Grote beunhazerij op het gebied van het geven van autorijlessen Jan Buis uit Hoofddorp kreeg zijn eerste rol eigen behang in Nederland nu f 1 - Een tactiek Tweede Kamer tot derde dinsdag in september op zomerreces CAPE CANAVERAL Hoofdkwartier van en geleide projectielen m NIVEA Organisaties dringen aan op vestigingsregeling Eerherstel van Rakosi en Gerö Voortaan jaarlijkse dessin-wedstrijd Zijn eigen behang Jaloerse minnaar wierp meisje met zoutzuur Vervroegd verlof voor militairen op herhaling Gebied met overwegend jonge mensen Parlementair onderzoek naar aan koopbeleid gaat door Diergeneeskunde ook na gym.-A? Raketneus met muis zoek .<w. £)c Moeste ijoew Kinderen ontwerpen hun eigen behang" Jan Buis Anderhalf jaar geëist Nederlandse jongen in Oostenrijk verdronken 5-jarige meisje ver dronken ^arettes Bij wijze van proef king size and normal size Bouwpastoor in conflict met justitie Pool in strijd met loterijwet VRIJDAG 11 JULI 1958 PAGINA - Diepe teleurstelling heerst in de kringen der georganiseerde autorij- Bchoolhouders. Bij de recente wijzigingen van het wegenverkeersreglement is in artikel 3 geen wijziging gebracht in het voorschrift over het „bestu ren onder toezicht". Afgaande op toezeggingen van de minister van verkeer en waterstaat in de Eerste en Tweede Kamer, dat voor dit rijden onder toe zicht een speciaal rijbewijs voor de toezichthouder verplicht zou worden, hoopten de organisaties op althans enige verbetering in het bedrijf en voor de verkeersveiligheid. Advertentie MÊÊÊÊÊIÈËÈÊmm 3IIIIIII Qu»Vtty^nree<} 4 Heerlijk zonnen waar U ook bent zonnebrand creme (vetvrij) RAKETTEN VUE6EN OVER DE OCEAAN ~N.Vbrk- KIND GEDOOD DOOR WASMACHINE GELE^Ell^BOJECTfELFN -Ti.ofnesflw 'i, Japen C0fiG0f»L reikwijdte 24Otengewöf54«5ki)0 VWGW5R0 22* tmo, Proef desondanks „volledig succes" Het te Wenen uitgegeven Hongaarse blad „Magyar Hirado" meldt volgens Reuter, dat er te Boedapest voorberei dingen worden getroffen voor de terug keer en het eerherstel van Matyas Ra kosi en Ernö Gerö, communistenleiders uit het Stalinistische tijdperk. Volgens het blad heeft het uit Boedapest verno men, dat op vergaderingen van partijaf delingen en in fabrieken de rol van Ra- kosi, die premier is geweest, en van Gerö, Rokasi's economische adviseur, in op voor deze communistenleiders gun stige wijze wordt uiteengezet. Rakosi en Gerö vluchtten tijdens de opstand in 1956 naar de Sowjet-Unie, waar zij se; dertdien hebben gewoond. Advertentie Naar wij te bevoegder plaatse ver nemen is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten, laatstelijk plaatsvervangend secretaris-generaal van de N.A.V.O. te Parijs, tot harer majes- teits buitengewoon ambassadeur te Lon den, tevens bij de republiek IJsland. Het is op het ogenblik zo, dat ieder een autorijles mag geven. Dit is voor velen aanleiding vrije tijd en autootje een beetje produktief te gaan maken, zonder dat zij zich bepaaldelijk ver diept hebben in verkeersproblemen en theoretisch en technisch onderwijs. Ge volg daarvan zijn bijzonder slechte resul taten bij het afleggen van de rijproeven en het „afleveren" van verkeers-on- rijpe automobilisten. De georganiseerde rijschoolhouders In de algemene bond A.B.A.N., de bond voor bedrijfsautohouders B.B.N., de bond van autohandelaren en garage houders B.O.V.A.G. en de federatie van Nederlandse organisaties van personen vervoer F.N.O.P. daarentegen hebben in de afgelopen jaren hun uiterste best gedaan om de vakkennis van