Uitgetrokken - wat dan? Wekelijkse kraaiconcoursen geliefkoosde sport een WIE ADVERTEERT- I EEN MOORD! KRAAIEN VICTORIE Vraas Antwoord KRIELHANEN IN HET LAND VAN SITTARD Muggenlarfjes in drinkwater Broeder Theophiel assistent- generaal Letterkundige opdrachten Geen reden tot ongerustheid Geen repatrianten naar St.-Eustatius Najaarsbeurs Utrecht van 2-11 september ZATERDAG 12 JULI 1958 PAGINA 8 T/~rielhanen zijn als regel niet erg in tel, maar het land van AV Sittard vormt een uitzondering. Daar leven deze dieren zwaar hoven hun stand. In de hoenderhokken bezetten zij de beste plekjes en hun dagelijks menu is één doorlopende delicatesse. Kort om, zij genieten een verzorging, welke zeer beslist kan wedijveren met die van kanaries en dat wil volgens hanenbegrippen toch echt wél wat zeggen. Vanwaar nu deze vorstelijke bejegening van de Sittardse kriél- haantjes? Soms omdat hun eigenaars zich laten leiden door een elders onbestaand medelijden met de verschoppelingen van het hanenras? De krielhaantjes in kwestie weten wél beter. Zij begrijpen maar al te goed, dat in ruil voor dit alles wél iets van hen verlangd wordt. Elke zaterdag moeten zij immers op „retraite". Noodge dwongen behoren zij dan hun feestelijk verblijf bij de kippen te ver ruilen voor een niet al te ruime kooi, waarin volstrekt geen daglicht mag doordringen. Bovendien is het anders zo gevarieerde menu dan maar karig. Wat gepélde haver, 'n hand vol parkietenzaad en een beetje rijst, meer niet. Gélukkig voor de krielhaantjes duurt deze gedwongen afzondering maar één dag en één nacht. Het einde speelt zich élke zondagmorgen af in een intiem cafézaaltje. Zeer abrupt worden de opgesloten haantjes daar geconfronteerd met het volle licht. Voor hanen en eigenaars is dit een enerverend moment. De hanen, enigszins beduusd, en de eigenaars intens benieuwd of de bijeengebrachte keffertjesonder de hanen gauw aan het kraaienKrielhaandeskundige Hein Köster slaan. Gebeurt dit dan is daarmee de ergste spanning gebroken, al en zijn haantje Piet kunnen het blijft de sfeer geladen. Huren en huizen Vakantie Strafschop Kinderverzorgster en Expo T.T. en regen Vlekken Huwelijk AGATHA CHRISTIE haancolleges van htm oudere collega. best met elkaar vinden. (Vervolg van pagina 1). Yoor wat de hoogte van de uitkering betreft merken we nog op, dat er enig verschil is naar gelang de gemeenteklasse, waarin men woont. Overigens zal het wel duidelijk zijn. dat er ook verschil in uitkering bestaat voor kostwinners, kostgangers en alleen- wonenden. Omdat het nogal eens voor komt, dat jonge mensen beweren kost ganger te zijn bij hun eigen vader en moeder (een begrip waar wij maar met aan kunnen wennen) is bepaald, dat zulke jonge mensen als kostganger kun nen worden aangemerkt indien de vader of, mocht deze zijn overleden, indien de moeder de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt. Voor de berekening van de uit keringshoogte zijn de volgende bedragen vastgesteld: een gehuwde kostwinner ontvangt 35 basisuitkering. Betreft het een gezin zonder kinderen, dan komt hier tweemaal 4.15 gezinsle dentoeslag, plus de volledige huishuur. Vanaf 1 november wordt bovendien een brandstoffentoeslag verleend van 4,65 per week. Indien iemand dus 10 per week huur betaalt, ontvangt zulk een gezin in de zomermaanden 53,30; in de wintermaanden 57,95 per week. Evenwel mag deze uitkering nooit stijgen boven 95 pet. van het werkelijk verdiende loon. En als er bovendien