Toestand van het ogenblik Militaire en poditieke spajming in het Midden-Oosten Koning Hoessein moet zelf beslissen of hij naar Bagdad wil oprukken Rusland zou niet van plan zijn direct in te grijpen Amerikanen in gevecht met Libanese scherpschutters .Het weer. Warm weer Anquetil uit Tour de France Geen nationali satie van olie in Irak? Conferentie tussen Sjamoen en Murphy Geheime operatie der V.S. in het Midden-Oosten Amerikaanse straalbommen- werper in zee gestort? Koninklijk paar naar Amsterdam Evelyn Themans ELEGANTE TASSEN EN BYOUX Stoomboot omgeslagen op Indische rivier Overwegend zonnig Het weer in Europa Zware longaandoening SCHRAVENDIJK In september Nederlandse straal jager verongelukt boven Engeland Gevluchte Est mag in Engeland blijven In Den Haag Lastige jongelui naar bureau gebracht Jongen uit zee gered VRIJDAG 18 JULI 1958 o 82sfe JAARGANG No. 29963 KOFFERS en REISTASSEN eèMORRIS 'êeforepot/fa#/ Falcon Nylon Jassen 59.50 Aan zee Het zwaartepunt van de crisis in het Midden-Oosten is thans verlegd naar Jordanië. Gistermiddag zijn daar 300 man Britse parachutisten aangekomen. Zij treden op als kwartiermakers voor nog eens 1700 man van de 16e Britse parachutistenbrigade, die vandaag in de loop van de dag worden verwacht. Het Britse ingrijpen geschiedt op verzoek van koning Hoessein en met de volledige instemming van de regering der Verenigde Staten. De Brits-Amerikaanse solidariteit is al tot uiting gekomen in een luchtparade, die veertig Amerikaanse bommenwerpers en. straaljagers, af komstig van het vliegdekschip „Saratoga" gistermiddag bo ven Jordanië hebben gehouden. Of ook Amerika troepen naar Jordanië zal sturen is een punt, dat thans in Washing ton besproken wordt door de Amerikaanse minister vati buitenlandse zaken, John Foster Dulles en zijn Britse en Canadese ambtgenoten, Lloyd en Smith. De Jordaanse am bassadeur in Londen, Abdel Moneim Rifai, een broer van de Jordaanse premier, ging gisteren al zo ver te verklaren, dat hij de aankomst van Amerikaanse troepen in Amman uiterlijk vandaag verwacht. Rifai zei ook, dat het geheel aan het oordeel en de verantwoordelijkheid van koning Hoessein moet worden overgelaten of hij de „muiterij in Bagdad" zal neerslaan of niet. Dit laatste punt nu is de kern van de huidige situatie. militaire bewegingen in HET MIDDEN OOSTEN Prins in Harwell Amerikaanse mariniers hebben vanochtend in de omge ving van het bruggehoofd bij het vliegveld van Beiroet het vuur beantwoord op Libanese scherpschutters, aldus bericht Reuter. De Amerikanen leden geen verliezen. Grote Houtstraat 51 koffers - tassen - lederwaren Dodelijk verkeersongeluk te Maastricht Piloot redt zich met schietstoel [sOWJETMANOEUVREsl TURKU F SYR/i [AMERIKAANSE [versterkingen! IRAK Bagdad 'Amrfian jonbANie SAOEDf AR ABIE [britse I landingen britse versterkingen Het nieuws over het Midden-Oosten kan als volgt worden samengevat; O Koning Hoessein van Jordanië zal spoedig moeten beslissen of hij zijn troepen naar Irak zal sturen. O Of Amerika ook troepen naar Jorda nië zal sturen is op het ogenblik nog een punt van bespreking tussen Dul les en zijn Britse en Canadese ambt genoten. O De Amerikaanse geheime dienst ge looft dat Moskou niet direct in het Midden-Oosten zal ingrijpen. O Het Britse optreden in Jordanië wordt door de Nederlandse regering ten volle gebillijkt. O Montgomery gelooft niet in een derde wereldoorlog. O De Franse communisten willen een spoedbijeenkomst van de Nationale Vergadering, maar het is onwaarschijn lijk dat zij hun zin krijgen. O De Franse minister van Buitenland se Zaken, Couve de Murville, wijst op gebrek aan overeenstemming tus sen de Westerse naties. O Als de Veiligheidsraad niet onmid dellijk het terugtrekken van de Ame rikaanse en Britse strijdkrachten uit Libanon en Jordanië