar, naar zijn zoon Jacques heeft mee gedeeld, voor de ku:t van Californië opnieuw met zijn bathyscaphe duiken. Het weer in ons land staat nu onder invloed van een gebied van hoge lucht druk, dat zich van de Azoren tot aan de Alpen uitstrekt. In dit hogedrukge- bied ontstond op verscheidene plaat sen mist, die in de loop van de ochtend echter snel verdween. Op 1 et noordelijk deel van de oceaan trekt een actieve storing in de richting van de kust van midden Noorwegen. Het hiermee samen hangende front dringt via de Britse eilanden langzaam naar het oosten door, om morgenmiddag wellicht onze kust te bereiken. De activiteit van het front is gering. Het zal waarschijnlijk de bewolking in de loop van de middag iets doen toe nemen, maar voordien verwachten we zonnig en warm weer met nog iets hogere temperaturen dan vandaag. Ook morgen nog mooi strandweer, aanvankelijk vrij zonnig en later met wat meer bewolking. Iets toenemende zuidwestelijke wind. Middagtemp. 22-25 gr. C. eewater ruim 15 gr. C. Vooruit zichten: gunstig zomerweer met wel licht vrijdag iets lagere middagtempe- raturen. De Franse regering zal per eind juli een aantal financiële maatregelen af kondigen, die zijn gericht op het her stel van het begrotingsevenwicht. Hier onder valt een aantal belastingen die zal worden opgelegd aan de „bezit tende groep". Zo zullen speciale belas tingen worden geheven op het bezit van dure auto's en het bouwen van luxe woningen. Tevens wordt een verhoging van de inkomstenbelasting overwogen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te IL15 uur) Aanvankelijk warm en overwe gend zonnig, later echter van het westen uit toenemende bewolking met hier en daar enige motregen en daling van temperatuur. Zwakke tot matige westelijke wind. Zon: 4.31-20.58. Maan: 0.18-14.45. mai. oeersL Station Weer temp. af gel. gisteren 24 uur StocfcüoirD zwaar bew. 21 0.1 Oslo onbewolkt 23 0 Londen licht bew. 27 0 Amsterdam mist 22 0.1 Brussel onbewolkt 24 0 Luxembur onbew. 22 0 Parijs onbew. 24 0 Nice onbew. 25 0 Berlijn half bew. 18 0 FTanlcfun onbew. 23 0 Müncher licht bew. 21 0 Zürich onbew. 24 0 Geneve geh. bew. 24 0 Locarno licht bew. 27 1 Wenen licht bew. 23 0 Innsbruck licht bew. 27 0 Rome licht bew. 33

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1