nog wat neveninkomsten zijn, worden deze neveninkomsten aangevuld tot ma ximaal 100 pet. van het normaal ver diende loon. Voor kostgangers en alleenwonenden varieert de uitkering van 29,90 in de vijfde gemeenteklasse tot 32,40 in de eerste gemeenteklasse. De duur van al deze uitkeringen is onbeperkt. Alhoewel het natuurlijk geen vat pot is indien men onder de sociale voorzieningsregeling valt, mogen we toch rustig stellen, dat Nederland zijn werknemers, die bereid heid hebben getoond om te werken, niet verwaarloost. De kindertoeslag wordt per week uit gekeerd. Voor het eerste kind is dat 4.15, voor het tweede en derde 5.46, voor alle volgende 6,12 per week. De premie voor de algemene ouderdoms wet moet doorbetaald worden en deze wordt derhalve van de uitkering inge houden. Anders dan bij de wettelijke uitkeringsregeling, dus krachtens het recht, kan hier wel rekening gehouden worden met extra hoge verdiensten in het verleden en met bezit. Evenwel is het bezit van een eigen woning nooit van invloed, uiteraard wel indien men eigenaar is van meerdere woningen. Dan gaat namelijk de factor nevenin komsten spreken. Ook dit is een gewel dige verbetering bij de vóóroorlogse steun vergeleken. Had men toen een eigen woning, dan werd men bij het verzoek om steun eenvoudig verplicht deze te verhypotheken en eerst dat hy potheekbedrag te consumeren. Samenvattend kunnen wp zeggen dat de bestaanszekerheid van de hedendaag se werknemer heel wat beter is gega randeerd dan vóór de oorlog. Op en kele wenselijkheden in verband met de ze regeling, alsmede op de a-regeling komen we in de volgende beschouwing terug. In het woensdag in Mechelen gehou den algemeen kapittel van de Broeders van O. L. Vrouw van Barmhartigheid, die sinds 1920 in Oud Gastel gevestigd zijn, is de Nederlander broeder Theo phiel (Nijman) tot assistent van de al gemeen overste gekozen. Twintig volle minuten lang. Behalve het al of niet gerekte gekraai mag in het café geen geluid gehoord worden Spreken is verboden, hoesten alleen in uiterste noodzaak toegestaan, terwijl de anders vrijwel toujours spelende platenautomaat is uitgeschakeld. De stamgasten op zondagmorgen hebben daar vrede mee. Zij appreciëren het steeds eendere gekraai meer dan wel ke top-song ook. Hun hele aandacht is trouwens alleen maar geconcentreerd op het kraaiconcert. Gedurende die twintig minuten draait daar alles om. Het komt er immers op aan, welke haan binnen de door de stopwatch aan gegeven tijd het vaakst kraait. De „kraaier" met de meeste slagen (een strikt onpartijdige jury houdt de aan tallen secuur bij) wordt kampioen en zijn baas winnaar van de eerste prijs. Deze kraaiwedstrijden officieel spreekt men van krielhanenconcour- sen vormen voor enkele honderden bewoners uit het land van Sittard een geliefkoosde bezigheid. Sinds kort wordt de krielhanensport er erg druk be oefend. Niet zomaar lukraak, maar zeer serieus, in verenigingsverband nog wel. Rond Sittard bestaan minstens tien officiële krielhanenclubs, luisterend naar veelzeggende namen als Vic torie", Morgengloed", „De Vrolijke Kraaiers" of „Morgenstond". De eer ste club werd een jaar of wat gele den in Broeksittard opgericht. Dit ge beurde min of meer toevallig. Een der initiatiefnemers had even over de Belgische grens een krielhanencon- cours meegemaakt, dat blijkbaar 's mans interesse zozeer had opge wekt, dat hij onmiddellijk bij thuis komst besloot eenzelfde concours in zijn eigen dorp te gaan