hun leden te verhogen. Door het geven van cur sussen en door het stellen van steeds hogere lidmaatschapseisen ook t.a.v. persoon en optreden trachten zij het peil van de autorijscholen te verbete ren. Deze werkzaamheden zijn niet zon der vrucht gebleven. Het bestaan ech ter van goede, doch onbeschermde scholen heeft vele lieden met minder vakkennis er toe verleid ook maar een schooltje, bjj voorkeur in de vrije tijd, te beginnen. De organisaties der door de bonden erkende rijschoolhouders zien dit zeer ongaarne, omdat het ge middelde lespeil daardoor direkt ge schaad wordt en de verkeersveiligheid door minder deskundig en intensief op geleide automobilisten belangrijk wordt geschaad. In tal van gevallen wordt het „rij bewijs in tien lessen gegarandeerd". De organisaties noemen dit boerenbedrog en een aanslag op de verkeersveilig heid. Aangezien het wettelijk verplicht stel len van een vakexamen voor rijschool houders en instrukteurs stuit op ar tikel 208 van de grondwet, dat de vrij heid van onderwijs waarborgt, werd naar een weg gezocht om de belangen van de verkeersveiligheid, de leerlin gen en de rijschoolhouders beter te ver zekeren. Die oplossing werd gezien in het voorschrijven van een speciaal rij bewijs voor „rijden onder toezicht". De minister van verkeer en water staat heeft zijn toezegging tot wijzigen van het wegenverkeersreglement niet gestand kunnen doen t.a.v. dit rijbewijs. De minister heeft de kwestie thans weer in studie. De organisaties der rijschoolhouders, die deze affaire tijdens een perconfe rentie uit de doeken deden, vrezen thans, dat deze studie in de ijskast zal belanden. Zij zullen nu bij de minister van economische zaken opnieuw op een vestigingsregeling aandringen. Anno 1771 v - /V j Exclusief Wildrestaurant De pleisterplaats waar Napoleon reeds gast was a. d. hoofdweg Afnherrv- Apeldoorn BEEKBERGEN Tel K 6766 580 Het was gistermiddag om drie uur een groots moment voor de twaalfja rige Jan Buis uit Hoofddorp, toen hij met een druk op de knop in een grote behangselpapierfabriek in Huizen de machine in werking zette, die het door hemzelf ontworpen behang zou gaan fabriceren. Burgemeester mr. P. van Driel van Huizen was met zijn echge- note naar de fabriek gekomen om zelf de plechtigheid bij te wonen. De klas genootjes van Jan Buis waren met de bus naar Huizen gekomen en natuurlijk waren ook zijn ouders van de partij. En om het indrukwekkende moment he lemaal volmaakt te maken, waren daar de mensen van de Nederlandse Radio Unie en van Polygoon en een niet te tellen aantal vertegenwoordigers van de vaderlandse pers. Acht minuten nadat Jan Buis op de knop had gedrukt, bereikte het nieuwe behang via de droogkamers het einde van de machine en kon burgemeester Van Driel de katheder beklimmen om Jan en zijn ouders geluk te wensen met het resultaat van de dessin-ontwerp- strijd, die de behangselfabriek in sa menwerking met de Amsterdamse Huis houdbeurs had uitgeschreven. Het ging erom een kinderkamer-behang te ontwerpen. Niet minder dan 4200 inzen dingen kwamen binnen en Jan Buis' ontwerp kreeg de eerste prijs: een pracht van een fiets en een bedrag van 500,-, dat vader en moeder Buis veilig op het spaarbankboekje van Jan lieten overschrijven. De kleine, donker- ogige Chiquita Lieuw Jen Tai uit Utrecht, tien jaar oud, behaalde de tweede prijs, en Pia Weber uit Den Haag, ook tien jaar oud, kreeg de derde. Burgemeester Van Driel maakte van de gelegenheid gistermiddag ge bruik