beveelt, eist Rusland een spoedzitting van de Al gemene Vergadering van de V.N. O In Libanon groeit de ontstemming over de aanwezigheid van de Ameri kaanse strijdkrachten. O De Britse regering behaalt een rede lijke overwinning bij de stemming in het Lagerhuis over het zenden van troepen naar Jordanië. O Het republikeinse bewind in Irak heeft besloten de diplomatieke be trekkingen met de Sovjet-Unie en communistisch China te herstellen. iiiiiiimiiimmmmiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiHiiiiiiiiiiiiiiin Advertentie GR HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 20415 Gisteren is op de rivier Roe- pharain, zestig kilometer van Cal cutta, een stoomboot omgeslagen met ongeveer tweehonderd personen, van wie de helft kon worden gered. De overige honderd worden vermist. Het ongeluk zou het gevolg zijn van een storm. Advertentie BARtËüÖrÏsST^HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEC'. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 1L15 uur) Droog en overwegend zonnig weer met hogere temperaturen. In de nacht en vroege ochtend der en daar mist. Zwakke tot matige verander lijke wind. Zon: 4.42-20.50. Maan; 8.14-21.48. Het weer in Nederland is nu onder invloed gekomen van een hogedrukge- bied, dat van de Golf van Biscaye via Frankrijk langzaam naar het oosten be weegt. Tegelijkertijd trok een actieve depressie, die gisteren boven Denemar ken lag, naar de Oostzee. Een andere storing midden op de Oceaan, die aan vankelijk een oostelijke koers volgde, begon in noordoostelijke richting af te buigen. Het erbij behorende koufront kwam nabij Ierland vrijwel tot stil stand. Het ziet er naar uit dat de in vloed van de Oceaandepressie zich voor lopig nog niet tot over onze omgeving kan uitbreiden. Voor het weekeinde wordt dan ook een stijging van de tem peratuur verwacht Evenals vandaag ook morgen fraai zon nig strandweer. Zwakke wird, draaiend naar zuidelijke richting. Temperatuur overdag 20-23 gr. c., zeewater 17 gr. C. Vooruitzichten: voor het komende weekeinde is als gevolg van een hoge- drukgebied boven West-Europa zomer» strandweer met iets hogere tempera turen te verwachten. max neersL Stanoo Weer temp atgeb gistercb 24 uur Stockholm zwaar bew. 16 13 Oslo geheel bew. 17 3 Kopenhagen regen 17 12 Londen zwaar bew. 22 0 Amsterdam mist 19 0 Brussel onbewolkt 20 0.8 Luxemburg onbewolkt 18 0 Part)» onbewolkt 22 0 Nice onbewolkt 25 0 tier ion zwaar bew. 20 0 prankfun onbewolkt 20 0 München mist 18 0 Ztlnch onbewolkt 20 0.3 Genève onbewolkt 21 0 0 Locarno onbewolkt 27 Wenen onbewolkt 24 0 Innsbruck half bew. 17 0 Bom* onbewolkt 28 Zwaartepunt van crisis is nu verlegd naar Jordanië United Press International maakt melding van een merkwaardig bericht, dat afkomstig is uit officiële Russische kringen in Oost-Berlijn. Ais het nieuwe republikeinse bewind in Irak wordt aangevallen, zo staat in dat be richt, dan zal de Sovjet-Unie een Iraaks verzoek om militaire hulp niet kunnen weigeren. Zij zal echter evenmin bereid zijn manschappen naar Irak te zenden. Haar militaire hulp zal zich moeten beperken tot het zenden van militair materieel. Reuter citeert enkele hoge ambtenaren van de Amerikaanse geheime dienst in Washington, die als hun mening uitspreken, dat de Sovjet-Unie niet direct in het Midden-Oosten wil ingrijpen, teneinde geen algemene atoomoorlog met het westen uit te lokken. Ook deze ambte naren menen, dat de Sovjet-Unie zelfs geen „vrijwilligers" naar Irak zal zenden, zoals communistisch China in de Koreaanse oorlog heeft gedaan. Het gezag van de Amerikaanse in lichtingendienst is er de laatste tijd echter niet op vooruit gegaan. Zelfs de Republikeinse leden van het Ameri kaanse Congres hebben er hun verba zing over uitgesproken, dat de staats greep in Irak kon worden voorbereid en uitgevoerd