Den Haag Britse optreden Demonstraties in Moskou World famous in Nederland nu f 1- Frankrijk dringt niet in voorste gelid Veiligheidsraad heeft nog geen besluit genomen I De Engelse regering wint stemming in Lagerhuis Gaitskell waardig, maar on zeker van zichzelf zr.&D Boter- en melk- probleem IRAK erkent REGERING van de SOVJET-UNIE Bankbiljet van f 1000.- Denemarken beperkt verloven 'Syrettes ^garettes Duitsers kopen in Nederland Risico van wereldbrand Zal Rusland een spoedzitting van de Assemblee eisen? *vïï3»offlbS: gSfgSs rvu.?32 aaiE"!: Wol met zilverdraad *1: Azteekse adelaar Voor het eerst sedert drie jaar 1 VRIJDAG 18 JULI 1958 PAGINA 9 Moskou Peking fin''8 Si2? guara/u king size and normal size Verzet van de Duitse middenstanders O O Zes jaar grafische industrie Grote bedrijvigheid in Nederland Indonesië plaatst Neder landse verzekerings maatschappijen onder toezicht Meesterlijke rede van Macmillan Produktie technische garens bij A.K.U. wordt verder beperkt ÉraSSËË - ff L Ruimtevaartcongres Tempel- en duivel- dansers uit Ceylon Optreden in Nederland In Nederlandse regeringskringen volgt men met de grootste aandacht de ontwikkeling van de gebeurtenissen in het Midden-Oosten. De landing van Britse troepen in Jordanië wordt door deze kringen na bestudering van de toelichting, die premier Macmillan daarover in het Lagerhuis heeft gege ven, ten volle gebillijkt, aldus verneemt het A.N.P. in Den Haag. Het drin gende beroep van koning Hoessein kon mede met het oog op de gebeurte nissen in Irak bezwaarlijk onbeantwoord blijven, zo voegt men hieraan toe. Premier Hansen van Denemarken heeft verklaard, dat de verloven van de Deénse dienstplichtigen in het komende weekeinde zullen worden beperkt. Met het oog op de crisis in het Midden-Oosten is voorts het alarmsysteem van de Deense defensie in staat van paraatheid gebracht. Denemarken behoort, samen met Noorwegen, Griekenland, West-Duitsland en Italië tot de landen, die in NATO-verband uiting hebben gegeven aan hun ongerust heid over de mogelijke gevolgen van het Brits-Amerikaanse optreden, ook al kunnen zij er begrip voor opbrengen. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken heelt een bericht van DPA en AFP uit Bonn tegengesproken, waarin werd gezegd, dat bondskanselier Adenauer bereid zou zijn te bemiddelen in de crisis in het Midden-Oosten, indien hij daarom ge vraagd zou worden. Volgens United Press International heerst er m rege ringskringen te Bonn ontstemming over het feit, dat de bondsrepubliek tevoren niet in de westelijke actie is gekend. Veldmaarschalk Montgomery heeft Sisteren gezegd, dat hij de situatie in het Xidden-Oosten „erg bedroevend" vindt, maar ook, dat er naar zijn mening uit de huidige crisis geer Derde Wereld oorlog zal voortkomen. De kans op een nieuw wereldconflict zou naar zijn me ning veel reëler zijn geweest als de westelijke mogendheden hadden nage laten krachtdadig op te treden. Veel minder optimistisch liet zich de vroegere opperbevelhebber van het Ara bische Legioen, gen. Sir John Glubb, uit. In een televisie-interview zei hij, dat het Brits-Amerikaan se optreden door vele Arabieren met lede ogen wordt aangezien De Arabieren zijn niet gesteld op het communisme, aldus ge neraal Glubb, maar de propaganda te gen het westin heeft altijd al veel in vloed gehad en door deze nieuwe ont wikkeling komt het westen propagandis tisch nog verder achterop bij Moskou en Caïro. Het onafhankelijke Indonesische blad „Times of Indonesia" merkt op, dat het argument, waarmee de Ameri kanen hun interventie in Libanon recht vaardigen „de bescherming van Amerikaanse levens" bij tal van Aziatisch-Afrikaanse landen, die gro te Amerikaanse kolonies herbergen, de vraag zal doen rijzen, wanneer zij aan de beurt zijn