Veiligheidsraad heden, in spoedzitting bijeen Gewichtige besprekingen van Eisenhower Britse ambassade te Bagdad in brand gestoken K.L.M. vliegt niet verder dan Ankara Twee jongetjes te water geraakt en verdronken Zesde Vloot koerst in de richting van Libanon Nasser wint terrein B I D Strijd in Tripoli Het H Vrouw bij het afweren van een bij over boord geslagen Proefboerderij in Wormer uitgebrand Bisschops wij ding op 9 september Britse Middellandse Zeevloot gereed om uit te varen Ook geruchten - over troepen bewegingen Vlucht van Pools matroos mislukt Noeri Al Said niet gedood DINSDAG 15 JULI 1958 o 82ste JAARGANG No. 29960 In de stormachtige ontwikkeling van de gebeurtenissen ln het Midden-Oosten heeft de president der Verenigde Staten aanleiding gevonden een spoedzitting van de Veilig heidsraad der Verenigde Naties te vragen. De voorzitter Van de Raad, de Columbiaan dr. Araujo, zal de zitting hedenochtend om tien uur plaatselijke tijd (drie uur van middag Nederlandse tijd) openen. De Amerikaanse dele gatie bij de volkerenorganisatie noch het Witte Huis hebben opheldering verschaft over de concrete doeleinden, die pre sident Eisenhower wil bereiken. Maar in diplomatieke kringen te New V ork is men van mening, dat de Verenigde Staten op het punt staan troepen te zenden naar Libanon en mogelijk ook naar Jordanië. BABY GESTIKT SDEDEJASJES IN KLEUREN Enkele buien et weer in Europa fe>hurg V?ïarn° renen Khroesjtsjev niet op Fi anse receptie 1 \;*.i /r"r' Oorzaak vermoedelijk hooibroei Mgr. J. v. Dodewaard In Verenigde Staten Twee immigranten aangehouden Verdacht van poging tot bankroof Geen Nederlandse slachtoffers in iTak Na rechtstreekse order uit Washington Engeland levert ont snapte Est niet uit Berichten over Julia Rajk tegengesproken Opstandelingen zetten prijs op zijn hoofd BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich hel recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, t 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 'i avonds tel. 21544. AMERIKAANSE STRIJDMACHT naar Libanon en Jordanië? t De plotselinge staatsgreep in Irak heeft het betrekkelijke evenwicht, dat 'n het Midden-Oosten heerste, geheel verstoord en de westelijke mogend heden zouden nu willen redden, wat er nog te redden is. De president van Libanon, Sjamoen, die eergisteren de toestand in zijn land weer wat roos kleuriger ging zien, heeft gisteren Amerika, Engeland en Frankrijk ver docht onmiddellijk troepen naar zijn land te zenden teneinde de grens met Syrië geheel af te sluiten. Dit verzoek valt samen met berichten, dat waar nemers van de Verenigde Naties in Libanon voor het eerst hebben vast gesteld, dat grote militaire transporten uit Syrië, met name vrachtauto's en Veldgeschut, het land zijn binnengekomen. De klaarblijkelijke overwinning Van Nasser welgezinde elementen in Irak zal, zo verwacht men in Beiroet, fok de Libanese rebellen nieuwe moed verschaffen. De Libanese minister van buitenland se zaken, Malik, heeft in Washinton een onderhoud met minister Dulles gehad. Een tweede gevolg van de Iraakse staatsgreep is de ernstigste bedreiging, waaraan de positie van koning Hoessein van Jordanië is komen bloot te staan. Met name in Israël acht men het on waarschijnlijk, dat Hoessein nog lange tijd stand zal kunnen houden. Berich ten uit Ankara, dat de Jordaanse am bassadeur aldaar de Verenigde Staten en Turkije om troepen zou hebben ver zocht, zijn door de Jordaanse delegatie bij de Verenigde Naties niet bevestigd. Over de gebeurtenissen in Irak is nog altijd niet veel naders bekend gewor den. Radio Jordanië heeft gisteravond als enige nieuwsbron melding gemaakt van gevechten in Irak. Volgens het ra diostation zouden volkstroepen zich bij de koning loya^I-gezinde strijdkrachten hebben aangesloten. Deze troepen die uit verscheidene richtingen naar de Iraakse hoofdstad opmarcheren, heb ben volgens radio Jordanië opstandige elementen verslagen. President Eisenhower heeft gisteren urenlang geconfereerd over de situatie in het Midden-Oosten. Eerst presideerde hij een vergadering van de Amerikaanse Nationale Veiligheidsraad, vervolgens riep hij vice-president Nixon, minister Dulles en enkele