Snelverkeer eist weer een aantal slachtoffers ZEER ZWARE SLAG VOOR WESTERSE POLITIEK Macht in Irak in handen van „soevereine raad" voor Van groot belang West-Europa Aanzienlijke belangen van de Koninklijke Olie Het Engelse kabinet pleegt koortsachtig overleg Zuil met groen glas Langzame verkeer moet altijd rechts passeren WIE ADVERTEERT- I EEN MOORD! Links rijdende bestelauto schept goed rechts houdende bromfietser Rebellenleider gedood Oliewaarden in Londen lopen terug Irak en de olie IN ALGERIJE Vrouw vermoord in Paramaribo Ziekenfondsen sluiten polio-risicofonds Nieuw reglement voor woonschepen Katholieke wereld conferentie in Brussel De staatsgreep in Irak Oost-Duitser over grens gezet LTM en LTJ houden Landdag in Heemstede Stoffelijk overschot van vrouw gevonden Crisis in het Miclden-Oosten DINSDAG 15 JULI 1958 PAGINA 6 Op de Baarsjesweg te Amsterdam is maandagavond de twintigjarige F. van Dee wonend op de Slatuinenweg met zijn bromfiets tegen een bestelauto gereden en tien meter verder op straat gevalle» Hij werd met zware hoofdwonden naar het W ilhelminagasthuis vervoerd, waar hij bleek te zijn overleden. Onder autobus Pedalen raakten elkaar Onder aanhangwagen Visumafschaffing door Zuidamerikaanse landen Katholieke Illustratie door AGATHA CHRISTIE Benoemingen Oblaten van Sint-Franciscus van Sales Het voorzitterschap van de S.E.R. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Si Mohammed ben Salah, die, na aan de zijde van de Algerijnse opstandelin gen te hebben gevochten als generaal Bellounis, een pro-Frans leger van drie duizend man leidde, is gisteren gesneu veld, terwijl hij weer tegen Franse troe pen streed. Hij werd gevonden in een boerderij in de Djebel Zemra, een ge bergte langs de Sahara vanwaar men de wegen naar het zuidelijke oliegebied kan beheersen. Dit meldt Reuter. Vorige zomer had Mohammed ben Sa lah met de opstandelingen gebroken, nadat volgelingen van het Algerijnse bevrijdingsfront de bewoners van een dorp, dat de zijde van de Algerijnse na tionale beweging (rivaal van het Bevrij dingsfront) had gekozen, hadden uitge moord. Vorige maand maakte hij ech ter bekend, dat hij alleen voor de on afhankelijkheid van Algerije zou strij den en zich niet bij de aanhangers van De Gaulle zou voegen. Ongeveer 150 van zfln volgelingen sloten zich toch bij de Fransen aan. Volgens Franse krin gen werden meer dan vierhonderd van zijn aanhangers, die hetzelfde wilden, gedood en in massagraven bijgezet. Maandagochtend heeft een 56-jarige Surinamer zijn 24-jarige Nederlandse echtgenote met enkele bijlslagen ver moord. De dader pleegde daarna zelf moord door middel van ophanging. Het echtpaar, dat vier kinderen van resp. 5, 4, 2 en 1 jaar nalaat, kwam in ok tober 1957 uit Amsterdam te Suriname aan, maar geraakte daar geheel aan lager wal. De Surinamer, van beroep musicus, was invalide en kon mede daardoor niet aan werk komen. De Su rinaamse regering had juist het besluit genomen het gezin op kost-m van de Surinaamse overheid naar Nederland terug te zenden. Gezien de bij het rijk en het Prinses Beatrixpoliofonds bestaande plannen om hun bijdrage in de verpleegkosten van poliopatiënten met ingang van 1959 aanzienlijk te verminderen, acht het be stuur van de centrale bond van onder ling beheerde ziekenfondsen het nood zakelijk, dat ten aanzien van de ver pleegkosten voor poliopatiënten een gro ter draagvlak wordt verkregen dan thans via de afzonderlijke aanvullings fondsen der aangesloten ziekenfondsen mogelijk .is. Het bondsbestuur heeft de deelne mende fondsen voorgesteld tot stichting van een polio-risicofonds over te gaan. De desbetreffende stichting zal, vol gens het bestuur, kunnen berusten op het z.g. omslagstelsel. De deelnemende fondsen dienen alle kosten, welke na de zeventigste verpleegdag voor poliopa tiënten worden gemaakt, op te geven, waarna deze kosten aan het eind van het jaar kunnen worden samengeteld en worden omgeslagen over de deelnemers aan de stichting. (Van onze Haagse redactie) De volkomen verouderde eisen, die aan een woonschip worden gesteld