Maria-omdracht apotheose van het Nijmeegs congres SS-arts Eisele in Cairo gearresteerd Dertien Belgische militairen bij aanrijding gewond Geen bestendiging band Nederland-Nieuw-Guiriea WIE ADVERTEERT- I EEN MOORD! FEESTELIJKE STOET WAS DRIE KWARTIER LANG Zweedse romance verbroken Egypte overweegt zijn verzoek om politiek asyl Acht zwaargewonden in ziekenhuizen Richtsnoeroriëntering op het gebied van de South Pacific Mgr. Huibers over zijn coadjutor IK HEB EEN ZUIVER GEWETEN VRACHTWAGEN BOTST TEGEN BUS DR. WIARDI BECKMAN-STICHTING Prinses Irene laat schip te water MAANDAG 14 JULI 1958 PAGINA '1 mm Militaire eer Omdracht schouwspel vol afwisseling Pontificaal sluitingslof van f AS." FOTOGRAFEREN vraag AGFA films Riskeer nietsI Uit de bocht Plotseling de weg over Over de kop een vaart in AGATHA CHRISTIE begstt» faat, msü» MoCtettend. Is Jm» w Craddooh begreap, dat hij tavt»» nvaa# «ven tnoest Benoemingen bisdom Haarlem Examens ifcal» mi iT'rfnS^'6,1 Poöock de naam voor goede uurwerken (Van onze verslaggever) Ontroerend nietig van statuur is de Nijmeegse Madonna, het miraculeus Mariabeeldje, dat beeldenstorm en oor logsbrand heelt overleefd, pieus wordt vereerd in de St-Canisiuskerk en jaar lijks bjj de Maria-omdracht, de herstel de eeuwenoude traditie, plechtig door de stad gedragen. De Maria-omdracht stond ditmaal op landelijk plan, groots geënsceneerd, en was zondagmiddag het sluitstuk van het Nationaal Maria Congres, in de afgelopen dagen te Nij megen gehouden, ter gelegenheid van het eeuwfeest van Lourdes. Drie kwar tier lang was de feestelijke stoet, die door de straten van Nijmegen trok. De katholieken van Nederland, alle bisdommen, waren er in vertegenwoor digd, niet slechts met spectaculaire sym bolische groepen, met instellingen of corporaties, maar ook door tal van ge zagdragers, de hoogste kerkelijke en burgerlijke autoriteiten. En de geestelij ken, de religieuzen, de Orden en Con gregaties, zoals de meeste van hen in Nijmegen gevestigd zijn, gaven in groten getale acte de présence, met monsig- nori, prelaten, abten en oversten: de kerkelijke hiërarchie in heel haar cli max van kleur en snit. Tienduizenden uit de stad, haar wijde omgeving en van overal hebben langs de weg het schouwspel bewonderd, deel gehad aan de schone intentie, duizenden hebben na afloop de apotheose bijgewoond het pon tificaal sluitingslof, dat Nuntius-Inter nuntius mgr. Paolo Giobbe heeft gece lebreerd aan de voet van het Valkhof, op het Kelfkensbosch. In deze openlucht-kathedraal, aan het Imposant rustaltaar met zijn machtig gedrapeerd baldakijn, de zevenarmige kandelaars en de toeven en boeketten anjers, droeg 's morgens de aartsbis schop van Utrecht de pontificale hoog mis op met assistentie uit alle Neder landse bisdommen. Mgr. C. van Djjck, deken van Nijmegen, was presbyter-as- sistens, pastoor Arth. Schelstraete S. S.S., voorzitter van het congres, en ple baan J. Koelman van Groningen fun- feerden als diaken en subdiaken, dr. J. eulings, proost van het kathedraal ka- pittr'. van 's Hertogenbosch en plebaan W. v. d. Maden van Breda als troondia- kens. Celebrant en assistenten droegen speciaal voor deze gelegenheid vervaar digde paramenten, naar ontwerp van de Nijmeegse kunstenaar W. van Woer- kom, uit de ateliers van A. W. Stadel- métier, in verband met de eredienst in een grote open ruimte, versierd met ab stract ornament. Podium, altaar en tro nen op het Kelfkensbosch werden ge bouwd naar ontwerp van Emile Es- tourgie, die ook de stoet voor de Maria- omdracht heeft, samengesteld. Een detachement militairen van het Luchtmacht Instructie Regiment te Nijmegen, onder leiding