P.E.N. Bloemendaal moet tot 1960 electrische energie aankopen Buiten het boekje m NAAIMACHINES SPORTNIEUWS De mundafse beurs in het Krelagehuis „Haarlemse Nachtegalen" in Blaricum Eigen produktievermogen onvoldoende Tulpenkoningin krijgt instructie Emeritus-pastoor W. Bosch vanmorgen overleden Ruim vijftien jaar pastoor te Aerdenhout-Bentveld Henri Martin overleden Uit STAD en STREEK 1 il DINSDAG 15 JULI 1958 PAGINA 3 Burgerlijke Stand Haarlem NHC Kernenergie Films: Diversen Nieuw rusthuis in Bentveld Huren variëren van f 275,- tot f. 700,- per maand is G.S. eindelijk akkoord met nieuwe schouw- burgverlichting Spreekuur burgemeester Gladiolen Zomeravondwaterpolo- competitie DAMES EN HEREN VAN D.W.T. ZEGEVIEREN Ben van Dijk wint weer in Tilburg In Rotterdam Haarlems waterpolo* zevental klopt Amsterdam Piet Steenvoorden de snelste in Bovenkarspel Eindstrijden zomer- volleybalcompetitie Aanwinsten r.*k. leeszaal Bakkersvakantie „Geloof en Wetenschap" Geslaagd BLOEMENDAAL Aanbod van lening tegen 4,75 procent Beurs van Amsterdam - Beurs van New «rk i ru w mm. De produktie-capaciteit an het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf van'-Noord- holland bleek volgens het jaarver slag over 1957 in het najaar van het vorige jaar ontoereikend om aan de sterk gestegen vraag naar elektrische energie te voldoen. Dientengevolge moest vanaf 16 september 1957 worden over gegaan tot aankoop van elektrische energie. Er werd ruim 38 miljoen kWh ingekocht. Voor alle categoriën van ge bruikers is het gebruik van elektriciteit in 1957 gestegen: vergeleken bij het De Haarlemse schouwburg krijgt een nieuwe belichtings- •T" installatie. Dank zij het ge stage aankloppen bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, hebben B. en W. van Haarlem gedaan ge kregen dat de installatie nog tijdig kon worden besteld. De reeds aan gekondigde prijsverhoging van 25.000 hoeft daardoor niet betaald te worden. Enige weken lang is het betreffende raadsbesluit bij Gedepu teerde Staten blijven liggen, zonder dat er een beslissing genomen werd. Deze situatie was Haarlem bijna noodlottig geworden. Het zou overi gens niet de eerste keer zijn, dat een aanzienlijk hoger bedrag moest wor den uitgegeven dan aanvankelijk ge raamd was, enkel en alleen omdat de uitvoering van een besluit te lang op zich liet wachten. In het geval van de schouwburg- belichtingsinstallatie wordt weer eens een merkwaardig licht gewor pen op de activiteit van het College van Gedeputeerde Staten. G.S. heb ben de wettelijke plicht alle beslui ten van gemeenteraden, die in haar provincie werkzaam zijn, te contro leren. Men moet nagaan of een ge meente niet al te royaal uitgeeft in het kader van haar begroting, ter wijl bovendien moet worden gecon troleerd of de te treffen voorzienin gen passen in het geheel van de voorzieningen die overal in de pro vincie worden getroffen. Ten aan zien van de schouwburgbelichtings- installatie kan men moeilijk bewe ren, dat er geen dringende noodzaak bestond. Die is reeds jaren geleden aangetoond, evenals trouwens de noodzaak van een algehele verbou wing van het theater aan het Wil- sonplein. De kwestie was alleen of er op dit moment geld voldoende voor handen was om een dergelijke aan schaf te financieren. Dat was de speciale eis, die in verband met de bestedingsbeperking door de minister was gesteld, en die vanwege G.S. gecontroleerd moest worden. Welnu, Haarlem had het geld voorhanden en het hele College van B. en W., als ook de gemeenteraad waren van oor deel dat het treffen van deze voor ziening hoogst urgent was, zodat een uitgave van het geld voor dit doel verantwoord was. Aan alle eisen was dus ogenschijnlijk voldaan. Niette min hadden G.S. allerlei bezwaren. Het komt ons voor, dat G.S. in dit geval op de zetel van de gemeente raad zijn gaan zitten. Zij gaan naar eigen goeddunken nog eens allerlei voorwaarden aan hun beslissing om trent een raadsbesluit verbinden en gaan daarbij dus eigenlijk hun boek je te buiten. In een periode, dat de gemeentelijke autonomie toch al met moeite in leven gehouden kan wor den, dient men oplettend te zijn ten aanzien van iedere poging om haar te beknotten. De handelwijze van G.S. komt on getwijfeld voort uit de nobele be doeling de