Rond 10.000 militairen nemen de volgende week deel aan de Vierdaagse Opperpollepelzwaaier Herman voor geen kleintje vervaard aisïBCTi) m „Terrier-raketten voor Nederlandse kruisers (iiuilètu j'iut ■Duitse invasie Duizend deelnemers aan de driedaagse fietstochten Cylinder met een doorsnee van dertig meter moet van het strand worden gesleept Lichtpunt VAN 22-26 JULI 70.000 eieren, P/2 kilometer rookworst en nog veel meer nodig om het wandelende leger goed op peil te houden mm HOLLANDIA 27 ct. Vier geschutstorens vervangen: kosten veertig miljoen Mgr. Terstappen thans kapittel- vicaris Onzekere positie Prachtig parcours in Noord-Brabant Eervolle opdracht voor Smit en f an den Tak 't Reist frisser Schager expres op donderdag Tweeling van 92 jaar F Benoemingen bij de Lazaristen H.H. Wijdingen MODERNISERING VAN DE VLOOT Nieuwe protestoptoeht vrije veren-actie In Sneek Opslagplaats en meubelfabriek uit gebrand Huwende onder wijzeres Sergeant zocht logies in kamer van burgemeester Met zoutzuur gegooid Tot acht maanden veroordeeld MOEILIJK EN UITZONDERLIJK KARWEI VLAK ONDER DE BRITSE KUST met Boldoot Dames Frieling VRIJDAG 18 JULI 1958 PAGINA Het Beste gezochtMORRIS gekocht" MORRIS OXFORD III de luxe MOLENAAR'S NEDERLANDSE AUTOMOBIELFABRIEKEN GARAGE BRINKMANN, Smedestraat 22, Haarlem, Tel. 11025 Slachtoffers van overvaring gevonden bc Moeste £oeue (Advertentie) Geen audiëntie (Van onze correspondent) De Barnevelders en andere kampioenen onder de leghorns krijgen het de Volgende week zwaar te verduren. Om de rond tienduizend militaire deel nemers aan de Nijmeegse Vierdaagse dagelijks van een vers eitje bij het ontbijt te kunnen voorzien, wordt van de vaderlandse pluimveestapel een extra-produktie verwacht van 70.000 stuks. De koeien zullen het overigens ook niet eenvoudig krijgen, want zij zullen voor een onvoorstelbare stroom Van 30.000 liter melk moeten zorgen. In de Nijmeegse garnizoenskeukens Wordt volgende week uitsluitend in eenheden van duizend gerekend. Luite nant Herman, opperpollepelzwaaier in dit gigantisch culinair domein heeft zonder blikken of blozen 45.000 kilo aardappelen besteld, 15.000 kilo groen ten, 4.000 kilo boter, 8.200 kilo suiker, 4.000 liter yoghurt en 3.000 kilo vleeswaren om de boterham mee te beleggen. Dat alles, tezamen met ander halve kilometer rookworst, acht hij voorlopig wel voldoende om het wande lende leger op peil te houden. Operatie Centraal is ook nu de code naam van dit organisatorische waag stuk dat de centrale verzorging van alle 'militaire deelnemers beoogt. Vorig jaar is men daarmee begonnen en ge leerd van de toen gemaakte fouten hoopt men dit jaar de organisatie feil loos en soepel te laten perlopen. Groter dan ooit is het aantal militaire deel nemers: het schommelt rond de tien duizend, hoewel er rekening mee moet worden gehouden, dat enkele buitenland se eenheden zullen afvallen in verband met de gespannen toestand in het mid den-oosten. Dat neemt niet weg, dat het Nijmeegse garnizoen in toestand van „paraatheid" is gebracht. Enorme hoeveelheden gamellen staan klaar, met een totale inhoud van 26.000 liter, om op dag en nacht brandende vuren in continu bedrijvigheid maaltijden, koffie en thee klaar te stomen. Honderd er varen leerlingen van de koksschool uit Leiden zullen in de drie grote keukens het vaste personeel van het garnizoen bijstaan. Operatie Centraal .ereist een 111 sterachtig organisatietalent. Normaa liggen er in de Nijmeegse kazernes een 1800 man. Die zullen U,t l''geren Worden gestuurd op de Heumense he Waa" huh opleiding in een tentenkamp gewoon doorgang zal vinden. In de vry komende kazernes zullen 4200 man hun begrip over ruimte moeten herzien en de overige zesduizend zullen worden ondergebracht in scholen en twee ex tra tentenkampen. Behalve het voordeel van de centrale voeding, zeq op het parcours nog een ander belangrijk voordeel tot uitdruk king komen. Niet langer zal het nodig Zijn, dat voertuigen van de verschillen de militaire onderdelen over het par cours hobbelen. Nu alles uit een punt centraal wordt gedirigeerd kan worden volstaan met 130 vrachtwagens, waar er anders 600 nodig waren. Men hoopt zelfs de wandelaars in het geheel niet te hinderen, omdat de meeste voertui- en reeds vooraf de materialen af zullen léveren op de rustplaatsen en E.H.B.O.