van de le luitenant J- Wortelboer, heeft zowel aan de hoogmis als in de namiddag het sluitingslof militaire eer verleend, met hoomsignalen en tromgeroffel een eigen accent gevend aan de plechtigheid. De vice-voorzitter van het congres, pater drs. J. Nieuwhof S.J. hield een korte predikatie. De zang werd verzorgd door de gezamen lijke priesterschola onder leiding van kapelaan J. Verhoeven, die de mis „Gaudens Gaudebo" van de 8e decem ber ten gehore brachten. De gezamen lijke kerkkoren van Nijmegen voerden met dezelfde dirigent de VlIIe mis uit, meegezongen door de gelovigen, die met duizenden waren samenge stroomd. Een bijzonder element in de sfeer was in ogenblikken van stilte het ruisen van de wind in de bomen van het Valkhof, een machtig aanzwel lend gerucht als een koor van stem men uit het verleden, hier op de his torische grond van de oude Karolin gische burcht, met tussen de bomen door de lichtende ruimte van het ver schiet, van de rivier en de over wal. Kr was veel wind, die de vele vlaggen feestelijk ontplooide, maar gelukkig geen enkele regenbui, wel van tijd tot tijd een Sulle dosis zon, zoals die ook 's mid- ags enkele malen fleur en luister van de Omdracht verhogen wou. De «toet, die uittrok, heeft volop aan de verwachtingen beantwoord. Wel bleek de volgorde hier en daar in 't gedrang, maar aankleding en discipline waren voorbeeldig, het geheel een schouwspel vol afwisseling, dat van ogenblik tot ogenblik boeide. De Zwitserse garde trok vooruit en dit was nu eens geen optocht-costumering, slobberig en vul gair, maar puntgaaf de klassieke uni form, met goede smaak en correct ge dragen, De omdracht, die geen proces sie is, had volkomen het statig, plech tig. karakter. Fanfares en harmonieën trokken niet mee: de zang van verschil lende koren bepaalde de sfeer. En ver der het geroffel der trommen, het sa luut der trompetten, de ijle muziek van blokfluit en pijpen, alles toevertrouwd aan de kostelijke, eveneens keurig ge üniformeerd e, prima verzorgde bands der St. Canisiusscholen van de Broeders Van Maastricht: lange rijen miniatuur soldaatjes, martiaal met kolbakken en sjako's. Ook de vele groepen brui den en bruidjes, zonder welke een stoet als deze ondenkbaar is, maakten een uitstekende Indruk, alles tot in de punt jes: de jurken, de costuums, de deco ratie, de rustige voortgang, de vol maakte orde. Het begon met Lourdes, het eindig de met Nijmegen. Men zag Bernadette en haar dorpsgenoten van vóór hon derd jaar, het beeld van de verschijning in de grot, een aantal brancardiers met nun alpientjes en bretels, verpleegsters van de ziekentransporten. Allerlei the- tnata werden symbolisch uitgebeeld en tve] door groepen uit de verschillende Bisdommen. Bijzonder geslaagd was de ritmische processiegang met wuiven de palmen van een meisjeskoor, dat begeleid door meegedragen klokken net bekende Lourdes-lied met zijn ein deloos aantal coupletten ten gehore bracht: Ave, ave, ave Maria! Weer anderen bereikten eenzelfde effect met Sierlijk, gelijkmatig bewegen der armen. Opmerkelijk in de stoet waren de St Maarten-kapelwagen vr Oostpriester- hulp, de Byzantijnse zangers in de dracht der Oekraïne en niet het minst de groep van Valkenswaard met de kleurengloed van vlaggen en vanen, de harmonische verzorgde kledij van haar gildebroederg, de plechtige blazers op hoorn en schuiftrompet. Wij zagen het bestuur van de Stille Omgang, tal van stands- en jeugdorganisaties, het statig ftehd dar Nijmeegss professoren. Kelikenshosch te ^Nijmegen, waar zondag een pontificale hoogmis is opgedragen Irnnsivinntnl nm*rnl V*ïï ,1., nlnnlit!»hn Z-«/ilnnnitiU/,.'