Akkoord tussen K.L.M.-directie en vliegers Uitbetaling van 2000 ineens en salarisverhoging met 4 procent Jonge Tsjechen gevlucht met sportvliegtuig Vrouw gedood door stroom Zware aardbeving teistert Alaska Schokken gevoeld tot op 2000 kilometer afstand Kardinaal TIEN aan de grens opgehouden Spanning tussen Kerk en regering in Polen Ongewenste geheimzinnigheid üet weer. IJselijk feest in Overveen Luchtlandingen op IS oord-Celehes Na overwonnen moeilijkheden naar Nijmegen Prinselijk paar uit Thailand Nieuw geval van spionage in Bonn Geschenkzending uit Westen de oorzaak Haarlem kan ruim zes miljoen lenen Niet toegestaan voor de reclame Berichten over Julia Rajk tegen gesproken NA RUIM ZES UUR VERGADEREN Het weer in Europa Bosbessenplukkers vonden oorlogstuig HAWAÏ-EILANDEN EN JAPAN VOOR ENORME VLOEDGOLF GEWAARSCHUWD ONDANKS WACHTEND ERE-ESCORTE Secretaresse copieert brieven van parlementsleden Colosseum door bliksem getroffen Foto van Elizabeth II in mijnwerkerspak Met ingang van deze maand wordt het salaris van de K.L.M.-vliegers met gemiddeld vier procent verhoogd. Bo vendien krijgen de ongeveer 650 vliegers, over de 21 maan den die verstreken zijn sinds de Vereniging van K.L.M.- vliegers salaris-eisen indiende, met terugwerkende kracht een salarisverhoging uitbetaald, waarvoor in totaal 1.350.000 gulden is uitgetrokken. Per vlieger komt dat ongeveer neer op een bedrag ineens van 2.000 gulden. Dat is het resultaat van een akkoord, dat gisteren tussen de K.L.M.-directie en de Vereniging van Vliegers is bereikt tijdens een te Utrecht gehouden vergadering met de bemiddelingscommissie, be staande uit de voorzitters van de werkgevers- en werk- nemersvakcentralen. De overeenkomst werd ondertekend, nadat er tijdens de vergadering, die ruim zes uur duurde, nog vrij veel werk was verzet. A?è' MORRISbefore i/wóuf// STURKA SHORTS/PANTALONS Vrij warm Aan zee PONTIAC HORLOGES STUURMAN 8.C0HEN Woordvoerder weigert verdere bijzonderheden 62ste JAARGANG No. 29957 VRIJDAG 11 JULI 1958 (Van onze luchtvaartredacteur) iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimii Enige dagen geleden hebben wij naar aanleiding van het aftreden van drs. V. d. Ploeg als vice-president- directeur van de K.L.M. menen te tnoeten constateren, dat er „something wrong" was in de leiding van ons nationaal luchtvaartbedrijf. Aange zien er uitsluitend „persoonlijke rede nen" voor dit aftreden werden opge geven en beide partijen er verder het zwijgen toe deden, konden wij naar de aard van die redenen slechts gis sen. Alleen werd door drs. v. d. Ploeg uitdrukkelijk verklaard, dat zijn af treden niets te maken had met het nog altijd niet geheel bevredigend op geloste conflict over de vliegerssala rissen. In dit verband lijkt het ons méér dan opmerkelijk, dat wij thans zo kort na de ontslagaanvrage van de economische deskundige van de K.L.M. verrast worden met een mededeling over het bereiken van een verzoe- ningsaccoord door de bemiddelings commissie uit de Stichting van de Arbeid, de K.L.M.-directie en de ver tegenwoordigers van de vliegersver eniging in bedoeld conflict, waarbij besloten werd tot uitkering ineens van 1.35 miljoen aan de vliegers. Een beetje minder geheimzinnigheid over de intieme gang van zaken bij ons nationaal luchtvaartbedrijf zou naar onze mening geen kwaad kunnen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEE. 13439 FERD. BOLSTR 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vrij warm met zonnige perioden en slechts enkele verspreid voor komende buien. Aanvankelijk wei nig wind, later matige wind tussen oost en zuid. Zon: 4.33-20.57. Maan: 1.17-16.49. Nog zomers strandweer maar iets minder bestendig. Morgen plaatselijk kans op een onweersbuitje. Zwakke wind tussen oost en zuid. Temp. overdag ruim 20 gr. C. Zeewater 16 gr. C. Voor uitzichten: nog zomers strandweer met kleine onweerskans. max neersJ Station Weei temp. afgei gisteren 24 uur Stockholm onbewolkt 21 0 Oslo licht bew. 23 0 Kopenhagen licht bew. 23 0 Londen zwaar bew. 24 0 Amsterdam licht bew. 22 0 Brussel onbewolkt 25 0 Luxemburg onbewolkt 