zonder dat de Ameri kaanse inlichtingendienst tilaar tevoren ook maar een letter over heeft gemeld. Het z.g. Central Intelligence Agency, waar het hier om gaat, staat onder leiding van een broer van de minister van buitenlandse zaken, Allan Dulles. Gistermiddag verklaarde een woord voerder van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken nog, dat er op dat ogenblik geen plannen beston den om Amerikaanse troepen naar Jor danië te zenden, aangezien de nood zaak daartoe niet aanwezig leek te zt)n. Een definitieve beslissing over de ze zaak zou evenwel nadere studie ver eisen. Wel heeft de Amerikaanse regering terstond gevolg gegeven aan een Jor daans verzoek om de olievoorziening van het land van koning Hoessein ter hand te nemen. Tankvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht brengen nu olievoorraden over van Bahrein naar Amman. Tankschepen van par ticuliere maatschappijen voeren olie aan in Akaba. Ook zal Amerika voor zien in de Jordaanse behoeften aan graan en veevoeder. De woordvoerder van het Amerikaan- Se ministerie zei dat de Verenigde Staten zich volledig achter de Britse actie in Jordanië plaatsen. Zij zien daar- «1 een gerechtvaardigde uitoefening van het onvervreemdbare recht van ®en land hulp te vragen, als het be dreigt) wordt. Koning Hoessein van zijn kant heeft 4e komst van de Britse troepen een "tijdelijke maatregel" genoemd, die dodig is om de Jordaanse grenzen te beschermen tegen buitenlandse bedrei gingen en „om ons in staat te stellen «nze plichten en verantwoordelijkheden tegenover ons land na te komen en net Midden-Oosten te bevrijden van het internationale communisme, het athe ïsme en de corruptie In deze laatste doelstelling van de zoning zien waarnemers een bevesti ging van de reeds eerder geuite ver- nderstelling, dat Hoessein aan da AMERIKAANSE LANDINGEN PERZIE Britse troepen de beveiliging van Jor danië wil overlaten (tegen aanvallen van Syrische zijde en tegen opstandige bewegingen onder de Palestijnse vluch telingen in het westen van zijn ryk), teneinde zelf naar Irak te kunnen op rukken en daar de monarchie te her stellen. De ontmoeting tussen de commandant van de Amerikaanse troepen in Libanon, J. L. Holloway (2e v. I); de Amerikaanse ambassadeur Robert Maclintock (met zonnebril) en de bevelhebber van de Libanese troepen, generaal Fouad Chehad. Tourdokter Dumas heeft de Franse nationaal Anquetil verboden de Tour de France voort te zetten. De kopman van de Franse Nationalen klaagde al enige tijd over verkoudheid. Na een onderzoek is komen vast te staan dat Anquetil lijdt aan een zware longaandoening. Hij is in Besanqon niet gestart. Het radiostation van Bagdad, de hoofd stad van Irak, heeft vandaag een be kendmaking uitgezonden van de nieuwe regering, waarin wordt gezegd dat de bestaande verplichtingen tegenover wes terse oliemaatschappijen zullen worden na gekomen. Men leidt hieruit af dat er geen nationalisatie wordt overwogen van de olie-installaties in Irak, een van de rijkste olieproducerende landen ter wereld. Verklaard werd dat de nieuwe regering maatregelen heeft genomen ter beveiliging van installaties en pijplei dingen. Amerikaanse mariniers met hun amfi bievoertuigen op de haventerreinen van Beiroet. Van doorgaans betrouwbare zijde op Malta heeft Reuter vernomen dat de Amerikaanse luchtmacht heden morgen een „hoogst geheime" operatie zal uitvoeren. Nadere bijzonderheden hierover ontbreken. Wel is bekend dat er vandaag ongeveer 1.000 Amerikaanse mariniers met 24 „vliegende verhuiswagens van Marokko naar Libanon zullen worden overgebracht. De toestellen zullen in Malta worden bijgetankt. In Valetta is meegedeeld, dat het bij tanken van de „vliegende verhuis wagens" zeven uur zal worden uit gesteld i.v.m. de „hoogst geheime" operatie. In Malta worden