.1 T. -i J...' .7 J.17_ n n«/in koormantel zowel bij de plechtighe den als tijdens de Omgang sterk de aandacht trok. Omstuwd van misdie naars en acolythen werd onder een baldakijn het Mariabeeldje van Nij megen meegedragen, de kleine, don kerbruine, stralend goud gekroon de houtsculptuur. Onmiddellijk hier achter schreden de wereldlijke auto riteiten, de Katholieke regeringsleden vertegenwoordigd door dr. Marga Klompé, minister van maatschappe lijk werk en de staatssecretarissen Mr. R. Höppener en drs. W. Schmel- zer. Bij het pontificaal sluitingslof werd Mgr. Giobbe geassisteerd door deken van Dijck en pastoor Schelstraete. De waarlijk monumentale monstrans was afkomstig van de Paters van het H. Sa crament van Brakkenstein. Terwijl nog de omgang door de stad trok had een rukwind de imposante baldakijn van het rustaltaar op het Kelfkensbos doen sneu velen, gelukkig achterwaarts, zodat het podium geen schade kreeg wel enkele geparkeerde auto!s in de knel bleken geraakt. Tijdens het lof heeft Mgr. Hui- bers mededeling gedaan van een Pau selijke boodschap aan het Mana-Con- gres waarin de Heilige Vader getuigt van Zijn hartelijk meeleven met al de deelnemers, geestelijken en gelovigen, wien Hij allen Zijn apostolisch zegen schonk. Mgr. Huibers sloot hierbij aan met een korte toespraak, waarin hij allen dank te, die het congres hebben mogelijk ge maakt en met nog een laatste opwek king om te leven als echte kinderen van Maria en zo bij Haar veilig te zijn. Zondagavond werd in het Goffert- stadion een tweede opvoering gegeven van het massaspel „Herwonnen Para dijs", waarvoor Jan Naaykens de tekst en Frans Evers de muziek schreef. An ton Sweers voerde de regie. ter gelegenheid van het driedaagse nationale Mariacongres. Advertentie Als geschenk een prachtig, schokvrij JUNGHANS horloge met datum en hoger Advertentie De kamerheer van Prinses Sybille, de moeder van prinses Margarethe van Zweden, heeft te Stockholm verklaard dat aan de romance tussen de prinses en de jonge Engelsman Robin Douglas Home vrijdagavond tijdens een telefoon gesprek dat tien minuten heeft geduurd, een einde is gekomen. Aldus bericht U.P.I. De kamerheer, graaf Goesta Lewen- haupt, legde deze verklaring al in de koninklijk, zomerresidentie „Solliden", in zuidelijk-Zweden, tijdens een pers conferentie, welke bijeengeroepen was naar aanleiding van aantijgingen in ver scheidene Zweedse bladen. Deze kran ten hebben prinses Sybille aangeduid als de persoon die verantwoordelijk is voor het afbreken van de romance. De kamerheer ontkende nadrukkelijk dat er sprake is van enige interventie van de zijde van prinses Sybille. Daarom vertelde hij ook dat de prinses en de jonge Engelsman zelf besloten hebben hun romance af te breken. 99 tri De gewezen SS-arts dr. Hans Eisele, wiens naam is genoemd in verhand met een groot aantal moorden, gepleegd in het concentratiekamp Buchen- wald, is zaterdagavond in Caïro gearresteerd. Hij wordt thans door de Egyptische politie verhoord. Eisele heeft gisteren een brief gezonden aan de Egyptische minister van binnenlandse zaken, luitenant-kolonel Zakaria Moheidin, waarin hij vraagt als politiek vluchteling beschouwd te worden. Hij deed een beroep op de minister hem niet uit te leveren en verwierp alle beschuldigingen, die tegen hem zijn ingebracht. Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van binnenlandse zaken heeft volgens U.P.I. mede gedeeld, dat aan Eisele asyl zal worden verleend, als bljjkt dat hjj om poli tieke misdrijven wordt vervolgd. Eisele heeft vorige maand zjjn prak- tijk in München plotseling in de steek gelaten, nadat zijn naam was genoemd bij het proces tegen de vroegere beul van Buchenwald, Martin Sommer. Een der getuigen verklaarde tijdens het proces, dat Eisele in één week tpds meer mensen heeft vermoord dan Sommer in zijn hele leven. Sommer werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens het vermoorden van 25 mensen in het concentratiekamp. Eisele is zaterdag gearresteerd door leden van het Egyptische bureau van de internationale politie-organi- satie, Interpol. De Westduitse afde ling van Interpol had om zijn ar restatie verzocht. De Westduitse bondsrepubliek heeft Egypte om de uitlevering van Eisele verzocht. Bij zijn arrestatie zei Eisele zaterdag avond, dat hij „een zuiver geweten" heeft en nooit iemand heeft vermoord. Inmiddels heeft de vroegere SS-ge- neraal Kurt Meyer in een gesprek met Reuter te Lemgo (Rijnland-Westfalen) „namens de 600.000 oud-SS-ers de mis daden van Sommer en Eisele „veroor deeld". Hij verwierp beschuldigingen die in de pers zijn geuit, volgens welke vroegere SS-ers Eisele bij zijn vlucht hadden geholpen. „Wij helpen alle eer lijke kameraden", aldus Meyer, „doch de kameraadschap houdt op waar de misdaad begint". In antwoord op de vraag van de Reuter-correspondent, waarom zo wei nige oud-SS'ers hun oorlogsdecoraties droegen, verklaarde oud-generaal Meyer: „Onze gevoelens over de oor log zijn van dien aard dat wij niet door middel van een stuk metaal aan deze afschuwelijkheden behoeven te worden hevtenwd". (Van onze correspondent) Op de Rijksweg nr. 9 tussen Ewjjk- sluis en De Kooy ter hoogte van Bree- zand, is zaterdagavond tegen zes uur een Belgische militaire vrachtwagen, die een aantal Belgische militairen vervoerde, in botsing gekomen met een bus van de N.A.C.O. Het onge luk ontstond toen de vrachtauto, die door een andere werd gesleept door onbekende oorzaak op het linker weg gedeelte raakte. De chauffeur van de uit tegenovergestelde richting komen de bus kon de wagen niet meer ont waken. De militairen, die in Den Helder ver blijven voor het houden van schietoefe ningen in de duinen, keerden terug van een uitstapje naar de Afsluitdijk. Van hen werden acht man zwaar gewond en vijf minder ernstig. Vijf zwaar gewon den zijn opgenomen in het St. Liduina- ziekenhuis in Den Helder. Zes man ging naar de verschillende militaire zieken boegen vanwaar er zondag drie naar hun onderdeel konden terugkeren. Van de gewonden hebben enkelen verbrijzelde ledematen gekregen. Na de botsing kan telde de vrachtwagen nl. waardoor en kele van de ruim dertig op de laad bak zittende militairen bekneld raakten. De autobus reed na het ongeval vrij wel stuurloos nog enkele tientallen meters door. Het gevaarte raakte hier door op het linker weggedeelte en ramde een naderende personenauto. De be stuurster van deze wagen mevrouw Van Z. uit Den Helder kreeg ernstige wonden aan haar hoofd. De buschauf feur kreeg de kapotgeslagen voorruit van de bus in zijn gezicht. Hij liep tien tallen snjjwondjes op. Zowel de bus, de militaire wagen als de personenauto werden nagenoeg ver nield. Het verkeer ondervond zeer gro te vertraging. Ongeveer tien militairen liepen lichte verwondingen op. Zes jongelui uit Urk, die de zater dagavond te Markenesse hadden door gebracht, is een ernstig ongeluk over komen. Zij reden met grote snelheid per auto naar hun woonplaats en zijn nabij Markenesse door onbekendheid met de weg uit de bocht gevlogen. De auto kwam in een sloot terecht. De 22-jarige Tiemen Kramer, die naast de bestuur der zat, was op slag dood. Twee an dere inzittenden werden licht gewond, doch drie andere zodanig ernstig dal zij in het ziekenhuis te Emmeloord moesten worden opgenomen. De auto werd zwaar beschadigd. De