Gaul heeft nu gele trui voor het grijpen Nederlands-Luxemburgse ploeg contra combine van alle Fransen Voorting derde in Besangon Nederlandse toneelspelers op Aruba en Curacao EXAMENS Fenomenale Prestaties HERENZAAK Weer triomf voor Darrigade., dank zij algehele rust UITSLAGEN .u. Gaul komt niet naar Amsterdam Groot succes voor optreden van Myra WardPaul Steenbergen c.s. VRIJDAG 18 JULI 1958 PAGINA 7 r? 22ste etappe 320KM DUON PARUS „Nauwelijks te geloven" Argentijns aanbod voor arbiter Van Leeuwen Enschedese Boys heeft nieuw competitieplan Amerikaanse atleten winnen in Zurich Cramer legt beslag op nationale golftitel Davis Cup-toernooi De Tour en de radio Portugese belangstelling voor Van der Wel Engeland leidt tegen Frankrijk Delberghe eerlijkste Tourrenner K.N.W.U. stelt voort aan zelf ploegen samen Hoofdakte-examens Uitbreiding van Zuiderzeemuseum Wegwijzers ook in Madurodam Darrigade, winnaar in Besangon; zijn vijfde triomf in deze Tour de France. Nog 591 kilometer en Parijs is bereikt. De karavaan trilt van opperste vermoeidheid en van intense span ning. Twee dagen voor bet definitieve einde in bet Pare des Princes, nu voor de zoveelste maal positief ge stelde voorspellingen te niet zijn gedaan door boogst verrassende om wentelingen die karavaan en volgers hebben doen sidderen, kan nog steeds niemand bevroeden wie zaterdamid- dag als de Grote Winnaar een triomftocht op bet rose cement van de Parijse wielerbaan gaat maken. Immers, ook in de etappe van Aix-les- Bains naar Besangon, waarin Darri gade voor de vijfde keer in deze De uitslag van de etappe van Aix- les-Bains naar Besangon luidt: 1 Darrigade (Fr.) 7.15.01 (met bo nificatie 7.14.01); 2. Nencmi (It.) 7.15.01 (met bonificatie 7.14.31); 3. Voorting (Nelux.) z.t.; 4. Baffi (It.) 7.16.06; 5. Graczyk (Midden Zuid) z.t.; 6. Kersten (Nelux.) z.t,; 7. Andersen (Intern.) z.t.; 8. Annaert (Parijs N.O.) z.t.; 9. Nascimbene (It.) z.t.; 10. Friedrich (Zwits./Dld.) z.t.; 11- ex aequo: Otano (Sp.), Suarez (Sp.), De Jongh (Nelux.), Le Menn (West Z.W.), Hoevenaers (Belg.) en Luyten (Belg.) allen z.t. als Baffi; 17 David (Parijs N.O.) 7.16.52; 18. Morvan (West Z.W.) z.t.; 19. Favre (Zwits./Dld.) z.t.; 20. Groussard (Fr.) 7.17.12; 33. Piet van Est (Nelux.) 7.18.44; 34. ex aequo een grote groep bij wie zich Damen, Wim van Est, Bolzan, Ernzer, Gaul en Schmitz be vonden. Allen in dezelfde tijd als Piet van Est. Algemeen klassement 1. Favero (It.) 105.52.45; 2. Gemi- niani (Midden Zuid) 105.53.24, op 39 sec.; 3. Gaul (Nelux.) 105.53.52, op 1 min. 7 sec.; 4. Adriaenssens (Belg.) 105.58.49, op 6.04; 5. Nencini (It.) 106.06.07, op 13.22; 6. Anquetil (Fr.) 106.10.10, op 17.25; 7. Bobet (Fr.) 106.18.05, op 25.20; 8. Planckaert (Belg.) 106.18.36, op 25.51; 9. Dotto (Midden Zuid) 106.18.59, op 26.14- 10 Bahamontes (Sp.) 106.28.18, op 35.33; 11. Bergaud (Fr.) 106.32.48; 12 Hoe venaers (Belg.) 106.45.01; 13. Damen (Nelux.) 106.47.05; 14. Delberghe (Parijs N.O.) 106.48.46; 15. Friedrich (Zw./Dld.) 106.49.11; 16. Graczyk (Midden Zuid) 106.52.30; 17 Bauvin (Fr.) 106.56.43; 18. Ernzer (Nelux.) 107.02.06; 19. Thomin (West Z.W) 107.10.04; 20. Anglade (Midden Zuid) 107.11.29; 23. Piet van Est (Nelux 107.22.32; 34. Bolzan (Nelux. 107.42.28; 41. Schmitz (Nelux.) 107.57.14; 45. Kersten (Nelux.) 108.02.58; 47. De Jongh (Nelux.» 108.04.38; 50. Voor- ting (Nelux.) 108.07.16; 51. Wlm van Est (Nelux.) 