Na landing van 5000 mariniers in Libanon Koning Feisal door lid van lijfwacht vermoord Al Said blijkt toch dood te zijn Eisenhower bedacht op ernstige gevolgen van de genomen beslissingen Landing van Amerikaanse mariniers temidden van de badgasten H Londen en Parijs akkoord met Amerikaans optreden in Libanon Ook een Chinese kunstmaan Aantal militaire voorzorgsmaat regelen genomen Jordanië verzoekt de V.S. om hulp Sjah van Verzie heeft V.S. gewaarschuwd .Het weer. WOENSDAG 16 JULI 1958 82ste JAARGANG No. 29961 Vertraging in postverkeer met Irak SYRIË V De ambassadeur van Iran te Bagdad heeft zijn regering er van in kennis gesteld aldus verneemt U.P.I. te Teheran dat koning Feisal maandag, op de eerste dag van de revolutie, in zijn paleis door een lid van de paleiswacht is gedood. Terwijl Hellcat-jagers van het vliegdekschip „Essex" laag over Beiroet scheerden, zijn gistermiddag snel en efficiënt vijftienhonderd Amerikaanse mariniers aan land gegaan in Libanon. Een half uur nadat de eersten van hen voet aan wal hadden gezet, konden zij aan hun commandant melden, dat zij de internationale luchthaven van Beiroet volledig onder controle hadden. Vandaag komt de rest van het 5.000 man sterke contingent in Libanon aan en in vele delen van de wereld zijn Amerikaanse strijdkrachten paraat om de mariniers in Libanon alle noodzakelijke bijstand te verlenen. President Eisenhower heeft zijn besluit gisteren bekendgemaakt In een verklaring, die door zijn perschef lames Hagerty is voor gelezen. Later heeft het Amerikaanse staatshoofd de bevolking van de Verenigde Staten persoonlijk via radio en televisie opi de hoogte gesteld van de motieven, die hem tot zijn besluit hebben geleid. In een boodschap tot het Congres zegt depreside"!I. Jat de gevaren, die aan het door hem genomen besluit xijn ver- bonden, zéér ernstig kunnen zijn. Maar tot dusver heeft het Amerikaanse ingrijpen zich in een sfeer van afwachten voltrokken. Het officiële Russische persbureau Tass spreekt over de Ameri kaanse stap ais over een „openlijke aanvalsdaad", maar zelfs in de Veiligheidsraad, die door de Verenigde Staten tijdens een spoedzitting formeel op de hoogte is gesteld van de Ameri kaanse maatregel, heeft de Russische vertegenwoordiger zich betrekkelijk gematigd gedragen. Wel heeft hij een resolutie ingediend, waarin Amerika wordt beschuldigd van „grove in menging in de binnenlandse aangelegenheden van de volkeren van de Arabische landen" en van het in gevaar brengen van de Internationale vrede en veiligheid, maar verder heeft hij zifch slechts zwak verzet tegen het handhaven van dr. Abdoel Madjid Abbas, een vriend van Noeri Ai Said, als Iraaks vertegenwoor diger in de Veiligheidsraad en tenslotte is hij zonder meer akkoord gegaan met een verdaging van de zitting tot heden middag drie uur Nederlandse tijd. 91 mm Moskou stelt Europees vriendschapsverdrag voor PARAAT, MAAR NIET IN ACTIE Onfortuinlijke sprong Parachutist loopt hersenschudding op Washington zegt militaire steun toe Hi 7 maanden geleden Voor een revolutie in Irak ge MORRIS 'ieforeyMÓup/ FALCON REGENJASSEN Tamelijk koel Veranderlijk weer Aan zee Het weer in Europa - BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. LJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ï-ogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht in Wiesbaden heeft bekendgemaakt, dat op de vliegbasis Rhein-Main bij Frankfort bepaalde aantallen vliegtuigen voor omvangrij ke troepentransporten, z.g. Globemas- ters, zjjn geland. Deze toestellen kun nen 200 man vervoeren. Zjj zjjn af komstig van de vliegbasis Donaldson in Zuid-Carolina en zjj zijn ter beschik king gesteld van de commandant van de Amerikaanse luchtmacht in Euro pa om hem in staat te stellen grote verplaatsingen uit te voeren. Het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft uitdrukkelijk bekend gemaakt, dat