Hoon voor winnaar BAFFI Peloton van sukkelt zonder enige strijd Toulouse naar Béziers uitslagen Moeilijke voor De etappe Jongh Briljant oranjeteam blijft Europees honkbalkampioen Duo De Nieuwe-Keulemans is voor de Italianen onoplosbaar probleem i ES 11 MHI Uitrusten onder een brandende zon Volkomen uitgeput over de eindstreep in Beziers Amerikaanse reis is verdiend Piet de Nieuwe beste slagman m zestiende etappe i I Reis naar Spanje FAAS WILKES WEET VAN NIETS 42 landen naar de Olympische Spelen Prijzenregen mm m ZATERDAG 12 JULI 1958 PAGINA 5 De brave Pierino Baffi begreep er niets van. Met de bloemen in de hand, maar het hoofd gebogen, maakte hy vrijdagmiddag in Béziers zijn protocollaire ereronde langs een dolgeworden publiek, dat hem enkele minuten tevoren nog als een vorst had ontvangen. De Italiaan durfde onder het woedende vijandige gefluit nauwelijks een gebaar van triomf te maken Baffi heeft geen plezier beleefd T2JUU-17e E1189 KM. "ad 'AColduMenl700m BÉZIERS f £/ymiXLLANDSEZEEl-~j SéVI?&l lti9-33: lk R°hrbach 13JULI-18eET TIJDRIT OVER 21,5KM. W>1~ LEVEISTO 1895m. CARPENTRAS (Van onze honkbalmedewerker) Als Otto Sterman straks op nieuw sprookjes zal gaan vertel len, zowel voor kinderen als voor grote mensen, zal daar beslist ook een verhaal bij zijn van twee Ne derlandse jongens, die in alle een voud, maar onder druk van een meer dan teinduizendkoppig pu bliek, de basis legden voor een schitterende zege van 52 in de honkbalfinale tegen Italië. Deze zege, bevochten in een strijd die in alle opzichten uitstak boven die krachtmetingen, welke tot dat ogenblik te zien waren ge weest, was de kroon op het werk van Henk Keulemans en Piet de Nieuwe, die in dit Europese toernooi al meer de aan dacht op zich hadden gevestigd, maar in deze finale een niveau be reikten waarvan men wel kan dromen, doch niet mag hopen dit ooit te kunnen bereiken. Zij lap ten hem dit wel, tot grote erger nis van coach Regazzi die een dikke streep zag getrokken door zijn strategie. Immers hy had zijn beste soldaat fris en uitgerust naar de werpersheuvel gezonden, om Nederland, al was het weer met twaalf innings, aan zijn voe ten te krijgen. Hij had zich ook voorgenomen gelijk te komen met het Oranje-team, dat al tweemaal de Europese titel had weggehaald op toernooivelden, waar ook hij en zijn makkers waren versche nen. WSÊÊÊm Zomercompetitie K.N.Z.B. - - gi 1UJU-19eET T78KM CARPENTRAS Nog een kiekje uit de bergen. Op de top van de Col des Ares waarvan het topje het eerst bereikt werd door Favero, gevolgd door Anquetil, Damen en Rohrbach, werd deze foto gemaakt. Coldel Madiéresf^ LeVigan' Gignat 49km Pézenas22km t> ravitaillering Sberq C.du\fenf700m. Béziers CdeR0gues53Om. Nimes IIIHIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIII"IIIIIIIIIIIIIHiilllll De uitslag van de zestiende etappe, van Toulouse naar Béziers over 187 km. is: 1. Baffi, (It.) 5 uur 27 min. 34 sec. (met bonificatie 5.26.34) 2. Dacquay (Parijs N.O.) z.t. (met boni ficatie 5.27.04); 3. Graczyk (Midden Zuid) 5.30.16; 4. Nascimbene (It.) z.t.; 5. Busto (Midden Zuid) z.t.; 6 Wim van Est (Nelux) 5.33.43; 7. Padovan (It.) z.t.; 8. Nencini (It.) z.t.; 9. Tül- ler (Dld./Zwits.) z.t.; 10. Piet van Est (Nelux) z.t.; 11. Planckaert fBeig.iz.t.; 12. Gret (Dld./Zwits.) z.t.; 13. Gilbert Desmet (Belg.) zt' 14 Rolland (Midden Zuid) z t. 15 Gain- che (West Zuidwest) z.t.; 16 Ernzer (Nelux) z.t.; 17. Hoorelbeke' (Pariis N.O.) z.t.; 18. Lamy (Parijs N.O.) zt- 19. Brittain (Intern.) 