organiseren. Daartoe ontstond in Broeksittard plot seling de eerste Nederlandse Krielha- nenclub. Hierbij bleef het niet. Even later werden immers diverse andere krielhanenclubs opgericht, o.a. te Stadbroek, Stein, Bunde, Elsloo, Ob- bicht en Leijenb.oek, genoeg voor een aparte bond en een onderlinge com petitie. Speciaal voor deze competi tie wordt intensief getraind. Terecht, aangezien training ook bij deze uit zonderlijke tak van sport een voor name rol speelt. Wjj ontlenen deze wetenschap aan de Sittardse krielhaandeskundige Hein Köster. Naast exploitant van een gezel lig cafeetje in Leijenbroek, is deze Sit- tardenaar een bekend fokker van kriel- hanen en als zodanig een door de krielhaansportmensen vaak geraad pleegd adviseur. „Het al of niet veelvuldig kraaien van de krielhaan heb je niet voor de volle honderd procent in de hand, (ook krielhanen hebben hun dag!) maar in vele gevallen is er toch wel het een en ander aan te doen," zo meent deze deskundige. Wanneer adviseur Köster, zelf lid van „De Morgenstond", des zondags na afloop van het wekelijkse concours, over zijn geliefde sport begint te spreken, dan luistert heel zjjn club, vooral de jeugdige leden, nauwgezet toe. Pietje Wehrens (14 jaar) en de 12-jarige Michel van Mierlo ontgaat niets van de kriel- In het land van Sittard kraait de krielhaan Victorie. Een der oudere leden van „De Morgenstond' kampioenkraaier. is maar wat trots op zijn Beide knapen hebben onlangs een krielhaantje (het voornaamste attri buut voor de door hen beoefende sport) mogen aanschaffen, maar hun haantjes brengen het 's zondags niet verder dan hooguit zestig slagen. Een pover resultaat, wanneer men be denkt, dat een aantal van negentig heel gewoon en van honderdtwintig geen uitzondering is. „De oorzaak van een onvoldoende kraai-produktie schuilt vaak, aldus de heer Köster, in kleine détails". Soms hapert er het een en ander aan de za terdagse afzondering (de krielhaan ver blijft misschien niet in een al te beste licht- en geluidvrije ruimte), een ande re keer ligt het aan een al te ruwe be handeling en niet zelden ook aan de samenstelling van het voer. Een kleine dosis kempzaad (een soort hennep) op de juiste wijze vermengd met rijst of haver kan vaak wonderen doen. Kemp bezit namelijk de gunstige eigenschap, dat het krielhaantje er bijzonder driftig van wordt, hetgeen het kraaien abso luut ten goede komt. Minder vaak, maar ook dit komt voor, is het wed strijdhaantje niet geschikt voor kraai concoursen. Een kenner heeft dit gauw genoeg door. Zonder beducht te zijn voor concurrentie leert de heer Koster zijn medeclubgenoten de knepen van het vak. Hoezeer hij er ook op gesteld is, dat zijn eigen haantje victorie kraait, toch kan hjj heel goed zien, dat ook an deren met de eerste prijs gaan strij ken. Een gezond principe, dunkt ons. Het maakt de wedstrijden des te span nender en bovendien is het bevorderlijk voor het doel, dat „de Morgenstond" beoogt: „het verschaffen van een ge zellige ontspanning aan alle leden." In verband hiermee heeft het bestuur van deze krielhaanvereniging, onder voor zitterschap van de heer JSchols, bo vendien nog bepaald, dat van de weke lijkse inleggelden 1,25 per lid) elke drie weken nuttige gebruiksvoorwerpen worden gekocht en dat deze bij tour beurt aan de leden worden toegekend. Een regeling, waarvan vooral de ge trouwde clubleden veel gemak onder vinden. Vrijwel nooit hebben zij, zoals zovele andere sportbeoefenaars, last van kijvende ega's. Bovendien is de krielhaansport geen dure liefhebberij. Een haantje kost hooguit vijf gulden en de clubcontributie bedraagt niet meer dan een dubbeltje per week. Dit alles draagt er toe bij, dat de huis vrouwen in het land van Sittard hun mannen dit onschuldige vermaak van harte gunnen. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft de vol gende opdrachten verleend: aan P. H. Dubois te 's-Gravenhage het schrijven van een biografie van Marcellus Emants (1848—1923), aan de auteur Ab Visser A'dam het schrijven van een novelle, en aan de dichteres Hanny Michaelis te Amsterdam een letterkundige opdracht. De opdrachten zijn aanvaard. Bij de bewoners van noord-Limburg, voornamelijk in de gemeenten Venray en Horst, is de laatste dagen enige on- r-'st ontstaan over het voorkomen van muggenlarfjes in het drinkwater. De larfjes zijn zo klein dat ze door de consument vrijwel niet kunnen worden waargenomen. Ze werden ontdekt door de waterleidingmaatschappij voor mid den- en noord-Limburg, die onmiddellijk enkele watermonsters door het water leiding-laboratorium zuid te Breda liet onderzoeken. Van de zijde van dit in stituut is met grote nadruk en bij her haling medegedeeld dat het water geen gevaar voor de gezondheid oplevert. Zonder dat het gekookt moet worden is het water volkomen geschikt voor consumptie. Intussen zet de waterleidingmaat schappij haar onderzoek, speciaal ten aanzien van de vraag hoe en waar de larfjes in het water komen, voort. Ge bleken is dat het water nog geen larf jes bevat wanneer het het Venrayse pompstation aan de Breehei te Veulen verlaat. Vermoed wordt dat de larfjes bij de brandkranen in het water ko men. Geregeld wordt het water daar om de laatste dagen aa- de diverse brandkranen in Venray en Horst afge tapt. Bovendien zal het waterleiding- laboratorium zuid zaterdag een onder zoek ter plaatse instellen De verkla ring van dit laboratorium over de drink baarheid van het water heeft de on rust bij de bevolking vrijwel geheel weggenomen. (Van onze Haagse redactie) De regering heeft door tussenkomst van de Stichting „Hulp aan Landgeno ten in Indonesië" kennis gekregen van een aanbieding van een exploitatie maatschappij in de Nederlandse Antil len, die een terrein op Sint Eusta- tius in huur wil afstaan voor vestiging van gerepatrieerden uit Indonesië. Vol gens de betrokken maatschappij kan men op dat terrein door eenvoudige bungalows te bouwen waarschijnlijk woonruimte maken voor ongeveer dui zend personen. De Minister van Zaken Overzee heeft met de regering van de Nederlandse Antillen overleg gepleegd over deze aan bieding. Dit overleg leidde tot de con clusie dat de huidige economische situatie van het eiland Sint Eustatius geen uitzicht biedt op verwezenlijking van de gedane suggestie. De mogelijk heden op Sint Eustatius zijn zeer be perkt, aldus een uit 1957 daterend rap port van ir. Jacq. Thijsse, algemeen adviseur van de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Eerst op de lange duur is er enige verbetering te verwachten van maatregelen, die voor stimulans van de produktie getroffen zouden gun nen worden onder meer door regeriera- tie van de landbouwbodem. Dit zegt minister Klompé in antwoord op schriftelijke vragen van de heer wai ter lid van de Tweed? Kamer voor de K.V.P. Advertentie m Geslaagd dank lij... ImGScl Hilversum (Bekende Schriftelijke Curtus) P.S. zegt dat de huur van zijn gara ge met 3.is verhoogd en