vijftigjarige bromfietser H. J. S. uit Loenen, die zondagmiddag op de Voorsterweg werd aangereden door een personenauto, toen hij plotseling de weg overstak en daarbij levensgevaarlijk werd gewond, overleed enige uren la ter in het St. Liduina-ziekenhuis te Apel doorn. Bij een poging om een voor hem rij dende auto te passeren slipte zaterdag morgen in Meppel de auto van de heer Tekelenburg uit Laren (NH)sloeg over de kop en verdween daarna in de naast de weg lopende Smildervaart. De heer Tekelenburg en zijn oudste dochter kon den zich zelf zwemmende redden. Het jongste dochtertje werd vrij spoedig ge red, doch mevrouw Tekelenburg kon niet direct uit de wagen komen. Geluk kig bleef de auto vrij lang drijven, zo dat ijlings toegeschoten omwonenden en inmiddels gearriveerde automobilisten ook haar op het droge konden brengen. Bestendiging van de band tussen Ne derland en Nieuw Guinea moet noch in het belang van Nederland, noch in het belang van de Papoea's worden geacht, aldus de conclusie van een commissie van de dr. Wiardi Beekman-stichting over het vraagstuk Nieuw Guinea. Deze commissie, die onder voorzitterschap stond van dr P. J. A. Idenburg, heeft op verzoek van de Partij van de Arbeid een rapport over het vraagstuk uitge bracht. Volgens een door de stichting verstrek te samenvatting zijn in het rapport de internationale aspecten var. het pro bleem Nieuw-Guinea bewust in het volie licht gesteld, daar deze, naar de mening der commissie, de andere facetten van het vraagstuk in betekenis verre over treffen. De onzekerheid van de toekom stige politieke ontwikkeling van Indone sië heeft echter de mogelijkheden om een analyse te geven van deze inter nationale aspecten onvermijdelijk ver kleind. Om aan deze moeilijkheid te ontko men, aldus de samenvatting, hebben de samenstellers van het rapport ten aan zien van de toekomstige ontwikkeling van Indonesië drie mogelijkheden onder scheiden: 1. De situatie in Indonesië blijft ge kenmerkt door een grote mate van po litieke instabiliteit en onzekerheid. 2. Een communistisch, of door com munisten gedomineerd regime weet zijn gezag over de Indonesische archipel te vestigen. 3. Een democratisch, niet door anti westerse ressentimenten beheerst regime ziet kans zijn gezag in geheel Indonesië te doen gelden en de poli tieke stabiliteit in dit land te herstel- Jen. Alleen in het laatstgenoemde geval kan naar de mening van de commissie overdracht van de souvereiniteit van Nieuw-Guinea aan Indonesië in over weging worden genomen. Uitvoerig gaat het rapport in op de verschillende mogelijkheden ten aanzien van de toekomstige status van Nieuw- Guinea. Ten aanzien van de gedachte om het gebied onder het trustschapstelsel van de Ver. Naties te plaatsen, wordt opge merkt, dat, nu na zoveel jaren van strijd H. K. H. Prinses Irene heeft zaterdagmiddag in Hardinxveld-Giessendam het passagiers-vrachtschip „Prinses Irene" te water gelaten. Hartelijk wuifde de Prinses naar het met haar naam gedoopte schip, terwijl het van de helling in zijn element gleed. 46 „Zij heeft hier als meisje gewoond, meneer. Ja, zij is de laatste van haar geslacht. En zij en me neer Goedler hebben zich hier altijd gelukkiger ge voeld dan ergens anders, al kon hij zich niet dik wijls uit Londen vrij maken. Maar als hij hier was, waren ze zo blij en zorgeloos als een stel kinde ren." Toen de grijze muren van het oude slot in zicht kwamen, leek het Craddock of de tijd had stil ge staan. Een bejaarde butler ontving hem hoffelijk. Nadat hij zich gewassen en geschoren had, kwam hij in een ruim vertrek waarin een groot houtvuur brandde en waar hem een uitvoerig ontbijt