5.33.43; 20. het peloton met: o.a. Anquetil, Bauvin, Bobet, Darrigade (Fr.), Ferlenghi (It.) Adriaenssens, Brankart, A. Desmet (Belg.), voorts de overige leden van de Nelux-ploeg: (Damen, De Jongh, Kersten, Voorting, Bolzan, Gaul, Schmitz) allen in 5.33.43. Algemeen klassement Ï-. Javero (It.) 74.42.27; 2. Geminiani (Midden Zuid) 74.43.24; 3. Bauvin (Fr.) 74.48.00; 4. G. Desmet (Belg.) 74.48.22; 5. Planckaert (Belg.) 74.51.24; 6 Anquetil (Fr.) 74.51/3; 7. Botella (SpO 74.52.44; 8. Gaul (Nelux) 74.53.08; 9. Robinson (Int.) 74.53.28; 10. Bobet ifï'E 74.53.49; 11. Brankart (Belg.) vl'sHÜ' 12' Adriaenssens (Belg.) 74-55.04; 13. Nencini (It.) 74.55.54; 14. Darrigade (Fr.) 74.56.34; 15 Hoe- Fr 75 01 14- ^'0LÜ2: 17- Bergend 75.01.41; 19.' DelbergheTparij^N o") 75.03.12; 20. Voorting (NeS r\mn, 21. Piet van Est (Neiuxf 75 26. Damen (Nelux) 75.08.23- -ij 'n' Jongh (Nelux) 75.18.10; 32.' Rolzen (Nelux) 75.19.01; 33. Schmitz (Ne lux) 75.21.41; 56. Wim van Est (Ne lux) 75.46.42; 65. Kersten (Nelux) 75.54.32. Puntenklassement 1. Graczyk (Midden-Zuid) 223 pt.; 2. Planckaert (Belg.) 277 pt.; 3. Dar rigade (Fr.) 283 pt.; 4. Bauvin (Fr.) 311 pt.; 5. Gilbert Desmet (Belg.) 328 pt.; 6. Gianche (West Zuid-vest) 338 pt.; 7. Robinson (Int.) 370 pt.; 8. Baffi (It.) 438 pt.; 9. Delberghe (Parijs N.O.) 441 pt.; 10. Anquetil (Fr.) 450 pt.; 11. oevenaers (Belg.) 485 pt.; 12. Piet van Est (Nelux) 497 pt.; 13. Wim van Est (Nelux) 499 pt.; 14. Gerrit Voorting (Nelux) 513 pt. Algemeen ploegenklasscment 1. Frankrijk (Bauvin, Anquetil, Bo bet) 224.33.32; 2. België 224.34.11; 3. Midden Zuid 224.52.34; 4. Nelux (Gaul, Ernzer en Voorting) 224.59.56; 5. Italië 225.05.45; 6. Internationaal 225.24.29; 7. Spanje 225.32.13; 8. Pa rijs N.O, 226.06.12; 9. Zwitsers-Duits 226.10.26; 10. West Zuidwest 226.18.56. van zijn overwinning in de zestiende rit, zijn tweede in deze ronde. Op de zege was echter niets aan te merken, ook al trachten de chauvinistische toeschouwers de jury een deklasse ring van de Italiaan op te dringen. De oorzaak van alle opwinding lag echter niet bij Baffi, maar by diens strijdmakker Dacquay, met wie hij na 107 km een geslaagde ontsnapping had ingezet en die als de beledigde onschuld speculeerde op de licht-ont- vlambare, patriottische gevoelens van de inwoners van Béziers. Wat was gebeurd Baffi en Dacquay be reikten als eersten de smalle, lemen atletiekbaan van het kleine stadion, waarop de renners nog een ronde moesten afleggen. De Paryzenaar zou in de eindsprint kansloos zijn tegen de snelle, slagvaardige Italiaan. Hjj wist het. Daarom deed hij in de voor laatste ronde een wanhoopsdaad. Te gen alle regels in probeerde hy Baffi aan de binnenkant van de baan te passeren. Het plannetje gelukte niet. Baffi sloot het gat tijdig af en Dacquay moest helemaal buitenom proberen weer naast de Italiaan te komen. Toen geschiedde wat niet kon uitblijven. De Parijzenaar trapte woe dend op de pedalen, slipte en sloeg tegen de grónd. Daarna kwam het vijandige geschreeuw en gefluit. Arme Baffi De slotronde van Baffi en Dacquay is overigens het ehige opwindende mo ment geweest van deze zestiende etap pe. Het is eindelijk echt zomer gewor den in de ronde. De zon brandde on barmhartig op de kale, woestijnachti ge vlakte van de Lagamas, die God- det in het routeschema had opgenomen om de renners enige rust te geven na de vermoeienissen van de Pyreneeën. B(j de pompen en de