experts voor het Mid den-Oosten bij zich en tenslotte belegde hij een vergadering met de leiders van beide partijen uit het Amerikaanse Con gres. Aan deze laatste bijeenkomst na men ook de onderminister van defensie, Quarles, de voorzitter van het comité van stafchefs, generaal Twining, en ver- Advertentie tegenwoordigers van de Amerikaanse inlichtingendienst deel. De voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Se naat, Green, deelde na afloop mee, dat de toestand ernstig" is en dat Ame rika zijn „verplichtingen" moet nako men. Hij liet zich niet uit over de aard van die verplichtingen. De leider van de Republikeinse frac tie in de Senaat, Knowiand, die anders meestal met een zonnige glimlach tal Wfifir van confidenties doet, was nu grimmig en zwijgzaam. De Republikeinse afge vaardigde Martin zei, dat Amerika spoe dig moet handelen en dat dit geen situa tie is om eens een nachtje over te sla pen. Hoezeer Eisenhowers verzoek om een spoedzitting van de Veiligheidsraad als een verrassing is gekomen, blijkt wel uit het feit, dat de leider van de Ameri kaanse delegatie, Cabot Lodge, met va kantie is. Senator Mansfield zei gisteren, dat het bijeenroepen van de Veiligheids raad is gekozen als alternatief voor een rechtstreeks Amerikaans ingrij- ■/\<M zee pen. Hij sprak als zijn mening uit, dat Verenigde Staten beslist een spoed zitting van de Algemene Vergadering zullen forceren, als de Sovjet-Unie zou pogen de Veiligheidsraad tot machte loosheid te doemen. KROONPRINS ABDOEL ILLAH Toen mevrouw P. Mol te Buuren haar *even maanden oude baby, die in een Wiegje lag te slapen, wilde helpen, bleek kleine onder de dekens te zijn te rechtgekomen en gestikt. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige veranderlijke Wind. Minder koude nacht, morgen ®verdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zon: 4.38—20.53 Maan: 4.35—30.13 kir zomers strandweer met morgen jrwjemende onweerskans. Overdag Mnn gr' C' Zwakke tot matige Z.O. enk i Zeewater 16 gr. C. Vooruitzichten: *Qnty buienstoringen en iets minder StaUon Weer Osi'^fioin geheel bew. koDpn. zwaar bew. Loi "hagen onbewolkt /Hjhen zwaar bew. g^Wraan, half bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt Nice Jjsnkfun 2» """en f,U"ch P®öeve max temp gisteren 22 19 18 20 19 21 20 23 25 23 24 24 25 25 28 29 28 31 neersJ afgei 24 uuj 4 4 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0.1 3 0 0 0 7 0 Het gerucht dat de premier der Sov jet-Unie Khroesjtsjev een reis door Chi na maakt, is volgens de eerste Russi sche vice-premier Mikoyan „slechts een gerucht". Mikoyan verscheen op de re ceptie, die de Franse ambassadeur gaf ter ere van de 14e juli. Khroesjtsjev was niet aanwezig. Mikoyan ontweek echter een concrete ontkenning van Khroesjtsjevs reis. „Hoe kan hij op reis gaan, als de Oostenrijkse kanselier vol gende week komt?" was volgens UPI zijn antwoord. 5 TURKIJE 40unm MOSOtL KIMCOSKX SYRIË HOMS KERMANSHAH DAMASCUS Middellandse izee Olieleiding rViERUZALEM JORbAN/E #UAAN N SAOEDJ AR ABIE BAGDAO WMJSRAEL IRAK 5OhT BASRA CAIRO TAP leiding Smai v PELTI5733 De Iraakse republikeinen hadden gistermorgen het parool verspreid, dat alle gewelddadige acties tegen buitenlandse ambassades moesten worden voorkomen, opdat de imperialisten geen voorwendsel wordt gegeven tussenbeide te komen Desondanks is de Britse ambassade te Bagdad geplunderd en in brand gestoken. Volgens berichten uit Amerikaanse bron is één lid van de staf, kolonel Graham, door een kogel dodelijk getroffen. Michael "Wrightde ambassadeur, diens vrouw en de overige leden van de ambassadestaf verblijven in goede welstand in een hotel te Bagdad. De Britse ambassade werd gistermorgen niet bewaakt. De Amerikaanse wél. KONING FEISAL Een bericht van de stationschef van de K.L.M. in Bagdad heeft melding ge maakt van het feit, dat de leden van de K.L.M.-staf in Bagdad, zewe).als in Basra zich in goede welstand bevinden. De K.L.M.