om te wijzen op een historische verandering, die zich in Huizen heeft voltrokken: Van arm Zuiderzee-vissers- plaatsje, is het een welvarende foren sengemeente geworden met industrieel karakter. Toen in 1918 de Wet op de Afsluiting van de Zuiderzee door het Parlement werd aangenomen, begon Huizen onmiddellijk met de herscho ling van zijn beroepsbevolking. Toen daarna de industrie naar Huizens gunst kwam dingen, kon de gemeente behalve zijn gunstige ligging en geschik te grond, ook vakbekwaam personeel aanbieden. Met het initiatief van de behang selfabriek was de burgemeester erg in zijn nopjes. Hij herinnerde e™®?' dat de fabriek op dit gebied steeds Jan Buis keek gis termiddag in Hui zen of het hem allemaal niet aan ging. Wat wil je ook: een magere jongen van twaalf jaar met een grap pig, lang gezicht onder een blonde kuif. En zo'n jon gen moet dan het middelpunt zijn van een fikse plechtig heid. Er waren ge noeg mensen, die belangrijker waren dan hij, meende hij zelf en daarom hield hij zich maar wat gedekt temid den van zijn klas genootjes. Toch was die plechtigheid te zijner ere georgani seerd, want Jan Buis ontwierp een eigen kinderbehang. Zijn ontwerp werd be kroond met de eerste prijs in een wedstrijd, die een behangselfabriek samen met de Am sterdamse Huis houdbeurs had ge organiseerd. Van de 4200 inzenders werd Jan Buis nummer één. tiet was alsof hij er zelf van schrok. Pus.. c wat^h^aedaan had, samen met een heleboel kinderen uit het hele land meeaedongen naar een prijs. Voor Jan was het eigenlijk alleen maar spel aeweest die hele wedstrijd. Hij tekent nu eenmaal graag en hij vindt het leuk om dieren en poppetjes op papier te zetten. Gewoon, omdat zijn innaensziel zich nu eenmaal uiten moet. En toen kwam ineens de uitslag van die wedstrijd: Jan Buis werd eerste. Voortaan zou het „behang van Jan heel wat Nederlandse kinderkamers gaan sieren: giraffen, paarden en allerlei andere koppen. De behangselfabriek heeft tenminste het plan om, voorlopig vijftig kilometer van het nieuwe kinderbehang te vervaardigen. Jans vader glundert, als men het over zijn succesvolle zoon heeft, hij betwijfelt of de gave van zijn zoon een kwestie van erfelijkheid is. Zeker, hij tekent graag en heeft er ook ambtshalve mee te makenwant hy IS bouwkundig opzichter bij de Dienst voor Cppenbare Werken in Hoofddorp. Maar bij hem zit^het toch niet zo diep als het bij Jan schijnt te zitten. Het is natuurlijk nog helemaal de vraag hoe of het zich bij Jan ontwikkelen zal. Hij is nog zo jong en hij kan nog alle kanten uit. Voorlopig gaat hij naar het Coornhertlyceum in Haarlem, waar hy juist dezer dagen voor het toelatingsexamen geslaagd is. Tweehonderdvijftig kandidaten en er was slechts plaats voor honderdvijfentwintig leerlingen. Maar goed, Jan heeft het gehaald. Op het Coornhertlyceum krijgt hij natuurlijk alle gelegenheid om zijn begaafdheid op tekengebied verder te ontwikkelen. Maar misschien gaat hij ook wel de technische kant op. Want hij houdt ervan om te knutselen. Hij heeft al verschillende radiootjes gebouwd en hij heeft er evenveel plezier in als in tekenen. „Het is ook niet zo belangrijk" zegt de heer Buis. Laat de jongen zichzelf zijn en zich ontwikkelen in de richting die het beste voor hem is." Gelukkig is Jan nogal onverstoorbaar. Hij gaat rustig zijn eigen gang. Ook de plechtige gebeurtenissen van gisteren hebben zijn hoofd niet op hol gebracht. Met grote, ondeugende ogen stond hij te kijken, toen hij met