- posten. De verdeling van de startgroepen is hok efficiënter geworden. Allen die op Gen bepaalde plaats zijn ingekwartierd, zullen gelijk moeten starten. Alle ont bijten zullen tegelijk kunnen worden ge serveerd en de chauffeurs, die de man schappen naar de start moeten bren gen, kunnen wat meer nachtrust ge nieten dan vorig jaar, toen zij gemid deld slechts vier uur per etmaal onder de wol waren. Geleerd door de ervaring van het Vorig jaar zullen ook de rustplaatsen aanmerkelijk in capaciteit worden uit gebreid. Men is er in geslaagd voor Iedere rust een aantal aaneengesloten terreinen te reserveren. Daar ook vindt men de medische verzorgingsposten, Waar ook burgers hun pijnlijke voeten onder behandeling kunnen stellen. Nog een ander winstpunt: vorige jaren Zorgden de commandanten er voor dat hun jongens bij de rustplaatsen een extraatje kregen, waarvan de kosten Werden bestreden uit de opbrengst van le Advertentie t>e provinciaal der Lazaristen, de hoog- *erw. heer J. Zoetmulder heeft benoemd V®or het apostolisch vicariaat van Jimma m Ethiopië: G. Reintjes, Broekhuizen (L) en P. Overheijden, Steenbergen: Voor het bisdom Willemstad (Curacao): 5£- V. dl. Maagdenberg, Sprundel en L. timmermans, Tegelen; voor Chili: M. <3. Pas, Horst-Melderslo; voor Brazi- fi,?: J. Póppelaers, Oosterhout; L. van A'oneken, Roosendaal en J. Vaessen, masbree; voor het apostolisch vican- bajaVan Surabal'a: E- v- Bieler, Sura- »e eerw. heer W. Beilemakers, Bruns- om, kreeg opdracht zijn studies te Ro- v°ort te zetten. Verder zullen bin- Va« naar Ethiopië vertrekken J. etc Helden (Dieteren) en G. Essing IKerkdriel). v jv' Rome is bericht ontvangen, dat Aj«- oe Paus tot Koptisch patriarch van ^Pdrië heeft benoemd mgr. Stepha nos Sidarouss, Lazarist. Zondag zullen in de kapel van het Pa^,-6 ber Lazaristen te Helden- fanmngen door de handoplegging en fel??.4 Vv?n mgr' J Paulfssen Pri 1 P van lönopolis, de H priesterwijding ontvangen: P. Deveux fcW0rtT (Eelgië)' J. van Esch Oirl Helden rv A0tTe7r' Terhole; L. Absil, Teuw. £rp:-A" Vermeeren, Breda; H. stln ee' °ronmgen; C. van Bavel. Ber- m Mmi °onls- Nieuw-Vosse- m««r en M. Janseen, Panningen. de kantines. Die winsten vielen nogal eens ongelijk uit, zodat sommige jon gens er erg bekaaid afkwamen. Dit jaar geldt een voor ieder gelijk bonnensys teem, zodat er voor scheve gezichten geen reden meer is. Zo is aan alles gedacht. Het vervoer van en naar de badhuizen is geregeld, de uitdeling van vaste en vloeibare hapjes langs de route is zorgvuldig ge pland, de kribben staan opgesteld en een extra ploeg is geformeerd om da gelijks 12.000 lunehpaketten klaar te maken en te distribueren. Na weken van hoogspanning volgt volgende week de vuurproef. Dat begint zaterdag en zondag al wanneer de eerste buiten landse militairen in Nijmegen aanko men. Het beloven er nog al wat te wor den. Alleen uit Duitsland reeds zijn drie extra treinen aangekondigd. Ook de Zwitsers arriveren met een speciale trein in de Vierdaagsestad. Advertentie Een excellente sigaar met het verfijnde Elisabeth Bas aroma. overheerlijk tot de laatste trek (Van onze Haagse redactie). De Nederlandse kruisers De Ruyter en De Zeven Provinciën zullen na 1960 worden voorzien van een bewapening met geleide projectielen tegen luchtdoe len. De afvuurinstallaties