vraagt of dat is toegestaan. Ja, er mocht 15 pet verhoging berekend worden, ingevolge de nieuwe huurwet. Deze verhoging is onderling te regelen. Bezwaar maken zal U naar onze mening niet helpen. De huurprijs die U momen teel moet betalen ligt nog onder het nor male huurbedrag. Het lekke dak moet hersteld worden door de eigenaar. Doet hij dat niet, dan kunt U zich in eerste instantie wenden tot de dienst van bouw- en woningtoe zicht in Uw woonplaats. Deze dienst zal zich ongetwijfeld in verbinding stellen met de eigenaar en U eventueel verwij zen naar die instantie, die voor U de op lossing zal brengen. H.B.: Ik woon alleen in mijn ei gen huisje. Dit huisje wil ik ver kopen, maiy de koper moet zeker heid hebben, dat hij er na mijn dood ook in kan gaan wonen. Hoe moet ik handelen? Aangezien niet in alle plaatsen eenzelf de gedragslijn in dit opzicht wordt ge volgd, raden wij u aan, u in verbinding te stellen met het huisvestingsbureau in uw woonplaats. Wij i etwijfelen 't echter zeer of dit bureau genegen is uw koper zwart op wit een verklaring te geven, dat hij het huisje na uw dood zal mogen betrekken. Als uw koper bij u wil gaan inwonen moet hij daartoe ook vergun ning hebben van 't huisvestingsbureau. De kans, dat hij er dan na uw dood mag blijven wonen is daardoor, naar onze mening, groter geworden, maar met zekerheid kunnen wij dit niet beoor delen, want de vraag is maar: hoe groot is het gezin van de koper? Handel in elk geval niet zonder voorkennis van het huisvestingsbureau. Th. G.: De lugustrumheg, palen en ijzerwerk aan de voorkant van mijn huis zijn totaal vergaan, zodat algehele vernieuwing moet plaats hebben. Wie moet de kosten hiervan dragen? De huiseigenaar zal naar ons inzicht deze kosten moeten dragen. Th. v. d. M.Ik heb een vestigings vergunning aangevraagd voor een bedrijfswoning, maar de vergunning is geweigerd. Desondanks ben ik er ingetrokken en hem me ook laten overschrijven naar de gemeen te waarin deze woning is gelegen. Heb er verder niets meer van ge hoord. Is deze gemeente nu ver plicht, als ik er om vraag, of als ik deze woning moet verlaten (ik ben niet aan het bedrijf verbon den) mij aan een andere woning te helpen? Neen, natuurlijk niet. U woont er nu clandestien. U dient u te laten inschrijven bij het huisvestingsbureau en dan maar afwachten of u t.z.t. een huis zal worden toegewezen als u er om vraagt. Ik ben werkster bü een groot be drijf. Ik krijg 14 dagen vakantie. Heb ik recht op 4 pet vakantietoe slag? Dat kunnen wij niet zeggen, dat hangt n.l. af van de arbeidsovereenkomst, die voor dat bedrijf geldt. 4 pet va kantietoeslag geven is niet wettelijk voorgeschreven; een werkgever MAG het geven, maar is het niet verplicht. Stel u in verbinding met uw werkge ver of uw bond. Mevrouw C. B.-H.: Mijn dochter is ruim 14 maanden als winkelmeis je bij een kruidenier. Nu trouwt er 23 juli en 20 augustus een eigen broer van haar. Moet ze hier nu snipperdagen voor nemen of krijgt ze daar een vrije dag voor? Ingevolge de bepalingen van de c.a.o. heeft zij recht op een vrije dag bij huwelijk van een broer. Is uw dochter geen iid van de desbetreffende bond? J. H. v. d. B.: Wilt u mij opgeven wat de beste route per «ets is van Haarlem naar Loenen (Velu- we). Bij uitzondering beantwoorden wij dan nog maar eens zulk een eenvoudige, zelf aan de hand van een kaart gemak kelijk op te lossen, vraag. Wij raden u de volgende route: Haarlem, Heem