JULIA RAJK, een vrouw die door de politiek achterhaald Maria congres in Nijmegen geopend Zwijgen Van horen en zien gesproken is li Filmpremière op nationaal Mariacongres ANTAL APRO: „Nooit zal zoiets monsterachtigs opnieuw gebeuren'" Stille tocht door de stad Kinderkopjes De stem die nooit zwijgt Duurzame vriendschap? Samenstelling M.I.R. besproken in de S.E.R. ZATERDAG 12 JULI 1958 PAGINA 9 Benoemingen Controle op radio actieve stoffen H.H. Wijdingen Blikman en Sartorius Overname van aandelen gaat door slants Jlïli; ,Théatre d'Amour in Hilvarenbeek Bouwen in Hilversum Programma uit Londen Salzburg op T.V. Dure grap Soustelle en de radio Examens Woordvoerders van de Hongaarse regering hebben in de afgelo pen dagen niet de meeste stelligheid de berichten uit Belgrado ontkend, dat mevrouw Julia Rajk, de weduwe van de vroegere Hongaarse minister van binnen- en later van bui tenlandse zaken, Laszlo Rajk, zou zijn ter dood veroordeeld en terechtgesteld. Zij hebben echter niet willen antwoor den op vragen omtrent eerdere berich ten, waarin werd gemeld, dat me vrouw Rajk met vier anderen in een geheim proces wegens hoogverraad heeft terechtgestaan. De correspondent van Reuter meldt, dat het maar het veiligst is om aan te nemen, dat Julia Rajk tot tien a twaalf jaar gevange nisstraf is veroordeeld. Het is intussen bepaald niet zo, dat de veel ernstiger berichten uit Belgrado ongerijmd klin ken. In het jongste verleden zijn er wel meer voorbeelden geweest van Hongaarse démenti's, die naderhand op niets bleken te steunen. En boven dien zou de openlijke bekendmaking, dat Julia Rajk is terechtgesteld, de reputatie aantasten van althans eén Hongaarse communist die thans nog hoog te paard zit. Julia Rajk heeft zich eigenlijk nooit intensief met de politiek bemoeid. En er zou haar heel veel leed bespaard zijn gebleven, als zij kort na de oorlog niet een man had getrouwd die tot over zijn oren in de politiek zat. Laszlo Rajk is wel eens omschreven als een van de sympathiekste com munisten die er na de oorlog in Hon garije rondliepen. Een groot deel van zijn familie had in de oorlog met de nazi's gecollaboreerd, maar hij zelf had een leidende rol gespeeld bij het Hongaarse verzet. Het is een opmerkelijk verschijnsel, da. de meeste Oosteuropese communis ten die in eigen land hebben deelge nomen aan het verzet tegen de nazi's, na de oorlog een sterke voorkeur aan de dag legden voor de theorie van de „afzonderlijke wegen naar het socialis me". Laszlo Rajk was op dat gebied geen uitzondering. Daar kwam nog bij, dat hij in de Spaanse Burgeroorlog had gevochten en daardoor automatisch, als lid van de zgn. „Spaanse aristocratie tegenover de groep der Moskovieten, i.e. Matyas Rakosi, kwam te staan. Hoe dit zij, in 1949 werd Laszlo Rajk gearresteerd en Julia moest het lot van haar man delen. Laszlo werd we gens hoogverraad en Titoïsme ter dooa veroordeeld. Julia mocht haar man voor zijn terechtstelling niet meer zien. Wel werd zij daags voor de execu- Tijdens de lugubere plechtigheid in ok tober 1956, toen Antal Apro in Boeda pest de terechtstellingen uit het verle Het provincialaat van de congregatie van de H. Geest heeft de volgende benoemin gen bekend gemaakt: Tot overste van het provincelalaat te Rhenen is benoemd pater A. Rooijakkers. Tot overste van het missie-seminarie te Gemert pater drs. Q. Houdijk en tot eco noom pater drs. W. Burmanje. Verder werden aangewezen voor verdere studies: in Nederland paters J. van Bree- raen (Eindhoven) en W. Hegge (Budel); in Leuven Fr. van Doorne (Helmond); m Fri- bourg J. Verhees (Budel); in Rome J. Voorn (Den Haag). De volgende missiebestemmingen werden gegeven: voor het diocees Morogoro (Tan ganyika) pater L. van Kessel (Haarlem) en G. Versteijnen (Leende); voor Belgisch Congo: vicariaat Kongolo W. Gillijns (Zutphen); vicariaat Kindu G. Odenkir- chen (Roermond), J. Andriessen (Roer mond). Voor Portugees Angola: bisdom Nova Lisboa C. Kok (Vinkeveen) en broe der Cornelius Krist (Den Haag); bisdom Sa Da Bandeira L. Nijssen (Beesel); voor Frans Equatoriaal Afrika: bisdom Pointe Noire J. Berndsen