en de daarbij behorende controleapparatuur komen in de plaats van de beide 15 cm. geschuts torens op het achterschip. Voor deze ver bouwing, waarvan de kosten worden ge raamd op twintig miljoen gulden per schip, zullen de schepen elk twee jaar op de werf moeten blijven. In zijn ant woord op vragen van het Tweede-Kamer lid Schouwenaar (Pv.d.A) noemt minis ter Staf de modernisering noodzakelijk in verband met de voortschrijdende technische ontwikkeling, vooral in de vliegtuigbouw. De bewindsman zette uiteen, dat te genover de dertig moderne kruisers, waarover de Sovjet Unie beschikt, de NATO slechts een geringer aantal kan stellen. Deze kruisers hebben tot taak het geven van bescherming tegen aan vallen met bovenwaterschepen en vlieg- tuigen. De geleide projectielen dienen als luchtafweer, de resterende twee ge schutstorens voor de bescherming te gen schepen. De raketwapens die worden geïn stalleerd zullen zijn van het modern ste Terrier-type dat bij de Amerikaan- Advertentie deoersolide, royale en comfortabele 4cyt. Famifie-wager»» In de hoogste mate bedrijfszeker en zeer'zuinig infgebruilö en onderhoud. Agenten door het gehele land- Fabricage-afd. van J. J. Molenaar's Automobielbedrijf N.V. Amersfoort. DEALER VOOR: Sinds de invoering van de nieuwe winkelsluitingswet in West-Duitsland, die inhoudt, dat behalve op de eerste zaterdag van de maand de winkels op zaterdagen om 2 uur moeten zijn ge sloten, gaan vele duizenden Duitsers zaterdags hun inkopen in het Neder landse grensgebied doen. Vooral de levensmiddelenbedrijven staan in het middelpunt van de belangstelling, maar ook textielzaken mogen niet mopperen over de steeds groeiende omzet. Nederlandse textiel ligt lager in prijs en wordt bovendien beter van kwaliteit geacht, zodat vele grensbe woners vooral in de weekends naar Nederlandse grensplaatsen komen, ge kleed in hun oudste spulletjes om enige uren later van top tot teen in het nieuw gestoken de grens te pas seren. Zorgvuldig worden uiteraard de etiketten of andere aanduidingen, die wijzen op de Nederlandse herkomst van de goederen, verwijderd. Welis waar kijken de Duitse douane-mensen wel eens met argusogen naar hun keu rig geklede landgenoten, die er uitzien alsof ze zo uit een etalage van een kledingmagazijn zijn weggelopen, maar zij moeten, als ze iets willen, het be wijs leveren, en dat valt dikwijls niet mee. Wat de levensmiddelen betreft: vooral boter, kaas, suiker, meel, koffie, thee, olie en rookwaren hebben de voorkeur van de Duitse huisvrouwen, temeer omdat bij deze artikelen sprake is van een aanmerkelijk prijsverschil. Speciaal de prijsverlaging van boter heeft de inkoopwoede van de Duitse huisvrouwen in het Nederlandse grens gebied sterk gestimuleerd, zeer tot ongenoegen, zoals het zich laat denken, van de Duitse grenswinkeliers, die door de nieuwe winkelsluitingswet wel extra worden gedupeerd. Zij hielden reeds heel wat protestvergaderingen en verzonden naar links en rechts moties, maar tot dusverre alles zonder resultaat. Zelfs nemen de „Butterfahr- ten", zoals men in Twente zegt, nog steeds toe. Enschede is het inkoopcen trum van de Duitsers voorzover ze af komstig zijn uit de Duitse grensstreek ter hoogte van Twente. Vooral de beide marktdagen in Enschede de dinsdag en zaterdag staan in de be langstelling van de Duitsers. En niet alleen uit de directe grensplaatsen, maar ook uit steden op een afstand van 50 tot 75 kilometer komen de inkoop colonnes naar Enschede toe. Autobus ondernemers Hit Duitsland annonceren zelfs in Duitse kranten hun inkoop- ritten naar Enschede, waar men in de binnenstad op marktdagen evenveel Duits als Nederlands hoort praten. Zo groot is soms zelfs de verkeersdrukte, dat de verkeerslichten in de richting van en naar Gronau Enschede's Oostelijke nabuurstad moeten wor den