voorschriften van de landsregering zo nauwkeurig moge lijk uit te voeren. Maar die voor schriften hebben de tendenz de ge meentelijke autonomie te beknotten. In andere provincies ziet men dan ook de Gedeputeerde Staten een aanzienlijk soepeler houding aanne men. In Noord-Holland is men heel wat formeler en daardoor alleen al werkt men een funeste centralisatie in de hand. Het lijkt aan vertrouwen te ontbreken. Wanneer een gemeente een verantwoord financieel beleid voert, kan men natuurlijk wel eens kritiek hebben op onderdelen van dat beleid, maar dan moet men toch uitgaan van de veronderstelling, dat een gemeente niet een „va banque- politiek" voert, maar aan G.S. slechts besluiten voorlegt die redelijk te verantwoorden zijn. Mist men dat vertrouwen, dan zullen alle moge lijke speciale voorwaarden nodig zijn om zichzelf zeker te stellen. En wij geloven in alle oprechtheid, dat het beleid van de Haarlemse gemeente raad, en in het bijzonder van Haarlems B. en W., daartoe toch geen aanlei ding geeft. BEVALLEN van een zoon: W. M. E. S. van der Linde-van Leersum P. J. M. Vermaat-Adelaar; H. H. A. Noorde loos-Kroon; W. J. Pronk-de Braber; A. M. Nijssen-Maltan; H. S. Duval Slothou- wer-Stubbe. BEVALLEN van een dochter: M. A. van Hartevelt-van Goozen; A. Out-de Waard; G. M. Janssen-Nelissen; W. C. M. Kok-van Diemen; J. M. A. ter Beest-LimonardM. F. H. Bank-Ligt- hart; A. Goed-Gootjes; D. M. Kuijpers- van den Heuvel; j. G. M. Verweij- Kropman; P. Hellebrekers-Meuwissen; J. Kaandorp-Meesters; T. J. Goudsmit- de Kleijn. OVERLEDEN: A. P. M. van Nes- Grootenboer, 85 j., Jasm;jnstr.; G. F. Hagen-van Werven, 84 j.. Grote Hout straat; G. J. Veerman-Mertens, 70 j., Brederodestraat; B. K. van Latum-van Zomeren, 67 j., Lorentzkade; J. de Loo- ze-Menke, 61 j., Karolingenstraat; C. van Driest-Knïes, 70 j., Meeuwenstraat; J. M. Peterse-Dijkers, 74 j„ Reguliers straat; P. Heemskerk, 64 j.. Gasthuis- vest; H. van der Heijden, 58 j. Haze- paterslaan. GETROUWD: J. van Hoften en C. Visser; H. J. Hulscher en A. K. Veld huizen. jaar daarvoor met 11.7 procent voor de verschillende groepen tezamen. Het ge bruik kwam van 988 miljoen kWh in 1956 op 1.103 miljoen hWh. Voor de Hoogovens, de belangrijkste afnemer, was de stijging 16.5 procent. De uitbreidingswerkzaamheden aan de Centrale in Bloemendaal, begonnen in 1956 ter opheffing van het tekort aan produktievermogen, met twee eenheden van 125 MW vonden in 1957 in het be oogde tempo voortgang. Niettemin zal het tot de tweede helft van 1959 duren, voordat van de beide eenheden de eerste in bedrijf zal kunnen worden gesteld. De andere eenheid zal pas in de loop van 1960 gereed komen. Tot dan toe zal het nodig zijn elektrische energie in te kopen. De tarieven volgen thans het verloop van lonen en prijzen, sinds een kolen- clausule en een economische clausule er in opgenomen werden, zowel voor de groot- als voor de kleinverbruikers. In 1957 werd het beoogde effect echter slerhts ten dele bereikt, omdat de re gering in het kader van haar loon- en prijspolitiek de werking van de eco nomische clausule fixeerde op het ni veau van 1 februari. De exploitatie uitkomsten van het P.E.N. waren over 1957 vrijwel gelijk aan die over 1956 Dat was slechts mogelijk door de toe name van het verbruik en door de aanpassing van de tarieven voor klein verbruikers aan de gestegen lonen en prijzen, met name de kolenprijzen. Vóór de tariefsverandering ging men nog uit van een kolenprijs van f 57.per ton, hoewel die in 1957 (toen de tariefsver andering inging) reeds opgelopen was tot gemiddeld f 85.per ton. De financiering van de enorme kapi taalsuitgaven blijft een punt van grote zorg bij het beheer van het P.E.N. Het bedrijf is genoodzaakt zijn kapitaalsuit gaven voornamelijk zelf te financieren. De bedrijfsuitkomsten zijn, tegen die achtergrond gezien, de laatste jaren niet bevredigend. De Raad van.Toezicht acht de van regeringswege opgelegde fixe ring van de economische clausule dan ook niet zonder bedenking. De toepassing van kernenergie bij de elektriciteitsopwekking heeft de volle aandacht van de directie en de ont wikkelingen worden nauwlettend ge volgd. Het P.E.N. neemt deel aan het werk van de Commissie van Advies inzake de bouw van kernreactor-cen trales, ingesteld door de N.V. KEMA Voor de bestudering van de verschil lenden vraagstukken heeft het P.E.N. een hoofdingenieur aangetrokken, die uitsluitend daarmee belast is. In samenwerking met enige zusterbe drijven werd een 150 kV-proefinstalla- tie in Velsen opgesteld, ie dient om de invloed na te gaan van atmosferi sche omstandigheden op het gedrag van de isolator-kettingen. Bij de regelma tige controle op vogelnesten en defecte isolatoren werden in 1957 61 kraaien nesten uit de masten der 150 kV-lijnen verwijderd. CINEMA-PALACE: Das Schloss in Tirol, alle leeft.