stede, Hoofddorp, Uithoorn, Vinkenveen, Hilversum, Amersfoort, Barneveld, Ot- terloo, Hoenderlo, Loenen. J. H.: Bij het voetbalspel kennen we 2 verschillende vrije schoppen, n.l. directe en indirecte vrije schop pen. Is het mogelijk dat er in het strafschopgebied voor een kleine overtreding een indirecte vrije schop gegeven wordt. Of moeten alle overtredingen in dit gebied met een directe vrije schop gestraft worden Dat hangt van het inzicht van de scheidsrechter af. Indien het een zeer kleine overtreding betreft kan het zijn, dat er een indirecte vrije schop gege ven wordt, maar, zoals gezegd, dit is geheel ter beoordeling van de scheids rechter. A. F.: Kan een 19-jarig meisje, to bezit van het Mulo-A diploma nog kinderverzorgster worden of is zfj daarvoor te oud. Is het per se een dagstudie? Waar zou ik inlichtingen kunnen krijgen? Wat is de toegangsprijs van de Ex po? Wie iets over een opleiding wil weten moet zich daar vervoegen waar de be doelde of daarmee verwante opleidin gen gegeven worden: in casu de huis houdschool. En wat de toegangsprijs der Expo betreft, ook deze is voor ieder achterhaalbaar bij voor de hand liggende instellingen: reisbureaus. In dit geval hebben wij die inlichting voor de vraagstelster ingewonnen. De prijs is: ƒ2.35. G. B.: Ik heb een meningsverschil met een collega. Deze beweert, dat het nog nooit tijdens de T.T.-races geregend heeft. Volgens mij heeft hij ongelijk. Wellicht is dit het enige gebied waar op nog geen statistieken bestaan. Jam mer voor u en voor ons. Wij kunnen u nu niet uit de benauwenis van het me ningsverschil verlossen. U zult niet veel hebben aan onze mededeling, dat wij ons menen te herinneren hoe heer lijk het regende toen in 1939 of daar omtrent een vriend van ons naar de T.T.-races ging met een meisje dat w ij beminden. G. E.: In het emaille van mijn bad kuip zitten bruine vlekken, hoe kan ik deze verwijderen? Hoe verwij der ik ketelsteen? In de afsluitkranen van uw bad zijn misschien leertjes gebruikt in plaats van gummiringetjes. U kunt de bruine vlek ken verwijderen met een sterk ver dunde zoutzuuroplossing. Ketelsteen verwijdert men door de fluitketel met azijn te vullen en dit aan de kook ta brengen. Goed laten afkoelen en ver volgens naspoelen met schoon water, eventueel met gekookt water. M. V.: Dezer dagen had ik een uit voerig debat met een r.-k. familie lid over de instelling van het huwe lijk. Volgens mijn familielid is het door de Heer zelf ingesteld; volgen» mij moet het door de Kerk zijn ingesteld omdat de bijbel geen steun geeft aan de bewering van mijn familielid. Met moet onderscheid maken tussen het huwelijk als natuurlijke instelling en het huwelijk als sacrament. Als natuur lijke instelling bestaat het huwelijk van het begin van het menselijk geslacht af. Men kan zeggen, dat God het huwelijk heeft ingesteld alleen reeds door de mensen, in hun geestelijk-stoffelijke na tuur, te maken zoals zij zijn. Bovendien heeft God door speciale openbaring de instelling van het huwelijk bekrachtigd, namelijk in het paradijs (Gen.I). De natuurlijke instelling, die het huwelijk is, is echter door Christus tot sacrament verheven voor wat de gedoopten treft. Dat dit is geschied leer de K-erx, daarbij steunend op de Openbaring Reeds bij de oudste kerkvaders vindt men uitspraken, waarin deze leer ver vat ligt. In de Schrift vindt men haar niet uitdrukkelijk; er zijn slechts en kele teksten, die veel duidelijker worden als men de leer aanneemt. Wanneer