het niet in de bedoeling ligt de Ame rikaanse burgers in Libanon te eva cueren. Te Kaiserslautern wordt vernomen, dat een hoeveelheidl Sabre-straaljagers van de Amerikaanse luchtbasis Land- stuhl op het punt staat naar een onbe kende bestemming te vertrekken. United Press International ver neemt in Verona, dat de South Euro pean Task Force", de modernste ge mechaniseerde gevechtsgroep van het Amerikaanse leger, speciale orders heeft gekregen in verband met de situa tie in het Midden-Oosten. De SETF, die is uitgerust met „Nike"- en „Honest John"-raketten, is gestationeerd m Noord-Italië. De Amerikaanse vloten op de StiHe Oceaan en op de Atlantische Oceaan zijn in staat van alarm gebracht. Alle schepen in de havens moeten binnen 24 uur kunnen uitvaren. Het Noordame- rikaanse luchtafweersysteem verkeert thans in staat van verhoogde paraat heid. De Amerikaanse generaal Pa- tridge heeft hiertoe opdracht gegeven na overleg met de Amerikaanse en Ca nadese stafchef. In verband met de huidige omstan digheden in Irak moet rekening worden gehouden met vertraging in het post verkeer voor dat land. De verzending van luchtpost en luchtpostpakketten is gestaakt. De luchtpost die dinsdagmor gen naar Bagdad verzonden zou wor den, is voorlopig te Amsterdam achter gehouden. ^Middellandse zee R POLI £LKA* LMY.e LANDINGEN AMERIKAANSE MARINIERS QAALBEK RIYAK iroet Khaldi RASjK&l.YA qatana TfBNIN Damascus (00 km REBELLEN* CONCENTRATIES 587in^PELT SYRtE AMERIKAANSE VLOOT EN LUCHTMACHT IN STAAT VAN ALARM k De Amerikaanse operatie in Libanon staat onder leiding van kdmiraal Ja mes L. Holloway, die gistermorgen uit Londen is vertrokken. Hjj krijgt in Beiroet de beschikking over een staf, waarin zee-, land- en luchtmacht zijn vertegenwoordigd. Brigade-generaal S. S. Wade heeft het commando over de mariniers van de Zesde Vloot. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft bekendgemaakt, dat be paalde eenheden van de luchtmacht in Amerika naar „overzeese bestemmin gen" zijn vertrokken. Te Omaha in Nebraska wordt vernomen, dat bet hoofdkwartier van de Amerikaanse stra tegische luchtmacht in staat van alarm is gebracht en dat ditzelfde geldt voor alle vliegvelden van de strategische luchtmacht. Gewoonlijk is het zo, dat één derde deel van de Amerikaanse strategische luchtmacht binnen een kwartier in actie kan komen. mm Schepen van de Britse vloot liggen bij Malta gereed om op te stomen naar het Midden-Oosten De Amerikaanse admiraal James L. Holloway, die het bevel voert bij de landingsoperaties in Libanon. Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" is communistisch China van plan volgend jaar of misschien nog eerder met de hulp van Rusland een eigen kunstmaan te lanceren. De rege ring te Peking zou hiervoor een grote som gelds hebben uitgetrokken en Chi nese geleerden zouden reeds op Russi sche -raketcentra inlichtingen krijgen over de Sovjet-vorderingen op dit ter rein. De Tsjechoslowaakse regering heeft gisteren een officieel voorstel gedaan tot het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen Tsjechoslowakije en West-Duitsland. De Tsjechische premier, William Si- roky, heeft met dit doel een nota aan West-Duitsland doen toekomen. onderden nieuwsgierigen waren gistermiddag per auto naar het strand bij Beiroet gereden om ge tuige te zjjn van de landing der eerste Amerikaanse mariniers. Maar talloze andere Libanezen namen zoveel moeite niet. Zij bleven rustig liggen zonneba den, terwijl vier Amerikaanse landings vaartuigen, de „Monrovia", de „Capri- cornus", de Walworth Country" en de „Straves County", de kust naderden. De landingsvaartuigen werden begeleid door twee torpedobootjagers, de „Wad- leigh" en de „Sullivans", en door het commandoschip „Taconic". Juist toen de eerste Amerikanen het strand be traden, kwamen drie Libanese tanks aanrijden en een Libanese majoor in een jeep. De majoor nam onmiddellijk contact op met de commandant van het Amerikaanse contingent, luit.