ALFRIED KRUPP bouwt zijn grote concern weer op Spanning tussen Grieken en Turken op Cyprus neemt toe Dr. EISELE de schrik van „het rivier" in Buchenwald Ook experimenten op Nederlandse Joden D ELECTHOLUX de koelkast VOETSCHIMMELS H w S Rattenplaag in Groningen Gevolg van vele moordaanslagen Kijken zonder vergunning Gevangenen waren dodelijk be- angst voor een injectie Wat ging men met hen doen„abspritzen De gasontploffing te Ter Apel SPOTSPIEGEL SPIELÊN WIL BLINDEkXJ MAChEN DIE AUGEN Bestrijding niet effectief 11.000 T.V.-kijkers in overtreding Waarschuwing tegen kettingbrief Strafvervolging tegen directeur Eén jaar geëist tegen dijkgraaf Wegens verduistering Duitsland zal dit jaar geen boter invoeren ZATERDAG 12 JULI 1958 PAGINA 7 Een hinderlijke parasiet, die zich thuis voelt in vochtigheid en warmte IKFIfDE E'SELE mGwhen Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) Terwijl in het debat in het Europese parlement in Straatsburg de Ne derlandse socialistische afgevaar digde de heer Nederhorst kritiek le verde op de Hoge Autoriteit van do K.S.G. voor baar passieve houding ten opzichte van de wederopbouw van het Essense Krupp-concern, werd in Düs- seldorf bekendgemaakt, dat het hoog oven- en mgnbouwbedrijf Rheinhausen A.G. een Kruppse „holding"-maat- schappij en de mijn Essen-Rossen- ray A.G. een Kruppse mijn hun kapitaal hadden vergroot met het doel om binnenkort over te gaan tot aan koop van de aandelen in de Hannover Hannibal een Kruppse mijn. Zowel Rheinhausen als Essen-Ros- senray zijn Krupp-ondernemingen die vallen onder de verkoopplicht, die Alfried Krupp von Bohlen und Halbach na de oorlog werd opgelegd, toen de overwinnende geallieerden besloten, het gigantische Krupp-concern te ont binden. Toen Alfried Krupp von Bohlen und Halbach, de huidige chef van het Huis Krupp, in 1953 voortijdig uit de geallieerde strafgevangenis, waar hij als nazi-topoorlogsmisdadiger in naam van de ganse Duitse zware industrie had gezeten, werd ontslagen, hee" hij zich schriftelijk nogmaals aan deze ver koopplicht gebonden. Hem werd toen een tijdslimiet van vijf jaren opgelegd, die formeel in maart j.l. voorbij was. Intussen heeft Alfried Krupp von Boh len und Halbach al die jaren geen van de onder verkoopdwang staande onder nemingen van de hand gedaan. In ie der geval niet sinds de benoeming van 1 zijn nieuwe „Generalbevollmachtigde", Berthold Beitz, die bij de aanvaarding van de funktie van algemeen bedrijfs leider verklaarde, dat hij van de Krupp se ondernemingen er geen enkele meer zou verkopen en dat hij zou trachten de ontbindingsbepalingen te doen ophef fen. Toen in maart j.l. de vijf jaren om waren, was er dan ook inderdaad in zake verkoop van Krupp-bedrijven niets geschied. Het zou een beetje raar zijn geweest, indien Alfried Krupp von Boh len und Halbach via de Bondsregering in Bonn die bij het verwerven van West-Duitslands soevereiniteit in mei 1955 de verantwoordelijkheid voor de ontbinding van het Krupp-bedrijf mede overnam tot de geallieerde mogend heden het verzoek had moeten richten of hij nog vijf jaren tijd zou kunnen krij gen om de onder verkoopdwang staan de ondernemingen van de hand te doen, 1 nu zich in de afgelopen vijf jaren geen enkele koper die kapitaalkrachtig ge noeg was om de benodigde miljarden op te brengen uit binnen- of buitenland had aangediend. Alfried Krupp von Bohlen und Halbach verwijst naar de K.S.G. als voorbeeld van binding tus sen kolen- en staalondernemingen, niet alleen op nationaal, maar op interna tionaal niveau. „Waarom zij wel en ik niet", kan men Alfried Krupp horen denken. Hij heeft bij de Bondsregering derhalve het verzoek ingediend om bij de geallieerde regeringen te willen be middelen, niet om verlenging van de verkoopplicht, maar om