Cs-Heerenberg); prefek- tuur Bangassou L. v. d. Wildenberg (Soe- rendonk); voor Frans Kameroen: aartsbis dom Yaounde J. Rietbergen (Utrecht); bis dom Doume H. Leenen (Roermond), B. Vis- beek (Amsterdam); voor de prefektuur Kankan (Frans West-Afrika) broeder Pas- calis van Nies (Blerick); voor Zuid-Bra- zilië Th. Kuipers (Budel), J. Reinsma, P. Verweijen (Budel), broeder Ignatius Moll (Scheveningen). van Julia Rajk en van haar 8-jarig zoontje. Ook al zouden de berichten uit krin gen, „die in nauw contact staan met Oosteuropese diplomaten in Belgrado", en volgens welke zij ter dood is ge bracht, niet juist zijn, dan blijft toch bet ernstige vermoeden bestaan, dat Julia Rajk opnieuw door de politiek is achterhaald. H. J. NEUMAN tip nverp-ehracht naar een cel, waar den betreurde, werd deze foto gemaakt zij de^ geluiden kon horen die de op- hanging van Laszlo begeleidden. Vijf jaar heeft zü daarna nog in de gevan genissen van Rakosi moeten doorbren gen In 1954 kwam z\j pas weer op vrné voeten. Zij kreeg een onaanzien lijk baantje op de gemeentebibliotheek in Boedapest, maar zij was al blij, dat zij weer de zorg op zich kon nemen voor haar zoontje Laszlo, dat in 1948, het jaar vóór haar arrestatie, was geboren. In de zomer van 1956 waren in Hon garije de eerste tekenen van de op stand al merkbaar. De gehate Rakosi Werd als partijleider vervangen door Ernö Gerö en overal in het land werd de roep om grotere vrijheid en meer democratie aangeheven. Toen Julia in juni 1956 verscheen op een vergadering van de befaamde Pe- töfi-club, werd zij „met stormachtig applaus" ontvangen en de leden dron gen eenparig aan op rehabilitatie voor haar man. Die rehabilitatie kwam er en wel op 6 oktober van dat jaar. Niet alleen Rajk, maar ook Palffy en Szönyi werden gerehabiliteerd. Partijleider Ge rö was niet aanwezig. Hij voerde samen met Khroesjtsjev en Tito be sprekingen op de Krim. Maar Antal Apro, eerste vice-premier en lid van het machtige partijpresidium, was er wel. Vóór het Kossuth-mausoleum in Boedapest hield hij zijn redevoering: „Nooit was er een tragischer plicht dan de onze, nu wij onze dode kame raden, die wij niet meer tot leven kunnen wekken, rehabiliteren. Wij be treuren het bitter, dat wij geloof heb ben gehecht aan de laster die tot hun martelaarschap leiddeNooit zul len zulke monsterachtige dingen op nieuw gebeuren". Volgens de westelij ke verslaggevers, die de plechtigheid bijwoonden, stond Julia er „stony- faced" bij. Zij hield de hand van haar 8-jarige Laszlo stijf "vast. Imre Nagy, die ook pas weer in genade was aan genomen, omhelsde en kuste haar. Twee weken later bood de regering- Hegedüs haar een schadeloosstelling aan van 200.000 forinten. Zij wees het bedrag voor zichzelf af, maar verzocht het ten goede te doen komen aan de Hongaarse volksscholen. Op 4 november 1956, toen het duide lijk was, dat de Russeri de Hongaarse opstand definitief in bloed gingen smo ren, verbond Julia haar lot aan dat var Imre Nagy. Samen met hem en met nog vele anderen vluchtte zij in de Joegoslavische ambassade. Samen met hem verliet zij die ambassade, vertrouwend op het vrijgeleide van de regering-Kadar. Er is weinig bekend over wat er sindsdien met haar en met de kleine Laszlo is geb rd. Op 17 juni j.i. werd bekendgemaakt, dat Nagy en Maleter ter dood waren gebracht. Tien dagen later deelde de Internationale Juristencommissie in Den Haag mee, dat zij over aanwijzin gen beschikte, dat nu ook Julia Rajk terecht stond. Van verschillende kan ten is dat bericht sindsdien bevestigd. Verschenen is in staatsblad 317 een be sluit op radio-actieve stoffen, dat in af wachting van een wettelijke regeling voor de toepassing van de kernenergie, de over heid in staat stelt voorzieningen te treffen om invoer, produktie, vervoer, verwerking en bewaring van radio-actieve stoffen in Nederland onder controle te stellen. Dit geschiedt nu in het onderhavige besluit. De invoer en bereiding van radio-actieve handelswaren zullen krachtens dit besluit gebonden zijn aan een vergunning, bij wel ker verlening niet alleen de aard van de technische