café's langs de weg werd weer een ware slag gele verd; de tuinslangen vol verkwikkend vocht werden attributen waarvoor zelfs de favorieten een extra wending maakten. Voor de rest geloofde de ka ravaan het wel. Alle strijdlust verdwenen Tijdens de 176 km lange rit van Toulouse naar Béziers is niets ge beurd dat de algemene lijn van de ze Tour heeft verstoord. De aanval van de Franse nationalen, door Marcel Bidot reeds voorspeld voor de Pyreneeën, bleef uit, een voudig omdat de tricolores enkele ren ners in hun rijen hadden van wie geen enkele krachtsinspanning kon worden gevergd. Walkowiak bijvoorbeeld, de winnaar van 1956, die op een van de eerste heuveltjes van het overigens vlakke parcours terugviel en daarna nog alleen maar „water, alsjeblieft wa ter" schreeuwde tegen de toeschou wers en die uiteindelijk met een ach terstand van ruim 25 minuten in Bé ziers arriveerde. De Italianen wilden de strijd niet stimuleren, omdat Fa vero in de gele trui reed. Nelux was al lang blij, dat de aanval van de tricolores uitbleef. De Belgen, ver minkt door het uitvallen van Foré en Vlayen, wensten eveneens rust. Daar bij kwam bovendien, dat de regiona le equipe van Geminiani langzamer hand de factor tijd als belangrijkste laat gelden. Kortom: het peloton wenste rust en die rust is er bes'ist geweest. Pas na de ravitaillering te Carcasson ne (90 km) is er enige sl"g gevallen. De regionaal Morvan sprong'weg, maar on middellijk kleefden enkele Italianen aan zijn wiel. Annaert, de onverbeterlijke, probeerde het nog eens, evenals Pado van, diens landgenoot Brenioli, de Span jaard Klanzaneque en Dacquay. Het pe loton, stomverbaasd over deze aktivitei- ten, liet hen niet ver komen. De rust werd snel hersteld. Eindelijk een vlucht Tenslotte waagden Dacquay en Baffi hun kans en zowaar de hoofdmacht liet hen gaan. Het verschil werd vijftien secondpn en lange tijd zag het er naar uit dat de voorsprong niet groter zou worden, maar de hoofdmacht had geen interesse voor de vluchtelingen en de voorsprong groeide steeds duidelijker. Anderhalve minuut, drie minuten en tenslotte zes minuten. Walkowiak en de regionaal Varnajo werden uiteinde lijk de dupe van het tempoverhoging, die het peloton plichtmatig inzette. Op een klein heuveltje temidden van de gele verdorde aarde verloren zijn het Favero, de eerste Italiaan die na Coppi weer een gele trui heeft veroverd in de Tour de France. contact met het peloton en vielen steeds verder terug. Herstel van Graczyk Graczyk, de drager van de groene trui, greep daarna nog de kans om zich te revancheren voor de nederlaag in de Pyreneeën. De positie van Grac zyk in het puntenklassement werd ern stig bedreigd door Bauvin en de snelle sprinter Darrigade. Nu, in een vlakke etappe, wenste Graczyk geen risico te nemen. Vijftig km voor de finish ont vluchtte hij in gezelschap van Busto en Nascimbene, die de Italiaanse zege in "etdagploegenklassement veilig wilden stellen. De drie hadden geluk; het pe loton reageerde niet. Zo kon Graczyk zijn groene trui, waarvoor de dagelijkse rente 50.000 francs is, weer voor enige tü.