uitgeschakeld. Agenten gaan dan persoonlijk het verkeer regelen, omdat anders opstoppingen zouden ontstaan. De verkoop aan Duitse klanten is zo langzamerhand een belangrijk deel van Enschede's stedelijke economie gaan uitmaken. Zoals gezegd is dit alles de Duitse middenstand een doorn in het oog. Na alle protestvergaderingen en moties, die niets uithaalden, heeft men thans geprobeerd de Duitse pers voor het Duitse middenstandswagentje te span nen. Men heeft de verzamelde Duitse journalisten meegenomen op „Ein- kaufsfahrt" door Twente en prompt verschenen in de Westfaalse dagbladen de meest fantastische en soms zelfs regelrecht lasterlijke verhalen over de Twentse winkelstand. Koffie zou wor den verkocht onder een duurder merk dan de feitelijke inhoud, bloemen zou den na een dag verwelken, doosjes aardbeien zouden voor de helft met papier of iets anders zijn opgevuld en dergelijke onzin meer. „Hausfrauen klagen: Wir werden in Holland „geneppt", zo stond in drie- koloms koppen boven al dit fraais ge schreven, dat reeds na enkele dagen als een boemerang dreigt te gaan wer ken. De Duitse huisvrouwen hebben thans namelijk in ingezonden stukken van repliek gediend op de inkoopta belletjes met vergelijkende prijzen, die in de Duitse bladen werden afgedrukt en waarbij vanzelfsprekend de artike len en de hoeveelheden wel zodanig waren gegroepeerd, dat na aftrek van de te betalen invoerrechten, de Duitse huisvrouwen moest blijken, dat ze in „Die Heimat" voordeliger konden in kopen. Zo was er een huismoeder, die in een ingezonden stuk becijferde dat ze zelfs na aftrek van de douanekosten bij haar inkoop van levensmiddelen voor haar zes personen tellend gezin, in Enschede nog altijd 6.68 mark voor deliger uit was. De cijfers spreken dus wel een erg duidelijke taal en het is daarom, dat de Enschedese midden stand voor het komende weekend maar weer voor een extra' voorraad heeft zorg gedragen. se Marine zelf ook pas na 1960 in ope rationeel gebruik wordt genomen. Het feit dat de V.S. deze wapens ter be schikking willen stellen van de ko ninklijke marine noemt minister Staf een bewijs, dat ook Amerika de nood zaak tot modernisering van de Ne derlandse kruisers erkent. De NATO heeft trouwens reeds eind 1957 een dergelijke aanbeveling gedaan. Door de modernisering zullen de schepen langer in dienst kunnen blijven dan oorspronkelijk was gepland. Ir. Staf heeft de heer Schouwenaar de toezegging gedaan, dat over de ver bouwing geen definitieve beslissing zal worden genomen voor de Staten Gene raal in de gelegenheid zijn geweest zich erover uit te spreken. Daartoe is op de begroting van 1959 reeds een eerste be drag opgenomen. Het kathedrale kapittel van Roer mond heeft tot opvolger van wijlen PgI!- "f- F. Fèron in diens functie van kapittel-vicaris van het diocees Roer mond (tydelijk bestuurder van het bis dom tot aan de benoeming van een nieuwe bisschop) benoemd de plebaan deken van Roermond mgr. A. E. H. Terstappen. De leden van het kapittel kwamen don derdagmiddag In vergadering bijeen in het Roermondse St.-Laurentiuszieken- huis, waar momenteel de proost van het kapittel mgr. prof. dr. J. Heulers wordt verpleegd. De nieuwe kapittel-vicaris werd op 5 april 1890 geboren te Neer. Na zijn studies te Rolduc en Roermond werd hij 20 maart 1915 te Roermond tot priester gewijd. In het jaar van zijn priesterwijding volgde zijn benoeming tot kapelaan aan de St.-Christoffelka- thedraal te Roermond. Twaalf jaar la ter werd kapelaan Terstappen rector van de Munsterkerk, eveneens te Roer mond. In 1936 werd rector Terstappen pas toor van de Maastrichtse St.-Matthias- parochie en 21 november 1952 plebaan deken van Roermond. Een jaar later werd deken Terstappen kanunnik van het kathedrale kapittel van Roermond. Z.H. de Paus benoemde hem 30 janua ri van dit jaar tot geheim kamerheer. Mgr. Terstappen heeft tijdens zijn verblijf te Roermond een groot aan deel gehad in de algehele restauratie van de In de oorlog zwaar geteisterde St.