een druk op de knop de machine in werking zette. Hfj wilde alles weten over de machine en zijn weetgierigheid was niet te ver zadigen. „Kan wel zijn. We zullen wel eens zien," bromde Jan, toen burge meester Van Driel uit Huizen uitriep, dat Jan een genie was en dat hij zijn best moest doen om zijn gave tot ontwikkeling ie brengen. Voorlopig wacht het lyceum in Haarlem. Afgezien natuurlijk van die fiets, die hij gewonnen heeft. En die vijfhonderd gulden op zijn spaarbankboekje. „Tof joh!" roept Jan, terwijl hij terugholt naar zijn klasgenootjes van de Hoofddorpse Koningin Wilhelmlnaschool. Tenslotte worden er kogelflesjes rondgedeeld. World famous aramount nieuwe ideeën voorstaat. Al in 1924 schreef zij een eerste ontwerp-wed- strijd uit onder kunstenaars en dat heeft tot belangrijke resultaten ge leid. Zelfs de beroemde Berlage heeft in z ik een wedstrijd eens een Prils behaald. De burgemeester kondigde aan, dat het de bedoeling van de di rectie is om de kinderbehang-ont- werpwedstrijd jaarlijks te herhalen. Daarop werd de eerste rol „behang van Jan" gedraaid en aan de burge meester ter hand gesteld, die hem op zijn beurt aan de gelukkige prijswin naar overhandigde. Jan glom van trots. „Is het behang toch al goed droog, informeerde mr. Van Driel bij een van de werklieden. „Tot achter zn oren, burgemeester", luidde het prompte antwoord. En nadat Jan en zijn ouders door de burgemeester waren gecompli menteerd, drong de klas van Jan naar, voren om „vers van t machien een stuk van het behang van Jan te be machtigen. Met lappen kleurig be hangselpapier rolde de bende de bus weer in, op weg naar huis. Het behang, dat Jan Buis uit Hoofd dorp ontworpen heeft, ïs speciaal be doeld om kinderkamers te sieren. „Laat kinderen zich spontaan en ongeremd uiten, zodat we kunnen zien in welke omgeving ze zich het beste thuis voe len", heeft de heer W. Kranendonk, di recteur van de fabriek gedacht. En hij schreef een wedstrijd uit, zodat het beste, meest artistieke en het best pro- duceerbare ontwerp bekroond kon wor den. Jan Buis heeft een ontwerp ge maakt van giraffen en paarden in de kleuren groen, zwart en rood. De die- renrijen worden afgewisseld met men sen- en dierenkoppen. (Van onze correspondent) De officier van justitie bij de Gronin ger Rechtbank, jhr. mr. A. H. S. van der Wijck, eiste donderdag tegen een 23-ja- rige vertegenwoordiger uit Hoogezand, die uit jaloezie zijn gewezen meisje, blij kens de tenlastelegging, zoutzuur in het gezicht had gegooid, anderhalf jaar ge vangenisstraf en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. „Dit is een gevaarlijk mens, sterk ver minderd toerekeningsvatbaar en te ge vaarlijk om op de maatschappij te wor den losgelaten," aldus de officier. Ver dachte had al eerder dit meisje, nadat zij de verkering had uitgemaakt, mis handeld. Nog onlangs diende deze zaak in hoger beroep voor het Gerechtshof te Leeuwarden. Ook stuurde hij haar regelmatig dreigbrieven. In de namid dag van 14 maart j.l. kwam het meisje van haar werk in Groningen. Ze werkte tezamen met haar moeder bij een con fectiefabriek. Op weg naar de bus, waarmee moeder en dochter naar huis zouden terugkeren, zagen ze aan de Nieuweweg verdachte aankomen. Toen hij passeerde wierp hij plotseling de in houd van een flesje in het gezicht van het meisje. Het bleek zoutzuur te zijn. Het meisje werd onmiddellijk overge bracht naar het Akademisch Zieken huis. Door een gelukkig toeval was er geen blijvend