voor een bezoek van de Amerikaanse Zesde vlootHet Maa knoopt daaraan de vraag vast, of net verstandig is dat bv Indonesië zo veel Amerikanen binnen zijn grenzen duldt. Wordt men dan niet blootge steld aan buitenlandse interventie, zo dra dat het Pentagon en het State De partment gelegen komt? Aldus de „Times of Indonesia". Demonstraties zijn er ook geweest Voor de Amerikaanse ambassade in Mos kou Omstreeks 2000 Russen namen daar aan deel. Zij riepen o.a. „Afblijven van Libanon en Irak". Een hunner belde ambassadeur Thompson op, hij wilde hem een petitie overhandigen. De am bassadeur antwoordde, dat hij bereid was iedereen te ontvangen, maar dan op een ordelijke wijze en niet onder dwang. Tot gewelddaden kwam het niet. Hon derd politiemannen zorgden voor 't hand haven van de orde. Amerikaanse en En gelse journalisten konden zich ongestoord tussen de demonstranten bewegen. Som mige demonstranten vroegen hen „al leen maar de waarheid" te schrijven over de betoging. Na ongeveer drie uur betogen ging de menigte kalm uiteen. Premier Nobosuku Kisji van Japan heeft het bezoek, dat hij in de herfst aan de Verenigde Staten zou brengen in verband met de gebeurtenissen in het Midden-Oosten afgezegd. De Marok kaanse regering heeft medegedeeld, dat zij het zenden van westelijke troepen naar Libanon en Jordanië afkeurt. In Calcutta heeft een menigte van naar schatting 3000 personen voor het Ame rikaanse consulaat gedemonstreerd tegen de interventie in Libanon. In Peking werd het verkeer als ge volg van anti-Amerikaanse betogingen totaal ontwricht. Vele duizenden Chine zen trokken op naar een der pleinen van de stad, waar zjj de leuzen herhaalden, die agitators van een briefje lazen. „Agressieve Amerikaanse troepen, trek weg uit Libanon, trek weg van Taiwan (Formosa)", zo werd er o.m. geroepen. Waterwagens van de gemeente waren b\j de hand om te zorgen dat de beto gers niet van dorst versmachtten en de politie droeg tot de feestvreugde bij door enkele ambulancewagens beschikbaar te stellen, waar vrouwen en kinderen, die het "an de warmte te kwaad kre gen, konden opknappen. Het Pekinese „Volksdagblad" schreef dat een Derde Wereldoorlog „onvermij delijk is, als de Amerikaanse agressie in Libanon niet tot staan wordt gebracht". Ongeveer driehonderd Italiaanse commu nisten hebben gistermiddag voor de Amerikaanse ambassade in Rome be toogd. Radio-Belgrado zei gisteren, dat de Amerikaans-Britse interventie gevaar lijk is. Het Britse optreden heeft ten doel koning Hoessein te helpen, die de steun van zijn volk heeft verloren, en voorts de uitgangsstellingen te betrek ken voor een aanval op Irak. Het Joe goslavische partijblad „Borba" noemde het westelijk optreden een samenzwe ring tegen de Arabische wereld en te gen de internationale vrede". De Aus tralische oud-premier en leider van de socialistische oppositie, Evatt, sprak van een „weloverwogen poging om de V.N. te vertrappen". Evatt is voorzit ter van de Algemene Vergadering der V.N. geweest. Hij noemde de Britse ac tie in Jordanië „erger dan krankzinnig". Advertentie AMER]CAU HERKAN lat amount AMERICAN CIGARETTES Atoned Tobacco In de bij Winterswijk gelegen Duitse grensstad Bocholt hebben Duitse mid denstanders een resolutie aangenomen, waarin van de Bondsregering geëist worölt, dat groot- en kleinhandel in West-Duitsland dezelfde invoermogelijk- heden zullen krijgen als de particulie re verbruikers reeds hebben. Deze eis is een van de vele aanvra gen, die Duitse middenstanders in het grensgebied tot de Westduitse regering hebben gericht, om maatregelen te ne men tegen de steeds groeiende stroom van Duitsers, die soms van verre ko mend, hun inkopen doen in Nederland se grensplaatsen. Op de vergadering te Bocholt is ver klaard, dat de omzetten der