installaties, doch ook de des kundigheid van de aanvrager in beschou wing zullen worden genomen. Voorts kent het besluit „toegelatenen", dit zijn de per sonen, die gerechtigd zijn radio-actieve stoffen aan te kopen om deze voor tech nische, medische, biologische, landbouw kundige en soortgelijke toepassing te be nutten, alsmede voor gebruik ten dienste van de organisatie bescherming bevolking. Zowel de vergunninghouders als de toege latenen zullen aan de gezondheids-autori teiten hebben op te geven de ontvangst en afgifte van radio-actieve stoffen, zodat de organen van het staatstoezicht op de volks gezondheid op de hoogte blijven van de circulatie van radio-actieve stoffen in Nederland. Radio-actieve stoffen, bestemd voor mili taire doeleinden, zullen niet onder het be sluit vallen. De Afrikaanse bisschop mgr. Bigi- rumwami, apostolisch vicaris van Nyundo (Ruanda) heeft in de kapel van het internationaal scholasticaat van de Witte Paters in 's-Heerenberg de ton suur, de vier lagere wijdingen en het Subdiaconaat toegediend aan 67 wijde lingen, 51 van de Witte Paters, beho rende tot negen verschillende nationa liteiten, en 16 van de paters Maristen van Lievelde. Deze laatsten zijn allen Nederlanders. Vandaag heeft mgr. Bigirumwami twaalf studenten van de Witte Paters alsmede de weleerw. heer J. van Hals van het aartsbisdom diaken gewijd en acht priester. Deze la tsten allen Ne derlanders, namelijk H. T. van Hasselt, H. Hinselaar, T. Kooiman, J. Planken, H. Peters, H. Schuur, H. Weghorst, T. Winkelman. Bovendien ontvingen dit jaar reeds negen andere Witte Paters het priester schap in Tunesië, België, Canada en Schotland, allen uit de Nederlandse provincie. Mgr. Thomas Mongo, bisschop van Douala (Frans Cameroun) zal woens dag in de kloosterkapel van de Paters van de H. Geest te Gemert de volgende H.H. Wijdingen toedienen: H. Subdia conaat aan frater L. Papelard; H. Dia conaat aan de fraters G. Hogema, J. Gevers, J. van Lier, J. Williams, A. Jansen, F. Lammers, H. Voorn, J. de Lange, P. Rossel en J. Huijers; H. Pries terschap aan frater J. Andriessen. Al len van de congregatie van de paters van de H. Geest. Zondag 20 juli zal mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, in de kapel van het studiehuis St. Jozef te Hees-Nijmegen de volgende H.H. Wij dingen toedienen: H. Subdiaconaat aan frater C. Smits van de congregatie der paters van het Allerh. Sacrament; H. Priesterwijding aan de fraters G. Hoex, A. Hoedemaker, A. van der Wel, F. van der Mark, G. Egelie, G. van As, H. Hoffmann, Th. Roudijk en A. Ver- stege, van de congregatie der paters van het H. Hart. Van emittenten vernemen wij, dat voldoende aandelen Blikman en Sar torius ten verkoop zijn aangeboden, zodat de opdrachtgevers hun aanbod definitief gestand doen. De opdracht gevers hebben zich bereid verklaard de termijn van aanbieding te verlengen. Kardinaal Tien S.V.D. uit Peking op weg naar de openin gsplechtigheid van het Nijmeegse Maria-eongres in de Karmel kerk. In de dierentuin Hellabrun te München heeft zich een merkwaardige vriendschap ontwikkeld tussen een jong hertje en twee moederloze tijgerjongen, een vriend schap overigens, welke door de oppassers met zorgelijke blik wordt aangezien. Op het ogenblik is het nog zo, dat het hertje met de achterpoten forse meppen uitdeelt als de tijgertjes bij hun katjesspel wat te veel de nagels gebruiken, maar hoe zal dat over enige maanden worden? Het hertje werd door de moeder verstoten toen het in een sloot was gevallen en is sindsdien met de fles grootgebracht evenals zijn speelkameraadjes. (Van onze verslaggever) De klokken van de Karmelkerk klon ken uit over Nijmegen toen vrijdag avond de stoet van hoogwaardigheids bekleders zich van de pastorie in de Molenstraat te voet naar het kerkge bouw begaf voor de opening van het Nationaal Maria Congres, de Neder landse viering van het eeuwfeest van Lourdes. Voorafgegaan door de Com missie van Ontvangst ging aan het hoofd van de stoet Zijne Eminentie Thomas kardinaal Tien S.V.D., aarts bisschop van Peking. Op hem in het bijzonder richtten zich de blikken van