letsel. Verdachte, die te genover de politie een volledige bekente nis had afgelegd, ontkende ter zitting. Hij kwam aandragen met een onbeken de, een zekere „Kees" die tegen beta ling van f 25,- op verzoek van verdach te deze laffe daad had verricht. Maar moeder en dochter wisten wel beter. Ze kenden verdachte te goed. De raadsman mr. Yspeert was van oordeel dat deze verdachte niet in een gevangenis thuis hoort. Hij is patiënt en moet zo snel mogelijk uit het. Huis van Bewaring worden gehaald. Hij bepleitte ontslag van rechtsvervolging en al dan niet voorwaardelijk ter beschikkingstel ling van de regering. Maar de door de officier van justitie gevraagde gevan genisstraf vond hij met op zijn plaats. De rechtbank zal op vrijdag 18 juli a.s. uitspraak doen. Bij het zwemmen in het Zellermeer in Oostenrijk is donderdag de zestienja rige technische tekenaar Th. S. uit Gaanderen, gemeente Doetinchem, ver dronken. De jongen, was een uitstekend zwemmer. Vermoed wordt dat hij in het water een hartaanval heeft gekre gen. Drie artsen uit het ziekenhuis van Zeil pasten vergeefs kunstmatige adem haling toe. De jongeman bracht met twee collega's in Oostenrijk zijn vakan tie door. Het stoffelijk overschot zal naar Gaanderen worden overgebracht. Te Bargercompascuum in zuidoost- Drente is donderdagnamiddag om streeks halfzes het vijfjarige meisje H. B. in een zijkanaal van het Oosterdiep verdronken. De vader had het meisje en haar jongere broertje meegenomen naar het weiland, waar hij moest mel ken. Toen hij het meisje miste was het al te laat om haar nog te red den. Na een half uur dreggen werd haar lijkje opgehaald. ^HklCAXj IKHZ/V I VE Vt| Op last van de chef van de generale staf van de Koninklijke Landmacht wordt bij de vijfde divisie momenteel een proef genomen om militairen die herhalingsoefeningen vervullen, met vervroegd verlof naar huis te zenden. De order die onder leiding van de commandant van de vijfde divisie, ge- neraal-ma.'oor W. de Boer wordt uitge voerd, houdt in, dat de bataljonscom mandanten beoordelen welke militairen in de laatste week van de herhalinfs- oefeningen gemist kunnen worden. Deze militairen vertrekken dan ver schillende dagen voor het einde van de herhalingsoefeningen met behoud van bezoldiging met verlof. De proef wordt genomen met het oog op de verveling en de leegloperij die tegen het einde van de herhalingsoefe ningen voorkomen omdat men zich dan voorbereidt op het komende verlof. Wa pen en andere gebruikte materialen moeten worden ingeleverd en de dienst draagt daardoor allerminst een zwaar karakter. De militairen, die niet nood zakelijk meer aanwezig behoeven te zijn, worden dus nu naar huis gestuurd in de laatste week van de herhalings oefeningen. Bjj de proefneming zijn ettelijke duizenden militairen betrokken, die dit jaar in groepen voor herhalings oefeningen opkomen of al opgekomen zijn. Als de proei slaagt bestaat grote kans dat de regeling zal worden uitge breid. Indonesië en de Sovjet-Unie bereiden een akkoord voor over het gebruik van atoomenergie voor vreedzame doel einden, aldus heeft de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken,' Suban- drio, meegedeeld. Het gebruik van kern energie is naar Antara meldt volgens de minister geen luxe voor Indonesië, maar noodzaak. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimHUHHiiiiHHimniiiiimmiiinmi Cp'nbmed Tobacc°^- De Tweede Kamer zal niet meer vergaderen voor de derde dinsdag in september. Wel echter werkt de commissie-Koersen, die een onderzoek in stelt naar het militair aankoopbeleid, deze zomer op volle toeren verder. Deze mededeling van de voorzitter van de Kamer dr. L. Kortenhorst ge schiedde met enige nadruk op het belang van dit onderzoek naar bepaalde details van het beleid der regering. Dr. Kortenhorst zei dat, zonder zich te begeven in de perspectieven van de thans genomen proef, hjj toch de ver wachting kon uitspreken, dat bij voor komende gelegenheden opnieuw naar „dit geduchte controlemiddel" zal wor den gegrepen. Hjj stelde min of meer in het vooruitzicht dat daaromtrent sug gesties zullen volgen wanneer de rap porten der commissie-Koersen gereed '"De commissie-Koersen is ingesteld na aanvaarding van een motie die werd in gediend tijdens de interpellatie over de helmen-affaire op 23 aP™1- Kamer besloot een commissie van onderzoek uit haar eigen leden m te stellen „naar taak organisatie en werkwijze, meer in het bijzonder naar het aankoopbeleid, de efficiency en de verhouding tot de narticuliere industrie bij het Directo raat Materieel Landmacht, het Directo raat Materieel Luchtmacht en de Hoofdafdeling Materieel van het Minis terie van Marine. Het is het werk van deze commissie, dat zich thans achter de schermen in hat kamereebouw voltrekt, dat dr. Kor tenhorst aanleiding heeft gegeven tot deze mededelingen. Dr kortenhorst heeft bij het afscheid van de Kamerleden bij het ingaan van het zomerreces zijn conclusies getrok ken omtrent het verrichte parlementai re werk zowel in als buiten ons land. Hii zei dat de Kamer zonder de uitbrei ding van het ledental tot 150 niet in stalt zou zijn geweest de toenemende werkzaamheden in de parlementaire li chamen van N.A.V.O., Raad van Euro- pa, Westeuropese Urne en E.G.K.S. als mede de interparlementaire Benelux Unie te verrichten. Er moet zelfs al weer worden gezocht naar een nieuwe regeling waardoor de parlementen 20 min mogelijk tegelijkertijd vergaderen. Naar ik heb vernomen van iemand die er alles van weet neemt onze ploeglei der Goldschmidt iedere avond de fiets van Charly Gaul mee naar bed. De gek ke -ent. Wat zou-ie daar nou naee bedoelen? Zelfs de Pel, toch ook wat mans op het gebied van ploegleiden, ging tot zulke dingen, bij mijn weten, nimmer over. Hij mag dan wel eens per ongeluk een fiets hebben opgege ten, maar een. fiets mee naar bed nemen, neen, dat deed hij niet. Daar was hij toch te reëel voor, de Pel. Wat overigens niet wegneemt dat Goldschmidt er wel zijn reden voor zal hebben, voor zijn op het eerste gezicht, nogal vreemde handelwijze. Misschien gaat het hier om een oud Luxemburgs, folkloristisch gebruik. Het zogenaamde fietsen mee naar bed nemen. Dat kan. Waarschijnlijker lijkt het mij echter, dat er sprake is van een nieuw aort tactiek. Niet waar, het kan er om gaan Charly een fikse honger naar de '..ets te be zorgen. Want als zo'n jongen een nacht zijn rijwiel kwijt is ligt hij 's mor gens natuurlijk te tandakken. En dai moeten we juist hebben, nu wij in de bergen zijn. Zie, zo beschouwd moet men het doortastende initiatief van Goldschmidt van harte toejuichen. En ik zou hem zelfs willen toeroepen: Sjeng, jongen, neem ze allemaal mee naar bed, alle fietsen van onze jongens. Misschien kom je dan zelf een beetje krap te liggen, maar een goed ploegleider heeft dat er voor over. En Klaas is er ook nog. Die voelt allicht ook wat voor een fiets of wat tussen de koele lakens. Maar, jongens, vergeet ze nou niet terug te geven, 's morgens hoor. (Van onze Haagse redacteur). In een wetsontwerp, dat de wet tot regeling van het hoger landbouwonder wijs en de hoger-onderwjjswet wil wij zigen, is voorgesteld, dat tot het afleg gen van examens in de faculteit der diergeneeskunde worden toegelaten de bezitters van het einddiploma gymna sium-B, h.b.s.