om als huisvesting te mogen worden ge bruikt, zullen worden herzien. De mi nister van maatschappelijk werk wil hiertoe een nieuw regiement voor woon schepen vaststellen. De nieuwe normen, zo heeft mgr. dr. Klompé geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Franssen (P.v.d.A.), zullen meer in overeenstemming zijn met hetgeen naar de huidige inzichten zowel maatschap pelijk als uit een oogpunt van volks huisvesting verantwoord wordt geacht. De minister erkent, dat de tegen woordige normen verouderd zijn. Zij voegt daar echter aan toe, dat de ge meentebesturen bij de vaststelling van de urgentie van een aanvrage om woon ruimte uitgaan van een objectieve waardering van de woonruimte die een aanvrager ter beschikking staat en niet van de eisen, die de wet aan woonsche pen stelt. Onder auspiciën van het commissari aat-generaal van de H. Stoel en in het kader van de Wereldtentoonstelling te Brussel heeft van 27 juli tot 3 augustus in Civitas Dei de „eerste katholieke wereldconferentie voor de gezondheid" plaats. Bij deze gelegenheid zal vrijdag 1 augustus in het paleis voor schone kunsten te Brussel een galaconcert ge geven worden tijdens hetwelk de wereld première plaats heeft van de hymne „Civitas Dei" door Marinus de Jong. Het programma vermeldt verder wer ken van Zoltan Kodaly, Gustav Mahler en W. A. Mozart; als solisten treden op: Agnes Giebel, sopraan (Duitsland). An nie Hermes, alt (Nederland), Helmut Krebs, tenor (Duitsland) en Herman Prey, bariton (Duitsland) aan het kla vier Ingrid Haebler (Duitsland). De vol gende koren verlenen hun medewerking: Harmonia 1849, Aken, onder leiding van Michael Sittard. Breda's mannenkoor o.l.v. Louis Suykerbuyck, Angela koor, Mechelen o.l.v. Magdalena Jacobs, St.- Lievensknapenkoor. Antwerpen, geleid door Jan Hellinckx, Singet ende Weset Vro van Kortrjjk o.l.v. Maurits Denaux. Kon. Zangvereniging Arti Vocali van Antwerpen o.l.v. Hendrik Rycken. Het nationaal orkest van België verleent zijn medewerking. De algemene leiding be rust bij Hendrik Rycken. Het slachtoffer kwam uit de Slatui nenweg en sloeg goed rechts houdend, rechts de Baarsjesweg op. Precies op dat moment passeerde de bestelwagen, die uit de tegenovergestelde richting naar de Wiegbrug reed, een andere, eveneens over de Baarsjesweg naar de Wiegbrug rijdende auto. Bij dit inhalen kwam de bestelauto helemaal op het linkergedeelte van de weg terecht, zo dat de bromfietser, die de bocht door kwam, pardoes tegen de linkervoorzijde van de bestelauto aanbotste. Maandagmiddag is de veertigjarige bromfietser G. Laferte, toen hij uit het Asserbos de straatweg Assen-Beilen op reed. door een autobus gegrepen en zo ernstig gewond, dat hij even na aan komst in het Wilhelminagasthuis te As sen is overleden. Maandagavond heeft een bus van de Haagse Tramweg Maatschappij in de Alexanderstraat te 's Gravenhage de 24-jarige wielrijdster M. J. J. aangere den, waardoor zij kwam te vallen en door het rechter achterwiel werd over reden. Met ernstig inwendig letsel is zij naar het ziekenhuis Westeinde overge bracht, waar zij later is overleden. Maandagavond is in de Koningstraat te Appingedam een verkeersongeval met dodelijke afloop gebeurd. De bijna 57-jari. e wielrijdster mevrouw E. Ste- renborg-Pieks, viel, waarschijnlijk om dat de pedalen van haar fiets en die van haar man's rijwiel in elkaar raak ten, vlak voor een haar achterop ko mende vrachtauto. Zij werd door een achterwiel van de auto overreden en overleed ter plaatse. Het elfjarig dochtertje Nellie van de familie Stegehuis uit Almelo is maan dagmiddag in de Grotestraat aldaar gedood bij een verkeersongeluk. Zij fiet ste naast haar vriendin op het ogen blik, d,.t zij werd ingehaald door een Duitse auto met aanhangwagen. Zij werd geraakt en viel onder een der ach terwielen. Leden van het Oostduitse leger en van de militia trachten een verdére doorbraak van de rivier de Wesserits bij Dresden tegen te gaan. Door de overstromingen zijn zes personen gedood terwijl een onbekend aantal werd gewond. De oorzaak van de overstromingen moet in de