opheffing daar van te verkrijgen. IJlt de samenvlechting van Rheinhau- gen Kssen-Rossenray en Hannover- Hannibal mag men gevoeglijk conclude ren, dat Alfried Krupp en meer nog zijn energieke „Generalbevollmachtig de" Berthold Beitz verwacht, dat de bemiddeling van de Bondsregering suc ces zal hebben en dat men hem niet de zakelijke heraaneensluiting van ko len- en staal-ondernemingen zal onthou den, die men op het supra-nationale vlak van de K.S.G. zo gebiedend acht om de Westeuropese produktie op te voeren. Bovendien hebben Alfried Krupp's rechtsgeleerden nog iets anders ont dekt: in het document dat de baas in maart 1953 bij zijn vrijlating uit de geallieerde oorlogsmisdadigers-gevan- genis in Berlijn-Spandau onderteken de, is de datum eigenlijk helemaal niet zo belangrijk voor de bepaling van de afloop van die vijf jaren, waarbinnen Krupp de onder ver koopdwang staande ondernemingen moest zien kwijt te raken. Deze rechtsgeleerden hebben er op gewe zen, dat de ondernemingen die ten verkoop moesten worden aangebo den, als zelfstandige ondernemingen helemaal niet bestonden. Zij waren een onderdeel van het grote voor oorlogse Krupp-concern, dat een eco nomische en financiële eenheid was. Daaruit moesten de te verkopen on dernemingen eerst worden afgesplitst en tot separate vennootschappen wor den gemaakt, die men dan stuk voor stuk aan de meest biedende zou kun nen verkopen, vooropgesteld dat zich daarvoor kopers zouden aanbieden. Krupp heeft in de vijf jaren die thans zijn verstreken die juridische stappen genomen, die noodzakelijk waren om van de te verkopen ondernemingen separate vennootschappen te maken, teneinde daardoor de verkoop moge lijk te maken. Van beslissende bete kenis is daarom niet de datum in maart 1953 zo zeggen Krupp's rechtskundige adviseurs maar de data, waarop voor de zelfstandig ge worden ondernemingen de (nieuwe) aandelen werden uitgegeven en in „holding"-groepen werden gedepo- In de Havenstraat te Groningen kla gen de bewoners wederom over een rat- tenplaag. Een paar nenderd bruine rat ten komen 's avonds te voorschijn en klauteren door de dakgoten op zoek naar water. Zü huizen hoofdzakelijk in een zeer oud pakhuis, waarin graanafval wordt opgeslagen. De G.G.D. doet wat mogelijk is, maar heeft te weinig mede werking van buurtbewoners en van pak- hiiiseigenaren om het ongedierte defini tief te verdelgen. Er zou gebrek aan coördinatie zijn tus sen pakhuiseigenaren en buurtbewoners, zodat een effectieve bestrijding onmoge lijk wordt gemaakt. De directie van het pakhuis zegt, dat de ratten hoofdzakelijk hiuzen onder de holle pannen op het dak van het oude gebouw, welke pannen niet verwijderd mogen worden volgens monumentenzorg. Het pakhuis dateert Uit omstreeks 1600. De wethouder van volksgezondheid, de heer H. Streuper, verklaarde dat het gemeentebestuur op de hoogte is van de aanwezigheid van de ratten in die buurt, dat de G.u D. thans doet wat mogelijk is maar dat onder de huidige omstandigheden een effectieve bestrij ding uiterst moeilijk is. Het college over weegt of andere maatregelen genomen kunnen worden om van deze rattenplaag verlost te worden. De lokomotievenfabriek van Krupp in Essen neerd. Op die uitgiftedatum begon voor de betreffende ondernemingen de periode van vijf jaren te lopen. En voor enkele ondernemingen zijn de aandelen pas in 1955 en 1957 uit gegeven en dan zou Alfried Krupp von Bohlen und Halbach dus nog eventjes de tijd hebben voor de even tuele verkoop van de bedrijven of om af te wachten, of intussen de gealli eerde regeringen niet bereid zullen zijn om de verkoopdwang op te hef fen. Krupp's rechtsgeleerden hebben ook de regering in Bonn van de steek houdendheid van hun argumenten kunnen overtuigen. Intussen heeft Alfried Krupp von Boh