de belangstellenden langs de weg: de kleine gestalte met de vriendelijke oog opslag achter het brilleglas, de einde loos milde, Oosters wijze glimlach. De statig ontplooide capa magna werd ach ter hem uitgedragen, het plechtig rood als een laaiende vlam. Maar het waren vóór alles zijn blik, zijn glimlach, de mildheid van zijn gebaar, dat met een groet en een zegen het welkom' der stad beantwoordde, welke een gevoel van genegenheid naar hem deden uitgaan. Er was hartelijk applaus overal langs de weg: voor de kardinaal en voor de andere autoriteiten, de bisschop-coadju tor van Den Bosch, de verdere mon- signori en de hen begeleidende geeste lijke en wereldlijke persoonlijkheden, Het purper, het sonore Malthezer zwart, de roodbekruisde witte mantels der Ridders van het H. Graf, het gaf met de statigheid van het kloosterge waad, de sobere noot van soutane en su- perpli, de gelegenheidskleding der le ken, luister aan de stoet, die door het centrum der stad ter kerke ging. Op dat ogenblik was het gelukkig droog. Na de afgelopen zonnige, war me dagen begon in de vooravond de lucht te betrekken: weliswaar bleef bo ven Nijmegen een onweersbui uit, bracht de regen verkoeling, maar de verandering in het weer was toch een tegenvaller, het hield een bedreiging in voor de grote manifestaties van het con gres, die nu eenmaal in de buitenlucht zijn geprojecteerd. Het zomerse Nijme gen lag er overigens zo feestelijk bij, met zijn entree van bloemen en gazons. Vlaggen Versieren de straten en plei nen. Op het Kelfkensbosch, het centra le punt, is een podium verrezen onder een hoog opgaande troonhemel in blauw en wit, balkadijns ter weerszijden, en een beschermend hagelblank velum. Te gen de pui van het oude stadhuis wordt in het avonduur het Mariabeeld van Termote in een krans van licht gevat. Van de toren van St.-Stephanus ont plooien zich de Mariale kleuren: blauw en wit. De nieuwe Karmelkerk aan de Dod- dendaal was voor de openingsplech tigheid met rode anjers en witte le lies versierd. Tapijten decoreerden het hoofdentree. Het ruime, blanke inte- Advertentie Babyderm Haarwater (Haar- groei-tonic) legt reeds in de jeugd de basis voor een gezonde haargroei. Flacon f 1.90. Voor lange tijd toereikend. Babyderm Kinder-Shampoo: Geen traantjes meer, niet scherp voor de Oogjes.Toereikend «oor ±60 wassingen. Floe. 11.25. Alleen in Apoth. en Drogisterijen. rieur was een en al licht, een sfeer vol luister. Aan weerskanten op het priesterkoor namen de autoriteiten plaats: links vooraan de kardinaal, de bisschop-coadjutor van Den Bosch, mgr. W. M. Bekkers, mgr. dr. Jan Olav Smit, kannunik van St.-Pieter, mgr. P. J. M. kanunik Jenneskens, wnd. ordinaris van Roermond, mgr. prof. dr. F. A. M. van Welie en prof. dr. A. J. M. Mulders. Achter en tegen over hen de kerkelijke en burgerlijke genodigden, onder wie deken mgr. C. van Dijk en de burgemeester van Nijmegen, mr. C. Hustinx, het lid van Ged. Staten van Gelderland drs. W. F. Boshouwers en pater Bonaven- tura Jansen O.P., namens de geza menlijke Nederlandse orden en con gregaties. Achter het altaar hadden zich de Carmelieten opgesteld, de or debroeders van de grote promotor der Maria-verering, Titus Brandsma. Het kardinaalrood en het kerkelijk purper, de uniformen der ridders, het gees telijk gewaad in al zijn schakeringen, het verleende de plechtigheid een bij zonder karakter, het gehele verloop verheven en vol wijding. Het parochiekoor onder leiding van Jan Ceulemans, voor deze gelegenheid tot 120 personen versterkt, zong bij bin nenkomst van de hoogwaardigheidsbe kleders het „Ecce Sacerdos magnus" van Franz Philipp. Medewerking ver leende het Gelders orkest met aan het orgel Hendrik van de Camp. Nadat mgr. Bekkers het Veni Creator had ingezet nam het koor dit over met de meer stemmige compositie van Alphons Diepenbrock. Als vertegenwoordiger van mgr. Mutsaerts, in wiens diocees het Nationaal Congres wordt gehouden, heeft mgr. Bekkers vervolgens de gelo vigen toegesproken. God heeft Naza reth gekozen om aan Maria grote din gen te doen, zo zeide de bisschop, Maria op haar beurt koos