25 0 Parui mist 24 0 Nice onbewolkt 28 0 Berlin onbewolkt 26 0 Frankfurt onbewolkt 27 0 Mtlncben onbewolkt 24 0 Zürich onbewolkt 26 0 Geneve onbewolkt 25 0 Locarno onbewolkt 25 Wenen onbewolkt 27 0 tonsbrucz onbewolkt 29 0 «ome half bew. 24 - De bijeenkomst van gisteren was geenszins een formaliteit: van te vo ren stond allerminst vast, dat overeen stemming zou worden bereikt. De vergadering is, naar wij van be trouwbare zijde vernemen, in een pret tige atmosfeer verlopen. De conflict sfeer, die de laatste weken weer bij zonder sterk aanwezig was, lijkt te zijn weggenomen. De president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler en de twee bestuursleden van de Vereni ging van Vliegers, de heren W. F. Bel- link en L. Metz, gaven desgevraagd uiting aan hun grote voldoening, dat uiteindelijk toch een akkoord is bereikt. In een verklaring, die aan het slot van de vergadering is uitgegeven wordt gezegd, dat „zowel de directie als de vliegers in de geest van de slot bepaling van de overeenkomst alles in het werk zullen stellen, dat tot het her stel van het wederzijds vertrouwen en tot het bevorderen van de goede gang van zaken binnen de K.L.M. kan lei den." Directie en vliegers van de K.L.M. z\jn de zes voorzitters van de werkgevers- en werknemersorgani saties, die hun bemiddeling hebben verleend, „bijzonder erkentelijk voor het door hen gevoerde beleid en voor de vele moeite, die zij zich hebben ge troost." De bemiddelingscommissie, die haar arbeid tijdens de vliegersstaking is begonnen, zal thans nog een na der advies uitbrengen over de organi satie van het in de toekomst te voeren overleg. Want, hoewel thans overeen stemming is bereikt, zal over bepaalde punten het overleg tussen directie en vliegers worden voortgezet. De salarisverhoging van de vliegers, die gemiddeld vier procent zal bedra gen, zal worden uitgewerkt in een tech nische herziening van het salarissys teem. Deze salarisverbetering blijft bin nen de grens, welke de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, zoals bekend op „hoogstens vijf procent" heeft gesteld. Zoals bekend eisten de vliegers oor spronkelijk een salarisverhoging van vijftig procent. Een door het Nederlands Economisch Instituut opgesteld rapport wees een salarisachterstand aan van 7.2 procent. Een tegenrapport van prof. i. FHaccou en de heer Th. Cop- pe_s berekende een achterstand van minstens twintig procent. Via de uit spraak van minister Snurhoff en de be middelingscommissie is het nu dus vier procent geworden. Bij de 1.350.000 gulden, die als ver goeding met terugwerkende kracht zal worden uitbetaald, zit een bedrag van 150.000 gulden als „rationalisatievergoe- ding". Dit is een tegemoetkoming voor bepaalde vliegers, die door de invoering van nieuwe types vliegtuigen en door gebruikmaking van verbeterde appara tuur er extra-werk bij hebben gekre gen, doordat de radio-telegrafisten en in sommige gevallen ook de boordwerk tuigkundigen uit de cockpit zijn ver dwenen. Het bedrag van 150.000 gulden heeft betrekking op de afgelopen 21 maanden. Met ingang van 1 januari 1959 willen de piloten nu naast de vier procent salarisverhoging ook een rede lijke vergoeding hebben voor het extra- werk, dat zij verrichten. Ook bij andere luchtvaartmaatschappijen wordt een „rationalisatievergoeding" uitbetaald en vooral bij Britse maatschappijen schijnt deze extra toelage vrij aanzien lijk te zijn. De K.L.M.-directie heeft zich in principe tot het verstrekken van een „rationalisatievergoeding" bereid verklaard. Hoe groot die vergoeding za] zijn is een van de kwesties, die bij het verdere overleg ter sprake komen. Men mag inmiddels verwachten, dat de vakbonden zich op het reeds eerder ingenomen standpunt zullen blijven stel len, dat bij een salarisverhoging voor de K.L.M.