len und Halbach ook al de meerder heid van de aandelen in de mijn Con- stantin der Grosze van de „Bochumer Verein" overgenomen en deze zal bin nenkort ook bij de particuliere Krupp- K.S.G. worden aangesloten. Vermoede lijk zal deze wederopbouw van het Krupp-concern aanleiding geven tot on vriendelijke commentaren in binnen- en buitenland. Dat verandert evenwel niets aan de omstandigheid, dat derge lijke concentraties uit zakelijke overwe gingen ook in andere landen en tussen landen onderling hebben plaatsgehad, waarvan de economische en zakelijke noodzaak door geen enkele vakman wordt bestreden. Men kan, zovele jaren na het Geallieerde Tribunaal in Neu renberg dat Alfried Krupp von Boh len und Halbach als top-oorlogsmisda- diger van nazi-Duitsland veroordeelde nu wel rustig constateren, dat de ont binding die Krupp werd gelast voort vloeide uit politieke en ideologische overwegingen, die evenwel tegenover de economische werkelijkheid geen stand konden houden. Bovendien hebben andere Westduitse grootindustriëlen, na hier en daar een onderneminkje te hebben verkocht, al lang gedaan waar aan Krupp nu nog bezig' is. Ook zg heb ben zich weer samengevlochten, echter niet meer tot die gigantische onderne mingen van vóór de oorlog. Wat Krupp doet. doet ook de Gutehoffnungshütte in Oberhausen, maar daar kraait geen haan naar en daarover wordt in het Europese parlement in Straatsburg niet gesproken. En ook dat komt de he ren in Essen niet helemaal rechtvaar dig voor. Alfried Krupp von Bohlen und Halbach Op Cyprus neemt de spanning tussen de Griekse en de Turkse bevolkings groep toe als gevolg van een groot aan tal moordaanslagen. In de afgelopen 24 uur kwamen acht Griekse Cyprioten ge welddadig om het leven. Bij het post kantoor van Limassol werd vrijdagmid dag een politieman van Turkse afkomst doodgeschoten. Bij de woning van een Turks gezin in dezelfde stad werd een onontplofte bom gevonden. Vele Griekse en Turkse ambtenaren gaan niet naar hun werk, omdat zij vin den, dat de Britten hen niet genoeg be schermen. Van officiële Britse zijde wordt echter verzekerd, dat er „goede vorderingen" worden gemaakt bij de uitvoering van nieuwe veiligheidsmaat regelen. De gouverneur van het eiland, Sir (Van onze Haagse redacteur) De controle die het vorige jaar is uitgevoerd op de luister- en kijkvergun- ningen heeft uitgewezen, dat er ruim 20.000 radiotoestellen en ruim 11.000 TV-toestellen niet bij de P.T.T. waren aangegeven. Dit komt neer op resp. 6 en 19 pet van de bezochte adressen. Het percentage televisiekijkers, dat geen vergunning heeft voor zijn toestel, is vergeleken met het jaar tevoren aan zienlijk gedaald: in 1956 constateerde men in 32 pet van de onderzochte ge vallen een overtreding. Tengevolge van de grote toename van het aantal TV- toestellen is echter het absolute cijfer verdrievoudigd. Aldus blijkt uit het jaaroverzicht van de dienst luister- en kijkgelden. D«_ stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië", deelt mede, dat een ket tingbrief in omloop is gebracht, waarin de mededeling wordt ""laan, dat de baten bestemd zijn voor de stichting. Het bestuur van de stichting wenst nadrukkelijk te verklaren, dat zij van dit ondernemen geheel onkundig is en zich daarvan wenst te distanciëren. Hugh Foot, heeft gisteravond een op roep tot de Griekse en Turkse Cyprio ten uitgevaardigd om het verleden te vergeten en opnieuw te trachten een einde te maken aan de gewelddaden. Alle dag- en weekbladen op Cyprus in de Griekse of Engelse taal zullen een week niet verschijnen uit protest tegen beperkende bepalingen ten aan zien »van de pers, op grond, waarvan de hoofdredacteur van het blad „Eleftheria" al gevangen zit. Deze hoofdredacteur weigerde n.l., een ver klaring te tekenen, dat