regenstormen van de laatste tijd gezocht worden. Te Veningen (gem. Zuidwolde) is maandagavond de 55-jarige timmerman L. L. uit de Wijk, toen hij met zijn bromfiets de voorrangsweg Meppel- Zuidwolde overstak, door een personen auto gegrepen en zwaar gewond. L. over leed ter plaatse. Zijn vrouw, die achter op zat, werd eveneens ernstig gewond. Zij werd in zorgwekkende toestand overgebracht naar het diakonessenhuis te Meppel. Diplomatieke kringen in Washington achten de staatsgreep in Irak de zwaar ste klap, die de westelijke belangen in het Midden-Oosten sinds de nationali satie van het Suez-kanaal is toegebracht. Het conservatieve Franse blad „Paris Presse" meent zelfs, dat Nasser het westen de zwaarste slag heeft toege bracht sinds het verlies van China. Men is het er in het westen vrijwel over In Irak is een tijdelijke regering gevormd, die onder toezicht staat van een „soevereine raad". Deze „soevereine raad" oefent in afwachting van al gemene verkiezingen de presidentiële bevoegdheden in de nieuwe republiek uit. Voorzitter van de raad is generaal Najib al Rabia; de beide andere leden zijn de leider van de verboden Istiqlal-partij, Sayed Mohammed Mahdi al Kubbah, en Sayed Chaled al Naksjabandi. Leider van de eigenlijke regering is brigade-generaal Abdoel Karim al Kassem. Hij treedt op als premier en is verder opperbevelhebber der strijd krachten en minister van defensie. Hij heeft zijn opleiding ontvangen aan de Engelse militaire academie in Sandhurst. Generaal Kassem is ongeveer 45 jaar oud en hij wordt in de Perzische hoofdstad Teheran beschreven als iemand met linkse sympathieën. In 1948 heeft hij gevochten in de Pales tijnse oorlog en ook heeft hij meegewerkt aan een plan voor een groot scheeps offensief tegen Israël, maar dit plan is door de toenmalige regering in Bagdad niet aanvaard. De laatste tijd stond hij aan het hoofd van een infanterie-divisie. Hij is volgens U.P.I. een van de populairste opper-offi- cieren in Irak. Vice-president is kolonel Abdel Salam Aref, die gisteren voor radio-Bagdad kwam verklaren, dat de nieuwe regering 'n politiek van rechtvaardigheid, kracht, gelijkheid en trouw wil voeren en dat zij de krachten van de reactie en van het despotisme wil verslaan. „Zij, die deze heilige revolutie hebben volbracht, zijn dezelfden, die ook de wonden van de Palestijnse oorlog dragen", 2ei hij. Uit Turkse bron in Parijs wordt ver nomen, dat een van de leidende figuren op de achtergrond van de staatsgreep een zekere Kamil Chandersi is, een agi tator van linksen huize, die al enkele ma len wegens subversieve activiteiten ge vangen is gezet. Minister van propagan da is Sadik Sjansjal, voor wie ongeveer hetzelfde geldt. De portefeuille van ver keer is in handen van Baba Ali, een Koerd met pro-Rusi-ische denkbeelden, die ook al verscheidene keren in de ge vangenis heeft gezeten. De Iraakse soevereine raad heeft Pre sident Nasser van de Verenigde Arabi sche Republiek een telegram gezonden, waarin hem „met vreugde en trots de uitroeping van de republiek wordt ge meld. Nasser heeft zijn verblijf op het eiland Brioni, waar hij besprekingen voerde met president Tito van Joego slavië, met een etmaal bekort. Hij heeft gisteren de terugreis aanvaard, maar hij maakt niet gebruik van de vliegtuigen, die voor hem in gereedheid werden ge houden. Hjj heeft zich ingescheept op het presidentiële jacht „Hoerija" en dit betekent, dat hij pas morgen in Alexan- drië kan arriveren. Nasser heeft de Iraakse revolutionai ren een felicitatietelegram gezonden en radio-Damascus meldde gisteravond al, dat de Verenigde Arabische Republiek het nieuwe bewind formeel heeft erkend. Radio-Caïro wist te melden, dat de re volutie in Irak betekent, dat dit land voortaan een politiek van Arabisch na tionalisme en positieve neutraliteit zal voeren en dat het uit het Pact van Bag dad treedt. Hoessein, de 22-jarige koning van Jor danië, heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij bij ontstentenis van zijn neef, koning Feisal, optreedt als hoofd van de Ara bische Unie van Irak en Jordanië. Ook