<? stevig om zijn schouders doen. Hij had bovendien geluk, dat tijdens het gedrang op de baan in Béziers Bauvin ten val kwam, terwijl Darrigade als 29e eindigen. Vrijdagmorgen om tien uur stapte in Toulouse een Nederlander op de trein. Het was Martin van den Borgh en het huilen stond hem nader dan het lachen. De Belgen Vlayen en Foré, de eerste te laat in Toulouse, de andere ziek met een opspelende blindedarm onderweg uitgevallen, waren zijn reisgezellen en ook een beetje zijn helpers, want met de linkerschouder in verband de rönt genfoto's hebben uitgewezen dat het sleutelbeen toch is gebroken kon Van den Borgh met zijn offers moeilijk uit de voeten. „Alles had ik in mijn debuut ver wacht, maar toch niet dat ik op deze manier de koers zou moeten verlaten", zei de lange Martin wat droevig. ,,Het ging juist zo goed. Ik had nog nooit in echte bergen gereden en het was voor mij net zo goed als voor jullie een ver rassing dat ik zo gemakkelijk naar bo ven ging. Het klinkt misschien overdre ven, maar heus ik had gevoel, dat ik me bjj de eerste vijf zou kunnen rijden". Wij zijn in de rit van Toulouse naar Béziers over de gloeiend hete, schaduw loze wegen door de stoffige wijnstreek van de Minervois lange tijd bang ge weest nog een Nederlander te zien uit vallen. Piet de Jongh had slecht gesla pen. Zijn ingewanden waren van streek en in zijn- hotel in Toulouse had hij de nacht meer zittend dan liggend doorge- De Nederlandse renner Martin van den Borgh, die donderdagmiddag, in de vijf tiende etappe van de Tour de France, van Luchon naar Toulouse na een val de strijd moest staken, is vrijdagavond laat uit Frankrijk teruggekeerd in zijn woonplaats Koningsbosch-Echt bij Roer mond. De foto laat zien hoe hartelijk het weerzien met zijn moeder was. bracht. Met de hoge temperatuur en de onvermijdelijke dorst vreesden wij het ergste, maar Piet de Jongh is een harde doorbijter en hij bofte bovendien, dat het peloton er deze dag een wandelrit van maakte. Hij haalde in het peloton met alle Nederlanders en Luxemburgers de finish in Béziers. Maar hij was op, totaal leeggereden en uitgeput, hij had niet durven eten en slechts met de groot ste moeite had hij zich kunnen handha ven. De man uit Made heeft de moed ech ter niet verloren en hij was er vast van overtuigd, dat het zaterdag weer beter zou gaan. Het heeft niet veel gescheeld of de Franse West Zuid West-ploeg was zijn belangrijkste man kwijtgeraakt. Niet Thomin, of Gainche, maar de ploegleider Le Drogo. De gezette Breton zat in de eerste tientallen kilometers naar Toulou se onder zijn enorme zwarte baskische muts uit te kijken, maar de priemende stralen van de zon zochten niet alleen bij de renners doch ook in de volgers karavaan naar slachtoffers. En plotse ling stoof een motorrijder naar voren om de man van de tourradio dokter Dumas te laten oproepen. De ploeglei derswagen van West Zuid West schoof de berm in en Le Drogo werd onder zocht. „Lichte graad van zonnesteek", was de diagnose van de rondedokter. Een tijdlang nam de technische wagen van de roodwitten de plaats van de ploegleidersauto over, maar een klein ploegleider weer langs rijden. Drogo was uurtje later kwam de open wagen van de weer in functie, doch zijn zwarte muts was vervangen door een witte pet. EDOIN Marseille -_r MIDDELLANDSE ZEEzr. Le Ventoux 189um Werper Rimini, de schrik van de Ne derlandse aanval van zondag jongstleden moest en zou het klaren. Onder de ogen van een record aantal bezoekers zou Italië de erepalm moeten wegdra gen. Dat deze opzet niet lukte is te dan ken aan het uitstekend verdedigende spel van Han Urbanus, en aan het fa belachtig optreden van Keulemans en De Nieuwe in aanval en verdediging beide. Dat de duizenden toeschouwers De Nieuwe reeds lang voordat de strijd ten einde was een donderende ovatie brachten