hij geen arti kelen zou publiceren, welke naar het oordeel van de regering de openbare rust zouden kunnen verstoren, aldus meldt Reuter. Henri Wintermans De Hollanders die het met de Duitse taal zo nauw niet namen, spraken van „het rivier". Het moest na tuurlijk zijn „Das Revier". Na jaren vervagen de herinneringen aan de kamp tijd, maar sommige ervaringen behou den een merkwaardige scherpte in het geheugen. Ik hoorde over „het rivier" al heel gauw nadat we waren aangeko men in het „kleine Lager" van Buchen wald. Met negen man op twee britsen hingen wij, drie hoog, de absurde bele venissen te verwerken van het trans port naar en het entree in het concen tratiekamp. Een jonge Nederlander, die al langer gevangen zat, kwam bij ons z'n kampervaring luchten. Een praat zieke kwast, maar groen als we waren dronken we alles in wat hg ons vertelde over het leven in deze slavenstad. Er waren kapo's en blokoudsten, er was een crematorium, een bioscoop en een bordeel en: we hebben ook „het rivier" als je niet oppast, dan maken zü je daar af. Het klonk overdreven, maar was hier iets te dwaas om het niet voor mogelgk te houden? Twee dagen later werden we in de quarantaine-barak met veel gebrul aangespoord ons naakt in de sneeuw te begeven. Om weer terug te komen in de barak moest men een man van het „Revier" passeren, die een injectie zou geven. De methode werkte feilloos: je kon bezwaarlijk zonder kleren blijven rondwandelen bij zoveel graden vorst en je moest dus wel onder de injectienaald door. Op dat mo ment beving ons echter niet zozeer de schrik voor een longontsteking als wel voor die injectie; wat ging men met ons doen „abspritzen"? Achteraf bleek, dat er niets bijzonders aan de hand was. De man van het ri vier was een medegevangene en er werd rigoureus gezorgd, dat niemand zich aan zijn spuitje kon onttrekken omdat het een injectie was tegen vlektyphus. Het was 1943; het Derde Rijk kon z'n slaven beter als arbeidskrachten gebruiken dan ze zomaar af te maken. Dit laatste kon den wij op dat moment echter nog niet zo goed overzien. Voor ons was er al leen maar de angst, dat de injectie geen heil, maar verderf zou brengen. Ik moet aan deze kleine gebeurtenis terugdenken wanneer ik in het proces tegen Gerhard Martin Sommer, de beul van Buchenwald, de naam zie opduiken van dr. Hans Eisele. Ik heb hem zelf niet gekend, maar ik heb iets van zijn duivelse geest ervaren in de angst dat een medicus in plaats van een redder een vermoorder van het leven zou zijn. In de ziekeninrichting van Buchenwald zijn onvoorstelbaar goede dingen ge presteerd, maar tezelfdertijd was dit „Revier" een instelling die tot aan de bevrijding mede de mogelijkheid bood tot een infernaal spel met het leven van de gevangene. Wij hebben onze huiver voor „het rivier" overwonnen, doch al ler n bij de gratie van het feit, dat de doorsnee-gevangene zich per slot van re kening toch nog geen beeld kon vormen van de misdaden, waartoe de artsen van de SS in staat waren. Obersturmführer Eisele is een van de grootste schurken geweest zo niet de grootste, die in het rivier geëxpe rimenteerd hebben. De gezaghebben de schrijver Eugen Kogon, ex-gevange ne van Buchenwald, vermeldt in zijn boek „Der SS-Staat", dat dr. Eisele, omdat hij zich verder wilde bekwamen in zijn vak, herhaaldelijk vivisecties verrichtte op levende gevangenen, die hij nadat de proeven genomen waren, vermoordde. Hij pikte zijn slachtoffers willekeurig op in de straten van het kamp, gaf ze apomorphine-injecties en vermaakte zich dan ten zeerste met de uitwerking daarvan. Zonder dat ei enige noodzaak toe bestond voerde hij bij gevangenen operaties en amputa ties uit, een en ander zonder narcose. In het bijzonder is Hans Eisele opge treden tegen Nederlandse Joden. In