heeft hij aangekondigd, dat hij op grond van het unieverdrag het opperbevel over de verenigde strijdkrachten heeft aan vaard. De commandant van de verenig de strijdkrachten in het westen van de unie (dus in Jordanië) generaal Habes Madjati) is door Hoessein benoemd tot chef van de generale staf van de unie- strijdkrachten. In een radiorede heeft de Jordaanse koning de bevolking aangespoord geen geloof te hechten aan de geruchten, die „onverantwoordelijke muiters" met betrekking tot leden van de Iraakse dynastie in omloop brengen. De Has- jemietische familie staat rotsvast, zei hij, en zij blijft onwrikbaar in het aangezicht van do krachten van het kwaad en het atheïsme. In de Jordaan se hoofdstad, Amman, zijn gisteren verscheidene officieren gearresteerd. In Britse kringen is men van mening dat door het optreden van Hoessein de constitutionele kern van een anti-re volutionair verzet in de Arabische Unie is geschapen. Maar in Israël ge looft men, dat Hoessein de handen vol zal hebben aan het handhaven van zijn eigen positie en dat er geen sprake van kan zijn, dat hij aan het hoofd van het Arabische Legioen de republikeinen in Bagdad te lijf gaat. Radio-Bagdad heeft overigens alle Iraakse militai ren die in Jordanië zijn gelegerd, op dracht gegeven naar Irak terug te keren. eens, dat het Pact van Bagdad door de gebeurtenissen in Irak een onherstel baar verlies heeft geleden. „Le Monde", die blijkbaar zeer pessimistische be richten over de materiële schade in de Iraakse hoofdstad heeft ontvangen, schrijft, dat er geen Pact en geen Bag dad meer is. De Mohammedaanse le den van het Pact van Bagdad zouden gisteren in Istanboel een belangrijke conferentie over de toestand in Liba non en op Cyprus hebben gehouden. Nu echter de Iraakse vertegenwoordigers koning Feisal en premier Noeri Al Said niet zijn gekomen, hebben de Turkste president Celal Bavar, de Sjah van Perzië en president Iskander Mir- za van Pakistan in Ankara een gehei me vergadering gehouden. Op deze ver gadering zou een Jordaans verzoek om Turkse en Amerikaanse troepen zijn be sproken. In Londen vreest men, dat de gebeur tenissen in Irak een kettingreactie te weeg zullen brengen, waardoor het Sa- oedi-Arabië, Jordanië en zelfs Bahrein en Koeweit onmogelijk zal worden weerstand te bieden aan de pan-Ara- bische stromingen, die door president Nasser ten zeerste worden aangemoe digd en uitgebuit. Perzië heeft aan Jordanië de belof te gedaan olie te leveren, als de olie voorziening van de land door Irak wordt gestaakt. Premier Ben Goerion van Israël heeft gisteren de Amerikaanse ambas sadeur Edward Lawson ontboden. In kringen van de Israëlische regering wijst men erop, dat nog steeds de waar schuwing van kracht is, dat Israël zich vrij acht om op te treden als Iraakse troepen door Jordanië naar de Isra ëlische grenzen oprukken. Het Isra ëlische blad„Maariv" ziet in de Iraakse staatsgreep een vernietigende slag voor de westelijke politiek in het Midden- Oosten. Aan het strand nabij Den Helder is een vreemdeling, die zich ietwat vreemd gedroeg, door een inwoner van Den Helder aan de politie overgegeven. De man bleek een minderjarige Oost-Duit ser te zijn, die zonder opgaaf van re denen, zonder de vereiste papieren en zonder middelen van bestaan in ons land een (tijdelijk?) onderkomen wilde vinden. Hij zal bij Nieuwe Schans over de grens worden gezet. De jongste ontwikkelingen in Irak hebben, zoals o.m. wel gebleken is uit de koersdalingen voor olie-aandelen, vooral in West-Europa ongerustheid gewekt ten aanzien van olie-aanvoer uit dit land. Irak is namelijk de op vijf na grootste olieproducent van de wereld en Europa is voor wat haar olie-voorzie ning betreft voor een belangrijk ge deelte afhankelijk van de olie-leveran ties van de Iraq Petroleum Co. De moeilijkheden, die het Suezconflict bij de W.