108.10.26. Puntenklassement 1. Graczyk (Midden Zuid) 326 pnt.; 2. Planckaert (Belg.) 374 pnt.; 3. Dar rigade (Fr.) 494 pnt.; 4. Gainche (West Z.W.) 540 pnt.; 5. Delberghe (Parijs N.O.) 574 pnt.; 6. Anquetil (Fr.) 575 pnt.; 7. Bauvin (Fr.) 588 pnt 8. Hoevenaers (Belg.) 627 pnt.; 9. Nencmi (IU 677 pnt 10 IMet UX-; f„l pnt" 11- Wim van Est (Nelux.) 697 pnt.; 12. Adriaens sens (Belg.) 735 pnt.; 13 Favero (It III NUN Thomin (Welt Z.W 762 pnt., 15. Ernzer (Nelux.) 769 pnt, Bergklassement Eindklassement voor de grote bergprijs. 1. Bahamontes (Sp.) 78 pnt.; 2. Gaul (Nelux.) 64 pnt.; 3. Dotto (Midden Zuid) 34 pnt.; 4. Ferlenghi (It.) 33 pnt.; 5. Adriaenssens (Belg.) 28 pnt.; 6. ex aequo: Catalano (It.) en Piet van Est (Nelux.) beiden 19 pnt.; 8. ex aequo; Geminiani (Midden Zuid), Anquetil (Fr.), Nencini (It.) en Damen (Nelux.) allen 18 pnt. Dag-ploegenklassement 1. Italië (Nencini, Baffi en Nas cimbene) 21 46.43; 2. Nelux. (Voor- ting. Kersten en De Jongh) 21.47.13; 3. Frankrijk 21.49.57; 4. Parijs N.O. 21.50.10; 5. ex aequo: Spanje en België beiden 21.50.56; 7. Zw./Dld. 21.51.18; 8. West Z.W. 21.51.42; 9. ex aequo: Midden Zuid en Int. ploeg beiden 21.53.34. Algemeen ploegenklassement 1. Frankrijk (Anquetil, Bobet en Bergaud) 319.01.03; 2. België 319.02.26; 3. Midden Zuid 319.04.53; 4. Italië 319.12.42; 5. Nelux. (Gaul, Damen en Ernzer) 319.43.03; 6. Spanje 322.08.50; 7. Parijs N.O. 322.11.43; 8. Zw./Dld. 322.14.00; 9. West Z.W. 322.36.43; 10. Int. ploeg 323.57.56. Tour als winnaar over de eindstreep is gegaan, is niet gebeurd, wat in stilte werd vermoed. Favero, de blonde Italiaan, noch Geminiani heb ben namelijk ook maar iets gedaan om hun voorsprong op Gaul in het algemeen klassement een wat fleu riger aanzien te geven. Geen se conde hebben zij het peloton ver laten. zodat er sinds de bewogen etappe over de laatste toppen van de Alpen, de rit, waarin Gaul vrijwel al zijn tegenstanders verpletterende verliezen heeft bezorgd, helemaal niets is veranderd. Favero heeft nu steeds de gele leiderstrui. Geminiani's ach terstand is nog steeds 59 seconden en Gaul staat nog steeds slechts 28 seconden op Geminiani achter. Thans, met als volgende „grote eve nement", de tijdrit over 71 kilometer van Besangon naar Dijon, wordt daarom met vrijwel algemene stem men aangenomen, dat Charly Gaul na het einde van die rit voor de eerste keer in zijn met lauweren rijk gevulde en toch nog jonge wieler- loopbaan het gouden erekleed van de heer Goddet gaat aantrekken. Maar, zo vraagt men zich ook af, zelfs al verovert Gaul op de voor laatste dag van de Tour de gele trui, zal hij erkend worden als de sterkste of komt er, tegen alle tra dities in, in de 320 kilometer lange laatste rit, de tocht naar Parijs, nog een massale aanval? Van Geminia ni en zijn hulptroepen bijvoorbeeld, of van de Italianen onder leiding van Favero? Dat Gaul zijn achterstand op Favero en Geminiani in de tijdrit kan veran deren in een voorsprong mag zeker niet onwaarschijnlijk worden genoemd. Gaul heeft op diverse fronten aange toond het rijden op eigen kracht uit stekend aan te kunnen en hij heeft in dergelijke ritten Geminiani altijd achter zich gelaten. Gaul heeft bovendien het mentale voordeel in de eerste tijdrit van de Tour, die van Chateaulin, Ge miniani met ruim twee minuten te heb ben verslagen en Favero zelfs met ruim vier minuten. Bovendien heeft Gaul juist de laatste dagen de indruk ge wekt minder vermoeid en zeker min der leeggereden te zijn dan zijn naaste concurrenten. Combine tegen Gaul Aangezien er dus gegronde redenen zijn om aan te nemen, dat de Luxem burger de leiding in het algemeen klas sement gaat overnemen, is het interes sant eens na te gaan