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. De rode ballon, a. 1.; 10.30 u. FRANS HALS: Kindermeisje voor papa ge zocht, 18 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LIDO: School voor misdaad, 14 j.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: A en C bij de kannibalen, a. 1. 2, 7, 9.15 uur. Trouwe kameraden, a. 1., 10.30 uur. MINERVA: T.m. wo.: Marguerite Gautier, str. volw.; 8.15 uur. REMBRANDT: De lange hete zomer. 18 J. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Montagnes Jeugdvariété; 10.30 uur. ROXY: De weg der vergelding. 14 jaar; 2.30 7, 9.15 uur. STUDIO: De Inspecteur-generaal, a. 1. 2.15, 7, 9.15 uur. Vakantieprogramma met o.a. Donald Duck,- Stan Laurel en Charles Chaplin, a. 1.; 10.30 uur. Dinsdag 15 Juli Grote Kerk, 20 uur: Orgelbespeling door Cor Kee, organist te Zaandam. Programma: Werken van Sweelinck, Wagenaar, Kee, Badines er. een improvisatie van een pas- sacaglia. Woensdag 16 juli Duinoordstraat, Haarlem. 13 uur: Kot- schaatswedstrijden om de Grote Prijs van Stadhuis, Haarlem, 14 uur: Openbare ver gadering van de raad der gemeente Haar lem. In een folder doet het bestuur van de A. G. Bodaanstichting aan belangstel lenden enige mededelingen over het te Bentveld onder de gemeente Zandvoort in aanbouw zijnde pension-tehuis voor bejaarden. Het gebouw wordt opge richt op een ruim 3'A ka. groot, fraai begroeid duinterrein, ten zuiden tan de Zandvoortse laan. Het zal bevatten zeventien éénpersoonskamers, zeven tien tweepersoonskamers en veertien flats. De flats omvatten een zitkamer, een slaapkamer, portaal, W.C. keuken tje, douche- en wasruimte en een bal- con. Voor gemeenschappelijk gebruik zullen toorts beschikbaar zijn een con versatiezaal, serres, theekeukens en een lift. De pensionprjjs zal vermoedelijk be dragen: voor een éénpersoonskamer 275 per maand, voor een tweeper soonskamer resp. 350 en 450 naar gelang deze door één persoon of door twee personen wordt bewoond, voor een flat 600 en 700 per maand bij bewoning door een persoon of door twee personen. Om de financiering van de bouw mo gelijk te maken, moeten' de toekomstige bewoners deel nemen in een 4 pet obli gatielening ten laste van de stichting. Ditmaal zal Lenie Quant uit Lei den optreden als vertegenwoordig ster van de Nederlandse bloem bollen, op een reis door de Ver enigde Staten. Zij wordt dus ge sierd met de onvermijdelijke erenaam „tulpenkoningin". Om van alle onderdelen van de bloem- bollenhandel op de hoogte te ge raken moet zij zich o.m. oriënteren op de bloembollenbeurs te Hille- gom. Men ziet hier koningin Lenie, die midden september naar Ame rika vertrekt, in instructief gesprek met enige mensen uit het vak op de Hillegomse beurs. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181Tel. 14444 Vanmorgen is in het St. Ignatiuszie- kenhuis te Breda overleden em. pas toor W. M. Bosch, die laatstelijk pas toor was in Aerdenhout-Bentveld. Pas- ,oor Bosch werd 20 december 1888 in Den Haag geboren en priester gewijd 15 augustus 1913. Per 30 augustus werd hij tot kapelaan benoemd in de St.-Bavo- parochie te Schoten (thans Haarlem- Noord). Vervolgens werd hij 13 novem ber 1915 kapelaan te Amsterdam (H. Vincentius), 5 januari 1923 te Haarlem (St.-Bavo-kathedraal) en 11 september 1926 te Amsterdam (H. Willibrordus bui ten de Veste). Daarna kwam zijn benoe ming tot pastoor te Hansweert op 4 maart 1933, te Amsterdam (H. Gerar- dus Majella) op 3 februari 1936, te Schoorl op 20 juni 1936 en tenslotte te Aerdenhout-Bentveld op 28 augustus 1937. Hij verkreeg per 28 januari 1953 eervol ontslag uit de bediening. Pastoor Bosch vertoefde de laatste jaren in het R.K. Gasthuis te Breda. Wegens ziekte moest in april van dit jaar opgeno men worden in het St.