-Europese olievoorziening heeft veroorzaakt, liggen bovendien nog vers in het geheugen. In de Iraq Petroleum Co wordt ook voor 23% pet deelgenomen door de Kon. Shëll-groep. Daarnaast hebben Ameri kaanse, Franse en Britse groepen be langen In de Iraq Petroleum. De jaarproduktie van deze mij be draagt ongeveer 35 miljoen ton, met een winst van ongeveer een miljard gulden. De meeste olie komt van de velden in Kirkoek, die in 1927 in exploitatie wer den genomen. De Basra-Petroleum- maatschappij is in 1951 met boringen begonnen in het zuiden van het land. Deze twee maatschappijen en de Mo- soel Petroleummaatschappjj hebben in 1958 met de Iraakse regering een ver drag afgesloten, volgens hetwelk Irak 50 procent van de winst ontvangt en de .jaarproductie na 1955 niet minder dan 30 miljoen ton zou mogen zijn. Een derde van deze olie wordt met pijpleidingen naar de kust gebracht, de Op de terreinen van het Seminarie „Hageveld" te Heemstede houden de L.T.M. en de L.T.J. van de bisdommen Haarlem en Rotterdam een jubileum landdag. Begonnen wordt met een ge meenschapsmis, waaronder als gewoon lijk aanbieding van oogstdankgaven. Rond het middaguur houdt de minister van Maatschappelijk Werk, mejuffrouw dr. M. Klompé een inleiding over het onderwerp „Wij en de wereld om ons heen". De middag staat in het teken van de sport. Een tuinfeest vormt het sluitstuk. De regering van Argentinië heeft besloten de visa af te schaffen voor Nederlandse onderdanen, houders van Nederlandse paspoorten, die Argentinië als toerist willen bezoeken voor een verblijf van niet langer dan drie maan den door de „direction nacional de mi- graciones". De regering van El Salvador heeft besloten gratis visa te verlenen aan Ne derlanders. Nederlanders die als toe rist El Salvador willen bezoeken kun nen ook gebruik maken van een gratis door El Salvador af te geven zgn. teel ristenkaart. rest gaat via de havenstad Basra. Er lopen twee pijpleidingen van de velden van Kirkoek naar de Middellandsezee- kust, een naar de Syrische havenstad Banias en een naar de Libanese haven stad Tripolis. Een derde pijpleiding loopt via Israël naar Haifa, maar sinds de Arabische oorlog tegen Israël van 1948 wordt deze leiding niet meer ge bruikt. Er is nog enige tijd onderhan deld over een vierde pijpleiding, die via Turkije zou lopen, maar de Iraakse re gering wenste slechts pijpleidingen door Arabisch grondgebied. De twee in werking zijnde leidingen werden tijdens de Anglo-Franse aanval op het Suezkanaal in 1956 opgeblazen, maar werden sindsdien hersteld. Tot zondag j.l. nam de Iraakse pe- troleummaatschappij, die dus met En gels, Frans, Nederlands en Amerikaans kapitaal werkt, een monopoliepositie in. Zondag werd in Bagdad bekendge maakt, dat met de drie maatschappij en, die onderling nauw verbonden zijn, overeengekomen was, dat zij een ge deelte van hun concessiegebieden aan de Iraakse regering zouden overdra gen, die dan internationale maatschap pijen voor de exploitatie zou uitnodi gen. Hoe de opstandelingenregering te genover deze overeenkomst staat, is niet bekend. Maandag j.l. is het olievervoer door de pijpleidingen nog normaal doorge gaan. De oliebehoefte van W.-Europa kan thans op ongeveer 115 miljoen ton per jaar worden geraamd. Men mag aannemen dat ongeveer 25 miljoen ton van de Iraakse olie via de hierboven- genoemde twee pijpleidingen v.-ordt ver voerd terwijl daarvan weer veruit (et grootste gedeelte naar W.-Europa gaat, dus is Irak voor de olie-voorziening van dit gebied belangrijk te noemen. Er re kening mee houdend dat de oliebehoefte ook in W.-Europa nog toe zal nemen in de loop der jaren,- zullen >ak en trou wens het gehele Midden-Oosten, waar nog grote oliehoeveelheden aanwezig zijn, een belangrijke rol' spelen bij de energievoorziening van W.