-kolonel Harry Hadd. Steeds meer „sightseeers" waren inmiddels komen opdagen en uit de menigte stegen vrolijke uitroepen iii gebroken Engels op. De Amerikaan se mariniers verloren echter geen tijd. Vierentwintig minuten nadat zij voet aan wal hadden gezet, meldden zij aan overste Hadd, dat zij de controletoren, de hangars en de reparatie-inrichtin gen van de internationale luchthaven van Beiroet onder controle hadden. Overste Hadd gaf al spoedig opdracht het vliegveld weer te openen voor de burgerluchtvaart. Aanvankelijk brachten de mariniers alleen lichte infanteriewapens en ba zooka's aan land, maar tegen het val len van de avond hadden zjj ook al de beschikking over zware tanks en vracht auto's. De Amerikaanse wachtpos ten hadden de grootste moeite om de menigte nieuwsgierigen, die hun brug- gehoofd belegerde, op een afstand te houden en tegelijk vriendelijk te blij ven. De Sovjet-Unie heeft gisteren nota's aan de westelijke Grote Drie en andere westelijke mogendheden, o.a. de West- duitse bondsrepubliek, doen toekomen, waarin het sluiten van een vriend schapsverdrag van alle Europese staten wordt voorgesteld, waartoe ook de Ver enigde Staten zouden moeten toetreden, aldus verneemt A.F.P. van goedinge- lichte zijde. De twee voornaamste bondgenoten van de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk, steunen het Amerikaanse optreden in Libanon volledig. Zij hebben de paraatheid van hun strijdkrachten in het Midden-Oosten op gevoerd en zullen zo nodig eveneens ingrijpen. Maar tot dusver zijn de Britse en Franse strijdkrachten niet in actie gekomen. Het Britse ministerie van defensie heeft bekendgemaakt, dat 700 man van het Eerste Regiment Ca- meronians per vliegtuig van Kenia naar Aden, worden overgebracht en dat vandaar weer versterkingen onderweg zijn naar de Perzische Golf. De para chutisten-brigade en de eerste garde-brigade op Cyprus, alsmede een brigade van de strategische reserve in Engeland zelf zijn in staat van alarm ge bracht, in totaal 10.000 man elite-troepen. De Britse regering heeft voorts meegedeeld, dat in verband met de verhoogde paraatheid bepaalde bewe gingen van de Britse vloot in de Middellandse Zee en tde Perzische Golf worden uitgevoerd. In diplomatieke kringen te Washing ton heerste de opvatting, dat Engeland bereid is troepen naar Jordanië te zen den, Indien koning Hoessein daarom zou vragen. In die kringen werd tevens aangenomen, dat Amerika een dergelij ke Britse onderneming ten volle zou steunen. De Franse regering heeft besloten de snelle torpedobootjager Kersaint en het bevoorradingsschip La Baise toe te voe gen aan de Franse vloot, die sinds het begin van de Libanese burgeroorlog in het oostelijk bekken van de Middelland se Zee verblijft. Deze vloot staat onder commando van vice-admxraal Edouard Jozan. Onder voorzitterschap van Paul-Henri Spaak is gistermiddag de permanente raad van de N.A.T.O. in Parijs bijeen geweest. Er heeft volgens een woord voerder een algemene uitwisseling van inlichtingen plaats gehad. De Ameri- kaanse vertegenwoordigerRandolph Burgess, deed mededeling van de Ame rikaanse landingen in Libanon. De Parijse correspondent van het Is raëlische blad „Maariv" geeft een veel kleuriger beeld van de besprekingen. Hij meldt, dat de N.A.T.O. Israël wel licht zal verzoeken steun te verlenen aan bepaalde Westelijke acties in het Midden-Oosten. Deze hulp zou gegeven moeten worden, als het Westen ook in Jordanië en Irak tot actie zou over gaan en als Nasser dan zou besluiten gewapend verzet te bieden. Wellicht, al dus de -orrespondent van „Maariv", zou aan Israël worden verzocht Westelijke troepen toe te staan over Israëlisch grondgebied via Jordanië naar Irak te trekken. Hij meldt ook, dat de N.A.T.O. zou overwegen een verklaring uit te ge ven, waarin