of er momen teel „achter de schermen" niet het een en ander gebeurt, dat nog schadelijk 19JÜLb2teET. Sens 191 km Sf.Florenlin Baigneux<9 Sl.Seine a? ravitai I lering ^£pinay293km tekjn259km. ^Montereau229km iCourlon 133 km pnnerre118km Laignes Coulmier zou kunnen zijn voor Gaul. Steeds hard nekkiger worden namelijk de geruch ten, dat er op het allerlaatste moment „vrede" is gesloten tussen Geminiani en de ploegleider van de Franse natio- nalen Marcel Bidot. Wat dat betekent? Dat de kans bestaat, dat er zaterdag een slotoffensief zal worden ingezet door alle Fransen, die nog fut in hun ljjf hebben regionalen en nationalen om Geminiani alsnog en nu op een beslissend uur in de leiderstrui te hij sen. Dat verbond van de Fransen indruisend overigens tegen het regle ment van de Tour zou nog steun kun nen krijgen van de Italianen, die er wel licht een kans in zien om Favero op de troon te brengen. En, dan zal het er helemaal van afhangen hoe de Neder lands-Luxemburgse formatie zich gaat gedragen en of zij in staat zal zijn zo veel gebundelde aaitValskracht doeltref fend op te vangen. Bahamontes „bergkoning" 18JULI-23eET TUDRIT 0VER71 KM. Franots Arc.sTilte DUON km' BESANCON cn ravifaillennq Advertentie Van Nelle bestellen meer een honderdtal meters voorsprong kregen. Vijf renners, onder wie Walko wiak en Armand Desmet, vodlden ken nelijk iets voor een avontuurtje. Zij sprongen onmiddellijk mee. Toen had in middels Favero lont geroken en met een geweldige rush sleurde hij het pe loton naar de kopgroep. „Bergprins" Piel van Est Zo ver is het echter nog niet en la ten wij daarom terugkeren naar de etap pe van Aix-les-Bains naar Briangon, waarin de karavaan de bergen defini tief de rug heeft toegekeerd. Om pre cies te zijn: om half drie, toen de laat ste van de twintig cols, de 990 meter ho ge La Savine, door de Deen Andersen was gepasseerd. Tien dagen achtereen hebben de renners geworsteld op slo pende hellingen en grillige afdalingen, in felle zonneschijn en onder enorme regenbuien. Voor Bahamontes is daar mee in feite deze Tour afgelopen. De Spaanse kampioen had slechts één ver langen, toen hij nu al weer 24 dagen geleden in Brussel arriveerde: de bergprijs winnen. Dat verlangen is ge realiseerd. Aan de voet van de La Fau- cille, 1323 meter, drong Bahamontes on weerstaanbaar naar voren om de zes punten te veroveren, die hij nog nodig had om de triomf definitief te maken. Het peloton liet hem glimlachend zijn gang gaan. Twee uur later liet de Span jaard zich weer voldaan terugvallen. Het werk was verricht. Men heeft ver der geen last meer van hem gehad. Met deze ontsnapping van Bahamon tes is eigenlijk alles over de eerste 120 km van de rit verteld. Daarvoor wa ren beslist geen dingen gebeurd, waar over de volgers opgeworya i .-mnden ge raken. Weliswaar gingen Stablinski, Darrigade, Moreno, Morvan, Ecuyer, en Schmitz 12 km buiten Aix-les-Bains even speels op de vlucht, maar het zestal zag zelf enkele minuten later het nutte loze duidelijk in. Ernstiger leek het te worden, toen drie leden van de Nelux De Jongh, Voorting en Gaul op kop zo hard trokken, dat zij zonder Advertentie Van Nelle bestellen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Na de La Savine kon dus het berg klassement worden opgemaakt. Als ge dat nauwkeurig bekijkt, zult ge een merkwaardige ontdekking doen: Piet van Est is in deze ronde gepromo veerd tot de Nederlandse bergprins. Hij eindigde als zesde, zelfs voor Da men, de stoutmoedige bedwinger van de Aubisque. Op de kleinere bergen is de jongste