winkeliers in het Duitse grensgebied voor sommi ge artikelen met tien tot zestig pro cent gedaald zijn. 99 99 (Van onze Parijse correspondent) Tot dusverre heeft nog slechts de Franse communistische partij het als een geihis gevoeld, dat tijdens de door de staatsgreep in Irak ontketende in ternationale crisis het Franse parle ment zijn stem niet kan doen horen. Gisteren heeft dienovereenkomstig de voorzitter van de communistische fractie in de Nationale Vergadering, Jacques Duclos, de voorzitter van do Assemblee, de heer Le Troquer, verzocht de stappen te ondernemen, die nodig zjjn om een door de internationale si tuatie geboden spoedbijeenkomst der Nationale Vergadering te verkrijgen. Men acht het zeer weinig waarschijn lijk, dat de communisten hun zin zul len krijgen. Zoals uit een reeds dinsdagavond van regeringswege verstrekt communiqué en de daarbij door de heer Jacques Soustelle gegeven toelichting viel op te maken, lijkt de Franse regering niet van zins Frankrijk in het conflict erg vooruitgeschoven stellingen te doen be zetten. Militair heeft Frankrijk op de eerste plaats dan ook de handen vol in Algerije, waar de moeilijkheden zeer wel in de komende dagen grotere om vang zouden kunnen gaan aannemen. Voorts ziet het er naar uit, dat on danks de betoogde en ook betoonde soli dariteit met de twee Atlantische bond genoten, ook in de boezem der Franse regering aangaande het Amerikaans- Britse optreden enige verscheidenheid van appreciatie heerst; evenals in de Parijse niet-communistische pers tot uitdrukking is gebracht, zal het ook vol gens sommige ministers nog te bezien staan of Frankrijk van het nieuwe re gime in Irak inderdaad meer onaange- De zitting van de Veiligheidsraad is vanmorgen geschorst tot later op de dag, zonder tot een conclusie .en aan zien van het Midden-Oosten te zijn ge komen. Dit meldt United Press Inter national. De Russische gedelegeerde heeft echter aangekondigd een onmid dellijke spoedzitting van de Assemblée te zullen eisen, als de Veiligheidsraad geen onmiddellijke terugtrekking van de Amerikaanse en Britse strijdkrachten uit Libanon en Jordanië beveelt De Amerikaanse afgevaardigde verzocht bij de hervatting van de zitting (om half drie vanmiddag) het eerst te ^stemmen over de Amerikaanse resolutie, waar in aangedrongen wordt op het zenden van een internationale politiemacht van de Verenigde Naties naar Libanoto. Zowel Engeland als Amerika hebben Sisteren tijdens de zitting beloofd hun strijdkrachten te zullen terugtrekken, Ris een strijdmacht van de Verenigde -Naties hun taken overneemt. De Iraak- se afgevaardigde Abdoel Majid Abbas, die is aangesteld door wijlen koning Fei- sal en wiens aftreden daarom reeds door Rusland werd geëist, legde een verklaring af, die uitgelegd kan wor den als een rechtvaardiging van een eventuele aanval van koning* Hoessein opstandelingen. Hij zei, ae Arabische Unie van Jordanië een dLSS bevestigde federatie is, die bluft ondanks de opstand in Irak. Jordanië stl ljrtkrachten uit Libanon en Het Amerikaanse voorstel voor de vorming van een internationale politie macht voor Libanon. Een Zweeds voorstel om het werk van de waarnemers der Verenigde Na ties in Libanon tot nader order te be ëindigen, aangezien het door de lan ding van Amerikaanse strijdkrachten overbodig is geworden. Er kunnen echter nog meer resolu ties worden verwacht. Van de groep van neutrale landen wordt bijvoorbeeld een voorstel verwacht tot onmiddellij ke bijeenroeping van de Assemblée. Of Amerika zulk een voorstel, indien niet komend van de Sovjet-Unie, zou steunen is niet bekend. De Veiligheidsraad is gisteren gedurende twee zittingen vier en een half uur bijeen geweest. naams te verwachten heeft dan van het oude, dat, zo roept men in herinnering, Frankrijk