-kanforen in de stad en op het vliegveld van Bagdad hebben de nor male personeelsbezetting. Bij de K.L.M. is nog geen bericht binnengekomen van haar vertegenwoordiger in Irak be treffende een eventueel wederopen- stellen van de vliegvelden in dat land. Zoals bekend vertrekt het vliegtuig van de K.L.M. van de normale lijndienst van Schiphol, evenwel met eindbestem ming het voorlaatste station van deze route, Ankara, in plaats van Bagdad. Een commentator van de Iraakse ra dio verklaarde gisteravond o.a.: „Mor gen zal de stem van radio-Amman (in Jordanië), waarvoor de vijanden van het volk spreken, zwijgen om plaats te ma ken voor de stem van het volk. Morgen zal Palestina, waarvan het Arabische land door de Israëliërs en imperialisten is bezit, bevrijd worden. Dood aan de verraders en hun agenten. Morgen zal de overwinning toebehoren aan de Ara bieren en het Arabische nationalisme". Maandagmiddag om vijf uur zijn twee jongetjes uit Amsterdam, de zes jarige H. van der Hulst en de vijfjarige J. Snel, beiden wonende in de Jacob van Campenstraat, in de Buitensingelgracht langs de Stadhouderskade ver dronken, zonder dat iemand in het op dit tijdstip zeer drukke verkeer het heeft gemerkt. Een broertje van een der twee slachtoffertjes kwam ander half uur later thuis met de mededeling, dat de twee jongens te water waren geraakt. Terstond gealarmeerde politieagenten vonden langs de kant van het water het plastic emmertje, dat een van de jon gens bfj zich had gehad. Eerst om half acht des avonds slaagde men er in de stoffelijke overschotten op te dreggen. Aangenomen wordt, dat de jongens bij het spelen in het water zijn gevallen. IIIIIIIIIIMIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll V aIImorgen heeft een felle brand ge woed in de kapitale proefboerderij van Wessanens koninklijke fabrieken N.V. aan de Veerdijk te Wormer. Omstreeks 9 uur werd de brand ont dekt. In een ommezien stond het gehele complex in lichter laaie. De bedrijfs brandweer van „De Mooriaan" en de brandweerkorpsen uit Wormer en Wor- merveer bestreden het vuur met zeven motorspuiten. Het voorgelegen woon huis kon gedeeltelijk worden ontruimd. Veel moeite kostte het de omwoners de ongeveer honderd mestkalvercn en var kens uit de stallen te bevrijden. Zes kalveren kwamen in de vlammen om; enige andere kalveren moesten worden afgemaakt. Enige der omwoners liepen verwondingen op. De kostbare inventa ris van de boerderij en materialen, o.a. een auto, gingen verloren. De schade, die op ongeveer twee ton wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. De oor zaak is vermoedelijk hooibroei. De Amerikaanse vice-president, Ri chard M. Nixon, zal in november van dit jaar samen met zijn vrouw een offi cieel bezoek aan Londen Mengen. Op de Ronduite tussen Blauwe Hand en St.-Jansklooster is maandag de 32- jarige mevrouw van Duinen uit Steen- wijk, die met haar man een zeiltocht maakte, verdronken. De vrouw wilde een bij van zich afslaan, verloor hierbij het evenwicht en raakte te water. De man sprong haar na. maar slaagde er niet in haar aan boord te brengen. Een boot uit Steenwijk heeft het stoffelijk overschot later aan boord genomen. Naar wij vernemen, zal mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, coadjutor van Haarlem, dinsdag 9 september in de kathedrale basiliek St. Bavo te Haarlem tot bisschop worden gewijd. Mgr. J. P. Huibers zal de wijding verrichten. De Belgische premier, prof. Gaston Eyskens, heeft gisteren na een ontvangst op het koninklijk paleis te Brussel, dit gebouw wegens ziekte moeten verlaten. Op advies van zijn artsen moet hij het bed houden. Twee Nederlandse immigranten, die kort geleden in de Verenigde Staten ar riveerden, zjjn in verzekerde bewaring gesteld wegens poging tot bankroof. De twee mannen zouden vorige week aan de waarnemend directeur van een fili aal van de „Bank of America" te Hol lywood een briefje hebben overhandigd, waarin werd gedreigd dat dewoning van de directeur zou worden „opgebla zen" als de twee mannen niet in het bezit zouden worden gesteld van het geld dat zich in de kluis bevond. De waarnemend-directeur las het briefje en zei vervolgens dat hij het geld zou gaan halen; in plaats van dit te doen, belde hij echter de politie. De twee immigranten hebben ontkent op roof uit te zijn geweest. Zij zeiden een man te hebben ontmoet die hen had gevraagd het briefje te willen overhan digen. Dit hadden zij gedaan. De