Van Est steeds goed mee 1 gekomen en hij zag zo kans om en kele winstpunten te maken. Dat ge beurde opnieuw op de top van de Fau- cille. Hij werd als vijfde geklasseerd. Op de Savine kwam hij zelfs als twee de -door met een achterstand van 2 min. 50 sec. op Bahamontes. Anquetil in moeilijkheden Terwijl Piet van Est opgewekt over de grillige wegen naar beneden snorde, verloor één van de coryfeeën van God det, de man die een jaar het middel punt is geweest van de Franse wieler sport, Jacques Anquetil, veel van zijn glorie. Als een wrak was Anquetil woensdag in Aix-les-Bains gearriveerd. Dat was zelfs voor Goddet aanleiding geworden om de in alle plaatsen nog bejubelde coureur in een vlammend en hardvochtig hoofdartikel te verwijten, dat hij „door de kleine pleziertjes van het leven" bezig was zijn carrière *e vernietigen. Welnu: het ging opnieuw niet met Anquetil. Reeds op de eerste heuvels van de Faucille verloor hij, hul peloos kreunend en moeilijk rijdend, het contact. Ploegleider Marcel Bidot kon, omdat de positie van Anquetil nog al tjjd zijn waarde heeft voor het ploegen- klassement, eenvoudig niets anders doen I dan de helft van zijn equipe opofferen. j Bauvin werd naar achteren gestuurd i en even later ook Groussard, Privat, j Stablinski en de trouwe Walkowiak. Hoe ze het gepresteerd hebben is nau welijks te beschrijven. Maar de vijf na tionalen kregen hun kopman om beurten in de rug duwend over de beide cols en zelfs zagen ze nog kans om hem na een jacht over 90 km weer naar het peloton te sleuren. Later, 30 km voor de finish, geraakte Anquetil weer los. Opnieuw was een gezamenlij ke krachtsinspanning nodig. De ijve rige Walton iak werd er tenslotte de du pevan, want hij bereikte Besangon 3% min. na de hoofdmacht. De trage rit de renners hadden een achterstand van drie kwartier op het tijdschema kreeg tenslotte toch nog een enigszins enerverend slot. 23 km voor Besancon demarreert te Nen cini verrassend. Darrigade reageerde I onmiddellijk. Gerrit Voorting sloot zich i kort daarna bij het tweetal aan en toen begon de vlucht naar het stadion, waar Darrigade tenslotte zijn vijfde bos bloe men kreeg. Nog enkele groepjes scheid den zich op de smalle wegen van het peloton af, maar de onderlinge verschil len waren vrijwel te verwaarlozen. Ker sten en De Jongh hadden de ontwik keling goed doorzien. Zij eindigden res pectievelijk als zevende en vijftiende. (Van onze sportcorrespondent) Argentijnse voetbalbondleiders zoe ken thans in Europa naar scheidsrech ters die als beroepsscheidsrechter in Argentinië willen gaan werken. De heer A. van Leeuwen te Enschede, die op de internationale scheidsrechterslijst voorkomt, heeft thans bezoek gehad van Argentijnen, c/ie bij anvaarding van een contract voor de tijd van twee jaar, e enbeloning van 1000 per week in het vooruitzicht stelden. Hiervoor zouden drie wedstrijden per week moe ten worden gefloten. De heer Van Leeu wen vindt het aanbod dermate fraai, dat hij nauwelijks gelooft, dat het ooit zal worden gerealiseerd en het is dan ook wel nagenoeg zeker, dat hij er niet op in zal gaan. (Van onze sportcorrespondent) Enschedese Boys heeft de KNVB een concept-competitie-indeling voor de be talende clubs toegezonden, lat afwijkt van de door de sectie Betaald Voetbal voorgestelde nieuwe competitie-indeling. Enschedese Boys wil meer wedstrijden voor de tweede-divisieclubs, omdat dit financieel noodzakelijk zou zijn. Het wil zijn voorstel op de zaterclag te houden vergadering in Utrecht zien behandeld en stelt voor in de ere-divisie 