niet bepaald vriendschappe lijk gezind was, terwijl zijnerzijds Frankrijk zich nimmer heeft willen aan sluiten bh het pact van Bagdad. Een hier nogal verbreide opvatting is eveneens, dat een westerse poli tiek van kracht, die gericht zou zijn op stelselmatige onderdrukking van het onder de Arabische naties nu eenmaal ontwaakte nationaal besef, uiteindelijk nog slechts groot onheil zou oproepen. „Hetgeen zich in het Nabije Oosten voordoet", aldus zei gistermiddag dan ook de heer Couve de Murville aan een lunch in de Amerikaanse club, „is te wijten aan het gebrek aan overeenstem ming tussen de Westerse naties, waar van nu de vruchten gedragen worden. Zonder een harmonisatie in de denk beelden en de daden zouden wij slechts nog meer teleurstellingen ondervinden". Zijnerzijds schrijft Le Monde in het buitenlandse politieke hoofdartikel: „In de huidige conjunctuur kan het risico van een wereldbrand niet luchtig ter zijde worden geschoven. Het Westen moet evenwel nog een ander gevaar vrezen, namelijk het gevaar van een afwezigheid van doctrine en het ont breken van samenhang. Indien het het Westen weer 'n keer te meer zou schor ten aan verbeeldingskracht tegenover het probleem, aan de orde gesteld door het plaatselijke nationalisme, dan zou geen enkele maatregel van militai re aard het een duurzaam succes kun nen bezorgen". Met betrekking tot het gevaar voor het Westen, gelegen in gebrek aan vol doende samenhang merkte het biad op: „Het staat vast dat de Amerikaanse autoriteiten erop gestaan hebben alléén beslissingen te nemen, die nochtans het lot van de gehele vrije wereld op het spel zetten. Men zal evenmin kunnen volhouden dat de Britse opera tie in Jordanië door het geheel van de Atlantische leiders goedkeurend ondertekend is". En -het blad besluit: „De Franse regering is harerzijds vast besloten alles in het werk te stellen op dat weer de westelijke landen tegelij kertijd een edelmoedige doctrine te rugvinden en een vastberaden cohesie, onmisbare voorwaarden voor hun suc ces, zelfs voor hun voortbestaan". Dit zijn de voor- en achterzijde van de nieuwe bankbiljetten van duizend gulden, die binnenkort door de Ne derlandse Bank worden uitgegeven n de yakantietijg .heeft, .rwemand erg veel zin om aan de mode te denken, dan draagt men liefst alleen maar makkelijke kleren, waarin men zich ple zierig voelt. Maar degenen die de weg van de mode voor ons uitstippelen zijn er weer middenin gedoken en bereiden nu koortsachtig de wintercollecties voor, die eind juli in Parijs aan de wereldpers getoond zullen worden. Dit jurkje van de Franse confectie „Syma" is er een voorloper van. Want de confectle-collec- ties zijn reeds gereed. En de Parijse couture-confectie pleegt min of meer een afspiegeling te zijn van de lijnen, waar de modehuizen mee uitkomen. Het model is van blauwe wollen natté door weven met zilverdraad. In de afgelopen zes jaren heeft over praktisch de gehele linie een zeer grote bedrijvigheid geheerst in de Neder landse grafische industrie. Een groot aantal bedrijfsverbeteringen is toege past zowel op technisch als op organi satorisch gebied. Toch valt er nog veel te doen, want de toename der bedrij vigheid houdt nauwelijks gelijke tred met de bevolkingsgroei. Het papier- verbruik per hoofd van de bevolking bedraagt m Nederland nog maar een derde gedeelte van dat in de Verenigde Staten en ongeveer twee derde gedeel te van dat in Zweden, al overtreft het dat in west-Duitsland, Frankrijk en nog enige andere Europese landen. Zowel werkgevers als werknemers kunnen het hunne tot een verdere stij ging van de produktiviteit bijdragen. Zjj dienen hiertoe samen te werken en niet op elkaar te wachten. Er dient meer aan vervanging van verouderde apparatuur te worden gedaan, vooral in