-Ignatiuszieken- huis te Breda. Ruim IS jaar heeft pastoor Bosch dus gewerkt in de St.-Antoniusparochie van Aerdenhout. Daar heeft hij zijn beste krachten gegeven aan een parochie, die door haar speciale karakter een heel eigen sfeer had. Hij wist zich daaraan goed aan te passen en ook nadat hjj van een welverdiende rust was gaan ge nieten, hield hij met velen van zijn vroe gere parochianen, die zijn beste vrien den geworden waren, contact. Onlangs verraste hjj sommige van hen nog met een dichtbundeltje, privatim uitgegeven, waarin hij zijn vele verzen, vaak geschre ven ter gelegenheid van een of ander (priester-) jubileum, had samenge bracht. Zijn talrijk sonnetten getuig den nog eens, hoe in hem, wat stijl be treft, de echte „tachtiger" was blijven leven. Bij zijn heengaan uit Aerdenhout pu bliceerden wjj een herinneringswoord van een zijner parochianen. Als een laatst_ „in memorium" mogen wij dit hierbij citeren. Daarin wordt gezegd, dat iedereen, die de grijze herder ge kend heeft, ook kon vermoeden, hoe veel strijd het hem gekost heeft ont slag te vragen uit de bediening. „Velen zullen de hartelijke herder missen. Be kend is zijn figuur zoals hij altijd in weer en wind door de lanen fietste om zijn zieke en gezonde parochianen te bezoe ken. Nog juist heeft de pastoor de tot standkoming van het jeugdhuis kunnen meemaken. Hij was vol plannen, o.a. om spoedig de spade in de grond te steken voor de Montessorischool. Helaas moet nu ook een ander deze spade ter hand nemen". „Als predikant genoot pastoor Bosch een grote vermaardheid. Ieder onder zijn gehoor wist hij te boeien door zijn preken, schoon van taal en rijk van inhoud, waarin hij als dichterlijk man en minnaar van Vondel vaak diens poë zie liet doorklinken", „Veel aandacht besteedde pastoor Bosch aan het interieur van de kerk, dat hij op smaakvolle wijze verfraaide. De katholieken op „Eickengaerde" wa re"-* ook aan zijn zorgen toevertrouwd en tweemaal per week bracht de pas toor hun in alle vroegte de H. Communie De zusters van „Alverna" hadden aan pastoor Bosch een ijverige en vriende lijke zielzorger". Na een aanvankelijke aarzeling die bijna twee weken geduurd heeft, hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gisteren het besluit van de Haarlemse gemeenteraad goedgekeurd om voor 205.000 een nieuwe belichtingsinstalla- tie in de stadsschouwburg te doen aan brengen. B. en W. hebben onmiddellijk de installatie in Zweden besteld en al le maatregelen getroffen voor de uit voering van het besluit. Men hoopt met de noodzakelijke verbouwingen gereed te zijn omstreeks half september, waar na omstreeks de jaarwisseling de nieuwe installatie kan worden geplaatst zonder dat het seizoen daarvoor behoeft te wor den onderbroken. De beschikking van Gedeputeerde Sta ten is wel te rechtertijd gekomen. Van de Zweedse fabriek hadden B. en W. van Haarlem inmiddels bericht ontvan gen, dat zij de leverprijs niet langer kon handhaven. Wanneer de beschikking van G.S. langer was uitgebleven, zou de prijs van de installatie met 25.000 ver hoogd geworden zijn. Gelukkig heeft men dat nog kunnen voorkomen. Het schijnt overigens, dat de aarzeling van G.S. om het betreffende raadsbesluit goed te keuren, verband houdt met de opvatting bij dit College, dat Haarlem te royaal is vooral voor wat zijn uitga ven voor onderwijs en cultuur betreft. B. en W. van Haarlem zijn gisteren ge durende twee en een half uur bij Ge deputeerde Staten te gast geweest om het financiële beleid van de gemeente te verdedigen. Tijdens deze besprekin gen zou van de zijde van G.S. vooral critiek geoefend zijn op de naar verhou ding hoge uitgaven voor onderwijs en cultuur. Overigens zij opgemerkt, dat terwijl in de overige provincies Ge deputeerde Staten de teugels der beste dingsbeperking reeds aanzienlijk heb ben gevierd - in Noord-Holland Gedepu teerde Staten menen te moeten vast houden aan een uiterst voorzichtig fi nancieel beheer. Op 81-jarige leeftijd is overleden de heer Henri Martin, een der directeu ren van de gerenommeerde Dans-Aca- demie J. G. Martin Zoon. De over leden was de laatste der vier gebroe ders Martin, zoons van Johan Godfried Martin, die in 