20 clubs in te delen, hetgeen zou betekenen, dat GVAV en BW niet behoeven te degra deren. Verder willen de Enschedeërs twee eerste divisies van elk 19 clubs, zodat de vijf hoogst geklasseerde clubs van de huidige beide tweede-divisie afdelingen zouden promoveren en de resterende tweede-divisieclubs in een afdeling van 19 clubs kunnen worden geplaatst. Tijdens internationale atletiekwedstrij. den te Zürich heeft de Amerikaan Courtney de 800 meter gewonnen in 1, min. 47.1 sec. Een goede prestatie, indien men bedenkt, dat deze tijd) werd gemaakt op een zeer zware baan. De hevige regenval van de dag had de baan doorweekt. Ray Norton (V.S.) won de 100 meter in 10,4 en de 200 meter in 21,1 sec. De 400 m. eindigde eveneens in een Ame rikaanse zege. Het was Jack Yerman, die in 47 sec. als eerste de finish passeerde. Elias Gilbert nam de 110 me ter horden in 13.9 sec. voor zijn rekening en ook op de 200 meter horden eindig de hij op de eerste plaats (22,9 sec.) Yer man, Courtney, Gilbert en Norton, die de 4x100 meter estafette nonnen, lie ten op deze zware baan een tijd van 41,1 sec. afdrukken. C. Cramer (Twente) heeft de beslis singswedstrijd over 36 holes (stroke play) om het nationaal open golfkam- pioenschap van Nederland, donderdag op de links van Kennemer Golfclub te Zandvoort gehouden, gewonnen. Na de eerste ronde (18 holes) was de score; C. Cramer 69. G. de Wit (Hil versum) 72. De score van de tweede ronde (18 holes) was; C. Cramer 75, G. de Wit 72. Daar het resultaat na 36 holes dus wederom een „tie" was, (lll- lll) moest er worden doorgespeeld. De beslissing volgde op het 19e hole, waar Cramer een vier maakte en De Wit een vijf. Advertentie in onze Ar Falcon tweedjassen van de allerbeste Schotse en Italiaanse stoffen. Normaal 110.- tot 160.-, nu r(^50 Ar Falcon regenjassen van de bekende prima kwaliteit wollen gabardine. Normaal 89.50, nu 49" Ar Sportcolberts van zuiver wollen tweed, in een grote verschei denheid van dessins en kleuren. Normaal 49.75 tot 69.75, nü 29^ Ar Pyjama's van zijden popeline, gebed gepaspeld, pantalon met verstelbaar elastiek. Normaal 21.50, nu J2^ Ar No-iron kantelmanchet overhemd met vaste boord en reserve aannaai boord van uiterst fijne popeline met een enkel onbeduidend weeffoutje, nü I090 AMSTERDAM HAARLEM DEN KAAG ROTTERDAM De Nederlandse „bergprins" Piet van Est aan de voet van de Lautaret, de eerste berg uit de etappe van woensdag. De jongste Van Est bereikte als eerste de top, waardoor hij de premie ter nagedachtenis van de stichter van de Tour, Henri Desgranges, veroverde. Met de punten die hij er verzamelde kon hij hoog opklimmen in het bergklassement. De reportage van de laatste etappe van de Tour de France is morgen tussen 15.30 en 17.00 uur. De herhaling van deze uitzending is om 18.30 uur De slotbeschouwing is om 21.10 uur Alle uitzendingen zijn over Hilver sum U (298 m). idvertentie Van Nelle bestellen Gaul zal maandag tijdens de huldi gingsavond in het Olympisch Stadion in Amsterdam niet aan de start ver schijnen. De directeur van c.e Tour de France, Jacques Goddet, heeft Gaul aan andere verplichtingen herinnerd. „Het spjjt mij," zei Gaul tegen Buch- ly, met wie hij al geheel tot over eenstemming was gekomen voor de wedstrijden in Amsterdam „Er zyn al afspraken voor mij gemaakt, die ik niet meer kan annuleren. Pas 24 juli ben ik vrij en dan zou ik graag in Holland rij den". Advertentie Van Nelle bestellen 1 (Van onze sportcorrespondent) De Sportclub-Ensched speler A. van d. Wel heeft een driejarig contract aan geboden