-Europa en de onrust in het Midden-Oosten wordt dan ook om begrijpelijke redenen met grote zorg door de Westerse landen gadegeslagen. (Van onze correspondent) Vanmorgen heeft de politie uit de slotgracht rond het kasteel van Bre da het stoffelijk overschot opgehaald van de 72-jarige mevrouw de R„ die in het St. Lucia Gesticht voor bejaarden in Princenhage woont. Sinds zondag werd de vrouw vermist. Die dag verliet zij haar kamer om een bezoek te bren gen aan haar zoon in Breda. Zjj kwam daar niet aan. Aangenomen wordt dat zij door de hevige wind van zondag in de slotgracht, die langs het stadspark het Valkenberg loopt, is terecht geko men. Het stoffelijk overschot werd aan getroffen nabij de woning van de gou verneur van de K.M.A., een stil gedeel te, waar op zondag weinig mensen voor bij komen. Het nummer van deze week bevat van de hand van Herman Divendal een arti kel over mgr. Van Dedewaard, de pas be noemde bisschop-coadjutor van Haarlem. R. Kalkhoven schrijft over de tentoon stelling „Middeleeuwse Kunst der Noor delijke Nederlanden" in het Rijksmu seum, waarvoor een groot aantal schil derijen en andere kunstvoorwerpen tijde lijk uit het buitenland zijn afgestaan; de tentoonstelling demonstreert hoe rijk wij vroeger aan zulke schatten zijn ge weest. J. W. Hofwijk vervolgt zijn re portages uit de jonge staat Israël; hij schrijft dit maal over de verbazingwek kend snelle groei en ontwikkeling van een van de nieuwe steden in een gebied dat vroeger woestijn was en nu vrucht bare grond wordt. Verder is er een cau serie over de Aalsmeerse kweker Ver beek die dit jaar in Parijs de inter nationale gouden Bagatelleprijs heeft behaald met een zalm-oranjekleurige tuinroos, welke op een afzonderlijke pa gina in een fraaie kleurenreproductie wordt afgebeeld. De Duitse dokter Uhr- mann vertelt verder van zijn verblijf met pater Jötten in de gevangenschap van rebellen op Celebes. Voorts wordt het gedetailleerde verhaal gegeven van de ondergang van het Britse luchtschip R 101, dat indertijd op weg naar het toenmalige Brits-Indië in Frankrijk neer stortte - waarna Engeland definitief af zag van de bouw van luchtschepen. C. Boost schrijft over de Hongaarse filmer Georges Pal, die, na zes jaar in Nederland te hebben gewerkt, nu in Hollywood een succesvol man is ge worden en op het ogenblik werkt aan een film Kleinduimpje, die hem alle ge legenheid geeft voor zijn geliefde truc foto's. Ook is een artikel gewijd aan de jonge Amerikaanse senator Kennedy, die naar het presidentschap streeft. Drie fotopagina's geven een beeld van de geestdrift waarmee de Braziliaanse voetballers in Rio de Janeiro werden ontvangen. Jan Cottaar geeft nog een slotcommentaar over de strijd om het wereldkampioenschap. (Van onze LoncTense correspondent) LONDEN, hedenmorgen De Britse premier riep gisteren vroeg in de avond zijn voornaamste mede werkers in de regering bijeen om te be- LANGZAAM VERKEER Altijd rechts passeren SNELVERKEER: Rechts of link® passeren TOEGESTAAN FOUT fpcent tWL VPELT|ANW8| Het langzame verkeer (óók brom fietsers) moet de zuil met het groene glas altijd aan de rechterzijde voorbij rijden. Dit geldt ook als direkt na de verkeersheuvel linksaf wordt geslagen. Een goede raad: Let in dit geval zéér goed op het achteropkomend verkeer dat de heuvel aan de linkerzijde voor- bijrijdt, en geef bij het links afslaan duidelijk richting aan! Het snelverkeer mag deze heuvel rechts óf links voorbijrijdeii, doch het rechts passeren verdient aanbeveling. Het buks passeren zou in principe al leen moeten gebeuren wanneer de ruim te rechts van de heuvel door overig ver keer in beslag wordt genomen. Het links passeren is verplicht als direkt na de heuvel naar links wordt afgeslagen. Dit is dus een kwestie van voorsorteren. Het links passeren van de heuvel is verboden als op het kruispunt, direkt na de heuvel naar rechts wordt afge slagen. Voor alle snelverkeer geldt: passeert U de heuvelinks en blijft U rechtuit rijden, wees dan extra bedacht op het langzame verkeer dat na de heuvel links afslaat, en dat dus op Uw rijstrook komt'. 