Christus het huwelijkssacrament heeft ingesteld, is niet aanwijsbaar. (Van onze correspondent) Aan de Internationale Najaarsbeurs, die van 2 t.m. 11 september te Utrecht wordt gehouden, zullen 2500 firma's met produkten uit vierentwintig landen deel nemen. De belangrijkste inzendingen zjjn afkomstig uit Nederland, West- Duitsland, Groot-Brittannië, Verenigde Staten, België, Frankrijk, Italië en Zwitserland. De totale expositieopper vlakte van de najaarsbeurs bedraagt 34.000 m2. Zij omvat 25 verschillende groepen. Een speciale afdeling vormt de inter nationale tentoonstelling „Doe het zelf" in de Julianahal, waar een groot aan tal binnen- en buitenlandse fabrikanten zal tonen met welke gereedschappen en materialen men zelf zjjn woning kan opknappen en gebruiksvoorwerpen kan vervaardigen. Volgend jaar zal de voor- jaarsbeurs worden gesplitst in een con sumptieve voorjaarsbeurs en een tech nische voorjaarsbeurs, die respectieve lijk in maart en april 1959 worden ge houden met een tijdsduur van een week. 44 „Maar er ontbreekt nog wel wat aan," merkte juf frouw Marple minzaam op. „Wat aan? Wie dan? Julia? O, jaJulia hé, Ju lia ho!" „Eén vtjf-en-twintig!" riep de enigszins slaperige juffrouw van de Tearoom, het tafeltje van beide da mes naderende. „En ik zou wel eens willen vragen, dames, hoe u weet, dat ik Julia heet!" „O, neemt u mij niet kwalijk, juffrouw," veront schuldigde zich Dot, „ik wist niet, dat u Julia heet te ik citeerde alleen maar het refrein van 'n liedje, dat ik wel eens gehoord heb." Gerustgesteld verdween het dienstertje met een extra fooi. „Wat kjjkt u sip, tante Jane, wat dacht u wel? „O neen. kind, aat kan onmogelijk, wat ik eventjes dacht," fluisteide juffrouw Marple. „Daar is geen enkele reden voor „Maar tante toch!" Juffrouw Marple zuchtte eens en glimlachte ver heugd. „Het is heus niets, kindlief.' „Wist u opeens wie de moordaanslag heeft ge pleegd? Wie dan?" informeerde Dot nieuwsgierig. „Daar weet ik niets van. Ik kreeg ineens een idee, maar dat kan met. Ik wou dat ik 't wist. Maar de tijd is zo kortzo verschrikkelijk kort." „Hoe bedoelt uzo kort?" „Die oude dame daar helemaal in Schotland kan ineens dood zijn!" Dot keek haar scherp aan en vroeg: „Maar gelooft daartoe ook wel iemand zou willen vermoorden. Als je jezelf wjjs maakt, dat je het geld niet voor jezelf wilt gebruiken, misschien dat je 't dan nog minaer erg vindt, iemand er voor te doden!" Haar gezicht klaarde plotseling weer op. „Maar zo ben ik niet, hoor! Ik zou niemand van het leven kunnen beroven. Zelfs geen misdadiger of een chan teur of een beest van een mens!" z® vlsj,te. een vliegje uit het restje koffie in haar kop. ee,n mens aan het leven gehecht is, geloof ik- Net als zo een vliegje. Al zijn ze oud en lijden ze pijn en kunnen ze nauwelijks meer naar buiten kruipen om in het zonnetje te zitten. Juliaan zegt, dat zulke stumperds vaak nog meer aan het leven gehecht zijn dan sterke, jonge mensen. Het kost hun nog groter moeite te sterven, zegt hij. De strijd is voor hen nog veel zwaarder. Ikzelf houd ook zo van het levenniet om gelukkig te zijn en het er eens goed van te nemen. Maar ik bedoel het leven zelfwakker te worden en tot het besef komen, dat je er bént." Zachtjes blies zij tegen de vlieg, die nu haar vleugels uitsloeg en als een dronkeman wegwag- gelde. „Maak u niet bezorgd, tante Jane, besloot Dot, „ik zou nóóit iemand kunnen vermoorden. Na een nacht sporen stapte inspecteur Craddock