het begin van 1941 kwamen er 389 Joden uit Amsterdam en Rotterdam naar Buchen wald. Zij waren slecht bestand tegen het ruwe klimaat in het kamp, maar SS-Obersturmführer Eisele kondigde voor deze groep gevangenen „Revier- sperre" af: er mochten geen Joden in de ziekenzalen worden opgenomen en degenen die reeds opgenomen waren, kregen ofwel een spuitje waardoor ze meteen stierven ofwel ze werden gene zen verklaard. De overlevenden werden overgebracht naar Mauthausen, waar zij het in de steengroeve zo hard te verdu ren hebben gekregen, dat geen hunner dit kamp doorstaan heeft. Van deze 389 gevangenen is er maar één in leven ge bleven. Het is Max Nebig. Hij ontkwam aan het transport naar Mauthausen „dank zij" een van Eisele's vloekwaar dige experimenten: er werd een sec tie op zijn maag verricht. Na deze onder neming zou Nebig het beruchte spuitje krijgen. De Kapo van het „Revier" wist hem echter een onschadelijke injectie toe te dienen; de „stervende" werd weg gevoerd naar de t.b.c.-afdeling, die de SS-er uit vrees voor besmetting zelden of nooit bezocht. Max Nebig is hier ondergedoken gebleven tot 1945. Een trieste reputatie heeft dr. Eise le zich ook verworven door zijn optre den tegen t.b.c.-patiënten. In de zomer van 1941 kwam hij plotseling tot de be vinding, dat er nu wel genoeg t.b.c.-lij- ders waren in Buchenwald. Hij begon systematisch de gevangene die aan deze ziekte leden, uit te roeien; zij kre gen met hele groepen tegelijk evipan- natrium-injecties. Een panische schrik verspreidde zich onder de zieken. Het rivier, steeds een terrein, waarop zich de wonderlijkste manipulaties voltrok ken, werd meer dan ooit het centrum van een levendige activiteit, gericht te gen de SS. In die dagen gebeurde het, dat gevangenen, die zich in hun arge loosheid aanmeldden voor opname, in hun eigen belang door mede-Haftlinge bruutweg naar buiten werden gesmeten. Bij deze t.b.c.-actie zijn minstens 300 mensen vermoord. it is dr. Hans Eisele. Het is een krankzinnige gedachte, dat deze veelvoudige moordenaar, nadat hij tweemaal ter dood veroordeeld werd, spoedig toch weer op vrije voeten is ge komen en dat hij in München zelfs vrije lijk een praktgk heeft kunnen vestigen. Hij moet wel een vaste hand hebben in het geven van injecties, in het opereren en het amputeren Theatraal en onwerkelijk doet het thans aan wanneer, men de tekst her- Advertentie t'4 H-DI (Van onze medische medewerker) et onderwerp van de kroniek van vandaag is hele maal niet zo vies of on smakelijk als u op het eerste gezicht misschien zoud_ denken. En als ik u nog vertel, dat deze schimmels juist het meest voorkomen bij zin delijke mensen, dat wil zeggen bij mensen die graag en veel baden en zwemmen, dan begrijpt u er misschien al heel weinig meer van. Omdat het de medische kroniek is en niet de raad selrubriek komt hier opheldering. Waarschijnlijk is meer dan de helft van de Nederlanders besmet met de ze schimmel, die een vaste bewoner is van badkamers, douchecellen, kleed kamers bij sportvelden enz. enz. Over al waar mensen op blote voeten lopen en de atmosfeer lekker vochtig is (een noodzakelijk vereiste voor een recht geaarde schimmel) komt deze schim mel voor, wachtend op een nieuwe gastheer. Een schimmel is een parasiet, een levend individu, levend op en soms, maar niet altijd, ten koste van een ander individu. Wij kennen ze van groot tot klein. Zelfs menselijke para sieten komen voor. De huismuis is een wat kleiner voorbeeld. Nog kleiner is de mug die leeft van het bloed van mens of dier en microscopisch klein zijn de bacteriën en schimmels. Van deze laatste categorie leven er heel wat als onschadelijke gasten bij hun gastheer: op onze huid, in onze mond, in de darmen leven talloze parasieten die ten dele nuttig zijn en