Lourdes om grote dingen aan ons te doen. Dit Nationaal Mariacongres, aldus mgr. Bekkers, moet onze levensbe schouwing raken, ons geloof verdiepen, ons vertrouwen versterken, onze lief de vurig maken. Wij moeten naar Maria's voorbeeld open staan voor Gods wil, bereid tot het jawoord op de opdracht, welke God ons in het le ven gegeven heeft. Dit zal niet altijd makkelijk zijn, maar naar Maria's voorbeeld en woord offers vragen, boe- te, omdat wij zó alleen Christus in ons vormen kunnen. Dit is de diepe betekenis van Lourdes, die ook op dit Congres verwezenlijkt moge worden. Vooral in deze tijd met zijn verbijs terende technische ontplooiing mogen God en Godsdienst niet terzijde wor den geschoven. Juist nu is een diep geloof vereist en een grote nederig heid, het geloof van het kind, zonder welk geloof wij het Rijk der Hemelen niet zullen zien. De volle kerk zong hierna een bewo gen Credo, bad gezamenlijk het Onze Vader en Wees Gegroet en hief een juichend Magnificat aan. Het zangkoor voerde met solisten, strijkorkest en or gel het „Sancta Maria Dei" van W. A. Mozart uit. En terwijl de hoogwaardig heidsbekleders zich na afloop naar het Karmelklooster begaven, weerklonk het triomfantelijke „Christus Vincit". De regen is wel enigszins spelbre ker geweest bij de „stille tocht", die tijdens de openingsplechtigheid in de Karmelkerk werd gehouden, gaande van Plein 1944 door Broer, en Burcht straat door het Kelfkensbos. het con gresterrein. Slechts een klein aantal gelovigen nam eraan deel, o.a. het Nijmeegs Mariakoor o.l.v. Jan Bau- richter, dat op het Kelfkensbos Maria- liederen zong. Pater Richard Stoffels S.J., leider van de Oostpriesterhulp, sprak over de geestelijke nood achter het ijzeren gordijn en vroeg om „Boe ten voor de zwijgende Kerk". De gemeente Nijmegen heeft 's avonds in de schepenhal ten stadhuize het con- gresbestuur, de geestelijke en wereld lijke autoriteiten officieel ontvangen. De voorname, historische zaal bood een bijzonder feestelijk aspect met de grote brandende kaarsenkronen, de smaakvol le versiering van palmen, bloemen en tapijten. Burgemeester Hustinx heeft in zijn toespraak de congressisten wel kom geheten en zich in het bijzonder gericht tot kardinaal Tien, wiens aan wezigheid de levende getuigenis vormt van de zwijgende Kerk. Er zal moeilijk een andere stad in ons land zijn aan te wijzen, door zo sterke herinnering verbonden aan China, als juist Nijme gen, dat zijn zoon Ferdinand Hamer, bisschop van Tremithe, tijdens de Bo xeropstand van 1900 met een aantal gezellen de marteldood zag ondergaan. De burgemeester sprak zijn vurig ver trouwen uit, dat Gods beschermende vaderhand land en volk van China mocht bevrijden van de verdrukking der heidense machten van onze tijd. Na een terugblik in het verleden der stad bracht de burgemeester de woor den in herinnering van een andere zoon van Nijmegen en groot Maria-vereer- der, de H. Petrus Canisius, die op zo fijnzinnige wijze de figuur van de Moe der Gods heeft belicht. De toespraak van de burgemeester werd beantwoord door de voorzitter van het congres, pastoor Arth. Schelstraete f°Pgevoerd- SSS. Een lezer, kennelijk be roerd door mijn stukje over de verhoging van de „scha deloosstelling' voor kamer leden, wijst mij er op dat sommige kamerleden- absentisten ook schade loos gesteld worden voor hun niet komen met 7.500. Hij voegt daaraan toe dat hier dus spra ke is van een volstrekt tegendeel van de aanwezigheidspremie voor mijnwerkers: een afwezigheidspremie. En dat is dan zeer juist gezien. In de politiek is het mogelijk om werkelijk en letterlijk door afwezigheid te schitteren. Het zelfde verschijnsel kan men ook in de sport waarnemen. Wanneer bijvoor beeld Lenstra eens een wedstrijd niét meespeelt zeggen de kenners verrukt: „Abe had geen zin". Door geen zin te hebben nu verwerft hij zich meer glorie dan door het scoren van vijf doelpunten. Het is allemaal slechts een kwestie van hoog gestegen zijn. Dat is met kamerleden uiteraard al tijd het geval. En sommige van hen bewijzen nu eenmaal het vaderland een reuze dienst, door er niet te wezen. En