-Christoffelkathedraal. Het Zeeuwse comité vrije veren heeft donderdag besloten weer een protest optocht te houden, ditmaal naar Mid delburg. Deze demonstratie zal 31 juli worden gehouden tijdens een vergadering van de provinciale staten in de Zeeuwse hoofdstad. Het comité zal trachten in de ochtend van de protestdag audiëntie bij de provinciale staten te verkrijgen. Aan elk der statenleden zal een schrij ven worden gericht, waarin wordt ge vraagd de invoering van de veertarie- vefl op te schorten. Tijdens de vergadering is gezegd dat er in de vrije verenactie aanmerkelijk winst is geboekt, doch dat men moet bleven trachten het gestelde doel te be reiken. Donderdag heeft de rijkspolitie te wa ter te Dordrecht de stoffelijke over schotten gevonden van twee van de drie mannen, die zondagavond verdronken, toen het pleziervaartuigje de Jowi door het Duitse schip Marion werd overva ren. Geborgen werd het stoffelijk over schot van de 55-jarige Dordtse haven arbeider J. van Tilborg en de 37-jari- ge Dordtse monteur C. Willeboordse. Het derde slachtoffer, de 50-jarige De Sneker brandweer is donderdag middag omstreeks vier uur met groot materieel uitgerukt voor een felle uit slaande brand in een opslagplaats voor lompen en oud papier aan de IJlster- kade. In de pakhuizen was tevens een gedeelte van een meubelfabriek geves tigd. Het vuur vond gretig voedsel in de brandbare materialen en werd bo vendien nog aangewakkerd door de wind. De brandweer had daardoor een moeilijke taak, te meer omdat de rook ontwikkeling zeer groot was. Na een uur was men het vuur meester, maar men kon niet verhinderen, dat de op slagplaats en de meubelfabriek geheel uitbrandden. Een grote hoeveelheid hout en enkele machines gingen verlo ren. De aangrenzende panden, een jeugdherberg, enkele houtloodsen en een aantal woningen bleven gespaard. De schade i. groot. Beide eigenaren waren verzekerd. De oorzaak van de brand is onbekend. (Van onze Haagse redactie) In de Eerste Kamer bestaat enige on zekerheid over de gevolgen van het wetsontwerp, waarbij het verplichte ont slag voor de huwende onderwijzeres wordt geschrapt. In het Voorlopig Ver slag op het voorstel wordt door enige leden gevraagd of de Gemeentebestu ren in een eigen verordening alsnog kunnen bepalen, dat een onderwijze res bij haar huwelijk wordt ontslagen. In het bijzonder vraagt men zich ech ter af, of de Gemeentebesturen ont slag kunnen geven, ook als een derge lijke verordening niet bestaat. Men herinnert er aan, dat de Kroon bij de behandeling van een beroep in een dergelijk geval zou kunnen beslis sen, dat het sluiten van een huwelijk niet voldoende wettelijke grond voor ont slag oplevert. In ieder geval, zo con stateren deze leden, is er alle reden om te vrezen dat de rechtspositie van de onderwijzeres in een wel zeer on evenwichtige toestand dreigt te komen. Burgemeester Snels van Drunen trof donderdagmorgen zijn kamer ten ge meentehuize in een zeer ongewone toe stand aan. Door de gehele kamer lagen kledingstukken en militaire uitrustings stukken verspreid en in het vloerkleed gerold trof hij een rustig slapende man aan. Het bleek een beroepssergeant te zijn. wiens onderdeel op oefening was in de Drunense duinen. De man was van zjjn onderdeel afgedwaald en had in de loop van de nacht geprobeerd zich op legale wijze nachtlogies in Drunen te verschaffen. Toen*dit hem niet ge lukte, verschafte hjj zich op illegale wijze, door het inslaan van een ruit, nachtlogies op de burgemeesterskamer. De sergeant maakte zijn excuses, dat hij de burgemeesterskamer had uitge kozen, want zijn doel was geweest het politiebureau, dat