mannen vertelden erbij dat degene die het briefje overhandigde beloofd had hen dezelfde dag 's avonds te ont moeten. Hij liet zich echter niet zien op de afgesproken plaats. (U.P.) In een telegram, dat gisteren op het ministerie van buitenlandse zaken is ontvangen van het Nederlandse ge zantschap te Irak, wordt meegedeeld, dat, voor zover bekend, onder de Ne derlandse kolonie in Irak tijdens de omwenteling aldaar geen slachtoffers zijn gevallen. T""V" Twee Libanese regeringssoldaten in actie op het dak van een huis van zet verdiepingen in de oude binnenstad van Tripoli: terwijl de ene soldaat hand granaten naar een opstandelingenpatrouille gooit, bekijkt de andere door een periscoop-telescoop de verrichtingen van de tegenstander. Bij het aanbreken van de dag is de Amerikaanse Zesde Vloot in beweging gekomen. Uit Napels, Cannes, Genua en Athene zijn smaldelen vertrokken, die koers hebben gezet naar het ooste lijk deel van de Middellandse zee, in de richting van Libanon. De vlootbewegin- gen vinden plaats volgens orders die in de afgelopen nacht rechtstreeks uit Washington ontvangen zijn. Woordvoer ders van de Amerikaanse marine wei gerden iets meer niede te delen. Ergens in het oosten van de Middel landse Zee bevindt zich een detache ment Amerikaanse mariniers, dat be schikt over talrijke landingsvaartuigen en hulpschepen. Dit smaldeel maakt eveneens deel uit van de zesde vloot. De schepen van de Britse Middel- landsezeevloot die in de haven van Valetta op Malta liggen, hebben op- Een opvarende van een Poolse trei Ier heeft gisteren, volgens Reuter, tever geefs getracht ter hoogte van de Schot se haven Montrose naar een Schotse vissersboot te zwemmen. Het Schotse vaartuig kon hem echter niet op tijd bereiken, doordat het gehinderd werd door de uitstaande netten. De opva renden van het Poolse schip trokken de vluchteling met bootshaken weer aan boord, waarop „et vaartuig snel in zuidelijke richting verdween. Dit is meegedeeld door de gezagvoerder van het Schotse schip. Engeland heeft inmiddels een Rus sisch verzoek afgewezen om uitlevering van de Estlandse zeeman Erich Teayn, die in Schotland politiek asiel heeft ge vraagd, nadat hij van een Russische vissersvloot was ontsnapt. De Britse minister van staat voor buitenlandse zaken, Noble, heeft dit gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, toen vragen over de Est werden gesteld. De vlucht van de Estlandse zeeman heeft indertijd veel opzien gebaard, om dat hp door dertig man van de vloot werd achtervolgd tot op Brits gebied, aldus Reuter. Hongaarse functionarissen hebben ook tegengesproken, dat mevrouw Julia Rajk, de weduwe van de voorma lige -.inister van buiten- en binnenland se zaken Laszlo Rajk, tot een gevan genisstraf is veroordeeld wegens sa menwerking met Imre Nagy, premier tijdens de opstand van 1956.' Dit meldt Reuter. Eerder was reeds tegengesproken, dat zij ter dood was veroordeeld. dracht gekregen zich gereed te hou den om binnen 24 uur te kunnen uit varen. Dit moet gezien worden als „een voorzorgsmaatregel" met het oog op de toestand in het Midden- Oosten zo deelde de Britse marine mee. Van bevoegde zijde in Londen ver neemt Reuter dat twee brigades van het Britse leger in Engeland opdracht hebben gekregen zich gereed te houden voor verplaatsing. In Nairobi doen hardnekkige geruch ten de ronde, dat belangrijke bewegin gen van Britse troepen uit Kenya wor den voorbereid. Er zouden aanwijzingen zijn, dat spoedig een „luchtbrug" zou worden ingesteld. Kenya ligt ongeveer 3.000 km van Irak verwijderd. Een aantal transportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht heeft be vel gekregen naar Europa te vliegen, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van defensie voorts bekend gemaakt. Generaal Noeri Al Said, Iraks sterke man, die volgens eerdere berichten bij de staatsgreep in Irak gedood zou zijn, blijkt te zijn gevlucht. Het is nog niet bekend waar hij zich bevindt. De nieu we regering van Irak heeft op het hoofd van Noeri Al Said, die zoals bekend premier was van de unie tussen Irak en Jordanië, een prijs gesteld van 10.000 dina's, circa 100.000 gulden. Radio Bag dad heeft verzocht de man, „die