-vliegers het overige vliegend personeel een gelijkwaardige salaris verhoging dient te krijgen. Bosbessenplukkers hebben in de Apel- doornse bossen weer oorlogstuig ge vonden. Zij troffen ruim 100 geweer patronen en enige mortiergranaten aan, die vermoedelijk door de bezetters zijn achter gelaten. De mijnopruimingsdienst zal zich belasten met het opruimen van het gevaarlijke oorlogstuig. De katholieke schooljeugd van Overveen beleefde gisterochtend een van de mooiste uren van haar leven. De jongens en meisjes, die vroeg uit de veren waren gesprongen en tussen half zeven en zeven uur naar de kern. gingen, troffen op de Korte Zijlweg nabij de Hospesbrug twee jongens aan, die iedereen zomaar een ijsco aanboden. De jeugd en andere voor bijgangers, maakten van het aanbod een dankbaar gebruik en deden zich tegoed aan al die ijssies. Toen het ijsfeest voorbij was, en de gulle jon gens verdwenen waren, kwam de politie eraan te pas, die moest vast stellen dat de twee jongelui een ijs- conservator hadden opengebroken en 140 ij sco's hadden gestolen. De politie van Overveen wil nu graag inlich tingen hebben over de twee gulle dieven, die de eigenaar van de con servator een ijselijke strop hebben bezorgd. Eenheden van de luchtlandingstroe pen van de Indonesische regering heb ben, volgens een bericht van radio Dja karta, een luchtlanding uitgevoerd in het laatste gebied dat in Noord-Celebes nog in handen van de opstandelingen is, n.I. te Tondano, Tomohon en Sa- rio. De troepen van de regering werden naar de omgeving Van het meer van Tondano vervoerd in B-25 bombarde mentsvliegtuigen en daar neergelaten. Vanuit het landingsterrein rukken zij thans op naar de drie genoemde plaat sen, aldus meldt het A.N.P. Intussen hebben infanterie-eenheden, die vanuit Air Madidih opereerden, een dessa be reikt op 5 km afstand van Tondano. Twee jonge Tsjechen, de achttienja rige Paul Skreta en de zeventienjarige Miroslav Pesak, zijn met een tweeper soonssportvliegtuigje van Königgratz, ca. 80 km van Praag, naar West-Duits- land gevlogen en hebben daar politiek asyl gevraagd. Skreta probeerde het toestelletje eerst in een park bij het zwembad van Alberg aan de grond te zetten, maar landde ten slotte in een korenveld bij dit plaatsje. Het toestel sloeg over de kop. Skreta kreeg enige lichte hoofdwonden. Bij werkzaamheden in een niet al te best verlichte bijkeuken is de 26-jarige mevrouw W. Hinzen-Sonnemans, wo nende aan de Hoogstraat te Hom, don derdagnamiddag omstreeks half vier in aanraking gekomen met elektri sche stroom en daarbij op slag gedood. Aangenomen wordt, dat mevrouw H. een onbeschermd gedeelte van een ge- improviseerde elektrische leiding of fit ting van een lamp heeft aangeraakt. Het slachtoffer was gehuwd en had geen kinderen. i Seismologen in verscheidene delen van de wereld hebben gisteren een hevige aardbeving geregistreerd, waarvan het epicentrum in de Golf van Alaska is gelegen. De aardbeving behoort tot de grootste uit de geschiede nis. De schokken werden tot in Seattle in het noordwesten van de Ver enigde Staten gevoeld. Deze stad ligt tweeduizend kilometer van het epi centrum. Minstens drie personen zijn bij de ramp om het leven gekomen. Stukken van gletschers en ook delen van eilanden zijn door de zee ver zwolgen. Het opperbevel van de Amerikaanse luchtmacht heeft onmiddel lijk waarschuwingen doen uitgaan naar de Hawaï-eilanden en naar Japan in verband met de nadering van een enorme vloedgolf, die het gevolg is van de aardbeving. Eerst thans bereikten ons deze foto's van de landing door mariniers van de centrale Indonesische regering in Djakarta op de kust van Noord-Celebes bij het vissersdorpje Wori. Al is Menado inmiddels gevallen, toch schijnt de strijd nog voort te gaan. Boven: mariniers verlaten een landingsvaartuig om in kleine bootjes bij Wori te landen. Onder: mariniers wachten in het bos bij Wori op de komst van regeringsgezinde burgers, die hen moeten helpen bij de strijd tegen de opstandelingen. (Van onze correspondent) Zijne Eminentie Thomas kardinaal Tien is donderdagavond in ons land aangekomen om het nationaal Maria- congres in Nijmegen bij te wonen. Aan de Nederlandse grens bij Wyler stond een ere-escorte van de rijkspolitie ge reed om de kardinaal naar het ont vangstcentrum in Berg en Dal te bege leiden, maar de politiemannen konden hun motoren gevoeglijk stop zetten, omdat er enige