werd voorgezet. Daarna verscheen een rijzige vrouw van middelbare leeftijd in verpleegsterscostuum, die zich voorstelde als zuster McClelland. „Mijn patiënte is gereed om u te ontvangen, meneer Craddock. Zij ziet uw komst zelfs met belangstelling tegemoet." „Ik zal mijn best doen, haar niet te agiteren, zus ter," beloofde Craddock. „Laat ik u even voorbereiden. Mevrouw Goedler lijkt ogenschijnlijk nog vrij gewoon. Ze babbelt dan met pleziermaar dan opeensbegeven zich haar krachten. Waarschuw mij dan dadelijk. Zij leeft namelijk bijna helemaal op morfine. Meestal dommelt zij zo'n beetje. Daarnet heb ik haar, in afwachting van uw bezoek, een extra stimulans ge geven. Zodra die is uitgewerkt, raakt zij half bui ten bewustzijn." oorloofd mij de juiste stand van haar gezondheid mede te delen?" „Zeker, inspecteur. Zij is langzaam stervende. Zij heeft misschien nog maar een paar weken te leven. Wat haar eigenlijk in het leven houdt, dat is haar sterk levensinstinct, haar vreugde en verlangen. Dat moge vreemd klinken voor iemand, die haar halve leven al hulpbehoevend is en de laatste vijf tien jaren niet meer buiten is gekomenmaar tóch is het zo. Mevrouw Goedler is nooit sterk van lichaam geweest, maar zij bezit een wonderbaar lijk krachtige geest." Met een glimlach voegde zij er bij: „En zij is nog een lieve, charmante vrouw, dat zult u wel zien." Craddock werd daarna naar een grote slaapkamer gebracht. Ook hier brandde een haardvuur. In een groot bed, met fraaie antieke hemel en gordijnen, lag een oude dame. Ofschoon ten hoogste zeven of acht jaren ouder dan Letitia Blacklock, was zij van een broosheid, die haar ouder deed schijnen dan ze was. Haar witte haar was met zorg opgemaakt. Een bedjasje van matblauwe wol bedekte hals en schou ders. Haar gezicht vertoonde pijnlijke, doch tevens lieflijke trekken. En wonder genoeg, bemerkte Crad dock een ondeugend lichtje in haar bijna uitgedoof de blauwe ogen. „Dat vind ik verbazend interessant," begon zij. „Wilt u wel geloven, dat ik niet vaak de politie op bezoek krijg? Ik heb gehoord, dat Letitia Black lock zo ellendig is geschrokken van die roofoverval- Hoe maakt die lieve Blackie het nu op het ogenblik?" „Uitstekend, mevrouw. Zij verzocht mij haar har telijke groeten aan u over te brengen." „Wat hebben we elkaar anders in lang niet ge zien! Al vele jaren schrijven we elkaar alleen met Kerstmis. Ik heb haar na de dood van Charlotte nog gevraagd of ze hier bij me wilde komen, maar ze schreef, dat het na zo lange tijd wel eens een teleurstelling zou kunnen blijkenBlackie is al tijd zo verstandig geweest! Een jaar geleden heb ik hier eens een oude schoolvriendin bij me gehad, maar mijm hemeltje!Zij glimlachte. „Wij hebben ons dóód zitten vervelen. Toen we klaar waren met al onze: „Zeg weet je nog wel's?" had den we geen enkel punt voor conversatie meer. Af- ichuwelijk was dat!" laten praten, vóór hij met zijn vragen kon begin nen. Hij wenste eerst iets van de sfeer te leren kennen die tussen het echtpaar Goedler en juffrouw Blacklock had bestaan „Ik veronderstel, dat u eens komt informeren," vervolgde mevrouw Goedler guitig, „hoe het precies met de duiten zit! Randall heeft alles bij mijn dood aan Blackie vermaakt. Eigenlijk had hij nóóit ge dacht, dat ik ouder zou zijn geworden dan hij. Hij was ijzersterk en geen dag ziek. Maar de doctoren wisten met mij geen raad met al mijn klachten." „Ik denk niet, dat „klachten" het juiste woord is, mevrouw." De oude dame lachte eens. „Nee, gezeild heb ik er nooit over. Maar gezond en sterk ben ik nooit geweest. Iedereen dacnt dus, dat ik wel het eer ste zou gaan." „Wanneer was het