de wraak van het volk is ontvlucht", op te sporen en uit te leveren. Over het lot van koning Feisal, het hoofd van de Iraaks-Arabische unie, is nog steeds niets bekend. Hij zou giste ren naar Istanbul zijn gegaan voor be sprekingen met de mohammedaanse bondgenoten in het Pact van Bagdad. De opstandelingen hebben gisteren mee gedeeld dat met Noeri Al Said ook kroonprins Abdoel Illah gedood zou zijn. Over z(jn lot- verkeert men ook nog steeds in het onzekere ehalve in Libanon is nu ook in Irak een revolutie uitgebroken en in het laatstgenoemde land is het regime omvergeworpen. Het Nasseris- me wint vaste voet in de Arabische we reld. De dictator van de Verenigde Ara bische Republiek krijgt steeds meer macht en zijn invloedssfeer strekt zich nu al over een groot deel van het Mid den-Oosten uit Nasser droomt sinds ve le jaren van een Arabisch wereldrijk, waarvan hij de Führer zou moeten zijn. In zijn expansie-politiek is hij met gro te behendigheid te werk gegaan en in het begin van dit jaar zag hij kans Sy rië met Egypte tot één staat te vereni gen. Vervolgens heeft hij vanuit Syrië pogingen in het werk gesteld om de regering in Beiroet te doen vallen, hetgeen hem wellicht de gele- •genheid geboden zou hebben de Liba non bij zijn rijk in te lijven. Maar tot nog toe is hem dit niet gelukt. Door de staatsgreep in Irak is echter een geheel nieuwe situatie geschapen, waar in nieuwe omwentelingen plaats zouden kunnen vinden. rak was het meest pro-Westerse Arabische land. Met de Midden- oostelijke staten Perzië en Pakistan was het lid van het Pact van Bagdad. Als Irak nu Nassers leer van het „po sitieve neutralisme" gaat aanhangen, ontstaat er een gevaarlijke toestand in de Arabische wereld. Jordanië, gelegen tussen Egypte, Syrië en Irak, komt in een isolement. Jordanië heeft boven dien enkele maanden geleden een fede rale unie gevormd met Irak. Als te genwicht tegen de republiek van Nas ser werd door de koningen Feisal en Hoessein, die neven zijn, een Hasje- mietisch Arabisch blok gevormd. Dit blok is nu plotseling gespleten. Irak was tot nog toe een heel wat krach tiger staat dan Jordanië. Irak had een stabiele regering en een sterk leger, waarvan algemeen werd verondersteld, dat het trouw was aan de vorst en de regering van premier Noeri Al Said. De economische betekenis van Irak wordt vooral bepaald door de rijke oliebronnen waarover het land beschikt. Het is vrij dun bevolkt en de bodem biedt grote mogelijkheden voor een bloeiende land bouw, als men de irrigatie-problemen weet op te lossen. De oppervlakte is on geveer 13 maal zo groot als die van Nederland. Voor de Westerse politiek ten aan zien van het Midden-Oosten is de omwenteling in Irak een ramp. Het land was het voornaamste Arabi sche bolwerk tegen het communisme van de Sovjet-Unie en het Nasserisme van de Verenigde Arabische Republiek. De liquidatie van het regime van Noeri Al Said zou het einde kunnen beteke nen van het Pact van Bagdad, waarvan Amerika en Engeland eens zulke grote verwachtingen hebben gehad. De coup d'état zou de Arabische wereld geheel voor het anti-communistische kamp ver loren kunnen doen gaan, en er zou in het Westen een nieuwe olie-crisis kun nen uitbreken, nu een zo belangrijk olie producerend land in anti-Westerse han den is geraakt. e Eisenhower-doctrine kan hier niet toegepast worden, en men vraagt zich af wat de Westerse mogendheden kunnen doen om de vloedgolf van het Nasserisme te stui ten. (Twee jaar geleden, ten tijde van de Suez-crisis, hebben Engeland en Frankrijk Nasser ook niet tot de orde kunnen roepen). In Washington en Londen heeft men met grote ontsteltenis kennis genomen van het sensationele nieuws uit Bag dad. Men was niet voorbereid op deze ontwikkeling. De vrije wereld is diep geschokt door de onverhoedse omme keer in een staat, waarop men meende te kunnen bouwen. De staatsgreep moet met grote listigheid zjjn voorbereid, maar de rebellen hebben kunnen profi teren van de ervaring die de revolutio nairen in Egypte op dit gebied hebben verworven. Nasser die zeü indertijd Fa- roek ten val heeft helpen brengen, heeft meer met dit bijltje gehakt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1