wordt gezegd, dat het Wes ten bereid is met geweld de Israëlische olieleiding van Eilath aan de Rode Zee naar de Middellandse Zee te verdedi gen. Tijdens oefeningen van de eerste Ne derlandse parachutisten-club, die dins dagmiddag op 't vliegveld Zestienhoven te Rotterdam werden gehouden, is de sprong van de 27-jarige luitenant-ter zee tweede klasse, Y. Smit uit Sche- veningen gedeeltelijk mislukt. Na zijn sprong uit het militaire vliegtuig kwam hij ongelukkig op het veld terecht, waardoor hü vermoedelijk een hersen schudding opliep. Hij moest in ieder geval in het Westerziekenhuis te Rot terdam worden opgenomen. Naar de koninklijke vereniging voor luchtvaart te 's Gravenhage mededeelt is de sprong van de heer Y. Smit niet mislukt als parachutesprong op zich zelf. De heer Smit gleed bij het neerko men echter uit waarbij hij met het hoofd zo hard op de grond terecht kwam, dat hij een hersenschudding opliep. iimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Jordanië zou de Verenigde Staten en Turkije hebben verzocht om militaire hulp, aldus heeft A.F.P. in Washington en Londen uit gewoonlijk welingelich te diplomatieke bronnen vernomen. De Amerikaanse regering zou het verzoek hebben ingewilligd. Het ministerie van defensie in Wash ington heeft volgens U.P.I. meege deeld, dat detachementen van de tweede mariniersdivisie van Noord-Carolina naar het Middellandse-Zeegebied zijn overgebracht ter ondersteuning van de strijdkrachten die in Libanon zijn ge land. De commandant van de Amerikaanse vloot op de Atlantische Oceaan heeft alle verloven ingetrokken en de staat van alarm afgekondigd om binnen vier uur paraat te kunnen zijn. De ambassadeur rapporteerde zijn be vindingen telegrafisch en telefonisch aan de regering in Teheran. Hij bericht te dat kroonprins Abdoel Ulah tegelij kertijd door de opstandelingen is ge dood. Een soldaat van de zogenaamde „republikeinse regering", die deel heeft uitgemaakt van de lijfwacht van koning Feisal, was het paleis binnenge gaan om de koning een ultimatum te overhandigen. De kroonprins bevond zich op dat ogenblik bjj de koning. Toen de soldaat de koning naderde, aldus de lezing van de ambassadeur, greep de prins-regent naar zpn pistoolholster. Maar voordat hij kon vuren schoot een lid van de lijfwacht de koning en de kroonprins dood. De soldaat, die de ko ning het ultimatum had gebracht, keek bij de moord in alle gemoedsrust toe. Radio Bagdad meldt, dat Noeri Pas ja Al Said nu werkelijk ter dood is ge bracht. Aanvankelijk was gemeld, dat hij was opgehangen voor het ministerie van defensie in Bagdad en dat zijn lijk was verbrand. Later werd toegegeven, dat de premier van de gecombineerde Iraaks-Jordaanse regering spoorloos was en er werd een prijs van 10.000 dinar op zijn hoofd gezet. Thans is ge meld, dat de militaire autoriteiten er achter waren gekomen, dat Noeri zich verborgen hield in Bab es Sjarqi, een oude wijk van Bagdad. Toen een mili taire patrouille het betrokken huis na derde, kwam een oud vrouwtje naar buiten. Dat oude vrouwtje bleek in wer kelijkheid Noeri Al Said te zijn. Hij haal de een geweer te voorschijn en begon een vuurgevecht met de militairen, in de loop waarvan hij werj gedood. Deze laatste versie ruidde ook alweer wat anders dan een vorig bericht, waar in werd gezegd, dat „het volk de im perialistische hond had gegrepen en te rechtgesteld." Nog altijd is de enige bron voor be richten uit Irak radio-Bagdad, die in handen is van de Iraakse revolutionai ren. Dat station heeft bekendgemaakt, dat Irak zich terugtrekt uit de unie met Jordanië en dat het zich ontslagen acht van alle militaire, financiële en andere verplichtingen, die uit het unieverdrag voortvloeiden. De premier van de re volutionaire regering zegt in een des betreffend decreet, dat het unieverdrag in februari is gesloten door de autori teiten van een voormalig tijdperk, met geen ander doel dan de versterking van de monarchie en de heerserskliek. De Jordaanse radio meldt, dat de Tweede Iraakse divisie, die trouw ge bleven is aan koning Feisal, uit het noorden des lands oprukt naar Bagdad. Deze mededeling valt samen met op roepen van de zijde van de militaire jun ta in Irak, waarin de bevolking wordt opgeroepen haar kalmte te bewaren. Op het kantoor van de Pan American World Airways in Teheran zijn berich ten ontvangen, volgens welke de Ame rikaanse ambassade in Bagdad door revolutionaire militairen is omsingeld. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, heeft gezegd, dat maan dag twee Amerikaanse zakenlieden in Bagdad door een menigte zijn gedood. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Naar in gewoonlijk betrouwbare di plomatieke kringen in Washington ver luidt heeft de Sjah van Perzië, toen hij begin deze maand in Amerika was, bij president Eisenhower aangedrongen op het zenden van strijdkrachten naar Li banon, aldus meldt U.P.I. De Sjah zon ook gewezen hebben op de mogelijkheid van een staatsgreep door het Iraakse leger en juist in verband hiermee de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Libanon urgent hebben geacht. De Perzische regering zou overigens reeds zeven maanden geleden Amerika voor een opstand in Irak hebben gewaar schuwd. In deze diplomatieke kringen wordt ook gezegd, dat de Iraakse opstandelin- genregering verdeeld zou zijn betreffen de de vraag, welke stappen zij na de Amerikaanse interventie dient te ne men. Bovendien zou het bloedvergieten in Bagdad enkele leden van de rege ring bang gemaakt hebben voor hun eigen toekomst. Enkele leden van de re gering zouden steeds met Cairo in con tact staan om advies" te krijgen, echter zonder veel succes. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking met plaatselijk enkele buien, maar later in het westen van het land ook enkele op klaringen. Matige tot vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen noord en west. Tamelijk koel weer. Zon: 4.39-20.52. Maan: 5.44-20.48. Boven de Golf van Biscaje en de Britse eilanden begon vanochtend de luchtdruk flink te stijgen op de na dering van een rug van hoge luchtdruk, die via de oceaan in oostelijke richting trok. Maar de weersverbetering die hiermee gepaard gaat zal zich vermoe delijk morgen nog niet tot over onze om geving kunnen uitbreiden, want boven het zuiden van Frankrijk bevindt zich nog een storing, die waarschijnlijk naar Duitsland zal trekken. In verband daar mee moeten er opnieuw enkele regen buien worden verwacht die va& on weer vergezeld kunnen gaan. Voor de ambassade van Irak in Cairo had zich direct na het bekend worden van de staatsgreep een menigte Iraakse en Jordanese studenten verzameld om op luidruchtige wijze hun vreugde met het gebeurde kenbaar te maken. Het bord „Koninklijke Iraakse Ambassade" werd van het gebouw getrokken en vervangen door een geschilderd plakkaat met de woorden „Republikeinse Iraakse Ambas sade". Na de verwisseling van de borden stuurden de studenten een telegram met gelukwensen naar Bagdad Matig, later iets beter strandweer met opklaringen. Hier en daar nog een bui. Matige wind tussen noord en west. Overdag 17-19 gr. C. Zeewater 16 gr. C. Vooruitzichten: klein hogedrukge- bied bij Zuid-Engelandl komt langzaam naderbij met opklaringen. cnai. oeersL Station Weei temp. algeL gisteren 24 uur Stockholm zwaar bew. 18 1 Oslo zwaar bew. 21 0 Kopenhagen zwaar bew. 22 0 Londen geheel bew. 22 0 Amsterdam geheel bew. 22 5 BrusseJ regen 23 22 Luxemöti- regen 22 Partjs geheel bew. 20 29 Nice zwaar bew. 2? 0 Uerign zwaar bew. 25 0 P'ranktur zwaar bew. 28 0.1 München onbewolkt 29 0 Züncb onbewolkt 30 0.4 Genève zwaar bew. 30 0 27 Locarno onweer 30 Wenen onbewolkt 31 0 Innsbruck licht bew. 33 0 Rome onbewolkt 34 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1