46 „O, ja, maar ik bedoel heel wat anders. Na zo veel jaren kan dat wel worden gezegd. Randall had niet zo spoedig in de gaten wat door de beugel kon en wat niet. Het juiste gevoel daarvoor ontbrak hem vaak. En dan was Blackie zoveel als zijn geweten. Zij was tot geen oneerlijkheid in staat. Zij heeft een pracht van een karakter. Ik heb altijd de groot ste bewondering voor haar gehad. De twee zusjes hadden een nare jeugd gehad. Haar vader was een plattelandsgeneesheer, uiterst bekrompen van opvatting en een ware gezinstiran Letitia heeft er zich van weten los te werken en is naar Londen gegaan, waar ze lessen heeft geno men en haar accountantsdiploma heeft behaald. Haar zuster was niet helemaal welgeschapen, ging nooit uit en sprak geen mens. Toen dan ook haar vader gestorven was, heeft Letitia haar betrekking er aan gegeven om verder helemaal 'voor haar zuster te zorgen. Randall was woest op haarmaar dat veranderde niets aan de zaak. Wanneer Letitia iets als haar plicht beschouwde, kon geen mens haar weerhouden." „Was dat lang voor de dood van uw man?" „Enkele jaren denk ik. Randall had zijn testament al gemaakt, voordat zjj zich uit zaken terugtrok. Hjj heeft er nooit verandering in gebracht. Hij zei te gen mij: „We hebben geen kinderen" (ons zoontje is twee jaar oud overleden), en na jouw dood kan het geld het beste aan Blackie komen. Ze zal er op de beurs nog wel eens de poppen van laten dansen! „U moet weten," ging Belle voort, „Randall hield nu eenmaal van speculerenhet was hem niet zozeer om het geld als wel om de opwinding van het spel te doen. Dat had Blackie ook in zich, ze was avontuurlijk van geest. Arme meid, ze heeft nooit echte vreugde gekend als een ander. ver liefd te zijn, mannen om haar vinger te winden en te plagente genieten van een eigen thuis, een eigen gezin met kinderen.het ware levensgeluk." Het trof Craddock dit te horen uit de mond van een oude vrouw, die nimmer recht gezond was ge weest en nu al vijftien jaren bedlegerig was. Zij knikte hem toe. „Ik weet best wat u denkt. Maar ik heb alles genoten wat het leven te genieten geeftdat heb ik dan toch gehad, al is het mij ontnomen. Ik was als meisje vrolijk en kwiek, ik heb de man gekregen die ik lief had, en hij is altijd van me blijven houden. Ons kindje is gestorven weliswaar, maar ik heb het toch twee heerlijke jaren gehad ik heb ook veel pijn geleden, lichamelijke pijn. maar als je die eenmaal gekend hebt, weet je ook hoe verrukkelijk het is, wanneer ze over gaat. En iedereen is altijd zo vriendelijk tegen me geweest. heus, ik ben heel gelukkig." Craddock maakte van de gelegenheid gebruik, dat zij even zweeg, om op te merken: „U zei daarnet, dat uw man zijn vermogen aan juffrouw Blacklock heeft nagelaten, omdat hjj niemand anders wist. Maar dat is toch eigenlijk niet waar? Hij had toch een zuster?" „O, ja, Sonia. Maar daar had hij jaren geleden al definitief mee gebroken." „Tengevolge van haar huwelijk?" „Juist. Ze was getrouwd met een man, diehoe heette hij ook weer „Stamfordis." „Juist, Dmitri Stamfordis. Randall noemde hem 'n schurk. Ze hadden van het eerste moment het land aan elkaar. Maar Sonia was dol op hem en wou en zou met 'm trouwen. Waarom ook niet? Mannen den ken daar zo merkwaardig over. Sonia was geen kind meerze was vijf en twintig! Ze wist best wat ze deed. Ik weet ook, dat de man eigenlijk een schurk was en dat Randall hem verdacht van een valse naam te hebben aangenomen. Maar hoe het zij, Ran dall kon het niet zetten, dat de man zo'n zeldzame charme had voor vrouwen. Hij was net zo verliefd op Sonia als zij op hèm. Sonia was een heel mooi meisje, moet u weten. Wat had ze niet een geest. Ik geloof dat, wanneer haar huwelijk ongelukkig was geworden, ze Dmitri eenvoudig in de steek zou heb ben gelalen. Zij had eigen vermogen en was totaal onafhankelijk." „Is de ruzie nooit bijgelegd?" „Neen, nooit. Toen ze een paar jaar getrouwd wa ren schreef ze mij, dat ik Randall maar moest ver tellen, dat zij volmaakt gelukkig was en dat ze moe der was geworden van een tweeling. Die brief kwam toen uit Boedapest." „Noemde zij ook de namen van haar kinderen? „Ze wou ze Pip en Emma noemen, zei ze, maar of dat ook gebeurd is? Het klonk mij meer als een grapje in de oren. Ik heb nooit meer van ze gehoord, omdat het hele gezin vrij kort daarop naar Amerika is verhuisd „Heeft u haar brief misschien nog ergens be- wssrd „Neen, dat geloof ik niet. Randall wou ook niets meer van haar weten en daardoor is ze helemaal uit onze gedachten geraakt. Ik heb hem nog gezegd: „Stel. dat Blackie