-B en de volledige diplo ma's dei hogere landbouwscholen te Groningen, Dordrecht en Roermond en der Rijks hogere school voor tropische landbouw te Deventer. Naar aanleiding hiervan is door de commissie van rapporteurs uit de Eer ste Kamer de vraag gesteld waarom niet tevens het eindexamen gymnasium A genoemd wordt. Degenen die dit examen hebben afgelegd worden immers wel toegelaten tot het afleggen van examens aan de Landbouwhogeschool Wageningen. Men zou hetzelfde wallen laten gelden voor de examens in de fa culteit der diergeneeskunde. Advertentie AJvCttlUll Ab de zon schijnt, vex brandt B vlugger dan U denkt. Bescherm Uw huid daarom met Nivea zoo- nebrand-cteme.Mooi bruin-zonder pijnlijke ai glimmende huid. Want Nivea zonnebrand-creme is vetvrij. Zo'n tube kunt U gemakkelijk bij U steken. normale tube f 1. grote tube f 1.80 Pastoor W. Beuken, bouwpastoor van de St.-Michaël parochie in het Brabant park in Breda, heeft bezoek gehad van de recherche, die proces verbaal kwam opmaken wegens overtreding van de loterjjwet. Enkele parochianen, te zamen een comité vormend, zjjn diver se akties begonnen ten behoeve van de bouw van de nieuwe kerk. Zo organi seerden zij een Tour de France-pool. In de K.R.O.-gids werd een adverten tie geplaatst, dat K.R.O.-leden daaraan konden deelnemen. De eerste drie ren ners in iedere etappe moesten worden geraden. Inzendingen per briefkaart met enkele kwartjes extra aan postze gels. Er kwam vijftig gulden binnen. De pool was nogal ingewikkeld en viel niet op temidden van de legio soortge lijke pools ir den lande. Maar op het Departement van Justitie was men waakzaam en de officier van Justitie in Breda kreeg opdracht in te grijpen. De schaarse bescheiden en het kleine geldbedrag zijn in beslag genomen. Het organiserende comité beraamt al weer nieuwe plannen. Het is allemaal begonnen met die ou de Chinezen, want 700 jaar geleden be zaten zjj reeds vuurpijlen, die zij waar schijnlijk niet alleen voor vreedzame doeleinden gebruikten. Helaas is er ook hier niets nieuws onder de zon want de raketten van thans zijn niet voor vreed zaam gebruik bestemd, maar voor als de nood eens aan de man mocht komen. Een hard feit in een harde wereld en dagelijks geeft de wereldpers dan ook berichten over de ontwikkeling van ra ketten en het al of niet gelukken van proeven. Bij de raket behoort het proefterrein en in dit verband is Cape Canaveral in de Ver. Staten een „we reldberoemde" naam. Nog nauwelijks zes jaar geleden was dit gebied een on bekende strook grond waar maar een paar dozijn families woonden. Thans is het een gebied waar rond de 14.000 men sen leven, werken en leven in de scha duw van de grote raketten. Het proef terrein van Cape Canaveral drukt dan ook zijn stempel op de gehele streek, waar bijna 80 pet van de bevolking weliswaar uit burgers bestaat, maar die toch op de een of andere wijze betrok ken zijn bij de raketproeven. Wat opvalt bij een bezoek aan de bevolking rond AMERItWS RAKE>TEN3AAN ATLANTISCHE OCEAAN RbdeJarwif# Ascension ATLANTISCHE OCEAAN Cape Canaveral is het grote percenta ge jonge mensen dat hier woont; de moderne techniek schijnt behoefte