gekregen tegen een som in eens, een aantrekkelijk maandsalaris en premie toelage, van de Portugese club Belenensis, waartegen Sportclub-Ensche- de enige weken geleden in Spanje uit kwam tijdens een tournee van de En schedeërs in dit land. De Portugezen hebben zich reeds schriftelijk in ver binding gesteld met de Enschedeërs, die tot nu toe nog niet hebben beslist welk transferbedrag ze zullen vragen. Uiter aard! is van de grootte van dit bedrag afhankelijk of de transactie doorgang zal vinden. Arend van der Wel zelf vindt de aanbieding aanlokkelijk en wil er wel op ingaan. Te Manchester is een begin gemaakt met de Davis Cup-wedstrijd Engeland- Frankrjjk (halve finales. 'Europese zo ne). Na de eerste enkelspelen heeft En geland met 2—0 de leiding. Mike Da- vies (GB) versloeg Rerny 4—6, 46, 6—3, 64. 61. Wilson (GB) versloeg Darmon 61, 97, 63. Advertentie Van Nelle bestellen Samenwerking tassen de sociëteit As- ciento, de vereniging van geëmploy eerden bij de B.P.M. en de culturele centra op Curacao en Aruba hebben er toe geleid, dat onder de naam „Toneel groep '58" naar deze tropische streken overkwamen Myra Ward, Ans Koppen, Bert van der Linden. Paul Steenber gen en Allard van der Scheer. Met een bescheiden repertoire van twee stukken, namelijk: „De man. de vrouw en de moord", een Frans blijspel en „Een maan voor de misdeelden" van Eugène O'Neill in een vertaling van Jan Hout man. Het succes van hun optreden op Cu rasao, Aruba en Bonaire is groot en het is vooral voor de organisatoren, die met deze tournee een proef nemen (men hoopt in de toekomst zo moge lijk ieder jaar een kleine Nederlandse troep te kunnen laten uitkomen) ver- Advertentie Van Nelle bestellen1 Bij een stemming, waaraan 70 jour nalisten deelnamen, is de prijs van de „Memorial Virot" voor de eerste maal toegekend aan Edouard Delberghe van de ploeg Parijs-Noord-Oost Frankrijk. De prijs is bestemd voor „de eerlijk ste renner van de Tour", en bedraagt 250.000 francs. Delberghe is sinds het vertrek uit Brussel geen enkele maal gestraft. Hij kreeg 21 stemmen. Op Dotto werden 8 stemmen uitge bracht, op Bobet en Dacquay 5 stem men, op Bergaud 4, op Chaussable. Pipelin Lamy en Walkowiak 3, op Graczyk, Favero, Luyten, Geminiani, Rolland en Rohrbach 2, op Adriaenssens, Groussard en Anglade 1. APELDOORN, 17 juli Hogere Tech nische School voor Autotechniek: J. A. Bakker, Arnhem; J. A. v. Dongen, Zee land N.B.; J. W. Engel, Hillegom; G. Groen, Zuidbroek; B. W. G. M. v. Heu- ven, Arnhem; H. v. d. Heyden, Wasse naar; K. R. Kets, Veenendaal: K. P. M. Kramers, Vught; J. Krans, Acht- karspelen; J. Kunst, De Bilt; W. M. H. Maas, Roermond; G. H. Makkink, Zei- hem; A. J. v. d. Molen, Groningen; W. E. J. Op de Laak, Horst L.J. H. M. M. Oprey, Margraten; S. H. Schaafs- ma, Apeldoorn; M. J. D. Tigchelaar, Breda; T. F. G. Tissot van Pa tot, Zeist; J. Verheul, Waddinxveen; A. J. Visser, Werkendam; W. H. A. de Vries, Haar lem en C. J. v. d. Zon, Aalsmeer. 's-GRAVENHAGE, 17 juli. Notarieel exa men tweede gedeelte, M. A. Schellekens, Amsterdam. UTRECH'l IV juli M.O. Lichame lijke oefening mej. E Bosma, Borne, mej. C. W. Brandsma, Amsterdam, mej. S. J. Bruining, Hengelo, mej. M. Hoogeveen, Haarlem, mej. L. Ingen- bleek, Amsterdam, mej. A. G. A. Lim- Advertentie Van Nelle bestellen Blijkens een mededeling in het offi cieel orgaan van de KNWU. „Wieler sport" heeft de sportcommissie beslo ten, dat met onmiddellijke ingang de samenstelling van uit professionals en onafhankelijken bestaande ploegen voor internationale