vóór mij komt te overlijden, zou je dan je zuster niet tot erfgename benoemen?" Nooit," zei hij, „die man van haar zou best met mijn duiten kunnen gaan strijken „Haar kinderen dan," stelde ik voorPip en Emma en misschien nog alle later geboren broertjes en zusjesNu, toen heeft hij dat goed gevonden." „Maar heeft u al die tijd nooit meer iets van uw schoonzuster of haar kinderen gehoord?" herhaalde Craddock langzaam. „Niets, niets.ze kunnen dood zijn.ze kunnen overal zijn „Ze kunnen zelfs in Chipping Cleghorn zijn", dacht Craddock bij zichzelf. Als ried zij zijn gedachten, liet zij er met iets van ongerustheid op volgen: „Laat ze Blackie niet in ge- gevaar brengenBlackie is lieflaten ze haar geen kwaad doen (Wordt vervolgd raadslagen over de ernstige toestand in Irak. Na eerst een bespreking te heb ben gehouden met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, ont bood Macmillan om half zes de minis ter van Binnenlandse Zaken, de kan selier van de schatkist, de minister van Koloniën, de minister voor Gemenebest- betrekkingen en diens collega voor Defensie. Vervolgens kwam om kwart over zeven het voltallige kernkabinet, bestaande uit negentien ministers, bij een. De vergadering duurde twee uren. Om elf uur gisteravond kwam het Brits» kabinet opniew bijeen. Er is niets bekendgemaakt orn}r,?Jli de kabinetsbesprekingen, welke duur den tot na middernacht, maar een be langrijk aspect van de besprekingen is dè omstandigheid, dat de stafchefs niet naar Downingstreet 10 werden ontboden. In een hoofdartikel van hedenochtend verklaart de „Times", dat de crisis in Irak de crisis is van de positie van de westerse mogend heden in het Midden-Oosten, en dat een geslaagde revolutie in Irak neer zou komen op een ramp voor het Westen. Afgezien van Groot-Brittannië's poli tieke belangen in het betrokken gebied, speelt natuurlijk de kwestie van de olie- aanvoer een belangrijke rol. Brittannië bezit 23,7 procent van de aandelen in de Irak Petrol Company, welke de olie van Irak exploiteert, en Engeland heeft voorts een aandeel van 40 procent in de Kon./Shell Groep, welke een even groot aandeel heeft in de Irak Petrol Company als Groot-Brittannië. Maar er is voor Engeland geen reden voor pa niek over de olievoorziening. Slechts 11 procent van de olie en benzine, ver bruikt in Groot-Brittannië, is afkomstig uit Irak. Groot-Brittannië betrekt het grootste deel van zijn olie en benzine, evenals Nederland, uit Koeweit. Zelfs indien de olietoevoer uit Irak gedurende enige tijd geheel zou worden gestaakt, is er elders voldoende olie en benzine be schikbaar. Dit verklaart waarom de Lon- dense beurs gisteren zeer kalm reageer de op het ernstige nieuws uit het Mid den-Oosten. Tot rector van het moederhuis te Ro me en tot archivaris van de congrega tie der Oblaten van St. Franciscus van Sales is benoemd pater Franc. X- B°- genberger, met gelijktijdig eervol ont slag als provinciaal assistent, tot rec tor van het missiehuis Ave Maria te Til burg: pater M. Bernaert; tot rector van bet scholastikaat te Beek en Donk: pa ter dr. J. Langelaan; tot spirituaal der scholastieken: pater drs. Jan van Dujjn- hoven. Herbenoemd tot rector van Salesianum te Nijmegen: pater G. Steen, die tevens benoemd is tot provinciaal assistent. Tot lid van de provinciale raad: pater Jos van Sint Feijth Voor de missie: pater Wim Spann (Zuid-Afrika) en broeder Fi- delis Giling (Zuid-West-Afrika). Tot leraar aan het missiehuis Ave Maria te Tilburg: pater C. Joore en pater R. van Tellingen. Aan d. missieprokuur te Nijmegen is toegevoegd: pater D. Hendriks. De benoeming van een voorzitter van de Sociaal Economische Raad in de va cature van wijlen prof. De Vries is niet op korte termijn te verwachten. Het ka binet heeft zich met deze voorziening nog niet bezig gehouden en wanneer een voorlopige keuze is gedaan, moet de S.E.R hierover worde,n gehoord. Dit college zal echter pas, bijeenkomen op 26 september, zodat voordien om trent deze vacature geen voorstel aan de kroon is te verwachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 6