onder de burgemees terskamer is gelegen, maar daar bleken alle ramen getralied. De burgemees ter nam het nogal vrolijk op, te meer, daar hij eigenlijk in het geheel niet had behoeven te schrikken. De sergeant had namelijk het beletlampje aange stoken en de burgemeester had dus kun nen weten, dat zjjn kamer bezet was Het bleek geen logies met ontbijt, want het ontbijt kwam niet, maar wel de militaire politie. De Groninger rechtbank veroordeelde vanmorgen een 23-jarige vertegenwoor diger uit Hoogezand, wegens poging tot zware mishandeling met voorbedachte rade tot acht maanden gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de rege ring. Verdachte had het meisje, dat de verkering met hem had verbroken, de inhoud van een flesje zoutzuur in het gezicht gegooid. Hij had het meisje al eerder mishandeld en had haar her haaldelijk bedreigd. De officier van jusititie had de vorige week anderhalf schippersknecht M. van Tilburg wordt i jaar gevangenisstraf en terbeschikking- nog steeds vermist. stelling van de regering geëist. Bijna duizend deelnemers aan de veertiende Driedaagse Fietstochten van de Bossche V.V.V. zjjn donderdag ge start voor de eerste etappe naar Nue- nen, het dorp van Vincent van Gogh, waar de gildebroeders van het H. Kruis ondanks de regen het vendel zwaaiden en de boerinnenbond de gas ten reidansen presenteerde. De ochtendroute voerde over de Lieshoutse heide en de terugweg door het prach tige populierenland van Liempde, waar de bonte karavaan passeerde bij stra lend zomerweer. De stevige bries maakte de 90 kilometer van de eerste dag tot een flinke trap, maar dat nam niet weg, dat in een opperbeste stem ming grondig genoten werd van het prachtige parcours. Het aantal deelnemers, dat zich de laatste jaren ges'abiliseerdl had op rond 1400, Is gedaald, omdat organisatoren de leeftijdsgroep van 12 tot 14 Jaar had den uitgeschakeld. Jongelui van deze categorie mochten alleen mee onder ge leide. Dit kwam het toeristisch karak ter duidelijk ten goede. Er werd wei nig gejakkerd en het aantal oudere deel nemers was opvallend. Ruim de helft van de Ingeschrevenen heeft al eerder aan het toeristisch festijn meegedaan. Negen deelnemers rijden voor de tien de maal, twee voor de elfde maal, één voor de twaalfde en één voor de der tiende maal. Dat men nooit te oud is om mee te fietsen, bewijst de bijna 79- jarige heer Van Lin uit Boekei, die voor het tweede achtereenvolgende jaar van de partij is. Vanochtend is de stoet op weg ge gaan naar Grave, het oude stadje aan de Maas, dat de deelnemers ontving met een concert door de Blindenhar- monie van het St.-Henricusgesticht en het optreden van de drumband van slechtzienden van dit Instituut. Zater dag gaat de tocht naar Eersel in het Kempenland. Met een uitzonderlijke operatie vlak onder de kust van Engeland ter hoogte van het dorpje Aberthaw is vandaag, wanneer de weersomstandig heden althans op het laatste ogenblik niet tot uitstel hebben genoopt, een begin gemaakt. Opnieuw kunnen Nederlandse nautische experts hun repu tatie daarbij bevestigen, want het karwei is toevertrouwd aan L. Smit Co's internationale sleepdienst en W. A. van den Taks Bergingsbedrijf te Rotterdam. Hun opdracht is om bij springtij een betonnen cilinder met een diameter van dertig meter van het strand naar zee te slepen en het gevaar te daarna te vervoeren naar een plaats op ongeveer 300 meter afstand uit de kust, waar het enorme „conservenblik" moet worden gemonteerd op de boden. De cilinder zal dienen als inlaatfilter van koelwater voor een nog te bouwen elektrische centrale aan de zuidkust van Wales, welke waar schijnlijk op een later tijdstip met behulp van kernenergie zal draaien. De Britse regering, in wier opdracht de bouw van de projecten geschiedt, verzocht de Nederlandse deskundigen reeds in