precies, dat uw man deze beschikking heeft gemaakt?" „U bedoelt, wanneer hij Blackie in zijn testa ment heeft gezet?" Nu zag Craddock de ondeugen de glimlichtjes heel duidelijk. „De politie zoekt toch overal wat achter! Dat merk ik wel! Randall is nooit verliefd op haar geweesten zij niet op hem! Letitia dacht net als een man, moet u we ten. Er was heel weinig vrouwelijks aan haar, ze was niet knap en ze gaf ook weinig om haar kle ding." Met iets van medelijden klonk het uit de mond van de oude vrouw: „Ze heeft nóóit de vreugden geproefd van het vrouw zijn." Craddock keek met belangstelling naar het bro ze figuurtje daar in dat statige ledikant. Belle Goed ler, begreep hij, had er van genoten en genoot er nog steeds van, dat zij vrouw was. Zij gaf hem een knipoogje en zeide: „Wilt u wel geloven, dat ik altijd heb gedacht, dat het verschrikkelijk vervelend moest wezen een man te zijn?" Bedachtzaam liet zij er op volgen: „Randall be schouwde Blackie altijd zo'n beetje als zijn jongere broer. Hii verliet zich altijd op haar oordeel, dat hóógst verstandig was. Ze heeft hem meer dan eens voor een onverstandige zet behoed." „Ze heeft mij verteld, dat zij hem ook eens met geld heeft kunnen helpen." in de Verenigde Naties een groot aantal mogendheden zich min of meer blijvend aan de zijde van de Indonesische sou- vereiniteitseis heeft geschaard, een op lossing in deze geest voor het ogenblik praktisch niet mogelijk zal blijken te zijn Als oplossing, die de commissie zelf als niet meer dan een richtsnoer be schouwt, wordt besproken de moge lijkheid var een oriëntering op het ge bied van de South Pacific. De weg daarheen zal moeten worden gebaand door samenwerking van de mogend heden die bij dit gebied territoriaal zijn betrokken. Met deze samenwer king is reeds in 1947 een begin ge maakt door het scheppen van een per manent overlegorgaan: de South Pa cific Commission, met voornamelijk consultatieve en adviserende taken. De mogelijkheden om tot versterking en intensivering van deze samenwerking te geraken dienen stellig nader te wor- den onderzocht. Een Nederlands initia tief in deze richting zal bepaald niet kansloos zijn. Tot welke staatkundige structuur een dergelijke samenwerking uiteindelijk zou moeten leiden, valt uiteraard nog moeilijk te zeggen, aldus de samenvatting. De mogelijkheid van een Melanesische staatsvorming dient stellig niet te worden uitgesloten. Wanneer Nederland besluit in deze richting de voltooiing van zijn taak ten opzichte van Nieuw-Guinea te zoeken is er, ook al is het einddoel nog betrek kelijk onbepaald en al is de gang daarheen in hoge mate afhankelijk van de samenwerking met andere mogend heden, in ieder geval een duidelijke, ook uit internationaal oogpunt geheel ver dedigbare vorm gegeven aan onze Nieuw Guinea-politiek, aldus de samen vatting. Het beleid van de Nederlandse rege ring met betrekking tot Nieuw-Guinea kenmerkt zich nu al jarenlang door een immobilisme, waardoor de Nieuw-Gui- nea-kwestie steeds meer een zieke plek is in onze nationale en internationale politiek. Een spoedige ombuiging ran dit beleid is daarom geboden. In het belang van Nederland en Nieuw-Guinea beide zal de politiek van de regering ge richt moeten zijn op liquidatie van het vraagstuk Nieuw-Guinea als Nederlands probleem. De commissie was als volgt samen gesteld: dr. P. J. A. Idenburg (voorzit ter), mr. M. van der Stoel (secretaris) prof. mr. F. M. Baron van Asbeck, mr S. C. Graaf van Randwijck, mr. A. M Joekes, J. de Kadt, dr. P. J. Koets, dr A. Mulder, dr. C. L. Patijn, drs. A. d« Ruvjter, prof. dr ir. W. Schermerhorn N. Stufkens, P. van 't Veer en W. Wierda