vandaag ook manschappen van het Britse Suf- folkregiment verwacht. Deze sol daten komen per schip van Gibraltar. Een lange rij Amerikaanse mariniers trekt met de wapens schietklaqr door een straat van Beiroet. De winkeliers hebben uit voorzorg de rolluiken van de winkels laten zakken.... De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, heeft gisteren nog met nadruk radioberichten uit Mos- bou, Cairo en Damascus ont kend, als zouden de Amerikanen in Libanon in vuurgevechten zijn ge raakt met de opstandelingen. „Het schijnt de opzet van deze zenders te zijn", aldus White, „om berichten de we reld in te sturen, die stroken met de wil en de hoop van de regeringen in Mos kou en Cairo, maar niet met de waar heid". Met name ontkende hij, dat, zo als radio-Moskou meldde tien Amerika nen zouden zijn gesneuveld en „vele an deren" gewond. Evenals vanochtend heb ben de Amerikaanse mariniers gisteren wel gevechten moeten leveren tegen rebellen. Het Internationale Rode Kruis heeft meegedeeld, dat het met toestemming van de Libanese regering medicamenten en voedsel heeft gebracht naar het ge bied van Tripolis, dat door de rebellen wordt beheerst. Radio-Damascus heeft meegedeeld, dat de voornaamste leider van de Li banese opstandelingen Saeb Salem, de Amerikaanse mariniers de eis heeft ge steld, dat zij zich uit het land terug trekken, omdat hij anders aan „alle be vriende landen" zal vragen om vrijwil ligers, die hem kunnen bijstaan in het bestrijden van de „agressie". Een woordvoerder van het NATO- hoofdkwartier in Izmir heeft verklaard, dat op het ogenblik de 24ste Amerikaan se Luchtlandingsdivisie naar Adana in zuid-Turkije wordt overgebracht. Deze divisie is 11.000 man sterk. Met het over brengen van deze militairen hoopt men zondag klaar te zijn. United Press In ternationale verneemt van bevoegde zij de, dat alle Amerikaanse militairen in West-Duitsland bevel hebben gekregen zich niet van hun kazernes te verwijde ren. Inmiddels maakt de Oostenrijkse re gering zich ernstig zorgen over het feit, dat Amerikaanse transporttoestellen het Oostenrijkse luchtruim blijven schenden. Eenheden van de Oostenrijkse lucht macht zijn thans overgebracht naar de provincies Tirol en Vorarlberg om aan de Oostenrijkse protesten kracht bij te zetten. Tevens schijnt een tweede Oos tenrijkse protestnota aan de Ameri kaanse ambassade in voorbereiding te zijn. De speciale vertegenwoordiger van president Eisenhower in Libanon, Ro bert Murphy, is gisteren na zijn aan komst terstond besprekingen begonnen met president Sjamoen. Murphy heeft tot taak „al het mogelijke te doen om de rust en de veiligheid voor de Liba nese regering te herstellen en president Sjamoen te helpen". Hij zal ook optre den als verbindingsman tussen de Amerikaanse strijdkrachten en de Liba nese regering. Volgens enkele berichten begint het enthousiasme, waarmee een deel van de bevolking de komst van de Amerikanen heeft begroet te zakken. In ieder geval is met de ontscheping van het derde bataljon Amerikaanse mari niers gewacht tot het resultaat van de besprekingen tussen Murphy en Sja moen bekend is. De sterkte van de Ame rikaanse strijdkrachten in Libanon blijft derhalve beperkt tot 3.600 man. Wel is het aantal Amerikaanse schepen in de Libanese wateren belangrijk toegeno men. Bij de oorspronkelijke „invasie- vloot" hebben zich gisteren de vlieg dekschepen Saratoga (60.000 ton) en Wasp (27.000 ton), alsmede de zware kruiser „Des Moines" en zestien tor- pedobootjagers gevoegd. De Libanese premier, de 70-jarige Sa- miel Soln, heeft gisteren in 'n interview met United Press International de ta ken opgesomd, die naar zijn mening de Amerikaanse mariniers moeten vervul len. In de eerste plaats moeten zij opruk ken naar de grens met Syrië en een de finitief einde maken aan de infiltratie