een vroeg stadium de opera tie uit te voeren, maar omdat er zo veel onbekende factoren in het spel waren, vroeg Smit wel even bedenktijd. De Engelse admiraliteit nam echter ook een groot deel van de berekeningen op zich en daarop durfde het Nederlandse bedrijf het werk aan. Het betonnen in laatfilter is reeds enkele maanden in aanbouw op het strand voor Aberthaw, een plaatsje ongeveer 25 kilometer van Cardiff. Het is nu de taak van Smit's en Van den Tak's mannen een diepe sleuf in het zand te graven, de holle kolom, die ongeveer de hoogte heeft van een flatgebouw met zes etages, naar zee te trekken, daarbij geholpen door de hoge waterstand en boven de plek te brengen, waar reeds de be tonnen steunpunten op de zeebodem zijn aangebracht. Het 3500 ton wegende cais son komt te rusten op drie betonnen blokken, en het spreekt vanzelf, dat de montage een zeer nauwkeurig werk is, waarbij het op een speling van slechts enkele centimeters neerkomt. Bij iets ruwe zee zal van het plan moeten wor den afgezien. Het is de bedoeling om, indien althans de sleeppartij op het strand meteen goed gelukt, met de be tonnen cylinder in zee te verblijven tot 22 juli. Dan is het stil tij en de gunstig ste gelegenheid om het caisson precies boven de gewenste plek te laveren. Vooral deze laatste bezigheid zal het uiterste zeemanschap vragen van de Ne derlandse bemanningen, in totaal een kleine honderd man. De nieuwe Engelse elektrische cen trale wordt een van de grootste van Europa. Het kolenverbruik zal onge veer 750.000 ton per jaar bedragen, en de koeling zal zulke hoeveelheden wa ter vergen, dat slechts de zee als leve rancier kan optreden. Het inlaatfilter zal met een pompstation op het land worden verbonden door middel van drie tunnels, elk met een middellijn van drie meter. Twee daarvan zullen dienen als toevoerleiding van koel water, de derde wordt benut als perso- nendoorgang. Met een der tunnels is al een begin gemaakt, zodat dit aan de Nederlandse deskundigen bij de plaat sing van het caisson extra nauwkeurig heid oplegt. De betonnen fundamen ten zjjn geconstrueerd door personeel van de Union de Remorquage en Sau- vetage in Antwerpen, waarmee Smit nauw samenwerkt. Aan de operatie nemen drie sleepbo ten deel, de Clyde, de Rode Zee en de Argus, alsmede de bergingsvaartui- gen Dolfijn en Bruinvisch. De schepen zijn al enkele dagen geleden vertrok ken naar hun bestemming. De leiding van de campagne is in handen van de heer A. Vink, bijgestaan door de he ren Z. Moerkerk en G. Spruit. Alles hangt verder af van de wind en het water. Er zullen zich dit jaar nog maar drie kansen voordoen om de operatie te volbrengen. Zouden de weersomstandig heden tot drie keer toe ongunstig blij ken, dan moet worden gewacht tot het volgend voorjaar. Advertentie Aa' Exclusief Wildrestaurant De pleisterplaats waar Ti Napoleon reeds gast was a' hoofdweg Arnhem - Apeldoorn J> W BEEKBERGEN Tel, K 6766-580 Auto's, treinen, vliegmachines zijn ongetwijfeld machtig mooie middelen van vervoer. Alleen.... ze willen wel eens benauwd zijn, een beetje erg warm en vól, als U weet wat wij bedoelen. Hoe heerlijk is het dan Boldoot bij U te hebben Dat verrukkelijke Boldoot- doekje, gedrenkt in eau de cologne Of een Boldoot eau de cologne-stiftEnig ook is Boldoots reisflacon ..Bon Voyage-', 't Is goed reizen met Boldoot Eau de Cologne Wanneer het leven som ber is, zo heb ik altijd geleerd, moet men naar de lichtpunten zoeken. En het leven is in deze da gen. zoals u ongetwijfeld wel zal zijn opgevallen, redelijk somber. Ook al landen de Amerikanen dan vooralsnog tussen de vrolijk joelende badgasten. Laten wij hopen dat dat vrolijk joelen nimmer overslaat in angstig schreeuwen. Maar nu dus het lichtpunt. Daar voor heeft, naar mijn smaak, niemand minder dan ir. C. Staf, onze eigen