aan jeugd te hebben. Ook de behoefte aan grond is groot, want thans is de prijs van de grond rond Cape Canaveral ca. 20 x zo duur als een paar jaar gele den! Het is er levendig rond Cape Cana veral, hotels, motels en bioscopen zijn er te vinden, maar soms valt er de stilte als er een raket de lucht in wordt gezonden. Het is de stilte van de af loop van de proefneming en van het grote belang rond de raketten, want elke lancering kost niet alleen miljoe nen dollars, maar kan ook voor de be langhebbende maatschappijen voor bil joenen dollars aan contracten beteke nen. De gehele start van een raket, waarbij men overigens tot op ca. 5 km van het proefterrein mag toekijken, duurt meestal maar een. minuut of vier en dan is de raket verdwenen in het luchtruim. Verdwenen waarheen? Dit kunnen u de controlestations langs de grote rakettenbaan, over bijna de gehele Atlantische Oceaan, vertellen. Want Cape Canaveral is niet alleen proefterrein, maar ook beginpunt van een duizenden kilometers lange afgeba kende raketbaan, zie kaart. Deze baan is afgebakend en de luchtmacht heeft de controle dat de baan vrij is van sche pen, als een raket de reis begint. Wel iswaar vliegen de raketten zeer hoog. maar mislukkingen komen voor, en dus neemt men geen risico. De baan van de raket wordt van minuut tot minuut ge volgd door de controlestations en sche pen etc. Op elk controlestation zitten 100-300 man die een toeslag krijgen voor hun dienst op de eenzame hete eilan den in de oceaan. De raket is nu een maal een strenge hoofdrolspeler die zijn eisen stelt. In bijgaand schema geven wij een overzicht van enkele belangrijke „hoofd rolspelers" in het Amerikaanse pro gramma van raketten en geleide pro jectielen. Tot de bekendste behoort wel de Vanguard, die eigenlijk een samenstel van andere raketten is. De Vanguard lan ceerde de tweede Amerikaanse kunst maan, maar is toch van de zes lanceerpo- gingen vijf maal mislukt. De grote Atlas raket ontplofte bij zijn eerste proefne ming op 11 juni 1957, maar heeft sinds dien reeds diverse geslaagde proefne mingen ondergaan. In de Jupiter vinden wij de „beroemde" die reeds twee Amerikaanse kunstmanen omhoog heeft gebracht. Natuurlijk is de opbouw van een raket- en ge leide-projectielenwapen bijzonder duur. In Driel bij Arnhem is het tweejarig zoontje van de heer S. gedood toen het in aanraking kwam met een onvoldoen de geaarde wasmachine. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek inge steld. AmiwnVmaaB De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld dat de proef met de Thor- Able raket een „volledig succes" is geworden. Het projectiel heeft een af stand van ca. 9.600 km afgelegd en is ergens in het zuidelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan, ten zuidoosten van het eiland Ascunsion, neergestort De kans dat de neus met de muis zal worden teruggevonden is echter bijzonder gering. Drie schepen en talrijke vliegtuigen hebben tot op he den zonder succes het gebied afgezocht waar de neus in zee moet zijn geval len. Vier vliegtuigen hebben de neus In de dampkring zien terugkeren. Amerika heeft dan ook van 1946 af reeds ca. 17 miljard dollar uitgegeven voor het onderzoek en de ontwikkeling van geleide projectielen. Alleen de ontwik keling van de Atlas vroeg ca. 1 mil joen dollar per jaar. Grote bedragen voor een grote hoeveelheid, want alleen de Nike-rajcet bestaat reeds uit 1,5 mil joen onderdelen!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5