1875 de Dans-Academie stichtte. Tot op hoge leeftijd was de heer Henri Martin, die opviel door zijn kaarsrechte houding maar vooral door zijn allen geldende c-urtoisie, nauw be trokken bij het dans-onderricht. Op zijn minst drie generaties heeft hij, samen met de andere Martins, dansen ge leerd meer dan de passen en de maintien, omdat hij de dans zag als wezenlijk onderdeel van de menselijke vorming en levensuiting. Wethouder D. J. A. Geluk van Haar lem zal donderdag 17 juli om twee uur 's middags zijn spreekuur houden. In afwachting van de grote gladio- lenstroom, die nu toch zo langzamer hand wel voor de deur staat, werd de keuringscommissie maandag een oeetje rust gegund. Mochten we de voorgaande weken nog overvolle ta fels aantreffen, ditmaal was de keu ringszaal in het Krelagehuis maar voor een klein deel gevuld met een nog zeer goede inzending ranonkels en een voorproefje van wat ons in het gladiolenseizoen te wachten staat. De mooie en gevarieerde inzending ranonkels was van A. J. Kappelhof Hz., uit Zwaagdijk west. Ze bestond uit be kende soorten die reeds ettelijke malen in dit seizoen in Haarlem zijn geweest maar ook drie „nummer-zaailingen" die opvielen door hun zeer zuivere tinten. Dat waren de pioenbloemige nr. 28, zeer fijn karmijnrose, de oranjezalmkleurige nr. 47 en nr. 23 met een ongemeen fraaie karmijnrose tint. Naast deze nieuwelingen waren het om bij de voornaamste te blijven Salvator Rosa, Golden Ball, Briilant Star, Orange Brillant en Orange Emperor die nog maals voor het voetlicht werden ge bracht met de malvarose Veldheer en de mooie sleutelbloemgele Primrose Beauty. H. J. Salman Zn., Noordwi.ik, pre senteerden een zeer mooie zalmrose gladiool onder de naam Perosia met goed gebouwde takken en mooi ge vormde kelken. Deze variëteit kreeg het Getuigschrift van Verdienste. De zelfde inzender liet ook de lichtrode Norvica zien. N.V. P. v. d. Meer Cz., uit Noordwijk, had glad. Naranjita op gesteld, oranjezalm. De getoonde bloe men waren echter nogal wat streperig, hetgeen de zuiverheid van de tint niet ten goede kwam. Jonkman-Hulsebosch, Sassenheim, lieten nogmaals de goede vuurrode Cupido zien, alsmede Roman Holiday, licht karmijn met smal wit zoompje, en de Heraut gladiolus Al- lard Pierson. N.V. S. de Goede, Eist, was er weer met een grote vaas nanus Elisabeth, zalmrood, en C. A. v. d. Wereld, Roelofarendsveen met Robi- nette, waarvan echter nog moet wor den uitgemaakt of het een nanus of een colvillei is. H. v. Paridon, Katwijk, vroeg aandacht voor een rose gladiool met zware trossen. aarvan de com missie vergelijking met Philippo's Me mory aanraadde. Een klein maar fijn groepje kleinbloemigen hadden Konij nenburg Mark, Noordwijk, opgesteld met de lichtviolette Imposant, Ariette, roomwit met licht karmijnrode vlek, Lieselotte, perzikrose met geel, Melo die, rose met scharlaken vlekken, Mecki, karmijnrood met grote gele keel, en de zeer opvallende Saskia, ivoorwit met paarse vlekken. Tot slot vroeg P. v. Hensbergen, Hillegom. de aandacht voor de donkerblauwe Brodiaea la:- syn. Triteleya laxa. De inzender had ze ditmaal gemengd met Gypsophila. Voor de zomerwaterpolo van de K.N.Z.B., eerste klasse dames, kreeg DWT het Amersfoortse Neptunus op be zoek. Cok Somers opende voor DWT de score, waarna de gevaarlijke DWT- midvoor Annie Metzelaar tot driemaal toe raak schoot. Neptunus, dat zo nu en dan wel voor het doel verscheen slaag de er eerst in succes te hoeken, nadat de bal van de lat terug kaatste en Roos van der Hoef de bal in een gunstige po sitie kreeg. Dit gaf de zwakken moed en er volgde nog voor het Ingaan van de rust een tweede doelpunt. In de tweede helft werd Annie Metzelaar (DWT) meer be waakt, waardoor zij slechts eenmaal ge legenheid kreeg om een aanval met succes af te werken. Met de uitslag 5-2 is Neptunus eenzaam met 3 punten naar de onderste plaats op de rang lijst verhuisd. DWT heeft nu 5 punten binnengehaald. DWT 1, heren, kreeg voor de tweede klasse De Futen tegenover zich. Goed aanvallend begonnen de Amstelveners de strijd, maar de keeper Melchior kon de schoten keren. DWT ging in de aan val, waarna Molenaar door goed sa menspel van Luttikhuizen en Rooze- krans kon scoren. Direct na het in het spel brengen van de