is dat geen 7.500 waard? Daarmee is dan tevens 's lezers vraag beant woord waarom eigenlijk het aantal tweede kamerleden van 100 op 150 is gebracht, terwijl er toch gemiddeld maar 90 ter zitting aanwezig zijn. Men kan het nu eenmaal niet alléén met absentisten doen en niet ieder is even belangrijk. Overigens, niet alleen met weg blijven kan men als politicus zijn glorieuze reden van bestaan bewijzen. Men kan ook komen en niets zeggen. Ook daarmee maken sommigen een heel goede indruk. De zwijgers immers en vooral de bedenkelijk kijkende zwijgers hebben gelijk en zij weten hun weetje. Het gaat er om wat zij eventueel hadden kunnen zeggen en dat wordt steeds belangrijker, naar mate zij het méér verzwijgen. Het spreken is voor dezulken uiteraard catastrofaal. Ik ken een gewezen poli ticus, die op een kwade dag de ver leiding om zijn tot dan toe algemeen hogelijk gewaardeerd zwijgen te ver breken, niet kon weerstaan. Hij riep op een gegeven, en uiteraard verkeert moment: „Zeer juist". De ongelukkige. Onmiddellijk werd hij opgenomen in het heir van de onbeduidende sprekers en hij verdween van het toneel. De gerenommeerde sprekers dan? Nu, die zeggen wat de gerenommeerde zwijgers zitten te verzwijgen, zoals de komers met hun komen reliëf geven aan de niet-komers. Zij, de sprekers, zijn dus niet helemaal origineel, maar zij moeten er ook wezen. Maar zwijgen is het beste. Echter, men moet alweer van nature over enig aanzien beschikken om er indruk mee te maken. Als ik zwijg bijvoor beeld zegt U gewoon „Gut, hij wéét niks meer". Terecht. Op het binnenplein van het gemeen tehuis te Hilvarenbeek zal op de zonda gen 13, 20 en 27 juli, des avonds om 20 uur, het openluchtspel „Théatre d'amour" van Jan Naaykens worden Het Nationaal Mariacongres te Nijme gen heeft ook de film te hulp geroepen om luister bp te zetten aan de feeste lijkheden, en daarvoor de Franse film „Les mains liées" gekozen, welke titel men om onbekende redenen in het Ne derlands heeft vertaald met „De stem die nooit zwijgt". De film is gebaseerd op de roman „Mon petit prêtre" vein Le Père Lhande en vervaardigd door l'Abbé Vachet. directeur van de FIAT- film te Parijs, produktieleider van en kele Bijbelse filmtaferelen en van het religieuze drama „Notre Dame de la Moïse" (Onze Lieve Vrouw van de slop pen). De roman van Pater Lhande da teert uit de jaren twintig, en als het programma ons geopenbaard had dat ook de film in die jaren was ontstaan, zou het ons niet verbaasd hebben. Hij is echter zo nieuw dat hij in Nijmegen zijn première voor Nederland heeft be leefd en komt dus in aanmerking voor een beoordeling, die door de hedendaag se mogelijkheden wordt gemotiveerd. Die beoordeling kan moeilijk de geest drift gaande maken van de beoordelaar die de verantwoorde filmvorm noodza kelijk acht voor het welslagen van de filmexpressie. Die is namelijk jammer genoeg niet aanwezig, zodat wij ons te vreden moeten stellen met een reeks toneelmatige taferelen, die tam en nog al traag worden uitgespeeld. Het drama zelf is de geschiedenis van een moeder, weduwe, die in haar jeugd een ex-seminarist en afvallige jongeman heeft afgewezen en nu in haar zoon het oude drama in ver- Er gaat nu eindelijk in Hil versum volop gebouwd wor den. Ook wordt een begin ge maakt met de bouw van Radio city. Men hoopt nog dit jaar op het grote terrein aan de In- sulindelaan, dat voor radio en televisie gereserveerd is, te be ginnen met het bouwen van een centrale muziekbibliotheek en een centrale discotheek. Deze beide instituten zijn thans vol strekt onvoldoende gehuisvest De muziekbibliotheek, die ver zekerd is voor een miljoenen bedrag, is thans gehuisvest in een brandgevaarlijke villa. Het v°rig jaar heeft men nog net kunnen voorkomen dat de ge hele inhoud in vlammen opging De discotheek is momenteel in de kelder van de Avro-studio gevestigd, waar men weinig ruimte heeft waardoor dit be zit onvoldoende toegankelijk is De N.C.R.V. bouwt momenteel een nieuwe technische vleugel Daarnaast gaat men de grote studio verbouwen. Het prach tige Sweelinckorgel wordt daar om overgebracht naar