hun gast heer diensten bewijzen (symbiose). Met de bacteriën en schimmels die soms schadelijk kunnen zijn leven wij doorgaans in een rustige evenwichts toestand. Als beide partijen zich hou den aan de afspraak gebeurt er niets en blijft de vrede gehandhaafd. Deze parasieten noemen wij ook wel „com mensalen". De bacteriën bijvoorbeeld die op onze huid leven doen als regel het vocht een gemakkelijke invals poort voor de schimmel. De verschijnselen die optreden na een succesvolle invasie van de schim mel zijn bekend genoeg. Schilfering, voornamelijk tussen de tenen, veelal gepaard gaande met jeuk, die zeer hin derlijk kan zijn, vormen de voornaam ste symptomen. Soms uit de schim melinfectie zich als eczeemplekken op de voet. De zogenaamde kalknagels worden vaak door de schimmel ver oorzaakt. Deze aandoening, waarover vooral de dames klagen als zij open schoenen dragen, heeft zelden iets te geen kwaad. Nu en dan worden zij agressief en veroorzaken een ontste king (puist). Tenslotte is er nog een groep die de gastheer altijd ziek maakt: pest, cholera en dergelijke kwaadaardige ziekteverwekkers. Onze voetschimmel is een betrekke lijk onschuldige commensaal, die in voor hem gunstige omstandigheden de huid binnendringt en er zich nestelt, Is het eenmaal zover dan laat hij zich niet gemakkelijk -meer verdrijven en kan dan bij ervoor gevoelige naturen hinderlijke afwijkingen veroórzaken. elke omstandigheden gunstig zijn kunt u nu gemakkelijk ra den: vocht en warmte. Aan de ze voorwaarden wordt voldaan als iemand na gezwommen of gebaad te hebben zich snel aankleedt zonder de voeten voldoende af te drogen. Vooral de huid tussen de tenen is niet gemak kelijk goed droog te krijgen. Deze toch al tere huid vormt als ze week is door maken met een stofwisselingsstoornis. Het heeft dus geen zin van alles en nog wat te eten ot niet te eten om er van af te komen. Het verdwijnen van de schimmel is een moeilijke zaak, die geduld en vasthoudendheid vraagt. Op de eerste plaats natuurlijk de voeten altijd goed afgrogen, want aan droogte heeft de schimmel het land. Het souvereine middel om de schim mel te bestrijden is jodium. Geduren de enkele maanden achtereen moeten de aangedane plaatsen dagelijks met een 1 pet jodiumtinctuur worden in gesmeerd. Degene die dit consequent volhoudt zal bijna altijd beloond wor den met genezing van zijn kwaal. De kunst is slechts het volhouden. Volharding wordt overigens ook ge vraagd bij het toepassen >an andere middeltjes, meestal in de vorm van een zalf al of niet vettig. Behalve de grotere kans op succes heeft jodium nog als voordeel dat het snel droogt en niet vet is. St. leest van de verklaring die op 19 april 1945 door de overlevenden van het con centratiekamp Buchenwald op de appèl plaats van dit kamp met een eed werd onderstreept tijdens een bijeenkomst ter herdenkin" van de overledenen. „Wij anti-fascisten (het woord was toen nog niet besmet) van Buchenwald, bijeenge komen om te eren 51.000 mensen die hier zijn doodgeschoten, opgehangen, vertrapt, geslagen, verstikt, uitgehon gerd, vergiftigd en gemarteld, wij die machteloos hebben toegezien bij de bestialiteit der nazi's, wij zweren voor de gehele wereld, dat wij de strijd tegen het nazisme niet zullen opgeven voor de schuldigen tot de laatste man terecht zullen hebben gestaan". Theatraal en onwerkelijk, jawel. Maar dertien jaar geleden waren dit geen „grote woorden", doch de uitdrukking van een vast be sluit. Er moest recht worden gedaan. Toen na de bevrijding van Buchenwald de SS-ers die men had kunnen grijpen, tussen een dichte haag bevrijde gevan genen werden binnengevoerd in deze slavenstad, heeft men hem niet gelyncht. Men heeft de radeloosheid van deze man nen vrijwel zwijgend aangezien; er zou recht moeten