bal maakte Roo- zekrans de Futen-spelers de bal afhan dig om deze meteen het doel in te ja gen. Molenaar bracht de stand op 3-0. Gerritsen verkleinde de achterstand maar Luttikhuizen wist gevaarlijke klippen te omzeilen om er 4-1 van te maken. Een vrije worp, genomen door Molenaar, werd door Roozekrans in een doelpunt omgezet, waarna Siegeling een punt van de voorsprong wist af te knabbelen. Roozekrans had direct met een ver schot een antwoord klaar. Het werd ten slotte 8-2 door Luttikhuizen en Rooze krans. Ben van Dijk wint weer in Tilburg. Haarlems wielerveteraan Ben van Dijk is in Tilburg een moeilijk te klop pen tegenstander. Dat hebben de „wie- leroudjes" voor de zesde maal aan de lijve ondervonden. Alleen de plaatselij ke favoriet Tillieu wist ditmaal gelijke tred niet Van Dijk te houden, doch moest tenslotte in de eindsprint voor de Haarlemmer het hoofd buigen. Aan deze ronde namen ook enkele Belgen deel en van hen Mermans sprong al meteen na de strat weg. Til lieu sloot zich bij hem aan en toen acht te ook Van Dijk zijn tijd gekomen om zich met deze aanval te gaan bemoei en. Hij moest daartoe evenwel een fel le strijd leveren, want Mermans en Til lieu wensten hem voorgoed op afstand te houden. Niettemin slaagde Van Dijk in zijn opzet. Samen met Tillieu de Belg moest lossen zette hij de op mars voort. Al de overige deelnemers werden toen een of meerdere malen door de twee leiders gedubbeld. Til lieu, die al de premiesprints in zijn voordeel had beslist, moest tenslotte in het beslissende sprintje om de overwin ning in Van Dijk zijn meerdere erken nen. De Haarlemmer boekte daarmee zijn zesde achtereenvolgende overwin ning in Tilburg. De uitslag luidt; 1. B. van Dijk, Haar lem; 2. Tillieu, Tilburg; 3. Mermans; 4. Kruyff; 5. Trenay, allen België; 6. Prince; 7. Otte, Tilburg. Tijdens het vijf-kringen waterpolo- toernooi dat in het kader van de Rot terdamse zwemmaand in de havenstad wordt verspeeld heeft het Haarlems-ze vental Amsterdam met 43 geklopt. In de eerste helft van de strijd was het een beproeven van eikaars sterkte. Er werd vlot gespeeld; een goede voorzet van Hogeland werd door Gravemaker benut om Haarlem de leiding te bezorgen. Trimp maakte nog voor rust gelijk. Haarlem wijzigde evenals Amsterdam de opstelling. Harry Vriend bracht de stand in het voordeel van Amsterdam. Na een overtreding van Fred de Bruyn kregen de Amsterdammers een straf- worp die niet benut werd. Hieruit zetten de Haarlemmers vlot een aanval in waaruit Hogeland de stand op gelijke voet bracht. Een fout in de Haarlem verdediging gaf Amsterdam alle kans en het was Harry Vriend die de stand naar het voordeel van Amsterdam deed uitslaan. Amsterdam stelde alles In het werk om de overwinning veilig te stellen. Hogeland kwam daardoor vrij te liggen en kreeg tot tweemaal toe in een gunstige positie de bal toege speeld, waardoor hij de Haarlem-over winning op 43 kon brengen. De wedstrijd Rotterdam Den Haag die eveneens voor het toernooi werd gespeeld eindigde in 64. Dinsdagavond komt Haarlem uit tegen de Kring Mid den van Nederland. De succesvolle Heemstedenaar Piet Steenvoorden heeft een nieuwe over winning aan zijn reeds indrukwekken de erelijst van wielrenner toegevoegd; nu zegevierde hij in de Ronde van Bovenkarspel. Samen met de jonge Ha genaar Ab van Egmond, die hij in het beslissende sprintje versloeg, had Piet in deze ronde een veilige voorsprong veroverd. In deze Ronde van Bovenkarspel. wel ke door het plaatselijk wielercomité in samenwerking met het Haarlemse HSV „De Kampioen" werd georganiseerd, werd door Van Egmond en Steenvoor den heel hard gefietst. Zij legden het ongeveer zestig koppen tellende pelo ton volkomen hun wil op en bezorg den het in eendrachtige samenwerking zelfs een volle ronde achterstand. Knap pe wielerridders als een Joop van der Putten. Ab Sluis. Hans van Duin, Johny de Vries en Joop Hopman kwa men er niet aan te pas en moesten diep het hoofd buigen voor de twee matadoren. Toen van Egmond en Steenvoorden hun winstronde eenmaal te pakken hadden, was het met de samenwerking gedaan en probeerden zij elkaar het leven zuur te maken in deze koers. Maar zij slaagden geen van beiden in hun opzet om alleen aan de finish te arriveren. Een eindsprint moest