etappewedstrijden uitsluitend zal geschieden door de com missie zelve, die ook de ploegleiders voor dergelijke wedstrijden zal aan wijzen. Dit is het geval indien het een meer daagse wedstrijd vcor nationale ploe gen betreft. Dit besluit houdt dus in, dat de renners of ploegleiders van he den af niet meer op eigen gelegenheid aan wedstrijden als bovenbedoeld mo gen deelnemen, respectievelijk ploegen voor dergelijke wedstrijden mogen sa menstellen. myser, Den Haag, mej. A. B. J. Kui per, Amsterdam, mej. C. van Kuyk, Heiloo, mej. A. van Limbosch van der Meersch, Eindhoven, mej. M. G. Post- ma, Hoorn, mej. A. F. Radelaar, Bols- ward, mej. R. N. Bennink, Woerden, mej. M. Buiseiaar. Den Haag, mej. C. N. Elvers, Rotterdam, mej. T. L. Fantein, Den Haag, mej. A. van Ge- meren, Alphen a d. Rijn, mej. N. de Heer, Rotterdam, mej. S. Hoff, Rotter dam, mej. E. van Hulst, Arnhem, mej. A. J. jongejan, Den Haag, mej. H. A. Kamerling, Den Haag, mej. H. E. N. Kamsteeg Oegstgeest, J. W. H. J. An- driessen, Utrecht, J. H. M. Audenaer- de, Breda, P. H. W. M. van den Boo- men, Boxtel, C. J. M. van Erven, Til burg J. P. A. Gloudemans, Heer, P. E. H. Hermans, Venio, C. H. M. Hirdes, Nijmegen, F. Hoeks. Bergen op Zoom, J. J. G. Hoomans Enschede, W. M. M Hoorens, Maastricht C. G. van Hulst, Nijmegen, A. M Jansen, Weert, mej. A. van der Veen, Assen, mej. W. J. van Dijk, Schiedam, J. Boswijk, Ka- merik (U), I. van Doom, Vlaardingen, H. J. Jansen, Almelo, J. Kaapmans, Rotterdam, G. Kuiper, Nieuwe Pekela, J. J. A Ploos van Amstel, Baarn. AMSTERDAM, 17 juli. Engels M.O.: de dames: F. W. de Roos (Amsterdam); L. J. M. v. Weeren (Rotterdam) en de heren: Ph. Holst (Amsterdam); J. W. W. v. Oudgaarden (Rotterdfem)J. H. Ver schoof (Rotterdam); G. Dijkstra (Sneek); J. J. Heetman (Rotterdam); H. Th. j! Maassen (Breda); B. Schipper (Nijme gen); H. A. Vonder (Borger). HAARLEM: Bij de afgenomen hoofd akte-examens zijn geslaagd voor de ge hele akte; mej. van Kuyeren, Sant poort; A. Mizée, Haarlem; Schock- man, Waarland; M. W. Kooien, Haar lem; Th. M. Remmerswaal, Haarlem; Terwischa van Scheltina, Haarlem; R. Töning, Haarlem; D. Bakker, Zaandam; H. v. Vliegen, Callandsoog; L. Prins, Hoorn; J. Kiefte, Den Helder; D. Kui pers, Overveen; J. Maas, Schagen: A. Dalman, Amsterdam; mevrouw G. Jan- sen-Badenhuizen, Amsterdam; mej. A. v. Eek, Santpoort- M. L. van der Ben, Amsterdam; W. B. Alofsen, Amster dam. Voor gedeelte BN. C. de Graaff Amsterdam; J. H. Glotzbach, Amster dam; J. G. v. Dam, Wormer; G. Bod- dé, Monnikendam; D. W. Bos, Amster dam; J. Bot, Amsterdam; L. Bruinen berg, Alkmaar; W. Simonse, Den Hel der; H. C. J. Sloof, Haarlem; P. F. Struiksma, Enkhuizen; C. Slot, Wor- merveer; J. Bootsma, Monnikendam. ADO heeft de 18-jarige Maarten Trommel van de derdeklasser Vios, ge contracteerd. Advertentie Van Nelle bestellen! heugend, dat het succes zo onmisken baar is. Het is ook verheugend voor de spelers, die om naar de Antillen te ko men, hun vakantie moesten opofferen, want ook al wordt er niet iedere dag een voorstelling gebracht, het spelen on der totaal andere omstandigheden en de vermoeiende reis maken van dit „uit stapje" bepaald geen vakantiereis. De aanwezigheid van Nederlandse re gisseurs, die uitgezonden waren door de Sticusa Paul Storm en Henk van Ulsen en die het amateur-toneei op I de Antillen aanzienlijk omhoog hebben gebracht, heeft de belangstelling voor I toneel doen toenemen. Goede boeken zijn er te kust en te keur op de Antil len, grammofoonplaten kan men ko pen zoveel men wil en wat men wil; goede