moeilijkheden dreig den bij de grensoverschrijding van de kardinaal. Weliswaar was de komst van Zijne Eminentie aan de grens bekend, maar j klaarblijkelijk was niet iedereen op de hoogte, zodat de dienstdoende mare chaussees ietwat onwennig naar het pas poort van de kardinaal stonden te kijken. Aanvankelijk werd het voor een Chinees paspoort versleten, waarop voor binnen komst in Nederland een visum vereist wordt. Toen duidelijk werd gemaakt, dat het hier een Vaticaans paspoort betrof, waarop geen visum nodig is, bleek de grensbewaking ondanks het wachtend ere-escorte nog niet over tuigd, zodat er eerst nog een ijlgesprek met Den Haag gevoerd moest worden. Daarna pas ging de slagboom omhoog... In het groot hotel Berg en Dal werd Zijne Eminentie door verschillende ker kelijke en burgerlijke hoogwaardigheids bekleders ontvangen, onder wie de bis schop van 's Hertogenbosch, mgr. W P. A. M. Mutsaerts; deken mgr. C. j' E. N. van Dijck van Nijmegen en de burgemeesters van Nijmegen, Ubber- gen en Groesbeek. De voorzitter van de stichting Nationaal Maria Congres Das foor Arth. Schelstraete SSS spfak Vhlt Frans een welkomstwoord, dat door de kardinaal m het Chinees werd be antwoord. Een tolk vertaalde de toe spraak, waarin kardinaal Tien vooral om begrip voor de verdrukte kerk in Chi na vroeg, in het Duits. Later op de avond vertrok kardinaal Tien naar Nij megen, waar hij tijdens de congresda gen zal verblijven. iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimiiiiiiiiniiiiiiiimmiiiiiiiiiii (Van onze correspondent in Bonn) In het Westduitse parlementsgebouw te Bonn, het „Bundeshaus", is een geval van vermoedelijke spionage ontdekt. De procureur-generaal van West-Duitsland heeft in verband daarmede een in het „Bundeshaus" voor verschillende „Ab- geordnete" werkzame secretaresse laten arresteren. De betreffende jongedame placht geheime documenten, die door het ministerie van defensie aan de leden van de commissie voor defensiezaken van de Bondsdag werden gezonden, 's avonds mee naar huis te nemen om ze te copiëren. Dit kwam aan het licht, toen een bonasdaglid plotseling afzag van een rustig weekeinde en in plaats daarvan besloot om de zaterdag en zondag te besteden aan het doorwerken van een aantal stukken. Die bleken echter te zijn verdwenen. Het bondsdaglid begon pas verdenking te koesteren, toen dezelfde stukken 's maandagmorgens weer netjes op hun plaats in zijn schrijftafellade la gen. Hij stelde de Westduitse geheime dienst van zijn bevindingen op de hoog te, die toen een paar nieuwe „geheime" stukken klaarmaakte en als lokmiddel in het schrijfbureau legde. Westduitse agenten hielden het betreffende kan toortje in de gaten en konden op die manier ontdekken, wie de documenten liet verdwijnen. In haar woning werd de secretaresse volgens de „Neue Rhein Zeitung" gearresteerd, tezamen met haar helper, die zich onledig hield met het copiëren van de geheime stuk ken en de doorverkoop daarvan, ver moedelijk naar landen van het commu nistische blok. Het Colosseum te Home is tijdens een heitig onweer donderdag door de bliksem getroffen. Een groot blok steen werd losgeslagen en viel omlaag. De Orandweti verwijderde verschillen de bouwvallige stukken metselwerk en de politie zette het terrein af. Advertentie O.U»! JUWELIERS Houtplein IS - HORLOGERS Donderdag arriveerden Prins Schula van Thailand en zijn gemalin in ons lana voor een kort bezoek als gasten van het Nederlandse Koninklijke Paar. Men ziet de hoge gasten hier op Schiphol. De verhouding tussen de Kerk en de Poolse regering is de laatste tijd meer en meer gespannen, tengevolge van de verdeling van levensmiddelen, welke de Amerikaanse katholieken de Poolse ka tholieken hebben gezonden. Voorheen waren deze zendingen vrij van invoer rechten, terwijl de Kerk zelf de goede ren onder de gelovigen verdeelde. Thans heeft de Poolse regering bepaald dat de vrije invoer slechts mogelijk is, wan neer de verdeling geschiedt door het so ciaal comité, dat uit vertegenwoor digers van Kerk en Staat bestaat. Kar dinaal Wyszynski, primaat van Po len, heeft deze