de Ma- ranathakerk. Een en ander heeft uiteraard consequenties voor de uitzendingen. De Maranatha- kerk zal als hulpstudio gebruikt worden. Ook de zaterdagavond programma's van de Vara zul len nu in een andere ruimte op genomen moeten worden. Men hoopt bij de N.C.R.V. na het voltooien van deze werkzaam heden direct te kunnen begin nen met de bouw van een zeer grote studio. De Vara krijgt dit jaar de beschikking over de technische vleugel van het te bouwen stu diocomplex. Men heeft inmid dels toestemming om met de tweede fase te beginnen. Deze vleugel zal o.m. vier studio's bevatten. Ook de Wereldom roep heeft vergunning om met de volgende fase van de studio- bouw te beginnen. Nu moet men vooral niet denken dat al dat bouwen luxe is. Het werk bij de radio heeft zich na de oorlog verveelvul- digd. Alle hierboven genoemde plannen betreffen alleen nog maar studio's, want daaraan is het grootste gebrek. Maai daarnaast hebben alle omroe pen nog gebouwen nodig voor hun programmadiensten en ad ministratieve afdelingen. De N.R.U. staat met haar muziek bibliotheek en discotheek pas aan het begin van een grote reeks bouwplannen. Momenteel wordt tussen de N.R.U. en de N.T.S. druk onderhandeld over de verdeling van het beschik bare terrein tussen radio en te levisie. Want het is nog steeds de bedoeling dat de televisie op den duur naar Hilversum verhuist. Personeel dat men voor de televisie aantrekt krijgt een woning in Hilversum toe gewezen. Het zal echter nog we] een paar jaar duren voor Ra diocity, compleet met televisie, voltooid is. Op zaterdag 26 juli wordt ei vanuit de B.B.C.-studio's in Londen een voor Nederland bestemd programma uitgezon den. De rubriek „Pas geperst" waarin Pi Scheffer beroemdhe den van de grammofoonplaat introduceert, verhuist voor deze keer naar de andere zijde van het Kanaal. Scheffer wilde n.l. graag een aantal bekende En gelsen voor de camera's hebben. Maar om die voor een simpel televisie-interview over te la ten komen had nogal wat be zwaren, niet het minst van financiële aard. De hulp van de B.B.C. werd ingeroepen en di rect toegezegd. Pi Scheffer gaat nu met regisseur Peter Koen naar Londen en vanuit een En gelse studio zal men de gesprek ken met enkele bekende figu ren kunnen volgen. Voor de eerste maal zullen dit jaar enige uitvoeringen in Salzburg door de Eurovisie worden uitgezonden. Het is vrijwel zeker dat op 13 augus tus een concert onder leiding van Bernhard Paumgartner te zien zal zijn. Verder is de Oostenrijkse omroep in onder handeling over een uitzending op 14 augustus van het ballet van de Marquis de Cuevas en op 17 augustus van Mozarts komische opera „Cosi fan tut te", welk werk onder leiding van Karl Böhm zal worden uitgevoerd. Een eventueel tweede pro gramma zal de kijkers op kos ten jagen. Want óf men moet een verandering aan zijn toe stel laten aanbrengen óf, als men een aangepast toestel heeft, toch een andere antenne aanschaffen. Het eventuele tweede programma wordt op andere kanalen uitgezonden. De aanvullingen aan de toe stellen zijn niet zo kostbaar, maar wel de speciale antenne Men schat dat de aanvullende kosten op zeker f 200 komen te staan. Hoewel er nog geen sprake is van een tweede uit- zendmogelijkheid, is het toch wel goed hier even stil bij te blijven staan. De benoeming van Soustelle tot minister van voorlichting zal voor de Franse radio en televisie zeker gevolgen heb ben. Deze beide media komen n.l. onder zijn rechtstreeks be heer. Er is op het gebied van de radio nogal wat aan de hand sinds de 13e mei. Tot nog toe stond radio Algiers onder de directie van Parijs Maar op 13 mei werden de zenders en studio's door val- schermtroepen bezet. Wachten kwamen voor de ingangen en in iedere kamer troepen. In het begin keek men rustig toe. zij het dat men iedereen duch tig in de gaten hield. Het bleef mogelijk met Parijs in contact te komen. Maar toen Parijs op 14 mei dringend om reportages voor het moeder land vroeg, heeft men die in Algiers in het geheim moeten maken, want er werden na tuurlijk minder vriendelijke dingen over de revolte ge zegd. Maar de