van wapens en manschappen. Vervol gens moeten zij de oliepijpleidingen naar Tripoli effectief bewaken en in de der de plaats moeten zij het Libanese leger behulpzaam zijn bij het neerslaan van de binnenlandse opstand. Advertentie sedert 1882 het adres voor: Woensdagavond is op de Heugemer- weg te Maastricht de 47-jarige dienst bode M. H. B. uit Heugen-Maastricht door een haar achterop komende brom fietsrijder aangereden en kort daarop overleden. Prins Bernhard heeft in Engeland het atoomcentrum te Harwell bezocht. De Prins bezichtigt voorzien van veilig- heidssloffen en een filmstripje op de revers de „Pluto"-reactor. Een tweemotorige straalbommen- werpers van de Amerikaanse lucht macht wordt vermist. Men neemt aan dat hij in de Atlantische Oceaan gestort is. Dit meldt UPI. De Noorse olietanker „Vespasian" zond een bericht uit dat hij ongeveer 600 kilometer ten westen van Madeira een toestel zag neerkomen. De tanker heeft twee reddingsboten uitgezet om eventuele overlevenden op te pikken, maar er is nog niemand gevonden. Wel zijn verschillende militaire papie ren gevonden. Amerikaanse vliegtuigen van de Azo- ren zoeken het gebied ook af. Het ver miste toestel was op weg van Zuid-Ca- rolina naar de Azoren en had daar te gen half negen moeten aankomen. In de regel vliegt een tweemotorige bom menwerper als de vermiste, een B-66, met drie man aan boord. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben het voorne men van 24 tot 28 september a.s. een bezoek te brengen aan Amsterdam. Een Thunderstreak F84-F straaljager van de basis Eindhoven, heeft donder dagmiddag boven Zuid-Engeland mo- tormoeilijkheden gekregen. De piloot zag zich genoodzaakt het vliegtuig per schietstoel te verlaten. Het ongeval speelde zich af 15 mijl van Manson in Zuid-Engeland. Engeland heeft gisteren volgens UPI politiek asyl verleend aan de 32-jari- ge Erich Teayn, de Estlandse zeeman, die op 26 juni van een Russische vis sersvloot ontsnapte. Hij landde met een kleine motorboot op een van de Shet- lands-eilanden en werd daarna nog aan de wal achterna gezeten door de Russische zeelui van die vissersvloot. Hij wist echter uit hun handen te blijven. Naar aanleiding van klachten van bewoners van het Lorentzplein en om geving in Den Haag heeft de Haagse politie donderdagavond zestien jongelui aangehouden. Twaalf jongens en vier meisjes in de leeftijd van veertien tot achttien jaar, werden met een politie- busje naar het hoofdbureau van politie gebracht. Later op de avond hebben de betreffende ouders hun kinderen aan het bureau afgehaald. Op het Lorentzplein is een bioscoop gevestigd en in de onmiddellijke omge ving doen twee ijswinkels goede zaken. De bewoners van het plein en de om geving daarvan hadden herhaaldelijk geklaagd over het optreden van de jon gelui. Ze stonden in de portieken, schopten herrie, maakten rommel en vielen de bewoners lastig. Zondag nog werden twee meisjes lastig gevallen die het zonnescherm van een winkel op wil den halen. Bij de zestien aangehouden jongens en meisjes waren er verschil lenden. die bij dit incident betrokken waren geweest. De zevenendertigjarige J. Lancé uit Den Haag heeft gisteren een elfjarige jongen uit zee gered. De jongen was ter hoogte van de Duivelandsestraat in zee gegaan en in een mui geraakt. Da heer Lancé zag ctet de jongen in moei lijkheden was gekomen hij verdween onder water en ging met een redlijn in zee. Hij slaagde er na enkele ma len duiken in de jongen boven water te brengen. Deze was bewusteloos maar kon door middel van kunstmatige ademhaling die op hem werd toege past, weer worden bijgebracht. Hij is ter observatie in het ziekenhuis Zuid- wal opgenomen. 1 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miilimeter- i--gte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1