minister van oorlog, gezorgd. En dat overkomt hem niet alle dagen. Maar nu hééft hij dan toch maar de straal jagers. die gemeenlijk op het vlieg veld Deelen zijn gestationeerd, over laten brengen naar elders: zulks in verband met het toeristenseizoen. Een mooi gebaar, als u het mij vraagt. Het oorlogstuig wijkt voor het zandschepje. Zo hoort het en zo is het goed. Hulde aan minister Staf, die ik het van hart gun dat het hem nu vergund zal zijn de ministersteek voor de zonneklep te verwisselen. Vooropgesteld echter wel dat hij er voor zorgt dat zijn straaljagers niet temidden van de joelende bad gasten terechtkomen. iiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Volgende week donderdag gaat de Schager markt-expres rijden. Deze trein die om 9.14 uit Amsterdam centraal vertrekt, stopt te Zaandam Castricum en Alkmaar. In de trein bevinden zich Westfriese dames in klederdracht om de reizigers over het folkloristische gebeuren, dat hun in Schagen wacht, in te lichten. Bij de aankomst te Schagen te 10.08 uur staan de boerenkapel „De Uilenhoop" en vele inwonersin Fries costuum ter begroeting op het perron. Deze Schagerexpres, die naast d« vrfjdag-kaasexpres naar Alkmaar is ge creëerd, rijdt voorts op donderdag 31 ju li, 7, 14, 21, 28 augustus. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal woensdag 23 juli geen O 71 /f e juffrouw A. r Frieling en L '-*■ mevrouw H. H uizingaFrie ling vormen waarschijn lijk de oudste vrou welijke tweeling in ons land. Wanneer dit tweetal in Uit- huizermee den 92 jaar wordt en een alleszins bevredi gende gezondheid geniet dan is er alle reden tot vreugde voor vriend en buur en tot een plaats in deze rubriek. De vriendelijke oude dametjes wonen nu al weer twee jaren samen. Ze brengen hun levensavond door in de gezellige gemeubileerde ka mer in het huisje aan de Torenstraat. Daar breien ze het ene werkstuk na het andere, keuvelen wat met elkaar en met de goede bekenden, die regelmatig op visite komen of denken terug aan gebeur tenissen uit een welbesteed en lang leven. Vandaag, de dag van deze dubbele verjaardag, is het een hele drukte in het huis van de dames Frieling. Bijzondere feestelijkheden zijn er weliswaar niet, maar toch was er vandaag „een hele aanloop". Zo onder het breien door denken de dames nog wel terug aan de inmiddels lang vervlogen jaren van hun jeugd, daar op de boerderij in Eenrum. De tweeling stamt uit een gezin van tien kinderen, van wie er zes nog in leven zijn. Al lijkt het er nu alleszins op dat ook deze tweeling onafscheidelijk is, dat is eigenlijk maar een paar jaar het geval. Anje Frieling heeft n.l. vele jaren in de stad Groningen gewoond. Hier verzorgde ze tezamen met een andere zuster, onderdak aan studenten. Maar op den duur werd dit pension-bedrijf haar te zwaar. Twee jaar geleden ging ze naar Uithuizermeeden en kwam inwonen bij haar tweelingzuster. Harmentje verliet een dikke zestig jaar geleden het ouderlijk huis. Ze trad toen in het huwelijk met de heer M. Huizinga en volgde haar echt genoot naar de boerderij in Uithuizermeeden. Daar heeft ze haar leven lang gewerkt. Die boerderij werd haar alles. Nog steeds dwalen haar ge dachten voortdurend weg uit de geriefelijke woning, terug naar die boerderij. Ja, het werd op den duur veel te zwaar, dat zorgen voor het bedrijf. De werkzaamheden oerden overgedragen aan een tantezegger. Ze is al in drie jaar niet meer geiveest. Dat komt van die geblesseerde heup, die ze overhield van een pijnlijke val. „Dat komt nooit weer goed," zegt ze wat triest. Overigens zijn de dames best tevreden, daar in het genoeglijke huis aan de Torenstraat. De hoge leeftijd doet zich wel enigszins gevoelen, maar beiden zijn nog betrekkelijk goed gezond. En wat wil men dan nog meer?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5