voor zijn spel, was een uiting van ongeduld, omdat men bijna niet het moment kon afwachten waarop een officiële huldiging zou plaats vinden. Het zal wel tot de grote raadsels van deze Strijd blijven, waarom Regazzi na de eerste Nederlandse slagbeurt niet z(jn ploeg tot voorzichtigheid heeft ge maand als Keulemans of De Nieuwe het slagperk gingen betreden. Immers al direct had kleine Piet een machtige honkslag het veld ingezonden toen hij voor de eerste maal tegenover Rimini kwam te staan. Misschien is de grote coach niet verontrust geworden omdat hieruit geen moeilijkheden voor hem ontstonden. Vooral ook omdat zijn ploeg direct hierna de leiding nam op een vrije loop en misgrijpen van Geurts, die zich liet verleiden door een zwaaiende Luzi, 01. In de derde slagbeurt begon nen onze landgenoten op de tribunes een beetje sfeer te scheppen. Dit was voor Keulemans, vrije loop, en De Nieuwe aanleiding eens iets te laten zien. Een elegante slag onbereikbaar langs de grond tussen een en twee in leverde de gelijkmaker op. In de zesde inning joeg De Nieuwe de bal weer op een geheel andere plaats tussen de onthutste Italianen. Voordat zij zich wat hersteld hadden wist drs. Herre Kok de honken te bereiken en gaf Regeling een heel nuttige tik, waar door een golf van enthousiasme ont stond. Oranje stond voor. Het had even zijn tegenstanders van de kaart ge speeld. 3—1. Lang duurde het met, want in de gelijkmakende zesde slagbeurt speelden de zuiderlingen op scherp. Dit kwam Urbanus op twee vrije lopen te staan. Toen hij ook nog door Macri met een honkslag werd gepasseerd was het 32. Dit kon Keulemans en de zijnen echter niet ontmoedigen. Opnieuw mocht hij de slagbeurt openen. Hij wist 1 De Nieuwe achter hem stond. w,s«w-«rrj|* Keulemans in actie tijdens de honkbalontmoeting NederlandItalië. De aan voerder van de Nederlanders bereikt het derde honk. Een schitterende honkslag leverde het eerste honk op. Het tweede kreeg hij, ondanks verwoede pogingen uiteraard, en 't was inderdaad De Nieuwe die hem niet in de steek liet, 42. Het stadion kolkte. Deinend begon men te zingen van „houwe zo, houwe zo." Men was beslist wel bereid dit te doen. Urbanus was tenminste onbespeelbaar. Aanval lend wilden echter Keulemans en De Nieuwe nog eenmaal laten zien hoe fnen in gemeenschap punten maakt. Zij gebruikten hiervoor de laatste inning. Het wordt eentonig. Keulemans weer op het honk. Steelt twee en Piet de Nieuwe slaat hem binnen. 5-2. Een hoger score was niet noodzakelijk. De titel was op meer dan schitterende wjjze ge prolongeerd. Men kan zich nu gaan voorbereiden op de reis naar Amerika, die ook de inzet van dit toernooi is ge weest. Een sportblad suggereerde maandag, dat de bekende V.V.V.'er Faas Wilkes, samen met Piet v. d. Kuil, die reehtsbuiten van Ajax, in het geheim een reis naar Spanje zou hebben gemaakt, waarbij het in bei der voornemen had gelegen voor een Spaanse club te gaan spelen. Onbewust van de hem toegedachte trip, vertoefde Faas Wilkes echter op dat mo ment nog in Zweden. Hij is pas terug en ontkende categorisch, dat hij met v. d. Kuil' in Spanje zou zijn geweest.... Het is thans zeker dat 42 landen ver tegenwoordigd zullen zijn by de Olym pische zomerspelen die in 1960 in Rome worden gehouden. Een onderzoek van de inschrijvin gen geeft verder de volgende aantal len wat betreft de deelneming van de landen aan de verschillende takken van sport (in totaal 18). Atletiek: 42 landen, boksen: 