het boekdrukbedrjjf, waar een meer industriële instelling over werkgevers en werknemers waardig zou moeten worden." Dit is de algemene conclusie van een ruim 200 pagina's tellend rapport „Zes jaar produktiviteitsbevordering in de grafische industrie", samengesteld dooi de „Contactgroep Opvoering Produkti viteit". De Indonesische regering heeft veer tien Nederlandse verzekeringsmaat schappijen onder staatstoezicht ge plaatst, aldus bericht het persagent schap Antara. De maatregel treedt met terugwer kende kracht op 17 april in werking. Gisteren is in het Lagerhuis weder om een debat gevoerd over het Midden- Oosten, deze keer als onmiddellijk ge volg van de Britse interventie in Jor danië op uitnodiging van koning Hoes sein. Het was een kalm en waardig debat, waarin premier Macmillan een enorme ovatie oogstte van zjjn fractie genoten en waarin Gaitskell, eveneens waardig maar evenals op de vooraf gaande dag ietwat onzeker van zichzelf, het besluit van zjjn fractie trachtte te rechtvaardigen om tegen de regering te stemmen. Deze stemming aan het eind van het debat liep uit op een redelijke overwinning voor de regering, met 314 tegen 251 stemmen. Het debat begon om zeven uur in de avond, maar eerder op de dag, aan stonds n„ het eind van het vragenuur, had de premier aan het Lagerhuis mee gedeeld, dat hjj de voorafgaande dag, enige minuten na het eind van het debat over het Midden-Oosten, een telegram heeft ontvangen van de Britse diplo matieke vertegenwoordiger in Jordanië, waarin deze hem meedeelde dat de koning en de eerste-minister van Jor danië verzocht hadclen dat onmiddellijk Britse strijdkrachten naar Jordanië zouden worden gezonden, zulks met het oog op een plan van de Verenigde Ara bische Republiek om wanorde te ver oorzaken In Jordanië en het huidige regiem omver te werpen. Eveneens heette het in het telegram, dat het gebied en de integriteit van Jordanië bedreigd werden door het oprukken van Syrische strijdkrachten naar de noor delijke grens van Jordanië. De coup van de Verenigde Arabische Republiek zou gisteren hebben plaats gevonden volgens dit telegram. De premier ging door met te verklaren dat de inhoud van het telegram strookte met de in lichtingen welke de Britse regering zelf heeft ontvangen. Er is inderdaad spra ke van een dergelijk plan aan de kant van de Verenigde Arabische Republiek voor de dag van gisteren. Derhalve had de premier eergisteren een kabi netsvergadering bijeengeroepen om het verzoek van koning Hoessein en zijn eer ste minister te bespreken. Het kabinet heeft besloten het verzoek in te willi gen en strijdkrachten te zenden. Deze troepen hebben slechts tot taak de Jordaanse regering te helpen weerstand te bieden tegen agressie en de onaf hankelijkheid van het land veilig te stellen. Later in het debat maakte de premier duidelijk dat de in gering aantal gezonden Britse soldaten noch tot taak hadden Irak aan te vallen, noch de orde te handhaven in Jordanië terwijl het Jordaanse leger zelf Irak aanviel. Gaitskell verklaarde te geloven in de oprechtheid van de regering, maar acht te haar optreden ten opzichte van Jor danië gevaarlijk voor zowel de belangen van Groot-Brittannië als voor de we reldvrede. Hij beschouwde het als wen selijk dat Brittannië, gezien de dreigen de houding van Rusland, besprekingen De Algemene Kunstzijde Unie zal de produktie van de zgn. technische garens (w. o. bandengaren) nog iets verder gaan beperken als reeds het geval was, aangezien de vraag naar deze garens afgenomen is. De produktie zal onge veer teruggebracht worden tot ze een kwart onder de topcapaciteit ligt. De technische garens zijn uiteraard een onderdeel van het produktieschema van de AKU, en als zodanig behoeft de produktiebeperking, die geen ontslag van personeel