da. Zondag is in alle kerken van het bis dom Haarlem de volgende mededeling van mgr. J. P. Huibers voorgelezen. Zoals reeds door pers en radio is be kend gemaakt heeft Z.H. Paus Pius XH professor dr. Johannes Antonius Eduar- dus van Dodewaard benoemd tot titulair bisschop van Clisma en tot onze Coad jutor, met het recht ons te zijner tijd op te volgen. Meer dan vier maanden lang hebben wjj met geheel het diocees dagelijks ge- beder dat God ons Zijn heilige wil zou doen kennen. Wij hebben de voorspraak ingeroepen van de H. Maagd, van de H. Willibrordus, de patroon van ons bisdom, en van alle Heiligen van ons vaderland. In de geest van geloof zien wij dan ook in deze benoeming duidelijk de uitdruk king van Gods heilige wil. Met dankbaar vertrouwen en hartelijke liefde ontvan gen wjj daarom uit Gods hand mgr. Jo hannes van Dodewaard als onze bijzon dere medehelper in het bisschopsambt, tot zegen van het ganse diocees. Wij schrijven voor, dat van heden af tot en met de dag van de H. Bisschops wijding in iedere H. Mis de oratie tot de H. Geest zal worden gebeden als een gebed voor een gewichtige zaak (tamquam pro re gravi). In plaats van de tot nog toe voorgeschreven aanroe pingen volge na de H. Mis het gebed tot de H. Geest met vers en oratie, zo als in de Pinksternovene. Tot pastoor van de parochie van de H.H.Apostelen Petrus en Paulus te Am sterdam heeft Z.H. de Paus op voor dracht van mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, benoemd de zeer- eerwa.-'heer H. M. J. Brans, als op volger van mgr. W. Nolet, die onlangs eervol ontslag heeft verkregen. Tot pastoor van de parochie van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Nieuw- Vennep heeft Z.H. de Paus benoemd eveneens op voordracht van mgr. J. P. Huibers de zeereerwaarde heer D. de Wit, die rector was te Haarlem. AMSTERDAM, 12 juli bevorderd tot accountant F. W. G. de Jager (Gronin gen). Kand. klass. letteren W. A. M. Beuken (Amsterdam) en G. Th. J. Jans sen (Driehuis-Velsen)doctoraal rech ten. mej. W. G. Flierhaar (Amsterdam), doctoraal economie J. H. Goede, M. P. Vlietman, K. B. A. v. d. Schuyt, J. J. M. Bonnier (Amsterdam), M. den Os (Wassenaar) en A. W. ter Kuile (Hilversum)., doctoraal sociale geografie mevr. S. M. E. Christiaanse- Crjjns (Voorburg) G. C. Kamerling, A. B. Wissing, J. van Venetien, H. Braak (Amsterdam) en M. H. M. van Huiten (Lisse) en doctoraal psychologie J. A. Bruggeman, E. van Moerkerken, J. H. Blankestein en J. G. Hische (Am sterdam)., doctoraal algemene taalwe tenschap mevr. M. A. Buter-Lezer (Weesp.) LEIDEN, 12 juli - Doctoraal Neder lands recht mej. I. M. Thingberg Thom- sen, Den Haag; A. F. L. van Rechte- ren Limpurg, Almelo; J. K. G. Meu nen, Harderwijk en J. W. de Nobel, Den Haag. Kand. Franse taal- en let- terk. mej. J. M. A. Nauta, Den Haag; A. F. Rombout, Zwjjndrecht en C. J. v. Veen, Rotterdam. Doctoraal wjjsbe- feerte A. Kroon, Rotterdam. Kand. Ne- erlands recht mej. C. A. Boon, Dor drecht; mej. M. L. v. Grunsven, Heer len; W. Noordhoek, Amsterdam; B. P. L. Stal, Den Haag; C. Fasseur, Oegst- geest; F. IJff, Amersfoort; B. v. La ren, Den Haag; G. M. Ursone, Den Haag; J. Stikkers, Capelle a. d. IJs- sel; B. C. Romjjn, Den Haag; H. P. Goinga, Scheveningen; W. J. Ouwer- kerk, voorburg; N. J. M. Vermeulen, Den Haag: T. M. C. Asser, Blaricum; P. Kars, Scheveningen en A. Schras, Rotterdam. Prop. Godgeleerdheid H. v. d. Kwaak. Leiden en B. C. Th. Rutgers, Den Haag. Semi-arts ex. J. Bennebroek Graven- horst, Haarlem: J. M. M. Huntjens, Den Haag en B. O. de Vries, Voor burg. Artsex. C. de Hoog, Den Haag;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5