tussen hen beslissen en daarin trok Steenvoorden aan het langste eind. De uitslag luidt; 1. Piet Steenvoorden, Heemstede, de 90 km in 2 uur 12 min. 55 sec.; 2. A. van Egmond, Den Haag; 3. J. Hopman, Egmond a.d. Hoef: 4. A. Sluis, Badhoevedorp; 5. J. v. d. Put ten, Den Haag; 6. J. de Vries, Am sterdam; 7. C. Elswijk, Zaandam; 8. F. Tel, Zaandam; 9. H. van Duin, IJmuiden; 10. J. Kuut, Wieringen; 11. A. Straver, Haarlem; 12. J. Mesters, Den Haag; 13. A. Reekers, Nieuw Ven nep; 14. A. de Groot. Burgerbrug; 15. H. Oldenburg, IJmuiden. Voorwedstrijd nieuwelingen: 1. Eef Balk, Badhoevedorp, de 45 km in 1 uur 20 min. 34 sec.; 2. G. Cuvelier, Nieuw Vennep; 3. H. Schenk, Zaandam; 4. E. Sminia, Haarlem; 5. R. Redeker, Am sterdam; 6. T. Kleppe, Jisp; 7. C. Piers, Haarlem; 8. J. Hopman, Egmond a. d. Hoef; 9. W. Janssen, Noordwijkerhout; 10. G. van Saasse, Nieuw Vennep. Morgenavond worden op de velden van speeltuin „Flora" aan de Van Oosten de Bruijnstraat in Haarlem de finales gespeeld van de volleybalbe- kercompetitie voorafgegaan door een beslissingswedstrijd tussen de dames teams van JBS en DSS. Bovendien staat nog een beslissingswedstrijd voor de zomercompetitie (een competitie voor niet-NeVoBoleden) op het programma. Het programma luidt: JBSDSS (aanv. zeven uur), ONASSH (beslis singswedstrijd zomercompetitie) aanv. zeven uur. Finale-bekercompetitie: (He- ren-B) OVRA 2OVRA 3, aanv. acht uur. (Dames-A) De BlinkertEclecta, aanv. acht uur en (dames-B) HBC 2 JBS of DSS, aanv. acht uur. De R.-K. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek, Nieuwe Gracht 70 te Haar lem, heeft als nieuwe aanwinsten Nederlandse romans geregistreerd: I. Andrea: Opgejaagd en onzeker. R Braddon: Nancy Wake. W. Capel: Het leven is geen formule. A. Christie: Poi. rot speelt bridge. E. Claes: Ik was stu dent. M. Dekker: Het andere. H. van Eyk: Uit en thuis aan de gracht Ph Gibbs: Polen waar wacht ge op. T. van der Horst: Behalve jij en ik. H. Janssen: De suikerzoete Madonna. B. Kemp: Het laatste spel. A. Kielland: Soms is het leven gevaarlijk. M. Mons: Het leven eindigt na vijftig. A. Morriën: Alissa en Adriene. A. van Oostrom; Agatha. G Rasmussen: De hemel beware ons. A. Ritner: Een zomer vol beloften. A. Rut gers van der Loeff-Basenau: Je bent te goed, Giacomo. G. Vanter: Mijn naam is Roelant. S. Vestdijk: Open doek. A. Wi seman: Het offer. Tot 9 augustus zijn de broodbezorgers in Haarlem met vakantie. Behalve in de winkels is er ook brood te krijgen op ongeveer tweehonderd standplaatsen voor bakkerswagens, van 's morgens half tien tot één uur in de middag. De winkel verkoop geschiedt op de normale, door de winkelsluitingswet bepaalde, tijden. Deken W. N. Zijlstra van Haarlem heeft de heer M. C. Ris benoemd tot bestuurslid van de Stichting „Geloof en Wetenschap" te Haarlem. Voor het theoretische gedeelte M.O. van het Staats-examen voor muziek slaagden de dames Ineke Bosch en An neke Visser, beiden uit Haarlem. Nog met stralend-mooi zomerweer en hartelijk uitgewuifd door hun ouders vertrokken de ..Haarlemse Nachte galen", onder leiding van de dames Cis en Mia Kampmeijer, naar Blari cum, waar zij in het tehuis voor ast matische kinderen het zangspel „De avonturen van twee straatzangers" op voerden. speciaal voor deze gelegen heid geschreven door Cis Kampmeijer. Zij lieten bij de patiëntjes een onver getelijke herinnering achter. Al was de temperatuur 27 graden, toch speelden de jongens en meisjes, alsof ze daar niets geen last van had den en met gemak en zonder hapering volgde het ene bedrijf na het andere. Werkelijk verdienen alle „acteurs" een pluim, maar zonder de anderen tekort te doen, mogen wij de twee straat zangers wel een extra-grote pluim ge ven. Ook de omroeper mogen wij niet vergeten, die met zijn duidelijke stem alles op rijm aankondigde. Het was een vermakelijk gezicht hoe een dei straatzangers midden in een groot aan tal bakkers terecht kwam, gestoken in hun witte pakjes en met grote bakkers mutsen op. Ook drie schoenmakers waren in het spel betrokken, die met hun zwarte gezichten, wel erg afstaken bij de witte bakkers. De andere straat zanger was in het bos verdwaald, waar de kabouters, elfjes en bosbloemen hun aardige dansjes deden. Zelfs de maanfee, die zeer