mee behoeft te brengen, geen grote invloed uit te oefenen op de resultaten. De produktie van de overige pro- dukten van de AKU waaronder textiel- garens blijft ongewijzigd. Onlangs is van de Nederlandse com ponist Bob van Marken voor de society for musicians in Edinburgh diens „pas- sagaglia en fuga" voor 4 violoncelii uit gevoerd. De componist mocht tevens een uitnodiging ontvangen om een aan tal werken voor 2 pianoforti te schrij ven. J zou houden met laatstgenoemde mogend heid over de situatie in het Midden-Oos. ten. Bevan vroeg waarom het leven van Britse soldaten in gevaar gebracht be hoorde te worden in Jordanië om ko ning Hoessein te handhaven op zijn troon tegen de wens van zjjn eigen volk. Hij had altijd gemeend dat Brittannië zich dusdanig behoorde te gedragen, vooral in het Midden-Oosten, dat het niet in botsing kwam met de Sovjet- Unie. In zijn slotrede vestigde de pre mier de aandacht van het Huis op het belangrijke feit dat de drie Mohamme daanse landen Turkije, Pakistan en Per- zië de interventie van Amerika in Li banon hadden verwelkomd Toen minister Vondeling de raad van alle zuiveldeskundigen in de wind sloeg en overging tot de in voering van ongesubsidieerde volle melk had niemand durven vrezen dat het resultaat zo intens bedroevend zou zijn als nu gebleken is. De volle melk, die meer dan tien cent duur der is dan de gangbare melk, wordt praktisch niet gedronken. Het gevolg is, dat we te veel melkvet overhou den waarvan noodgedwongen onver koopbare koelhuisboter wordt gefa briceerd. De voorraad neemt lang zaam een rampzalige omvang aan. Ir. B. van Dam, de voorzitter van het produktschap zuivel, heeft er nu onlangs voor de zoveelste maal op gewezen, dat de beste binnenlandse oplossing voor het boterprobleem blijft: de melk over de hele Unie een 3 pet vetgehalte te geven. Daar is de hele zuivelwereld het al lang en breed over eens. Onze boterproduktie zou er 9000 ton per jaar minder door kun nen worden. Het Vrije Volk meent echter, dat deze gedachtengang van ir. Van Dam onlogisch is. Waarom? Omdat de con sument in het geheel geen behoefte zou hebben aan vettere melk! Op on ze beurt zijn wij weer niet getrof fen door de logica van het socialis tische partyblad. Men mag een hekel aan hoestdrankjes hebben, maar dit is toch werkelijk een onvoldoende grond om de arts die een dergelijk drankje voorschrijft een gebrek aan logica te verwijten. Bovendien zou men de consument, die vettere melk niet tot zijn hoogste verlangens re kent, eerst eens moeten vragen of hij dan liever heeft, dat zijn belasting geld wordt besteed aan het kweken van nutteloze en gevaarlijke voor raden koelhuisboter. Wij kiezen in ieder geval melk voor ons geld. Trou wens, wij zullen deze socialistische voorliefde voor magere melk tegen over andere landen niet lang meer kunnen verdedigen. Magere, afge roomde melk hoort thuis in een pe riode van vettekorten. Deze periode is voorlopig voorbij, zodat het buiten land het ons kwalijk neemt, dat wij niettemin magere melk blijven drin ken en zo de zuiveloverschotten gro ter maken dan nodig is. Internationale organisaties als de FAO en de OEEC dringen dan ook herhaaldelijk aan op een verhoging van het vetpercen tage. Laten wij daarom niet eigen wijs blijven. Als zuivelexporterend land hebben wij nog heel wat begrip en goodwill bij onze partners in de Euromarkt en daarbuiten te wekken. Het is beter daarbij niet zo op zichtig met boter op het hoofd te lopen. De directeur van de Provinciale Limburgse Elektriciteitsmij., prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, oud-minister van economische zaken, is onderscheiden met het grootkruis in de orde van de Azteekse Adelaar. De minister van economische zaken van Mexico, dr. Lie. Gilberto Loyo, reikte de