worden gesproken ook over verachtelijke sujetten. Obersturm führer Eisele heeft zich aan het gerecht weten te onttrekken. Hij zit veilig in Epipte. Het leven is verder gegaan. Er zijn problemen die ons thans meer be roeren dan de wandaden uit een al weer zoveel jaar voorbije oorlog. Dient het nog ergens toe zich over de misdadiger van „het rivier" kwaad te maken? Het zal wel nergens toe dienen. Maar zowaar als ik bang ben geweest voor een onnozele injectie, zowaar zijn er honderden door de spuitjes van Obersturmführer Eisele „abgespritzt". Wanneer hun injectie de mijne was ge weest, zou ik gewild hebben, dat degene die mocht blijven leven, zou blijven ge tuigen tegen het kwaad. En daarom moet ik zeggen, dat de man die men uit Duitsland heeft laten ontsnappen en die men in Egypte tot nu toe schgnt te ac cepteren, een sadistische moordenaar is. TON ELIAS. (Van onze correspondent) De gasontploffing te Ter Apel op 6 januari, waarbij drie kinderen uit het predikantengezin De Boer, die bg hun grootouders logeerden, om het leven kwamen, zal waarschijnlijk gerechtelg- ke gevolgen hebben. De officier van jus titie te Groningen, jhr. mr. A. H. v.d. Wijck, deelde ons mede, dat hg over weegt een strafvervolging in te stellen tegen de directeur van het gemeente lijk gasbedrijf te Stadskanaal. In de technische rapporten van ar beidsinspectie en gerechtelijk laborato rium wordt geconstateerd, dat de di recteur van het gasbedrijf te Stadska naal met „grove nonchalance'aan het werk is gegaan. Er waren geen bevei ligingsmaatregelen genomen. Het gas bedrijf had in Ter Apel de nieuw aan gelegde gasbuizen op hun deugdelijk heid beproefd door de buizen vol te per sen met lucht. Wanneer de druk terug liep perste men ontplofbaar propaan- gas in de leidingen. Aan de gaslucht kon men dan constateren, waar het lek zich bevond. De bewuste avond rook men in het huis van de fam. De Poer gaslucht. Men waarschuwde het gasbedrijf. Een fitter uit Ter Apel werd naar de wo ning van de fam. De Boer gestuurd, maar hg kon het lek niet verhelpen. De directeur van het gasbedrijf had noch aan de bewoners noch aan de plaatselij ke gasfitters verteld, dat er in de om geving van het huis een lek was ge constateerd, zodat men zonder argwaan de leidingen met propaangas had vol- geperst. De officier can justitie bij de arron dissementsrechtbank te Middelburg, mr. G. B. J. van der Dussen, heeft giste ren een gevangenisstraf van een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest met een proeftijd van drie jaar en onder toe- zichtstelling van de reclassering geëist tegen een 44-jarige landbouwer uit St. Jansteen. In zijn kwaliteit van dijkgraaf van het waterschap groot en klein Ferdinandus verduisterde deze landbouwer aan het eind van het vorige jaar enkele dui zenden guldens, door bomen te verko pen en het geld niet aan het water schap af te dragen. Hij vluchtte in het begin van dit jaar naar België, maar keerde na enkele dagen terug en meld de zich vrijwillig aan bij de politie in Hulst. De landbouwer verklaarde ter zitting, tot deze verduistering te zijn gekomen, omdat hij door slechte be drijfsresultaten in het afgelopen jaar niet in staat was al zg'n verplichtingen na te komen. De rechtbank zal op 23 juli vonnis wijzen. BUCHE DOODSTRAF Doodstraf isiai] levenslang j ^VERANDERD J LEVENSLANG IS IN ACHT JAAR VERANDERD cW* (NADRUK VERBODEN) De staatssecretaris van het West duitse ministerie voor de voedselvoor ziening dr. Th. Sonnemann, heeft te Bonn medegedeeld dat het ministerie niet voornemens is dit jaar boterinvoer toe te staan. Wanneer er al boterinvoer zou worden toegestaan, zal dit zeker niet geschieden voor de eerste helft van het volgende jaar, zo ze;de hij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7