solisten hebben nog wel eens de gewoonte een tournee door Zuid- en-of Midden-Amerika op Curagao en Aruba te onderbreken, de activiteit van de Sticusa en dr. Engels waarborgen op gezette tijden een tentoonstelling, wel ke de moeite waard is, maar toneel en ballet zijn kunstuitingen, die maar hoogst zelden waar te nemen zijn. In een gesprek, dat het A.N.P. met de leden van de toneelgroep '58 mocht hebben Dleek wel, dat ook als de proef, die nu genomen wordt in alle opzichten mocht slagen, het toch niet eenvoudig zal zijn ieder jaar en kele Nederlandse speelsters en spe lers te doen overkomen. In Neder land zelf kan men spreken van een tekort aan goede toneelartisten in verhouding tot de eisen, die door het toneel zelf, de radio en de televisie en film worden gesteld. Tier en een hal ve maand hard werken per iaar la ten weinig ruimte over voor verre reizen, vooral niet, wanneer dan nog een repertoire dient te worden sa mengesteld en ingestudeerd, zodat het er voor de verlangens, die in Willemstad tot uitdrukking komen, vrij somber uitziet. Daarom is dan ook de toneelgroep *58 met des te meer vreugde op de Antillen ontvangen. Op een donderdagmiddag te Enkhul zen gehouden persconferentie in de ta veerne van het Zuiderzeemuseum heeft de directeur, de heer G. R. Kruissink nadere mededelingen gedaan over de bouw van een nieuwe vleugel aan de Weerdijkzijde, waarvoor zojuist de toe stemming van het ministerie van O.K. en W. is afgekomen. De gevel zal in dezelfde geest wor den opgetrokken als het gedeelte tussen de hoofdingang en het administratiege bouw. Een aparte deur zal toegang tot het gebouw geven. Gedeeltelijk on dergronds komt een afdeling die als de pot zal worden ingericht en die tevens een zaal zal omvatten voor de ontvangst van grote gezelschappen. Daarboven komt een nieuwe taveerne van waaruit men een uitzicht zal heb ben op het IJse lm eer. Nog voor het volgende seizoen hoopt men met de nieuwe vleugel gereed te zijn. De oude taveerne krijgt een andere bestemming, o.a. zal daar de „Staverse jol" worden ondergebracht en meerdere grote voorwerpen die moeilijk naar de hoger gelegen zalen kunnen worden ge transporteerd. Ten aanzien van het openluchtmuseum deelde de heer Kruissink mede, dat dit rondom de zojuist gereed gekomen werkhaven van de Zuiderzeewerken zal worden opgetrokken. Direct noordelijk van het Staverse poortje wordt een Hin deloper dijkshuis gebouwd, daterend uit 1707, dat reeds in Enkhuizen aanwezig is. Het bezoekersaantal blijft zich voort durend in stijgende lijn bewegen, aldus de heer Kruissink. Dit jaar zijn er tot 15 juli reeds 11.942 personen geweest (vorig jaar in dezelfde periode 9.208). Het Zuiderzeemuseum zal voortaan steeds op 15 maart voor bezoekers woj> den opengesteld. De A.N.W'.B. heeft de Haagse minia- tuurstad Madurodam van wegwijzers voorzien. Het betreft hier uiteraard ook miniatuur-wegwijzers 34 cm hoog met armen van 6x3 cm, die net als de ech te wegwijzers in de steden verwijzen naar belangrijke punten zoals centrum, havens en vliegveld. Voor de vervaar- diging volgde de wegwijzerdienst \an de ANWB geheel het normale procédé, dat voor de „grote broers" wordt toe gepast: de wegwijzertjes zijn van me taal, schaal 1:17, gezandstraald, gespo ten, afgelast en afgemoffeld in de blauw witte bondskleuren. De armen zijn mei de hand geschilderd. De Amerikaanse bescherming Burger bevolking is in staat van voorbereiden de paraatheid gebracht, in verband met de toestand in het Midden-Oosten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7