duidelijk sprak, was met de sterren op een manestraal naar beneden gekomen, om aan het dans feest deel te nemen. Gelukkig kwam de straatzanger het bosvrouwtje tegen, die hem weer op de goede weg hielp. Later werd hij verdacht van diefstal van een prachtige, nieuwe paraplu, maar de buschauffeur, die met een stapel paraplu's verscheen, die als ge vonden voorwerpen waren aangegeven en daarbij ook het verloren regen scherm had, maakte een eind aan deze vreselijke verdenking. Vooral de chauf feur in dit bedrijf was uitstekend in zijn spel. Een onmisbare steun bij de verschil lende dansjes en de jonge stemmen was de pianobegeleiding van tante Mia, zoals mejuffrouw Mia Kampmeijer door de Nachtegalen genoemd wordt. Ook de dames I. en E. Breugelmans en B. Putters, allen oud-Nachtegalen, zorgden achter de coulissen voor da aankleding, zodat alles een vlot ver loop had. In de pauze werden groot en klein getrakteerd op een glas limo nade en een heerlijke versnapering. De patiëntjes hadden blijkbaar zeer van dit zangspel genoten, want na afloop rie pen zij in spreekkoor: p.r.i.m.a. „prima". Dit was, na het dankwoord van een der bestuursleden, wel de grootste lof voor de Nachtegalen en leidsters. Na het maken van een grote foto van alle patiëntjes en zangertjes volgde een hartelijk afscheid. Hierna werd op de hei in de omge ving van Soestdijk een picnic gehouden en werden spelletjes gedaan, totdat het tijd werd, dat de bus hen weer huis waarts voerde, 's Avonds om half negen kwamen de Nachtegalen weer zingend de bloemenstad binnen gereden. GETUIGEN Zondagavond om kwart over zes gebeurde op de IJ-dijk te Haarlem een verkeersongeval waarbij betrokken waren een personenauto, een wielrijder en een bromfietser. De fiet ser zwenkte als gevolg van een ruk wind naar links; de bestuurder van de auto, die de wielrijder wilde ontwijken ging eveneens naar links, maar reed door deze manoeuvre tegen de brom fietser. De laatste liep een vleeswond en een lichte hersenschudding op. De politie verzoekt de automobilist, de wielrijder en eventuele getuigen zich te melden. INBRAKEN In de periode van za terdag tot maandag zjjn twee inbraken in Haarlem gepleegd. Aan 't Krom drong men binnen in een koper- en me taalgieterij. De buit bestond uit dertig gulden in contanten, die uit een geld kistje waren weggenomen. Uit een boekhandel in de Groote Houtstraat nam men uit een kasregister vijftig gulden weg en uit een laatje tien gul den. Voorts werden 80 vulpennen, 21 vulpotloden en 11 meerkleurenpotloden een prooi van de inbrekers. AFGESLOTEN In verband met werkzaamheden die ter plaatse worden uitgevoerd is de Hertenkampweg te Haarlem voor alle verkeer gesloten verklaard in de richting van de Her tenkamplaan naar de Kleine Houtweg. Om de Kleine Houtweg te bereiken is men genoodzaakt in plaats van linksaf te slaan rechtuit te rijden. Burgemeester en wethouders van Bloemendaal stellen voor een geldle ning te aanvaarden ten bedrage van 62.000 tegen een rente van 4,75 pro cent en aangeboden door de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. De le ning kan benut worden voor de conso lidatie van vlottende schulden. (Niet officiële Koersen Vorig slot Slot 14/7 3% Ned. 1953 94'4 3(4 Ned 1953 93(4 3(4 Ned 1956 92 34 9214 3(4 Ned 1948 871.4 3(4 Ned 1950 86 ft 3'/» Ned. 1954 88^4 3(4 Ned 1955 1 901,4 3-3(4 Ned 1947 90% 8954 3 Ned 62-64 be! fae 93%-4 9334 Inschr GrtbK 1946 3% B.N.G Wonbouw 6 1093,4 Ned Handel Mij cert 1713i A.K.U. 18934 17914 Van Berkei'a Patent 19234 Calvé-Delft cert 302 Van Gelder Kon Hoogovens cert 302 Unilever cert 361 3511,4 Ned Kabel 257 Philips 29434 155 Kon Petroleum 166.70 68 ..Amsterdam" Rubber 7454 136 J,4 Roll Amerika Lijn 13714 135 Kon. Ned. Stoomb Mi) 13714 119 Ned Scbeepv Unie 122 103 K.Lil 106 H.V.A. 10634 118 Dell Mil cert. 119 A'dam 2(4 '56 I 8414 A'aam '56 D 10014 A'dam 111 Rentespaarbr 110A Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric Genera] Motors Kennecott Copper K.LM Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway ridewater Ü.S. Steel 11/T 14/7 45% 44% 41% 41% 46% 46% 6014 59% 40% 40 88% 88% 28% 28% 38 37% 35*. 35 48% 48 45% 43 76 76 47% 46 43% 43 24- 23% 66% 65 Stemming: gemakkelijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3