aan een stationnetje in de Schotse Hooglanden - Hij stond even verbaasd, dat die rijke mevr Goedler hulpbehoevend die kon kiezen tussen een deftig huis in Londen op eerste stand, tengoed in Hampshire en een villa in Zuid-* ran* rijk, dit afgelegen oord in Schotland voor verblijf plaats had gekozen. Hoe afgezonderd zat ze hier, ver van haar vele vrienden en van iedere afleiamg. Wat een leven van eenzaamheid moest dat zyn. zou ze wellicht te ziek zijn om zich iets van naa omgeving aan te trekken? Er stond een auto op hem te wachten. „ï®,ffïur een grote, ouderwetse Daimler met een chautt op leeftijd. Het zonnetje scheen vrolijk en de wal zou ik dóór een"boel''goed mee willen doen.gEiter "mooie tonSpAl verwonderde hij zich dan over zoveel verlatenheid.^Een opme;a u dan? in ernst aan die Pip en Emma? Dacht u dat zij er achter zaten?en dat ze misschien een tweede poging zullen doen?" „Natuurlijk zullen ze het nóg eens proberen,' ant woordde juffrouw Marple, in gedachten verdiept. „Als ze het ééns proberen, proberen ze het nóg eens. Als je iemand wilt vermoorden en het lukt niet dade lijk, dan laat je het er niet bij. Vooral wanneer je denkt, dat niemand argwaan tegen je koestert. „Maar als het werkelijk Pip en Emma zijn,' hield Dot vol, „dan kunnen het niet anders dan Patrick en Julia hebben gedaan. Die zijn ook broer en zuster en van dezelfde leeftijd." „Lieve kind, zó eenvoudig is het niet. Daar heb je bijvoorbeeld de vrouw van Pip nog, als hij tenminste getrouwd is, of de man van Emma! Dan is er nog hun eigen moederook een belanghebbende. Als Letty Blacklock haar in geen dertig jaren ontmoet heeft, kan ze haar op het ogenblik ook onmogelijk herkennen. Oude vrouwtjes lijken zo licht op elkan der Weet je nog van die mevrouw Wotherspoon, die behalve haar eigen ouderdomspensioen ook nog met plezier dat van mevrouw Bartlett getrokken heeft, ofschoon die al jaren dood was? In ieder geval weten we, dat juffrouw Blacklock 'n beetje bqzien- de is. Heb je dat niet gemerkt, hoe ze zit te turen wanneer ze de mensen aankijkt? Maar dan bestaat er ook nog zoiets als hun vader, die een echte schurk moet z;jn." „Ja, maar dat was toch een buitenlander? Van geboorte Maar daarom behoeft hij nog niet gebroken Engels te spreken en te gesticuleren! Ge loof maar, dat die best de rol van een gepensioneer de kolonel van het Indisch leger zou kunnen spelen." „Was dat 't waaraan u dacht?" „Nee, neen. Volstrekt niet, kindlief. Maar het gaat hier om een heleboel geld, weet je! En ik geloof, dat ik wel enigszins weet waartoe mensen in staat zijn, als hel om een heleboel geld gaat." „Ja, stel je voorals ik een heleboel geld hadmijmerde Dot. „Ik zeg nu al bij me zelf, wat zou ik dóar een boel goed mee willen doen Kindertehuizen MoedertehuizenRusthuizen voor dames op leeftpd, die haar hele leven hebben moeten zwoegen. Wat héérlijk moet dat zijn!" Opeens verduisterde haar gelaat. „Nou weet ik al wat u denken zult, tante. U denkt natuurlijk, dat ik king tegenover de chauffeur verschafte h8m enig licht' (Wordt Vgrvoig&Js Vragen voor deze rubriek moeten «oorden gericht mm da Redactie van one blad (met in de Unker-bovenhoek dei* enveloppe: VragenrubriekDe beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bi] de ingezonden vragen. Men turnde er nog rekening mee, dat men minstem M dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het one niet mogelijk is, int te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 8