voorwaarde afgewezen. Het Poolse weekblad ,,De week in Polen" heeft zich over het zenden van levensmiddelen door Amerikaanse ka tholieken uitgelaten als zijnde een po ging om het gezag van de Poolse re gering te ondermijnen en een wig te drij ven tussen de regering en de Kerk. De ze aktie van de Amerikaanse katholie ken, zo vervolgt het blad, berust niet op ware naastenliefde, maar heeft slechts politieke doeleinden op het oog. Men wil onder alle omstandigheden verdeeldheid brengen onder het volk van Polen, besluit het blad. Van de zijde der Kerk worden de toenemende moeilijkheden des te meer betreurd omdat enerzijds de levensmiddelen bederven en ander zijds de houding van de progressieve katholieken nieuwe spanningen tus sen Kerk en Staat oproept. In 1950 belastten de communisten de Pax-beweging met de liefdadigheids werken, terwijl de Kerk verd uitgescha keld. Na de reorganisatie in de Poolse regering in oktober 1956 nam de Kerk de zorg voor de Caritaswerken van de Pax-beweging weer op zich. Ook thans nog wil Zij Haar recht in deze blijven verdedigen, aldus meldt het KNP. De gemeente Haarlem heeft een geldlening aangeboden gekregen van 6.315.000tegen een rente van 434 pet. De opbrengst van de lening zal wor den benut voor het financieren van kapitaalsuitgaven. De lening is aange boden tegen een koers van 100 pet, onder aftrek van 2 pet bereidstellings- provisie. B. en W. van Haarlem stel len de raad voor deze lening te aan vaarden. Een seismoloog van de universiteit van Washington heeft verklaard, dat de aardbeving in Alaska de hevigste is, die daar ooit is geregistreerd. „Zij duur de vijf volle uren", zei hij, „en ze was zo hevig, dat onze instrumenten er on klaar door werden". Twee kustvaarders en een watervlieg tuig zoeken de Lituya baai in Alaska af, on ongeveer 250 km ten westen van Juneau, naar het vissersvaartuig „Sun- more". De „Sunmore", met twee mensen aan boord, werd het laatst gezien, toen het vaartuig „over een landtong van 13 me ter voer", worstelende met geweldige golven. V De Britse raad voor bedrijfsveiligheid heeft van Buckingham Palace geen toe stemming gekregen voor het reprod» ceren van een foto van koningin Eliza beth in mijnwerkerskleding op aanplak biljetten. Deze foto, waarop de koningin in veiligheidskleren, met helm, speciale laarzen en mijnwerkerslamp staat af gebeeld, is genomen tijdens een be zoek dat zij de vorige week aan een Schotse kolenmijn bracht. De raad had de foto willen gebruiken om propagan da te maken voor het gebruik van de speciale veiligheidskleding. De voorzitter van de raad, Hodge, ver klaarde gisteravond „bitter teleurge steld" en „geschokt" te zijn door de weigering. Een woordvoerder van de Hongaarse regering heeft de berichten tegenge sproken, dat mevrouw Julia Rajk. de weduwe van de voormalige minister van binnen- en buitenlandse zaken Lasz- io Rajk, na een geheim proces zou zijn terechtgesteld. Hij noemde deze berich ten leugens. De woordvoerder weigerde evenwel te antwoorden op de vragen of mevrouw Rajk terecht heeft gestaan en zo ja of zij een andere straf dan de doodstraf heeft gekregen. Van alle geruchten, die over een proces tegen mevrouw Rajk en vier anderen de ronde hebben gedaan, lijkt volgens welingelichte kringen te Boeda pest het bericht, dat mevrouw Rajk tot tien of twaalf jaar gevangenisstraf is veroordeeld, het meest aannemelijke, aldus meldt Reuter. ADVERTENTIETARIEF 78 cents oer millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m hoogte De administratie behoudt rich het rechi voor edvertentlën eventueel tonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 pei maand I 7 90 per kwartaal Voor klachten ovet de bezorging na 5.58 uur avonds tel 21544 BUREAU SMEDESTRAAI 5 HAARLEM Telefoon Redactie 71544 Advertenties 71543 Abonnementen 7O8O0 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestreal 171. tel 4790 Bijkantoor en Red llmulden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 1. W Boerrlgter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. RUN en W Sevsrtn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1