onderscheiding uit Het Iraakse opstandelingenkabinet heeft besloten de diplomatieke betrek kingen met Rusland onmiddellijk te her stellen en de regering van communis tisch China te erkennen, aldus heeft ra dio Bagdad hedenmorgen bekendge maakt. De Russische premier, Khroesjtsjev, is van het besluit reeds op de hoogte gesteld door een telegram ondertekend door de premier, brigade-generaal Ab doel Karim Kassem, van de volgen de inhoud: „Het is ons een genoegen u mee te delen dat de Iraakse repu bliek besloten heeft de diplomatieke be trekkingen met de Sovjet-regering te herstellen. Wfj hopen, dat deze stap een middel zal zjjn voor het bevorderen van de vriendschap tussen de twee landen en voor het versterken van de wereldvrede. De regering van de Iraakse republiek hoopt uw gezant zo spoedig mogelijk te kunnen verwelkomen". Irak heeft de betrekkingen met Rus land drie jaar geleden verbroken. Tot de erkenning van de communistisch- Chinese regering heeft de Iraakse rege ring besloten, aldus radio Bagdad, „ge zien de vriendschappelijke houding van de Chinese volksrepubliek tegenover het volk van Irak en de Chinese erkenning van de Iraakse regering." Het republikeinse bewind in Irak heeft verder besloten „volksverzets- strijdkrachten" te vormen en de recru- tering van vrijwilligers te openen. De nieuwe machthebbers hebben de bur gerrechten hersteld van diegenen, die deze tijdens het vorige bewind hadden verloren. Er is ook een algemene am nestie voor politieke misdrijven afge kondigd. Een paar honderd geleerden en technici uit alle delen van de wereld zullen het jaarlijkse astronautische con gres, ditmaal te Amsterdam in de laatste week van augustus, bijwonen. De Nederlandse vereniging voor ruim tevaart treedt als gastvrouwe op. Het congres zal onderdak vinden in de Oudemanhuis poort. Radio-Moskou meldt uit Damascus, dat de Verenigde Arabische Republiek reservisten heeft opgeroepen om een eventueel conflict in het Midden-Oos ten het hoofd te kunnen bieden. De stafchef van de Verenigde Arabische Republiek, veldmaarschalk Abdel Ha- kom Amer, heeft gisteren in Caïro be sprekingen gevoerd met de chef van de Russische luchtmachtstaf, maar schalk Roedenko, die vorige week voor een officieel bezoek in Egypte is aan gekomen. De nationale dansgroep van Ceylon is bezig aan een wereldtournee van vele weken, dat bleek uit mededelingen, wel ke de leider van de kleine groep Tempel en duivelsdansers d heer T. P. Amera- singhe op Schiphol deed, toen hij uit het K.L.M.-vliegtuig van Parijs stapte. De groep, die uit negen dansers en één dan- seresjeé, de 17-jarige Amarawthie Gune- ya, de dochter van de mannelijke ster van het gezelschap N. M. Guneya. be staat, is 20 juni uit Colombo vertrokken en trad voor de eerste maal in Rome op. Van Rome ging het naar Parijs en Qyon en thans is het gezelschap naar Neder land gekomen voor de volgende voor stellingen: 19 juli openluchttheater Bloe- mendaal, 22 juli openluchttheater De venter, 26 juli openluchttheater Zuiden- park Den Haag, 30 en 31 juli twee voor stellingen in de schouwburg Zuid te Rot terdam. Verder zullen waarschijnlijk twee uitvoeringen worden gegeven in het instituut voor de tropen te Amster dam. De data hiervan staan evenwel nog niet vast. Het hoofddoel van de wereldtournee is Vancouver, waar deze nationale dan sers van Ceylon zullen optreden in het kader van de feesten, die worden gege ven ter gelegenheid van het honderdja rig bestaan van British Columbia. Na Nederland geweest met voorstellingen in daar gaat men naar Vancouver en de tournee wordt besloten met enkele uit voeringen in de Verenigde Staten. Zes jaar geleden is deze groep eveneens in Nederland geweest met voorstellingn in Amsterdam en Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9