37, zwem men: 32, wielrennen: 31, schieten: 31, zeilen: 30, gewichtheffen: 30, worste len: 27, schermen: 27, roeien: 24, gymnastiek: 24, hippische sport: 23,' voetbal: 24, kanosport: 24, waterpolo' 20, hockey: 20, moderne vijfkamp: 18. Van de 90 bij het internationale Olym pische comité aangesloten landen heb ben tot nu toe alleen de Olympische comité's van Barbados en van Salva dor laten weten dat zij om technische redenen waarschijnlijk niet in staat zul len zijn atleten naar Rome af te vaar digen. Prins Bernhard zal volgende maand het internationale concours hippique te Dublin dat van 5 tot en met 9 augus tus wordt gehouden bijwonen. Het Europees honkbalkampioenschap vond een zeer blij slot tijdens de offi ciële prijsuitreiking in Krasnapolsky. De voorzitter van de F.E.B., de Italiaanse prins Steno Borghese sprak nog eens zijn voldoening uit over wat hij noemde „de beste organisatie tot nog toe van alle gehouden Europese kampioenschap pen". Daarmee was het de beurt aan de spelers. Henk Keulemans nam voor Ne derland de legpenning, beschikbaar ge steld door Prins Bernhard voor de win naar van het toernooi, in ontvangst, en daarnaast de Europacup, die Nederland nu to or de derde maal in bezit heeft genomen. Alle spelers van de Neder landse ploeg kregen een kleine beker. Tijdens deze prijsuitreiking ook wer den de gegevens bekend gemaakt, die door een internationale perscommissie zijn vastgesteld. Tot beste werper van het toernooi werd de Italiaan Glorioso uitgeroepen. De beste catcher werd de Italiaan Camerino. De Italianen kre gen nog meer prijzen. De beste binnen velder was volgens de commissie de Ita liaanse kortestop Macri. Tot beste bui- tenvelder werd de Duitser Heller aan gewezen. Piet de Nieuwe sleepte voor Nederland ook een extra prijs weg: hij was de beste slagman, daar bestond geen twijfel over. De beste coach was de Amerikaan Ron Frazier van de Duit se ploeg. Bij het aanwijzen van de spor tiefste ploeg had de internationale com missie een beetje met de handen in het haar gezeten. De drie buitenlanders in deze commissie, een Belg, een Span jaard en een Italiaan, wilden met alle geweld de prijs toekennen aan het pu bliek. Maar dit is ten enenmale onmo- ii en ^aarorn werd uiteindelijk be sloten de plaquette toe te kennen aan de Duitsers en het publiek een zeer -if.rVOlle vermelding te geven. Dat Mario Uttaviani tot de beste verzorger van het toernooi werd uitgeroepen was een ver diende beloning voor het zwoegen van deze kleine Italiaan, die niet alleen de leden van zijn eigen ploeg hielp, maar ook steeds met zijn korte beentjes en de onafscheidelijke emmer water over het veld rende, als een speler van een der andere ploegen assistentie nodig had. De uitslagen van de waterpolowed- strijden gespeeld voor de zomercompe titie van de K.N.Z.B., luiden: heren: hoofdklasse De RobbenGZC 22, AZ PCNeptunus (Arnhem) 41. Eersta klasse a: De DolfijnDWR 52. Eer ste klasse C: 't YNeptunus (Amers foort) 13, RotterdamSleutelstad 9— 1. Dames, eerste klasse: RDZHZC 3—2. LaSenhnelte Valserr ForcyssasselWOn^ j} Pertyt303n^jp® Laraqngyrvn, SfAuban leBuis51 s: Waison 29lonI s .'.4* rad'taillenng Aberg Perty1303m Carpwhas .-. Kv;-.9H ..ïv.»v.M Uitgelaten supporters dragen de spelers van het Nederlandse honkbalnegental naar de kleedkamers, nadat zij met een fraaie overwinning op Italië het Europees kampioenschap honkballen prolongeerden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5