valschermjagers luisterden die avond ook naar het .Journal parlé" van Pa rijs en toen waren de poppen aan het dansen. Vier radio- reporters werden zo het land uitgezet en de verbinding met Parijs werd verbroken. Vanuit Parijs werd heftig geprotes teerd, maar men trok er zich niets van aan en nam lang zaam maar zeker het gehele bedrijf in eigen beheer. Bij de eerste reis van De Gaulle wil de men speciale verslaggevers naar Algiers zenden. Ze zijn er wel gekomen maar hebben er niets kunnen doen want ze kregen er eenvoudig de technische faciliteiten niet voor. Het is ook momenteel nog zo dat men in Algiers zijn eigen gang gaat. Directeur generaal Delaunay, die sinds hij anderhalf jaar geleden de leiding van de R.T.F. (Radio Television Frangaise) op zich nam, al zo veel heeft meege maakt, schijnt er nu genoeg van te krijgen en heen te willen gaan. Overigens zal het interessant zijn te zien of Soustelle de oproerige Algier- se omroep weer tot de orde zal weten te roepen. hevigde vorm ziet herleven. Te mid den van deze tribulatiën grijpt zij naar de rozenkrans om voor uitkomst te bidden. Men proeft de goede bedoeling, maar de film en zelfs de dramatische inhoud daarvan heeft weinig overtui gingskracht, zodat er geen aanleiding is om te spreken van een waardevolle filmmanfestatie. Dbg. De sociaal economische raad heeft zijn advies vastgesteld inzake de sa menstelling van de mijnindustrieraad voor de zittingsperiode van 1 januari 1959 tot en met 31 december 1960. Van werknemerszijde, namelijk de algemene bond van werkers in het mijnbedrijf en de protestants christe lijke vereniging van beambten, was voorgesteld ook deze organisaties te doen vertegenwoordigen in de mijnin dustrieraad, doch in zijn ontwerpadvies wees de raad deze suggestie af, ten einde te voorkomen dat de samenstel ling van de mijnindustrieraad geen juiste weerspiegeling zou vormen van de organisatorische verhoudingen in het mijnbedrijf. De eruit voortvloei ende vergroting van de mijnindustrie raad werd ongewenst geacht Na enige discussie kwam in stem ming een voorstel van de heer Kraaije- veld (kroonlid), directeur van het be- ambtenfonds van het mijnbedrijf, om het ontwerpadvies aan te houden en terug te zenden naar de organisatie commissie voor nader beraad tussen or ganisaties van werknemers en de di rectie. Dit voorstel werd goedgekeurd met 29 tegen 8 stemmen. VOORSCHOTEN R.K.M.M.S. O.L. Vr. v. Lourdes: Cokkie Blom, Den Haag; Margot Boekweit, Grootebroek; Trix Bijmans, Den Haag; Jos van Dijk, Rotterdam; Thea Erdtmann, Den Haag; Ria Gielen, Voorburg; Corry de Groot, Leidschendam; Marlijn Hogen- boom, Ter Aar; Ineke van der Hoorn, Utrecht; Sonje Jordense, Voorburg; Loes Maas, Rijswijk; Marga Meck- man, Voorschoten; Heieen van Moor- sel, Wassenaar; Carla Nolens, Wasse naar; Mieke Oosterlaan, Voorschoten; Pia Pilaar, Leidschendam; Ria van Reisen, Sassenheim; Carla Roest, Den Haag; Maria Schep, Amsterdam; Carla Schuurmans, Wassenaar; Blanca Smits, Den Haag; Joke Steffen, Voorburg; Trees Stehmann, Leidschendam; Ria van Velsen, Leiden; Hanneke van Vel- zen, Zoetermeer; Hanny Waals, Wasse naar. Amsterdam, 11 juli (G.U.): Bevorderd tot accountant: H Swart. Amsterdam. Doet. theologie: G. H. Plantinga, Driebergen. Kand. theologie: J. v. d. Hoek, Rotterdam en C. B. Posthumus Meyjes, Amsterdam. Prop. theologie: C. Meyer, Amsterdam. Kand. geschiedenis: mej. A. Koets; J. G. Kruisheer, Amsterdam en H. J. Vader, Haar lem. Doet. Engels: F. Schutte, Utrecht. AMSTERDAM, R.K. Lyc. v. meisjes „Fons Vitae", HBS B de dames: H. C. Baijards, Zaandam; A. M. D. Breed, Amsterdam, J. M. Geysel, Amsterdam; T. R. J. Grupping, Amstelveen; G. C. Hompe, Amsterdam; A. C. T. de Ko ning, Amstelveen; A. M. T. Koopman schap, Amsterdam; G. A. M. Kuypers, Amsterdam; M. B. G. Lampe, Haarlem; M. M. C. Leurs, Weesp; M. L. A. C. Middelhof, Amstelveen; M. J. J. de Moor, M. G. Ohlenreth, B. L. M. Poe len, L. J. Th. Schut, M. J. A. Stekelen burg, B G. Tjan, V. C. M. van Veen, Amsterdam; M. Ch. van Velsen, Haar lem; M. A. P. Zwollo, Amstelveen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9